печерський районний суд міста києва
Справа № 757/16164/24-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання Генеральний прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
В С Т А Н О В И В :
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання Генеральний прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Офісом Генерального прокурора здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42023000000000676 від 21.04.2023 за підозрою народного депутата України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
ОСОБА_5 30.06.2023 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчиненому в особливо великих розмірах, санкція якого передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Обставини, що дають підстави підозрювати вказану особу у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, підтверджуються такими матеріалами:
? рапортом про виявлення кримінального правопорушення;
? заявою про вчинення кримінального правопорушення;
? протоколом допиту потерпілого ОСОБА_7 від 24.04.2023;
? інформацією від оперативних підрозділів за фактом вчинення злочину народним депутатом України ОСОБА_5 від 05.06.2023;
? протоколами допиту потерпілого ОСОБА_7 від 06.06.2023 та від 30.06.2023;
? протоколом допиту потерпілого ОСОБА_7 від 20.06.2023;
? протоколом допиту потерпілого ОСОБА_7 від 30.06.2023;
? протоколом огляду та вручення грошових коштів від 15.06.2023;
? протоколом огляду та вручення грошових коштів від 29.06.2023;
? протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
? іншими матеріалами кримінального провадження, які в сукупності підтверджують обґрунтованість підозри.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 03.07.2023 ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з 03.07.2023 строком на шістдесят днів із можливістю внесення застави підозрюваним або іншою фізичною чи юридичною особою на спеціальний рахунок у розмірі 2 002 264 (два мільйони дві тисячі двісті шістдесят чотири) гривні.
На рахунок Личаківського районного суду Львівської області внесено 04.07.2023 заставу за ОСОБА_5 у розмірі 2 002 264 (два мільйони дві тисячі двісті шістдесят чотири) гривні.
У зв`язку із внесенням застави на підозрюваного покладено обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
? прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожним їх викликом, вимогою та з визначеною періодичністю;
? повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання;
? утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілим у кримінальному проваджені.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000676 від 21.04.2023 ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 24.08.2023 продовжено до 6 місяців, тобто до 30.12.2023. Того самого дня ухвалою Личаківського районного суду м. Львова підозрюваному ОСОБА_5 продовжено обов`язки, покладені на нього ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 03.06.2023, на два місяці, тобто до 24.10.2023.
Надалі ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 20.10.2023 підозрюваному ОСОБА_5 продовжено обов`язки, покладені на нього ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 03.06.2023, на два місяці, тобто до 20.12.2023.
У подальшому ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 19.12.2023 підозрюваному ОСОБА_5 продовжено обов`язки, покладені на нього ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 03.06.2023, на два місяці, тобто до 19.02.2024.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 14.02.2024 підозрюваному ОСОБА_5 продовжено обов`язки, покладені на нього ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 03.06.2023, на два місяці, тобто до 14.04.2024.
На цей час для досягнення мети та завдань кримінального провадження, враховуючи його особливу складність, необхідно провести низку слідчих та процесуальних дій, що потребує додаткового часу.
Так, у кримінальному провадженні виконано великий обсяг слідчих (розшукових) дій, спрямованих на отримання та перевірку доказів, однак закінчити досудове розслідування (досудове слідство) у строк до двох місяців неможливо, оскільки для закінчення досудового розслідування з метою повного і неупереджено дослідження обставин кримінального правопорушення, виявлення як тих обставини, що викривають, так і тих, що виправдовують підозрюваного, необхідно:
? отримати висновки призначених судових криміналістичних експертиз відео-, звукозапису розсекречених матеріальних носіїв секретної інформації, судової криміналістичної портретної експертизи;
? за результатами проведення слідчих дій з урахуванням отриманих висновків експертиз провести одночасні допити у кримінальному провадженні для усунення розбіжностей у показаннях;
? виконати інші необхідні слідчі та процесуальні дії;
? за результатами оцінки зібраних під час досудового розслідування в кримінальному провадженні доказів прийняти рішення у порядку, передбаченому ст. 283 КПК України;
? виконати вимоги ст. 290 КПК України.
Указані процесуальні та слідчі дії не могли бути виконані та завершені раніше з об`єктивних причин.
Результати проведення зазначених слідчих дій мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можуть бути використані під час судового розгляду як докази. Відповідно до вимог п. 4 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду. Наявність указаного ризику підтверджується тим, що особа з огляду на обійману посаду, виходячи з положень, передбачених ст. 29 Закону України «Про статус народного депутата України», звільняється від призову на військову службу або збори. Так, за змістом зазначеної статті, народний депутат України на строк виконання своїх повноважень звільняється від призову на військову або альтернативну (невійськову) службу, а також від призову на навчальні (або перевірні) та спеціальні збори.
Маючи такий виняток із загальних положень, визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», усвідомлюючи тяжкість злочину та невідворотність покарання за його вчинення, підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування чи суду та має реальні можливості залишити територію України з цією метою, включаючи варіант поза межами пропуску через державний кордон України, а також переховуватись на території України, у тому числі на непідконтрольній території України, зважаючи на обставини воєнного стану, ведення активних бойових дій Збройними Силами України проти армії Російської Федерації, а також відсутність у зв`язку із цим відповідної можливості певними правоохоронними та контролюючими органами здійснювати покладені на них законом функції.
Про факти виїзду за кордон і перебування там ОСОБА_5 неодноразово розповідав під час розмов з потерпілим;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Указаний ризик підтверджується тим, що підозрюваний, маючи статус адвоката та будучи головою підкомітету з питань діяльності органів правопорядку Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, обізнаний з юридичними документами, процедурою їх створення, зміни, спотворення та/або знищення, у зв`язку із цим, маючи професійні знання та досвід, у тому числі адвокатської практики, може використати їх на свою користь;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідків у цьому кримінальному провадженні. Зазначений ризик підтверджується тим, що під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні проводилися, у тому числі, негласні слідчі (розшукові) дії, під час яких підозрюваний неодноразово розповідав потерпілому інформацію про свої дружні, приятельські стосунки та корупційні зв`язки у різних інстанціях, у тому числі в правоохоронних органах, що може свідчити про те, що особа, користуючись своїми позаслужбовими зв`язками, може використати їх як важель впливу на учасників кримінального провадження з метою викривлення їхніх показань та ухилення від кримінальної відповідальності.
Також є підстави вважати, що підозрюваний може як шляхом погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які будуть допитані як свідки у кримінальному провадженні, у тому числі на ОСОБА_7 , який безпосередньо повідомив правоохоронні органи про вчинення ОСОБА_5 особливо тяжкого кримінального правопорушення та брав участь у викритті його протиправної діяльності, а також на інших осіб, які задокументовані під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Указані ризики випливають із попередніх доводів, у тому числі щодо статусу особи як адвоката, та підкріплюються статусом підозрюваного як народного депутата України. ОСОБА_5 як народний депутат України, будучи представником Українського народу та уповноваженим ним, вступив у позаслужбові стосунки із представником іноземної держави крізь призму дій, спрямованих на заволодіння чужими коштами у протиправний спосіб, усвідомлюючи, що є публічною особою. Ця обставина додатково може свідчити про можливість перешкоджати кримінальному провадженню будь-яким чином, у тому числі шляхом прямого впливу на правоохоронні органи.
У зв`язку з наведеними обставинами, враховуючи всі ризики, встановлені ухвалою Личаківського районного суду м. Львова, і той факт, що на цей час підозрюваному обрано запобіжний захід у вигляді застави, сторона обвинувачення вважає за доцільне продовжити дію зазначених обов`язків до двох місяців.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просить задовольнити.
Підозрюваний та захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання.
Вивчивши матеріали судового провадження та вислухавши пояснення сторін кримінального провадження приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 199 КПК України, слідчий суддя зобов`язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
У відповідності до ч. 3 ст. 199 КПК України, клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити:
1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою;
2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Слідчий суддя, враховуючи, що ризики встановлені застосуванні та продовженні до підозрюваного запобіжного заходу не зменшилися, дійшов переконання про обґрунтованість підстав продовження строку дії покладених обов`язків.
Керуючись ст.ст. 177, 179, 194, 199, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання Генеральний прокурора ОСОБА_6 про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Продовжити строк дії обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком до 08.06.2024 включно, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожним їхнім викликом, вимогою та з визначеною періодичністю;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання;
- утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілим у кримінальному проваджені.
В порядку ч. 2 ст. 482-2 КПК України повідомити Голову Верховної Ради України про продовження строку дії обов`язків покладених відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1