open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 297/2189/23
Моніторити
Вирок /11.07.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Вирок /11.07.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /17.05.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /17.05.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /23.04.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /23.04.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /01.03.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /08.08.2023/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /06.07.2023/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області
emblem
Справа № 297/2189/23
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Вирок /11.07.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Вирок /11.07.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /17.05.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /17.05.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /23.04.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /23.04.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /01.03.2024/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /08.08.2023/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області Ухвала суду /06.07.2023/ Берегівський районний суд Закарпатської областіБерегівський районний суд Закарпатської області
Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 297/2189/23

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року м. Берегове

Берегівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , його захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62023140160000078 від 29.03.2023 року, яке поступило з обвинувальним актом по обвинуваченню:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Горонда, Мукачівського району, Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, із вищою освітою, заступника начальника митного поста начальника відділу митного оформлення №2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, радника митної служби ІІ рангу, раніше не судимого,

за ч. 2 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно формулювання обвинувачення, пред`явленого ОСОБА_5 , заступник начальника митного поста начальник відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, будучи службовою особою та працівником правоохоронного органу, під час виконання своїх службових обов`язків, 30.06.2022 року перебуваючи на своєму робочому місці, в зоні митного контролю митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці за адресою: АДРЕСА_2 , достовірно знаючи про свої права та обов`язки, маючи об`єктивну можливість виконувати свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог Положення «Про Державну митну службу України», Митного кодексу України, Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, Положення «Про відділ митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці», Положень посадової інструкції заступника начальника митного поста начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка»Закарпатської митниці, не забезпечив належної організації роботи відділу митного оформлення відповідно до покладених на нього завдань згідно з діючим положенням про структурний підрозділ, належної організації здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак України « НОМЕР_1 » та товарів, що переміщувались через митний кордон України, не вжив передбачених законом заходів для визначення форм та обсягів митного контролю, запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушеннями митних правил, не забезпечив належний контроль за дотриманням усіма суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України, належним чином не організував роботу підпорядкованих працівників, не здійснив заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів у спосіб передбачений законом, не забезпечив дотримання режиму зони митного контролю, законності і правопорядку в зоні митного контролю під час переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 » та товарів, що ним переміщувались, внаслідок чого охоронюваним законом державним інтересам спричинено збитки у формі несплачених обов`язкових митних платежів на суму 14 027 686,58 гривень, з яких податку на додану вартість у розмірі 13 921 662,24 гривень та мита у розмірі 106 024,34 гривень, що у 250 і більше раз перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками, згідно примітки до ст. 364 КК України.

Відповідно до ст. 1 Положення «Про Державну митну службу України», затвердженого постановою КабінетуМіністрів України від 6 березня 2019 року № 227 Державна митна служба України (Держмитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів.

Держмитслужба реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Митного кодексу України (далі - Кодексу) Законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких наданаВерховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ст. 329 Кодексу, з метою забезпечення здійснення митними органами митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов`язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди і порушень митних правил, у пунктах пропуску через державний кордон України, а також в інших місцях, визначених відповідно до цього Кодексу, створюються зони митного контролю.

Відповідно до ч. 2 ст. 330 Кодексу, межі зон митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон України визначаються митними органами за погодженням з відповідними органами охорони державного кордону.

Відповідно до ст.ст. 1.1, 2.1, 2.2, 2.4, 3.1, 3.2, 3.3, 4.2 Порядку створення зон митного контролю, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 22.05.2012року № 583, - Порядок визначає механізм створення зон митного контролю (далі - 3МК), а також позначення ЗМК та їх меж.

ЗМК створюються з метою забезпечення здійснення митними органами митних формальностей стосовно товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.

Постійні ЗМК створюються у випадку регулярного розміщення на їх території товарів, що підлягають митному контролю. Постійні 3МК можуть створюватись у визначених місцях пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України, тощо. Додатком до Рішення про створення постійної 3МК є план-схема, на якому позначаються межі постійної ЗМК.

Межі ЗМК у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України визначаються митними органами за погодженням з відповідними органами охорони державного кордону та адміністраціями морських (річкових) портів, аеропортів, залізничних станцій. В інших місцях на митній території України митніоргани у зонах своєї діяльності самостійно визначають межі ЗМК та коло осіб, зякими вони погоджуються.

При створенні ЗМК митні органи здійснюють заходи щодо забезпеченнячіткого позначення ЗМК (меж ЗМК) на місцевості.

ЗМК та їх межі позначаються знаками прямокутної форми, на синьому фоні яких білим кольором виконано напис українською та англійською мовами відповідно- «Зона митного контролю» та «Customs control zone». Ці знаки є основним засобом позначення ЗМК. Розміщення таких знаків у місцях в`їзду (входу) до ЗМК єобов`язковим.

Також,межі ЗМК можуть позначатися шляхом нанесення напису «Зонамитного контролю» («Customs control zone») безпосередньо на огороджувальнихспорудженнях та стінах будівель, що складають периметр цієї ЗМК. У пунктах пропуску напис може бути доповнений мовою суміжної країни.

Позначення меж тимчасових ЗМК здійснюється за допомогою тимчасововстановлених знаків, інформаційних стендів та огорожі.

Доступ у ЗМК надається тільки посадовим особам митного органу, які безпосередньо беруть участь у здійсненні митних формальностей, посадовим особам органів державної влади, які здійснюють передбачені частиною першою статті 319Митного кодексу України види контролю під час переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України, та декларантам на час здійснення митними органами митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів, якіпред`являються ними для митного контролю.

Відповідно до ст. 318 Кодексу, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно доцього Кодексу та інших законів України.

Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 3 ст. 332 Кодексу, режим зони митного контролю - це встановлені законодавством України з питань митної справи приписи, заборони та/або обмеження щодо перебування в зоні митного контролю товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян, розташування в ній споруд та об`єктів, а також проведення у цій зоні господарських робіт.

Забезпечення схоронності товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, дотримання режиму зони митного контролю, забезпечення безпеки громадян, законності та правопорядку у зоні митного контролю покладаються на відповідні митниці (митні пости)відповідно до положень ст. ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 20, 22Типової технологічно схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 21 травня 2012 року № 451 (далі по тексту - Типової технологічно схеми):

- митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.

Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно в зонах митного контролю і завершується митним оформленням відповіднодо вимог законодавства.

Під час митного контролю та митного оформлення автомобільнихтранспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють:

реєстрацію прибуття автомобільних транспортних засобів і товарів на митнутериторію України або їх вибуття з митної території України;

перевірку комплектності документів, необхідних для митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів відповідно до заявленого митного режиму, а також відомостей, зазначених у цих документах;

облік та реєстрацію автомобільних транспортних засобів і товарів, результатівїх митного контролю та митного оформлення;

контроль за дотриманням установлених законодавством строків тимчасового ввезення автомобільних транспортних засобів і товарів на митну територію України або їх тимчасового вивезення з митної території України;

контроль за дотриманням установлених законодавством умов здійснення транзиту автомобільних транспортних засобів і товарів митною територією України;

застосування у випадках, установлених законодавством, заходів гарантуваннядоставки автомобільних транспортних засобів і товарів до митниць призначення;

контроль за дотриманням вимог законодавства, якими встановлено заборониабо обмеження стосовно переміщення автомобільних транспортних засобів і окремих видів товарів через митний кордон України;

аналіз та оцінку ризиків, у тому числі з використанням документальних профілів ризику або електронних профілів ризику, включених до відповідних програмно-інформаційних комплексів Держмитслужби;

митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів ітоварів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян);

заходи офіційного контролю, яким підлягають товари, в пунктах пропускушляхом попереднього документального контролю;

прийняття рішення про вжиття заходів, необхідних для забезпечення додержання законодавства з питань митної справи під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України;

взаємодію з іншими державними органами, які здійснюють заходи офіційногоконтролю (далі - контролюючі органи), під час їх здійснення;

нарахування митних платежів, передбачених законодавством під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску, а також контроль за повнотою їх стягнення;

оформлення встановлених законодавством митних документів за результатами митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів;

ідентифікацію автомобільних транспортних засобів і товарів у випадках тапорядку, встановлених законодавством;

прийняття рішення щодо пропуску або відмови у пропуску автомобільних транспортних засобів і товарів на митну територію України або за межі митної території України, випуску товарів.

Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктахпропуску здійснюється шляхом застосування таких форм митного контролю:

перевірка документів та відомостей, які відповідно до законодавства надаються митним органам під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України;

митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів ітоварів, огляд та переогляд ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян);

усне опитування громадян та посадових осіб підприємств;

облік автомобільних транспортних засобів і товарів;

взяття проб (зразків) товарів;

використання службових собак, технічних та спеціальних засобів контролю;

подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам.

Митні органи під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску через державний кордон проставляють на митних, товаросупровідних (товаротранспортних) документах відповідні відмітки, печатки та штампи, а також вносять відповідну інформацію до журналів, у тому числі електронних, чи інших документів, які використовуються митними органами, відповідно до порядку, визначеногоМінфіном, нормативно-правовими актами з питань державної митної справи.

Товари, що переміщуються через митний кордон України, разом з їх упаковкою та маркуванням, а також автомобільні транспортні засоби, якими вони переміщуються, пред`являються у незмінному стані для митного контролю, а документи на ці товари та транспортні засоби подаються митним органам не пізніше ніж через три години після їх прибуття у пункт пропуску.

Порожні транспортні засоби і транспортні засоби, в яких перевозяться пасажири, у разі в`їзду на митну територію України декларуються митним органам не пізніше ніж через три години з моменту прибуття у пункт пропуску, а в разі виїзду за межі митної території України - не пізніше ніж за три години до перетинання митного кордону України.

Декларування автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється упорядку, визначеному законодавством.

Для здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів і товарів декларант, уповноважена ним особа або перевізник подають митним органам документи в паперовій або електронній формі, що містять відомості про автомобільні транспортні засоби і товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про їх пропуск через митний кордон України.

Переміщення та митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску здійснюється з використанням двоканальної системи, на смугах руху, визначених для переміщення автомобільних транспортних засобів за їхтипами, з урахуванням вимог законодавства щодо декларування та оподаткуванняавтомобільних транспортних засобів і товарів (у разі неможливості розмежуваннясмуг руху - у визначених місцях режимних зон пунктів пропуску - боксахпоглибленого огляду, на оглядових майданчиках тощо).

Смуги руху, позначенісимволами зеленого кольору «зелений коридор»,призначені для переміщення товарів в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Декларування автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється шляхом вчинення дій, призначення руху, позначені символами червоного кольору «червоний коридор».

Особа, яка здійснює переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України, самостійно обирає смугу руху «зелений або«червоний» коридор для проходження митного контролю.

Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються смугами руху, позначеними символами зеленого кольору «зелений коридор», у пункті пропуску здійснюється у спрощеному порядку, з однією зупинкою автомобільного транспортного засобу на смузі руху та, як правило, без виходу з нього водія та пасажирів.

Посадова особа органу охорони державного кордону безпосередньо в процесі здійснення паспортного контролю інформує посадову особу митного органу про громадян, які в`їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби.

Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються смугами руху, позначеними символами червоного кольору «червоний коридор», у пункті пропуску здійснюється трьома етапами.

Перший етап - попередні операції.

Для здійснення митного контролю декларант, уповноважена ним особа або перевізник надають посадовій особі митного органу документи, визначені Митним кодексом України. На прийнятих документах проставляється відбиток штампа «Під митним контролем». Після цього здійснюється перевірка комплектності наданих документів, цілісності накладеного митного забезпечення, а також загальний огляд автомобільних транспортних засобів і товарів.

Другий етап - здійснення заходів офіційного контролю товарів шляхомпопереднього документального контролю.

Третій етап - закінчення митного контролю.

Посадова особа митного органу за результатами системи управління ризиками у порядку, визначеному Держмитслужбою, приймає рішення про проведення огляду автомобільних транспортних засобів і товарів, що перебувають під митним контролем, ручної поклажі та багажу, та обсяг його проведення.

Огляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу може здійснюватися посадовими особами митного органу разом з органом охорони державного кордону із залученням посадових осіб інших контролюючих органів, які здійснюють визначені законом заходи офіційного контролю у пунктах пропуску, за ініціативою посадових осіб митного органу або зазначених державних контролюючих органів відповідно до вимог законодавства та міжнародних договорівУкраїни.

У разі виявлення пошкодження або втрати митного забезпечення, накладеного на автомобільні транспортні засоби і товари, чи за наявності інших видимих ознак можливого несанкціонованого доступу до товарів, що перебувають під митним контролем, а також за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення таких автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у тому числі в разі отримання відповідної інформації від правоохоронних органів, може проводитися переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів.

Про результати огляду та переогляду автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу складається акт за формою, встановленою Мінфіном.

За результатами митного контролю митні органи приймають одне з такихрішень про:

проведення митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів відповідно до вимог законодавства і заявленого митного режиму та надання дозволу на їх пропуск через митний кордон України;

пропуск або відмову в пропуску та митному оформленні автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України та повернення їх на територію суміжної держави;

затримання автомобільних транспортних засобів і товарів для передачі насклад митного органу для зберігання.

За наявності обґрунтованих причин посадова особа митного органу на будь-якому етапі митного контролю може відмовити в митному оформленні чи пропуску автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон. У цьому разі митний орган зобов`язаний видати заінтересованій особі картку відмови в прийнятті митної декларації або митному оформленні товарів і транспортних засобів комерційного призначення (із зазначенням причини) в порядку, встановленомуМінфіном.

У разі виявлення порушень законодавства на будь-якому етапі здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів посадова особа митного органу зобов`язана вжити заходів, передбаченихзаконодавством.

Відповідно до п.п. 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 Розділу І Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316 (далі - Порядку), огляд та переогляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення (далі - огляд) здійснюються шляхом:

-візуального огляду товарів, транспортних засобів комерційногопризначення;

-розкриття пакувальних місць, обстеження транспортного засобукомерційного призначення.

Огляд проводиться з метою:

- ??ідентифікації товарів у цілях митного контролю та митного оформлення;

- перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи;

-перевірки наявної інформації про порушення законодавства України зпитань державної митної справи;

-інтелектуальної власності, перевірки дотримання законодавства України з питань захисту прав.

З метою забезпечення проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення посадові особи митних органів самостійно вживають необхідних заходів, передбачених законодавством України з питань державної митної справи.

Огляд проводиться виключно посадовими особами митних органів, упосадових інструкціях яких визначені відповідні права та обов`язки.

Під час проведення огляду можуть використовуватися технічні та спеціальнізасоби митного контролю, а також службові собаки.

Відповідно до п.п. 1.3, 1.4 Розділу ІІ Порядку, рішення про проведення оглядуоформляється шляхом:

-проставлення в АСМО керівником підрозділу митного оформлення абоособою, яка виконує його обов`язки, відмітки щодо проведення огляду (має бути вказано обсяг огляду, а також необхідні для його проведення технічні засоби митного контролю у разі, якщо ці відомості не визначені за результатами застосування системи управління ризиками);

- надання посадовій особі митного органу доручення про проведенняогляду шляхом проставляння відміток в АСМО.

Відповідно до п.п. 1.2, 1.6 Розділу І Порядку застосування автоматизованої системи аналізу та управління ризиками під час митного контролю та митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 13.12.2010, № 1467, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.02.2011 року № 180/18918, під час застосування посадовими особами підрозділів митного оформлення автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (далі - АСАУР), що імплементована до АСМО, сформовані АСАУР вказівки, що містяться в переліку митних процедур, здійснюються посадовими особами митних органів при проведенні митногоконтролю та митного оформлення, з урахуванням виду митних процедур тавідповідно до нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів.

Відповідно до п.п. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 3.1, 4.1, 4.2, 4.3 Розділу ІІІ Порядку, огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення проводиться у присутності особи, яка переміщує ці товари, транспортні засоби через митний кордон України чи зберігає товари під митним контролем, а у разі її відсутності - за умови залучення не менше ніж двох понятих.

Після прибуття на місце проведення огляду посадова особа, яка проводитьогляд:

перевіряє повноваження осіб, присутніх при проведенні огляду, а такожпідстави для їх присутності в зоні митного контролю;

встановлює факт пред`явлення товарів, транспортних засобівкомерційного призначення до огляду та виконання дій, зазначених у рішенні про проведення огляду (у разі його направлення власнику товарів або уповноваженій особі перед проведенням огляду).

Огляд товарів посадовою особою митного органу може бути розпочатийтільки у разі, якщо:

огляд товарів у встановленому обсязі може бути проведенийбезпосередньо у вантажному відділенні транспортного засобу;

проведення необхідних вантажних операцій з товарами може бутизабезпечене власником товарів або уповноваженою особою безпосередньо під часогляду;

проведення огляду не спричинить втрати товарів або зміни їх стану.

З метою прискорення проведення огляду та підвищення його ефективності застосовуються різні види технічних засобів митного контролю, що дають змогу виявляти необхідні відомості про товари.

У разі встановлення під час проведення огляду невідповідності фактичної кількості товарів кількості, зазначеній у товаросупровідних документах, митних деклараціях, митний орган самостійно визначає необхідну для цілей митного контролю та митного оформлення кількість товарів, що будуть оглядатись.

При виявленні під час огляду фактів невідповідності фактичних характеристик, кількості або відомостей про товари (найменування, країна походження, виробник тощо) відомостям, що зазначені в товаросупровідних документах, митних деклараціях, ці факти зазначаються в Акті огляду.

У разі якщо виявлені розбіжності вказують на порушення митних правил,складається протокол про порушення митних правил.

За результатами огляду складається Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 636 «Про затвердження форми Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України19 червня 2012 року за № 1004/21316.

Відповідно до положень п. 1.4 Інструкції із здійснення митного контролю тамитного оформлення в пунктах пропуску через державний кордон дляавтомобільного сполучення, затверджений наказом Держмитслужби від 14.12.2010року № 1473, функціональний модуль «Диспетчер зони митного контролю» (далі - ФМ ДЗМК) - складова частина автоматизованої системи митного оформлення«Інспектор-2006» (далі - АСМО «Інспектор-2006»), який використовується для реєстрації та обліку товарів та ТЗ, що переміщуються через митний кордон України в пункті пропуску з використанням смуг руху «червоний коридор», отримання оперативної інформації щодо їх місцезнаходження та часу їх перебування у зоні митного контролю (далі - ЗМК), формування реєстрів ТЗ, що перебувають під митним контролем під час приймання-передання змін ПМО.

Функціональний модуль «Електронний журнал пасажирського пункту пропуску» (далі ФМ ППП) - складова частина АСМО «Інспектор-2006», який використовується для реєстрації та обліку ТЗ, що переміщуються через митний кордон України у пункті пропуску з використанням смуг руху «зелений коридор», результатів їх митного контролю та митного оформлення, отримання оперативної інформації щодо їх місцезнаходження та часу перебування у ЗМК, формування реєстрів ТЗ, що перебувають під митним контролем під час приймання-передання змін ПМО.

Відповідно до п.п. 8, 9 Положення «Про відділ митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці» від 01.07.2021 року, основними завданнями відділу є:

- забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання тазапобігання невиконанню вимог законодавства України з питань державної митноїсправи;

- запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митнихправил;

- виконання інших завдань, визначених законом повноважень, покладенихна митні органи.

Відповідно до покладених завдань відділ:

-забезпечує виконання митних формальностей відповідно до вимогзаконодавства з питань митної справи;

-запобігає та протидіє контрабанді, здійснює боротьбу з порушеннямимитних правил на митній території України у зоні своєї діяльності;

-проводить аналіз та здійснює управління ризиками з метою визначенняформ та обсягів митного контролю, забезпечує проведення моніторингу ризикових зовнішньоекономічних операцій з метою управління ризиками;

-здійснює контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.

Керівництво діяльністю та організація роботи відділу митного оформлення відповідно до покладених на нього завдань належить до основних обов`язків заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2митного поста «Лужанка».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - органи прокуратури,Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Досудовим розслідування встановлено, що наказом в.о. начальникаЗакарпатської митниці від 11.03.2022 року № 209-0, ОСОБА_5 призначено на посаду заступника начальника митного поста- начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці.

Відповідно до положень розділів 2, 3, 4, 6 Посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, з якою ОСОБА_5 ознайомлено25.01.2022 року, метою посади є здійснення керівництва діяльністю та організація роботи структурного підрозділу, захисту митних інтересів України у зоні діяльності митного поста, забезпечення виконання завдань, покладених на митний пост та відділ митногооформлення.

Перебуваючи на посаді заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення N? 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці,на ОСОБА_5 покладені наступні обов`язки є:

керівництво діяльністю та організація роботи відділу митного оформлення відповідно до покладених на нього завдань згідно з діючим положенням про структурний підрозділ;

організація здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо;

організація і здійснення аналізу та управління ризиками з метою визначення форм та обсягівмитного контролю, а такожзапобігання та протидії контрабанді, боротьба зпорушеннями митних правил;

забезпечення застосування передбачених закономзаходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснення контролю за дотриманням усіма суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України, здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, а також товарів, які не відповідають вимогам якості та безпеки;

сприяння захисту прав інтелектуальної власності, вжиття заходів щодо запобігання переміщенню через митний кордон України товарів з порушеннями охоронюваних законом прав інтелектуальної власності, недопущення переміщення через митний кордон України контрафактних товарів;

особисто дотримується вимог трудового, антикорупційного законодавства та законодавства у сфері державної служби, правил внутрішнього службового розпорядку;

вимог нормативно-правових актів з охорони праці;

правил пожежної безпеки;

виконує вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів, а також розпоряджень керівника, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації, зміни найменування посади чи професії, а також виконує інші повноваження, передбачені Положенням про підрозділ.

ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді заступника начальника митного поста-начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка»Закарпатської митниці мав право: надавати посадовим особам митного поста/відділу митного оформлення доручення та вимагати якісного і своєчасного їх виконання; підписувати службові документи відповідно до своїх повноважень; контролювати виконання посадовими особами відділу митного оформлення службових обов`язків; у межах своєї компетенції вживати заходів до усунення причин, що призвели до порушення законних прав та інтересів суб`єктів підприємницької діяльності й громадян; приймати рішення про проведення митного огляду та ініціюватипроведення переогляду, тощо.

Відповідно до п. 14 Положення «Про відділ митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці» від 01.07.2021 року, начальник відділу: очолює відділ, здійснює керівництво його діяльністю, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності; організовує роботу відділу відповіднодо Положення про Закарпатську митницю, Положення про митний поет та цьогоположення; представляє відділ та митний пост у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні; організовує, забезпечує та контролює у межах повноважень виконання працівниками відділу Конституції тазаконів України, інших актів законодавства з питань, що належать до компетенціїДержмитслужби; дає обов`язкові для виконання посадовими особами і працівниками відділу доручення; здійснює інші повноваження, визначені законами України.

Відповідно до графіку виходу на роботу та журналу розподілу нарядів 30.06.2022 року заступник начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення N? 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці ОСОБА_5 виконував свої службові обов`язки в зоні митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці.

Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста«Лужанка» Закарпатської митниці, уповноважений на виконання адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій є службовою особою та працівником правоохоронного органу.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.06.2022 року близько 18:30 години до міжнародного пункту пропуску «Лужанка - Берегшурань», в сторону в`їзду в Україну, прибув транспортний засіб марки «MERCEDES SPRINTER», білого кольору, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », під керуванням ОСОБА_7 .

Після в`їзду на території пункту пропуску, водій ОСОБА_7 зупинив свій транспортний засіб марки «MERCEDES SPRINTER» в зоні прикордонного контролю, поряд із магазином безмитної торгівлі, вийшов із автомобіля та в пішому порядку прослідував в зону митного контролю, на смугу руху «зелений коридор», ділянку «в`їзд в Україну».

Головний державний інспектор відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці ОСОБА_8 здійснив митне оформлення транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », внісши відомості до функціонального модулю «Електронний журнал пасажирського пункту пропуску» АСМО «Інспектор-2006» про митний контроль та митне оформлення транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER» із реєстраційним номерним знаком України«CE3568BО» і відсутність товарів, які підлягаютьдекларуванню, сплаті відповідних митних платежів та поставивши відмітки про здійснення митного контролю у контрольному талоні.

Надалі, водій ОСОБА_7 повернувся до транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER» реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », що був припаркований в зоні прикордонного контролю, поряд із магазином безмитної торгівлі, та близько18:43 години без проходження фактичного митного контролю в зоні митного контролю, безперешкодно виїхав на територію України.

Безпосередньо після виїзду транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », із зони території міжнародного пункту пропуску «Лужанка - Берегшурань», о 18:44 годині, працівникамиправоохоронного органу проведено огляд транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER»,реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », у якому виявлено технічні пристрої марки «Apple», у оригінальних заводських коробках марки «Apple», без видимих слідів відкриття, розпакування чи пошкодження, на звороті яких наявні ідентифікаційні відомості про технічні пристрої, що перебувають у коробках, а саме:

мобільні телефони марки «Iphone» моделі «13 PRO» в кількості 154 шт.; мобільнітелефони марки «Iphone» моделі «13 PRO MAX» в кількості 650 шт.; мобільні телефони марки «Iphone» моделі «13» в кількості 581 шт.; мобільні телефони марки«Iphone» моделі «13 MINI» в кількості 258 шт.; мобільні телефони марки «Iphone» моделі «12» в кількості 449 шт.; мобільні телефони марки «Iphone» моделі «11» в кількості 268 шт.; мобільні телефони марки «Iphone» моделі «SE» в кількості 86 шт.; годинники марки «Apple Watch» моделі «Series 7» в кількості 333 шт.; навушники марки «AirPods» в кількості 201 шт.; ноутбук марки «Масо Air» в кількості 210 шт.; ноутбуки марки «MacBook PRO» в кількості 49 шт.; планшети марки «iPad» в кількості 14 шт.; 2 свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів: НОМЕР_4 на транспортний засіб «MERCEDES-BENZ SPRINTER», р.н.з. НОМЕР_2 « НОМЕР_3 » та НОМЕР_5 на транспортний засіб «MERCEDES-BENZ SPRINTER», р.н.з. НОМЕР_2 « НОМЕР_6 », а також інші документи.

Досудовим розслідуванням встановлено, що внаслідок нездійснення службовими особами Закарпатської митниці митного контролю у формі митних заходів необхідних для забезпечення додержання законодавства з питань митної справи під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України та належного митного оформлення транспортного засобумарки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 » і товарів, що ними переміщувались, охоронюваним законом державним інтересам спричинено збитки у формі несплачених обов`язкових митних платежів на суму 14 027 686,58гривень, з яких податку на додану вартість у розмірі 13 921 662,24 гривень. та мита у розмірі 106 024,34 гривень.

У такий спосіб, заступник начальника митного поста - начальник відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці ОСОБА_5 , будучи службовою особою та працівником правоохоронного органу, під час виконання своїх службових обов`язків, 30.06.2022 року, перебуваючи на своєму робочому місці, в зоні митного контролю митного поста «Лужанка»Закарпатської митниці за адресою: АДРЕСА_2 , достовірно знаючи про свої права та обов`язки, маючи об`єктивну можливість виконувати свої службові обов`язки, через несумліннеставлення до них, в порушення вимог Положення «Про Державну митну службуУкраїни», Митного кодексу України, Типової технологічно схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, Положення «Про відділ митного оформлення № 2 митного поста«Лужанка» Закарпатської митниці», Положень посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, не забезпечив належної організації роботи відділу митного оформлення відповідно до покладених на нього завдань згідно з діючим положенням про структурний підрозділ, належної організації здійсненнямитного контролю та виконання митних формальностей щодо транспортного засобумарки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак України « НОМЕР_1 » та товарів, що переміщувались через митний кордон України, не вжив передбачених законом заходів для визначення форм та обсягів митного контролю, запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушеннями митних правил, не забезпечив належнийконтроль за дотриманням усіма суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України, належним чином не організував роботу підпорядкованих працівників, не здійснив заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів у спосіб передбачений законом, не забезпечив дотримання режиму зони митного контролю, законності і правопорядку в зоні митного контролю під час переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «MERCEDES SPRINTER», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 » та товарів, що ним переміщувались, внаслідок чого охоронюваним законом державним інтересам спричинено збитки у формі несплачених обов`язкових митних платежів на суму 14 027 686,58 гривень, з яких податку на додану вартість у розмірі 13 921 662,24 гривень та мита у розмірі 106 024,34 гривень, що у 250 і більше раз перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками, згідно примітки до ст. 364 КК України.

Вказані дії обвинуваченого ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Разом з матеріалами обвинувального акту у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 Закарпатською обласною прокуратурою подано до суду позовну заяву про стягнення з останнього на користь Державної митної служби України матеріальних збитків, завданих внаслідок кримінального правопорушення в розмірі 14 027 686,58 гривень.

Так, будучи допитаним у судовому засіданні ОСОБА_5 вину у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України не визнав та пояснив, що працював в митних органах з 2002 року по 2023 рік. Так, 30.06.2022 року, будучи начальником митного поста здійснив передбачені його посадовою інструкцією посадові обов`язки, а саме розписав наряд, провів інструктаж з працівниками. Ввечері близько 23 години заїхали працівники поліції та пояснили про проведення слідчих дій через затримання транспортного засобу із електронною технікою. Про даний факт було повідомлено начальника митного поста. При цьому, обвинувачений зауважив, що жодного відношення до оформлення відповідного транспортного засобу він не має. Після зазначених показів, просив припинити його допит.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_9 просив виправдати ОСОБА_5 у інкримінованому кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки наданими стороною обвинувачення доказами не доведено вину його підзахисного.

Дослідивши зібрані у кримінальному провадженні докази, перевіривши їх на предмет належності і допустимості, оцінивши їх в сукупності та взаємозв`язку, суд, ґрунтуючись на засадах справедливості, виваженості та неупередженості, приходить до переконання про неможливість у встановлений кримінально-процесуальним законодавством спосіб зробити однозначний висновок про винуватість ОСОБА_5 у інкримінованому йому обвинуваченні за ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки висунуте обвинувачення не знайшло свого об`єктивного підтвердження під час судового розгляду, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 337 КПК України, судовий розгляд проводиться стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта та на підставі доказів, наданих суду сторонами кримінального провадження.

Стаття 17 КПК України встановлює, що ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на користь такої особи.

Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України, ст. 373 КПК України, п. 23 постанови Пленуму ВСУ України № 5 від 29.06.1990 року «Про виконання судами законодавства і постановлення вироку», випливає, що кожна людина має право на справедливий розгляд справи, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом. Обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Пункт 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року проголошує право на презумпцію невинуватості. В основі цього права лежить принцип, згідно з яким особа, яку обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, має право на виправдувальний вирок у разі нестачі доказів проти неї і тягар подання достатніх доказів для доведення вини покладається на сторону обвинувачення.

Відповідно до правових позицій Верховного Суду України, викладених у Постанові Пленуму № 9 від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд має суворо додержуватись принципу презумпції невинуватості, відповідно до якого неприпустимо покладати на підсудного доведення своєї невинуватості, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Згідно правових позицій Верховного Суду України, викладених у Постанові Пленуму № 5 від 29 червня 1990 року «Про виконання судами України законодавства і постанов Пленуму Верховного Суду України з питань судового розгляду кримінальних справ і постановлення вироку», при вирішенні питання про винність чи невинність підсудного обвинувальний ухил є неприпустимим, усі сумніви щодо доведеності обвинувачення, якщо їх неможливо усунути, повинні тлумачитися на користь підсудного. Коли зібрані в справі докази не підтверджують обвинувачення і всі можливості збирання додаткових доказів вичерпані, суд зобов`язаний постановити виправдувальний вирок.

Суд враховує, що усталена практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (Рішення ЄСПЛ від 10.07.2001 року у справі «Авшар проти Туреччини» - п. 282). Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЕСПЛ від 14.08.2008 року у справі «Кобець проти України» - п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 року у справі «Веренцов проти України» - п. 86, «Яллох проти Німеччини»). У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 р. та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанії» від 06.12.1998 p., «Бочаров проти України» Європейський Суд вирішив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Згідно з ч. 1 ст. 92 КПК України, обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, покладається на слідчого та прокурора.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Службова особа як суб`єкт злочину повинна відповідати таким ознакам: інституція, яку представляє особа, належить до публічної; у відносинах з іншими людьми виступає не від себе (як працівник, професіонал у певній галузі), а як представник держави чи місцевого самоврядування, державного чи комунального підприємства, установи, організації; особа вправі визначати, чи буде (чи може і повинна) вона вчиняти певні службові дії у конкретній ситуації; повноваження особи поширюються на інших людей чи стосуються чужого майна; дії такої особи мають наслідки юридичного характеру (Постанова Верховного Суду від 07 липня 2021 року у справі № 752/4292/16-к).

Згідно з ч. 2 ст. 546 Митного кодексу України, митниця є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, Митного кодексу України, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується наказом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Згідно з ч. 1 ст. 547 Митного кодексу України, митний пост є митним органом, який входить до складу митниці як структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи.

Так, під час з`ясування фактичних обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено, що наказом в.о. начальника Закарпатської митниці від 11.03.2022 року № 209-0, ОСОБА_5 призначено на посаду заступника начальника митного поста- начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці.

Із Посадової інструкції заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, з якою ОСОБА_5 ознайомлено 25.01.2022 року, вбачається, що метою посади є здійснення керівництва діяльністю та організація роботи структурного підрозділу, захисту митних інтересів України у зоні діяльності митного поста, забезпечення виконання завдань, покладених на митний пост та відділ митного оформлення.

Перебуваючи на посаді заступника начальника митного поста - начальника відділу митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці, на ОСОБА_5 покладені наступні обов`язки:

- керівництво діяльністю та організація роботи відділу митного оформлення відповідно до покладених на нього завдань згідно з діючим положенням про структурний підрозділ;

- організація здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо;

- організація і здійснення аналізу та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю, а також запобігання та протидії контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил;

- забезпечення застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснення контролю за дотриманням усіма суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України, здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, а також товарів, які не відповідають вимогам якості та безпеки;

- сприяння захисту прав інтелектуальної власності, вжиття заходів щодо запобігання переміщенню через митний кордон України товарів з порушеннями охоронюваних законом прав інтелектуальної власності, недопущення переміщення через митний кордон України контрафактних товарів;

- особисто дотримується вимог трудового, антикорупційного законодавства та законодавства у сфері державної служби, правил внутрішнього службового розпорядку; вимог нормативно-правових актів з охорони праці; правил пожежної безпеки;

- виконує вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів, а також розпоряджень керівника, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації, зміни найменування посади чи професії, а також виконує інші повноваження, передбачені Положенням про підрозділ.

Ураховуючи вищезазначені обставини, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 , будучи призначеним на вказану посаду та в ході виконання покладених на нього обов`язків представляв публічну інституцію - орган влади, у відносинах з іншими людьми виступав як її представник, а не від себе; мав право визначати, чи буде вчиняти певні службові дії у конкретній ситуації; його дії поширювались на інших людей та стосувались чужого майна та мали наслідки юридичного характеру, а відтак здійснював функції представника влади, у зв`язку з чим відповідно до ст. 18 КК України, мав статус службової особи.

Причинний зв`язок, як ознака об`єктивної сторони злочину, підлягає встановленню у випадках, коли суспільно небезпечні наслідки є обов`язковою ознакою складу злочину, тобто в злочинах з матеріальним складом. Звідси випливає, що якщо ж причинний зв`язок між діянням і наслідком не встановлений, об`єктивна сторона злочину з матеріальним складом відсутня внаслідок відсутності такої обов`язкової її ознаки, як причинний зв`язок.

Причинний зв`язок це об`єктивно існуючий зв`язок між причиною (суспільно небезпечним діянням) і наслідком (суспільно небезпечними наслідками). Причинний зв`язок між злочинним діянням і суспільно небезпечними наслідками існує об`єктивно як факт реальної дійсності поза свідомістю і волею людини.

Так, із досліджених судом письмових доказів не підтверджено обставини зазначені у формулюванні обвинувачення ОСОБА_5 , а саме те, що 30.06.2022 року близько 18:30 години до міжнародного пункту пропуску «Лужанка - Берегшурань», в сторону в`їзду в Україну, прибув транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», білого кольору, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 « НОМЕР_3 », під керуванням ОСОБА_7 , у якому під час огляду даного транспортного засобу працівниками поліції було виявлено технічні пристрої марки «Apple», у оригінальних заводських коробках марки «Apple».

Позаяк, із рапорту прокурора окружної прокуратури (том 1 а.с. 10-11) про виявлення ознак кримінального правопорушення встановлено наступне:

30.06.2022 року о 18 годині 33 хвилини до зони митного контролю митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби в`їхав мікроавтобус марки «MERCEDES» моделі «SPRINTER», номерний знак « НОМЕР_6 ». Після проходження вказаним транспортним засобом «зеленого коридору», тобто без декларування товару та сплати необхідних митних платежів, о 18 годині 43 хвилини мікроавтобус марки «MERCEDES» моделі «SPRINTER», номерний знак « НОМЕР_6 » безперешкодно виїхав із зони митного контролю митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби. В подальшому, в період часу із 20 годин 14 хвилин 30.06.2022 року по 02 годину 30 хвилин 01.07.2022 року, знаходячись за адресою: м. Берегове, вул. Богдана Хмельницького, 47, на території АЗС «Укрнафта» працівниками Берегівського районного відділу поліції ГУНП в Закарпатській області проведено огляд мікроавтобуса марки «MERCEDES» моделі «SPRINTER», номерний знак « НОМЕР_6 ». В ході огляду вищевказаного транспортного засобу, із його кузова вилучено коробки із технікою «Apple» у заводському упакуванні.

При цьому, відомості про кримінальне правопорушення першочергово були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі рапорту ст. інспектора Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 30.06.2022 року із зазначеною подією: «Підозріле або покинуте авто, інший ТЗ біля АЗС «Укрнафта» припаркований підозрілий автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER», білого кольору, д.н.з. « НОМЕР_3 ». Місце скоєння: с. Астей вул. Головна Берегівський район». Вказаний факт підтверджується і рапортом інспектора СРПП Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_10 від 30.06.2022 року (том 1 а.с. 14-15, 16-17).

Протоколом оглядумісця подіївід 30.06.2022року,що проведенийза адресою: АДРЕСА_3 ,підтверджується фактвиявлення тавилучення ізавтомобіля марки«MERCEDES»моделі «SPRINTER»,білого кольору,д.н.з.« НОМЕР_3 » коробок із технікою «Apple» у заводському упакуванні. Тобто, місцем огляду транспортного засобу є м. Берегове, а не безпосередньо митний пост « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (т. 1 а.с. 33-38).

Дослідженими всудовому засіданніDVD-Rдисками тапротоколом оглядуречей тадокументів від10.04.2023року іздоданими донього фототаблицями,наданими стороноюобвинувачення непідтверджено фактпроходження таперебування намитному посту« ІНФОРМАЦІЯ_2 » Закарпатськоїмитниці Держмитслужби автомобіля марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», білого кольору, д.н.з. « НОМЕР_3 ». Позаяк, із досліджених відеофайлів та фототаблиць неможливо встановити номерний знак транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», що перебував на території митного посту «Лужанка» у вищевказаний період часу, тобто ідентифікувати автомобіль (том 2 а.с. 223-243). Жодних висновків експертиз щодо встановлення ідентифікуючих ознак транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI» суду не надано.

Із відеозаписів вбачається, що дорожня розмітка на території відсутня, номери транспортних засобів в межах досліджених відеозаписів встановити неможливо, час на різних відеокамерах не узгоджується між собою. Огляд транспортних засобів, якщо і проводився, то саме на місці первісної зупинки транспортного засобу на території митного посту. Також, транспортні засоби неодноразово зупинялись поруч з магазином «Duty Free», водії покидали транспортний засіб та самостійно проходили до відповідних приміщень для здійснення прикордонного, паспортного та митного контролю, потім повертались та здійснювали в`їзд на територію України.

Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» чітко врегульовано порядок здійснення прикордонного та митного контролю на вказаному МПП та судом не встановлено порушення порядку проведення даних видів контролю. Щодо місця проведення відповідного виду контролю, то згідно вказаної технологічної схеми зони митного та прикордонного контролю мають мати чітке розмежування, є режимними зонами та за порушення встановлених правил режиму передбачена адміністративна відповідальність. Разом з тим, фактичні дані про складання протоколів про адміністративні правопорушення чи візуальні ознаки таких дій на переглянутих відеозаписах відсутні, чим підтверджується, що досліджені пересування та зупинки автотранспортних засобів по території МПП «Лужанка», у тому числі транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», не було наслідком порушення встановлених правил режиму.

Основними завданнями Митного поста є: 1) забезпечення в межах повноважень реалізації державної митної політики та державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушенням митних правил; 2) здійснення у межах повноважень контролю за порядком та умовами переміщення товарів та транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, організація та забезпечення здійснення інших заходів, спрямованих на реалізацію державної митної політики, що становлять митну справу.

Митний пост у зоні своєї діяльності відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи та в межах повноважень, визначених законом, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Митницю, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення; забезпечує виконання митних формальностей відповідно до вимог законодавства з питань митної справи; запобігає та протидіє контрабанді, здійснює боротьбу з порушеннями митних правил на митній території України у зоні своєї діяльності; забезпечує контроль за своєчасністю достовірністю, повнотою нарахування на сплати у повному обсязі платниками податків до відповідного бюджету митних та інших платежів, контроль за справляння яких законом покладено на Держмитслужбу; здійснює контроль за правильністю визначення митної вартості товарів відповідно до законодавства з питань митної справи, а також за правильністю класифікації та визначення країни походження товарів, що переміщуються через митний кордон України, в тому числі після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення; здійснює контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України; здійснює митний контроль та митне оформлення товарів транспортних засобів комерційного призначення, транспортних засобів особистого користування та громадян, які перетинають митний кордон України; здійснює інші повноваження, визначені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з вказаним Положенням, начальник Митного поста організовує забезпечує та контролює у межах повноважень виконання посадовими особами Митного поста Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України, наказів Держмитслужби, митниці, інших актів законодавства з питань, що належать до компетенції Держмитслужби, доручень Голови Держмитслужби, його першого заступника та заступників, керівництва Митниці.

Згідно з розділом 8 (пункти 1, 3, 4, 8, 11) Положення про відділ митного оформлення № 2 митного поста «Лужанка» Закарпатської області, затвердженого в.о. начальником Закарпатської митниці 01.07.2021 року, основними завданнями відділу, зокрема, є: забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконання вимог законодавства України з питань митної справи; здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю (у тому числі за допомогою рентгенотелевізійних інспекційно-доглядових комплексів) тощо; забезпечення справляння митних платежів, контроль правильності обчислення, своєчасності та повноти їх сплати, застосування заходів щодо їх примусового стягнення у межах повноважень, визначених Митним кодексом України, Податковим кодексом України, Положенням про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227, та іншими актами законодавства України; запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил; виконання інших завдань, визначених законом повноважень, покладених на митні органи.

Згідно з розділом 9 (пункти 2, 3, 4, 20, 21) вказаного Положення, відділ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює вирішення питань, контроль за дотриманням якого покладено на митний пост, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення; забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи на території України у зоні своєї діяльності; здійснює контроль за застосуванням митних режимів, пільговим використанням товарів, поміщених у відповідний митний режим; забезпечує виконання митних формальностей відповідно до вимог законодавства з питань митної справи; запобігає та протидіє контрабанді, здійснює боротьбу з порушеннями митних правил на митній території України у зоні своєї діяльності.

Згідно з пунктами 25, 26, 27 глави 1 розділу IV Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка», яка затверджена наказом № 119 від 03.08.2021 року начальника 27 прикордонного загону та погоджена начальником Закарпатської митниці Державної митної служби України встановлено наступне.

Інформація про в`їзд (прибуття) товарів та транспортних засобів у пункт пропуску надається посадовій особі ПМО м/п «Лужанка» особою, що здійснює їх переміщення через митний кордон України. Митний контроль і митне оформлення товарів та транспортних засобів, як правило, здійснюються однією особою ПМО м/п «Лужанка». Здійснення митного контролю та митного оформлення однією посадовою особою ПМО м/п «Лужанка» не повинно впливати на ефективність та якість проведення контролю та забезпечення при цьому додержання вимог законодавства з питань державної митної справи.

За результатами митного контролю посадові особи ПМО м/п «Лужанка» приймають одне з таких рішень про: проведення митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів відповідно до вимог законодавства і заявленого митного режиму та надання дозволу на їх пропуск через митний кордон України; пропуск або відмову в пропуску та митному оформленні автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України, повернення їх на територію суміжної держави чи в Україну; затримання автомобільних транспортних засобів та товарів для передачі на склад митного органу для зберігання.

Товари, що відповідно до законодавства підлягають митному оформленню, та транспортні засоби, що переміщуються у пункті пропуску, підлягають обліку шляхом їх реєстрації посадовою особою підрозділу митного оформлення митного поста «Лужанка закарпатської митниці Держмитслужби (далі - ПМО м/п «Лужанка») у відповідних електронних журналах єдиної автоматизованої інформаційної системи ДМС та автоматизованої системи митного оформлення Інспектор (далі - АСМО «Інспектор»). Посадова особа ПМО м/п «Лужанка» забезпечує внесення до функціональних модулів АСМО «Інспектор» повної та достовірної інформації про декларантів, водіїв та пасажирів автомобільних транспортних засобів (у тому числі автобусів), які переміщуються через митний кордон України як на в`їзд, так і на виїзд з України, незалежно від типу транспортного засобу та виду автомобільного перевезення (до впровадження відповідного програмного забезпечення щодо обміну інформацією між ДМС і Держприкордонслужбою України в онлайн режимі, шляхом перевірки паспортних документів та усного опитування осіб). Посадові особи ПМО м/п «Лужанка» зобов`язані вносити до електронних журналів єдиної автоматизованої інформаційної системи ДМС (далі - ЄАІС ДМС) та АСМО «Інспектор» тільки достовірну інформацію щодо товарів, осіб та транспортних засобів, що їх переміщують.

Також, відповідно до пункту 6 глави 2 цього ж розділу, перевірка документів та митний контроль транспортних засобів особистого користування, що переміщуються смугами руху, позначеними символами «зелений коридор» у пункті пропуску здійснюються у спрощеному порядку, як правило, без виходу пасажирів та водія з транспортного засобу, а у разі інтенсивності транспортного потоку за рішенням старшого прикордонних нарядів в пункті пропуску водії та пасажири транспортних засобів особисто надають документи та підходять до кабін (павільйону або місця перевірки документів) паспортного та митного контролю. На вимогу уповноважених службових осіб впс «Лужанка», ПМО м/п «Лужанка», особи зобов`язані вийти із своїх транспортних засобів для проходження відповідного виду контролю.

Згідно з пунктом 11 глави 2 цього ж розділу, митний контроль здійснюється посадовою особою ПМО м/п шляхом огляду транспортного засобу особистого користування, перевірки документів, що підтверджують право власності на транспортний засіб (або користування ним), реєстраційних (технічних) документів наданих особою, яка переміщує транспортний засіб (водієм), документів, які підтверджують постійне (тимчасове) місце проживання особи, наданих громадянами, опитування осіб, що переміщуються через митний кордон України.

Внесення відомостей до відповідних електронних журналів АСМО «Інспектор» здійснюється відповідно до п. 27 глави 1 розділу IV цієї Технологічної схеми.

На підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, за ініціативою посадової особи ПМО м/п транспортний засіб особистого користування може бути виведений із загального потоку і перенаправлений зі смуги руху «зелений коридор» в смугу руху «червоний коридор» або в спеціально виділене місце (оглядовий майданчик) для проведення поглибленого огляду.

Огляд (переогляд) автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу може здійснюватися посадовими особами ПМО м/п «Лужанка» відповідно до п. 9-13 глави IV цієї Технологічної схеми.

Так, відомостями внесеними до функціонального модулю «Електронний журнал пасажирського пункту пропуску» АСМО «Інспектор-2006» про митний контроль та митне оформлення підтверджено в`їзд 30.06.2022 року о 18 годині 33 хвилини до зони митного контролю митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби мікроавтобусу марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», із номерним знаком « НОМЕР_6 », який слідував на територію України з Угорщини по смузі руху «зелений коридор». Під час здійснення митного оформлення даного транспортного засобу АСАУР не згенерував ризики. Відомості щодо орієнтування або повідомлення правоохоронних органів були відсутні (том 2 а.с. 36-39).

При цьому, судом не встановлено, яка кількість перетинів державного кордону транспортними засобами є частою в розумінні пункту 18 глави 1 розділу IV Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка», яка затверджена наказом № 119 від 03.08.2021 року, чи будь-якого іншого нормативно-правового акту, а відтак неможливо погодитись із твердженням, який викладений у дослідженій судом копії акта про результати тематичної перевірки комісії Держмитслужби України на підставі наказу Закарпатської митниці від 04.07.2022 року №274 (том 2 а.с. 13-31), про те, що часте переміщення транспортного засобу порожнім через митний кордон є високим ступенем ризику і передбачає можливість проведення митного огляду.

Тобто, підстави для поглибленого огляду транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI» чи відмови водію ОСОБА_7 у проходженні митного контролю по смузі «зелений коридор» були відсутні.

Так, досліджені судом наведені докази не встановлюють факт перетину державного кордону 30.06.2022 року о 18:33 годині автомобіля марки «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», білого кольору, із державним номерним знаком « НОМЕР_3 » в міжнародному пункті пропуску «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби.

Зокрема, матеріали об`єднаного кримінального провадження № 2022071060000240 від 30.06.2022 року, отримані за запитом від 05.07.2022 року № 07.5-101-440-22/2746 вих-22 прокурора Берегівської окружної прокуратури у порядку ст.ст. 36, 93 КПК України від заступника начальника слідчого відділення Берегівського районного відділу поліції відповідно до листа від 06.07.2022 № 5282/106/27/2022, а саме:

-відомості з рапорту старшого інспектора Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області від 30.06.2022 року начальникові Берегівського районного відділу поліції ГУ НП в Закарпатській області, із змісту якого вбачається, що 30.06.2022 року о 18 годині 46 хвилин надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що у вказаний час, за адресою: Берегівський район н, с. Астей, вул. Головна, біля АЗС «Укрнафта» припаркований підозрілий автомобіль марки «MERCEDES» моделі «SPRINTER», білого кольору, із державним номерним знаком « НОМЕР_3 » є необхідність виїзду слідчо-оперативної групи;

-відомості з рапорту інспектора Берегівського районного відділу поліції ГУНП в Закарпатській області від 30.06.2022 року начальнику Берегівського районного відділу поліції ГУНП в Закарпатській області, зі змісту якого вбачається, що під час несення служби - патрулювання, було помічено підозрілий автомобіль марки MERCEDES» моделі «SPRINTER», білого кольору, із державним номерним знаком « НОМЕР_3 », водій якого побачивши наряд поліції, здійснив заїзд на АЗС «Укрнафта». Під час огляду транспортного засобу виявлено техніку марки «Apple», після чого викликано на місце СОГ Берегівського РВП;

-відомості з протоколу від 02.06.2022 року, складеного заступником начальника СВ Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області огляду мобільного телефону «Iphone 6 Plus», який вилучено у громадянина ОСОБА_7 , з якого вбачається, що в ході огляду мобільного додатку «Whats App» встановлено наявність дзвінків/аудіо-дзвінків (пропущених викликів) 30.06.2022 року, які не підтверджують зазначених в обвинувальному акті обставин кримінального правопорушення;

-відомості з протоколу огляду від 03.08.2022 року транспортного засобу ««MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER», білого кольору, із державним номерним знаком « НОМЕР_3 » та предметів, речей, документів, який слідчим Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгороді) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові;

-відомості з листа начальника Управління внутрішньої безпеки Державної митної служби України від 26.07.2022 року № 25/25-01/8.14/205 на запит слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгороді) ТУ ДБР розташованого у м. Львові від 19.07.2022 року № 12-51-10008-вих-22;

-відомості відображені в копії листа в.о. заступника начальника Закарпатської митниці Державної митної служби України від 12.07.2022 року № 7.7-08-3/28-07/22/3782 на запит слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгороді) ТУ ДБР розташованого у м. Львові від 07.07.2022 року № 12-51-87308-вих-22;

-відомості, що відображені в копії акта про результати тематичної перевірки комісії Держмитслужби України на підставі наказу Закарпатської митниці від 04.07.2022 року №274, який направлений листом в.о. начальника Закарпатської митниці від 30.09.2022 року № 7.7-08-1/25/22/5787 на підставі запиту слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгороді) ТУ ДБР розташованого у м. Львові від 22.09.2022 року № 12-51-142771-вих-22;

-відомості, що містяться в копіях матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022071060000240 від 30.06.2022 року, які отримані на підставі ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 26.12.2022 року про задоволення клопотання слідчого Шостого відділу (з дислокацією у м. Ужгород) ТУ ДБР, розташованого у м. Львові, погодженого заступником начальника відділу Закарпатської обласної прокуратури, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 2022072060000020 від 04.07.2022 року;

-висновком експертів Полтавського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України від 30.11.2022 року № 2104-2109/2110-2115/3347-3374/3375-3403 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12022071060000240 від 30.06.2022 року;

-відомості з листа в.о. начальника від 13.07.2022 року № 23/6200-22 з додатками -19 DVD дисків, які отримані на підставі запиту слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгороді) ТУ ДБР розташованого у м. Львові від 11.07.2022 року № 12-51-87309-вих-22;

-відомості з протоколу огляду речей та документів від 17.05.2023 року, складеного слідчим Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м. Ужгород) ТУ ДБР розташованого у м. Львові;

-витягами з Єдиного державного реєстру про вчинені кримінальні правопорушення, постановами про об`єднання та виділення матеріалів кримінального провадження;

Крім того, із журналу виходу на роботу, розподілу нарядів та приймання передавання чергувань на митному посту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Закарпатської митниці судом встановлено, що начальник ВМО №2 ОСОБА_5 у період з 30.06.2022 року по 01.07.2022 року інструктаж з т/б та охорони праці з о/с ВМО №2 провів та довів основні вимоги антикорупційного законодавства (том 2 а.с. 43-44).

Суд не бере до уваги показання свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , що були допитані за клопотанням сторони обвинувачення, з огляду на те, що вони не підтверджують обставин на які посилався прокурор, на підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, які дали покази щодо організації роботи митного поста, документальних відомостей щодо реконструкції, якщо така мала місце тощо. Обставини, зокрема, щодо нормативно визначених підстав перевірки автотранспортних засобів у автоматизованій системі аналізу управління ризиками, підстав для проведення огляду транспортних засобів, напрямок руху автотранспортних засобів у зоні митного контролю тощо, доводяться іншими доказами у кримінальному провадженні. Дані свідки підтвердили, що на митному посту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Закарпатської митниці багато років тривають реконструкційні роботи митного посту, тому мали місце зміни в порядку руху транспортних засобів, тобто транспортні засоби могли вільно зупинятись біля зони безмитної торгівлі.

Жоден із вказаних свідків не був присутнім під час подій, що відбувались 30.06.2022 року у с. Астей Берегівського району Закарпатської області на міжнародному пункті пропуску «Лужанка - Берегшурань» під час процедури митного оформлення транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI», державний номерний знак « НОМЕР_6 ».

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_19 та ОСОБА_20 показали, що перебуваючи на службі 30.06.2022 року при в`їзді в с. Астей побачили транспортний засіб «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER 316 CDI» із номерним знаком « НОМЕР_3 », водій якого представився як ОСОБА_21 та надав документи. Коли водій відкрив бокові двері, де не було пломби, у першій коробці побачили телефони марки «Apple». Після виявлення телефонів, вони викликали оперативну групу.

Допит свідків сторони обвинувачення ОСОБА_22 та ОСОБА_23 виключено судом із обсягу досліджуваних доказів за клопотанням прокурора. Сторона захисту не заперечила щодо виключення допиту вказаних свідків.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що органом досудового розслідування не доведено причинний зв`язок між діянням і наслідком інкримінованого обвинуваченому ОСОБА_5 кримінального правопорушення. Тобто, об`єктивна сторона злочину з матеріальним складом відсутня внаслідок відсутності такої обов`язкової її ознаки, як причинний зв`язок.

Вищенаведені докази не доводять факт вчинення інкримінованого кримінального правопорушення обвинуваченим ОСОБА_5 , а саме вчинення службовою особою неналежного виконання своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Відповідальність заст. 367 КК Українинастає лише у випадку, якщо дії, невиконання чи неналежне виконання яких спричинило передбачені в зазначеній статті наслідки, входили у коло службових обов`язків цієї службової особи, або якщо обов`язок діяти відповідним чином юридично був включений (законом, указом, постановою, наказом, інструкцією тощо) до кола службових повноважень такої особи.

Об`єктивна сторона службової недбалості включає в себе сукупність трьох ознак:

1) діяння у формі невиконання чи неналежного виконання службовою особою своїх службових обов`язків через недбале чи несумлінне ставлення до них (дія чи бездіяльність);

2) суспільно небезпечні наслідки у вигляді істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб (ч. 1ст. 367 КК України) або тяжких наслідків (ч. 2ст. 367 КК України);

3) причинний зв`язок між діянням (бездіяльністю) та наслідками.

Для наявності об`єктивної сторони недбалості необхідно встановити: нормативний акт, яким визначається компетенція службової особи; коло службових обов`язків, покладених на неї цим актом у встановленому законом порядку; які конкретні обов`язки й у якому порядку вона повинна була виконати у даній обстановці; чи мала вона реальну можливість виконати ці обов`язки в даній обстановці; у чому саме виявились допущені нею порушення службових обов`язків; які наслідки спричинили ці порушення; чи знаходилися вони у причинному зв`язку з наслідками, що настали.

Суб`єктивна сторона вказаного злочину характеризується необережністю.

Дослідивши за клопотанням прокурора зазначені вище докази, суд не знайшов стверджувальних доводів тих обставин, які підтверджують кваліфікацію дій обвинуваченого ОСОБА_5 , а саме службова недбалість та на спричинення тяжких наслідків.

Звертає суд увагу на те, що письмові докази, які були досліджені судом,лише підтверджують встановлені органами досудового розслідування обставини, які і не заперечувалися стороною захисту, а не стверджують про наявність складу інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Суд зобов`язаний неухильно дотримуватися вимог Конституції України, міжнародних договорів, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, тобто з урахуванням рішень Конституційного Суду України та практики Європейського суду з прав людини, ст. 62 Конституції України (презумпція невинуватості) та ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року.

Усвою чергу, суд зі свого боку забезпечив сторонам усі можливості для реалізації своїх прав у судовому засіданні в рамках кримінального процесуального закону. Сторони користувалися рівними правами та свободою в наданні доказів, дослідженні й доведенні їх переконливості перед судом. Однак, таких доказів, які б доводили поза розумним сумнівом, що в діянні ОСОБА_5 єсклад інкримінованого злочину, матеріали кримінального провадження не містять.

Виходячи із загальних засад кримінального судочинства, а саме, верховенства права, законності, рівності перед законом та судом, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальності сторін тощо, створивши необхідні умови для реалізації сторонами провадження їхніх процесуальних прав та виконання обов`язків, в тому числі і щодо збирання, подання та оцінки доказів, детально дослідивши та давши належну юридичну оцінку кожному доказу, що були надані стороною обвинувачення, з точки зору допустимості, достовірності і належності, а їх сукупність з точки зору достатності і взаємозв`язку, дослідивши показання обвинуваченого, свідків, письмові докази, суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_5 невинуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 367 КК України та виправдання у зв`язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення.

В порядку ст. 100 КПК України, речові докази:

-19 DVD дисків, на яких відображено відеозаписи із камер відеоспостереження, розташованих на території міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» та прилеглих територій за період з 08:00 години по 23:59 годину 30.06.2022 року, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження, слід зберігати при матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання;

-документи отримані на підставі ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області №1-кс/308/4990/22 від 26.12.2022 року про тимчасовий доступ до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022071060000240 від 30.06.2022 року, а саме наступні копії документів: постанову про зміну групи прокурорів від 23.09.2022 року; постанову про зміну групи слідчих від 02.12.2022 року; постанову про призначення судової товарознавчої експертизи від 08.08.2022 року; лист від 29.08.2022 року № 624/14/14-22; клопотання про уточнення поставленого питання від 29.08.2022 року; лист від 26.09.2022 року № 1/5/0/11894-22; лист від 02.11.2022 року № 1/5/0/14676-22; постанову про внесення виправлення до постанови про призначення судової товарознавчої експертизи від 28.10.2022 року; лист від 30.11.2022 року № 2104-2109/2110; акт здачі-приймання висновку експерта № 2104-2109/2110-2115/3347-3374/3375-3403; висновок експертів № 2104-2109/2110-2115/3347-3374/3375-3403, за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи, з додатками; постанову про зміну кваліфікації кримінального правопорушення від 23.12.2022 року; постанову про зміну кваліфікації кримінального правопорушення від 02.11.2022 року; повідомлення про підозру ОСОБА_7 від 27.12.2022 року; відповідь на запит від 01.09.2022 року № 696/106/6/5/2022 (ГУНП в Закарпатській області) з додатками; протокол огляду телефону Iphone 6 plus, сірого кольору, вилученого у ОСОБА_7 ; постанову про тимчасовий доступ до речей та документів від 12.08.2022 року; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 06.09.2022 року з додатками (ПРАТ ВФ Україна); постанову про тимчасовий доступ до речей та документів від 12.08.2022 року; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 06.09.2022 року з додатками (Лайфсел); запит на створення аналітичного продукту від 11.11.2022 року; аналітичний продукт від 14.11.2022 року №9.3/3.3.3/1946-22 з додатками; акт приймання-передачі речових доказів у кримінальному провадженні від 23.07.2022 року (м. Берегово); інформацію щодо перетину державного кордону ОСОБА_7 ; протокол огляду транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER» від 03.08.2022 року; копії інших документів, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження, слід зберігати при матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання.

За таких обставин, позов Закарпатської обласної прокуратури про стягнення з ОСОБА_5 матеріальної шкоди підлягає залишенню без розгляду.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.

Потерпілий у даному кримінальному провадженні відсутній.

Підстави застосування заходів кримінально-виховного характеру щодо юридичних осіб у даному кримінальному провадженню відсутні.

Розмір пропонованої винагороди викривачу у даному кримінальному провадженню відсутній.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 373, 374, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2ст. 367 КК Українита виправдати у зв`язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення.

Позовну заяву Закарпатської обласної прокуратури простягнення з ОСОБА_5 на користь Державної митної служби України матеріальних збитків, завданих внаслідок кримінального правопорушення в розмірі 14 027 686,58 гривень залишити без розгляду.

В порядку ст. 100 КПК України, речові докази:

-19 DVD дисків, на яких відображено відеозаписи із камер відеоспостереження, розташованих на території міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Лужанка» та прилеглих територій за період з 08:00 години по 23:59 годину 30.06.2022 року, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження зберігати при матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання;

-документи отримані на підставі ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області №1-кс/308/4990/22 від 26.12.2022 року про тимчасовий доступ до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022071060000240 від 30.06.2022 року, а саме наступні копії документів: постанову про зміну групи прокурорів від 23.09.2022 року; постанову про зміну групи слідчих від 02.12.2022 року; постанову про призначення судової товарознавчої експертизи від 08.08.2022 року; лист від 29.08.2022 року № 624/14/14-22; клопотання про уточнення поставленого питання від 29.08.2022 року; лист від 26.09.2022 року № 1/5/0/11894-22; лист від 02.11.2022 року № 1/5/0/14676-22; постанову про внесення виправлення до постанови про призначення судової товарознавчої експертизи від 28.10.2022 року; лист від 30.11.2022 року № 2104-2109/2110; акт здачі-приймання висновку експерта № 2104-2109/2110-2115/3347-3374/3375-3403; висновок експертів № 2104-2109/2110-2115/3347-3374/3375-3403, за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи, з додатками; постанову про зміну кваліфікації кримінального правопорушення від 23.12.2022 року; постанову про зміну кваліфікації кримінального правопорушення від 02.11.2022 року; повідомлення про підозру ОСОБА_7 від 27.12.2022 року; відповідь на запит від 01.09.2022 року № 696/106/6/5/2022 (ГУНП в Закарпатській області) з додатками; протокол огляду телефону Iphone 6 plus, сірого кольору, вилученого у ОСОБА_7 ; постанову про тимчасовий доступ до речей та документів від 12.08.2022 року; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 06.09.2022 року з додатками (ПРАТ ВФ Україна); постанову про тимчасовий доступ до речей та документів від 12.08.2022 року; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 06.09.2022 року з додатками (Лайфсел); запит на створення аналітичного продукту від 11.11.2022 року ; аналітичний продукт від 14.11.2022 року №9.3/3.3.3/1946-22 з додатками; акт приймання-передачі речових доказів у кримінальному провадженні від 23.07.2022 року (м. Берегово); інформацію щодо перетину державного кордону ОСОБА_7 ; протокол огляду транспортного засобу «MERCEDES-BENZ» моделі «SPRINTER» від 03.08.2022 року; копії інших документів, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження зберігати при матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання.

Долю інших речових доказів може бути вирішено в окремому порядку у відповідності до ст. 100, п. 14 ст. 537 та ст. 539 КПК України.

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Берегівський районний суд Закарпатської області протягом 30 діб з моменту його оголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Суддя ОСОБА_24

Джерело: ЄДРСР 120308971
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку