ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
10.06.2024Справа № 910/7625/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали заяви Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зміну порядку виконання рішення у справі
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Український імідж»
до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву
про визнання недійсним акту про не підписання договору та стягнення коштів,
Представники:
від заявника не прибули
від позивача Гейвах О.В.
від відповідача Павленко А.В.
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Український імідж» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про (в редакцій заяви про зміну предмета позову): визнання недійсним акту про непідписання договору купівлі-продажу, складений та підписаний Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву від 17.02.2023 в рамках електронного аукціону № UA-PS-2021-12-31-000025-1; стягнення 6562506,45 грн гарантійного внеску, сплаченого для участі в електронному аукціоні № UA-PS-2021-12-31-000025-1.
Господарський суд міста Києва відмовив товариству з обмеженою відповідальністю «Український імідж» у позові до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.
Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Український імідж» на рішення Господарського суду міста Києва від 02.10.2023, скасував рішення та прийняв нове, яким задовольнив повністю позовні вимоги.
07 травня 2024 року Господарський суд міста Києва видав наказ про стягнення з Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Український імідж» 6562506,45 грн гарантійного внеску, 101121,60 грн судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, 151682,40 грн судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві звернулося до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення в частині стягнення 6562506,45 грн з Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву на стягнення 6562506,45 грн з Державного бюджету України.
Заявник послався на таке.
Кошти від приватизації державного майна (включаючи інші надходження, безпосередньо пов`язані з процесом приватизації) є джерелами фінансування державного бюджету, відповідно до пункту 2 частини першої статті 15 Бюджетного кодексу України.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим, регулює Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна» (далі - Закон про приватизацію).
Згідно з частиною першою статті 15 Закону про приватизацію об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.
Механізм проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» визначає Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432 (далі - Порядок № 432).
Відповідно до частини 11 статті 14 Закону про приватизацію для участі в аукціоні гарантійний та реєстраційний внески сплачуються на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації.
Згідно з пунктом 112 Порядку № 432 у разі невиконання переможцем електронного аукціону однієї з вимог, передбачених пунктами 64, 95 цього Порядку, а також у випадках, передбачених пунктом 67 або 96 цього Порядку, сплачені гарантійний та реєстраційний внески не повертаються такому переможцю та перераховуються оператором електронного майданчика, через якого надано найвищу цінову пропозицію, на казначейський рахунок, зазначений органом приватизації в інформаційному повідомленні, протягом п`яти робочих днів з дня настання подій, визначених пунктом 67 або 96 цього Порядку. Якщо гарантійний внесок спачено у вигляді банківської гарантії, орган приватизації як бенефіціар за банківською гарантією надсилає письмову вимогу гаранту відповідно до наданої банківської гарантії.
Так, згідно з випискою Державної казначейської служби України за 23.02.2023 зазначені кошти (гарантійний внесок дискваліфікованого учасника електронного аукціону) були перераховані на рахунок Регіонального відділення UA188201720355269003000014093 (надходження від приватизації) та згідно з платіжною інструкцією №198 від 23.02.2023 відповідно, перераховані в дохід бюджету на рахунок UA598201720313410501000028026 за кодом « 50100 - надходження від приватизації державного майна та інших надходжень, безпосередньо пов`язаних з процесом приватизації та кредитування підприємств» (відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Класифікація фінансування бюджету за типом боргового зобов`язання»).
Отже, кошти на користь ТОВ «Український імідж» у розмірі 6562506,45 грн підлягають сплаті з Державного бюджету України.
Механізм виконання судових рішень, боржником за яким є державний орган, встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).
Виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ на підставі виконавчих документів, зокрема наказів суду, здійснюється виключного органами Державної казначейські служби України (далі - Казначейство).
Нормами, закріпленими у пунктах Порядку, розмежовано порядки виконання рішень судів про стягнення коштів: державного та місцевого бюджетів (пункти 16-23), про безспірне списання коштів з рахунків боржника (пункти 24-34), про безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним, та юридичним особам (пункти 35 - 40), про безспірне списання коштів місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам (пункти 41- 46) та про безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів (пункти 47-52).
Відповідно до абзацу першого пункту 19 Порядку безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані.
Таким чином, оскільки кошти в сумі 6562506,45 грн перераховано до державного бюджету, безспірне списання коштів у розмірі 6562506,45 грн має здійснюватися з Державного бюджету України.
Згідно із статтею 18 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами на всій території України. Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи чи інтереси.
Головне управління Казначейства є територіальним органом Казначейства, яке в межах компетенції, зокрема, здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, виконує судові рішення суду про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників.
Головне управління Казначейства є органом державної влади, який повинен виконати рішення суду на підставі наказу суду відповідно до Порядку, Кодексу та Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Порядку, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право, зокрема, звертатися до органу, який видав виконавчий документ, щодо зміни порядку і способу виконання такого рішення.
Згідно із статтею 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Метою зміни способу виконання судового рішення є задоволення вимог стягувача за рішенням, яке набрало законної сили.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захисті і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012), невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012, рішення від 26.06.2013 № 5-рп/2013).
Надані заявником матеріали свідчать про неможливість виконання рішення суду в частині стягнення з Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву 6562506,45 грн, тобто є обґрунтованими доводи заявника про можливість виконання рішення суду за рахунок коштів Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 234, 331 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Встановити порядок виконання рішення Північного апеляційного господарського суду від 04.04.2024 № 910/7625/23 шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Український імідж» (вул. Старонаводницька, 4-Б, офіс 14; м. Київ, 01015, код ЄДРПОУ 34048244) 6562506 (шість мільйонів п`ятсот шістдесят дві тисячі п`ятсот шість) грн 45 коп. гарантійного внеску.
Ухвала набрала законної сили 10.06.2024.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст ухвали складено 28.06.2024.
Суддя С. А. Ковтун