Провадження № 2-а/742/124/15
Єдиний унікальний № 742/3076/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2015 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Білокур В.І., при секретарі Сірій І.В., за участі сторін та їх представників, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Прилуки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області - про визнання протиправними дій тазобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області (далі-УПФ) вказуючи на те, що з 22.07.1991 року згідно наказу №81 від 22.07.1991 року він прийнятий на посаду лікаря-анестезіолога-реаніматора анестезіологічного відділення Прилуцької центральної міської лікарні. З 2009 року він перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
10.07.2015 року він звернувся до УПФ з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням подвійного стажу роботи на посаді лікаря-анестезіолога з 22.07.1991 року по теперішній час в КЛПЗ Прилуцької ЦМЛ, на підтвердження чого надав копію трудової книжки, військового квитка, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, довідки про роботу за сумісництвом, копію витягу з наказу про прийом на роботу, розрахунок стажу.
Проте, відповідач своїм листом №77/10/0-3 від 15.07.2015 року відмовив йому в зарахуванні стажу роботи в подвійному розмірі за період роботи лікарем-анестезіологом, мотивувавши тим, що: згідно записів трудової книжки 22 липня 1991 року він (ОСОБА_1Д.)був зарахований в Прилуцьку центральну міську лікарню на посаду лікаря-анестезіолога-реаніматора анестезіологічного відділення; згідно витягу з наказу №81 від 22 липня 1991 року по Прилуцькій ЦМЛ «ОСОБА_3, зачислить с 22 июля 1991 года врачом-анестезиологом с окладом по специальности 322 руб. в месяц». Оскільки в первинних документах відсутні відомості про роботу в відділеннях, передбачених статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зарахувати стаж роботи в подвійному розмірі немає підстав.
Тому, позивач і просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов”язати УПФ зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 в комунальному лікувально-профілактичному закладі на посаді лікаря-анестезіолога за період роботи з 22.07.1991 року по теперішній час у подвійному розмірі, відповідно до ст. 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення та нарахувати і виплатити заборгованість по пенсії з урахуванням подвійного стажу роботи (а.с.1-4).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат ОСОБА_4 підтримали позовні вимоги із наведених вище підстав, про що дали суду відповідні пояснення , а представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області не визнав позову, про що дав відповідні пояснення, суть яких викладена у поданих до суду письмових запереченнях (а.с.26-27).
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши інші докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 з 22.07.1991 року згідно наказу №81 від 22.07.1991 року був прийнятий на посаду лікаря-анестезіолога-реаніматора анестезіологічного відділення Прилуцької центральної міської лікарні. У зв'язку з перейменуванням закладу в Прилуцьку міську лікарню №1 він був переведений на посаду лікаря-анестезіолога анестезіологічного відділення згідно наказу ОСОБА_2 по наданню медичної допомоги населенню №33 від 05.04.2004 року. У зв'язку з перейменуванням відділення він був переведений на посаду лікаря-анестезіолога відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії згідно наказу №56 від 20.05.2005 року, де продовжує працювати й на сьогоднішній день, що підтверджується копією трудової книжки та довідкою КЛПЗ “Прилуцька центральна міська лікарня” за №01-21/505 від 16.06.2015 року (а.с.10-11).
Судом також установлено, що з 2009 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м.Прилуках та Прилуцькому районі та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а розмір пенсії йому було розраховано із середньомісячної заробітної плати 3471,59 грн. за період роботи з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року та з 01.07.2000 року по 31.10.2009 року з урахуванням страхового стажу 28 років 03 місяці 09 днів, а також додатково врахований стаж за період із дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 14 років 08 днів.
10 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням подвійного стажу роботи на посаді лікаря-анестезіолога з 22.07.1991 року по теперішній час КЛПЗ Прилуцької ЦМЛ Чернігівської області. На підтвердження наявності трудового стажу, необхідного для нарахування подвійного стажу роботи позивачем було надано наступні документи: копії трудової книжки, військового квитка, довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, довідки про роботу за сумісництвом, копію витягу з наказу про прийом на роботу, розрахунок стажу.
Вищезазаначені позивачем ОСОБА_1 фактичні обставини про його інвалідність 2-ї групи та постійний стаж роботи у відділенні анестезіології підтверджується трудовою книжкою, штатним розписом на 1991 рік та 2004 рік, довідками з місця роботи на яких посадах та в яких відділеннях ОСОБА_1 працював (а.с.9-18, 35-38). Достовірність цих даних не заперечені відповідачем в судовому засіданні, про що також зазначено в листі УПФ України в м.Прилуках та Прилуцькому районі (а.с.14-15).
Вирішуючи даний адміністративний позов суд вважає, що відповідач незаконно та безпідставно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням подвійного стажу роботи на посаді лікаря-анестезіолога з 22.07.1991 року по теперішній час, оскільки, відповідач не спростував тверджень позивача про його (ОСОБА_1Д.) постійний стаж роботи (з 1991 року дотепер) саме лікарем-анестезіологом в комунальному лікувально-профілактичному закладі міста Прилуки.
При цьому суд вважає, що відповідач не підтвердив жодним доказом свого висновку про відсутність в первинних документах відомостей про роботу ОСОБА_1 у відділеннях, передбачених статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Суду не надано доказів про будь-яку іншу роботу позивача ОСОБА_1, окрім лікаря-анесезіолога в Прилуцькій центральній міській лікарні (нині КЛПЗ “Прилуцька центральна міська лікарня”), а тому, відповідно до ст. 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу з моменту її призначення, нарахувати і виплатити заборгованість по пенсії з урахуванням подвійного стажу за весь час його роботи.
При цьому, суд керується наступними нормами матеріального права :
Згідно статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія за вислугу років встановлюється окремим категоріям громадян, занятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. А згідно п. "є" ст. 55 цього-ж Закону, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини,або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у паталого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. Згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики, Пенсійного фонду України та Міністерства охорони здоров'я України від 10.09.2002 року №10.03.67/1000 відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до подвійного стажу роботи зараховується час роботи у відділеннях анестезіології та інтенсивної терапії лікувальних засобів.
Відповідно до раніше діючих наказів у реанімаційній службі закладів охорони здоров'я існували відділення (групи) анестезіології-реанімації, які створювалися в лікарнях з числом ліжок хірургічного профілю до 80%. В закладах, де кількість хірургічних ліжок менша і таке відділення не могло бути створено за встановленими нормативами (пологові будинки з числом ліжок хірургічного профілю 75, центральні районні лікарні, онкологічні лікарні та диспансери з числом хірургічних ліжок 50), організовувалися палати для реанімації і інтенсивної терапії з введенням посад лікарів-анестезіологів-реаніматологів та медичних сестер-анестезистів (наказ МОЗ СРСР від 19.08.1969 року №605 «Про поліпшення анестезіолого-реанімаційної служби в державі»). Наказом МОЗ СРСР від 28.12.1976 року №1188 «Про подальше удосконалення реанімаційної допомоги населенню» та № 841 від 11.06.1986 року «Про подальше удосконалення анестезіолого-реанімаційної допомоги населенню» в лікарнях створювались групи анестезіології.
Згідно пункту 4 Положення про відділення анестезіології з ліжками та без ліжок для інтенсівної терапії, анестезіологічну групу, відділення інтенсивної терапії лікувально-профілактичних закладів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоровя від 8 жовтня 1997 року № 303 «Про регламентацію діяльності анестезіологічної служби України», передбачено, що якщо лікувально-профілактичні заклади не відповідають вищепереліченим вимогам, то в них для забезпечення анестезіологічної допомоги створюються відділенні анестезіології без ліжок для інтенсивної терапії або анестезіологічні групи.
Згідно спільного рішення Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України та Міністерства охорони здоров'я України від 10.09.2002 року №10.03.67/1000 час роботи в відділеннях (групах) анестезіології, які існували до введення в дію Наказу МОЗ України від 08.10.1997 року №303 зараховується стаж роботи для призначення пенсії в подвійному розмірі.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зазначено, що зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісних вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
З огляду на вищенаведене і те, що відповідач не спростував належність та достатність наданих позивачем документів, відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням подвійного стажу роботи на посаді лікаря-анестезіолога з 22.07.1991 року по теперішній час, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 18, 69-71, 158-163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу роботи лікарем-анастезіологом в подвійному розмірі з 22.07.1991 року.
Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 в комунальному лікувально-профілактичному закладі на посаді лікаря-анестезіолога за період роботи з 22.07.1991 року по теперішній час у подвійному розмірі, відповідно до ст. 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення та нарахувати і виплатити заборгованість по пенсії з урахуванням подвійного стажу роботи з часу призначення пенсії.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Головуючий суддя Білокур В.І.