open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Справа № 548/2745/23

Провадження № 2-о/548/5/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повний текст)

20.06.2024 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Коновода О.В.,

присяжних : Дубик М.П., Кіяшко В.В.

за участю:секретаря судового засідання Манжос Т.В. ,

заявника- ОСОБА_1

представника заявник - адвоката Винниченко Л.П.

особи, стосовно якої розглядається питання про визнання її недієздатною - ОСОБА_2

представника особи, стосовно якої розглядається питання про визнання її недієздатною - адвоката Третяк К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 м. Хорол в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Хорольська міська рада Лубенського району Полтавської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна

ВСТАНОВИВ:

28.11.2023 року гр. ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, якою просить визнати недієздатною його тітку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , та призначити над нею опікуном його , заявника, посилаючись на те, щовін ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що доводиться копією свідоцтва про його народження Серія НОМЕР_2 , копією свідоцтва про народження тітки Серія НОМЕР_3 , копією свідоцтва про народження батька ОСОБА_3 Серія НОМЕР_4 .

Рідна тітка заявника, ОСОБА_2 є інвалідом другої групи за загальним захворюванням безтерміново, перебуває під наглядом лікаря психіатра з 1982 року з діагнозом: шизофренія, параноїдна форма, що доводиться копією повідомлення КНП «Хорольська міська лікарня» від 15.11.2023 року за №01-02/554 та довідкою Поліклінічного відділення КНП «Хорольська міська лікарня» від 15.11.2023 року за №129.

Унаслідок психічного захворювання тітка ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, оскільки її батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Новоіванівка Хорольського району Полтавської області, що доводиться копією свідоцтва про його смерть Серія НОМЕР_5 та мати ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Новоіванівка Хорольського району Полтавської області, що доводиться копією свідоцтва про її смерть Серія НОМЕР_6 .

Батько заявника, а її брат ОСОБА_3 є пенсіонером, людиною похилого віку і не може здійснювати догляд за своєю сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи вищевикладене, заявник вважає, що ОСОБА_2 може бути визнана недієздатною, а він , як її рідний племінник, може виступати заявником у справі про визнання її недієздатною.

Заявник вважає, що він може бути призначений опікуном ОСОБА_2 , оскільки є її рідним племінником та за своїми особистими якостями, а також матеріальним станом може виконувати обов`язки опікуна, що підтверджується письмовими доказами: копією довідки управління соціального захисту населення Лубенської районної військової адміністрації Полтавської області від 14.09.2023 року за № 06-46/1209, довідкою виконавчого комітету Хорольської міської ради ( Ялосовецький старостинський округ) Лубенського району Полтавської області від 13.11.2023 року за №553/15.07-15, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які проживають в АДРЕСА_2 , актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї Ялосовецького старостинського округу виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, довідкою виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 13.11.2023 року №553/15.07-15, копією довідки КНП» Хорольський центр первинної медико-санітарної допомоги» Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 14.11.2023 року, копією висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу за №60 від 28.08.2023 року поліклінічного відділення КНП « Хорольська МЛ», довідкою-характеристикою Ялосовецького старостинського округу виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 15.11.2023 № 557/15.07-15; витягом з інформаційно-аналітичної системи «облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», наданого Департаментом інформатизації МВС України ( ВР- 001754339).

У судовому засіданні заявник пояснив, що тітка через стан свого здоров`я дійсно не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує сторонньої допомоги .

Заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Винниченко Л.П. у судовому засіданні підтримали вимоги заяви, просили їх задовольнити.

Представники заінтересованих осіб - у судове засідання не прибули, клопотанням просили заяву задовольнити та розглянути її за їх відсутністю, та подали суду висновок про доцільність встановлення опіки та призначення заявника опікуном ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 адвокат Третяк К.П. під час розгляду справи в суді не заперечила щодо задоволення вимог заявника, визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 недієздатною, не порушує її прав та свобод, оскільки за висновком судово-психіатричної експертизи вона страждає на психічне захворювання, у зв`язку з чим не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними.

Вислухавши у судовому засіданні заявника та його представника, заінтересовану особу та її представника, вивчивши доводи заяви, дослідивши надані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення вимог заяви по суті, документи, надані органом опіки та піклування та висновки судової психіатричної експертизи, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обмежено недієздатною та встановлення над нею опіки - підлягає задоволенню за наступних підстав.

Згідно ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч.2 п.1 ст.293 ЦПК України). Главою 2 ЦПК України врегульовано саме порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

З наданих суду доказів вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що доводиться копією свідоцтва про його народження Серія НОМЕР_2 , копією свідоцтва про народження тітки Серія НОМЕР_3 , копією свідоцтва про народження батька ОСОБА_3 Серія НОМЕР_4 .

Рідна тітка заявника, ОСОБА_2 є інвалідом другої групи за загальним захворюванням безтерміново, перебуває під наглядом лікаря психіатра з 1982 року з діагнозом: шизофренія, параноїдна форма, що доводиться копією повідомлення КНП «Хорольська міська лікарня» від 15.11.2023 року за №01-02/554 та довідкою Поліклінічного відділення КНП «Хорольська міська лікарня» від 15.11.2023 року за №129.

Під час розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною суд, встановивши, що існують достатні дані, які свідчать про наявність в ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічного розладу, для встановлення її психічного стану (ч.1ст.239 ЦПК України) призначив судово-психіатричну експертизу, згідно висновку якої за №167 від 01.04.2024р., - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки хронічного, стійкого психічного розладу у вигляді "шизофренії, параноїдної форми, з дефектом особистостіапато-абулічного типу ", у зв`язку з чим не усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними.

Відповідно до ст.30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність в разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і у порядку, встановлених законом. Згідно з ч.1ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено у законному порядку. Відповідно до ст.3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і у порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України. Стаття 1 цього Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або з будь-яких інших підстав, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (ч.1ст.7 Закону). Статтею 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 недієздатною, оскільки належними доказами у справі підтверджено, що в силу свого захворювання вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Відповідно до вимог ч.1ст.41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка, а, ч.1ст.300 ЦПК України регламентовано, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Частиною 1 ст.60 ЦК України передбачено, що суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Стаття 63 ч.4 ЦК України визначає, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Таким чином, призначення опікуна в разі визнання особи недієздатною, - є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою. Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слуд дійшов висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому зі змісту норм ЦК та ЦПК України також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки, тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна. Отже, призначення опікуна недієздатній особі переслідує перш за все найважливішу мету не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Органом опіки та піклування - виконавчим комітетом Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області суду надано подання від 21.05.2024 р. (а.с74) та висновок ради опіки і піклування при виконавчому комітеті Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області від 21.05.2024 р. за №217 (а.с.73) згідно якого вони просять призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Обмежень, передбачених ст.64 ЦК України, щодо призначення заявника опікуном на підставі наданих суду доказів судом не встановлено.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягає задоволенню подання про визнання її обмежено недієздатною особою, та встановлення над нею опіки і призначення її племінника ОСОБА_1 опікуном.

Згідно приписів ст.300 ч.ч.5-9 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили слід надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. А, відповідно до ч.1ст.40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. З метою дотримання зазначених положень ЦПК України, суд зобов`язаний визначити строк дії даного рішення, який не може перевищувати двох років.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 11, 296, 300 ЦПК України, ст. ст. 39, 41, 58, 60 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: заінтересована особа ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), представника особи, стосовно якої розглядається питання про визнання її недієздатною - адвоката ТретякКатерини Павлівни (адресапроживання АДРЕСА_3 ,Свідоцтвопро право на зайняття адвокатською діяльністю №2139 від18.04.2018р.), Хорольська міська рада Лубенського району Полтавської області (кодЄРДПОУ:22528612, адресазнаходження :вул.1Травня,4м.Хорол Лубенськогорайону Полтавської області) про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна- задовольнити.

Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Встановити строк дії рішення тривалістю два роки з дня набрання рішенням суду законної сили.

Відшкодування витрат за проведення судово-психіатричної експертизи покласти на заявника.

Копію даного рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, а також органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.

Роз`яснити опікуну, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною (обмежено дієздатною) має право подати опікун (піклувальник), представник органу опіки та піклування - не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії даного рішення.Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує неусвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії у порядку, встановленомустаттею 299 цього Кодексу.

Рішення суду може бути оскаржене повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Хорольський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту отримання його копії, після чого набирає законної сили. Строк для апеляційного оскарження може бути продовженим в разі його пропуску з поважних причин.

Повний текст судового рішення складено 28.06.2024 року.

Суддя: О.В. Коновод

Присяжні: Дубик М.П.

Кіяшко В.В.

Джерело: ЄДРСР 120137116
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку