open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2024 року справа №360/534/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року (повне судове рішення складено 29 липня 2024 року у м. Дніпро) у справі № 360/534/24 (суддя в І інстанції Захарова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі ГУ ПФУ в Луганській області) з такими вимогами:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження позивачу виплати пенсії (в тому числі основного розміру пенсії, доплат, індексації) максимальним розміром, передбаченим статтею 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років починаючи з 01.12.2019;

2) зобов`язати відповідача провести позивачу з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989 (в тому числі основного розміру пенсії, доплат, індексації), без обмеження по максимальному розміру пенсії, передбаченому статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням виплачених сум;

3) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова № 713), починаючи 01.12.2023;

4) зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу з 01.12.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, без обмеження по максимальному розміру пенсії, передбаченому статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням виплачених сум;

5) визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії позивачу при нарахуванні та виплаті індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» максимальним розміром;

6) зобов`язати відповідача здійснювати виплату проіндексованої пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених коштів;

7) зобов`язати відповідача здійснювати виплату проіндексованої пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» починаючи з 01.03.2023, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених коштів;

8) зобов`язати відповідача здійснювати виплату проіндексованої пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» починаючи з 01.03.2024, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог Закону № 2262-ХІІ.

Позивач зазначав, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 у справі № 360/6910/21 зобов`язано відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989 у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 360/606/23 відповідача зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989, та проведених раніше виплат.

На виконання вказаних вище рішень судів відповідачем було здійснено перерахунок пенсії.

В лютому 2024 року (після перерахунку пенсії на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 360/606/23) в особистому кабінеті на порталі ПФУ, позивач побачив, що виплату пенсії обмежено максимальним розміром, передбаченим статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.

Листом від 16.04.2024 № 2212-1868/Б-02 8-1200 24 відповідач надав відповідь на звернення позивача відповідно до якої було вказано, що оскільки після проведення перерахунку пенсії в серпні 2020 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративною суду від 28.04.2021 у справі № 360/1431/20 основний її розмір збільшився, тому з 01.07.2021 автоматичним способом було здійснено перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату в сумі, що не вистачає до 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, а саме: у розмірі 417,76 грн. Крім того, відповідачем також було вказано, що після проведення Головним управлінням у серпні 2022 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного суду від 09.12.2021 у справі № 360/6910/21, її основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000,00 гривень. Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні.

Позивач зазначив, що на підставі вищевказаної відповіді відповідача він дізнався, що з 01.07.2021 йому було встановлено доплату до пенсії у розмірі лише 417,76 грн, а не 2000,00 грн, як то передбачено Постановою № 713, а також після перерахунку пенсії на підставі рішення суду відповідач взагалі убрав щомісячну доплату до пенсії встановлену Постановою № 713. При цьому у своєму листі від 16.04.2024 відповідач також вказав, що щомісячна доплата в розмірі 417,76 грн нараховувалася і виплачувалась позивачу за період з 01.07.2021 по 31.08.2022.

До того ж, відповідачем також було вказано, що зараз розмір пенсії позивача (починаючи 01.12.2019), визначено в межах зобов`язань, покладених на Головне управління рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 360/606/23 та норм чинного законодавства України.

Позивач зазначав, що стосується питання надання інформації чи виплачується йому індексація з 01.03.2022 на виконання постанови КМУ від 16.02.2022 № 118, індексація з 01.03.2023 на виконання постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 та індексація з 01.03.2024 на виконання постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, відповідач взагалі не надав жодної інформації.

Разом з тим, як зазначав позивач, по розрахункам його пенсійної справи № N/А18845 станом на 01.03.2022, на 01.03.2023, на 01.02.2024 та на 01.03.2024 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 360/606/23, наданим відповідачем на вимогу позивача вбачається, що йому нараховується індексація з 01.03.2022 в розмірі 2469,74 грн, з 01.03.2023 в розмірі 1500,00 грн та з 01.03.2024 в розмірі 1500,00 грн, але при цьому як основний розмір пенсії так і індексацію відповідач обмежує максимальним розміром.

Позивач зазначав, що з доводами відповідача не згоден і вважав дії відповідача щодо обмеження виплати пенсії (з урахуванням як основного її розміру так і усіх інших складових в тому числі і індексації) максимальним розміром, передбаченим статтею 43 Закону № 2262-ХІІ та відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, згідно з Постановою № 713 протиправними, тому змушений звернутись за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01 березня 2022 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 березня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 01 грудня 2023 року поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 «без обмеження максимальним розміром.

У іншій частині відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Оскільки після перерахунку на виконання рішення суду у справі № 360/1431/20 основний розмір пенсії збільшився менш, ніж на 2000,00 грн, щомісячну доплату до 2000 відповідно до Постанови № 713 від 14.07.2021 встановлено у розмірі 417,76 грн (8900,10 грн - 9317,86 грн).

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/6910/21 у серпні 2022 року Головне управління здійснило ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 на підставі нової довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 №22/6-3989, у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням раніше виплачених сум. Зазначеним судовим рішенням зобов`язання щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення не визначено, тому, перерахунок проведено відповідно до норм статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку), а саме із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Вищезазначена щомісячна доплата у розмірі 417,76 грн нараховувалася і виплачувалась за період з 01.07.2021 по 31.08.2022.

Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/6910/21 розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, тому доплату відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021 не встановлено з 01.09.2022, розрахунок доплати проведено з урахуванням раніше виплачених сум.

З 01.03.2023 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розмір пенсії позивача склав 20930,00 грн, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.03.2023 за пенсійної справою № N/A18845 МВС ОСОБА_1 .

У січні 2024 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/606/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989, та проведених раніше виплат. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати відповідає максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства та з 01.02.2024 складає 20 930,00 грн.

З 01.03.2024 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії позивача складає 23 610,00 грн, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.03.2024 за пенсійної справою № N/A18845 МВС ОСОБА_1 .

Щодо стягнення судового збору з відповідача зазначає, що на сьогоднішній день діючим кошторисом головного управління видатки на сплату судового збору не передбачені. Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, тому, вимога покласти судові витрати позивача на оплату судового збору на песійний огран є також необґрунтованою.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями паспорта громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, розпоряджень про перерахунок пенсії.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) з 01 листопада 2017 року позивачу обчислено пенсію із сум із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 970,00 грн, оклад за військове звання 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% 385,00 грн, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 145,50 грн, надбавка за інформ.-аналітичне забезпеч. 9% 87,30 грн, надбавка за особливо важливі завдання 43% 638,55 грн, премія 15% 353,45 грн, всього 2709,80 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 2438,82 грн. З урахуванням доплати: 3048,53 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) 609,71 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) 435,60 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підвищення за пост. КМУ 2012 р. № 355 (35% від 2438,82 грн = 853,59 грн, макс. розмір = 880,84 грн) (з 01 по 30) 853,59 грн. Доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012) 28,46 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 4416,18 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) з 01 квітня 2018 року позивачу обчислено пенсію із сум із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% 427,50 грн, премія 2,08% 161,20 грн. Всього 7911,20 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7911,20 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 5537,84 грн. З урахуванням доплати: 6922,30 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) 1384,46 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. 435,60 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 7407,90 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 360/1431/20 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задоволено. Визнано дії головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення протиправними. Зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду від 28 квітня 2020 року у справі № 360/1431/20 ГУПФУ в Луганській області у серпні 2020 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії по пенсійній справі № N/A18845 - МВС.

Дослідженням вказаного розпорядження встановлено, що пенсію позивачу обчислено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% 427,50 грн, премія 2,08% 161,20 грн, всього 7911,20 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7911,20 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 7120,08 грн. З урахуванням доплати: 8900,10 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) 1780,02 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 513,60 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 9463,70 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії позивачу здійснено донарахування пенсії за період з січня 2016 року по березень 2018 року в загальній сумі 79129,14 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) з 01 липня 2021 року позивачу обчислено пенсію із сум із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% 427,50 грн, премія 2,08% 161,20 грн. Всього 7911,20 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7911,20 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 7120,08 грн. З урахуванням доплати: 9317,86 грн. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ від 14.07.2021 № 713 (від суми ОСНП 5537,84 на 01.03.2018) 417,76 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) 1780,02 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. 556,20 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 9924,06 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії з 01 березня 2022 року (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% 427,50 грн, премія 2,08% 161,20 грн, всього 7911,20 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 7911,20 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 7120,08 грн. З урахуванням індексації: 8116,89 грн. З урахуванням доплати: 10563,87 грн. Індексація базового ОСНП (7120,08* 0,140): 996,81 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 8116,89 - 2029,22 грн. Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 5537,84 на 01.03.2018) 417,76 грн, в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25% 249,20 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. 580,20 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 11 194,07 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року у справі № 360/6910/21 адміністративний позов адвоката Драгомирової Олени Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській областівід 13 серпня 2021 року № 588 «Про відмову в перерахунку пенсії». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989, у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду від 09 грудня 2021 року у справі № 360/6910/21 ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2022 року, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії по пенсійній справі № N/A18845 - МВС.

Дослідженням вказаного розпорядження встановлено, що пенсію позивачу обчислено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15680,90 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 10976,63 грн. З урахуванням індексації: 12513,36 грн. З урахуванням доплати: 15641,70 грн. Індексація базового ОСНП (10976,63 * 0,140): 1536,73 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 12513,36 3128,34 грн, в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25% 384,18 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 608,10 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 16 299,80 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії позивачу здійснено донарахування пенсії за період з грудня 2019 року по серпень 2022 року в загальній сумі 157 283,53 грн.

Також з цього розпорядження судом встановлено, що з 01 вересня 2022 року позивачу щомісячна доплата до пенсії відповідно до Постанови № 713 в сумі 417,76 грн не нараховується та не виплачується.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358.40 грн, всього 15680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15680,90 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 10976,63 грн. З урахуванням індексації: 14397,54 грн. З урахуванням доплати: 17141,70 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (13720,79 * 0,140): 1920,91 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (15641,7 * 0,197): 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 10976,63 2744,16 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 627,90 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 17 819,60 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23 позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% суми грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року в справі № 360/6910/21, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989, та проведених раніше виплат.

На виконання рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23 ГУПФУ в Луганській області в січні 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2024 року, що підтверджено розпорядженням про перерахунок пенсії по пенсійній справі № N/A18845 - МВС.

Дослідженням вказаного розпорядження встановлено, що пенсію позивачу обчислено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням індексації: 18 082,55 грн. З урахуванням доплати: 21 610,75 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (17641,01 * 0,140): 2469,74 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (20110,75 * 0,197): 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14112,81 3528,20 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 627,90 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 22 288,65 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії позивачу здійснено донарахування пенсії за період з грудня 2019 року по січень 2024 року в загальній сумі 163829,00 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії з 01 березня 2024 року (пенсійна справа № N/A18845 - МВС) позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14112,81 грн. З урахуванням індексації: 19 582,55 грн. З урахуванням доплати: 23110,75 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (17641,01 * 0,140): 2469,74 грн. Індексація базового ОСНП 2023(20110,75* 0,1970): 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024 (21610,75* 0,0796): 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14112,81 3528,20 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 708,30 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 23869,05 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23 610,00 грн.

Крім того, судами встановлено, що відповідачем з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23 здійснено перерахунок пенсії позивача станом та 01 липня 2021 року, на 01 березня 2022 року, на 01 березня 2023 року, на 01 березня 2024 року та на 01 червня 2024 року

Так, згідно із розрахунком пенсії (пенсійна справа № N/A 18845) з 01 липня 2021 року, з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23, ОСОБА_1 обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням доплати: 17 641,01 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 14 112,81 3528,20 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 556,20 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 18 247,21 грн.

Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року (пенсійна справа № N/A 18845), з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23, встановлено, що позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням індексації: 16088,60 грн. З урахуванням доплати: 20 110,75 грн. Індексація базового ОСНП (14112,81 * 0,140): 1975,79 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16 088,60 4022,15 грн, в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25% 493,95 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 580,20 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 20 740,95 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 19 340,00 грн.

Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року (пенсійна справа № N/A 18845), з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23, встановлено, що позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням індексації: 17588,60 грн. З урахуванням доплати: 21 985,75 грн. Індексація базового ОСНП 2022(14112,81* 0,1400): 1975,79 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (16088,6 * 0,1970): 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 17588,60 4397,15 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с 627,90 грн, інвалід війни 3 гр. (ст.7) Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 22663,65 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 20 930,00 грн.

Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року (пенсійна справа № N/A 18845), з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23, встановлено, що позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням індексації: 18 988,65 грн. З урахуванням доплати: 23 735,81 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (14112,81* 0,1400): 1975,79 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (16088,6 * 0,1970): 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024 (17588,6 * 0,0796): 1400,05 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 18 988,65 4747,16 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 708,30 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 24 494,11 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23 610,00 грн.

Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2024 року (пенсійна справа № N/A 18845), з урахуванням рішення суду від 07 вересня 2023 року у справі № 360/606/23, встановлено, що позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2850,00 грн, оклад за військове звання 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% 2272,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8358,40 грн, всього 15 680,90 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 15 680,90 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі: 14 112,81 грн. З урахуванням індексації: 18 988,65 грн. З урахуванням доплати: 23 735,81 грн, Індексація базового ОСНП 2022 (14112,81 * 0,1400): 1975,79 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (16088,6 * 0,1970): 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024 (17588,6 * 0,0796): 1400,05 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 18988,65 4747,16 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) 708,30 грн. Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 24494,11 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 23 610,00 грн.

У відповідь на звернення позивача від 22 березня 2024 року ГУПФУ в Луганській області листом від 16.04.2024 № 2212-1868/Б-02/8-1200/24 повідомило, що пунктом 1 Постанови № 713 визначено, що з 01 липня 2021 року доплата у розмірі 2000 гривень встановлюється до основного розміру пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону. За нормами абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Оскільки після проведення Головним управлінням у серпні 2020 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного суду від 28.04.2021 у справі № 360/1431/20, основний розмір пенсії збільшився, тому з 01.07.2021 автоматизованим способом здійснено перерахунок пенсії та встановлено щомісячну доплату у сумі, що не вистачає до 2000 гривень відповідно до Постанови № 713, а саме - у розмірі 417,76 гривень. Після проведення Головним управлінням у серпні 2022 року перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного суду від 09.12.2021 у справі № 360/6910/21, її основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень. Враховуючи наведене, підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713 відсутні. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 417,76 гривень нараховувалася і виплачувалась позивачу за період з 01.07.2021 по 31.08.2022. Наразі, розмір пенсії позивача (починаючи 01.12.2019) визначено в межах зобов`язань, покладених на Головне управління рішенням Луганського окружного адміністративного суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише відповідачем. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволені позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абзац третій преамбули Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Внаслідок набрання чинності Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII) втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), який набрав законної сили з 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінетом Міністрів України 11 листопада 2015 року прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова № 118) установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Абзацами першим, другим, четвертим пункту 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова № 168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацами першим, другим та четвертим пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із абзацами першим, третім пункту 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова № 185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Згідно із підпунктом 1 пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вирішуючи спір в частині обмеження пенсії позивача її максимальним розміром та обмеження пенсії при нарахуванні та виплаті індексації, суд виходить з такого.

Статтею 43 Закон № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З 01 жовтня 2011 року Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон № 3668-VI) частину п`яту статті 43 Закону № 2262-ХІІ викладено в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

У подальшому, Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина п`ята статті 43 Закону № 2262-ХІІ доповнена текстом наступного змісту: «тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у частині сьомій статті 43 Закону № 2262-ХІІ слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 20 грудня 2016 року.

Конституційний Суд України у рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, яким визнав таким, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв`язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-ХІІ, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Таким чином, обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на осіб, яким пенсія виплачується відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі № 638/6363/17, від 12 березня 2019 року у справі № 522/3049/17, від 31 березня 2021 року у справі № 815/3000/17, від 16 грудня 2021 року у справі № 400/2085/19, від 25 липня 2022 року по справі № 580/3451/21, від 29 червня 2023 року по справі № 580/6094/21, від 04 липня 2023 року по справі № 420/10528/21.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2019 рік № 2629-VIII від 23.11.2018 встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2020 рік № 294-IX від 14.11.2019 встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2021 рік № 1082-ІХ від 15.12.2020 встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2022 рік № 1928-IX від 02.12.2021 установлено у 2022 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень.

З матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року № 360/606/23 відповідачем в січні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивача з грудня 2019 року.

Внаслідок здійсненого перерахунку розмір пенсії позивача склав:

- на 01.07.2021 18 247,21 грн;

- на 01.03.2022 20 740,95 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 19 340,00 грн;

- на 01.03.2023 22 663,65 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 20 930,00 грн;

- на 01.03.2024 24 494,11 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23 610,00 грн;

- на 01.06.2024 24 494,11 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 23 610,00 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії до перерахунку від 01 лютого 2024 року позивачу здійснено донарахування пенсії за період з грудня 2019 року по січень 2024 року, так з грудня 2019 року по червень 2020 року до виплаті позивачу підлягала пенсія в розмірі 9581,51 грн, в липні 2020 року 10 321,51 грн, з серпня 2020 року по листопад 2020 року 12 299,31 грн, з грудня 2020 року по червень 2021 року 12 869,31 грн, з липня 2021 року по лютий 2022 року 13 868,28 грн, з березня 2022 року по червень 2022 року 13 868,28 грн, з липня 2022 року по серпень 2022 року 15 192,17 грн, з вересня 2022 року по листопад 2022 року 20 270,00 грн, з грудня 2022 року по лютий 2023 року 20 788,65 грн, з березня 2023 року 20 930,00 грн.

З наведеного слідує, що відповідачем обмежено максимальний розмір пенсії позивача з 01.03.2022 при проведенні обрахунку пенсії позивача з урахуванням індексації, а не з 01.12.2019 .

Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2024 року встановлено, що ГУПФУ в Луганській області у відповідності до вимог Постанов № 118, № 168 та № 185 підвищено розмір пенсії: на коефіцієнт збільшення 1,14, підвищення склало 2469,74 грн; на коефіцієнт збільшення 1,197, підвищення склало 1500,00 грн; на коефіцієнт збільшення 0,0796, підвищення склало 1500,00 грн.

Вказані обставини свідчать, що ГУПФУ в Луганській області здійснило нарахування підвищення розміру пенсії позивача відповідно до Постанов № 118, № 168 та 185.

Однак виплата здійснених на виконання вимог Постанов № 118, № 168 та № 185 підвищень розміру пенсії з 01 січня 2023 року відбувалася у межах максимального розміру пенсії.

Щодо наявності у Постановах № 118, 168, 185 застережень про те, що розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, підвищуються на коефіцієнт збільшення у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, то суд звертає увагу на те, що такі положення суперечать приписам Закону № 2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року по справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року по справі № 160/1088/19).

Аналогічна правова позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09 червня 2022 року по справі № 520/2098/19.

Слід також звернути увагу, що незважаючи на наявність у Постановах № 118, № 168 та № 185 вимог про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв`язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, місцевий суд дійшов правильного висновку, що після проведеного на виконання рішення суду від 07 вересня 2023 року по справі № 360/606/23 перерахунку пенсії позивача пенсійним органом протиправно обмежено пенсію позивача максимальним розміром та не виплачується у повному розмірі індексація пенсії, здійснена відповідно до Постанов № 118, № 168, № 185.

Зазначений висновок суду узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 25 січня 2024 року у справі № 300/2754/23.

Вирішуючи спір в частині щодо встановлення та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713, суд виходить з такого.

З матеріалів пенсійної справи пенсійної справи № N/A18845 МВС судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перебуває на обліку у відповідача.

Позивачу в період з 01 липня 2021 року по 31 серпня 2022 року включно здійснювалося нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 в розмірі 417,76 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року по справі № 360/6910/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 28.07.2021 № 22/6-3989, у відповідності до вимог частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Внаслідок здійсненого на виконання рішення суду від 09 грудня 2021 року по справі № 360/6910/21 перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився з 7120,08 грн до 10 976,63 грн, тобто на 3856,55 грн - суму більшу 2000 грн, яка визначена Постановою № 713. У зв`язку з чим ГУПФУ в Луганській області при перерахунку пенсії позивача, здійсненого на виконання зазначеного рішення суду, не враховано щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713 та з 01 вересня 2022 року припинено її виплату.

Проте суд не погоджується з цими діями відповідача, зважаючи на нижче наведені обставини.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду 08 листопада 2022 року в справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справі № 280/3420/22, від 21 листопада 2023 року у справі № 300/5426/22, від 19 грудня 2023 року у справі № 380/13249/22, від 10 січня 2024 року у справі № 240/4894/23.

З мотивувальної частини рішення суду від 09 грудня 2021 року по справі № 360/6910/21 слідує, що перерахунок пенсії позивача, вчинений відповідачем на виконання цього рішення суду зумовлений не підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, а є наслідком визнання судом протиправними та не чинними окремих положень постанови Кабінету Міністрів України № 103, у зв`язку із дією якої перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року здійснений з неналежного розміру грошового забезпечення. Відтак, набуття права на перерахунок пенсії за цих обставин є наслідком втрати чинності положень постанови Кабінету Міністрів України № 103, що свідчить про усунення в судовому порядку порушеного права позивача на належний розмір пенсії, призначеної йому до 01 березня 2018 року.

Отже, застосовуючи вказані висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що здійснений відповідачем на виконання рішення суду від 09 грудня 2021 року по справі № 360/6910/21 перерахунок пенсії позивача, метою якого є усунення порушень права ОСОБА_1 на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин. Тому такий перерахунок не може позбавляти позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

За таких обставин, окружний суд дійшов правильного висновку, що ГУ ПФУ в Луганській області протиправно встановлено ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року визначену Постановою № 713 щомісячну доплату до пенсії, в розмірі, який є меншим 2000 грн, а з 01 вересня 2022 року взагалі припинено її нарахування та виплату.

Відповідно вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 підлягає задоволенню.

Як наслідок задоволення основної вимоги, підлягає задоволенню й похідна вимога щодо зобов`язання відповідача поновити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713, з 01 грудня 2023 року.

Щодо обраного представником позивача способу захисту порушених прав позивача, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Позивач в позовній заяві просив здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з 01.12.2019, однак, як встановлено суами, відповідачем застосовано обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.03.2022.

Як вже зазначалось вище, позивачем рішення місцевого суду не оскаржене.

За встановлених обставин, керуючись положеннями статті 9 та 245 КАС України, колегія суддів погоджується з судом першої інсьанії, що необхідне визначити такий спосіб захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, а саме:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження позивачу пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01.03.2022;

- зобов`язати відповідача здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713;

- зобов`язати відповідача з 01 грудня 2023 року поновити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 без обмеження максимальним розміром.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Посилання апелянта на необґрунтоване стягнення судом першої інстанції судового збору не беруться апеляційним судом до уваги, оскільки питання про розподіл судових витрат місцевим судом не вирішувалось, про що зазначено в мотивувалній частині рішення.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року у справі № 360/534/24 залишити без змін.

Повне судове рішення 26 вересня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддівІ. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук

Джерело: ЄДРСР 121905705
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку