308/13751/24
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І, за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Кизименко К.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , звільненої з посади провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродслужби в Закарпатській області за ч.1ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшли адміністративні матеріли відносно ОСОБА_1 , за ч.1ст. 172-6 КУпАП.
Постановою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.09.2024 року об`єднанов однепровадження справипро адміністративніправопорушення за№308/13751/24про притягненнягр. ОСОБА_1 до адміністративноївідповідальності зач.1ст.172-6 КУпАП,№308/13752/24пропритягненнягр. ОСОБА_1 доадміністративноївідповідальності за ч.1ст.172-6КУпАП та№ 308/13753/24пропритягненнягр. ОСОБА_1 доадміністративноївідповідальності за ч.1ст.172-6 КУпАП, та присвоєно справі єдиний номер №308/13751/24 ( 3/308/7207/24).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 191 від 19.08.2024, державний службовець, провідний спеціаліст відділу управління персоналом Головного управління Держпродслужби в Закарпатській області ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язане з корупцією, як суб`єкт декларування, згідно підпункту «в» п. 1 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.1 ст. 45 ЗУ « Про запобігання корупції» та пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень» ЗУ «Про запобігання корупції», несвочасно, без поважних причин, 01.02.2024 подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 192 від 19.08.2024 ОСОБА_1 , яка обіймала посаду державного службовця, провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродслужби в Закарпатській області до 30 червня 2023 року, являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, як суб`єкт декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та яка є суб`єктом відповідальності, згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, пункту 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283 несвоєчасно, без поважних причин, а саме 01.02.2024 опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 193 від 19.08.2024 ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади державного службовця, провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродслужби в Закарпатській області 30 червня 2023 року, являючись суб`єктом відповідальності , відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 21.06.2024 року подала декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ( після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 1 Закону вказано, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" тобто до 12.10.2023, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області від 12.08.2022 року № 284-к, ОСОБА_1 з 12 серпня 2022 року призначено на посаду провідного спеціаліста відділу управління персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов`язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік до 00:00 год. 01.02.2024, а фактично подана нею 01.02.2024 о 21.52 год..
Згідно наказу Г оловного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області від 26.06.2023 №526-к, звільнено ОСОБА_1 30.06.2023 з посади провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області за угодою сторін, відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про державну службу», з припиненням державної служби.
Таким чином, ОСОБА_1 зобовязана була подати декларацію, як субєкт декларування, який припинив діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 00:00 год. 01.02.2024, а фактично подана нею 01.02.2024 о 21.57 год..
Таким чином, ОСОБА_1 припинила повноваження провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області та зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) до 00:00 год. 01.04.2024, а фактично подана нею 21.06.2024 о 22.34 год..
Прокурор у судовому засіданні підтримала вимоги протоколів та просила притягнути особу до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
У судовомузасіданні ОСОБА_1 свою провинуу вчиненніадміністративного правопорушенняне визналата пояснила,що вонане маланаміру ухилитисявід подачідекларацій особи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядуванняі подалатакі дореєстру декларацій,відразу якдізнавалася пронеобхідність їїподання.Несвоєчасність поданнядекларацій обгрунтовуєсвоєю необізнаністюнеобхідності поданнядекларацій,оскільки приприйнятті їїна роботу,подачі деклараціїу неїніхто невимагав іпро необхідністьподавати такув майбутньомуїї ніхтоне повідомляв.Всі деклараціївона подавалавідразу,після повідомленняїї потелефону працівником Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, а останній раз після повідомлення працівника правоохоронного органу.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши ОСОБА_1 думку прокурора ОСОБА_2 , вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому, провадження у справі слід закрити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1, 2ст. 7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна ( умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, встановлений порядок управління і за якузаконом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАПсуддя під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, а в даному випадку про адміністративне корупційне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов`язаний з`ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого Законом України«Прозасадизапобігання іпротидіїкорупції» або, з огляду на час вчинення правопорушення чи розгляду в судіЗаконом України «Про запобігання корупції»; чи є особа винною в його вчиненні, отже чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Суддя також повинен з`ясувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв`язку між діянням і виконанням останньою службових (посадових) повноважень, а у відповідних випадках - мети правопорушення.
Згідно ч.1 ст. 172-6КУпАПвідповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при цьому суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45ЗаконуУкраїни"Прозапобіганнякорупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 1Закону України «Про запобіганню корупції» №1700-VII від 14.10.2014 року,«корупція» - це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей.
Цією ж нормою також визначено термін «корупційне правопорушення» - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Таким чином, вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного корупційного правопорушення, крім іншого, необхідно враховувати наявність суб`єктивної сторони даного правопорушення, яка, виходячи із визначення поняття корупційного правопорушення, викладеного в ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», завжди характеризується умисною формою вини, тобто, з врахуванням положень ст. 1 цього Закону, сутність порушення фінансового контролю полягає в тому, що особа, яка за законом зобов`язана задекларувати свої доходи та своєчасно подати декларацію, прагне уникнути цього і таким чином досягти певної мети.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" тобто до 12.10.2023, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області від 12.08.2022 року № 284-к, ОСОБА_1 з 12 серпня 2022 року призначено на посаду провідного спеціаліста відділу управління персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Згідно наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області від 26.06.2023 №526-к, ОСОБА_1 30.06.2023 звільнено з посади провідного спеціаліста відділу добору та розвитку персоналу Управління роботи з персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області за угодою сторін, відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про державну службу», з припиненням державної служби.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію, як провідний спеціаліст відділу роботи з персоналом Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області 01.02.2024 о 21.52 год., як субєкт декларування, який припинив діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями 01.02.2024 о 21.57 год., та у звязку з припиненням повноважень 21.06.2024 о 22.34 год..
Зазначені обставини, підтверджують пояснення ОСОБА_1 що в неї на меті не було ухилення від подачі декларацій, вона подала їх відразу як тільки дізналася про необхідність подати такі.
Сам протокол не містить будь-яких даних про форму вини, в даному випадку наявність прямого умислу, а матеріали справи не містять відомостей, які б вказували на те, що ОСОБА_1 подавши декларацію пізніше мала умисел на порушення вимог фінансового контролю чи переслідувала будь-який корупційний інтерес.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 р. № 223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченогост. 172-6 КУпАП, слід врахуватиоб`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальністьза вищезазначеною статтею виключається.
Також, у відповідності до ч. 1, 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», № 1700-VII державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов`язані перевіряти факт подання суб`єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Якщо за результатами контролю встановлено, що суб`єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб`єкта про факт неподання декларації, і суб`єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеномучастиною першоюстатті 45 цього Закону.
Одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб`єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права про факт неподання декларації відповідним суб`єктом декларування.
Так, з аналізу положень статті 51-2 Закону №1700-VII слідує, що на відповідальний підрозділ (особу) органу, в якому працюють (працювали) суб`єкти декларування, покладено обов`язок перевіряти факт подання у визначений Законом строк суб`єктами декларування декларації та у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб`єктами декларування - повідомляти про такі факти НАЗК.
Водночас саме до повноважень НАЗК Законом №1700-VII віднесено контроль (перевірку) повідомлень таких органів про факт подання декларацій особами, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону. І саме до повноважень НАЗК, у випадку встановлення (підтвердження) факту неподання декларації суб`єктом декларування, належить повідомлення суб`єкта декларування про факт неподання декларації, що покладає на нього обов`язок протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію. У такому випадку до повноважень НАЗК також належить повідомленняпро факт неподання декларації, зокрема, керівнику відповідного органу, в якому працюють (працювали) суб`єкти декларування, а також спеціально уповноваженим суб`єктам у сфері протидії корупції.
Дії відповідальної посадової особи відповідача - начальника відділу роботи з кадрами, які є предметом оскарження у цій справі, які полягали у повідомленні НАЗК про факт неподання позивачем декларації, є проміжним етапом у процедурі встановлення своєчасності подання декларацій (перевірки факту подання суб`єктами декларування декларацій відповідно до Закону №1700-VII). Таке повідомлення підлягає подальшій перевірці НАЗК.
Прийняття рішення, яке матиме вплив на права та обов`язки позивача щодо подання/неподання декларації віднесено до повноважень (виключної компетенції) НАЗК.
Отже, скероване Головним управлінням Держпродспоживслужби в Закарпатській області до НАЗК повідомлення про неподання ОСОБА_1 як особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій про доходи , не є актом індивідуальної дії у розумінні частини першої статті 17 КАС України. При цьому, дії відповідальної посадової особи Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області щодо здійснення такого повідомлення не породжують обов`язкових юридичних наслідків, що не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для ОСОБА_1 .
Суддею встановлено, що після отримання від Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області повідомлення про неподання ОСОБА_1 як особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної декларації про доходи за 2022 рік, декларації «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а також декларації за 2023 (після звільнення) НАЗК не повідомляло ОСОБА_1 про неподання таких.
Отже,в обсязівстановлених уцій справіобставин,відсутнє рішенняНАЗК уформі повідомленняпро фактнеподання ОСОБА_1 як особою,зазначеною упункті 1,підпунктах «а»,«в»,«г» пункту2частини першоїстатті 3 Закону України«Про запобіганнякорупції» декларації, яке мало би безпосередній вплив на права та обов`язки ОСОБА_1 щодо подання/неподання декларації та могло би бути оскарженим останнім за правилами частин першої та другої статті 5 КАС України.
Суддя вважає, що за відсутності суб`єктивної та об`єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не може наступати відповідальність, а тому провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є недоведеною та необґрунтованою.
Для визнання адміністративного правопорушення таким, що містить ознаки правопорушення, діяльність особи має бути такою, що може однозначно без сумнівів і застережень розцінюватись як правопорушення, передбачене тією чи іншою статтею.
Встановлені у суді обставини не підтверджують у бездіяльності ОСОБА_1 суб`єктивної сторони інкримінованого правопорушення, а тому, враховуючи принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суддя приходить до висновку, що порушення ОСОБА_1 строків подання декларації, за встановлених в суді обставин, не створює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП).
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУАП закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КпАП України та ч.1 ст. 287 КпАП України.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області В.І. Бедьо