open
 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа : № 361/2018/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Телепенька А. Д.

Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Горяйнова А. М.,

розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_3 та Управління Пенсійного фонду України в Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області про визнання неправомірною відмови відповідача включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2014 року позов задоволено частково: визнано протиправною відмову та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення починаючи з 19 вересня 2013 року.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Також, не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 є пенсіонером та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України « Про державну службу».

Проте, при розрахунку вказаної пенсії, у розрахунок заробітку для обчислення пенсії, відповідач не включив матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. На зазначені види виплат були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується Довідкою про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 14.02.2011 №5-1 (а.с.116).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й матеріальну допомогу на оздоровлення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи зазначене, а також зважаючи на наявну в матеріалах справи довідку про заробітну плату, згідно якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, в тому числі й матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, - неврахування при обчисленні пенсії позивача таких виплат, з якої сплачено страхові внески, призвели до неправильного розрахунку і нарахування ОСОБА_3 пенсії.

Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, судом апеляційної інстанції виявлено допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального права, яке призвело до неправильного вирішення справи в частині відмови в задоволенні позовних вимог, - з огляду на що оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню в частині, з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 160, 167, п.2 ч.1 ст.197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Броварах та Броварському районі Київської області залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2014 року скасувати в частині відмови у задоволенні вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області щодо ненарахування при обрахунку розміру пенсії ОСОБА_3 сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 19 вересня 2013 року.

В решті постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2014 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча:

Судді :

оловуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Мамчур Я.С

Горяйнов А.М.

Джерело: ЄДРСР 40298209
Друкувати PDF DOC
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку