open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №648/900/15-ц Головуючий в І інстанції: Сімчук С.Б.

Провадження №22-ц/791/1951/2015 Доповідач: Капітан І.А.

Категорія: 23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2015 року липня місяця 17 дня колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Херсонської області в складі:

Головуючого:

ОСОБА

_1

Суддів

:

ОСОБА

_2

ОСОБА

_3

При

секретарі:

ОСОБА

_4

розглянувши

у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» на рішення Білозерського районного суду Херсонської області від 10 червня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_5 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки,

В С Т А Н О В И Л А:

У березні 2015 року ОСОБА_5 звернулася до суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що вона є власником земельного паю, який перейшов до неї за спадщиною від матері. За договором оренди землі №0457140001108 від 06 лютого 2005 року зазначена земельна ділянка передана в оренду на 10 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» (далі - Товариство). Рішенням суду від 01 грудня 2011 року внесено зміни у договір оренди в частині визначення суми орендної плати та стягнуто суму заборгованості з орендної плати за 2008-2010 роки, яке виконано відповідачем лише в квітні 2012 року. В подальшому відповідачем рішення суду по збільшенню орендної плати не виконувалося, впродовж 2012-2014 років орендна плата взагалі не здійснювалася, у зв’язку з чим станом на 01 березня 2015 року виникла заборгованість в загальному розмірі 9 175,73 грн., яка складається з: 7 018,82 грн. - основний борг орендної плати, 1 878,28 грн. - інфляційні нарахування, 278,63 грн. - 3 %річних. На підставі наведеного ОСОБА_5 просила суд стягнути на її користь зазначену суму заборгованості та судовий збір в сумі 243,60 грн., зобов’язавши Товариство перерахувати зазначені кошти на її банківський картковий рахунок.

Рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 10 червня 2015 року позов ОСОБА_5 задоволено. Вирішено стягнути з Товариства на користь ОСОБА_5 орендну плату за 2011-2015 роки з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних в сумі 9 175,73 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 243,60 грн. на картковий рахунок за відповідними реквізитами.

В апеляційній скарзі Товариство, вважаючи рішення суду незаконним, необґрунтованим та таким, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В письмових запереченнях ОСОБА_5, посилаючись на безпідставність доводів апеляційної скарги та законність рішення, просить скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем не надано належних доказів про спростування вимог позивача щодо наявності заборгованості по сплаті орендної плати за період з 2011 року по день закінчення дії договору оренди - 09 лютого 2015 року.

З матеріалів справи вбачається, що 09 лютого 2005 року між ОСОБА_6, спадкоємцем якої є ОСОБА_5, та Товариством укладено договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_6 надала Товариству у платне користування земельну ділянку площею 2,28 га строком на 10 років (а.с.7-10,13).

В той же день було складено відповідний акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі (а.с.11).

Рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 01 грудня 2011 року до п.2 Договору оренди внесено зміни стосовно орендодавця - зазначено прізвище ОСОБА_5, а також до п.9, яким встановлено розмір орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки, що розраховується на кожне 01.01. поточного року і становить 1 179,78 грн. на 01.01.2011р.. Плата вноситься в грошовій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Орендодавця (а.с.34-35).Також зазначеним рішенням суду стягнуто з Товариства на користь ОСОБА_5 суму заборгованості по сплаті орендної плати за період з 2008 по 2010 роки.

Додаток №1П до договору оренди землі, в якому зазначено зміни, що визначенні рішенням суду, зареєстрований у відділі Держкомзему у Білозерському районі 15 травня 2012 року (а.с.12).

Рішення суду від 01 грудня 2011 року перебувало на примусовому виконанні ВДВС Білозерського РУЮ Херсонської області і остаточно виконано 24 квітня 2012 року (а.с.14,15,19,20).

Пунктами 10,11 Договору оренди землі від 09 лютого 2005 року визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься до 20 грудня щорічно.

Згідно пункту 14 зазначеного Договору у випадку несвоєчасної сплати орендної плати орендар зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.

Відповідно до ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Одним з них є Закон України «Про оренду землі».

В силу ст. ст. 1, 21-22 та 24 зазначеного закону, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Платою за користування земельною ділянкою є орендна плата, під якою розуміють платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій формах. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Оскільки Товариством, в порушення вимог ст.60 ЦПК України, не надано належних доказів, які б підтверджували виплату позивачеві орендної плати за 2012-2015 роки у розмірі, визначеному з урахуванням змін до договору оренди, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність стягнення з Товариства на користь позивача заборгованості з орендної плати.

Наявна в матеріалах справи довідка Білозерського відділення Цюрупинської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 23 лютого 2015 року не може слугувати доказом на підтвердження фактичної сплати Товариством ОСОБА_5 коштів за користування земельним паєм (а.с.24).

Проте колегія суддів не погоджується з розміром заборгованості зі сплати орендної плати, яка визначена судом першої інстанції.

Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою від 25 грудня 1998 року № 2073, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту державної реєстрації.

Оскільки додаток №1П до договору оренди землі, в якому були зазначені зміни визначенні рішенням суду, зокрема щодо встановлення розміру орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки, що розраховується на кожне 01.01. поточного року і становить 1 179,78 грн. на 01.01.2011 року, пройшов державну реєстрацію лише 15 травня 2012 року, тому право на отримання орендної плати з урахуванням зазначених змін у позивача виникло саме з часу державної реєстрації додатку №1П до договору оренди землі.

Вищезазначене судом першої інстанції не враховано.

Крім того, визначаючи розмір заборгованості, суд першої інстанції, з огляду на необхідність застосування з 2012 року до нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту 1,756, не врахував, що в договорі оренди та доповненні до нього, який в силу ст. 629 ЦК України є обов'язковим, сторони обумовили орендну плату у розмірі 3% від визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки і посилання на застосування до визначення розміру орендної плати коефіцієнту 1,756, який визначений Постановою КМУ №1185 від 31 жовтня 2011 року «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», зазначений договір не містить.

Законодавством України передбачено запровадження мінімального розміру орендної плати за користування земельною часткою (паєм).

Базою для розрахунку мінімального розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка землі. Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю).

Відповідно до ст. 18 ЗУ "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту, проводиться не рідше одного разу на 5-7 років.

Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки щороку, станом на 1 січня, уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що суцільна нормативна грошова оцінка земельних ділянок була проведена у 1995-1996 роках та затверджена обласними (районними) радами.

Щоб визначити, якою є нормативна грошова оцінка земельної ділянки на сьогодні, її слід проіндексувати. Тобто, ту нормативну грошову оцінку, яка вказана в сертифікаті, необхідно помножити на коефіцієнт індексації за всі наступні роки або ж отримати в територіальному органі земельних ресурсів вже проіндексовану відповідну нормативну грошову оцінку.

Отже, мінімальний розмір орендної плати в першу чергу буде залежати від розміру нормативної грошової оцінки земельної частки (паю) та індексу інфляції.

Остаточний же розмір орендної плати буде залежати від домовленості орендодавця та орендаря, та не може суперечити чинному на час укладення договору законодавству.

Дійсно, відповідно до постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011 року "Про внесення змін до Методики нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" показники нормативної грошової оцінки застосовуються із коефіцієнтом 1,756.

Разом з тим, індекс інфляції і коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки не є тотожними поняттями, їх визначення регулюються різними нормативно-правовими актами, індекс інфляції визначається ЗУ « Про індексацію грошових доходів населення» №1282 від 3.07.1991 року та розраховується Державним комітетом статистики України, а коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки 1,756 визначається постановою КМУ № 213 від 23.03.1995 року зі змінами від 31.10.2011 за №1185, якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, тому посилання позивача на те, що при розрахунку орендної плати мав застосовуватися вказаний коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, як індекс інфляції, при визначенні орендної плати за земельну ділянку, є помилковим.

Отже, коефіцієнт індексації 1,756 не є тим індексом інфляції, за яким проводиться обчислення розміру орендної плати за землю, передбаченим умовами договорів оренди земельних ділянок.

Умовами укладеного договору оренди земельної ділянки передбачено обчислення орендної плати за землю з урахуванням саме індексу інфляції, з тієї нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка зазначена у договорах, ніяких змін з приводу застосування коефіцієнта індексації нормативно-грошової оцінки при обчисленні орендної плати в договір не вносилось, на даний час договір закінчив свою дію.

Умови договору щодо визначення розміру орендної плати встановлені з урахуванням вказаних положень нормативно-правових актів, які діяли на момент їх укладення, та виконувалися відповідачем на законних підставах.

Посилання позивача на лист Відділу Держкомзему у Білозерському районі Херсонської області щодо врахування коефіцієнту індексації нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (1,756) (а.с.18) на увагу не заслуговує, оскільки встановлення нового розміру вказаного коефіцієнту не є підставою автоматично брати за основу для розрахунку орендної плати наступні зміни коефіцієнта індексації нормативно-грошової оцінки земельних ділянок після укладення договору.

Зміна вказаного коефіцієнту індексації відповідно тягне зміну нормативної грошової оцінки земель, та відповідно є підставою для внесення змін до договорів оренди в частини розміру орендної плати.

На підставі наведеного, враховуючи зменшення розрахункового періоду по сплаті орендної плати з урахуванням внесення змін до договору оренди щодо встановлення нового розміру орендної плати, а також виключивши із розрахунку застосування коефіцієнту 1,756, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни рішення суду першої інстанції в частині стягнення з Товариства на користь ОСОБА_5 орендної плати з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних та зменшення суми, яка підлягає стягненню, з 9 175,73 грн. до 4 104,60 грн.(2012 рік -1 053,05 грн., 2013 рік - 1 641,51 грн., 2014 рік - 1 287,28 грн., 2015 рік - 122,76 грн.).

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне виключити з резолютивної частини рішення посилання суду на стягнення з Товариства на користь позивача суми орендної плати та витрат по сплаті судового збору на картковий рахунок з відповідними реквізитами, оскільки такий спосіб стягнення цивільно-процесуальним законодавством не передбачений.

Керуючись ст.ст.303,307,309 ЦПК України, колегія суддів,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» задовольнити частково.

Рішення Білозерського районного суду Херсонської області від 10 червня 2015 року в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» на користь ОСОБА_5 орендної плати за 2011-2015 роки з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних в сумі 9 175,73 грн. змінити, зменшити зазначену суму до 4 104,60 грн.

Це ж рішення в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корабелка-Агро» на користь ОСОБА_5 суми витрат по сплаті судового збору в розмірі 243,60 грн. залишити без змін.

Виключити з резолютивної частини рішення вказівку про стягнення грошових сум на картковий рахунок за реквізитами: «ПАТ КБ «ОСОБА_7» м. Херсон, рах.№29244825509100; МФО 305299; Код ЄДРПОУ 14360570; ОСОБА_5, ИНН НОМЕР_1. Для поповнення на картку 5168757260621869.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього часу може бути оскаржено протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий

Судді

Джерело: ЄДРСР 47014701
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку