open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Справа № 591/6832/15-цПровадження

№ 2/591/184/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2016 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді –Прокудіної Н.Г.

при секретарі – Різниченко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми позовну заяву Благодійного фонду «Сумський регіон» до Первинної профспілкової організації Сумської обласної державної телерадіокомпанії, треті особи : Сумська обласна державна телерадіокомпанія, ОСОБА_1, ОСОБА_2, Національна телекомпанія України про встановлення факту, що має юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовною заявою та просить встановити факт, що має юридичне значення – благодійна допомога на навчання працівників Сумської обласної державної телерадіокомпанії у розмірі 22500 грн. 00 коп. надана Первинній профспілковій організації Сумської обласної державної телерадіокомпанії у повному обсязі.

Свої вимоги мотивують тим, що відповідачем було направлено лист до позивача з проханням надати благодійну допомогу на підвищення кваліфікації працівників телерадіокомпанія в Інтер-школі, а саме оператора ОСОБА_2 та ОСОБА_1. На виконання письмового звернення відповідача, позивачем було знайдено фінансову можливість та у повній мірі задоволено письмове звернення та укладено договір з приватним підприємством «Принцип Оккама» про надання послуг за № 01-13/бн від 03 жовтня 2013 року, предметом даного Договору є надання інформаційно-консультаційних послуг на виробничій базі ПАТ «ТЕЛЕКАНАЛ «ІНТЕР», що затверджується Методичною радою програми «Інтершколи».

Відповідно до ОСОБА_3 приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт), укладеного між БФ «Сумський регіон» та ПП «Принцип Оккама» до договору про надання послуг № 0-1-13/бн від 03.10.2013 року, останнім було надано інформаційно-консультаційні послуги з питань операторської майстерності (спеціалізація – «оператор» ) та режисури (спеціалізація – «режисер »), а благодійним фондом оплачено дані послуги в повному обсязі.

ПП «Принцип Оккама» листом № 03 від 17 лютого 2015 року надало роз’яснення відносно умов укладеного договору з благодійним фондом, де зазначило, що інформаційно-консультаційні послуги з питань операторської майстерності (спеціалізація «оператор») та режисури (спеціалізація – «режисер» ) отримали саме режисер ОСОБА_1 та оператор ОСОБА_2, які брали участь у навчальній програмі «Інтершкола» в період з жовтня 2013 року по червень 2014 року.

Тому позивачем було надано благодійну допомогу Первинній профспілковій організації Сумської обласної державної телерадіокомпанії у розмірі 22500 грн. 00 коп. на навчання працівників та фактично отримано і прийнято відповідачем у повному обсязі дану благодійну допомогу.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять позовні вимоги задовольнити.

Представники відповідача, 08 липня 2016 року не з’явились у судове засідання, однак раніше опитані у судовому засіданні, позов не визнавали та пояснювали, що вони не є стороною договіру, укладено між позивачем та приватним підприємством «Принцип Оккама» про надання послуг за № 01-13/бн від 03.10.2013 та Благодійний фонд «Сумський регіон» на їх лист від 02.10.2013 р. не надав відповіді, грошові кошти на їх рахунок та рахунок Сумської обласної державної телерадіокомпанії не перераховував, в сертифікатах, виданих на ім.»я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не зазначено, що вони працівники Сумської ОДТРК або члени профспілкової організації.

Третя особа ОСОБА_1 до суду не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в письмовій заяві просить справу розглядати у його відсутність.

Третя особа ОСОБА_2 до суду не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в письмовій заяві просить справу розглядати у його відсутність.

Представник Національної телекомпанії України до суду не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, в письмовій заяві просить справу розглядати у їх відсутність.

Інші особи не з’явились у судове засідання.

Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлений позов є необґрунтованим і не підлягає задоволенню з таких підстав:

З матеріалів справи слідує, що листом від 02.10.2013 голова профспілкового комітету ОСОБА_4 письмово звернулась до президента Благодійного фонду «Сумський регіон», де зазначила, що для підвищення професійної кваліфікації та ділових якостей працівників, з метою їх професійного росту, просить профінсувати підвищення кваліфікації працівників телерадіокомпанії в «Інтершколі», а саме оператора ОСОБА_2 та режисера ОСОБА_1 (а.с.11)

Позивачем було укладено договір з Приватним підприємством «Принцип Оккама» про надання послуг за № 01-13/бн від 03.10.2013 (а.с.12-14).

Предметом даного Договору є надання інформаційно-консультаційних послуг з питань операторської майстерності (спеціалізація «оператор») та режисури (спеціалізація «режисер») на виробничій базі ПАТ «ТЕЛЕКАНАЛ «ІНТЕР», що затверджуються Методичною радою програми «Інтершкола».

Однак в договорі не заначено, що даний договір укладається на виконання листа від 02.10.2013 голови профспілкового комітету ОСОБА_4 і остання не була повідомлена про те, що дійсно на виконання листа від 02.10.2013 буде укладатись договір, про що саме та з яких питань та вартість послуг, посилань в договорі на замовлення від відповідача чи 3-їх осіб не зазначено, також не зазначено ПІБ осіб, кількість осіб, що отримали інформаційно - консультаційні послуги з питань операторської майстерності та режисури, шляхом організації проведення консультаційних модулів, семінарів, тренінгів, нарад, конференцій, не надано калькуляції (розрахунку) по наданню відповідних інформаційно -консультаційних послуг на особу.

ОСОБА_3 приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) укладеного між БФ «Сумський регіон» та ПП «Принцип Оккама» до договору про надання послуг № 01-13/бн від 03.10.2013 зазначено, що останнім було надано інформаційно-консультаційні послуги з питань операторської майстерності (спеціалізація - «оператор») та режисури (спеціалізація - «режисер»), вартість послуг складає 22500, 00 грн., сторони погоджуються з відсутністю взаємних претензій, однак відсутні дані, що Профспілковий комітет ОДТРК отримував послуги від Приватного підприємства «Принцип Оккама». (а.с.15).

ПП «Принцип Оккама» листом № 03 від 17.02.2015 повідомило президента Благодійного фонду «Сумський регіон» про те, що режисер ОСОБА_1 та оператор ОСОБА_2 брали участь у навчальній програмі «Інтершкола» в період з жовтня 2013 року по червень 2014 року. Навчання відбулося відповідно з договором № 01-13/бн від 03.10.2013.

В п. п.1.5. договору про надання послуг № 01-13/бн від 03.10.2013 зазначено, що після закінчення строку надання послуг, Замовник отримує сертифікат про участь у цій програмі, за формою, що визначається Методичною радою програми «Інтершкола».

Відповідно до договору про надання послуг № 01-13/бн від 03.10.2013 , Сторона 2: Благодійний фонд «Сумський регіон», надалі за текстом «Замовник», в особі Президента ФОНДУ, яка діє на підставі Статуту, а не ОСОБА_2 та ОСОБА_1.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 отримав сертифікат, де зазначено, що успішно пройшов курс підготовки фахівців у галузі телебачення та телевізійного виробництва за спеціальністю «Режисер» та ОСОБА_2 отримав сертифікат, де зазначено, що успішно пройшов курс підготовки фахівців у галузі телебачення та телевізійного виробництва за спеціальністю « Оператор», підпис – голова правління, Київ, 2014. (а.с.18-19).

Працівники Сумської ОДТРК ОСОБА_2 та ОСОБА_1 особисто не звертались до Позивача за наданням благодійної допомоги, в матеріалах справи наявні письмові пояснення даних осіб, зе зазначено, що їх було визначено профспілковим комітетом Сумської ОДТРК, як працівників, які потребують підвищення кваліфікації, ділових якостей та професійного росту та направлено на навчання за програмою «Інтершкола», за письмовим зверненням голови первинної профспілкової організації Сумської ОДТРК ОСОБА_4 до Президента Благодійного фонду «СУМСЬКИЙ РЕГІОН» про фінансування підвищення кваліфікації визначених працівників Сумської ОДТРК у «Інтершколі», благодійним фондом було укладено угоду з Приватним підприємством «Принцип Оккама» про надання послуг за № 01-13/бн від 03.10.2013.

ОСОБА_1, раніше опитаний у судовому засіданні пояснив, що дійсно був направлений на підвищення кваліфікації на базі Інтер школа, головний режисер сказав про це директору. Особисто до Благодійного фонду не звертався, з ним був ще ОСОБА_2, у відділі кадрів, секретарю, директору показував сертифікат, навчання проходило дистанційно, зі слів голови профспілкового комітету оплачує Благодійний фонд.

ОСОБА_2, раніше опитаний у судовому засіданні пояснив, що дійсно був направлений на підвищення кваліфікації на базі Інтер школа, навчання проходило дистанційно, навчання з жовтня 2013 по липень 2014 р., отримав сертифікат. В Інтер школу подавав особисті документи: паспорт, ідентифікаційний код, хто дав адресу Інтер школи не пам»ятає, в відділ кадрів надав свідоцтво, графік за домовленістю, за навчання заплатив Благодійний фонд, за нього та його товариша, були членами профспілки, головний оператор підійшов та сказав «Поїдеш в Інтер школу».

Судом встановлено, що Профспілковий комітет Сумської ОДТРК має можливість планувати та витрачати кошти лише відповідно до затвердженого кошторису профспілкового бюджету на поточний рік.

Відповідач , як профспілковий комітет Сумської ОДТРК, діє в межах повноважень, визначених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) (стаття 1 цього Закону).

Повноваження профспілок щодо кола осіб, відповідно до ст. ст. 1 та 19 цього Закону, поширюються на осіб, які:

· є членами профспілки;

· перебувають у трудових відносинах за родом їх професійної (трудової)

діяльності (навчання).

Серед повноважень, визначених ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», основним повноваженням профспілки є представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.

Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка (стаття 1 Закону України «Про громадські об'єднання»).

Благодійна організація є одним із видів громадської організації, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб.

ОСОБА_3 п. 1 Статті 5 «Про благодійну діяльність та благодійні організації» до видів благодійної діяльності відноситься безоплатна передача у власність бенефіціарів (набувачів благодійної допомоги) коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав. Стаття 6 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає зміст благодійної пожертви та благодійного гранту. Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.

Благодійним грантом визнається цільова допомога у формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником. Благодійник або уповноважені ним особи мають право здійснювати контроль за цільовим використанням благодійної пожертви, у тому числі на користь третіх осіб.

Суду не надано доказів надходження грошових коштів від позивача на розрахунковий рахунок відповідача та Сумської ОДТРК на фінансування навчання (підвищення кваліфікації) працівників Сумської ОДТРК , а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_1. В загалі в справі відсутні дані, яким чином надійшли грошові кошти, в акті від 06.06.2014 р. про це не зазначено. Якщо позивач вважає, що грошові кошти передані і це підтверджується актом прийому передачі послуг виконаних робіт, тоді яка необхідність звертатись до суду з вищезазначеним позовом.

ОСОБА_3 ч.1 ст. 207 Цивільного кодексу України «правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах , у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони…». Стаття 208 ч.1 п.1 ЦК України чітко визначає, що між юридичними особами, якими є Позивач і Відповідач, правочини належить вчиняти у письмовій формі.

Договір може бути укладений шляхом складання одного документа, підписаного сторонами, а також шляхом обміну документами за допомогою поштової, телеграфної, телетайпної, телефонної, електронної чи іншого зв'язку, що дозволяє вірогідно установити, що документ виходить від сторони за договором.

ОСОБА_3 статті 638 ЦКУ договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір (оферти), відповіді про прийняття цієї пропозиції (акцепту).

Однак на письмове звернення Профспілкового комітету СОДТРК у формі листа до Благодійного фонду, позивач не надав письмового підтвердження щодо згоди на фінансування підвищення кваліфікації працівників Сумської ОДТРК.

У судовому засіданні представники позивача пояснили, що дійсно на лист відповідача до позивача з проханням надати благодійну допомогу на підвищення кваліфікації працівників телерадіокомпанія в Інтер-школі, з їх боку була мовчазна згода, однак не на кожне звернення вони надають благодійну допомогу.

З матеріалів справи слідує, що сертифікати на проходження курсу підготовки фахівців у галузі телебачення та телевізійного виробництва, видані на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як на фізичних осіб, а не як на членів профспілкової організації або працівників Сумської ОДТРК.

Відповідно довідок з ПрАТ «Телеканал-ІНТЕР» ОСОБА_1, брав участь у програмі «Інтершкола» за спеціалізацією «Режисер», а ОСОБА_2 за спеціалізацією «Оператор» та з 04.04.2014 по 14.04.2014, задіяні у зйомках дипломного проекту, пілотного випуску телевізійної програми, зйомка пілотного проекту відбуватиметься у м. Берегове Закарпатської області.

Ухвалою Господаського суду Сумської області від 02.04.2015 за позовом: Благодійного фонду «Сумський регіон», м Суми до Профспілкового комітету Сумської обласної державної телерадіокомпанії, м. Суми про зобов'язання вчинити дії заяву позивача про зміну підстави позову та уточнення позовних вимог від 27.02.2015 - залишено без розгляду. Прийнято відмову позивача від позову. Провадження у справі №920/2070/14- припинено, в Ухвалі суду зазначено, що в судове засідання представником позивача була подана заява про залишення без розгляду його заяви про зміну предмета і підстави позову. Також у поданій заяві представник позивача просить суд прийняти відмову позивача від позову, позивач відповідно до вимог позовної заяви просив суд зобов'язати Сумську ОДТРК виконати умови договору про надання благодійної допомоги б/н від 29.02.2012 шляхом підписання акту приймання-передачі благодійної допомоги за даним договором; а також стягнути з відповідача на свою користь витрати по сплаті судового збору, в подальшому від позивача надійшла заява про зміну підстави позову та уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить визнати зобов'язання перед первинною профспілковою організацією Сумської ОДТРК за договором виконаним у повному обсязі Благодійним фондом «Сумський регіон».

Решенням Господаського суду Сумської області від 14.07.2015 за позовом Благодійного фонду «Сумський регіон», м Суми до Первинної профспілкової організації Сумської обласної державної телерадіокомпанії, м. Суми про визнання зобов'язання виконаним у задоволенні позову відмовлено, позивач в позові просить суд визнати зобов'язання за договором між Благодійним фондом «СУМСЬКИЙ РЕГІОН» та Профспілковим комітетом Сумської обласної державної телерадіокомпанії виконаними у повному обсязі.

ОСОБА_3 з ч.1 ст.234 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

За приписами ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Відповідно до роз'яснень ПВСУ у Постанові №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи немайнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов'язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.

З точки зору права всі життєві факти, які так чи інакше зачіпають суспільні відносини поділяються на юридично значимі та юридично байдужі, з якими право не зв'язує будь-яких юридичних наслідків .

Таким чином, не всі життєві обставини є юридичними фактами. Життєві факти (обставини) стають юридичними фактами не самі по собі чи в силу будь-яких особливих властивостей, а в результаті визнання їх такими державою та закріплення у законі.

У відповідності до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

ОСОБА_3 ст. 258 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.

Проаналізувавши зміст вищенаведених статей можна відокремити такі умови, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення: факт, який потребує встановлення, має породжувати юридичні наслідки, тобто від нього повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; встановлення відповідного факту не пов'язано з наявністю спору про право; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту або заявник не має можливості одержати (відновити) загублений (знищений) документ, який посвідчує необхідний факт; встановлення факту потрібно заявникові для конкретної мети.

Позивач просить встановити юридичний факт, а саме благодійна допомога на навчання працівників Сумської обласної державної телерадіокомпанії у розмірі 22500 грн. 00 коп. надана Первинній профспілковій організації Сумської обласної державної телерадіокомпанії.

При цьому представники позивача не вказали, зазначені ними факти, які юридичні наслідки породжують.

Отже, суд приходить до висновку, що факт, який просить встановити заявник, не породжує юридичні наслідки для заявника, тобто від нього не залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника, а відтак є юридично байдужим та не підлягає встановленню у порядку встановленому ст. ст. 256, 258 ЦПК України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо необґрунтованості позовної заяви Благодійного фонду «Сумський регіон» про встановлення факту, що має юридичне значення, що є підставою для відмови в задоволенні позовної заяви про встановлення юридичного факту, також позивачем обраний спосіб захисту, який не відповідає можливим способам захисту цивільних прав та інтересів. Дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215, 218, 256,255, 258 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити Благодійному фонду «Сумський регіон» у задоволенні позову в повному обсязі за необґрунтованістю позовних вимог.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст виготовлено та підписано 12 липня 2016 року.

Суддя Н.Г.Прокудіна

Джерело: ЄДРСР 58916318
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку