open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

Справа № 712/3264/16-ц

Провадження № 2/712/1129/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Кузьменко В.А.

при секретарі Коваль М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Черкаська міська рада, Управління Держгеокадастру у Черкаському районі про встановлення порядку користування земельною ділянкою.

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до відповідача ОСОБА_2, третя особа Черкаська міська рада, Управління Держгеокадастру у Черкаському районі про встановлення порядку користування земельною ділянкою. В заяві вказував, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20.03.2009р., посвідченого державним нотаріусом Першої Черкаської державної нотаріальної контори ОСОБА_3В, та зареєстрованого в реєстрі за № 4-699, після смерті ОСОБА_4 він отримав у власність 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси. Будинок розташований на земельній ділянці площею 528 кв.м., яка не приватизована та перебуває в комунальній власності Черкаської міської ради.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкт а нерухомого майна від 16.03.2016р. за№ 55247794 власником іншої 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси Черкаської області є відповідач ОСОБА_2 згідно договору дарування № 5459, від 10.09.2012р., приватний нотаріус ОСОБА_5

Він вирішив скористатися своїм правом на приватизацію земельної ділянки, розташованої біля його будинку, розпочавши відповідну процедуру. Проте не може реалізувати своє право на приватизацію земельної ділянки у зв'язку із тим, що не визначено порядок та межі землекористування земельною ділянкою по пров. Котовського, 57 у м. Черкаси ним та співвласником домоволодіння ОСОБА_2

Так ним для вирішення питання в досудовому порядку, було направлено відповідачу листа від 20.01.2016р. в якому пропонулось провести добровільний розподіл земельної ділянки між співвласниками домоволодіння, та завірити підписи нотаріально, проте вказаний лист повернувся за закінченням терміну зберігання, що є підставою для звернення до суду.

Просить суд встановити порядок користування земельною ділянкою між ним та відповідачем по справі відповідно до Плану розподілу земельної ділянки, виконаного Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, а саме виділити в користування йому земельну ділянку площею 0.0264 га. розташовану за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, пров. Котовського, 57. що позначена на Плані розподілу земельної ділянки зеленим кольором (Ділянка № 1), а ОСОБА_2 - земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:052:0064, яка позначена на Плані червоним кольором (Ділянка № 2) та стягнути судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_6 позовні вимоги підтримала, просила встановити порядок користування земельною ділянкою відповідно до Плану розподілу земельної ділянки, виконаного Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, а саме виділити в користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0.0264 га. розташовану за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, пров. Котовського, 57. що позначена на Плані розподілу земельної ділянки зеленим кольором (Ділянка № 1), а ОСОБА_2 - земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:052:0064, яка позначена на Плані червоним кольором (Ділянка № 2) та стягнути судові витрати.

Відповідач ОСОБА_2М та його представник ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Черкаської міської ради ОСОБА_8 в судове засідання не з»явилась, просила розглядати справу у її відсутність, скерувала до суду заяву та письмові заперечення стосовно позовних вимог.

Представник третьої особи Управління Держгеокадастру у Черкаському районі в судове засідання не з»явився, повідомлялись про день та час розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив що :

- згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20.03.2009р., посвідченого державним нотаріусом Першої Черкаської державної нотаріальної контори ОСОБА_3В, та зареєстрованого в реєстрі за № 4-699, після смерті ОСОБА_4 позивач ОСОБА_1 є власником 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси. Будинок розташований на земельній ділянці площею 528 кв.м., яка не приватизована та перебуває в комунальній власності Черкаської міської ради.

- згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 16.03.2016р. за№ 55247794 власником іншої 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси Черкаської області є відповідач ОСОБА_2 згідно договору дарування № 5459 від 10.09.2012р., приватний нотаріус ОСОБА_5

- відповідно до даних Технічного паспорту на житловий будинок садибного типу, інвентаризаційний номер 7756, за домоволодінням рішенням № 793., від 20.10.1955р. закріплена в постійне користування земельна ділянка площею 500 квадратних метрів, а також 21 кв.м. лишків.

- при проведенні геодезичної зйомки Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, яка здійснювалась на замовлення позивача, встановлено, що загальна площа земельної ділянки під домоволодінням по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси, складає 0,0528 га. а по існуючим межам площа земельної ділянки, якою користується ОСОБА_2 складає 0,0264 га, плоша земельної ділянки, якою користується ОСОБА_9 складає 0,0264 га.

- згідно інформації, отриманої з Публічної кадастрової карти 15.03.2016р., частині земельній ділянці площею 0,0264 га по пров. Котовського,57, якою користується ОСОБА_2 присвоєно кадастровий номер 7110136700:04:052:0064.

- позивачем для вирішення питання в досудовому порядку, було направлено відповідачу листа від 20.01.2016 в якому пропонувалось провести добровільний розподіл земельної ділянки між співвласниками домоволодіння, та завірити підписи нотаріально, проте вказаний лист повернувся за закінченням терміну зберігання.

Статтею 1 закону України «Про державний земельний кадастр» визначено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно п. 6 ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Пункт 3 Прикінцевих та Перехідних положень закону України державний земельний кадастр встановлює, що у разі якщо на земельній ділянці, правовласності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинкуна підсіві технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Такий кадастровий номер є чиним з моменту його присвоєння.

Згідно зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі не підлягають доказуванню.

Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Відповідно до ч.І ст. 88 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюється за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди у судовому порядку.

Відповідно до п.19 постанови ПВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16 квітня 2004 року, у справах за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з'ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних насаджень співвласників, можливо проходу з вулиці на подвір'я. Враховуються також вимоги санітарних правил і правил протипожежної безпеки. При пред'явленні вимог кожним з учасників спільної власності про встановлення порядку користування спільною земельну ділянкою суд може залишити в спільному користуванні лише ділянки, роздільне користування якими встановити неможливо. Абзаци 1 і 2 цього пункту стосуються також випадків, коли належні особам на праві спільної власності і жилий будинок, господарські будівлі та споруди розташовані на земельній ділянці, яка знаходилася в їх користуванні до її приватизації або за договором оренди.

З матеріалів справи вбачається, що сторони по справі є співвласниками будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси.

Позивач ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20.03.2009р., посвідченого державним нотаріусом Першої Черкаської державної нотаріальної контори ОСОБА_3В, та зареєстрованого в реєстрі за № 4-699, після смерті ОСОБА_4 є власником 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси.

Відповідач ОСОБА_2М є власником іншої 1/2 частини будинку по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 16.03.2016р. за№ 55247794 згідно договору дарування, № 5459 від 10.09.2012р., приватний нотаріус ОСОБА_5

Будинок розташований на земельній ділянці площею 528 кв.м., яка не приватизована та перебуває в комунальній власності Черкаської міської ради.

Відповідно до геодезичної зйомки Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, яка здійснювалась на замовлення позивача, встановлено, що загальна площа земельної ділянки під домоволодінням по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси, складає 0,0528 га. а по існуючим межам площа земельної ділянки, якою користується ОСОБА_2 складає 0,0264 га, плоша земельної ділянки, якою користується ОСОБА_9 складає 0,0264 га.

Згідно інформації, отриманої з Публічної кадастрової карти 15.03.2016р., частині земельній ділянці площею 0,0264 га по пров. Котовського,57, якою користується ОСОБА_2 присвоєно кадастровий номер 7110136700:04:052:0064.

Згоди щодо визначення порядку користування земельною ділянкою згоди між сторонами по справі не досягнуто.

Позивач як співвласник житлового будинку, має право на виділення йому в користування тієї частини земельної ділянки, яка є пропорційною його частці в житловому будинку.

Враховуючи вимоги нормативних документів та аналізуючи докази, суд вважає, що між сторонами по справі можливо встановити порядок користування земельною ділянкою між співвласниками домоволодіння по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси відповідно до Плану розподілу земельної ділянки, виконаного Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, а саме виділити в користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0.0264 га. розташовану за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, пров. Котовського, 57. що позначена на Плані розподілу земельної ділянки зеленим кольором (Ділянка № 1), а ОСОБА_2 - земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:052:0064, яка позначена на Плані червоним кольором (Ділянка № 2).

Крім того суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,21 грн. (П'ятсот п'ятдесят одна грн. 21 коп.).

Керуючись ст.ст 3, 10, 88, 118, 210- 215 ЦПК України, ст.ст. 355, 356, 371 ЦК України, ст.ст. 88,120 ЗК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Встановити порядок користування земельною ділянкою між співвласниками домоволодіння по пров. Котовського, 57 в м. Черкаси відповідно до Плану розподілу земельної ділянки, виконаного Державним підприємством Черкаська регіональна філія «Укрспецзем» в 2015 році, а саме виділивши в користування ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0.0264 га. розташовану за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, пров. Котовського, 57. що позначена на Плані розподілу земельної ділянки зеленим кольором (Ділянка № 1), а ОСОБА_2 - земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:052:0064, яка позначена на Плані червоним кольором (Ділянка № 2).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,21 грн. (П'ятсот п'ятдесят одна грн. 21 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: В.А.Кузьменко

Джерело: ЄДРСР 58556689
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку