Справа № 1805/10150/2012 Провадження № 2/1805/2631/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2012 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Сотник К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління Держкомзему у м. Суми, 3-ї особи: ОСОБА_2
про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що Сумською міською радою та Управлінням Держкомзему у м. Суми 03.12.2001 року видано державний акт III-СМ №042925 на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3, оскільки на момент видачі державного акту право користування земельною ділянкою вже було припинено у встановленому законом порядку та безпосередньо сам державний акт на право приватної власності на земельну ділянку було видано на померлу особу. Також, ОСОБА_1 в позовних вимогах просить скасувати державний акт III-СМ № 042925 на право приватної власності ОСОБА_3 на земельну ділянку НОМЕР_1, площею 0,0585 га, яка розташована на території садівничого товариства «Механізатор», масиву «Олдиш-86».
Представник позивача в письмовій заяві позов підтримала повністю.
Позивач до суду не з»явився, належним чином повідомлений про розгляд справи.
Представник Сумської міської ради Базіль Р.В. в наданих суду письмових поясненнях зазначив, що вважає позовні вимоги обґрунтованими через наявність обставин, які свідчать про протиправність виданого державного акту III-СМ № 042925 на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3, який на момент видачі державного акту вже був два роки померлим.
Представник відповідача: Управління Держкомзему у м. Суми Желябов В. підтвердив факт видачі державного акту III-СМ № 042925 на право приватної власності на землю на померлу особу ОСОБА_3 та при вирішенні справи поклався на розсуд суду.
3-тя особа: ОСОБА_2 просить суд задоволити позов у повному обсязі, оскільки на момент видачі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку вона як єдина спадкоємиця померлого ОСОБА_3 письмово відмовилася від вказаної земельної ділянки.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом при розгляді справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 20 жовтня 1998 року як член садівничого товариства «Механізатор-2», яке розташоване в Сумському міському громадському об'єднанні садівничих товариств «Олдиш 86»користується земельною ділянкою під НОМЕР_1 площею 0,0585 га. Вказану земельну ділянку він оброблює з 1998 року по теперішній час. Право користування земельною ділянкою позивач набув після того, як 17.10.1998 року ОСОБА_2 дружина померлого ОСОБА_3 письмово відмовилась від даної земельної ділянки, при цьому не заявивши у встановлений законом строк про свої спадкові права на вказану земельну ділянку. Зазначена обставина підтверджується письмовою відмовою ОСОБА_2 від прав на земельну ділянку, що датована 17.10.1998 року, а також письмовими поясненнями наданими суду.
Також судом встановлено, що 03.12.2001 року Сумською міською радою протизаконно складено, а Управлінням Держкомзему у м. Суми видано державний акт на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Також зі змісту державного акту вбачається, що вказаний державний акт було складено у двох примірниках, з яких перший видано 03.12.2001 року громадянину ОСОБА_3, другий зберігається у Сумській міській раді.
Згідно ст. 22 Земельного кодексу України 1990 року право власності на землю виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право, яким згідно ст. 23 цього кодексу є державний акт.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте в порушення вказаних статей законів до оскаржуваного державного акту було внесено недостовірні відомості, оскільки видати державний акт в 2001 році особі, яка померла в 1998 році неможливо, що підтверджує незаконність виданого документу.
Відповідно до ст. 9 Цивільного кодексу України 1963 року, діючого на момент смерті ОСОБА_3, цивільна правоздатність громадянина виникає з моменту його народження та припиняється смертю.
Частиною 7 ст. 17 Земельного кодексу України № 561-XII від 18.12.1990 року передбачено, що передача у власність громадян земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні інших громадян чи юридичних осіб, провадиться місцевими Радами народних депутатів після вилучення (викупу) їх у порядку, встановленому статтями 31 і 32 цього Кодексу.
В порушення зазначеної статті Сумська міська рада виготовила державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, який в подальшому був виданий Управлінням Держкомзему у м. Суми навіть не вилучивши у позивача земельну ділянку, яка на законних підставах перебувала в нього в користуванні майже чотири роки.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 27 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права користування землею є той випадок, коли право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі добровільної відмови від земельної ділянки.
Зважаючи на ту обставину, що 17.10.1998 року дружина померлого ОСОБА_3 відмовилась від даної земельної ділянки у встановленому на той час законом порядку, то відповідно і право користування вказаною земельною ділянкою було припинено на підставі п.1 ч.1 ст. 27 Земельного кодексу України.
Таким чином, Управління Держкомзему у м. Суми протизаконно 03.12.2001 року видало державний акт ІІІ-СМ № 042925 на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3, оскільки на момент видачі державного акту право користування вказаною земельною ділянкою вже було припинено у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 17, 22, 27 Земельного кодексу України , ст. 9 Цивільного кодексу України /1963 року/, ст.ст.10, 11, 57- 60, 88, 197, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Скасувати державний акт ІІІ-СМ № 042925 на право приватної власності на земельну ділянку від 03.12.2001 року зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 16843 на ім»я ОСОБА_3.
Рішення суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО