Справа № 168/54/24
Провадження № 1-кп/168/25/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2024 року смт.Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
розглянувши увідкритому судовомузасіданні всмт.Стара Вижівка, кримінальнепровадження за №12023030570000413від 12.10.2023 за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Стара Вижівка, Старовижівського району, Волинської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, з неповною вищою освітою, розлученого, не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до обвинувального акту встановлено, що ОСОБА_4 перебуваючи з 06.06.2018 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовозобов`язаний, за результатами медичного огляду, визнаний 24.08.2023 Старовижівською військово-лікарською комісією при п`ятому відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 придатним за станом здоров`я для проходження військової служби без обмежень.
На виконання Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 69/2022 з подальшими змінами та доповненнями, Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03.03.2022 №2105-ІX з подальшими змінами та доповненнями, ч. 9 ст. 1, ст. 39 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, ОСОБА_4 , 05.09.2023 о 11:30 год перебуваючи на території ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_3 , де був попередженим про кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, отримав повістку від працівників ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка зобов`язувала його з`явитись 14.09.2023, о 17:00 год в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_3 , для подальшого відправлення до військової частини в команді № НОМЕР_1 для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період.
В подальшому, ОСОБА_4 ,будучи обізнанимвід працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 ,що йомунеобхідно з`явитись14.09.2023,о 17:00год в ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшогопроходження військовоїслужби підчас мобілізаціїна особливийперіод,діючи умисно,в супереч вимогам ст. 65 Конституції України, Указу ПрезидентаУкраїни "Прозагальну мобілізацію"від 24.02.2022№ 69/2022з подальшимизмінами тадоповненнями,Закону України"Прозатвердження УказуПрезидента України"Прозагальну мобілізацію"від 03.03.2022№2105-ІXз подальшимизмінами тадоповненнями,ч.9ст.1,ст.39Закону України"Провійськовий обов`язокі військовуслужбу"від 25.03.1992№ 2232-ХІІ,не маючиправових підстав для відстрочки від призову та підстав, які застосовуються до осіб, які не підлягають призову, усвідомлюючи значення та протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, не з`явився без поважних причин у визначений термін та час в пункт збору до ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_3 , перед відправленням у команді № НОМЕР_1 до військової частини для проходження військової служби за мобілізацією, чим порушив процес комплектування Збройних Сил України під час мобілізації і тим самим ухилився від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
На початку судового засідання обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності за ст.336 КК України на підставі ст.48 КК України, у зв`язку зі зміною обстановки. В клопотанні зазначив, що він уклав контракт з підрозділом ЗСУ від 29.12.2023 року, та перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 з 29.12.2023 року. Раніше не вчиняв ніяких правопорушень та згідний з умовами його звільнення від кримінальної відповідальності в порядку визначеному ст.48 КК України.
Прокурор ОСОБА_3 , в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання та зазначив, що по справі є достатньо підстав визначених ст.48 КК України для закриття провадження у справі та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що клопотання обвинуваченого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1ст. 285 КК Україниособа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Інститут звільнення від кримінальної відповідальності дозволяє не застосовувати жодну із форм реалізації кримінальної відповідальності до особи (осуд, покарання чи судимість).
Звільнення від кримінальної відповідальності згідност. 48 КК Українице право, а не обов`язок суду. А застосуванняст. 48 КК Україниє виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку, що виправлення особи яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії.
Статтею 48 КК Українипередбачено, що особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Відповідно до п.7Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», звільнення від кримінальної відповідальності заст. 48 КК Україниможливе у разі, коли особа вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості. Судам слід мати на увазі, що в зазначеній статті передбачено дві самостійні підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності - втрата суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки на час розслідування чи розгляду справи в суді або діянням, або особою, яка його вчинила. При цьому треба розрізняти зміну обстановки в широкому розумінні, тобто соціальних, економічних, політичних, духовних, міжнаціональних, воєнних, міжнародних, природних, організаційних, виробничих та інших процесів у масштабах країни, регіону, області, міста, району, підприємства, установи, організації, та у вузькому, - тобто об`єктивних (зовнішніх) умов життя, в яких перебувала особа на час вчинення злочину та які значною мірою позначались на її суспільній небезпечності. Для застосуванняст. 48 КК України, необхідно встановити, що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним. Особу можна визнати такою, що перестала бути суспільно небезпечною, у разі, коли вона сама або обстановка навколо неї зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину.
Як вбачається з долученої до клопотання копії довідки № 63/144 від 09 січня 2024 року солдат ОСОБА_4 , перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 з 29 грудня 2023 року.
Отже, з моменту прийняття на військову службу, а саме з 29 грудня 2023 року, ОСОБА_4 набув статусу військовослужбовцяособи, яка проходить військову службу та розпочав виконання військового обов`язку проходження військової служби.
Відтак, з огляду на вищенаведене, з врахуванням тяжкості інкримінованого кримінального правопорушення, особи обвинуваченого, який раніше до кримінальної відповідальності не притягався і позитивно характеризується, суд приходить до висновку, що після вчинення кримінального правопорушення, передбаченогост. 336 КК України- ухилення від призову за мобілізацією на особливий період, та на момент судового розгляду кримінального провадження, змінилася обстановка, так як військовозобов`язаний ОСОБА_4 з 29 грудня 2023 року по даний час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , а тому вчинене ним діяння втратило суспільну небезпечність.
Вказані обставини, на переконання суду, свідчать про те, що обстановка, яка оточувала обвинуваченого на момент вчинення кримінального правопорушення, змінилася таким чином, що позитивно впливає на нього і робить маловірогідним вчинення ним нового тотожного або однорідного кримінального правопорушення. У результаті таких змін в житті обвинуваченого ОСОБА_4 істотно змінилась морально-юридична оцінка особи, у зв`язку з чим, на думку суду, втрачається доцільність застосування до неї заходів кримінально-правового впливу.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Частинами 1, 4ст. 286 КПК Українипередбачено, що звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч.3ст. 288 КПК Українисуд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Виходячи з наведеного, суд вважає обґрунтованим клопотання обвинуваченого, і приходить до висновку про те, що наявні усі необхідні підстави для звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченогост. 336 КК України, згіднозі ст. 48 КК України, а кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.12,44,48 КК України, ст.ст. 284,286,376,395 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про звільнення від кримінальної відповідальності внаслідок зміни обстановки - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченогост. 336 КК України, на підставіст. 48 КК України.
Кримінальне провадженняза №12023030570000413від 12.10.2023 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ч.2ст. 284 КПК України- закрити.
Речові докази:
- Поіменний список військовозобов`язаних, які призвані і відправлені ІНФОРМАЦІЯ_6 у команду № НОМЕР_3 ;
- копія розписки на ім`я ОСОБА_4 ;
- довідка військово-лікарської комісії № 933/163 на ім`я ОСОБА_4 , 1993 року народження, від 24.08.2023 року;
-Акт неявки військовозобов`язаного до ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.09.2023 р.;
-картка обстеження та медичного огляду №933/163 ОСОБА_4 ;
-облікова картка військовозобов`язаного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-копія картки платника податків та копія паспорта ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- повістка про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 для призову на військову службу по мобілізації в особливий період на 17 год 14.09.2023 року ОСОБА_4 , які зберігаються в матеріалах даного кримінального провадження, залишити в матеріалах кримінального провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення Волинського апеляційного суду через Старовижівський районний суд Волинської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвалу постановлено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя ОСОБА_1