open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Справа № 520/23099/23
Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 р.Справа № 520/23099/23Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Русанової В.Б. ,

за участю секретаря судового засідання Кругляк М.С.

представників сторін: позивача - Кізілова О.В., відповідача - Іхненко Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023, головуючий суддя І інстанції: Заічко О.В., м. Харків, повний текст складено 10.11.23 року по справі № 520/23099/23

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД"

до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (далі по тексту ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД", позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (далі по тексту ГУ ДПС в Харківській області, відповідач), у якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2023 № 0/12197/0416, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43698663) нараховано штрафні санкції на загальну суму 4 748 829,66 гривень.

В обґрунтування позовних вимог послався на протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС в Харківській області від 16.05.2023 № 0/12197/0416 про застосування фінансової санкції за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, виписаних за період лютий-липень, листопад 2022 року, як такого, що не відповідає положенням підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та прийняте у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Крім того, пославшись на лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким засвідчено, що військова агресія Російської Федерації проти України та введення з 24.02.2022 воєнного стану є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили), вказав, що з урахуванням ч.1 ст.218 Господарського кодексу України, позивач має бути звільнений від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, оскільки строки реєстрації позивачем податкових накладних обумовлені об`єктивними обставинами, які не залежали від нього, отже вина останнього у епізодах прострочення реєстрації податкових накладних в ЄРПН - відсутня, що унеможливлює притягнення ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД" до фінансової відповідальності.

Також просив врахувати, що нормами п.89 та п. 90 підроз. 2 роз. XX «Перехідні положення» ПК України, які діють протягом всього строку дії воєнного стану, у тому числі і на момент проведення камеральної перевірки (14.04.2023) та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (16.05.2023), передбачено збільшені граничні строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН та зменшені розміри штрафних санкцій за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування на період дії воєнного стану (2%, 5%, 10% 15%), однак всупереч вказаному контролюючим органом застосовано штрафні санкції в інших (більших) розмірах відповідно до ст. 120-1 ПК України, що у свою чергу є порушенням п. 11 підроз. 10 роз. XX «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.

Однак, вказані обставини відповідачем під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в порушення принципів якості закону, правової визначеності та стабільності податкового законодавства враховані не були.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №520/23099/23 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (вул. Плиткова, буд. 12, м. Харків, 61106, код ЄДРПОУ 43698663) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 16.05.2023 № 0/12197/0416, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43698663) нараховано штрафні санкції на загальну суму 4 748 829,66 гривень.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) судовий збір на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (вул. Плиткова, буд. 12, м. Харків, 61106, код ЄДРПОУ 43698663) у розмірі 26 840 грн (двадцять шість тисяч вісімсот сорок гривень).

Відповідач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду 31.10.2023 у справі №520/23099/23 та прийняти нове, яким у задоволенні позову ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД" відмовити у повному обсязі.

Податковий орган, аналізуючи в апеляційній скарзі положення пункту 201.1 статті 201, абзацу чотирнадцятого пункту 201.10 статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1, пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 591-IX від 13.05.2020, який набрав чинності 29.05.2020), абзацу 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 (далі Закон № 2260-ІХ), підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення», з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-ІХ «Про внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України», який набрав чинності 03.01.2023 (далі Закон № 2836-ІХ), пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023 (далі Закон № 2876- ІХ) стверджує, що норми пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України регулюють спеціальний період реєстрації податкових накладних та накладення штрафу (протягом дії воєнного стану в Україні та шість місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано), зокрема ці норми набрали чинності лише 08 лютого 2023 року, а реєстрація спірних податкових накладних згідно таблиці 1 відбувалася до 16 січня 2023 року, тобто не за пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, а тому пункт 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не може бути застосований.

Наголошує на необхідності застосування до спірних правовідносин саме підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, яким скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Також підкреслено, що позивач заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, оформлену відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, та перелік документів на підтвердження» (далі Наказ № 225) до ГУ ДПС у Харківській області не подавав, отже, не звільнений від виконання податкових зобов`язань.

Враховуючи, що порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), накладання на позивача, як платника податку, штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу є правомірним.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги з підстав та мотивів, викладених в скарзі, та просив суд апеляційної інстанції їх задовольнити.

Представник позивача проти задоволення вимог апеляційної апеляційної скарги заперечував, просив суд апеляційної інстанції їх відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване. Надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що у відповідності до п.112.1 ст. 112 ПК України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Враховуючи, що ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» порушено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних за період лютий - липень 2022 року та листопад 2022 року внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору), зокрема ведення воєнних дій на території провадження позивачем господарської діяльності, що підтверджується сертифікатом Харківської торгово - промислової палати № 6300 - 24 - 0736 від 10.04.2024 (вих. № 163/63.01-6), а також знищенням внаслідок військової агресії РФ нежитлових приміщень, де зберігалися офісна техніка підприємства, особисті ключі електронного підпису директора підприємства та електронна печатка підприємства, які необхідні для своєчасного ведення бухгалтерського обліку, бухгалтерські документи, у тому числі по господарським операціям з постачання товару у червні 2022 року, на підставі яких платник повинен був скласти та зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, стверджує про наявність підстав для застосування положень пп.2.8.9 ст. 112 ПК України та звільнення від фінансової відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, встановила наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області.

Фахівцями контролюючого органу було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої 14.04.2023 складено акт № 10095/20-40-04-16-03/43698663.

За висновками зазначеного Акту встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

На підставі висновків вищевказаного Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.05.2023 № 0/12197/0416, яким ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД" нараховано штрафні санкції на загальну суму 4 748 829,66 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, 20.05.2023 позивач звернувся зі скаргою на вищезазначене рішення до Державної податкової служби України, яка за результатами розгляду була залишена без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, про що ухвалено відповідне рішення від 28.07.2023 № 20654/6/99-00-06-03-01-06.

Вищенаведене зумовило звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з посиланням на пункт 56.21 статті 56 Податкового кодексу України виходив з необґрунтованості спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки на час його прийняття Податковий кодекс України містив дві правові норми, які суперечили одна одній, зокрема, положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо встановлення мораторію на застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, та положення п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, відповідно до яких такий мораторій не застосовується. А відтак, за висновком суду вищенаведені вимоги Податкового кодексу України дають підстави стверджувати про існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов`язків платника податків, а тому слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків.

Суд зазначив, що застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в умовах правової невизначеності покладає на позивача додатковий надмірний тягар та суперечить принципу правової визначеності та стабільності.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до п. 111.2 ст.112 ПК України фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

За приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому, згідно з абз. 4 п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За змістом абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Із аналізу викладених приписів ПК України можна дійти висновку, що продавець товарів/послуг зобов`язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні з дотриманням строків, встановлених абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України.

За своєю правовою природою норма, викладена в абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України, є нормою зобов`язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов`язання у вигляді обов`язку реєстрації податкової накладної.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Так, згідно із п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника прогресивної шкали штрафу в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а також штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.

При цьому, податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Щодо можливості застосування до спірних правовідносин положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, колегія суддів зазначає наступне.

З 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на всій території України було встановлено карантин відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"(із змінами), від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", від 22 липня 2020 року №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 09 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій його застосування із 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України (підлягає застосуванню з 27.05.2022) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону № 2260-IX платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положеннями абз. 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону № 2260-IX визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, вищенаведеною нормою права, яка підлягає застосуванню з 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

Аналіз вищенаведених норм права дозволяє дійти висновку, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану") за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

У контексті застосування до спірних правовідносин пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, за відсутності обставин, які у розумінні п.112.8 ст.112 ПК України звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у контролюючого органу наявні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Як вбачається зі змісту додатку до податкового повідомлення-рішення № 0/12197/0416 від 16.05.2023 «Розрахунок штрафної санкції ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД"», в якому зазначено перелік податкових накладних /розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких порушено позивачем, контролюючим органом було притягнуто позивача до відповідальності за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України у вигляді застосування штрафних санкцій за наступними ставками:

- 10 % від суми ПДВ (3 709 772,49 грн), з урахуванням 11 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації, при обсязі постачання 183 225 951,8 грн, у тому числі ПДВ 37 097 724,86 грн, які відображені у податкових накладних з терміном реєстрації 15.07.2022 та зареєстровані 26.07.2022, зокрема: № 6 від 14.02.2022, № 2 від 17.02.2022, № 4 від 10.02.2022, № 5 від 05.02.2022, № 3 від 13.02.2022, № 4 від 25.02.2022, № 5 від 03.02.2022, № 6 від 15.02.2022, № 7 від 15.02.2022, № 4 від 27.02.2022, № 3 від 17.02.2022, № 5 від 01.02.2022, № 7 від 11.02.2022, № 7 від 10.02.2022, № 1 від 02.02.2022, № 2 від 23.02.2022, № 5 від 04.02.2022, № 3 від 21.02.2022, № 6 від 07.02.2022, № 4 від 28.02.2022, № 6 від 10.02.2022, № 5 від 09.02.2022, № 6 від 28.02.2022, № 4 від 16.02.2022, № 7 від 01.02.2022, № 2 від 13.02.2022, № 4 від 21.02.2022, № 7 від 02.02.2022, № 6 від 12.02.2022, № 2 від 20.02.2022, № 8 від 01.02.2022, № 4 від 03.02.2022, № 2 від 26.02.2022, № 4 від 17.02.2022, № 2 від 24.02.2022, № 5 від 07.02.2022, № 3 від 19.02.2022, № 3 від 20.02.2022, № 4 від 05.02.2022, № 7 від 14.02.2022, № 2 від 18.02.2022, № 4 від 22.02.2022, № 2 від 22.02.2022, № 4 від 09.02.2022, № 3 від 07.02.2022, № 4 від 08.02.2022, № 4 від 23.02.2022, № 7 від 12.02.2022, № 5 від 08.02.2022, № 6 від 11.02.2022, № 1 від 11.02.2022, № 4 від 26.02.2022, № 3 від 16.02.2022, № 4 від 24.02.2022, № 6 від 02.02.2022, № 2 від 25.02.2022, № 2 від 19.02.2022, № 5 від 26.02.2022, № 5 від 27.02.2022, № 6 від 04.02.2022, № 5 від 02.02.2022, № 3 від 18.02.2022, № 2 від 06.02.2022, № 3 від 21.03.2022, № 4 від 19.03.2022, № 4 від 28.03.2022, № 4 від 29.03.2022, № 4 від 26.03.2022, № 2 від 30.03.2022, № 4 від 11.03.2022, № 4 від 07.03.2022, № 5 від 02.03.2022, № 5 від 28.03.2022, № 4 від 16.03.2022, № 2 від 25.03.2022, № 4 від 08.03.2022, № 2 від 07.03.2022, № 4 від 30.03.2022, № 3 від 20.03.2022, № 5 від 01.03.2022, № 5 від 31.03.2022, № 3 від 15.03.2022, № 4 від 23.03.2022, № 7 від 17.03.2022, № 3 від 05.03.2022, № 2 від 01.03.2022, № 6 від 11.03.2022, № 6 від 08.03.2022, № 2 від 26.03.2022, № 4 від 27.03.2022, № 5 від 29.03.2022, № 2 від 29.03.2022, № 2 від 09.03.2022, № 3 від 06.03.2022, № 4 від 04.03.2022, № 6 від 17.03.2022, № 4 від 13.03.2022, № 7 від 11.03.2022, № 4 від 22.03.2022, № 4 від 17.03.2022, № 6 від 13.03.2022, № 5 від 21.03.2022, № 2 від 28.03.2022, № 2 від 19.03.2022, № 2 від 24.03.2022, № 6 від 23.03.2022, № 5 від 30.03.2022, № 2 від 04.03.2022, № 4 від 25.03.2022, № 4 від 18.03.2022, № 5 від 03.03.2022, № 5 від 05.03.2022, № 2 від 31.03.2022, № 6 від 14.03.2022, № 4 від 02.03.2022, № 6 від 10.03.2022, № 2 від 22.03.2022, № 4 від 09.03.2022, № 6 від 16.03.2022, № 2 від 27.03.2022, № 2 від 18.03.2022, № 6 від 12.03.2022, № 5 від 06.03.2022, № 3 від 03.03.2022, № 4 від 31.03.2022, № 5 від 15.03.2022, № 4 від 24.03.2022, № 4 від 14.03.2022, № 4 від 01.03.2022, № 5 від 20.03.2022, № 2 від 02.03.2022, № 4 від 12.03.2022, № 22 від 30.04.2022, № 1 від 17.04.2022, № 3 від 09.04.2022, № 3 від 13.04.2022, № 25 від 30.04.2022, № 1 від 21.04.2022, № 3 від 24.04.2022, № 3 від 09.04.2022, № 1 від 04.04.2022, № 1 від 07.04.2022, № 3 від 21.04.2022, № 18 від 30.04.2022, № 1 від 16.04.2022, № 2 від 01.04.2022, № 3 від 07.04.2022, № 5 від 28.04.2022, № 3 від 22.04.2022, № 3 від 04.04.2022, № 1 від 12.04.2022, № 3 від 14.04.2022, № 2 від 28.04.2022, № 4 від 01.04.2022, № 4 від 03.04.2022, № 2 від 30.04.2022, № 1 від 18.04.2022, № 3 від 30.04.2022, № 3 від 29.04.2022, № 3 від 15.04.2022, № 1 від 11.04.2022, № 1 від 14.04.2022, № 1 від 02.04.2022, № 1 від 13.04.2022, № 1 від 09.04.2022, № 1 від 25.04.2022, № 3 від 11.04.2022, № 1 від 23.04.2022, № 2 від 02.04.2022, № 3 від 17.04.2022, № 1 від 20.04.2022, № 1 від 06.04.2022, № 2 від 03.04.2022, № 3 від 10.04.2022, № 1 від 26.04.2022, № 3 від 08.04.2022, № 1 від 19.04.2022, № 1 від 08.04.2022, № 1 від 03.04.2022, № 1 від 24.04.2022, № 3 від 18.04.2022, № 23 від 30.04.2022, № 4 від 30.04.2022, № 5 від 29.04.2022, № 3 від 19.04.2022, № 1 від 01.04.2022, № 3 від 06.04.2022, № 4 від 27.04.2022, № 1 від 22.04.2022, № 3 від 12.04.2022, № 3 від 25.04.2022, № 3 від 23.04.2022, № 3 від 05.04.2022, № 3 від 28.04.2022, № 2 від 29.04.2022, № 1 від 15.04.2022, № 4 від 02.04.2022, № 3 від 16.04.2022, № 3 від 20.04.2022, № 3 від 26.04.2022, № 2 від 27.04.2022, № 1 від 10.04.2022, № 6 від 31.05.2022, № 2 від 15.05.2022, № 2 від 19.05.2022, № 1 від 06.05.2022, № 4 від 17.05.2022, № 4 від 09.05.2022, № 3 від 21.05.2022, № 4 від 06.05.2022, № 3 від 28.05.2022, № 7 від 31.05.2022, № 3 від 14.05.2022, № 4 від 10.05.2022, № 1 від 22.05.2022, № 4 від 11.05.2022, № 4 від 02.05.2022, № 1 від 12.05.2022, № 2 від 10.05.2022, № 1 від 14.05.2022, № 3 від 26.05.2022, № 3 від 12.05.2022, № 3 від 16.05.2022, № 1 від 29.05.2022, № 4 від 03.05.2022, № 2 від 04.05.2022, № 1 від 26.05.2022, № 3 від 27.05.2022, № 2 від 11.05.2022, № 1 від 18.05.2022, № 4 від 18.05.2022, № 3 від 03.05.2022, № 4 від 19.05.2022, № 1 від 25.05.2022, № 4 від 15.05.2022, № 3 від 20.05.2022, № 3 від 24.05.2022, № 1 від 17.05.2022, № 4 від 07.05.2022, № 1 від 15.05.2022, № 1 від 08.05.2022, № 2 від 18.05.2022, № 3 від 31.05.2022, № 2 від 05.05.2022, № 2 від 01.05.2022, № 6 від 06.05.2022, № 4 від 08.05.2022, № 1 від 16.05.2022, № 1 від 10.05.2022, № 4 від 01.05.2022, № 1 від 23.05.2022, № 1 від 21.05.2022, № 2 від 17.05.2022, № 1 від 31.05.2022, № 4 від 04.05.2022, № 1 від 02.05.2022, № 1 від 03.05.2022, № 1 від 11.05.2022, № 2 від 07.05.2022, № 1 від 09.05.2022, № 1 від 01.05.2022, № 2 від 02.05.2022, № 3 від 29.05.2022, № 1 від 27.05.2022, № 1 від 19.05.2022, № 4 від 05.05.2022, № 1 від 13.05.2022, № 3 від 25.05.2022, № 3 від 22.05.2022, № 1 від 20.05.2022, № 1 від 05.05.2022, № 1 від 07.05.2022, № 3 від 23.05.2022, № 2 від 08.05.2022, № 3 від 13.05.2022, № 8 від 31.05.2022, № 2 від 06.05.2022, № 1 від 04.05.2022, № 1 від 30.05.2022, № 3 від 30.05.2022, № 2 від 09.05.2022, № 1 від 24.05.2022, № 1 від 28.05.2022, № 4 від 18.06.2022, № 1 від 19.06.2022, № 3 від 19.06.2022, № 7 від 23.06.2022, № 6 від 28.06.2022, № 3 від 22.06.2022, № 3 від 20.06.2022, № 3 від 21.06.2022, № 5 від 22.06.2022, № 5 від 23.06.2022, № 5 від 28.06.2022, № 7 від 29.06.2022, № 4 від 27.06.2022, № 4 від 29.06.2022, № 2 від 26.06.2022, № 3 від 25.06.2022, № 1 від 26.06.2022, № 2 від 17.06.2022, № 6 від 16.06.2022, № 4 від 24.06.2022, № 5 від 29.06.2022, № 4 від 16.06.2022, № 3 від 27.06.2022, № 5 від 25.06.2022, № 6 від 27.06.2022, № 13 від 30.06.2022, № 8 від 28.06.2022, № 5 від 21.06.2022, № 14 від 30.06.2022, № 4 від 26.06.2022, № 4 від 17.06.2022, № 12 від 30.06.2022, № 7 від 30.06.2022, № 6 від 24.06.2022, № 9 від 30.06.2022, № 2 від 18.06.2022, № 5 від 20.06.2022;

- 10 % від суми ПДВ (0,20 грн), з урахуванням 7 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації) при обсязі постачання 10 грн, у тому числі ПДВ 2 грн, яка відображена у податковій накладній № 29 від 30.04.2022 з терміном реєстрації 15.07.2022 та зареєстрована 22.07.2022;

- 10 % від суми ПДВ (74 962,08 грн), з урахуванням 12 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації при обсязі постачання 3 748 103,78 грн, у тому числі ПДВ 749 620,76 грн, які відображені у податкових накладних з терміном реєстрації 15.07.2022 та зареєстровані 27.07.2022, зокрема: № 5 від 09.02.2022 та № 5 від 08.02.2022;

- 20 % від суми ПДВ (759 039,02 грн), з урахуванням 26 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації при обсязі постачання 18 984 636,59 грн, ПДВ 3 795 195,12 грн, які відображені у податкових накладних з терміном реєстрації 30.06.2022 та зареєстровані 26.07.2022, зокрема : № 2 від 11.06.2022, № 5 від 12.06.2022, № 3 від 13.06.2022, № 7 від 01.06.2022, № 4 від 06.06.2022, № 4 від 04.06.2022, № 5 від 07.06.2022, № 4 від 09.06.2022, № 6 від 09.06.2022, № 4 від 11.06.2022, № 4 від 10.06.2022, № 5 від 14.06.2022, № 3 від 12.06.2022, № 9 від 02.06.2022, № 3 від 07.06.2022, № 3 від 15.06.2022, № 11 від 02.06.2022, № 4 від 08.06.2022, № 1 від 05.06.2022, № 7 від 03.06.2022, № 6 від 04.06.2022, № 9 від 01.06.2022, № 6 від 06.06.2022, № 3 від 14.06.2022, № 2 від 10.06.2022, № 2 від 08.06.2022, № 7 від 02.06.2022, № 3 від 05.06.2022, № 5 від 13.06.2022, № 5 від 15.06.2022, № 5 від 03.06.2022, № 8 від 04.06.2022;

- 2 % (98 727,05 грн) від обсягу постачання 22 120 086,40 грн, який відображено у податкових накладних з терміном реєстрації 15.07.2022 та зареєстровані 26.07.2022 (з урахуванням 11 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 1 від 17.02.2022, № 3 від 27.02.2022, № 1 від 23.02.2022, № 4 від 07.02.2022, № 5 від 10.02.2022, № 1 від 19.02.2022, № 5 від 12.02.2022, № 1 від 27.02.2022, № 6 від 01.02.2022, № 5 від 25.02.2022, № 5 від 14.02.2022, № 1 від 25.02.2022, № 5 від 11.02.2022, № 1 від 22.02.2022, № 3 від 03.02.2022, № 3 від 24.02.2022, № 1 від 24.02.2022, № 3 від 22.02.2022, № 3 від 26.02.2022, № 1 від 26.02.2022, № 1 від 20.02.2022, № 1 від 13.02.2022, № 5 від 28.02.2022, № 3 від 09.02.2022, № 2 від 21.02.2022, № 4 від 04.02.2022, № 1 від 18.02.2022, № 3 від 23.02.2022, № 1 від 06.02.2022, № 2 від 16.02.2022, № 4 від 02.02.2022, № 3 від 05.02.2022, № 5 від 15.02.2022, № 3 від 28.02.2022, № 3 від 08.02.2022, № 3 від 28.03.2022, № 1 від 30.03.2022, № 1 від 29.03.2022, № 1 від 02.03.2022, № 3 від 18.03.2022, № 3 від 29.03.2022, № 1 від 19.03.2022, № 3 від 16.03.2022, № 3 від 22.03.2022, № 1 від 22.03.2022, № 3 від 02.03.2022, № 1 від 31.03.2022, № 1 від 18.03.2022, № 5 від 10.03.2022, № 1 від 01.03.2022, № 4 від 05.03.2022, № 1 від 24.03.2022, № 5 від 17.03.2022, № 1 від 26.03.2022, № 1 від 27.03.2022, № 5 від 11.03.2022, № 1 від 25.03.2022, № 3 від 31.03.2022, № 3 від 14.03.2022, № 5 від 23.03.2022, № 2 від 15.03.2022, № 3 від 13.03.2022, № 5 від 13.03.2022, № 3 від 04.03.2022, № 3 від 23.03.2022, № 3 від 09.03.2022, № 4 від 15.03.2022, № 1 від 04.03.2022, № 3 від 25.03.2022, № 3 від 26.03.2022, № 3 від 30.03.2022, № 2 від 03.03.2022, № 4 від 06.03.2022, № 5 від 12.03.2022, № 2 від 06.03.2022, № 1 від 28.03.2022, № 3 від 07.03.2022, № 4 від 21.03.2022, № 3 від 08.03.2022, № 2 від 21.03.2022, № 5 від 14.03.2022, № 4 від 20.03.2022, № 5 від 08.03.2022, № 3 від 17.03.2022, № 4 від 03.03.2022, № 2 від 20.03.2022, № 3 від 12.03.2022, № 5 від 16.03.2022, № 3 від 27.03.2022, № 1 від 07.03.2022, № 3 від 24.03.2022, № 3 від 11.03.2022, № 1 від 09.03.2022, № 3 від 19.03.2022, № 3 від 10.03.2022, № 2 від 05.03.2022, № 3 від 01.03.2022, № 2 від 21.04.2022, № 5 від 27.04.2022, № 4 від 15.04.2022, № 2 від 17.04.2022, № 4 від 14.04.2022, № 4 від 16.04.2022, № 4 від 04.04.2022, № 3 від 03.04.2022, № 5 від 03.04.2022, № 4 від 26.04.2022, № 2 від 20.04.2022, № 4 від 06.04.2022, № 4 від 21.04.2022, № 26 від 30.04.2022, № 4 від 08.04.2022, № 4 від 24.04.2022, № 2 від 15.04.2022, № 2 від 09.04.2022, № 4 від 25.04.2022, № 3 від 02.04.2022, № 24 від 30.04.2022, № 3 від 01.04.2022, № 2 від 12.04.2022, № 4 від 19.04.2022, № 2 від 04.04.2022, № 2 від 10.04.2022, № 3 від 27.04.2022, № 2 від 19.04.2022, № 4 від 13.04.2022, № 2 від 08.04.2022, № 5 від 01.04.2022, № 4 від 22.04.2022, № 6 від 28.04.2022, № 2 від 25.04.2022, № 4 від 09.04.2022, № 2 від 14.04.2022, № 2 від 07.04.2022, № 4 від 28.04.2022, № 2 від 05.04.2022, № 5 від 02.04.2022, № 4 від 10.04.2022, № 2 від 18.04.2022, № 4 від 23.04.2022, № 2 від 26.04.2022, № 2 від 23.04.2022, № 4 від 05.04.2022, № 2 від 11.04.2022, № 6 від 29.04.2022, № 4 від 29.04.2022, № 2 від 24.04.2022, № 4 від 20.04.2022, № 4 від 11.04.2022, № 4 від 17.04.2022, № 4 від 07.04.2022, № 4 від 12.04.2022, № 4 від 18.04.2022, № 2 від 13.04.2022, № 2 від 22.04.2022, № 2 від 16.04.2022, № 2 від 27.05.2022, № 2 від 29.05.2022, № 4 від 20.05.2022, № 3 від 01.05.2022, № 2 від 30.05.2022, № 3 від 06.05.2022, № 2 від 14.05.2022, № 3 від 11.05.2022, № 4 від 26.05.2022, № 5 від 08.05.2022, № 3 від 02.05.2022, № 4 від 16.05.2022, № 3 від 05.05.2022, № 2 від 28.05.2022, № 4 від 25.05.2022, № 3 від 18.05.2022, № 3 від 09.05.2022, № 2 від 23.05.2022, № 5 від 01.05.2022, № 3 від 17.05.2022, № 3 від 07.05.2022, № 2 від 16.05.2022, № 2 від 22.05.2022, № 3 від 04.05.2022, № 2 від 20.05.2022, № 4 від 27.05.2022, № 4 від 14.05.2022, № 5 від 19.05.2022, № 2 від 31.05.2022, № 5 від 03.05.2022, № 4 від 12.05.2022, № 2 від 12.05.2022, № 4 від 13.05.2022, № 5 від 10.05.2022, № 2 від 13.05.2022, № 5 від 06.05.2022, № 3 від 15.05.2022, № 4 від 23.05.2022, № 4 від 28.05.2022, № 4 від 22.05.2022, № 3 від 03.05.2022, № 3 від 10.05.2022, № 5 від 04.05.2022, № 2 від 26.05.2022, № 5 від 11.05.2022, № 2 від 21.05.2022, № 8 від 18.05.2022, № 4 від 21.05.2022, № 5 від 07.05.2022, № 5 від 17.05.2022, № 5 від 15.05.2022, № 5 від 02.05.2022, № 4 від 30.05.2022, № 4 від 29.05.2022, № 4 від 24.05.2022, № 5 від 09.05.2022, № 3 від 19.05.2022, № 5 від 05.05.2022, № 2 від 25.05.2022, № 3 від 08.05.2022, № 4 від 31.05.2022, № 2 від 24.05.2022;

- 2 % (192,16 грн) від обсягу постачання 9 607,75 грн, який відображено у зведених податкових накладних з терміном реєстрації 15.07.2022 та зареєстровані 25.07.2022 (з урахуванням 10 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема : № 1 від 28.02.2022, № 81 від 31.03.2022, № 28 від 30.04.2022, № 41 від 31.05.2022;

- 2 % (68,43 грн ) від обсягу постачання 3 421,60 грн, який відображено у зведеній податковій накладній № 53 від 30.06.2022 з терміном реєстрації 20.07.2022, яка зареєстрована 25.07.2022, отже з урахуванням 5 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації;

- 10 % від суми ПДВ (103 709,86 грн), урахуванням 1 доби прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації при обсязі постачання 5 187 159,5 грн, ПДВ 1 037 098,61, які відображені у податкових накладних з терміном реєстрації 15.08.2022 та зареєстровані 16.08.2022, зокрема : № 10 від 31.07.2022, № 38 від 31.07.2022, № 5 від 28.07.2022, № 6 від 23.07.2022, № 2 від 17.07.2022, № 4 від 20.07.2022, № 3 від 30.07.2022, № 6 від 16.07.2022, № 5 від 31.07.2022, № 54 від 31.07.2022, № 5 від 26.07.2022, № 25 від 31.07.2022, № 44 від 31.07.2022, № 43 від 31.07.2022, № 6 від 31.07.2022, № 8 від 31.07.2022, № 57 від 31.07.2022, № 35 від 31.07.2022, № 18 від 31.07.2022, № 42 від 31.07.2022;

- 20 % від суми ПДВ (805,20 грн), з урахуванням 29 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації при обсязі постачання 20 130 грн., ПДВ 4 026 грн, які відображені у податковій накладній № 74 від 30.11.2022 з терміном реєстрації 15.12.2022 та зареєстрована 13.01.2023 (з урахуванням 29 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації);

- 2 % (1 553,1 грн.) від обсягу постачання 393 708,67 грн, який відображено у податкових накладних з терміном реєстрації 15.07.2022, які зареєстровані 27.07.2022 (з урахуванням 12 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), зокрема: № 4 від 03.03.2022 та № 2 від 06.04.2022.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що всі податкові накладні, за порушення термінів реєстрації яких позивача притягнуто до відповідальності, були зареєстровані не раніше 26.07.2022, а відтак на ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» не розповсюджується звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, запроваджене пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.

При цьому, дата виписки частини спірних податкових накладних, яка припадає на період з 01.02.2022 по 30.06.2022, не є безумовною підставою для застосування положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, оскільки ключовою обставиною, яка повинна братися до уваги, є саме дата реєстрації таких накладних.

Отже, враховуючи, що на момент реєстрації податкових накладних поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень податкового законодавства, висновки суду щодо наявності підстав для звільнення ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» від відповідальності за пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України є помилковими та такими, що зроблені при неправильному застосуванні норм права.

Колегія суддів наголошує, що згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 30 січня 2024 року по справі № 280/4484/23, щодо застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, судом касаційної інстанції зазначено наступне.

«Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року)».

Отже, беручи до уваги вищенаведені висновки Верховного Суду, у період з лютого по серпень та в листопаді 2022 року, граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних були встановлені п. 201.10 ст.201 ПК України, а розмір штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних - п. 120-1.1 ст. 120 ПК України.

Разом з цим, при притягненні до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган згідно з п.112.1 ст.112 ПК України повинен врахувати, що особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п.112.2 ст.112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Приписами п.112.7 ст.112 ПК України встановлено, що у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Порядок доведення обставин, за яких особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинене податкове правопорушення, в межах судового провадження визначається процесуальним законодавством.

Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

За визначенням, наведеним у пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи, що штрафні (фінансові) санкцій (штрафи) є різновидом фінансової відповідальності, саме на відповідача покладено обов`язок доведення обставин, що платник податків мав можливість дотримання правил та норм, однак не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання.

Згідно з пп.112.8.9 п.112 ст.112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Колегією суддів встановлено, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за № 453/37789 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), станом на 29 червня 2022 року (Заголовок із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 80 від 28.04.2022, № 82 від 01.05.2022, № 85 від 06.05.2022, № 89 від 11.05.2022, № 92 від 14.05.2022, № 98 від 20.05.2022, № 100 від 25.05.2022, № 104 від 31.05.2022, № 105 від 01.06.2022, № 113 від 10.06.2022, № 119 від 14.06.2022, № 125 від 21.06.2022, № 132 від 22.06.2022, № 134 від 24.06.2022, № 138 від 29.06.2022, № 143 від 01.07.2022) (далі Перелік № 75).

Так, підпунктом 14 пункту 6 розділу VІІ Переліку № 75 в редакції наказу від 01.07.2022 Харківська міська територіальна громада Харківської області віднесена до територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

В подальшому, у липні, серпні 2022 року Перелік № 75 також містив підпункт 14 пункту 6 розділу ІV щодо віднесення Харківської міської територіальної громади Харківської області до територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 втратив чинність на підставі наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 (далі Наказ № 309), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до підпункту 2.9 пункту 2 розділу ІІ якого з 24.02.2022 по 15.09.2022 Харківська міська територіальна громада віднесена до території активних бойових дій.

Згідно з ч.3 ст.78 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Вищенаведене дозволяє колегії суддів визнати, що віднесення Харківської міської територіальної громади з 24.02.2022 по 15.09.2022 до території активних бойових дій є загальновідомою обставиною, оскільки зазначені накази своєчасно оприлюднені на сайті вищевказаного Міністерства.

Відповідно до договору оренди нежитлових приміщень від 09.07.2022 № АМ 20 - 35 ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» орендує нежитлові приміщення у ТОВ «АЛЬМА М» за адресою: м. Харків, вул. Плиткова 12, де платник зберігав свої бухгалтерські та фінансово - господарські документи, захищений носій інформації з особистим ключем електронного підпису директора підприємства та електронною печаткою підприємства, здійснював бухгалтерський облік на підприємстві (наказ від 03.04.2021 № 2Д). При цьому підписання податкових накладних та податкової звітності згідно наказу від 03.04.2021 р. № ІД здійснюється за підписом директора ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» ОСОБА_1 , яка у зв`язку з проведенням державою-агресором на території м. Харкова та Харківської області активних бойових дій здійснювала керівництво підприємством дистанційно (наказ від 17.05.2022 № 17).

21.06.2022 вказані приміщення були пошкоджені обстрілами внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України про що Відділом поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області розпочате кримінальне провадження № 12022221180000666, в якому ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» залучено у якості потерпілої особи.

В свою чергу факт пошкодження нежитлових приміщень, орендованих ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД» також підтверджується:

-актом комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, складеним Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово - комунального господарства Харківської міської ради;

-витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

-актом про пожежу від 21.06.2022;

-звітом за результатом обстеження технічного стану нежитлової будівлі за адресою: м. Харків, вул. Плиткова № 12.

Так, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ч.1 ст. 617 ЦК України, ч.2 ст.218 ГК України та ст.14-1 Закону "Про Торгово промислові палати в Україні").

Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20), а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України від 02.12.1997 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні», із змінами та доповненнями (дали Закон № 671/97), Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Частиною 1 статті 14-1 Закону № 671/97 передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Колегією суддів враховано, що одночасно позивач в якості обставин для звільнення його від фінансової відповідальності посилається на форс-мажорні обставини воєнного стану в Україні, які стали перешкодою до своєчасного виконання позивачем податкового зобов`язання зі своєчасної реєстрації вищевказаних податкових накладних, на оприлюднений лист Торгово - промислової палати в Україні від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, сертифікат Харківської торгово-промислової палати № 6300-24-0736, що підтверджує такі обставини.

Сам по собі лист Торгово - промислової палати в Україні від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 не є єдиним достатнім доказом існування форс-мажорних обставин; обставини форс-мажору мають оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі №908/2287/17, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20, від 25.11.2021 у справі № 905/55/21).

Такими доказами, в даному випадку, є обставини проведення на території Харківської міської територіальної громади, в межах якої розташоване ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД", активних бойових дій у період з 24.02.2022 по 15.09.2022, що підтверджені частиною 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» оприлюдненого Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу 197 від 11 липня 2023 року) (далі Перелік), які колегія суддів визнає загальновідомими, що відповідно до ч. 3 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню, а також вищезазначені документи, що підтверджують пошкодження нежитлових приміщень, орендованих ТОВ «ТАЛАСА ТРЕЙД», внаслідок військової агресії РФ.

Зазначений період саме активних бойових дій, на який припадає порушення позивачем строку реєстрації податкових накладних, підтверджений Переліком, у сукупності з іншими документами, на які посилається позивач, беззаперечно свідчить про об`єктивні перешкоди господарській діяльності позивача, що включає в себе і обов`язок реєстрації податкової звітності, тобто форс-мажорні обставини.

Водночас, відповідач окрім висловлення незгоди з врахуванням судом вищевказаних документів та обставин, на які покликається позивач, не довів суду, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків, який здійснював господарську діяльність на території Харківської міської територіальної громади, яка з 24.02.2022 по 15.09.2022 віднесена до території активних бойових дій, діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

З огляду на вищевикладене, наявні підстави для застосування до позивача пп. 112.8.9 п. 112.8 ст.112 ПК України в розрізі звільнення його від фінансової відповідальності з підстав наявності форс-мажорних обставин в частині порушення строків реєстрації податкових накладних, які припадають на період проведення активних бойових дій у Харківській міській територіальній громаді з 24.02.2022 по 15.09.2022.

Посилання податкового органу на неподання позивачем до ГУ ДПС у Харківській області заяви та документів (копії документів), інформації про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, оформленої відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 (далі - Порядок № 225, набрав чинності 06.09.2022), на переконання колегії суддів, є неприйнятним, оскільки на час реєстрації спірних податкових накладних (липень, серпень 2022 року), Порядок № 225 не існував та не діяв, а відтак позивач не міг скористатись його положеннями.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2023 № 0/12197/0416 в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43698663) штрафних санкцій на суму 4 748 024,46 грн.

Водночас, порушення позивачем строків реєстрації податкової накладної № 74 від 30.11.2022 з терміном реєстрації 15.12.2022, яка зареєстрована 13.01.2023 (з урахуванням 29 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації) відбулося вже значно пізніше, як від дати закінчення активних бойових дій у Харківській міській територіальній громаді (15.09.2022), так і після відновлення можливості у ТОВ "ТАЛАСА ТРЕЙД" з реєстрації податкових накладних у липні, серпні 2022 року.

Позивачем не наведено обставин, які б після 15.09.2022 унеможливлювали дотримання ним строку реєстрації вказаної податкової накладної.

Документів, які б свідчили про те, що після закінчення активних бойових дій у Харківській міській територіальній громаді у позивача були наявні інші суттєві перешкоди для своєчасної реєстрації податкових накладних, у тому числі форс-мажорні обставини, які існували до 15.09.2022, до матеріалів справи не надано.

Таким чином, штрафні санкції у розмірі 20 % від суми ПДВ (805,20 грн), з урахуванням 29 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації при обсязі постачання 20 130 грн., ПДВ 4 026 грн, які відображені у податковій накладній № 74 від 30.11.2022 з терміном реєстрації 15.12.2022 та яка зареєстрована 13.01.2023 (з урахуванням 29 діб прострочення між датою реєстрації та граничною датою реєстрації), відповідачем нараховані правильно, що зумовлює відмову у задоволенні позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2023 № 0/12197/0416 на суму 805,20 грн.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Як зазначено в п.58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з частиною 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Беручи до уваги, що суд першої інстанції під час вирішення спірних правовідносин невірно застосував норми матеріального права та зазначивши неправильні мотиви, дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі № 520/23099/23 підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення позовних вимог з інших мотивів, наведених у цій постанові.

Керуючись ч. 4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 по справі № 520/23099/23 - скасувати.

Прийняти постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.05.2023 № 0/12197/0416 в частині нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "ТАЛАСА ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43698663) штрафних санкцій на суму 4 748 024,46 грн.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.С. ПерцоваСудді С.П. Жигилій В.Б. Русанова Повний текст постанови складено та підписано 15.04.2024 року

Джерело: ЄДРСР 118399509
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку