open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

Рішення

Іменем України

Справа № 712/7559/23

Провадження № 2/712/323/24

25 червня 2024 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Марцішевської О.М.

за участю секретаря судового засідання Мельник А.П.

представника позивачки адвоката Буджерака М.Р.

третьої особи ОСОБА_1

представника третьої особи адвоката Євтушенка М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 про стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИВ:

25 липня 2023 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про стягнення аліментів.

В обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що ОСОБА_4 , є матір`ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьком ОСОБА_5 є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина проживає разом з позивачкою. Шлюб між сторонами розірваний рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 26.12.2016 р. по справі № 712/10551/16-ц. Нещодавно позивачці стало відомо, що батько її неповнолітньої доньки зник безвісті під час бойових дій в період проходження військової служби у лавах Збройних Сил України - (в/ч НОМЕР_1 ) та в даний час відповідач є безвісно відсутнім військовослужбовцем, якому виплачується посадовий оклад. З метою з`ясуваннях цих обставин вона зверталась до командування в/ч НОМЕР_1 з відповідною заявою, у відповідь на яку було отримано лист, що військовослужбовець ОСОБА_3 є зниклим безвісті, та з 28.04.2022 року по даний час виплата належних щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення здійснюється дружині військовослужбовця - ОСОБА_1 за її заявою. Отже їхня спільна з ОСОБА_3 неповнолітня дочка ОСОБА_5 має визначені вище права на соціальний захист, як член його сім`ї.

Просить стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно.

02 серпня 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 12 березня 2024 року, залишеною без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 03.05.2024р. відмовлено у клопотанні третьої особи про зупинення провадження у справі.

Представник позивачка адвокат Буджерак М.Р. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому цивільним процесуальним законом порядку.

Третя особа та її представник адвокат Євтушенка М.П. в судовому засіданні заперечували проти наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами сімейного законодавства.

Судом встановлено, що з 22.03.2007 року ОСОБА_6 та ОСОБА_3 перебували у шлюбі, зареєстрованому у відділі реєстрації актів циільного стану по Соснівському району м. Черкаси Черкаського міського управління юстиції, актовий запис № 479. Від шлюбу сторони мають доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 22 листопада 2016 року рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси шлюб між сторонами був розірваний ( а.с.5, 10 т.1).

У зв`язку з укладенням шлюбу позивачка змінила прізвище на ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 21.10.2017 року, виданимо Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (а.с.8 т.1).

07 жовтня 2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_8 зареєстровано шлюб у Придніпровському районному у місті Черкаси відділі державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Черкаській області. Від шлюбу мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ( а.с.29,30 т.1).

Відповідно до повідомлення № 20 ІНФОРМАЦІЯ_5 від 19.05.2022 року, військової частини НОМЕР_1 від 13.06.2023 року ОСОБА_3 з 24.04.2022 зник безвісти в ході бойових дій, та з 28.04.2022 року по даний час виплата належних щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення здійснюється дружині військовослужбовця - ОСОБА_1 за її заявою.(а.с.16, 17, 19 т.1).

Розмір та види виплат відображені у відомостях з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою ОК-5 по ОСОБА_3 ( а.с.130-132 т.1).

Відомості щодо відповідача внесені до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (витяг № 20230612-410 від 12.06.2023р.). (а.с.35 т.1).

Згідно з актом від 14.07.2024р. неповнолітня ОСОБА_5 проживає з матір`ю ОСОБА_9 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.11 т.1).

За змістом ст. 18 Конвенції про права дитини, суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Статтею 8Закону України«Про охоронудитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.

Стаття 27 Конвенції Про права дитини дає кожній дитині право на рівень життя, необхідній для її фізичного, розумового, духовного, морального та соціально розвитку. Батьки або інші особи які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

У відповідності зіст.181СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

Статтею 182 СК України, передбачено обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів:1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Згідно до ст.191ч.1СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12 липня 2018 року № 2505-VIII визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов`язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей ( далі Закон № 2505-VIII ).

Згідно з ч.1,2 Закону № 2505-VIII особа, зникла безвісти за особливих обставин, має всі права, гарантованіКонституцієюта законами України, а також має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов`язанавжити всіхможливих заходівдля розшукуособи,зниклої безвістиза особливихобставин. Права та інтереси особи, зниклої безвісти за особливих обставин, а також її майно підлягають захисту до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом, або оголошення її померлою відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.6 Закону № 2505-VIII Члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.

Згідно ч.6 ст.9 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім`ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, упорядкута в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За змістом положень ст.12,81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до вказаних норм закону позивач, звертаючись до суду з позовом, повинен довести факт порушення невизнання чи оспорення його прав свобод чи інтересів саме вказаним ним відповідачем.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивачка вказувала на встановлений статтею 180 СК Україн обов`язок відповідача як батька утримувати неповнолітню дитину шляхом сплати аліментів у частці від заробітку доходу.

Дана норма є загальною щодо осіб, які не надають добровільно матеріальну допомогу на утримання неповнолітньої дитини за наявності не тільки обов`язку, але і можливості брати участь у матеріальному утриманні дитини.

Зібрані у справі докази не підтверджують факту ухилення відповідача від утримання неповнолітньої доньки на момент звернення до суду з даним позовом у липні 2023 року, оскільки з квітня 2022 року відповідач під час бойових дій зник безвісти і наразі здійснюються заходи щодо розслідування обставин його зникнення. Кошти, які зберігаються за військовослужбовцем, який зник без вісти і спрямовуються для виплат сім`ям такого військовослужбовця не є доходом чи заробітком такої особи.

Оскільки відповідач є військовослужбовцем, який зник безвісти за особливих обставин, до застосування у спірних правовідносинах належать норми спеціального Закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12 липня 2018 року № 2505-VIII, яким передбачено право членів сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки в судовому засіданні не знайшов підтвердження факт порушення відповідачем цивільного права позивачки, за захистом якого вона звернулась до суду.

Для забезпечення права на соціальний захист неповнолітньої доньки військовослужбовця, що зник без вісти за особливий обставин позивачка вправі звернутись до компетентних органів у встановленому законом порядку, а у випадку виникнення спору звернутись до суду в порядку адміністративного судочинства для вирішення спору щодо призначення та здійснення соціальних виплат.

Крім того, оскільки при подачі позову про стягнення аліментів позивач була звільнена від оплати судового збору та у зв`язку з відмовою в позовних вимогах судовий збір компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення, що передбачено ст.280 ЦПК України.

Керуючись п.3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-УІІІ «Про судоустрій та статус суддів», ст.ст. 4, 7, 10, 81, 141, 263-266, 280-282, 352-354 ЦПК України, ст.ст.109, 110,112-114 СК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

Повний текст рішення виготовлено 01 липня 2024 року.

Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.

Позивач: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 )

Відповідач: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 )

Третя особа: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 )

Джерело: ЄДРСР 120087160
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку