open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Справа № 575/1039/15-ц

Провадження № 2/575/380/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2015 р. смт. Велика Писарівка

ОСОБА_1 районний суд Сумської області

у складі: головуючого судді – Савєльєвої А.І.

за участю секретаря - Доценко Т.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.В.Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 02 жовтня 2013 року в м.Суми померла її рідна мати ОСОБА_4. Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить нерухоме майно. Позивач являється спадкоємцем першої черги за законом майна померлої, але з заявою про прийняття спадщини в установлений законом шестимісячний строк до нотаріуса не звернулася. Причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини вважає поважними. У зв’язку з наведеним просить позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач на позовних вимогах наполягає, просить суд позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

Заслухавши пояснення позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.10.2013 року в м.Суми померла ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-БП № 204157, виданого виконкомом Попівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області (а.с.7). Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить нерухоме майно у вигляді земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташована на території Попівської сільської ради В.Писарівського району Сумської області, що підтверджується Державними актами на право приватної власності на землю серії Р2 № 660854 від 26.08.2002 року та серії Р2 № 681606 від 26.08.2002 року.

Відповідно до довідки виконкому Попівської сільської ради ОСОБА_1 району № 433 від 05.10.2015 року від імені ОСОБА_4 заповіт не посвідчувався, що підтверджується також Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 41943260 від 29.10.2015 року (а.с.11,23-45).

З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 41943305 від 29.10.2015 року після смерті ОСОБА_4, що померла 02.10.2015 року, спадкова справа не заведена (а.с.22).

Відповідно ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Позивач ОСОБА_2 являється спадкоємцем за законом першої черги як рідна донька спадкодавця, їх родинні стосунки підтверджуються відповідними письмовими документами, що маються в матеріалах справи (а.с.8,9), однак зі змісту вищевказаної довідки виконкому Попівської сільської ради (а.с.11), вбачається, що на момент відкриття спадщини разом зі спадкодавцем за однією адресою був зареєстрований та проживав чоловік спадкодавця – відповідач по справі – ОСОБА_3, який в силу положень ч.3 ст.1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину. Вказані обставини підтвердила у судовому засіданні і позивач ОСОБА_2

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, у відповідності до ст.ст. 1269,1270 ЦК України, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців, починаючи з часу відкриття спадщини.

Протягом встановленого законом шестимісячного строку позивач з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернулася, оскільки не знала про строя та порядок прийняття спадщини, а також, як пояснила у судовому засіданні, була схвильованою через смерть матері та вважала, що вона як донька має право в будь-який час звернутися за прийняттям спадщини.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. 

Статтею 13 Конвенції визнається право на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Однак, відповідно до роз’яснень, що містяться у ОСОБА_5 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» суди повинні враховувати роз'яснення, які містяться у абз. 6 п. 24 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7, згідно з якими поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій і судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 26 вересня 2012 року розглянув справу № 6-85 цс 12, предметом якої був спір про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок про те, що право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов’язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що поважні причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для позивача ОСОБА_2, через які вона не мала можливості звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 у встановлений законом строк та порядок, відсутні, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

керуючись ст.ст. 10,11,27,31,60,209,212,214,215

ЦПК України, ст.ст. 1269,1270,1272 ЦК України, суд –

В и р і ш и в :

У задоволенні цивільного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через ОСОБА_1 районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 жовтня 2015 року.

Суддя: А.І.Савєльєва

Джерело: ЄДРСР 52916931
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку