open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/11667/24

Провадження № 1-кс/761/8064/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч.6 ст.193 КПК України, відносно:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України, у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до ЄРДР за №22024000000000236 від 14.03.2024,

В С Т А Н О В И Л А:

Старший слідчий в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч.6 ст.193 КПК України, відносно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч. 1 ст. 258-3 КК України, у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до ЄРДР за №22024000000000236 від 14.03.2024.

Слідчий обґрунтовує клопотання тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000236, внесеному до ЄРДР 14.03.2024, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України.

В ході досудового розслідування установлено, що згідно міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, дії рф на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.

Деклараціями Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав а також резолюціями від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), про зміцнення міжнародної безпеки від 21.12.1965 №2131 (ХХ), про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Упродовж 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади та збройних сил російської федерації виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Своїх злочинних цілей представники влади і зс рф вирішили досягти зокрема шляхом створення і фінансування терористичної організації на території України.

Так, 07 квітня 2014 року в місті Донецьку Донецької області під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади рф та зс рф створено терористичну організацію «донецька народна республіка». Координація діяльності цієї терористичної організації, як і її фінансове, матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється невстановленими на цей час представниками влади та зс рф, окремими іноземними громадянами, а також окремими суб`єктами господарської діяльності та громадянами України, лояльно налаштованими до ідей та діяльності «днр».

Указана терористична організація має: конкретних лідерів, які підтримують між собою тісні взаємозв`язки; чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, керівники та учасники яких підпорядковуються лідерам організацій; а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов`язки згідно з єдиним планом спільних злочинних дій.

Так, на учасників силового блоку терористичної організації «днр» покладаються наступні обов`язки:

- систематична організація та здійснення актів застосування збройної сили проти держави України у особі представників сил АТО, зокрема ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань, задіяними у проведенні антитерористичної операції;

- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку терористичних організацій «днр» та, організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Донецької області;

- вчинення терористичних актів та диверсій на інший території України;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення АТО та забезпечення власної злочинної діяльності;

- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;

- силова підтримка учасників політичного блоку незаконних утворень «днр», захоплення, а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;

- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.

Водночас на учасників політичного блоку терористичної організації «днр» покладаються обов`язки:

- створення так званих «органів державної влади «днр» та організація їх діяльності;

- видача документів, які мають ознаки нормативно-правових актів, від імені нелегітимних «органів державної влади «днр»;

- організація та проведення незаконних референдуму та виборів на територіях, підконтрольних «днр»;

- проведення агітаційної роботи серед населення Донецької області щодо діяльності терористичної організації «днр» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії між лідерами «днр», представниками влади та зс рф з метою координації дій щодо застосування актів збройної сили проти держави України, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для здійснення актів застосування збройної сили проти держави України, зокрема протидії правоохоронним органам та силам АТО;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «днр», дискредитації діяльності органів державної влади України і осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції, та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «днр» та для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників «днр» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.

Одним із основних завдань учасників вказаної терористичної організацій є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вплив на прийняття рішень, вчинення та не вчинення дій органами державної влади України, шляхом застосування зброї, вчинення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров`я людини, заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.

Враховуючи викладене, так звана «донецька народна республіка» є стійким об`єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому відповідно до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.

При цьому, терористична діяльність охоплює зокрема організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у них (ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом»).

07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО) із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань, яка тривала до 30 квітня 2018 року та надалі отримала формат «операції Об`єднаних сил».

З квітня 2014 року учасники терористичної організації «днр», реалізуючи злочинний умисел представників влади рф і зс рф щодо досягнення зазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема щодо визнання легітимності діяльності «днр» та влади її керівників, здійснюють захоплення адміністративних будівель і ключових об`єктів інфраструктури на території Донецької області, акти застосування збройної сили проти держави України, чинять збройний опір військовослужбовцям Збройних Сил України та правоохоронним органам України, задіяним у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші злочини.

Як наслідок, частина території Донецької області України в межах визначених постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», постановою Верховної Ради України № 252-VIII від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», - опинилась під контролем представників терористичної організації «днр».

Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «днр» або за їх участі знайшли своє відображення у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «днр» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВРУ до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 за № 106-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого російською федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії російської федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VIII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VII, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами російської федерації та керівниками терористичних організації «днр» та «лнр», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VIIІ.

Отже, Верховною Радою України, як єдиним законодавчим органом державної влади, «днр» визнано терористичною організацією, а відповідних осіб, які забезпечують їх функціонування, як учасників вказаної терористичної організації.

Факт створення «днр» за підтримки та під контролем російської федерації визнано Резолюцією ПАРЕ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «днр» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності з українським або міжнародним правом.

Наведені вище факти розв`язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, захоплення державних установ, організацій та військових частині з 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв`язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_6 .

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України рф та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року рф визнано «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами.

22 лютого 2022 року президент рф, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.

Указом Президента України від 24.022022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102 IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 (затверджено Законом № 2119-IX від 15.03.2022), з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022 (затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022), з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 (затверджено Законом № 2263-IX від 22.05.2022), з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022 (затверджено Законом № 2500-IX від 15.08.2022), з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022 (затверджено Законом № 2738-IX від 16.11.2022), та з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента України від 06 лютого 2023 року №58/2023 (затверджено Законом №2915-ІХ від 07.02.2023), з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023 (затверджено Законом № 3057-IX від 02.05.2023), з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 451/2023 від 26.07.2023 ( затверджено Законом № 3275-IX від 27.07.2023), з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента №734/2023 від 06.11.2023 (затверджено Законом № 3429-IX від 08.11.2023), з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 49/2024 від 05.02.2024 (затверджено Законом № 3564-IX від 06.02.2024), який наразі діє.

Законом України від 22.05.2022 за № 2265-IX російську федерацію визнано державою-терористом.

З огляду на викладене, між державами рф та Україна з 20 лютого 2014 року триває збройний конфлікт.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», керівники та посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни, які сприяли терористичній діяльності, зокрема: надавали кошти, інші фінансові активи чи економічні ресурси, відповідні послуги безпосередньо чи опосередковано для використання в інтересах фізичних осіб, які вчиняють терористичні акти або сприяють чи беруть участь у їх вчиненні, чи в інтересах юридичних осіб, майно яких безпосередньо чи опосередковано перебуває у власності чи під контролем терористів або осіб, які сприяють тероризму, а також юридичних і фізичних осіб, які діють від імені чи за вказівкою зазначених осіб несуть відповідальність згідно з законом.

Поряд з цим встановлено, що на виконання Указу Президента України від 27.08.2014 № 691/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 27 серпня 2014 року «Про заходи щодо удосконалення державної військово-технічної політики» припинено експорт до рф товарів військового призначення та подвійного використання.

Указом Президента України від 15.03.2017 № 62/2017 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 березня 2017 року «Про невідкладні додаткові заходи із протидії гібридним загрозам національній безпеці України» тимчасово, до реалізації пунктів 1 і 2 Мінського «Комплексу заходів» від 12 лютого 2015 року, а також до повернення захоплених підприємств до функціонування згідно із законодавством України, припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей.

За таких обставин, генеральний директор акціонерного товариства «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4), засновник та кінцевий бенефіціарний власник «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109 ), громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за попередньою змовою та спільно із директором зовнішньоторговельного департаменту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (ЄДРПОУ 14307794) ОСОБА_7 , в безпосередньому підпорядкуванні якого знаходяться заступники директора ЗТД, начальники відділів ЗТД, керівники представництв АТ «Мотор Січ» в далекому зарубіжжі, до функцій якого входить створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень, організація та проведення з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, який зобов`язаний забезпечувати виконання завдань та функцій, покладених на ЗТД, тобто особа, яка володіє навичками управління персоналом, володіє інформацією, яка накопичується відділами департаменту за профілем їх роботи, приймає управлінські рішення, аналізує національне законодавство в області здійснення експортних операцій підприємством, їх віднесення до підконтрольних товарів, список яких визначений додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1807, а також Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. N 86, в т.ч. обізнаний із вимогами Закону України від 20.02.2023 № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», вивчає ризики здійснення експорту товарів та послуг до країн та фірм, по відношенню до яких рішенням Ради національної безпеки і оборони України застосовано відповідні заборони шляхом їх обходу, обізнаний із вимогами норм Митного Кодексу України в частині сплати обов`язкових митних платежів за укладеними контрактами та сплатою по ним податків за ставками та розмірами, визначеними Податковим кодексом України, обізнаний із шляхами обходу здійснення сплат по таким платежам, обізнаний та вміло застосовує при веденні АТ «Мотор Січ» своє господарської діяльності в межах укладених міжнародних контрактів міжнародні торгові умови «Incoterms 2010», згідно із якими встановлюються правила, які регулюють питання пов`язані з доставкою товарів від продавця до покупця, що включає в себе власне перевезення, відповідальність за експортне та імпортне оформлення товарів, визначають відповідального за сплату доставки, митного оформлення, та страхування ризиків на шляху транспортування товарів залежно від означених стандартних умов поставки, вивчає такі логістичні маршрути поставляння товарів (підбирає країну, фірму та інші питання, пов`язані із поставкою товарів та послуг до замовника), а також діяльність підприємств, митні взаємовідносини із країнами, з підприємствами яких АТ «Мотор Січ» перебуває в таких договірних відносинах та несе в них відповідальність по зобов`язаннях, особисто зустрічається з замовниками перед укладанням контрактів та на протязі їх дії (за необхідності), де обговорюється предмет контракту, умови та строки поставки, якість та кількість товару, його ціна та загальна сума контракту, технічні гарантії, сплата податків та зборів, форс-мажорні обставини, пакування та маркування товару, строк дії контракту та інші його умови, який умисно даючи поради та вказівки, направлені для усунення перешкод у співпраці між АТ «Мотор Січ» та ВП «СМЗ», за попередньою змовою та спільно із підлеглим ОСОБА_7 - заступником директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» ОСОБА_8 (02.05.2023 ОСОБА_8 ухвалою Шевченківського районного суду міста Запоріжжя у справі № 336/2150/23 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України на підставі ч.2 ст. 258-3 КК України), до функцій якого відноситься планування та організація поставок запасних частин для експлуатації та ремонту авіаційної техніки, визначення найбільш перспективних напрямків поставок товарів та надання послуг, ведення зовнішніх листувань та листувань всередині підприємства по питанням поставок товарів та надання послуг, якому в підпорядкуванні перебуває відділ з експорту авіаційної техніки та послуг з її ремонту, відділ експорту запасних частин та взаємовідносин з авіаремонтними підприємствами, за попередньою змовою та спільно із ОСОБА_9 , який будучи президентом АТ «Мотор Січ» фактично здійснював управління його господарською діяльністю та відокремленими підрозділами у виді стратегічного та поточного управління, планування, управління персоналом, виробництвом, маркетингом, фінансами, інвестиціями, достовірно усвідомлюючи, що Відокремлений підрозділ - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (код ЄДРПОУ 14313139) розташований на тимчасово окупованій російською федерацією території України за адресою: Україна, Донецька область, м. Сніжне, вул. Терешкової, буд. 3 , де тимчасово не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України, в силу чого, а також норм чинного законодавства України здійснення подальшої господарської діяльності останнього неможливе, а також усвідомлюючи, що функції окупаційної адміністрації російської федерації на зазначеній окупованій території України здійснює терористична організація «днр», діючи умисно, усвідомлюючи, що грошові активи, збір яких «министерством доходов и сборов «днр» у вигляді податків, мит та зборів з фізичних та юридичних осіб, які перебувають та здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області для подальшого їх скерування до «місцевих» та «республіканського бюджету «днр» з метою створення уявного фінансового добробуту і стабільності на тимчасово окупованій території, будуть використані в тому числі на фінансування дій щодо насильницької зміни меж території та кордону України, вчинення терористичних актів, з метою приховування прямої співпраці АТ «Мотор Січ» із Відокремленим підрозділом - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» та уникнення за це кримінальної відповідальності, своїми порадами, вказівками, направленими на усунення перешкод, не пізніше грудня 2017 року, знаходячись у невстановленому на даний час органом досудового розслідування місці, всупереч діючих національних заборон на переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, а також заборони на експорт до рф товарів військового призначення та подвійного використання, розробив схему поставок лопаток до авіаційних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, АІ-24 серії 2, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ТВ3-117ВМА серії 02, ТВ3-117ВМ серії 02, АІ-450М, АІ-9, приводу газотурбінному ГТЭ-6,3/МС, ГТЭ-8/МС, ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС, ГТЭ-МС-2,5Д з Відокремленого підрозділу - Сніжнянський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя, тим самим створив умови для сприяння здійсненню господарської діяльності ВП «СМЗ» на тимчасово окупованій території Донецької області України, що як наслідок супроводжувалося сплатою грошових коштів під виглядом «податку на прибуток», «прибуткового податку», «вивізного мита» тощо на користь зазначеної терористичної організації, чим надав інше сприяння її діяльності.

Так, наказом президента АТ «Мотор Січ» ОСОБА_9 № 1735/к від 22.07.2015 ОСОБА_7 призначено на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ», звільнивши його з посади директора регіонального представництва АТ «Мотор Січ» в російській федерації цього ж департаменту, яку він займав з 24 жовтня 2005 року.

У період часу з 16.10.2019 по 12.02.2023 директор зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_7 будучи керівником структурного підрозділу підприємства, перебував у прямому підпорядкуванні президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки ОСОБА_9 , якого було звільнено із займаної посади наказом Генерального директора АТ «Мотор Січ» № 306/к від 10.02.2023.

Так, п. 9.2. посадових інструкцій директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.0-2010 (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п. 9.2.4 зазначено, що до функцій директора ЗТД відноситься організація виконання робіт з розрахунку та плануванню витрат за зовнішньоекономічною діяльністю, у п. 9.2.6 - створення сприятливих умов співробітництва підприємства зі споживачами (замовниками) АРЗ, партнерами, клієнтами з метою розширення експорту продукції (послуг) та отримання найбільших фінансових надходжень. До обов`язків, відповідно до п.9.3 Інструкцій, зокрема п. 9.3.1 відноситься забезпечення виконання задач та функцій, покладених на ЗТД. До прав, відповідно до п. 9.4, зокрема п. 9.4.1 відноситься представництво підприємства на перемовинах з представниками інших держав (підприємств, організацій та т.п.) на виставках, в державних установах та ін. з питань, які відносяться до компетенції ЗТД, а також по іншим питанням за дорученням голови ради директорів, п. 9.4.2 - контактувати від імені підприємства з іноземними та вітчизняними установами та фірмами, а також їх представниками з питань зовнішньоекономічних зв`язків в межах цього стандарту. У відповідності до літери б) пункту 9.4.16 Інструкцій призупиняє виконання розпоряджень керівників підрозділів підприємства до розгляду питання керівництвом підприємства при прийнятті ними незаконних по відношенню до зовнішньоекономічної діяльності рішень або рішень, які можуть призвести до необґрунтованих збитків підприємства, літерами в) та д) пункту 9.4.19 - вносить пропозиції керівництву підприємства та відповідним підрозділам по встановленню цін на продукцію, послугу яка експортується, та на продукцію, яка закуповується по імпорту, створенню спільних підприємств (з іноземними партнерами) з виробничої та (або) комерційної діяльності як в Україні, так і за кордоном. Несе відповідальність, відповідно до п. 9.5 Інструкцій, зокрема п. 9.5.5 достовірність інформації, яку надає ЗТД підрозділам підприємства, п. 9.5.8 - дотримання діючих в Україні законів, постанов та інших законодавчих документів, якими регламентується порядок зовнішньоекономічної діяльності в Україні, п. 9.5.14 - порушення законодавства, нормативних документів та актів, пов`язаних з зовнішньоекономічною діяльністю, в частині функцій, закріплених за ЗТД, п. 9.5.17 - дотримання в ЗТД вимог та положень законодавства України, правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, та протипожежних заходів, своєчасне проведення інструктажів.

В той же час, п. 8.2 посадових інструкцій заступника директора ЗТД АТ «Мотор Січ», відповідно до стандартів підприємства СТП 549.016.1-2016 (далі - Інструкцій) визначено функції останнього, де у п.8.2.1 зазначено, що до функцій заступника директора ЗТД відноситься планування та організація поставок, в тому числі, запасних частин для експлуатації та ремонту авіаційної техніки, у п. 8.2.2 Інструкцій - забезпечення своєчасного надходження оплати за товари, які поставляються та послуги, які надаються, зазначені у п. 8.2.1, п. 8.2.3 - визначення найбільш перспективних напрямків поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1. У відповідності до п. 8.4.2. Інструкції має право за дорученням директора ЗТД представляти підприємство в інших організаціях з питань поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1, п. 8.4.4 - має право готувати, візувати, та забезпечувати оформлення наказів та розпоряджень у відповідності з СТП 549.350. Вести зовнішнє листування та листування всередині підприємства по питанням поставок товарів та надання послуг, зазначених у п. 8.2.1.

На виконання покладених на ОСОБА_8 Інструкцією завдань та обов`язків, з метою підтвердження своєму керівнику - ОСОБА_7 дієвості роботи схеми поставок лопаток до авіаційних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, АІ-24 серії 2, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ТВ3-117ВМА серії 02, ТВ3-117ВМ серії 02, АІ-450М, АІ-9, приводу газотурбінному ГТЭ-6,3/МС, ГТЭ-8/МС, ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС, ГТЭ-МС-2,5Д з Відокремленого підрозділу - Сніжнянський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» (далі за текстом - ВП «СМЗ») у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя, у складанні якої він приймав безпосередню участь, а також ефективності порад та вказівок ОСОБА_7 , наданих ним для усунення перешкод у співпраці між АТ «Мотор Січ» та ВП «СМЗ» в умовах діючих національних заборон, якими припинено переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, не пізніше 11.01.2022 на окремих аркушах паперу ОСОБА_8 у друкований спосіб покроково викладено таку схему, де ним підтверджено ефективність її роботи, а також надано оцінку та аналіз ризиків поставок таких лопаток до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя у разі додаткового включення, як на цьому наголошував ОСОБА_7 , до такої схеми юридичних осіб, місцезнаходження яких зареєстровано у Об`єднаних Арабських Еміратах під назвою «Middle EAST» та у Китайській Народній Республіці під назвою «China Taly Aviation Technologies Corp.», прорахувавши при цьому додаткові фінансові витрати, яких зазнаватиме АТ «Мотор Січ», а також ризиків при такій співпраці, за якими АТ «Мотор Січ» може бути позбавлена єдиного джерела отримання лопаток до авіаційних двигунів з території російської федерації, застосування по відношенню до таких компаній національних заборон та притягнення учасників схеми до кримінальної відповідальності.

Відповідно до п.п. 2.4, 2,5, 4.6 статуту Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» затвердженого загальними зборами підприємства (протокол № 24 від 30.03.2017), Сніжнянський машинобудівний завод (Донецька область, місто Сніжне, вулиця Терешкової, 3) входить до складу Товариства як відокремлений підрозділ без права юридичної особи, з правом відкриття поточних та розрахункових рахунків і діє на підставі положення про нього.

У Товаристві обирається президент Товариства. Обрання здійснюється на підставі спільного рішення ради директорів і наглядової ради в порядку, передбаченому положенням про президента Товариства. Діяльність президента Товариства регулюється положенням, яке затверджується радою директорів.

Протоколом засідання ради директорів публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» № 84 від 03.09.2019 у зв`язку із введенням посади президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню й модернізації вертолітної техніки й необхідністю внесення доповнень у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і суспільних формувань, - президентові АТ «Мотор Січ», Генеральному конструктору по створенню й модернізації вертолітної техніки ОСОБА_9 надано право здійснювати всі дії від імені АТ «Мотор Січ» без доручення, у тому числі підписувати договори.

Наказом голови ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 №3570/к від 16.10.2019 ОСОБА_9 призначено президентом АТ «Мотор Січ», Генеральним конструктором по створенню та модернізації вертолітної техніки.

Відповідно до літери а) пункту 1.1 посадової інструкції Президента АТ «Мотор Січ», Генерального конструктора по створенню та модернізації вертолітної техніки, затвердженої 23.09.2019 головою ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 , основними задачами президента є загальне керівництво та організація поточної виробничо-господарської діяльності АТ «Мотор Січ». Пунктом 1.4 Інструкцій визначено, що президенту підпорядковані відокремлені та структурні підрозділи, а також персонал підприємства у відповідності до схеми організаційної структури управління підприємством (СТП 549.500.0), п.п. 2.3, 2.7 Інструкції - президент зобов`язаний керувати поточною виробничо-господарською діяльністю підприємства, організовувати та координувати роботу та ефективну взаємодію відокремлених та структурних підрозділів з метою задоволення потреб замовників та споживачів відповідних видів продукції та послуг, а також для досягнення цілей акціонерного товариства, забезпечувати дотримання законності, активне використання правових способів удосконалення управління, зміцнення договірної дисципліни, розділом 3 Інструкції - президент має право представляти підприємство у всіх організаціях, установах, підприємствах усіх форм власності як в Україні, так і за її межами, від імені підприємства підписувати договори, контракти по видам господарської діяльності підприємства, накази по підприємству, в тому числі накази про призначення та увільнення персоналу підприємства (в тому числі директорів по напрямкам діяльності, керівників відокремлених підрозділів, їх заступників, головних спеціалістів, керівників структурних підрозділів та їх заступників), розпорядження або інші організаційно-розпорядчі документи по всім видам діяльності підприємства, вихідну кореспонденцію по всім видам господарської діяльності підприємства, вимагати та отримувати від відокремлених та структурних підрозділів, а також посадових осіб інформацію, необхідну для виконання його обов`язків, затверджувати організаційну структуру підприємства, в тому числі організаційні структури відокремлених підрозділів підприємства, п. 4.1 Інструкції - президент несе відповідальність за виконання своїх посадових обов`язків та використання прав, наданих справжньою посадовою інструкцією.

За видами діяльності, ВП «СМЗ» серед іншого спеціалізується на виробництві інших готових металевих виробів, н.в.і.у., із використанням виробничих потужностей якого, станом на 2014 рік, виготовлялось 1600 найменувань деталей різного призначення, серед яких напрямні та спрямовуючі лопатки компресорів та турбін авіаційних двигунів. Протягом 2014 року ВП «СМЗ» вироблено 2103,4 тисяч штук лопаток різного призначення.

Так, 06.10.2014 у складі терористичної організації «днр» створено так зване «министерство доходов и сборов «днр», діяльність якого регулювалась так званим «Временным Положением о министерстве доходов и сборов «днр», а структура визначалась «Временной организационной структурой министерства доходов и сборов «днр», затверджені «постановою ради міністрів «днр» за № 37-8, яка діяла до 17.09.2019.

У відповідності до «Временных Положений о министерстве доходов и сборов «днр», «министерство доходов и сборов «днр» є республіканським органом виконавчої влади, який реалізовує «державну» політику у сфері оподаткування та митної справи. «Міністерство» підпорядковується «голові «донецької народної республіки» та «раді міністрів «донецької народної республіки». «Міністерство» здійснює свою діяльність у відповідності до «Конституції «днр», «законам «днр» та іншим «нормативно-правовим актам «днр».

12.09.2019 так званою «постановою уряду донецької народної республіки» № 25-20 затверджено «Положение о министерстве доходов и сборов донецкой народной республики» (далі - «положення»), пунктом 1.1. якого визначено (в редакції від 17.09.2019), що «міністерство» є республіканським органом виконавчої влади, яке реалізує «державну» політику та виконує функції з нормативно-правового регулювання, контролю та нагляду у сфері, в т.ч. оподаткування та митної справи. У відповідності до п. 2.1. «положень», основними задачами «міністерства» серед іншого є забезпечення реалізації державної політики у сфері оподаткування та митної справи.

03.10.2014 прийнято та введено в дію «Временное Положение о налоговой системе донецкой народной республики», 25.12.2015 так званий «закон «О налоговой системе» (далі - «податковий закон»), якими визначено так звану «налоговую систему «днр», введено реєстрацію підприємств та підприємців в так званих «податкових органах «днр», порядок сплати ними податків та інших обов`язкових платежів.

Підпунктом 40 пункту 9.1. статті 9 «податкового закону» (в редакції від 30.06.2021) визначено поняття «платники податків», яким визначено вичерпне коло осіб, віднесених до такої категорії, де платники податків - це юридичні особи, фізичні особи-підприємці, філіал юридичної особи - нерезидента, податкові агенти, фізичні особи, на яких у відповідності із дійсним «законом» покладено обов`язок сплачувати податки та збори.

Приписами п.п. 10.1., 10.2. ст. 10 «податкового закону» унормовано, що система податків та зборів в «донецькій народній республіці» формується республіканськими податками, місцевими податками та зборами. Республіканськими податками, місцевими податками та зборами визнаються податки та збори, які встановлені цим «законом» та обов`язкові до сплати на всій території «донецької народної республіки», якщо інше не передбачено пунктом 10.4. дійсної статті.

До податків та зборів, згідно п. 11.1 статті 11 «податкового закону», серед іншого відноситься податок на прибуток (налог на прибыль) та прибутковий податок (подоходный налог).

Статтею 12 «податкового закону» розтлумачено, що під податком розуміється обов`язковий, індивідуально безоплатний платіж, що стягується до відповідного бюджету з платників податків, у формі відчуження належних їм на праві власності, господарського відання або оперативного управління грошових коштів з метою фінансового забезпечення діяльності «донецької народної республіки». Збором є обов`язковий платіж, що стягується до відповідного бюджету з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок здійснення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій. Сукупність республіканських та місцевих податків (зборів), що стягуються у встановленому цим Законом порядку, становить податкову систему Донецької Народної Республіки.

Платниками податків, зборів та інших обов`язкових платежів, відповідно до ст. 15 «податкового закону» є юридичні особи, фізичні особи-підприємці, філії юридичних осіб - нерезидентів, податкові агенти, фізичні особи, на яких відповідно до цього Закону покладено обов`язок сплачувати податки та (або) збори. Юридичні особи - це зареєстровані в установленому законодавством порядку підприємства, установи, організації, які мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні відокремлене майно та відповідають за своїми зобов`язаннями цим майном, можуть від свого імені набувати та здійснювати майнові та немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем, відповідачем у суді та провадять діяльність на території «донецької народної республіки» та за її межами:

а) юридичні особи резиденти - юридичні особи, які зареєстровані та здійснюють діяльність на території «донецької народної республіки»;

б) юридичні особи - нерезиденти - не зареєстровані на території Донецької Народної Республіки юридичні особи, незалежно від провадження або нездійснення діяльності на території «донецької народної республіки».

Як визначено п. 66.1. ст. 66 «податкового закону», податок на прибуток сплачується суб`єктами, класифікованими відповідно до статті 15 цього «податкового закону».

Об`єктом оподаткування податку на прибуток, відповідно до п. 67.1. ст. 67 «податкового закону» є прибуток, який розраховується шляхом зменшення суми валових доходів звітного періоду на суму валових витрат звітного періоду з урахуванням правил, встановлених цим розділом.

Податок сплачується з прибутку, розрахованого відповідно до статті 75 «податкового закону», у розмірі 20 відсотків від такого прибутку (п. 69.1. ст. 69 «податкового закону»). Ставка податку на прибуток на дохід, виплачений нерезиденту, який провадить діяльність на території «донецької народної республіки», становить 20 відсотків від суми такого доходу та розраховується з урахуванням особливостей, зазначених у пункті 75.3 статті 75 «податкового закону» (п. 69.3. ст. 69 «податкового закону»).

Згідно ст. 75 «податкового закону», прибуток, що підлягає оподаткуванню, визначається як різниця між валовими доходами та валовими витратами платника за звітний період, що визначаються відповідно до статей 71 та 72 «податкового закону». Сума податку, що підлягає сплаті до «республіканського бюджету «донецької народної республіки», розраховується як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на ставку податку, передбачену статтею 69 «податкового закону». Сума податку, що підлягає сплаті з доходу, виплаченого нерезиденту за укладеними господарськими договорами з переходом права власності на товари, сировину, матеріали, роботи, послуги, що є предметом такого договору, на території «донецької народної республіки» (крім випадків, викладених у підпунктах 72.2.4, 72.2.5 пункту 72.2 статті 72 «податкового закону»), а також за договорами комісії, доручення, консигнації та іншими подібними договорами, розраховується відповідно до норм пункту 69.3 статті 69 «податкового закону» та сплачується суб`єктами господарювання «донецької народної республіки», які виплачують такий дохід та виступають за такими операціями податковими агентами. Сплата податку провадиться до або одночасно з виплатою доходу нерезиденту.

Платниками прибуткового податку (подоходного налога), відповідно до ст. 119 «податкового закону» є:

а) фізичні особи - резиденти з джерелом походження оподатковуваного доходу як у «донецькій народній республіці», так і за її межами, а також нерезиденти з джерелом походження доходу оподатковуваного в «донецькій народній республіці»;

б) податкові агенти у випадках, передбачених «податковим законом»;

в) особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Об`єктом оподаткування прибутковим податком (подоходным налогом), згідно ст. 120 «податкового закону» для резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (з джерелом походження як у «донецькій народній республіці», так і за її межами); для нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід із джерелом походження у «донецькій народній республіці».

Статтею 121 «податкового закону» визначено, що загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, що підлягає оподаткуванню, виплачений (наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. До загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включаються, в тому числі доходи у вигляді заробітної плати, виплачені платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Ставка податку визначається у розмірі 13% від суми місячного прибутку (п. 122.1.1 ст. 122 «податкового закону»).

У випадках, якщо суми доходу, зазначені у пункті 121.2 статті 121 «податкового закону» виплачуються фізичними особами-підприємцями та юридичними особами, класифікованими відповідно до пунктів 15.2 - 15.4 статті 15 «податкового закону», то ці суб`єкти господарювання виступають податковими агентами за сумами виплаченого доходу і утриманого «податку». При цьому фізичні особи, визначені пунктом 15.6 статті 15 «податкового закону», звільняються від подання податкової декларації про отримані фізичними особами доходи (п. 122.4. ст. 122 «податкового закону»).

25.03.2016 так званою «постановою народної ради донецької народної республіки» № 116-ІНС прийнято так званий «закон «О таможенном регулировании в донецкой народной республике» (далі - «закон»).

Частинами 1 та 2 статті 185 «закону» (в редакції від 02.07.2021) визначено, що товари, які переміщуються через митний кордон «днр», підлягають оподаткуванню митними платежами, до яких в тому числі входить мито.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 187 «закону» визначено, що мито - обов`язковий платіж, який нараховується та сплачується при переміщенні через митний кордон «днр» товарів, транспортних засобів та інших предметів у відповідністю із вказаним «законом», нормативно-правовими актами «днр» та міжнародними договорами «днр». У «днр» застосовується серед іншого «вивізне мито».

Статтею 189 «закону» унормовано, що «вивізне мито» встановлюється «урядом донецької народної республіки» на товари, транспортні засоби та інші предмети, які вивозяться за межі митної території «днр».

Порядок та форма сплати митних платежів врегульована ст. 222 «закону», де у ч.ч. 2, 3 зазначено, що суми митних платежів сплачуються в готівковій формі через касу фінансового закладу або в безготівковій формі через фінансову установу. Перерахування сум митних платежів в «республіканський бюджет днр» з вказаного рахунку здійснюється республіканським органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері оподаткування та митної справи, на підставі реєстрів, сформованих «митною службою донецької народної республіки».

Так, у грудні 2017 року (точної дати на даний час органом досудового розслідування не встановлено) на ВП «СМЗ» введено так звану «временную государственную администрацию «днр» з подальшою «перереєстрацією в якості юридичної особи «днр».

З метою опосередкованого контролю терористичної організації «днр» над ВП «СМЗ» у виді здійснення «временной государственной администрации «днр», виробничі потужності ВП «СМЗ» фактично з грудня 2017 року (точної дати на даний час органом досудового розслідування не встановлено) перейшли в управління російської компанії ТОВ «Авіатех» (ІПН 6166104950, російська федерація, м. Ростов-на-Дону, вул. Тролейбусна, буд. 24/2В, офіс 923-924), якою у свою чергу для управління заводом створено Донецький філіал ТОВ «Авіатех» (м. Донецьк, вул. Артема, буд. 138-А).

Не пізніше 11 січня 2018 року, президентом АТ «Мотор Січ» ОСОБА_9 публічно повідомлено про факт передачі АТ «Мотор Січ» Сніжнянського машинобудівного заводу, виробничі потужності якого знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території у м. Сніжне Донецької області в управління «іноземній компанії», а також про те, що АТ «Мотор Січ» продовжує контролювати господарську діяльність заводу та здійснює закупки його продукції через треті країни. При цьому ОСОБА_9 достовірно розумів, що подальша господарська діяльність цього заводу відповідно до діючого законодавства України не можлива.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше грудня 2017 року (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) у ОСОБА_9 , який переслідував корисливі мотиви, виник злочинний умисел на сприяння діяльності терористичної організації «днр» у виді повного контролю господарської діяльністю ВП «СМЗ» через підконтрольні йому підприємства, а саме АТ «Мотор Січ», за попередньою змовою із його співробітниками - директором зовнішньоторговельного департаменту ОСОБА_7 та заступником директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту ОСОБА_8 , підприємства, які знаходяться на території російської федерації - Акціонерне товариство «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4 ) в особі його генерального директора ОСОБА_6 та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109 ), засновником та кінцевим бенефіціарним власником якого є ОСОБА_6 та у виді організації сплати до «республіканського бюджету «днр» «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару (контракту), який переміщується через митну території «днр», прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ», а також податку на прибуток (налог на прибыль), розрахованого як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на 20 відсотків від такого прибутку.

Так, ОСОБА_6 з 2014 року до 28 листопада 2022 року входив до складу наглядової ради АТ «Мотор Січ», яка відповідно до п. 9.1 Статуту Товариства у редакції від 30.03.2017, є його контролюючим та регулюючим органом.

Разом з тим, наказом генерального директора АТ «Мотор Січ» ОСОБА_9 № 2120/к від 18 листопада 1997 року ОСОБА_6 було призначено на посаду директора представництва АТ «Мотор Січ» у м. москва російської федерації (наказ про звільнення ОСОБА_6 із займаної посади в матеріалах його особової справи відсутній), створене в той же день за рішенням правління (виконавчий орган, на той час) АТ «Мотор Січ» та зареєстровано на території рф згідно Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (в редакції 1997 року).

06 листопада 2013 року таке Представництво отримало від федеральної бюджетної установи рф - «Державна реєстраційна палата при міністерстві юстиції російської федерації» останній дозвіл на відкриття представництва на території рф та отримало останнє свідоцтво про його внесення до державного реєстру акредитованих на території рф представництв іноземних компаній, термін дії яких закінчився 10 грудня 2016 року, однак інформація щодо ліквідації такого Представництва до АТ «Мотор Січ» не надходила, що дає обґрунтовані стороні обвинувачення підстави вважати про подальше здійснення ним своєї господарської діяльності на території країни-агресора під керівництвом ОСОБА_6 , яке відповідно до положень «Про представництво відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» у м. москва», затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ «Мотор Січ» № 16 від 25.03.2010, його пунктів: 1.3 - у своїй діяльності керується, в тому числі, діючим законодавством російської федерації; 1.6 - строк діяльності Представництва необмежений; 2.1 - представництво не здійснює комерційної діяльності від свого імені і діє виключно від імені та за дорученням АТ «Мотор Січ»; до основних цілей Представництва, відповідно до п. 2.2., сере іншого, належить: встановлення прямих контактів з представниками фінансово-промислових об`єднань російської федерації, виконання комплексу дій по підтриманню високого іміджу АТ «Мотор Січ» у російській федерації, забезпечення функціонування системи закупівель матеріалів, агрегатів, та ін. на підприємствах та в організаціях російської федерації; до основних видів діяльності Представництва, відповідно до п. 2.3., серед іншого, належить організація та проведення переговорів з замовниками російської федерації з придбання продукції та послуг АТ «Мотор Січ», активне сприяння здійсненню досягнутих домовленостей, своєчасному проходженню відповідних документів, поданих від імені АТ «Мотор Січ», пов`язаних з господарською діяльністю АТ «Мотор Січ», в міністерствах, відомствах та організаціях м. москви.

Тобто, ОСОБА_6 будучи особою, якій довіряв ОСОБА_9 та поклав на нього питання представництва комерційних інтересів АТ «Мотор Січ» на території рф, зміцнення співпраці з російськими партнерами на підставі взаємовигідних контрактів, починаючи з 18 листопада 1997 року здобував, розвивав та використовував в інтересах АТ «Мотор Січ» прямі зв`язки із представниками військово-промислового комплексу рф, органами виконавчої влади, вивчав та застосовував національне законодавство країни-агресора, що як наслідок, не пізніше грудня 2017 року дозволило АТ «Мотор Січ», всупереч діючих національних заборон на переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей та заборони на експорт до рф товарів військового призначення та подвійного використання, поставляти лопатки до авіаційних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, АІ-24 серії 2, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ТВ3-117ВМА серії 02, ТВ3-117ВМ серії 02, АІ-450М, АІ-9, приводу газотурбінному ГТЭ-6,3/МС, ГТЭ-8/МС, ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС, ГТЭ-МС-2,5Д з Відокремленого підрозділу - Сніжнянський машинобудівний завод АТ «Мотор Січ» (далі за текстом - ВП «СМЗ») у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя, тим самим створив умови для сприяння здійсненню господарської діяльності ВП «СМЗ» на тимчасово окупованій території Донецької області України, що як наслідок супроводжувалося сплатою грошових коштів під виглядом «податку на прибуток», «прибуткового податку», «вивізного мита» тощо на користь зазначеної терористичної організації, чим надав інше сприяння її діяльності.

Посадові інструкції ОСОБА_6 , як директора представництва АТ «Мотор Січ» у м. москва СТП 549.00.456.0-2001, затверджені та введені в дію 27.02.2001, скасовані АТ «Мотор Січ» лише 05.01.2023, після зміни структури управління товариством.

За час свого перебування на території російської федерації та керування зазначеним вище московським Представництвом, ОСОБА_6 став засновником та бізнес-партнером ОСОБА_9 у низці російських компаній, зокрема ООО «ЛОСИНЫЙ ОСТРОВ» (ИНН 7716033144, м. москва, рф, засновники: ОСОБА_9 - 80%, ОСОБА_6 - 20%); ООО «МАП ЮНИОН» (ИНН 7712100329, м. москва, рф, засновники: ОСОБА_9 - 90%, ОСОБА_6 - 10%); ООО «Восточно-Европейский альянс» (ИНН 7743819730, м. москва, рф, засновники - ООО «Лосиный остров» - 100%); ООО «Вертолетные комплексы и многофункциональный системы» (ИНН 7743840080, м. москва, рф, засновники: ООО «Лосиный остров» - 60%, ОСОБА_6 - 40%, ООО «Центр исследований, анализа и маркетинга» - 20%); ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ИНН 7716815864, м. москва, рф, засновники: ОСОБА_6 - 100%), які співпрацюють з російськими підприємствами авіадвигунобудівної галузі та військово-промислового комплексу рф, у зв`язку з чим до нього рішенням РНБО від 01.04.2023 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (введене в дію Указом Президента України від 01.04.2023 № 192/2023) застосовано санкції.

Так, у період часу з грудня 2017 (точної дати органом досудового розслідування не встановлено) до 22.10.2022 на тимчасово окупованій рф та контрольованій терористичною організацією «днр» території Донецької області України ОСОБА_9 , за попередньою змовою та спільно із ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 у такий злочинний спосіб організовано:

- виробництво на підконтрольному ОСОБА_9 АТ «Мотор Січ» заготівок для виготовлення запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо), їхнє постачання на ВП «СМЗ»;

- виробництво на підконтрольному ОСОБА_9 - ВП «СМЗ», майно якого опосередковано перебуває під контролем терористичної організації «днр», запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо);

- постачання запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо) виготовлених на ВП «СМЗ» до рф на адресу підконтрольного ОСОБА_9 акціонерного товариства «Борисфен» (ІПН 7743754385, юридична адреса: російська федерація, м. Москва, вул. 2-а Піщяна, буд. 4, прим. 1А, кім. 1-4) та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» (ІПН 7716815864, російська федерація, м. Москва, Ярославське шосе, буд. 109 ) зі сплатою юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару;

- постачання зазначених запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» (лопаток тощо) від АО «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» на адресу АТ «Мотор Січ» та інших покупців як напряму, так і з третіх країн через компанію Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan) за схемою, розробленою ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 ;

- сплату в період часу з грудня 2017 року по 22 жовтня 2022 року з перерахованих АТ «Мотор Січ» грошових коштів в рахунок оплати продукції ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми заробітної плати співробітників ВП «СМЗ», кількість яких станом на 27.05.2022 налічувала більше 2500 осіб;

- сплату в період часу з грудня 2017 року по 22 жовтня 2022 року з перерахованих АТ «Мотор Січ» грошових коштів в рахунок оплати продукції ВП «СМЗ» податку на прибуток (налог на прибыль), розрахованого як різниця між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді та загальною сумою валових витрат звітного періоду, помножена на 20 відсотків від такого прибутку.

В свою чергу, відповідно до розробленої ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 вищезазначеної незаконної схеми по постачанню лопаток, вироблених із використанням виробничих потужностей ВП «СМЗ» у м. Сніжне Донецької області до АТ «Мотор Січ» у м. Запоріжжя за організації ОСОБА_9 , продукція ВП «СМЗ» (лопатки тощо) після сплати грошових коштів на користь «митних органів «днр» та проведення відповідних дозвільних процедур, опосередковано постачалась на адресу АТ «Мотор Січ» зокрема через ТОВ «Авіатех», «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», Avia Atlas FZE та АТ «Борисфен».

Оскільки зазначені товари належать до категорії, що підлягають експортному контролю в рф - АТ «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» в особі ОСОБА_6 отримує відповідні дозвільні документи в державних органах рф, та через підконтрольну йому компанію вільної економічної зони в Об`єднаних Арабських Еміратах - Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan), по окремим укладеним АТ «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» з останніми контрактам без окремого їх митного оформлення реекспортує такий товар на адресу АТ «Мотор Січ».

У такий організований ОСОБА_9 незаконний спосіб та за схемою, розробленою ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 у розробці якої з метою приховування походження товарів, виготовлених на ВП «СМЗ» зі сплатою «вивізного мита» за такі товари «митним органам «днр» у розмірі 20% від їхньої вартості здійснювалися поставки за посередництва ТОВ «Авіатех», Avia Atlas FZE, АТ «Борисфен», «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» до АТ «Мотор Січ». Указом Президента України №140/2021 від 03.04.2021 до «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» застосовано санкції та накладено заборону на ведення будь-якої господарської діяльності в Україні.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_9 не пізніше 01.01.2021 року, для ведення обліку діяльності ВП «СМЗ» через підконтрольні йому компанії АТ «Борисфен» та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI», контролю його витрат, виплат заробітних плат працівникам, розрахунків за вироблену ними продукцію, виконання поставлених ОСОБА_9 планів виробництва, його стану, контролю виду та кількості необхідних для вироблення лопаток заготівок, на постійній основі надавав ОСОБА_6 вказівки щодо написання листів в адресу АТ «Мотор Січ», де зазначати вищевказані відомості та наданням періодичних звірок по витратам та розрахункам вищевказаними підприємствами.

На виконання наданих ОСОБА_9 вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню ВП «СМЗ» запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» - лопаток, організовано поставку АТ «Мотор Січ» на адресу ВП «СМЗ» сировини для їхнього виготовлення через Avia Atlas FZE у виді заготівок (виливок) деталей для авіаційних двигунів.

Так, 05.02.2020 у м. Запоріжжя укладено контракт №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) (далі - Контракт) між АТ «Мотор Січ» в особі директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_7 , який діяв на підставі довіреності №НОЕ 342086 від 10.12.2019 (далі за текстом - Продавець) та Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan) в особі директора ОСОБА_11 (далі за текстом - Покупець). Пунктом 1 Контракту визначено, що Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає заготівки (виливки) деталей для цивільних двигунів АІ-20М серії 6, АІ-25 серії 2(2Е), Д-36 серії 4А, Д-18Т серії 3, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП, МС-14, ГТП ГТЭ-4/МС та ГТЭ - 0,3/МС. Номенклатура та кількість товару будуть зазначені в відповідних додаткових до вказаного Контракту, які будуть підписуватись по мірі надходження заявок від Покупця. Пунктом 2 Контракту визначено, що доставка товару Покупцю буде здійснюватися Продавцем по дійсному контракту на умовах СРТ м. Шарджа, відповідно до «INCOTERMS 2010» впродовж 60 календарних днів, після закінчення виготовлення товару та тільки після надання кінцевим користувачем товару оригіналу Сертифіката кінцевого користувача.

У відповідності до Додаткової угоди № 1 до Контракту, Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає заготівки (виливки) деталей для двигунів АІ-20М серії 6, АІ-24 серії 2, Д-18Т серії 3, ТВ3-117ВМА-СБМ1В, Д-436ТП та ГТП ГТЭ-4/МС, які зазначені в Додатку №1 до вказаної додаткової угоди, де зазначено лопатки різного найменування та кількості.

Генеральний директор АТ «Борисфен» ОСОБА_6 на виконання наданих ОСОБА_9 вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню на підприємстві підконтрольному терористичний організації «днр» ВП «СМЗ» лопаток до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» із сировини виготовленої АТ «Мотор Січ» (заготівок (виливок) деталей для авіаційних двигунів) та здійсненню подальших поставок лопаток до авіаційних двигунів на адресу АТ «Мотор Січ» через треті країни за схемою, розробленою ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 , зі сплатою «податку на додану вартість» «митним органам «днр» у розмірі 20%, 11.05.2021 звертався з листом до Голови Ради директорів АТ «Мотор Січ» ОСОБА_10 , в якому попросив додатково до раніше замовленого об`єму забезпечити АТ «Борисфен» у 2021 році ліварною заготівкою: 3178410522 «лопатка рабочая І» - 1500 шт; 3178419002-02 «лопатка рабочая ІІ» - 1500 шт, які як встановлено органом досудового розслідування, призначались для організації вироблення ВП «СМЗ» лопаток до вищевказаних двигунів.

З аналогічним листом ОСОБА_6 також звертався 17.01.2022 та просив забезпечити АТ «Борисфен» у 2022 році ливарною заготівкою: 3178410522/3178419001-02 ; 3178419002-02; 3178410498 .

На виконання наданих ОСОБА_9 вказівок та вищевказаного розробленого останнім злочинного плану по виготовленню ВП «СМЗ» запасних частин до авіаційних двигунів виробництва АТ «Мотор Січ» - лопаток, за схемою, розробленою ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 організовано постачання готової продукції від ВП «СМЗ» через Avia Atlas FZE на адресу АТ «Мотор Січ» зі сплатою «вивізного мита» «митним органам «днр» у розмірі 20% від вартості готової продукції.

Так, 26.04.2021 у м. Запоріжжя укладено контракт № 1323/658-І21-095-АЕ784 (далі - Контракт) між АТ «Мотор Січ» в особі директора зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» ОСОБА_7 , який діяв на підставі довіреності №НМН 893626 від 11.12.2020 (далі за текстом - Покупець) та Avia Atlas FZE (U.A.E. P.O. Box 124505. Q-4154, Sharjan) в особі директора ОСОБА_11 (далі за текстом - Продавець) та додаткову угоду № 3 (далі - Додаткова угода № 3) до нього за тією ж датою.

Пунктом 1 Додаткової угоди № 3 визначено, що Продавець виготовить та доставить, а Покупець сплатить та придбає запасні частини до двигунів цивільного призначення АІ-24 серії 2, Д-36 серії 4А, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3 117ВМ серії 02, ТВ3-117ВМА серії 02, які зазначені в Додатку №1 до вказаної додаткової угоди, де зазначено лопатки різного найменування, які застосовуються на двигунах АІ-24 серії 2, Д-36 серії 4А, ТВ3-117ВМА-СБМ1, ТВ3-117ВМ серії 02, ТВ3-117ВМА серії 02. Пунктом 2 контракту визначено, що загальна сума товару, який поставляється згідно із додатком №1 до дійсної додаткової угоди складає 619 139,72 доларів США, а загальна вартість Контракту становить 21 162 360,05 дол. США. Пунктами 4, 5 Додаткової угоди № 3 визначено, що Продавець поставить товар по дійсній додатковій угоді у строк до 31.12.2022 на умовах СРТ м. Київ, відповідно до «INCOTERMS 2010» впродовж 60 календарних днів, після закінчення виготовлення товару.

Надалі, у зазначений спосіб до Контракту ціною 21 162 360,05 дол. США укладені додаткову угоду № 4, в якій зазначено 77 позицій із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів, додаткову угоду № 5, в якій зазначено 84 позиції із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів, додаткову угоду № 6, в якій зазначено 35 позицій із різними найменуваннями лопаток та кількістю до авіаційних двигунів.

Проведеною за вказівкою ОСОБА_9 бухгалтерською звіркою між АТ «Борисфен» в особі його генерального директора ОСОБА_6 та «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» в особі його головного бухгалтера ОСОБА_12 щодо стану взаємних розрахунків між Avia Atlas FZE та «ООО « Волга-Днепр ММ XVI » станом на 29.12.2021, підтверджено факт підконтрольності генеральному директору АТ «Борисфен» ОСОБА_6 компаній «ООО «Волга-Днепр ММ XVI» та Avia Atlas FZE, задіяних у здійсненні поставок на адресу АТ «Мотор Січ» лопаток до авіаційних двигунів, виготовлених ВП «СМЗ» та вивезених з підконтрольної терористичній організації «днр» території зі сплатою «вивізного мита» «митним органам «днр» у розмірі 20% від вартості товару, а також про обізнаність ОСОБА_9 щодо кінцевого споживача (підконтрольне терористичній організації «днр» ВП «СМЗ») товару постановленого АТ «Мотор Січ» на адресу Avia Atlas FZE за контрактом №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) від 05.02.2020, а також щодо походження, схеми та умов поставки (необхідність сплати грошових коштів на користь терористичної організації «днр») товару поставленого на адресу АТ «Мотор Січ» по контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021.

Так, ОСОБА_9 на виконання свого злочинного умислу зі сприяння діяльності терористичної організації «днр», що полягало у сплаті ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» податку на прибуток (налог на прибыль) із розрахунку різниці між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді та загальною сумою валових витрат звітного періоду ВП «СМЗ», помножена на 20 відсотків від такого прибутку, а також забезпечення останніх грошовими коштами для виплати заробітної плати працівникам заводу з подальшою такою сплатою як податковим агентом до «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ» відповідно до розробленої ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 схеми, 20.08.2021 надав вказівку невстановленій на даний час органом досудового розслідування особі, за платіжним дорученням № 588 від 20.08.2021 від імені АТ «Мотор Січ» здійснити грошовий переказ з міжнародного номеру банківського рахунку АТ «Мотор-Банк» НОМЕР_4 на міжнародний номер банківського рахунку «Sharjah Islamic Bank» НОМЕР_5 , який належить Avia Atlas FZE, під виглядом контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021, у сумі 1 млн. доларів США, призначеного для розташованого на окупованій території ВП «СМЗ».

Досудовим розслідуванням встановлено, що до 28.01.2022 на виконання умов контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021, АТ «Мотор Січ» перерахувало за отримані вищевказані лопатки грошові кошти на загальну суму 11 944 748,00 доларів США, які поставлялись у спосіб, згідно розробленої ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 схеми, логістичними маршрутами, умисно, з корисливих мотивів організованими ОСОБА_9 для сприяння діяльності терористичної організації «днр», а на виконання умов контракту №1323/658-Е20-028-АЕ784 (FTD) від 05.02.2020 на користь АТ «Мотор Січ» фактично за грошові кошти «ООО « Волга-Днепр ММ XVI » отримано 3 221 484,95 доларів США, що свідчить про взаємовигідні, корисливі взаємовідносини за схемою, організованою, президентом, на той час, АТ «Мотор Січ» ОСОБА_9 .

Ураховуючи ціну контракту № 1323/658-І21-095-АЕ784 (FTD) від 26.04.2021 у розмірі 21 162 360,05 дол. США, його фактичне виконання у розмірі 11 944 748,00 доларів США (за схемою, розробленою ОСОБА_8 за вказівкою та спільно із ОСОБА_7 і ОСОБА_9 , а також спільно із ОСОБА_6 ) та фактично застосовану «митними органами «днр» ставку «вивізного мита» у розмірі 20% від вартості товару, ОСОБА_9 заплановано організаційне та інше сприяння терористичній організації «днр» у розмірі 3 527 060,01 доларів США (станом на 26.04.2021 - 98 052 268 грн.), а станом на 28.01.2022 організовано надання такого сприяння на суму 1 990 791,33 доларів США (55 343 989 грн.), а також сплату окупованим ВП «СМЗ» до «республіканського бюджету «днр» податку на прибуток (налог на прибыль) із розрахунку різниці між загальною сумою валового доходу, отриманого у звітному періоді та загальною сумою валових витрат звітного періоду ВП «СМЗ», помножена на 20 відсотків від такого прибутку, де сума такого сплаченого ВП «СМЗ» податку на прибуток станом на 09.12.2019 складала 244,9 млн. рос. руб., сплатою як податковим агентом у період часу з грудня 2017 року по 22 жовтня 2022 року до «республіканського бюджету «днр» прибуткового податку (подоходного налога) у розмірі 13% від суми місячного прибутку співробітників ВП «СМЗ», кількість яких станом на 27.05.2022 налічує більше 2500 осіб.

Поряд з цим, 22.07.2021 ОСОБА_9 , достовірно усвідомлюючи, що Відокремлений підрозділ - Сніжнянський машинобудівний завод Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» (код ЄДРПОУ 14313139) розташований на тимчасово окупованій російською федерацією території України за адресою: Україна, Донецька область, м. Сніжне, вул. Терешкової, буд. 3 , де тимчасово не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України, в силу чого, а також норм чинного законодавства України здійснення подальшої господарської діяльності останнього неможливе, а також усвідомлюючи, що функції окупаційної адміністрації російської федерації на зазначеній окупованій території України здійснює терористична організація «днр», діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що грошові активи, збір яких «министерством доходов и сборов днр» у вигляді податків, мит та зборів з фізичних та юридичних осіб, які перебувають та здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованій території Донецької області для подальшого їх скерування до «місцевих» та «республіканського бюджету «днр» з метою створення уявного фінансового добробуту і стабільності на тимчасово окупованій території, будуть використані в тому числі на фінансування дій щодо насильницької зміни меж території та кордону України, вчинення терористичних актів, доручив Генеральному директору АТ «Борисфен» ОСОБА_6 сплатити 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.) юридичним та/ або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.).

У подальшому, 27.07.2021 ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, надав вказівку директору з маркетингу та торгівлі АТ «Мотор Січ» ОСОБА_13 , якому відповідно до схеми організаційної структури управління зовнішньоторговельного департаменту АТ «Мотор Січ» підпорядковувався директор зовнішньоторговельного департаменту ОСОБА_7 та заступник директора зовнішньоторговельного департаменту по експорту ОСОБА_8 , та який перебував у цей час разом із ОСОБА_6 у не встановленому на даний час органом досудового розслідування місці, про необхідність перерахування ОСОБА_6 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.), для сплати останнім юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.).

В той же час, перерахування ОСОБА_6 таких грошових коштів здійснювалось за сприяння начальника ФЕУ АТ «Мотор Січ» ОСОБА_14 , які до 29.07.2021 надійшли в користування ОСОБА_6 та були сплачені ним невстановленим на даний час органом досудового розслідування юридичним та/або фізичним особам, які діють від імені чи за вказівкою «митних органів «днр» в якості «вивізного мита» за ставкою 20% від вартості товару (293 млн. рос. руб., або 102,55 млн. грн.) у сумі 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.), які як наслідок були зараховані до «республіканського бюджету «днр».

За вказаним фактами 19.03.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Органом досудового розслідування здійснено виклик підозрюваного ОСОБА_6 повістками на 11 год. 00 хв. на 25.03.2024, 26.03.2024, 27.03.2024. Вказані повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 19.03.2024 розміщені на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик», а також опубліковані у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр» від 19.03.2024 № 57 /7717/.

Станом на теперішній час підозрюваний ОСОБА_6 , будучи належним чином викликаним для проведення процесуальних дій, до Головного слідчого управління СБ України у зазначений час та дати не прибув.

У зв`язку з вищевикладеним, 27.03.2024 ОСОБА_6 було оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук. Здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_6 було доручено оперативним співробітникам ДКІБ СБ України.

Таким чином, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на території держави-агресора, а саме за адресою: рф, АДРЕСА_5 , з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи суспільно небезпечний характер вищевказаного кримінального правопорушення, та покарання у вигляді позбавлення волі, що загрожує ОСОБА_6 , у разі визнання судом останнього винуватим, є всі підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, спотворити або сховати будь-яку із речей, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, потерпілих у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив задовольнити та обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник ОСОБА_4 заперечував щодо задоволення клопотання, мотивуючи свою позицію тим, що ОСОБА_6 не набув процесуального статусу підозрюваного, у нього була відсутня можливість конфіденційно поспілкуватись із підозрюваним, а тому відсутня правова позиція щодо здійснення його захисту.

Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України, за процесуального керівництва прокурорів відділу Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000236, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.03.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч.1 ст. 258-3 КК України.

19.03.2024 ОСОБА_6 , в порядку ч.8 ст.135, ч.1 ст.278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України, (публікація в газеті «Урядовий кур`єр», номер 57 ), а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

Відповідно до листа ДКР СБ України № 2/4/3-3117 нт від 06.03.2024, громадянин України ОСОБА_6 з 16.02.2019 знаходиться на території рф та проживає за адресою; рф, АДРЕСА_5 .

27.03.2024 постановою слідчого, ОСОБА_6 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.

Таким чином, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на території держави-агресора з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Здійснено виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 11 год. 00 хв. 25.03.2024, 26.03.2024, 27.03.2024 шляхом публікації на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр».

Однак, підозрюваний ОСОБА_6 у визначені дати до слідчого не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив.

Обґрунтованість підозри, пред`явленої ОСОБА_6 , та причетність підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення підтверджується долученими до клопотання матеріалами кримінального провадження, а саме: даними протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж) № 2/4/3-15715 від 09.08.2022; даними протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж) № 2/4/3-14591 від 01.08.2022; даними протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж) № 2/4/3-14590 від 30.07.2022; даними протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж) № 2/4/3-24035т від 12.10.2022; даними протоколу за результатами проведення негласного розшукового заходу (зняття інформації з електронних комунікаційних мереж) № 2/4/3-24036т від 11.10.2022; даними відповіді на доручення №2/4/3-794нт від 19.01.2023 з додатками; даними протоколу допиту свідка ОСОБА_8 від 31.01.2023; даними протоколу допиту свідка ОСОБА_15 від 31.01.2023; даними протоколу допиту свідка ОСОБА_14 від 01.02.2023; даними протоколів огляду від 18.01.2023, 19.01.2023, 20.01.2023, 30.01.2023; даними протоколу обшуку від 22.10.2022 за місцем розташування приміщень, які займає АТ «Мотор Січ» (ЄДРПОУ 14307794) за адресою: м. Запоріжжя, проспект Моторобудівників, будинок 15 ; даними протоколу огляду № 2/4/3-447нт від 06.01.2023; даними протоколів допиту підозрюваного ОСОБА_8 від 02.03.2023 та від 10.03.2023; даними висновку експерта № 227/1 від 07.03.2023та іншими матеріали вказаного кримінального провадження.

Виходячи з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п.175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Причетність ОСОБА_6 до вчинення кримінального правопорушення достатньою мірою для даної стадії кримінального провадження доводиться доказами, які долучені слідчим до матеріалів клопотання.

При цьому, слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження.

Враховуючи наведене, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, слідчий суддя вважає, що зміст клопотання та долучених до нього документів може свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, отже про існування обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.

Відповідно до ст.2 КПК завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

З метою досягнення завдань кримінального провадження та для належного здійснення правосуддя у справах про вчинення кримінального правопорушення в КПК передбачено заходи забезпечення кримінального провадження, до яких належить, зокрема, тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.

Недотримання належної правової процедури тягне за собою порушення гарантованого кожному ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на справедливий суд.

Статтею 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантовано право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом. Кожен, кого заарештовано або затримано згідно з положеннями підпункту «c» пункту 1 цієї статті, має негайно постати перед суддею чи іншою посадовою особою, якій закон надає право здійснювати судову владу, і йому має бути забезпечено розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження. Таке звільнення може бути обумовлене гарантіями з`явитися на судове засідання. Пунктом 4 цієї статті гарантовано право кожному, кого позбавлено свободи внаслідок арешту або тримання під вартою, ініціювати провадження, в якому суд без зволікання має встановити законність затримання та прийняти рішення про звільнення, якщо затримання є незаконним.

Згідно з ч.6 ст.193 КПК слідчий суддя розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених ст.177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Верховний Суд у своїй постанові від 14 лютого 2022 року у справі 991/3440/20 вказує, що рішення слідчого судді, суду про обрання запобіжного заходу, прийняте в порядку ч.6 ст.193 КПК, за своїм правовими наслідками підпадає під поняття «постанова про утримання під вартою» в розумінні ст.25 Європейської конвенції про видачу правопорушників.

При аналізі питання наявності зазначених слідчим та прокурором ризиків, слідчий суддя дійшов висновку про їх наявність з огляду на фактичні обставини кримінального провадження та особу ОСОБА_6 , який перебуває на території держави, визнаною Верховною Радою України державою-агресором - рф, в той же час підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, отже існують ризики, що останній переховується від органів досудового розслідування та суду, може незаконними засобами впливати на потерпілих, свідків у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним зазначеного кримінального правопорушення, а також знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити нове або продовжуватиме вчиняти кримінальне правопорушення.

Зазначені ризики є суттєвими, і як засвідчили обставини, якими обґрунтовується клопотання, їм неможливо запобігти в умовах застосування до ОСОБА_6 будь-якого іншого запобіжного заходу, окрім тримання під вартою, оскільки інші запобіжні заходи, не пов`язані з виключними запобіжниками у комунікації та переміщеннях підозрюваного, не можуть їм запобігти.

Слідчий суддя звертає увагу, що в даному випадку обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності підозрюваного, хоча й не призводить до негайного взяття особи під варту, однак виступає правовою підставою для затримання і доставки цієї особи до місця кримінального провадження.

Так, ухвала про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є одним із обов`язкових документів, на підставі якого уповноважений орган запитує публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо осіб, які розшукуються з метою їх затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в Україну (Інструкція про порядок використання правоохоронними органами України інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, затверджена спільним наказом МВС України, ОГП, НАБ України, СБ України, ДБР, Мінфіну України, Мін`юсту України від 17 серпня 2020 року № 613/380/93/228/414/510/2801/5). Після затримання особи за межами України, слідчий, прокурор, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, або суд, який розглядає справу чи яким ухвалено вирок, готує клопотання про видачу особи в Україну, до якого серед інших документів обов`язково додається засвідчена копія ухвали слідчого судді або суду про тримання особи під вартою, якщо видача запитується для притягнення до кримінальної відповідальності (ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 575 КПК). Тобто, ухвала про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є документом, на підставі якого здійснюється затримання особи за межами України, ухвалюється рішення про застосування екстрадиційного арешту для забезпечення видачі особи з метою притягнення до кримінальної відповідальності та здійснюється доставка особи на території України до місця кримінального провадження.

Згідно з ч.4 ст.197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

При цьому час затримання такої особи фактично може перевищувати 30 діб - тримання під вартою за ст. 59 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, 40 діб - тимчасовий арешт за ст. 16 Європейської конвенції про видачу правопорушників та 60 діб - строк дії ухвали про тримання під вартою за ч. 1 ст. 197 КПК.

Тобто, затримана особа на підставі ухвали слідчого судді, суду, постановленої в порядку ч. 6 ст. 193 КПК, може бути затриманою і утримуватись під вартою протягом усього часу, необхідного для екстрадиції та доставки її до місця кримінального провадження. Таку ж позицію висловив Верховний Суд у своїй постанові від 14 лютого 2022 року у справі 991/3440/20.

Відповідно до абзацу 2 ч.4 ст.183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що матеріали клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч.6 ст. 193 КПК України, містять достатньо обґрунтувань, які обумовлюють необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Водночас, у відповідності до положень ч.4 ст.183 КПК України, суд не визначає розмір застави для обвинуваченого ОСОБА_6 , оскільки останній перебуває на території держави-агресора, оголошений у міжнародний розшук, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Крім того, слідчий суддя звертає увагу, що ч.6 ст.193 КПК України передбачено, що після затримання особи на підставі ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, постановленої в порядку вказаної норми, і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, керуючись 176-178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И Л А:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , - задовольнити.

Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду прокурором, захисником, підозрюваним протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.

Слідчий суддя

Джерело: ЄДРСР 118073803
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку