open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

10 червня 2024 рокум. ПолтаваСправа №440/4150/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Книш Сергій Іванович подав до Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 /надалі позивач, ОСОБА_1 / до Кобеляцької міської ради /надалі відповідач-1/ та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради /надалі відповідач-2/ про:

- визнання протиправним та скасування рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії восьмого скликання Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ";

- поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника Кобеляцької міської ради;

- стягнення з Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області середнього заробітку за час вимушеного прогулу /а.с. 1-15/.

Позов обґрунтований тим, що рішенням третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради Стаднікової Олени Володимирівни" від 27 березня 2024 року №4 вирішено визнати роботу заступника Кобеляцького міського голови Стаднікової Олени Володимирівни незадовільною; припинити повноваження та звільнити з роботи заступника Кобеляцької міської ради Стаднікову Олену Володимирівну та виключити ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради. Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки його ухвалено з порушенням норм пункту 2 частини шостої, частин дев`ятої, десятої та дванадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пунктів 11.1, 11.5 Регламенту роботи Кобеляцької міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням п`ятої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 25 січня 2021 року №8, а звільнення проведено з порушенням норм КЗпП України та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пропозиції від депутатів Кобеляцької міської ради у письмовій формі із зазначенням питань, для розгляду яких передбачається скликати сесію і обґрунтування необхідності її скликання, зокрема щодо припинення повноважень позивача, не надходило. Інформацію про скликання третього пленарного засідання сесії не було оприлюднено на офіційному веб-сайті ради та в друкованих засобах масової інформації у строки, визначені Регламентом. Крім того, сесія ради на третьому пленарному засіданні 27 березня 2024 року була неповноважною, оскільки на ній були присутні з 26 депутатів тільки 12 чинних депутатів, а також 2 колишніх депутати Кобеляцької міської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які 16 березня 2024 року були відкликані за рішеннями 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край"№1 та №2. Відповідачами не наведений та не доведений жодний реальний факт порушення позивачем Присяги службовця органу місцевого самоврядування та невиконання службових обов`язків, як підстав для звільнення. Відповідачами службове розслідування за фактом порушення позивачем присяги не проводилось, позивача звільнено безпідставно та без відібрання жодних пояснень, що є порушення порядку притягнення особи до дисциплінарної відповідальності.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідачі позов не визнали та у відзивах на позовну заяву /а.с. 185-191, 251-257/ зазначили, що хибним є довід позивача, що за обставини зупинення дії рішення Кобеляцької міської ради №1 від 27 березня 2024 року безумовним є зупинення рішення Кобеляцької міської ради №4 від 27 березня 2024 року, оскільки вказані рішення Кобеляцької міської ради є самостійними і самі по собі одне на одне не впливають. Розпорядженням виконуючого обов`язки міського голови №32 від 16 лютого 2024 року, опублікованим на веб-сайті Кобеляцької міської ради, було скликано сорок другу сесію Кобеляцької міської ради восьмого скликання та визначений порядок денний сесії. Друге планерне засідання тієї ж сорок другої сесії восьмого скликання відбулося 01 березня 2024 року, на якому внесено зміни до порядку денного. Тобто скликання сесії відбулося у визначений законом та Регламентом порядок. Визначений ще на першому пленарному засіданні порядок денний, який включав у себе земельні питання, які відповідно до Регламенту та Закону мають розглядатися у місячний строк, ані на першому, ані на другому пленарному засіданні так і не були розглянуті. Питання про дострокове припинення повноважень в.о. голови ОСОБА_4 було предметом постановки до порядку денного як на першому, так і на другому пленарному засіданні. З часу проведення другого пленарного засідання минуло більше двох тижнів, а в.о. голови ОСОБА_4 , будучи повноважним та розуміючи нагальну необхідність розгляду поставлених перед сесією ради питань, від скликання пленарного засідання ухилявся. 26 березня 2024 року, тобто за добу до подальшого засідання, група депутатів Кобеляцької міської ради у складі 9 осіб, що становить більш ніж 1/3 складу депутатів Кобеляцької міської ради, враховуючи невідкладність вирішення раніше сформованих питань на сесію ради звернулися із пропозицією до в.о. голови ОСОБА_4 про проведення невідкладного пленарного засідання. Закон та Регламент визначає, що за надходженням у невідкладних випадках пропозиції не менш як 1/3 депутатів сесія повинна бути скликана. Однак, в.о. голови ОСОБА_4 , всупереч законним вимогам депутатів у скликанні сесії відмовив і, будучи керівником апарату ради, публікування пропозиції не забезпечив. Про третє пленарне засідання, як це передбачено Регламентом, депутати були оповіщені засобами електронного зв`язку. Крім того, засобами електронного зв`язку, як це передбачено Регламентом, були повідомлені і треті особи. Про це свідчить їх присутність на засіданні, що підтверджується відеодоказами. З огляду на наведене, твердження сторони позивача про допущені порушення Регламенту та вимог Закону в частині недотримання процедури скликання пленарного засідання не відповідають дійсності, а доводи щодо пропозицій скликати сесію від депутатів не надходило, спростовуються відповідними доказами. Посилання позивача на рішення 39-го позачергового з`їзду політичної партії «НАШ КРАЙ» №1 та №2 від 16 березня 2024 року, якими за народною ініціативою були відкликані два депутати Кобеляцької міської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , є безпідставними, оскільки такі рішення прийняті із грубими порушеннями розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Відтак, твердження позивача про те, що склад депутатів Кобеляцької міської ради був неповноважний через рішення Партії підлягає критичній оцінці, оскільки такі рішення є протиправними, неналежними, недопустимими та недостовірними доказами. Отже, оскаржуване рішення третього пленарного засідання Кобеляцької міської ради прийнято 14 депутатами від її загального складу 26 депутатів, тобто за наявності кворуму та у повноважному складі. Хибною є також думка сторони позивача про відсутність підстав для припинення повноважень ОСОБА_1 . Так, перед вирішенням питання про припинення повноважень на сесії таке питання розглядалося постійною комісією міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції. Оголошені на комісії численні проступки ОСОБА_1 вчинені нею проти інтересів служби повністю вказували на порушення нею Присяги та несумлінного виконання нею своїх обов`язків. Вказана комісія підтримала питання про припинення повноважень та звільнення ОСОБА_1 та рекомендувала внести питання про її звільнення на розгляд сесії. Одностайним рішенням депутатів роботу заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 визнано незадовільною і вирішено припинити її повноваження та звільнити з роботи. Факт порушення присяги та незадовільного виконання обов`язків встановлено за результатами службового розслідування. Крім цього, рішенням Кобеляцької міської ради №16 від 09 квітня 2024 року посада заступника Кобеляцького міського голови, на якій перебувала ОСОБА_1 , виведена зі штату.

У відповіді на відзив /а.с. 258-262/ представник позивача зазначив, що ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі №440/3821/24 зупинено дію рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання №1 від 27 березня 2024 року. Незважаючи на вказану ухвалу, ОСОБА_5 03 квітня 2024 року видав розпорядження №4 «Про звільнення ОСОБА_1 ». Лист від 26 березня 2024 року з проханням негайно оголосити про скликання третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання на 10:00 27 березня 2024 року зареєстрований Кобеляцькою міською радою 26 березня 2024 року та підписаний депутатами у кількості 9 чоловік, серед яких є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , повноваження яких станом на 26 березня 2024 року були припинені за рішенням політичної партії «Наш край». Відтак, прохання депутатів Кобеляцької міської ради від 26 березня 2024 року є незаконним, оскільки підписаний 7 чинними депутатами, а не 1/3 від загального складу міської ради (26 депутатів). Більш того, із моменту подання пропозиції про скликання сесії не минуло двох тижнів для того, щоб у відповідних суб`єктів виникло право на скликання сесії. У застосунку Viber в чаті «Депутати міської ради» о 16:17 від « ОСОБА_6 » надійшло повідомлення про те, що 27 березня 2024 року відбудеться третє пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради, однак в подальшому в.о. голови Василь Фещенко у цьому ж чаті повідомив, що вимога депутатів про негайне скликання третього пленарного засідання є незаконною, а третє пленарне засідання буде оголошено у разі необхідності за попереднім узгодженням з депутатами його дати проведення. Отже, 26 березня 2024 року депутати Кобеляцької міської ради розуміли, що третє пленарне засідання у законний спосіб 27 березня 2024 року не буде проводитись. Процедура прийняття рішень щодо відкликання депутатів не є предметом спору у даній справі. В акті службового розслідування за фактом втрати печаток Кобеляцької міської ради та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради від 02 квітня 2024 року не зазначено жодного слова стосовно позивача, а тому такі матеріали не можуть вказувати на порушення позивачем Присяги. Поданий відповідачем протокол постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції від 27 березня 2024 року не зареєстрований належним чином та не має порядкового номеру, а тому фактично засідання комісії не проводилось, а протокол є сфальсифікованим.

У запереченнях на відповідь на відзив /а.с. 269-272/ відповідач-1 зазначив, що ухвала Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі №440/3821/24 жодним чином не скасовує дію рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання №1 від 27 березня 2024 року, а лише слугує гарантом для виконання рішення суду у справі №440/3821/24, яке наразі ще не прийнято. Крім того, позовні вимоги ОСОБА_4 у справі №440/3821/24 стосуються лише його інтересів та не стосується прав та інтересів ОСОБА_1 . Посилання позивача на недотримання двотижневого терміну, який надається міському голові для скликання сесії після надходження такої вимоги від 1/3 складу депутатського корпусу, безпідставні, оскільки такі норми не застосовуються до спірних правовідносин, так як регулюють саме процедуру скликання сесії ради, а 42 сесія Кобеляцької міської ради восьмого скликання уже було скликано згідно розпорядження ОСОБА_4 №32 від 16 березня 2024 року, тоді як оскаржуване рішення прийнято на третьому пленарному засіданні цієї ж сесії 42. Таким чином, для проведення третього пленарного засідання сесії окремого розпорядження про його скликання не потрібно, оскільки основна сесія вже скликана згідно розпорядження ОСОБА_4 №32 від 16 березня 2024 року, а третє пленарне засідання є лише її складовою частиною відповідно до статті 11 Регламенту Кобеляцької міської ради. Депутати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є повноважними депутатами міської ради. Підставами для звільнення позивача було порушення нею присяги в частині приниження авторитету депутатів щодо партійної приналежності, перешкоджання депутатській діяльності, невиконання контролюючої функції, підпорядкованих заступнику відділів, де настали негативні наслідки. Також підставою звільнення був безпосередній вплив на владні рішення позивача позаштатного радника міського голови ОСОБА_7 .

Справа розглядається судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Розпорядженням виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка В.В. №100 від 22 листопада 2022 року «Про прийняття ОСОБА_1 на посаду заступника Кобеляцького міського голови» /а.с. 25/ відповідно до статей 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абзацу третього частини першої статті 10, статей 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», на підставі рішення першого пленарного засідання двадцять шостої позачергової сесії міської ради восьмого скликання від 17 листопада 2022 року № 6 «Про затвердження заступника Кобеляцького міського голови» прийнято ОСОБА_1 з 22 листопада 2022 року на посаду заступника Кобеляцького міського голови з посадовим окладом згідно із штатним розписом.

Згідно з пунктами І та ІІ Розпорядження виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка Василя №32 від 16 лютого 2024 року «Про скликання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання» /а.с. 237-238/ відповідно до пунктів 8, 20 статті 42, статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Кобеляцької міської ради восьмого скликання скликано сорок другу сесію Кобеляцької міської ради восьмого скликання 27 лютого 2024 року о 10 годині в залі засідань Кобеляцької міської ради за адресою: вул. Шевченка, 15/27, м. Кобеляки, а також визначено перелік питань, які виносяться на розгляд сесії, зокрема: різне (підпункт 27).

27 лютого 2024 року проведено перше пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, що підтверджується відповідним протоколом /а.с. 210-214/, в якому, зокрема, зазначено, що:

- ОСОБА_4 повідомив, що потрібно вирішити питання про порядок денний та регламент роботи сорок другої сесії міської ради восьмого скликання. Розпорядження про скликання сесії було розміщене на сайті міської ради, де оприлюднено проект рішень, з якими можна було ознайомитись, проєкт порядку денного сорок другої сесії міської ради роздано, та він пропонує проєкт порядку денного прийняти за основу. Голосували: «за» - 20, «проти»- 0, «утримались» - 0, «не голосували» - 0. Рішення прийнято;

- ОСОБА_4 повідомив, що постійною комісією міської ради мандатною та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції рекомендовано додатково включити до проєкту порядку денного питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 », але таке питання не було включено в зв`язку із порушенням пункту 11.2 та 11.1 Регламенту. Крім того, виконуючий повноваження міського голови секретар міської ради ОСОБА_4 оголосив про завершення пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання та зазначив, що про дату і час проведення наступного пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання буде повідомлено додатково.

Пунктом І Розпорядження виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка Василя №41 від 29 лютого 2024 року «Про продовження пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання» /а.с. 236-зворот/ передбачено, що відповідно до пунктів 8, 20 статті 42, статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Кобеляцької міської ради восьмого скликання вирішено продовжити пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання 01 березня 2024 року о 10 годині в залі засідань Кобеляцької міської ради за адресою: вул. Шевченка, 15/27, м. Кобеляки.

01 березня 2024 року о 10:00 проведено друге пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, що підтверджується відповідним протоколом /а.с. 197-209/, в якому, зокрема, зазначено, що прийнято порядок денний із наступними питаннями:

1. Про звіт виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови-секретаря міської ради про свою роботу та роботу виконавчих органів ради щодо виконання Плану соціально-економічного розвитку Кобеляцької міської територіальної громади на 2022 - 2024 роки за 2023 рік;

2. Про інформацію керівника Решетилівської окружної прокуратури про стан законності, заходи щодо її зміцнення та результати діяльності Решетилівської окружної прокуратури на території Полтавського району упродовж 2023 року;

3. Про затвердження місцевої Програми підтримки підрозділів територіальної оборони та Збройних Сил України на 2024 рік;

4. Про внесення змін до Програми соціального захисту населення Кобеляцької міської територіальної громади на 2024 - 2027 роки шляхом викладення її в новій редакції;

5. Про внесення змін до Комплексної програми профілактики правопорушень у Кобеляцькій міській територіальній громаді на 2023 - 2025 роки;

6. Про затвердження Програми фінансової підтримки комунального підприємства «Водоканал Плюс» Кобеляцької міської ради на 2024 - 2026 роки;

7. Про затвердження звіту про виконання бюджету Кобеляцької міської територіальної громади за 2023 рік;

8. Про внесення змін до показників бюджету Кобеляцької міської територіальної громади на 2024 рік;

9. Про реєстрацію права комунальної власності за Кобеляцькою міською радою щодо земельних ділянок з кадастровими номерами: 5321885400:00:008:0098, 5321885400:00:008:0097, 5321885400:00:015:0007, 5321885400:00:015:0001, 5321885405:05:001:0049, 5321885405:05:001:0050, загальною площею 21,9 га;

10. Про зміну назви Світлогірського ліцею імені Антона Петровича Біленка Кобеляцької міської ради Полтавської області;

11. Різне.

На вказаному пленарному засіданні розглянуті зазначені питання порядку денного та прийняті за результатами їх розгляду відповідні рішення.

Крім того, виконуючий повноваження міського голови секретар міської ради ОСОБА_4 оголосив про закриття другого пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання та зазначив, що про дату і час проведення третього пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання буде повідомлено додатково.

26 березня 2024 року Кобеляцькою міською радою зареєстровано в Журналі реєстрації вхідної документації від 15 березня 2024 року за вх. №03.1-18/1524 лист депутатів Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 26 березня 2024 року /а.с. 185-196/, який адресований в.о. Кобеляцького міського голови секретарю ради Фещенку В.В., в якому депутати просять в.о. Кобеляцького міського голови секретаря ради ОСОБА_4 негайно оголосити про скликання третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання на 10:00 27 березня 2024 року. Вказаний лист підписаний такими депутатами: ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_2 , ОСОБА_13 та ОСОБА_3 .

Листом виконуючого повноваження міського голови секретаря Кобеляцької міської ради Фещенка В.В. №031-19/971 від 27 березня 2024 року /а.с. 193-зворот/ депутатам Кобеляцької міської ради повідомлено, що: «Кобеляцька міська рада розглянула Вашу вимогу щодо негайного скликання третього пленарного засідання 42 сесії Кобеляцької міської ради 8 скликання на 10.00 27 березня 2024 року. Відповідно до частини сьомої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради у разі якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Тобто законом встановлено чіткі випадки та умови законності вимоги депутатів про скликання сесії. Відповідно до Регламенту Кобеляцької міської ради, затвердженого рішенням 5 сесії Кобеляцької міської ради 8 скликання № 8 від 25 січня 2021 року, у разі, якщо міський голова або секретар ради у двотижневий строк не скликає сесії на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради. Однак, станом на 26 березня 2024 року, в.п. Кобеляцького міського голови-секретарем міської ради ОСОБА_4 згідно з розпорядженням від 16 лютого 2024 року № 32 уже скликано 42 сесію міської ради. Під час другого пленарного засідання цієї сесії в.п. Кобеляцького міського голови - секретарем міської ради ОСОБА_4 оголошено перерву. Відповідно до Регламенту саме в.п. Кобеляцького міського голови-секретар міської ради уповноважений оголошувати перерви між пленарними засіданнями та в подальшому повідомляти про дату наступного засідання. Депутатам повноважень щодо вимоги скликання пленарного засідання ні законом, ні Регламентом не надано. На підставі рішень з`їзду партії «Наш край» № 1 та № 2 від 16 березня 2024 року депутатів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відкликано за народною ініціативою. Отже, враховуючи, що ОСОБА_4 уже скликано 42 сесію, жодних 2-тижневих термінів ним не порушено, вимога депутатів про негайне скликання третього пленарного засідання не відповідає нормам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Кобеляцької міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням 5 сесії Кобеляцької міської ради 8 скликання від 25 січня 2021 року № 8. Третє пленарне засідання 42 сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання буде оголошено в.п. Кобеляцького міського голови-секретарем міської ради ОСОБА_4 у разі необхідності за попереднім узгодженням з депутатами дати його проведення».

Відповідно до Протоколу постійної комісії міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання (Сорок друга сесія міської ради восьмого скликання) від 27 березня 2024 року /а.с. 243-244/ на засіданні постійної комісії розглянуто питання порядку денного «Про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 » та при розгляді такого питання виступив голова постійної комісії ОСОБА_5 , який зазначив, що заступник міського голови ОСОБА_1 не виконує свої обов`язки, зокрема: забороняє надавати інформацію про роботу своїх підпорядкованих закладів депутатам під час засідань постійних депутатських комісій; принижує авторитет депутатів перед жителями громади та працівниками міської ради; на засіданнях постійних депутатських комісій безпідставно та необґрунтовано звинувачувала депутата ОСОБА_14 у зловживанні своїм посадовим становищем, коли остання займала посаду голови Кобеляцької РДА, без наведення будь-яких доведених фактів, акцентуючи увагу на її партійність; через заклики в публічному просторі принижувала авторитет депутата ОСОБА_15 , зокрема, що, за депутатку проголосували тільки 10 жителів і вона не може діяти від імені виборців; у своїх публічних відео безпідставно звинувачувала заступника міського голови ОСОБА_16 в тому, що він начебто незаконно впливає на депутатський корпус у власних інтересах при ухваленні земельних рішень, акцентуючи увагу на його партійність. Такі дії ОСОБА_1 свідчать про намагання принизити своїх колег та послабити довіру населення до політичних партій, членами яких є депутати міської ради. ОСОБА_1 як профільний заступник міського голови не реагувала на скарги та невдоволення батьків учнів Опорного закладу «Кобеляцький ліцей №2 ім. Олеся Гончара» щодо незадовільного температурного режиму в приміщенні школи у зимовий період. Батьки учнів мусили втручатися у вирішення питання про незадовільний температурний режим у школах, безпідставних переведень дітей на онлайн-навчання. ОСОБА_1 не відреагувала на притягнення директора ліцею ОСОБА_17 до відповідальності через незаконне звільнення завуча школи. Положеннями статті 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що основними обов`язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави. Відповідні обов`язки посадової особи органу місцевого самоврядування узгоджуються з текстом Присяги, яку, згідно вимог статті 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», складають особи, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону). Порушення Присяги є окремою та самостійною підставою припинення публічної служби, згідно положень частини першої статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». В основі поведінки посадової особи органу місцевого самоврядування закладені етичні, правові та службово- дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, посадова особа органу місцевого самоврядування покладає на себе не тільки певні службові зобов`язання, але й моральну відповідальність за їх виконання. У зв`язку з цим, виходить, що ОСОБА_1 діє проти інтересів служби, підриває довіру до депутатів як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органу місцевого самоврядування та ставить під сумнів подальше виконання нею своїх обов`язків. ОСОБА_1 не належно виконує обов`язки заступника міського голови, порушує присягу посадової особи органу місцевого самоврядування. Крім того, 27 березня 2024 року відкрито перешкоджала депутатам у проведенні третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання шляхом знеструмлення будівлі міської ради. Також голова постійної комісії ОСОБА_5 запропонував внести на розгляд сесії міської ради пропозицію щодо розгляду питання про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови - ОСОБА_1 з 27 березня 2024 року за порушення присяги згідно вимог статті 11 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» на підставі пункту 9 статті 36 КЗпП України та виключення ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради. За результатами розгляду вказаного питання постійна комісія голосувала: за - 3, проти - 0. утримались - 0, не голосували 0, та вирішено:

1. Підтримати питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 .

2. Рекомендувати внести питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцькою міського голови ОСОБА_1 до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року.

Згідно із Висновками і рекомендаціями за підсумками засідання постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року /а.с. 242-зворот/ за підсумками обговорення питання порядку денного, комісія вирішила:

1. Підтримати питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ;

2. Рекомендувати внести питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання 27 березня 2024 року.

27 березня 2024 року проведено третє пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, що підтверджується відповідним протоколом /а.с. 216-223/, в якому, зокрема, зазначено, що:

- всього обрано депутатів -26;

- в роботі сесії взяли участь 14 депутатів: ОСОБА_18 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_21 , ОСОБА_15 . Реєстр присутніх на сесії депутатів додається до цього протоколу;

- на сесії були відсутні 12 депутатів: ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_4 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 ;

- порядок денний третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання:

1. Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради Фещенка Василя Васильовича.

2. Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради.

3. Про проведення конкурсу на зайняття посади директора КНП «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради.

4. Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ;

- на першому пленарному засіданні сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 лютого 2024 року секретарем пленарного засідання сесії обрано ОСОБА_10 , членами лічильної комісії обрано ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_33 ;

- на початку пленарного засідання секретар сесії ОСОБА_10 зачитав текст письмового звернення групи депутатів міської ради до в.п. міського голови-секретаря міської ради ОСОБА_4 про оголошення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради на 10:00 27 березня 2024 року та запропонував присутньому в залі засідань в.п. міського голови-секретарю міської ради Фещенку В.В. проводити пленарне засідання сесії. ОСОБА_4 заявив, що він є діючим виконувачем повноважень міського голови - секретарем міської ради і що саме до його повноважень віднесено вирішення питання про скликання сесії міської ради, вважає, що це зібрання не є пленарним засіданням та є незаконним, депутати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вже відкликані з депутатів за народною ініціативою за рішенням політичної партії. Після цього ОСОБА_4 зателефонував на « 102» та звернувся з цього питання до поліції. Від ведення сесії відмовився та вийшов із зали засідань;

- ОСОБА_10 оголосив про наявність кворуму для проведення сесії, а саме: про присутність в залі засідань 14 депутатів із 26 обраних депутатів та можливість проведення сесії міської ради;

- вирішили: затвердити порядок денний третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання із двох питань: 1) «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 »; 2) «Про проведення конкурсу на зайняття посади директора КНП «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради». Головуючий Попик М.С. оголосив про перехід до розгляду питань порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради;

- слухали: секретаря лічильної комісії ОСОБА_15 , яка оголосила про початок процедури таємного голосування. Члени лічильної комісії опечатали скриньку для таємного голосування, встановили її на видному місці (на столі президії), обладнали кабінку для таємного голосування в залі засідань (за столом президії), видали присутнім депутатам плетені для таємного голосування та забезпечили проведення процедури такого пакування. Після завершення процедури таємного голосування секретар лічильної комісії ОСОБА_15 оголосила зміст протоколу засідання лічильної комісії від 27 березня 2024 року №2 щодо результатів таємного голосування по питанню «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 », згідно з якими 14 депутатів проголосувало за проект цього рішення, та оголосила, що рішення сесії «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 » прийнято;

- вирішили: затвердити протокол засідання лічильної комісії з організації таємного голосування по питанню «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 » від 27 березня 2024 року №2;

- слухали: головуючого ОСОБА_10 який повідомив, що у зв`язку з вакантністю посади секретаря Кобеляцької міської ради необхідно обрати секретаря міської ради - в.п. міського голови. Він вніс пропозицію про включення до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради». Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

- вирішили: включити до порядку денного сесії третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради».

- вирішили: затвердити протокол засідання лічильної комісії з організації таємного голосування по питанню «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради» від 27 березня 2024 року №3.

- виступили: головуючий Попик М.С., який оголосив про прийняття рішення сорок другої Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року №2 «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_5 » та привітав депутата ОСОБА_5 з обранням на цю посаду.

Новообраний секретар Кобеляцької міської ради ОСОБА_5 зачитав Присягу посадової особи місцевого самоврядування. Після цього він зайняв місце у президії та приступив до головування на пленарному засіданні;

- слухали: секретаря міської ради Кіптілого В.А., який повідомив, що від депутатів надійшла вимога щодо розгляду питання про звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 . Він запропонував внести це питання до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради та поставив його на голосування.

Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Результати поіменного голосування (Протокол поіменного голосування додається): ОСОБА_18 - «за», ОСОБА_8 - «за», ОСОБА_9 - «за», ОСОБА_13 - «за», ОСОБА_12 - «за», ОСОБА_5 - «за», ОСОБА_2 - «за», ОСОБА_19 - «за», ОСОБА_20 - «за», ОСОБА_11 - «за», ОСОБА_10 - «за», ОСОБА_3 - «за», ОСОБА_21 - «за», ОСОБА_15 - «за».

- вирішили: включити до порядку денною сесії третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 »;

- слухали: секретаря міської ради Кіптілого В.А. про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 .

- виступили: депутати ОСОБА_18 , ОСОБА_34 запропонували головуючому Кіптілому В.А. запросити до зали засідань заступника міського голови ОСОБА_1 , щоб вона мала змогу надати свої пояснення.

Секретар міської ради Кіптілий В.А. вийшов із зали засідань, а після повернення повідомив депутатам, що на пропозицію прийти на сесію ОСОБА_1 відмовилася. Після цього він оголосив проект рішення сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 » та поставив це питання на голосування.

Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Результати поіменного голосування (Протокол поіменного голосування додається): ОСОБА_18 - «за», ОСОБА_8 - «за», ОСОБА_9 - «за», ОСОБА_13 - «за», ОСОБА_12 - «за», ОСОБА_5 - «за», ОСОБА_2 - «за», ОСОБА_19 - «за», ОСОБА_20 - «за», ОСОБА_11 - «за», ОСОБА_10 - «за», ОСОБА_3 - «за», ОСОБА_21 - «за», ОСОБА_15 - «за».

- вирішили:

1. Визнати роботу заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 незадовільною;

2. Припинити повноваження та звільнити з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ;

3. Виключити ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради;

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції.

Секретар міської ради Кіптілий В.А. та депутат ОСОБА_10 заявили, що через відсутність електроенергії в приміщенні міської ради, відсутність керівника земельного відділу ОСОБА_35 , фахівців-юристів, неможливістю голосувати за допомогою системи «Рада» подальша робота сесії, в тому числі розгляд земельних питань, неможлива.

Після цього секретар міської ради ОСОБА_5 оголосив перерву у сесії міської ради, та зазначив, що про час проведення четвертого пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради буде повідомлено додатково.

Відповідно до рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ", підписаного секретарем міської ради Василем Кіптілим /а.с. 22-23, 247-зворот, 248/, депутати Кобеляцької міської ради вважають, що заступник міського голови ОСОБА_1 порушила Присягу посадової особи місцевого самоврядування, не служить міській громаді, не сумлінно виконує свої службові обов`язки та, як наслідок, втратила довіру з боку депутатського корпусу. Заступник міського голови ОСОБА_1 як посадова особа місцевого самоврядування повністю втратила правосуб`єктність, не здатна самостійно ухвалювати управлінські рішення та забезпечувати їх виконання, тривалий час перебуває під зовнішнім впливом і контролем радника міського голови ОСОБА_7 , діє лише за вказівками останнього. На основі вищевказаного, враховуючи факти неналежного виконання посадових обов`язків, передбачених законодавством України, заступником міського голови ОСОБА_1 , керуючись статтями 26, 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», врахувавши висновки Постійної комісії міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції, сесія Кобеляцької міської ради вирішила:

1. Визнати роботу заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 незадовільною;

2. Припинити повноваження та звільнити з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ;

3. Виключити ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради;

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції.

Розпорядженням виконуючого повноваження міського голови секретаря Кобеляцької міської ради Василя Кіптілого №4 від 03 квітня 2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 » /а.с. 24/ на підставі рішення сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ", прийнятого з урахуванням рекомендацій Постійної комісії міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції від 27 березня 2024 року, відповідно до статей 42, 51, 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абзацу 1 частини першої статті 20 Закону України «Про службу органах місцевого самоврядування», частини п`ятої статті 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», пункту 9 статті 36, статті 147-1 Кодексу Законів про працю України, - вважати звільненою ОСОБА_1 з посади заступника Кобеляцького міського голови з 03 квітня 2024 року.

Рішенням четвертого пленарного засідання сорок другої сесії восьмого скликання Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області від 09 квітня 2024 року № 16 «Про внесення змін до структури апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради» /а.с.245-зворот, 246/ внесено зміни до структури апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради, затвердженої рішенням двадцять четвертої сесії міської ради восьмого скликання від 18 жовтня 2022 року № 8 «Про внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради та її виконавчих органів і затвердження їх у новій редакції», зі змінами, затвердженими рішеннями двадцять сьомої сесії міської ради восьмого скликання від 09 грудня 2022 року № 4 «Про внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради та її виконавчих органів», першого пленарного засідання тридцять першої сесії міської ради восьмого скликання від 17 березня 2023 року №8 «Про внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради», тридцять другої сесії міської ради восьмого скликання від 05 травня 2023 року №9 «Про внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради», тридцять п`ятої сесії міської ради восьмого скликання від 21 липня 2023 року № 9 «Про внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради тридцять шостої сесії міської ради восьмого скликання від 29 серпня 2023 року № 10 «Про внесення змін до структури апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради», тридцять сьомої сесії міської ради восьмого скликання від 03 жовтня 2023 року № 1 «Про внесення змін до структури апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради», сорокової сесії міської ради восьмого скликання від 22 грудня 2023 року № 24 «Про внесення змін до структури апарату Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради», а саме: вивести посаду заступника Кобеляцького міського голови - 1 штатна одиниця, дане рішення вступає в силу з 09 квітня 2024 року.

Не погодившись із рішенням третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ", позивач звернулася до суду із цим позовом

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та аргументам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Стосовно доводів позивача про відсутність підстав для припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови Стаднікової Олени Володимирівни, а також виключення ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради згідно рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ":

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначаються Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року №2493-ІІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, надалі -Закон №2493-ІІІ).

Статтею 1 Закону №2493-ІІІ визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2493-ІІІ посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

За приписами статті 3 Закону №2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно з частинами першою та третьою статті 7 Закону №2493-ІІІ правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 10 Закону №2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Відповідно до пунктів 3 та 5 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР /надалі Закон № 280/97-ВР/ виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Частинами першою - третьою статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Отже, посада заступника Кобеляцького міського голови, на яку ОСОБА_1 згідно розпорядження міського голови від 22 листопада 2022 року № 100 була прийнята з 22 листопада 2022 року на підставі рішення першого пленарного засідання двадцять шостої позачергової сесії міської ради восьмого скликання від 17 листопада 2022 року № 6 «Про затвердження заступника Кобеляцького міського голови», належить до виборних посад в органах місцевого самоврядування.

Оскільки затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради, членом якого, зокрема, є заступник міського голови, є результатом волевиявлення депутатів такої ради та законодавством не передбачено окремих особливостей звільнення (крім строкового характеру роботи) заступника міського голови, то і припинення повноважень на посаді заступника міського голови може бути здійснено лише суб`єктом затвердження на посаду (міською радою) з дотриманням порядку, визначеного для затвердження на вказану посаду.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 29 жовтня 2020 року у справі №1140/3180/18.

Одним з основних принципів служби в органах місцевого самоврядування, закріплених у статті 4 Закону №2493-ІІІ, є підконтрольність, підзвітність, персональна відповідальність за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов`язків.

До основних обов`язків посадових осіб місцевого самоврядування статтею 8 Закону №2493-ІІІ віднесено:

додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;

додержання прав та свобод людини і громадянина;

збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню;

постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації;

сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі;

шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

У відповідності до статті 11 Закону № 2493-III громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов`язки».

Статтею 20 Закону №2493-ІІІ встановлено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:

порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;

порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);

виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);

досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, або стосовно яких набрало законної сили рішення суду щодо визнання їх активів або активів, набутих за їх дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

З аналізу наведених норм слідує, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставах, визначених Кодексом законів про працю України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та іншими Законами.

Тож служба в органах місцевого самоврядування може бути припинена на підставі, визначеної статтею 20 Закону №2493-ІІІ, зокрема, у разі порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону.

З матеріалів справи слідує, що 27 березня 2024 року проведено засідання Постійної комісії міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання (Сорок друга сесія міської ради восьмого скликання) та згідно складеного Протоколу від 27 березня 2024 року на засіданні Постійної комісії розглянуто питання порядку денного «Про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 » та при розгляді такого питання виступив голова постійної комісії ОСОБА_5 , який зазначив, що «заступник міського голови ОСОБА_1 не виконує свої обов`язки, зокрема: забороняє надавати інформацію про роботу своїх підпорядкованих закладів депутатам під час засідань постійних депутатських комісій; принижує авторитет депутатів перед жителями громади та працівниками міської ради; на засіданнях постійних депутатських комісій безпідставно та необґрунтовано звинувачувала депутата ОСОБА_14 у зловживанні своїм посадовим становищем, коли остання займала посаду голови Кобеляцької РДА, без наведення будь-яких доведених фактів, акцентуючи увагу на її партійність; через заклики в публічному просторі принижувала авторитет депутата ОСОБА_15 , зокрема, що, за депутатку проголосували тільки 10 жителів і вона не може діяти від імені виборців; у своїх публічних відео безпідставно звинувачувала заступника міського голови ОСОБА_16 в тому, що він начебто незаконно впливає на депутатський корпус у власних інтересах при ухваленні земельних рішень, акцентуючи увагу на його партійність. Такі дії ОСОБА_1 свідчать про намагання принизити своїх колег та послабити довіру населення до політичних партій, членами яких є депутати міської ради. ОСОБА_1 як профільний заступник міського голови не реагувала на скарги та невдоволення батьків учнів Опорного закладу «Кобеляцький ліцей №2 ім. Олеся Гончара» щодо незадовільного температурного режиму в приміщенні школи у зимовий період. Батьки учнів мусили втручатися у вирішення питання про незадовільний температурний режим у школах, безпідставних переведень дітей на онлайн-навчання. ОСОБА_1 не відреагувала на притягнення директора ліцею ОСОБА_17 до відповідальності через незаконне звільнення завуча школи. Положеннями статті 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що основними обов`язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави. Відповідні обов`язки посадової особи органу місцевого самоврядування узгоджуються з текстом Присяги, яку, згідно вимог статті 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», складають особи, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону). Порушення Присяги є окремою та самостійною підставою припинення публічної служби, згідно положень частини першої статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». В основі поведінки посадової особи органу місцевого самоврядування закладені етичні, правові та службово- дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, посадова особа органу місцевого самоврядування покладає на себе не тільки певні службові зобов`язання, але й моральну відповідальність за їх виконання. У зв`язку з цим, виходить, що ОСОБА_1 діє проти інтересів служби, підриває довіру до депутатів як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органу місцевого самоврядування та ставить під сумнів подальше виконання нею своїх обов`язків. ОСОБА_1 не належно виконує обов`язки заступника міського голови, порушує присягу посадової особи органу місцевого самоврядування».

У зв`язку з цим голова Постійної комісії ОСОБА_5 запропонував внести на розгляд сесії міської ради пропозицію щодо розгляду питання про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади заступника міського голови - ОСОБА_1 з 27 березня 2024 року за порушення присяги згідно вимог статті 11 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» на підставі пункту 9 статті 36 КЗпП України та виключення ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради. За результатами розгляду вказаного питання постійна комісія голосувала: за - 3, проти - 0. утримались - 0, не голосували 0, та вирішено: 1. Підтримати питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 . 2. Рекомендувати внести питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцькою міського голови ОСОБА_1 до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року.

Згідно з Висновками і рекомендаціями за підсумками засідання Постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року за підсумками обговорення питання порядку денного, комісія вирішила: 1. Підтримати питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ; 2. Рекомендувати внести питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання 27 березня 2024 року.

У контексті спірних правовідносин, що виникли у зв`язку із прийняттям оспорюваного позивачем рішення міської ради щодо припинення повноважень позивача на посаді заступника міського голови, звільнення її з посади заступника міського голови та виведення її зі складу виконавчого комітету міської ради, суд зазначає, що визначення обставин, підстав, передумов для визнання роботи заступника голови міської ради незадовільною, прийняття рішення про припинення повноважень заступника міського голови є законодавчо передбаченим правом міської ради, а звільнення позивача з такої посади та виведення зі складу виконавчого комітету міської ради наслідком реалізації законодавчо встановленого права ради на припинення повноважень заступника міського голови.

При оцінці рішення ради щодо припинення повноважень позивача на посаді заступника міського голови, звільнення її з посади заступника міського голови та виведення її зі складу виконавчого комітету міської ради суд виходить з того, що прийняття рішення щодо припинення повноважень заступника міського голови належить до виключного повноваження цієї ради. Таке повноваження є дискреційним, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати перевірку роботи позивача на посаді заступника міського голови щодо належного чи неналежного здійснення наданих їй повноважень, допущення позивачем у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, несумлінного виконання службових обов`язків, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів міської ради, які проголосували за необхідність припинення повноважень позивача на вказаній посаді. Оспорюване рішення може бути перевірено адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття.

Подібні висновки, що враховуються судом відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, містять постанови Верховного Суду від 06 лютого 2020 року у справі №420/718/19 та від 29 жовтня 2020 року у справі №1140/3180/18.

Так, у постанові від 06 лютого 2020 року у справі №420/718/19 (пункти 52, 54) Верховний Суд сформулював правові позиції:

«продовження виконання своїх обов`язків заступником міського голови, яким була надана незадовільна оцінка, буде суперечити засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ґрунтуються на принципі виборності представницьких органах, як сільських, селищних, міських рад, так і заступників сільських, селищних міських голів в контексті цієї справи.

Оскільки посада заступника міського голови є виборною, на яку особа обирається міською радою, то при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має певну дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань».

У постанові від 29 жовтня 2020 року у справі №1140/3180/18, Верховний Суд у пунктах 62-67 зазначив:

« 62. Верховний Суд у постанові від 06 лютого 2020 року у справі №420/718/19 сформулював правову позицію, що оскільки посада заступника міського голови є виборною, на яку особа затверджується міською радою, то при визначенні підстав і критеріїв, як затвердження на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має певну дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань.

63 Тож, оскільки ці повноваження є дискреційними, то адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи заступника міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих їм повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України та порушення Присяги, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів міської ради, які проголосували за необхідність звільнення заступника міської ради за наслідком розгляду на відповідній сесії ради пропозиції міського голови.

64. Обґрунтованими є висновки суду апеляційної інстанції, що міська рада виходячи зі своїх повноважень має право оцінити діяльність позивача на посаді заступника міського голови, та за результатом такої оцінки може прийняти відповідне рішення, у тому числі і про звільнення з посади. Це питання стосується внутрішньо організаційних питань які відносяться до виключної компетенції міської ради, до яких належить оцінка колегіальним органом допущених посадовою особою виконавчого органу міськради порушень його посадових обов`язків, суттєвості наслідків таких порушень для територіальної громади та вирішення доцільності звільнення посадової особи з посади заступника міського голови або залишення на цій посаді вказаної особи.

65. При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень заступника голови міської ради, судам необхідно перевіряти на предмет дотримання критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України), а також на відповідність критеріям частини другої статті 2 КАС України, які встановлюють межу дискреційних повноважень під час прийняття суб`єктами владних повноважень рішень чи вчинення дій або бездіяльності.

66. Отже спірні рішення відповідачів повинні бути перевірені адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності їх прийняття.

67 Така правова позиція сформована у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2020 року у справі № 360/2169/19 і Суд не бачить правових підстав відступати від цієї позиції»

З огляду на такі висновки Верховного Суду суд відхиляє аргумент позивача щодо непроведення міською радою службового розслідування щодо порушення позивачем Присяги, що стало фактичною підставою для прийняття відповідачем-1 рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ", адже посада заступника міського голови є виборною, на яку особа затверджується міською радою, а тому при визначенні підстав і критеріїв, як обрання (затвердження) на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань, в тому числі у вирішенні питання щодо проведення службового розслідування стосовно заступника міського голови.

При цьому суд враховує, що в оскаржуваному рішенні, окрім посилання на відповідну норму закону, наведено мотив, на якому воно базується (« ОСОБА_1 порушила Присягу посадової особи місцевого самоврядування, не служить міській громаді, не сумлінно виконує свої службові обов`язки та, як наслідок, втратила довіру з боку депутатського корпусу»), тобто відображено те, чим міськрада керувалася, визначаючи роботу заступника Кобеляцького міського голови Стаднікової О.В. незадовільною. А більш детально зміст незадовільної роботи ОСОБА_1 на посаді заступника Кобеляцького міського голови розкритий у Протоколі постійної комісії міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання (Сорок друга сесія міської ради восьмого скликання) від 27 березня 2024 року.

У постанові від 02 липня 2020 року у справі № 806/1159/18 Верховний Суд сформулював правову позицію, що «мотиви, якими керувалися депутати районної ради, коли голосували «за» чи «проти» дострокового припинення повноважень заступника голови районної ради, є суто їхнім переконанням, вимагати обґрунтовувати чи пояснювати яке (при вирішенні питання про правомірність спірного рішення) немає підстав. Таємне голосування щодо рішення про дострокове припинення повноважень заступника голови районної ради певною мірою підтверджує такий висновок суду, а якщо сфокусуватися власне на процедурі таємного голосування, можем ствердити, що в такий спосіб власне і забезпечується «приховане» волевиявлення кожного із депутатів районної ради».

Надаючи оцінку тій обставині, що рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " прийнято не за письмовою пропозицією міського голови, а на підставі Висновків і рекомендацій за підсумками засідання Постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини тринадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Приписами частин п`ятої, шостої та статті 47 Закону № 280/97-ВР передбачено, що постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " від 27 березня 2024 року №4 могло бути прийнято на підставі Висновків і рекомендацій за підсумками засідання Постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року.

Розглядаючи справу у подібних правовідносинах, Верховний Суд у постанові від 06 лютого 2020 року у справі №420/718/19 зазначив наступне:

« 67. Стосовно доводів касаційної скарги про те, що включення до порядку денного питання про дострокове припинення повноважень позивача відбулося з порушенням пункту 9 статті 24 Регламенту, оскільки таке питання включено до порядку денного не за пропозицією головуючого (міського голови), а за пропозицією депутата ОСОБА_4, то Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що така пропозиція відповідає приписам статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

68. Так, згідно з частиною 13 вказаної статті, пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

69. Як встановлено судами, депутати міської ради проголосували за включення до порядку денного вказаної пропозиції депутата ОСОБА_4, при цьому, жоден із присутніх депутатів міськради не скористався своїм правом на обговорення згідно з пунктом 5 статті 25 Регламенту. Отже, жоден із депутатів цієї сесії ради не заперечував проти включення цього питання до порядку денного без попереднього обговорення, оскільки депутати знали суть питання та були згодні з необхідністю його розгляду на сесії міськради. Тому, такі дії міськради не порушують Регламент, як на те вказує скаржник».

Таким чином, з огляду на фактичні обставини цієї справи та зроблені судом висновки з врахуванням наведених висновків Верховного Суду, є підстави стверджувати, що у Кобеляцької міської ради були наявні підстави для припинення повноважень заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 , а тому протилежні доводи позивача судом відхиляються.

Стосовно доводів позивача щодо порушення порядку скликання третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, на якому прийнято рішення "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " від 27 березня 2024 року №4, та щодо прийняття цього рішення неповноважним складом Кобеляцької міської ради восьмого скликання:

У Рішенні Конституційного Суду України від 4 вересня 2019 року № 6-р(II)/2019 зазначено, що зміст права на працю, закріпленого положеннями частин першої і другої статті 43 Конституції України, крім вільного вибору праці, включає також відповідні гарантії реалізації цього права. Вільний вибір передбачає різноманітність умов праці, проте сталими (обов`язковими) є гарантії захисту працівника від незаконного звільнення за будь-яких умов праці (пункт 2.2).

Під незаконним звільненням, як зазначив Верховний Суд у постанові від 28 квітня 2021 року у справі № 755/14564/18, слід розуміти як звільнення без законної підстави, так і звільнення з порушенням порядку, установленого законом.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 280/97-ВР, загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку; правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, зокрема: 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Частинами першою статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Частиною шостою статті 46 Закону № 280/97-ВР встановлено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Відповідно до частини дев`ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради /частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР/.

Частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР визначає, що сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з частиною тринадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Частиною п`ятнадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесій ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Конституції України, цього Закону, законів України "Про статус депутатів місцевих рад", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та інших законів. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Згідно з частинами п`ятою, шостою, десятою та одинадцятою статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії, в яких зазначаються результати поіменного голосування, підписуються головою і секретарем комісії. Проекти порядку денного засідань постійної комісії ради, висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Відповідно до частин першої третьої та десятої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Положеннями пунктів 1.2 та 1.3 статті 1 розділу І Регламенту роботи Кобеляцької міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням п`ятої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 25 січня 2021 року № 8 (зі змінами, внесеними рішенням шостої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 16 лютого 2021 року № 1) /надалі Регламент/, визначено, що загальний склад ради формується із депутатів, обраних відповідно до законодавства України, і складає 26 депутатів.

Регламент роботи Кобеляцької міської ради (далі Регламент) визначає порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання секретаря ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Пунктом 6.1 Регламенту визначено, що за загальним правилом пленарні засідання ради проводяться у приміщенні ради за адресою: м.Кобеляки, вул.Касьяна,29.

За рішенням постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності й етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції пленарне засідання ради може проводитися в іншому місці, визначеному у такому рішенні.

Згідно з приписами пункту 11.1 статті 11 Розділу 3 Регламенту рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Першу сесію новообраної ради скликає міська територіальна виборча комісія шляхом публічного оголошення в засобах масової інформації чи іншими способами, що забезпечують публічність такого оголошення.

Наступні сесії ради скликаються міським головою.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається секретарем ради. У цих випадках сесія ради скликається: 1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Сесія ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету ради.

У разі скликання позачергової сесії ради відповідні пропозиції направляються міському голові у письмовій формі із зазначенням питань, для розгляду яких передбачається скликати сесію, і обґрунтуванням необхідності її скликання.

У разі якщо міський голова або секретар ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради чи виконавчого комітету ради, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Розпорядження міського голови про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Матеріали з питань, які вносяться на розгляд сесії ради, доповіді, співдоповіді і проекти рішень готуються міським головою, постійними комісіями, виконавчим комітетом, депутатами із залученням працівників апарату ради.

Пленарні засідання ради можуть бути ранковими та вечірніми. Ранкові засідання, як правило, розпочинаються о 10-й годині, вечірні засідання - о 15-й годині.

Проекти рішень, інші матеріали з питань, які вносяться на розгляд сесії ради, доводяться до відома депутатів засобами електронного зв`язку та обов`язково оприлюднюються на веб-сайті ради не пізніш, як за три дні до початку пленарного засідання сесії ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. У разі відсутності встановленої кількості депутатів за розпорядженням міського голови проведення сесії переноситься на інший час.

Поважною причиною для відсутності на сесії депутата є: його тимчасова непрацездатність у зв`язку з хворобою, догляд за хворою дитиною, його одруження, народження дитини, відрядження, відпустка та інші причини, передбачені законодавством.

Депутат, який з поважних причин не може взяти участь у пленарному засіданні, завчасно повідомляє про це міського голову або секретаря ради. Пропозиції щодо питань на розгляд сесії ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Пропозиції щодо питань порядку денного сесії вносяться міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян не пізніше як за три дні до відкриття чергової сесії ради, а у разі скликання позачергової сесії ради не пізніше як за один день до сесії ради.

У невідкладних випадках пропозиції щодо питань порядку денного сесії можуть бути внесені міським головою, постійними комісіями та депутатами у більш пізніші строки, в тому числі безпосередньо під час пленарного засідання ради.

Проект порядку денного сесії розглядається на засіданнях постійних комісій ради, що передують пленарному засіданню ради.

Протоколи сесій ради, прийняті нею рішення підписуються особисто міським головою, у разі його відсутності секретарем ради, а у виняткових випадках, коли сесія скликана за пропозицією однієї третини депутатів від загального складу ради чи її виконавчого комітету депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Інформація про скликання сесії ради оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради та в друкованих засобах масової інформації не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за одну добу до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Згідно з приписами пункту 11.3. статті 11 Розділу 3 Регламенту пленарне засідання проводиться, як правило, у залі засідань Кобеляцької міської ради.

Сесію міської ради відкриває і веде міський голова або секретар міської ради. На початку та в кінці пленарного засідання сесії звучить Державний Гімн України.

Перед відкриттям кожного пленарного засідання проводиться реєстрація депутатів. Дані такої реєстрації є підставою для відкриття головуючим пленарного засідання ради.

Головуючий інформує про кількість присутніх депутатів, повідомляє про кількість депутатів, про яких відомо, що вони відсутні з поважних причин. При відсутності кворуму головуючий на засіданні відкладає відкриття пленарного засідання ради чи переносить його на погоджений з депутатами термін/строк.

Порядок і тривалість роботи сесії ради, перерви в її роботі встановлюються за рішенням сесії ради.

Після вичерпання усіх питань, внесених до порядку денного поточної сесії, головуючий оголошує сесію ради закритою. Сесія ради не може бути закритою, якщо рада не визначилась щодо усіх питань порядку денного.

Рішення щодо порядку денного сесії приймаються більшістю депутатів від загального складу ради /пункт 11.4 Регламенту/.

Згідно з пунктом 11.5 статті 11 Розділу 3 Регламенту рішення ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради після обговорення, крім випадків, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і цим Регламентом.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.4,16 ст.26, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до пунктів 22.1. та 22.2 статті 22 розділу 8 Регламенту виконавчим органом ради є виконавчий комітет ради, який утворюється радою на строк її повноважень.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається радою. Персональний склад виконавчого комітету ради затверджується радою за пропозицією міського голови.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі міського голови, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету (при його обранні), а також керівників відділів та інших виконавчих органів ради (при умові їх створення), інших осіб. До складу виконавчого комітету ради входить також за посадою секретар ради.

Відповідно до пункту 23.8 статті 22 розділу 8 Регламенту питання про звільнення із займаних посад заступників міського голови, керівників утворених радою органів підлягає розгляду й обговоренню не раніш як через тиждень і не пізніше як через два тижні з моменту включення до порядку денного. Під час розгляду цього питання заступникам міського голови і керівникам вказаних органів надається слово для виступу.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що сесія ради може бути скликана наступними суб`єктами:

1) територіальною виборчою комісією (у випадках, визначених частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР);

2) сільським, селищним, міським головою або головою відповідної районної у місті, районної, обласної рад (у випадках, визначених частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР);

3) секретарем сільської, селищної, міської ради або заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради (у випадках, визначених частинами шостою та сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР);

4) депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (у випадках, визначених частиною дев`ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Також з аналізу цих положень слідує, що однією із підстав для скликання сесії депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, є нескликання такої сесії у двотижневий строк сільським, селищним, міським головою або головою відповідної районної у місті, районної, обласної рад, а також секретарем сільської, селищної, міської ради або заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

При цьому, на думку суду, під вимогою не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради щодо скликання сесії слід розуміти письмове подання, пропозиції, вимоги, тощо, підписані особисто не менше як однією третиною депутатів від загального складу відповідної ради виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради або головою відповідної місцевої державної адміністрації із зазначенням питань, які пропонується винести на розгляд сесії, з обґрунтуванням необхідності її скликання.

Також Закон №280/97-ВР передбачає можливість доведення рішення про скликання сесії ради до відома депутатів і населення у виняткових випадках не пізніш як за день до сесії.

Чинне законодавство не розкриває зміст виняткового випадку та не встановлює критерії для його визначення органом місцевого самоврядування, що дає підстави вважати, що винятковий випадок є оціночним поняттям та застосовується на власний розсуд особи, яка відповідно до вимог законодавства забезпечує скликання сесії.

Також чинним законодавством не передбачено необхідності зазначення виняткового випадку у рішенні про скликання сесії.

Разом із тим, суд зауважує, що законодавством та Регламентом розмежовано поняття «сесія ради» та «пленарне засідання ради», так як рада проводить свою роботу сесійно, а сесія складається з пленарних засідань ради. На розгляд сесії виносяться питання порядку денного поточної сесії і тільки після вичерпання усіх питань, внесених до порядку денного сесії, сесія може бути закритою. Водночас пленарне засідання ради є засідання депутатів ради, проведене протягом одного дня, на якому може бути вирішена лише частина питань порядку денного сесії ради.

Тож, відхиляючи відповідні доводи позивача, суд зазначає, що вимоги, які встановлені законодавством та Регламентом для скликання сесії, в тому числі на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, не застосовні до порядку та підстав призначення поточних пленарних засідань в межах однієї вже скликаної у встановленому порядку сесії ради. Тобто для призначення одного із пленарних засідань скликаної міським головою сесії письмового подання, пропозиції, вимоги, тощо, підписаних особисто не менше як однією третиною депутатів від загального складу відповідної ради із зазначенням питань, які пропонується винести на розгляд сесії, не вимагається, оскільки таке право депутатів стосується виключно скликання сесії, а не призначення поточного (наступного) пленарного засідання сесії ради.

Суд звертає увагу позивача на те, що законом встановлено, що постійні комісії вправі за власною ініціативою вивчати діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, та в необхідних випадках за результатами перевірки подають рекомендації на розгляд ради та здійснюють контроль за виконанням рішень ради. Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, яким вони адресовані. Також законом встановлено, що порядок підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог законодавства. В свою чергу Регламентом Кобеляцької міської ради передбачено, що питання про звільнення із займаних посад заступників міського голови підлягає розгляду й обговоренню не раніш як через тиждень і не пізніше як через два тижні з моменту включення до порядку денного. Водночас цим же Регламентом встановлено, що у невідкладних випадках пропозиції щодо питань порядку денного сесії можуть бути внесені постійними комісіями та депутатами у більш пізніші строки, в тому числі безпосередньо під час пленарного засідання ради.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_36 був виконуючим повноваження Кобеляцького міського голови секретарем Кобеляцької міської ради до прийняття рішення на третьому пленарному засіданні сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 » від 27 березня 2024 року.

Розпорядженням виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка Василя «Про скликання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання» №32 від 16 лютого 2024 року скликано сорок другу сесію Кобеляцької міської ради восьмого скликання 27 лютого 2024 року о 10 годині, а також визначено перелік питань, які виносяться на розгляд сесії, у кількості 27.

27 лютого 2024 року проведено перше пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, на якому радою прийнято проект порядку денного за основу, але не вирішено питання затвердження порядку денного в цілому, внаслідок чого виконуючий повноваження міського голови секретар міської ради ОСОБА_4 оголосив про завершення пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання та зазначив, що про дату і час проведення наступного пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання буде повідомлено додатково.

В подальшому розпорядженням виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка Василя «Про продовження пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання» №41 від 29 лютого 2024 року вирішено продовжити пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання 01 березня 2024 року о 10 годині.

01 березня 2024 року проведено друге пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, на якому затверджено порядок денний другого пленарного засідання сорок другої сесії та вирішено питання такого порядку денного, та виконуючий повноваження міського голови секретар міської ради ОСОБА_4 оголосив про закриття другого пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання та зазначив, що про дату і час проведення третього пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання буде повідомлено додатково.

Тобто сорок друга сесія Кобеляцької міської ради восьмого скликання, яка була скликана розпорядженням виконуючого повноваження Кобеляцького міського голови секретаря міської ради Фещенка Василя №32 від 16 лютого 2024 року «Про скликання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання», не була закрита Фещенком В. 01 березня 2024 року, що вже вказує на можливість призначення третього пленарного засідання сорок другої сесії міської ради восьмого скликання.

Згідно з Висновками і рекомендаціями за підсумками засідання постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року за підсумками обговорення питання порядку денного, комісія вирішила:

1. Підтримати питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ;

2. Рекомендувати внести питання про припинення повноважень та звільнення з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання 27 березня 2024 року.

27 березня 2024 року проведено третє пленарне засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, що підтверджується відповідним протоколом /а.с. 216-223/, в якому, зокрема, зазначено, що:

- всього обрано депутатів -26;

- в роботі сесії взяли участь 14 депутатів: ОСОБА_18 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_21 , ОСОБА_15 . Реєстр присутніх на сесії депутатів додається до цього протоколу;

- порядок денний третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання:

1. Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 .

2. Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради.

3. Про проведення конкурсу на зайняття посади директора КНП «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради.

4. Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ;

- вирішили: затвердити порядок денний третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання із двох питань: 1) «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 »; 2) «Про проведення конкурсу на зайняття посади директора КНП «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради». Головуючий Попик М.С. оголосив про перехід до розгляду питань порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради;

- слухали: секретаря лічильної комісії Ященко М.І., яка оголосила про початок процедури таємного голосування. Члени лічильної комісії опечатали скриньку для таємного голосування, встановили її на видному місці (на столі президії), обладнали кабінку для таємного голосування в залі засідань (за столом президії), видали присутнім депутатам плетені для таємного голосування та забезпечили проведення процедури такого пакування. Після завершення процедури таємного голосування секретар лічильної комісії ОСОБА_15 оголосила зміст протоколу засідання лічильної комісії від 27 березня 2024 року №2 щодо результатів таємного голосування по питанню «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 », згідно з якими 14 депутатів проголосувало за проект цього рішення, та оголосила, що рішення сесії «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 » прийнято;

- вирішили: затвердити протокол засідання лічильної комісії з організації таємного голосування по питанню «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_4 » від 27 березня 2024 року №2;

- слухали: головуючого ОСОБА_10 який повідомив, що у зв`язку з вакантністю посади секретаря Кобеляцької міської ради необхідно обрати секретаря міської ради - в.п. міського голови. Він вніс пропозицію про включення до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради». Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

- вирішили: включити до порядку денного сесії третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради».

- вирішили: затвердити протокол засідання лічильної комісії з організації таємного голосування по питанню «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради» від 27 березня 2024 року №3.

- виступили: головуючий Попик М.С., який оголосив про прийняття рішення сорок другої Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року №2 «Про обрання секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_5 » та привітав депутата ОСОБА_5 з обранням на цю посаду.

Новообраний секретар Кобеляцької міської ради ОСОБА_5 зачитав Присягу посадової особи місцевого самоврядування. Після цього він зайняв місце у президії та приступив до головування на пленарному засіданні;

- слухали: секретаря міської ради Кіптілого В.А., який повідомив, що від депутатів надійшла вимога щодо розгляду питання про звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 . Він запропонував внести це питання до порядку денного третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради та поставив його на голосування.

Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Результати поіменного голосування (Протокол поіменного голосування додається): ОСОБА_18 - «за», ОСОБА_8 - «за», ОСОБА_9 - «за», ОСОБА_13 - «за», ОСОБА_12 - «за», ОСОБА_5 - «за», ОСОБА_2 - «за», ОСОБА_19 - «за», ОСОБА_20 - «за», ОСОБА_11 - «за», ОСОБА_10 - «за», ОСОБА_3 - «за», ОСОБА_21 - «за», ОСОБА_15 - «за».

- вирішили: включити до порядку денною сесії третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання питання «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 »;

- слухали: секретаря міської ради Кіптілого В.А. про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 .

- виступили: депутати ОСОБА_18 , ОСОБА_34 запропонували головуючому Кіптілому В.А. запросити до зали засідань заступника міського голови ОСОБА_1 , щоб вона мала змогу надати свої пояснення.

Секретар міської ради Кіптілий В.А. вийшов із зали засідань, а після повернення повідомив депутатам, що на пропозицію прийти на сесію ОСОБА_1 відмовилася. Після цього він оголосив проект рішення сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 27 березня 2024 року №4 «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 » та поставив це питання на голосування.

Голосували за основу та в цілому: «за» - 14, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Результати поіменного голосування (Протокол поіменного голосування додається): ОСОБА_18 - «за», ОСОБА_8 - «за», ОСОБА_9 - «за», ОСОБА_13 - «за», ОСОБА_12 - «за», ОСОБА_5 - «за», ОСОБА_2 - «за», ОСОБА_19 - «за», ОСОБА_20 - «за», ОСОБА_11 - «за», ОСОБА_10 - «за», ОСОБА_3 - «за», ОСОБА_21 - «за», ОСОБА_15 - «за».

- вирішили:

1. Визнати роботу заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 незадовільною;

2. Припинити повноваження та звільнити з роботи заступника Кобеляцького міського голови ОСОБА_1 ;

3. Виключити ОСОБА_1 із членів (складу) виконавчого комітету Кобеляцької міської ради;

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції».

Отже, на третьому пленарному засіданні сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання, яке відбулося 27 березня 2024 року, розглядалися Висновки і рекомендації постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року та з їх врахуванням прийнято оскаржуване позивачем рішення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання "Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " від 27 березня 2024 року №4.

Разом з тим, беручи до уваги ту обставину, що ані законом, ані Регламентом не встановлено особливості призначення та проведення кожного наступного пленарного засідання сесії ради, суд, не заперечуючи право відповідачів на проведення у невідкладному випадку третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради восьмого скликання для вирішення питань, що передбачені пунктами 1 та 2 Висновків і рекомендацій постійної комісії мандатної та з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, дотримання прав людини, громадського правопорядку, законності та запобігання корупції Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року, не може залишити поза увагою наступне.

Як вже зазначалось вище, відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно з положеннями пункту 11.1. статті 11 Розділу 3 Регламенту рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. У разі відсутності встановленої кількості депутатів за розпорядженням міського голови проведення сесії переноситься на інший час.

При цьому положенням пункту 1.2 статті 1 розділу І Регламенту визначено, що загальний склад Кобеляцької міської ради складає 26 депутатів.

Таким чином, пленарне засідання сесії Кобеляцької міської ради є повноважним у випадку присутності на ньому 14 депутатів (26 / 2 +1), обраних до цієї ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.

Відповідно до частини другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктами 11.4 та 11.5 Регламенту визначено, що рішення щодо порядку денного сесії приймаються більшістю депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради після обговорення, крім випадків, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і цим Регламентом.

Таким чином, рішення щодо порядку денного сесії та рішення ради приймаються на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради, тобто також не менше 14 депутатів (26 / 2 +1), обраних до цієї ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначаються Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року № 93-IV /надалі Закон № 93-IV/.

Згідно з частинами першою та другою Закону № 93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

За приписами статті 3 Закону № 93-IV депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

Статтею 19 Закону № 93-IV визначено права депутата місцевої ради у раді та її органах. Зокрема, депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.

Виникнення і строк повноважень депутата місцевої ради регламентовано у статті 4 Закону №93-IV.

Так, частинами першою та другою цієї статті передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону №93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Згідно з частиною другою статті 10 Закону №93-IV депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Стаття 37 Закону №93-IV визначає підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, відповідно частини першої якої такими підставами можуть бути:

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Положеннями статей 38 - 40 Закону №93-IV унормовано процедуру відкликання депутата місцевої ради: визначено право, порядок та спосіб внесення пропозицій щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою; визначено систему проведення зборів, спосіб прийняття рішення, створення ініціативної групи, збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Статтею 41 Закону №93-IV врегульовано питання прийняття рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Так, згідно з частинами сьомою та восьмою статті 41 Закону №93-IV вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.

Таким чином, кінцем процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою є саме прийняття такого рішення керівним органом партії.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом в постанові від 14 грудня 2020 року у справі № 823/2368/18.

Відповідно до частини дев`ятої статті 41 Закону №93-IV на підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов`язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Системний аналіз наведених законодавчих положень свідчить, що повноваження депутата місцевої ради за народною ініціативою припиняються з моменту ухвалення відповідного рішення керівним органом партії відповідно до статуту партії про відкликання такого депутата за народною ініціативою.

Такий висновок суду узгоджується з правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2020 року у справі № 823/2368/18.

У цій справі позивач стверджує, що оскаржуване нею рішення було прийнято неповноважним складом Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання на третьому пленарному засіданні, яке в силу норм статті 46 Закону № 280/97-ВР та статті 11 Регламенту також є неповноважним.

Перевіряючи такий аргумент позивача, суд встановив, що рішенням 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року №1 /а.с. 50/ відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та Статуту політичної партії "Наш край" відкликано депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_2 за народною ініціативою.

Також рішенням 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року №2 /а.с. 51/ відповідно до частини сьомої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та Статуту політичної партії "Наш край" відкликано депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_3 за народною ініціативою.

Таким чином, беручи до уваги наведені норми Закону №93-IV та висновки Верховного Суду, що викладені у постанові від 14 грудня 2020 року у справі № 823/2368/18, є підстави стверджувати, що з 16 березня 2024 року депутати Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були відкликані за народною ініціативою та їх повноваження як депутатів місцевої ради були припинені достроково.

Водночас зі змісту Протоколу третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року слідує, що із 26 депутатів в роботі сесії взяли участь 14 депутатів, в тому числі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також вказані депутати голосували «за» прийняття оскаржуваного у цій справі рішення «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ».

Отже, будучи відкликаними та такими, депутатські повноваження яких припинилися, депутати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 брали участь в третьому пленарному засіданні сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання 27 березня 2024 року та голосували за ухвалене спірне рішення.

При цьому на момент проведення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання 27 березня 2024 року присутнім на засіданні повноважним депутатам Кобеляцької міської ради ( 12 депутатів) було відомо про припинень повноважень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як депутатів Кобеляцької міської ради за народною ініціативою на підставі рішень 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року № 1 та №2, що підтверджується змістом Протоколу третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання від 27 березня 2024 року.

Так, відповідно до цього Протоколу «на початку пленарного засідання секретар сесії ОСОБА_10 зачитав текст письмового звернення групи депутатів міської ради до в.п. міського голови-секретаря міської ради ОСОБА_4 про оголошення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради на 10:00 27 березня 2024 року та запропонував присутньому в залі засідань в.п. міського голови-секретарю міської ради Фещенку В.В. проводити пленарне засідання сесії. ОСОБА_4 заявив, що він є діючим виконувачем повноважень міського голови - секретарем міської ради і що саме до його повноважень віднесено вирішення питання про скликання сесії міської ради, вважає, що це зібрання не є пленарним засіданням та є незаконним, депутати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вже відкликані з депутатів за народною ініціативою за рішенням політичної партії. Після цього ОСОБА_4 зателефонував на « 102» та звернувся з цього питання до поліції. Від ведення сесії відмовився та вийшов із зали засідань».

Попри те, що на дату проведення третього пленарного засідання сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання (27 березня 2024 року) депутати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 втратили свої повноваження, вони брали участь в засіданні ради та їх голоси були враховані при підрахунку голосів за прийняття спірного рішення Кобеляцької міської ради «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 ».

Втім, у відзиві на позовну заяву відповідачі стверджують, що рішення партії, якщо такі взагалі приймалися, прийняті із грубим порушенням розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Суд враховує, що у цій справі не є спірними рішення 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року № 1 та №2.

При цьому судом встановлено, що в провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебувають адміністративні справи:

- № 440/4358/24 за позовом ОСОБА_2 до Політичної партії "Наш край" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кобеляцька міська територіальна виборча комісія Полтавського району Полтавської області, про визнання протиправним та скасування рішення 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року №1 про відкликання депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_2 за народною ініціативою (реєстраційний номер в ЄДРСР 118362300) та

- № 440/4359/24 за позовом ОСОБА_3 до Політичної партії "Наш край" про визнання протиправним та скасування рішення 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16.03.2024 №2 про відкликання депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_3 за народною ініціативою (реєстраційний номер в ЄДРСР 118362220).

Станом на час розгляду справи, що наразі розглядається, судові рішення у таких адміністративних справах не ухвалені.

За загальним правилом, акт індивідуальної дії, на відміну від нормативно-правового акту, визнається протиправним та скасовується з моменту його прийняття та передбачає відновлення прав, які були порушені під час всього строку дії такого акту, про що неодноразово зазначалося в судовій практиці Верховного Суду.

Так, зокрема, у постанові від 08 лютого 2022 року у справі № 1540/3828/18 Верховний Суд вказав, що відмінність між встановленою судом незаконністю (протиправністю) актів індивідуальних та нормативно-правових є істотною і полягає, зокрема в моменті втрати чинності такими актами. У разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.

Враховуючи викладене, суд вважає, що розгляд цієї справи та ухвалення в ній судового рішення є об`єктивно неможливим до вирішення судами адміністративних справ № 440/4358/24 та № 440/4359/24, оскільки у разі прийняття судами рішення про задоволення позову та визнання протиправними та скасування рішень 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року № 1 та №2, ці рішення З`їзду будуть вважатися такими, що є протиправними та скасованими з моменту їх прийняття 16 березня 2024 року, що матиме наслідком встановлення у справі, що наразі розглядається, правомірною участі депутатів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в третьому пленарному засіданні сорок другої сесії Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання та в голосуванні при ухваленні рішення Кобеляцької міської ради «Про припинення повноважень та звільнення заступника Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 » від 27 березня 2024 року.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі №440/4150/24 до набрання законної сили судовими рішеннями у адміністративній справі № 440/4358/24 та у адміністративній справі № 440/4359/24.

Керуючись статтями 236, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Провадження у справі №440/4150/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу зупинити до набрання законної сили судовими рішеннями:

- у адміністративній справі № 440/4358/24 за позовом ОСОБА_2 до Політичної партії "Наш край" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кобеляцька міська територіальна виборча комісія Полтавського району Полтавської області, про визнання протиправним та скасування рішення 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16 березня 2024 року №1 про відкликання депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_2 народною ініціативою та

- у адміністративній справі № 440/4359/24 за позовом ОСОБА_3 до Політичної партії "Наш край" про визнання протиправним та скасування рішення 39-го позачергового З`їзду політичної партії "Наш край" від 16.03.2024 №2 про відкликання депутата Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_3 за народною ініціативою.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Зобов`язати учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяН.І. Слободянюк

Джерело: ЄДРСР 119623549
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку