ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" червня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/1316/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жиляєва Є.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61057, м. Харків, вул. Гоголя, буд. 10) до Дочірнього підприємства "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, буд. 2) про стягнення 56475,01 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Дочірнього підприємства "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України", в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за Договором № 52043 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (особовий рахунок № 52043) у розмірі 56475,01 грн. а саме: заборгованість за електричну енергію в сумі 54 665,82 грн., 3% річних у сумі 741,27 грн., індексу інфляції у сумі 1067,92 грн. Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором № 52043 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (особовий рахунок № 52043) в частині здійснення відповідачем повної та своєчасної оплати за електричну енергію у встановлені договором строки.
За попереднім (орієнтовним) розрахунком судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, ці витрати складаються з витрат з оплати судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.04.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
07.05.2024 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №12014) з додатковими документами, які досліджено та приєднано до матеріалів справи. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що на підставі ч. 6 ст. 91 ГПК України відповідач просить витребувати у позивача, ПрАТ Харківенергозбут оригінали письмових документів, копії яких були їм долучені в якості додатків до позовної заяви.
Розглянувши клопотання відповідача про витребування доказів, яке викладено у відзиві на позовну заяву, суд вирішив відмовити у його задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до частин 1-2 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з ч. 6 ст. 91 ГПК України якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
За приписами ч. 5 ст. 91 ГПК України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
У даному разі позивач, на виконання вимог ч. 5 ст. 91 ГПК України надаючи письмові докази в копіях зазначив про наявність у нього оригіналу письмового доказу.
Отже, позивачем підтверджено відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
У відзиві заперечення відповідача зводяться до наявності у даному разі вимог до неналежного відповідача, оскільки, на переконання відповідача спірний договір укладено саме з Філією.
Отже, враховуючи обрану відповідачем правову позицію, на яких ґрунтуються його заперечення, а також враховуючи те, що суд не ставить під сумнів відповідність поданих позивачем копій відносно оригіналів, суд вирішив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про витребування доказів.
Окремо суд звертає увагу на предмет судового розгляду даної справи - вимога про стягнення коштів. Доказів оскарження спірного договору у встановленому законом порядку відповідачем до відзиву не надано та зустрічної позовної заяви про визнання його недійсним разом з відзивом від відповідача не надходило.
08.05.2024 через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на позовну заяву (вх. №12108), яку досліджено та приєднано до матеріалів справи.
З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, судом було направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи.
Позивач про розгляд справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного документа, а саме: «Ухвала про відкриття провадження (спрощене)» від 22.04.2024 до електронного кабінету позивача підсистеми «Електронний суд» єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи(ЄСІТС).
Відповідач про розгляд справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного документа, а саме: «Ухвала про відкриття провадження (спрощене)» від 22.04.2024 до електронного кабінету відповідача підсистеми «Електронний суд» єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).
Отже, суд дійшов висновку, що сторони були належним чином повідомлені про розгляд даної справи.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених обставин, суд констатує, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд установив наступне.
У зв`язку з відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 (далі - Закон), з 01.01.2019 ПрАТ "Харківенергозбут" є постачальником електричної енергії за вільними цінами на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 19.06.2018 № 505 та постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268.
ПрАТ "Харківенергозбут", як постачальник універсальних послуг, здійснює постачання електричної енергії з 01.01.2019 у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Частиною 1 статті 63 Закону встановлено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Законом України від 23.11.2018 № 2628 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені Законом України Про ринок електричної енергії для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 цього Закону.
Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 ст. 63 Закону).
Абзацом п`ятим пункту 13 розділу XVII Закону встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Також згідно з п. 7 Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268 (далі - Постанова), договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до п. 13 Перехідних положень Закону передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.
Згідно з п. 3.1.7 глави 3.1 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 з доповненнями згідно з Постановою НКРЕКП № 244 від 07.02.2023, Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Електропостачальник зобов`язаний забезпечити споживачу дистанційний доступ до договору споживача про постачання електричної енергії, укладеного з використанням інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, додатків до нього, а також до електронних документів, створених у межах виконання договору, та інформації, пов`язаної з виконанням договору, у тому числі через особистий кабінет споживача на своєму офіційному вебсайті.
Електропостачальник зобов`язаний забезпечити споживачу дистанційний доступ до договору споживача про постачання електричної енергії, укладеного з використанням інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, додатків до нього, а також до електронних документів, створених у межах виконання договору, та інформації, пов`язаної з виконанням договору, у тому числі через особистий кабінет споживача на своєму офіційному вебсайті.
Договір про постачання електричної енергії споживачу (договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг), укладений за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, вважається таким, що укладений у письмовій формі..
Публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг розміщений на офіційному сайті ПрАТ "Харківенергозбут" zbutenergo.kharkov.ua.
На переконання позивача, враховуючи вищенаведене та те, що Дочірнє підприємство Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" надало до Товариства підписану заяву-приєднання з вказаними об`єктами, що приєднані до електричних мереж оператора системи розподілу АТ "Харківобленерго", а також здійснено оплати та фактично спожито електричну енергію, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг вважається укладеним на умовах Договору № 52043 від 01.01.2019 (далі - Договір), дані про якого передані від попереднього постачальника АТ "Харківобленерго".
Згідно з пп. 4.12, 4.13 розділу IV "Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Також, згідно з п. 10 Постанови до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
У відповідності до п. 4.3 Правил дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
За вимогами п. 9.1.1 Розділу ІХ Кодексу комерційного обліку електричної енергії обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів.
Таким чином розрахунки за спожиту електроенергію Відповідача проведені на підставі переданих у відповідності до наведених вимог показів приладу обліку від оператора системи розподілу - АТ "Харківобленерго".
Отже, позивачем у позові наголошено про те, що відповідно до Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 52043 від 01.01.2019 (особовий рахунок № 52043) Дочірнє підприємство Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (споживач) є споживачем електричної енергії, яку постачає Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (Товариство).
Разом з тим, за період з жовтня 2022 по січень 2024 року станом на 01.02.2024 у відповідача перед позивачем утворилася заборгованість за спожиту електричну енергію у сумі всього разом з ПДВ 20 % - 54665,82 грн., а також: нарахування 3% річних у сумі 741,27 грн. та індексу інфляції у сумі 1067,92 грн., які залишилися з боку відповідача несплаченими.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Відповідач позовні вимоги не визнав, заперечуючи проти заявленого позову, у своєму відзиві на позовну заяву зазначає про те, що позивач невірно звернувся до відповідача ДП Харківський Облавтодор (ЄДРПОУ 31941174), з яким не було договірних взаємовідносин, а саме договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №52043 від 01.01.2019 був укладений між сторонами ПрАТ Харківенергозбут і Філією "П`ятихатське ДЕП" Дочірнього підприємства "Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", місцезнаходження ВП: 62340, Харківська обл, Дергачівський, село Черкаська Лозова, Київське шосе, буд. 1, який має свій особистий код ЄДРПОУ ВП-03448907 і свій особистий розрахунковий рахунок. Про укладення даного договору саме з Філією "П`ятихатське ДЕП" ДП Харківський облавтодор ВАТ Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України свідчать заява-приєднання до Договору, інформація щодо об`єктів споживання, акти приймання-передачі електричної енергії, наказ філії П`ятихатське ДЕП Про призначення відповідальних осіб від 01.12.2023 р, Наказ філії П`ятихатське ДЕП Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРСЦ від 06.08.2019 № 6/2, які підписані начальником Філії "П`ятихатське ДЕП" Овчаровим В.О. та скріплені печаткою відповідної філії, а платіжні інструкції, копії яких містяться в додатках до позовної заяви, на переконання відповідача, підтверджують, що платником рахунків за спожиту електроенергію виступає саме Філія "П`ятихатське ДЕП. Також, відповідачем у відзиві зазначено, зокрема про те, що комерційна пропозиція № 1, якою передбачені умови укладання договору та строк його дії (Додаток № 3 до Договору), копію якої надано позивачем в якості додатків до позовної заяви, не є підписаною відповідачем, представником Філії "П`ятихатське ДЕП" ДП Харківський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, отже, наведені обставини, на переконання відповідача, не можуть свідчити про факт укладання між позивачем та відповідачем Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 52043 від 01.01.2019, а відповідач не може виступати споживачем за даним Договором. Таким чином, на переконання відповідача, вказаний договір укладено з представником юридичної особи, який не мав повноважень на укладення цього договору, а тому не міг бути їх стороною; філія самостійно не може заключати договори, оскільки вона не має необхідної цивільної (господарської) дієздатності. У відзиві відповідач також заперечив щодо розрахунку інфляційних втрат зазначаючи про те, що відповідно до п. 12.1 Договору №52043 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії сторони звільняються від відповідальності за часткове або неповне виконання зобов`язань за цим договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин); відповідно до п.12.2 Договору під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору; відповідно до п. 12.3 Договору строк виконання зобов`язань за цим Договором відкладається на строк дії форс-мажорних обставин. Також, відповідачем зазначено, зокрема про те, що своїм листом №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р. Торгово-промислова палата України засвідчила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022р. до їх офіційного закінчення є надзвичайними та невідворотними, отже торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). Окремо відповідач у відзиві звернув увагу на безперебійну діяльність працівників і техніки ДП Харківський облавтодор та його структурних підрозділів (філій) забезпечує дотримання інтересів держави під час воєнного стану.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).
Як підтверджується матеріалами справи, Дочірнє підприємство Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" надало до Товариства підписану заяву-приєднання з вказаними об`єктами, що приєднані до електричних мереж оператора системи розподілу АТ "Харківобленерго", а також здійснено оплати та фактично спожито електричну енергію, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг вважається укладеним на умовах Договору № 52043 від 01.01.2019 (далі - Договір), дані про якого передані від попереднього постачальника АТ "Харківобленерго".
У відповідності до пп. 4.12, 4.13 розділу IV "Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Відповідно до п. 10 Постанови до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.
Згідно з п. 4.3 Правил дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Відповідно до вимог п. 9.1.1 Розділу ІХ Кодексу комерційного обліку електричної енергії обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів.
Розрахунки за спожиту електроенергію Відповідача проведені на підставі переданих у відповідності до наведених вимог показів приладу обліку від оператора системи розподілу - АТ "Харківобленерго".
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його Оплата електричної енергії в тому числі послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем у формі попередньої оплати визначеної на основі фактичного обсягу відпущеної електричної енергії за відповідний попередній період. Якщо авансовий платіж розраховується для споживача, фактичний обсяг відпущеної електричної енергії якого за попередній період дорівнює 0 (або для нових споживачів), сума попередньої оплати визначається на основі розрахункових значень обсягу електричної енергії на наступний період.
Розрахунок суми попередньої оплати здійснюється Споживачем шляхом множення чинної у розрахунковому періоді ціни на електричну енергію що включає в себе ціну на постачання електричної енергії і розподіл електричної енергії на фактичний обсяг відпущеної електроенергії за відповідний попередній період. Попередня оплата здійснюється Споживачем самостійно до початку найближчого наступного розрахункового періоду.
Остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію за розрахунковий період здійснюється відповідно до фактичного обсягу електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом), на підставі виставленого рахунка Споживачу Постачальником, в якому зазначаються суми до сплати за використану електричну енергію в тому числі за послугу з розподілу електричної енергії.
У разі відсутності графіка погашення заборгованості та при відсутності у платіжному документі у реквізиті Призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата, або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, Постачальник має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
У разі зміни тарифу надлишок (переплата) оплаченої, але не спожитої електричної енергії зараховується Споживачу на його особовий рахунок як авансовий платіж за новими тарифами в наступному розрахунковому періоді.
Укладення сторонами та дотримання споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє споживача від оплати поточного споживання електричної енергії поточного періоду.
Також, згідно з п. 4 комерційної пропозиції № 1 передбачено, що, Рахунок за спожиту електричну енергію надається Споживачу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду.
Рахунок за спожиту електричну енергію має бути оплачений протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем.
Рахунки на оплату надаються Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника. В разі неотримання Споживачем рахунків Постачальник направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Оплата вартості електричної енергії, в тому числі послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання НОМЕР_1 в філії ХОУ АТ Ощадбанк, код ЄДРПОУ 42206328.
Крім того, споживач у відповідності до п. 6.2 Договору, зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.
Із матеріалів справи убачається, що відповідно до переданих даних від АТ "Харківобленерго" Відповідачу проведено нарахування та за результатами розрахункових періодів, сформовано рахунки за електричну енергію за період з вересня 2022 року по січень 2024, станом на 01.02.2024:
- у вересні 2022 року у розмірі 3275,56 грн. Відповідачем за вересень 2022 спожито 690 кВт*год, відповідно до фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за вересень 2022 року отримано 04.10.2022, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу "Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ" № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 11.10.2022; 02.09.20202 сплачено 73,53 грн. заборгованість за вересень 2022 року;
- у жовтні 2022 року у розмірі 4341,73 грн. Відповідачем за жовтень 2022 спожито 790 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за жовтень 2022 року отримано 02.11.2022, уповноваженою особою ОСОБА_2 згідно наказу "Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ" № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 09.11.2022; 11.10.2022 сплачено 1500,00 грн. заборгованість за вересень 2022 року; 24.10.2022 сплачено 1000,00 грн. заборгованість за вересень 2022 року.
- у листопаді 2022 року у розмірі 5310,40 грн. Відповідачем за листопад 2022 спожито 870 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за листопад 2022 року отримано 05.12.2022, уповноваженою особою ОСОБА_2 згідно наказу "Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ" № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 12.12.2022. Відповідачем були здійснені наступні оплати: 08.11.2022 сплачено 2000,00 грн. з них 702,03 грн. заборгованість за вересень 2022 року, та 1297,97 грн. заборгованість за жовтень 2022 року; 17.11.2022 сплачено 1000,00 грн. заборгованість за жовтень 2022 року; 24.11.2022 сплачено 2000,00 грн. заборгованість за жовтень 2022 року; 28.11 2022 сплачено 200,00 грн. з них 43,76 грн. заборгованість за жовтень 2022 року та 156,24 грн. заборгованість за листопад 2022 року.
- у грудні 2022 року у розмірі 6639,88 грн. Відповідачем за грудень 2022 спожито 1059 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2022 року отримано 03.01.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу "Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ" №612 від 06.08.2022 строк оплати 10.01.2023 23.12.2022 сплачено 3000,00 грн. заборгованість за листопад 2022 року, 30.12.2022 сплачено 3000,00 грн. з них 2154,16 грн. заборгованість за листопад 2022 року та 845,84 грн. заборгованість за грудень 2022 року.
- у січні 2023 року у розмірі 6565,10 грн. Відповідачем за січень 2023 спожито 1043 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за січень 2023 року отримано 06.02.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 13.02.2023. 02.01.2023 сплачено 5500,00 грн. заборгованість за грудень 2022 року. Відповідачем були здійснені наступні оплати: 10.01.2023 сплачено 500,00 грн. з них 294,04 грн. заборгованість за грудень 2022 року та 205,96 грн. заборгованість за січень 2023 року.
- у лютому 2023 року у розмірі 5534,99 грн. Відповідачем за лютий 2023 спожито 927 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за лютий 2023 року отримано 03.03.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 10.03.2023. В лютому 2023 року оплат не надходило.
- у березні 2023 року у розмірі 5249,83 грн. Відповідачем за березень 2023 спожито 870 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за березень 2023 року отримано 07.04.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 14.04.2023. 02.03.2023 сплачено 2500,00 грн. заборгованість за січень 2023 року.
- у квітні 2023 року у розмірі 5449,37 грн. Відповідачем за квітень 2023 спожито 900 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за квітень 2023 року отримано 03.05.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 10.05.2023. У квітні 2023 року оплат не надходило.
- у травні 2023 року у розмірі 4921,46 грн. Відповідачем за травень 2023 спожито 883 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за травень 2023 року отримано 05.06.2023, уповноваженою особою ОСОБА_2 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 12.06.2023. У травні 2023 року оплат не надходило.
- у червні 2023 року у розмірі 4110,36 грн. Відповідачем за червень 2023 спожито 726 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за червень 2023 року отримано 04.07.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 11.07.2023. У червні 2023 року оплат не надходило.
- у липні 2023 року у розмірі 4319,08 грн. Відповідачем за липень 2023 спожито 715 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за липень 2023 року отримано 08.08.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 09.08.2023. Відповідачем були здійснені наступні оплати: 26.07.2023 сплачено 5000,00 грн. з них 3859,14 грн. заборгованість за січень 2023 року та 1140,86 грн. заборгованість за лютий 2023 року.
- у серпні 2023 року у розмірі 4940,95 грн. Відповідачем за серпень 2023 спожито 760 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2023 року отримано 04.09.2023, уповноваженою особою ОСОБА_2 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 11.09.2023. У серпні 2023 року оплат не надходило.
- у вересні 2023 року у розмірі 5392,90 грн. Відповідачем за вересень 2023 спожито 740 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за вересень 2023 року отримано 02.10.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ № 612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 09.10.2023. 22.09.2023 сплачено 3000,00 грн. заборгованість за лютий 2023 року.
- у жовтні 2023 року у розмірі 7091,88 грн. Відповідачем за жовтень 2023 спожито 893 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за жовтень 2023 року отримано 07.11.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідального за отримання документів в Валківському РРЦ" №612 від 06.08.2022. Строк оплати рахунку 14.11.2023. Відповідачем були здійснені наступні оплати:13.10.2023 сплачено 5000,00 грн. з них 1394,13 грн. заборгованість за лютий 2023 року та 3605,87 грн. заборгованість за березень 2023 року.
- у листопаді 2023 року у розмірі 7356,11 грн. Відповідачем за листопад 2023 спожито 890 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за листопад 2023 року отримано 04.12.2023, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідальних осіб № -П- від 01.12.2023. Строк оплати рахунку 11.12.2023. У листопаді оплати не надходили.
- у грудні 2023 року у розмірі 7669,45 грн. Відповідачем за грудень 2023 спожито 980 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2023 року отримано 02.01.2024, уповноваженою особою ОСОБА_1 згідно наказу Про призначення відповідальних осіб №-П- від 01.12.2023. Строк оплати рахунку 09.01.2024. Відповідачем були здійснені наступні оплати: 11.12.2023 сплачено 1000,00 грн. заборгованість за березень 2023 року; 20.12.2023 сплачено 1000,00 грн. з них 643,96 грн. заборгованість за березень 2023 року та 356,04 грн. заборгованість за квітень 2023 р.; 29.12.2023 сплачено 700,00 грн. заборгованість за квітень 2023 року.
- у січні 2024 року у розмірі 7470,30 грн. Відповідачем за січень 2024 спожито 921 кВт*год, згідно фактичних даних, а саме: відомостей з Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок та двостороннє підписаний Акт приймання-передачі електричної енергії за січень 2024 року отримано 01.02.2024, уповноваженою особою ОСОБА_3 згідно наказу Про призначення відповідальних осіб № -П- від 01.12.2023. Строк оплати рахунку 08.02.2024. 29.01.2024 сплачено 3000,00 грн. заборгованість за квітень 2023 року.
Враховуючи вищенаведене, загальна сума боргу за електричну енергію станом на 01.02.2024 становить 54665,82 грн.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу положень ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Факт наявності заборгованості у розмірі 54665,82 грн. належним чином доведений, документально підтверджений, у зв`язку чим суд вважає позовні вимоги про стягнення заборгованості за електричну енергію за Договором № 52043 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (особовий рахунок № НОМЕР_2 ) у розмірі 54665,82 грн. обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню повністю.
Водночас, щодо заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, суд зазначає наступне.
Стосовно тверджень щодо звернення позивача до неналежного відповідача суд зазначає, що згідно зі ст. 162 ГПК України викладаючи зміст позовної заяви, саме позивач визначає коло відповідачів, до яких він заявляє позовні вимоги.
Належним відповідачем є особа, яка має відповідати за позовом. Тобто, відповідач - це особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними матеріальними правовідносинами та, на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у справі для відповіді за пред`явленими вимогами.
Неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (ст. 626 ЦК України).
Згідно зі ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Також, відповідно до ч. 1 статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, враховуючи вищенаведені приписи чинного закону, договір у даному разі є укладеним, доказів визнання його недійсним у встановленому законом порядку відповідачем не надано та матеріали справи таких не містять.
Стосовно заперечень відповідача в частині укладення договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019, суд зазначає про те, що згідно з ч. 1, 6 ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єкти господарювання мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 64 ГК України, підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Частинами 1, 3, 4, 5 ст. 95 ЦК України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Також, частиною 4 ст. 89 ЦК України передбачено, що до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
У даному разі, з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України юридичною особою є Дочірнє підприємство «Харківський Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна Акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (ідентифікаційний код 31941174).
Також, у графі «Дані про відокремлені підрозділи юридичної особи, найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження» міститься інформація про філію «П`ятихатське ДЕП» Дочірнього підприємства «Харківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».
При цьому, відповідач в своєму відзиві на позовну заяву наголошує на тому, що Овчаров В. О. - керівник філії "П`ятихатське ДЕП" Дочірнього підприємства "Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" , а тому не мав права підписувати договір про постачання електричної енергії, при цьому, відповідно до ч. 4 ст.95 ЦК України керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.
Окремо суд зазначає про те, що керівником філії "П`ятихатське ДЕП" Дочірнього підприємства "Харківський Облавтодор" Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в 2019 році підписано не договір, а лише заяву-приєднання, яка є додатком до публічного договору-приєднання про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019 .
Стосовно укладення самого договору слід зазначити, що договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті (ч. 4 ст. 63 Закону).
Абзацом п`ятим пункту 13 розділу XVII Закону встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Також, відповідно до п. 7 Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268 (далі - Постанова), договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до п. 3.1.7 глави 3.1 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 з доповненнями згідно з Постановою НКРЕКП № 244 від 07.02.2023, Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.
Електропостачальник зобов`язаний забезпечити споживачу дистанційний доступ до договору споживача про постачання електричної енергії, укладеного з використанням інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, додатків до нього, а також до електронних документів, створених у межах виконання договору, та інформації, пов`язаної з виконанням договору, у тому числі через особистий кабінет споживача на своєму офіційному вебсайті.
Договір про постачання електричної енергії споживачу (договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг), укладений за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, вважається таким, що укладений у письмовій формі.».
Як зазначалося судом вище, публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг розміщений на офіційному сайті ПрАТ "Харківенергозбут" zbutenergo.kharkov.ua.
У відповідності до вимог п. 2 статті 205 ЦК України і пункту 3, можна дійти висновку, що укладення договору шляхом вчинення виключно конклюдентних дій ( у нашому випадку споживання, отримання особисто та підписання актів приймання-передачі електричної енергії уповноваженим представником Споживача та оплата за спожиту електричну енергію) або мовчання можливе, якщо для певного договору не передбачена обов`язкова письмова форма або якщо таке укладення договору передбачено законом. Таким чином, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання). Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги містить також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України).
Таким чином, ПрАТ "Харківенергозбут" направило оферту (розміщений договір про постачання електричної енергії споживачу на офіційному сайті ПрАТ "Харківенергозбут" zbutenergo.kharkov.ua.) та виконувало послуги з постачання електроенергії, та останні не довели, що не користуються цими послугами - тобто прийняли оферту. Крім цього, для виникнення правовідносин з постачання електричної енергії на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів, ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони.
Так, ураховуючи наведені приписи, та те, що Відповідачем фактично спожито електричну енергію, підписано уповноваженою особою акти приймання-передачі електричної енергії за кожен місяць спірного періоду та оплата за спожиту електричну енергію, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг вважається укладеним на умовах Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019 (далі - Договір), дані про якого передані від попереднього постачальника АТ "Харківобленерго".
Зі змісту договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019 убачається наступне: у преамбулі та реквізитах сторін договору та зазначено найменування сторони Споживача - Дочірнє підприємство «Харківський Облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».
Невід`ємною частиною Договору є Додаток № 1: Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (із додатком «Інформація щодо об`єктів споживача», в якій зазначено Найменування суб`єкта господарювання, ЕДРПОУ, адреса об`єкта та зазначенням реквізитів Споживача. Підписана та скріплена печаткою з боку Споживача.
Відповідно до Додатку до Заяви-приєднання «Інформація щодо об`єктів споживача» адресою за об`єктом споживача зазначено Харківська обл., Богодухівський (колишній Валківський) район, с. Гонтів Яр, вул. Щорса, ЕІСкод точки комерційного обліку за об`єктом споживача 6220177783963324. Підписана та скріплена печаткою з боку Споживача.
Крім того, невід`ємною частиною договору є Додаток № 3: Комерційна пропозиція № 1 від 01.01.2019 р. укладена між сторонами. Споживачем у реквізитах сторін зазначено Дочірнє підприємство «Харківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та вказано ЄДРПОУ 31941174 (що є кодом юридичної особи ДП "Харківський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") з місцезнаходженням м. Харків, вул. Ахсарова, 2.
Водночас, позивачем у позовній заяві зазначено та підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень, що відповідачем здійснювались платежі з оплати за спожиту електричну енергію по договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019.
Зазначені платежі були здійснені з банківського рахунку відокремленого підрозділу - філія «П`ятихатське ДЕП», відкритого у відповідності до частини 4 статті 64 ГК України, якою передбачено, що підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Отже, здійснивши оплати за спожиту електричну енергію по договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019, відповідач своїми конклюдентними діями схвалив споживання електричної енергії відокремленим підрозділом - філія «П`ятихатське ДЕП» Дочірнього підприємства «Харківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» за спірним договором, тим самим, відповідач підтвердив укладення з позивачем вищезазначеного договору шляхом підписання керівником відокремленого підрозділу - філія «П`ятихатське ДЕП» заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах Комерційної пропозиції, яка є додатком № 3 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги № 52043 від 01.01.2019.
Враховуючи вищенаведене, заперечення відповідача щодо відсутності договірних відносин з позивачем спростовуються матеріалами справи, тому є необґрунтованими та безпідставними, отже заперечення відповідача відхиляються судом.
З урахуванням наведеного вище, враховуючи, що філія «П`ятихатське ДЕП» Дочірнього підприємства «Харківський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» є відокремленим підрозділом відповідача - ДП "Харківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", а також враховуючи положення частини 4, 5 статті 64 ГК України та статті 95 ЦК України, посилання відповідача на те, що ДП "Харківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", є неналежним відповідачем у даній справі, судом відхиляються як необґрунтовані.
Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних у сумі 741,27 грн. та індекс інфляції у сумі 1067,92 грн.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (п. 9.1 Договору).
За умовою п. 5.11 Договору у разі порушення споживачем строків оплати за цим Договором, постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що визначається цим Договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору.
Умовою п. 7 комерційної пропозиції № 1 передбачено, що у разі порушення споживачем строків оплати електричної енергії в тому числі послуги з розподілу електричної енергії, передбачених п. 4 комерційної пропозиції постачальник проводить нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати 3% річних з простроченої суми. Суми пені, 3% річних, інфляційних зазначаються у розрахунковому документі окремим рядком, та повинні бути сплачені протягом 5 робочих днів від дня його отримання споживачем.
У зв`язку з несплатою за електричну енергію за Договором в обумовлений термін Відповідачу нараховано пеню та 3% річних.
Матеріалами справи підтверджено, що ПрАТ "Харківенергозбут" як Постачальник, виконав свої зобов`язання по Договору у повному обсязі, проте Відповідач умови Договору щодо своєчасної сплати спожитої електричної енергії у встановлені Договором строки не виконано.
У статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина 2 статті 626 Цивільного кодексу України).
За змістом наведених норм закону нарахування трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Приписи статті 625 Цивільного кодексу України про розмір процентів, що підлягають стягненню за порушення грошового зобов`язання, є диспозитивними та застосовуються, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Тобто, три проценти річних від простроченої суми за весь час прострочення застосовуються у випадку, якщо сторони в договорі не передбачили інший розмір процентів річних.
Перевіривши розрахунок позивача, період нарахування останнім сум 3% річних та інфляційних витрат, суд дійшов висновку про те, що відповідний розрахунок відповідає нормам чинного законодавства, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 741,27 грн. та індекс інфляції у розмірі 1067,92 грн. є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню.
Водночас, щодо заперечень відповідача з посиланням на наявність форс-мажорних обставин, зумовлених військовою агресію російської федерації проти України, з посиланням лист торгово-промислової палати України від 28.02.2022, суд зазначає про наступне.
Відповідно до ст. 629 ЦК України Договір є обов`язковим для виконання сторонами. Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як зазначалося судом вище, вимогами частини 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 12.4 Договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом 14 днів з дати їх виникнення надати підтверджуючи документи щодо їх настання відповідно до чинного законодавства.
Також, пунктом 12.5 зазначено що виникнення форс-мажорних обставин не є підставою для відмови Споживача від оплати Постачальнику послуг, які були надані до їх виникнення.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що Відповідачем відповідно до вказаних вище умов договору було повідомлено Позивача про виникнення форс-мажорних обставин, а тому посилання відповідача на неможливість своєчасного виконання своїх зобов`язань за Договором у зв`язку з форс-мажорними обставинами є необґрунтованим, оскільки такі не підтверджуються документально матеріалами справи.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 14" Закону України «Про торгово-промислові палати» «Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю».
Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), (далі - Регламент) встановлено єдиний порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) в системі ТПП України (пп. 1.1 п. І Регламенту).
Відповідно до пп. 3.3 п. 3 Регламенту «Сертифікат (в певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі -сертифікат) - документ встановленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТІ України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, чинним Регламентом не передбачено засвідчення настання форс-мажорних обставин у формі листа, тому у Товариства відсутні підстави вважати невиконання Споживачем умов Договору такими, що сталися внаслідок обставин непереборної сили.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.03.2023 у справі № 922/1093/22 відмовляючи у задоволені касаційної скарги КП «Харківводоканал» про наявність/відсутність підстав для стягнення заборгованості, 3% річних та інфляційних втрат за договором про закупівлю товару, підтримав висновки суду першої та апеляційної інстанції щодо неможливості використання вказаного листа ТПП у якості доказу наявності форс-мажорних обставин.
Отже, форс-мажор, або ж обставини непереборної сили, - це надзвичайні та невідворотні обставини, настання яких призвело до об`єктивної неможливості виконати зобов`язання.
Стаття 617 ЦК України звільняє від відповідальності за порушення зобов`язань, якщо воно стало саме наслідком форс-мажору; але, сама по собі війна з рф не може автоматично означати звільнення від виконання будь-ким в Україні будь-яких зобов`язань, незалежно від того, існує реальна можливість їх виконати чи ні. Війна як обставина непереборної сили звільняє від відповідальності лише у разі, якщо саме внаслідок пов`язаних із нею обставин компанія/ фізична особа не може виконати ті чи інші зобов`язання;
13.05.2022 ТПП України опублікувала на своєму сайті пояснення, що сторона, яка порушила свої зобов`язання в період дії форс-мажорних обставин, має право звертатися до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП за отриманням відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), дотримуючись порядку, встановленого Регламентом ТПП України від 18.12.2014, за кожним зобов`язанням окремо; також, відповідачем не надано відповідних документів ТПП України щодо виникнення обставин непереборної сили та унеможливлення виконання саме зобов`язання за укладеним сторонами Договором внаслідок непереборної сили.
Отже, посилання відповідача на неможливість своєчасного виконання своїх зобов`язань за Договором у зв`язку з форс-мажорними обставинами є необґрунтованими.
Враховуючи все вищенаведене, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем належними та допустимими доказами не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, тому підлягають задоволенню повністю.
Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про повне задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в сумі 2422,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Харківський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (61202, м. Харків, вул. Ахсарова, буд. 2, код ЄДРПОУ 31941174) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61057, м. Харків, вул. Гоголя, буд. 10, код ЄДРПОУ 42206328) - 54665,82 грн. заборгованості за Договором № 52043 від 01.01.2019 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (особовий рахунок № 52043); 741,27 грн. 3 % річних; 1067,92 грн. інфляційних втрат та 2422,40 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "21" червня 2024 р.
СуддяЄ.М. Жиляєв