Справа № 276/2296/23
Провадження по справі №2/276/32/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2024 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Збаражського А.М.,
секретар судового засідання Ігнатенко О.М.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія», філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» про визнання протиправними та скасування наказів, стягнення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив: 1) визнати протиправним та скасувати рішення з першого питання порядку денного засідання правління, оформлене протоколом засідання правління, оформлене протоколом позачергового засідання правління акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» (надалі у тексті AT «ОГХК») №18 від 29.03.2022 року про зупинення з 29.03.2022 року дії положень колективного договору, що укладений на Філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» (надалі у тексті - Філія «ІГЗК», Філія «ІГЗК» АТ «ОГХК») в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат на період воєнного стану, а саме зупинення нарахування та виплати: відрахувань у розмірі 0,35 відсотка річного фонду оплати праці філій на культурно-масову, фізкультурну та лікувально-оздоровчу роботу, заохочень працівників філії та профкому в ушанування ювілею, заохочень працівників філії в ушанування свят, допомоги на оздоровлення, допомоги на поховання, матеріальної допомоги сім`ям з дітьми, нецільової допомоги працівнику, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нецільової матеріальної підтримки, допомоги при звільненні, преміювання працівників профкому, фінансування культурно-масових заходів, придбання санаторно-курортних путівок та наказ від 29.03.2022 року №199-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» АТ «ОГХК», виданий Філією «ІГЗК»; 2) визнати протиправним та скасувати рішення з другого питання порядку денного засідання правління, оформлене протоколом позачергового засідання правління AT «ОГХК» від 20.04.2022 року №26 та наказ від 21.04.2022 року №239-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК», виданий Філією «ІГЗК»; 3) стягнути з Філії «ІГЗК» на користь ОСОБА_1 2 481,00 грн матеріальної допомоги за 2022 рік, 2 684,00 грн матеріальної допомоги за 2023 рік, 2 481,00 грн в ушанування свята Дня працівників металургійної та гірничо-добувної промисловості за 2022 рік та 2 684,00 грн в ушанування свята Дня працівників металургійної та гірничо-добувної промисловості за 2023 рік, а всього 10 330,00 гривень; 4) стягнути з AT «ОГХК» та Філії «ІГЗК» на користь позивача понесені судові витрати - витрати на правову допомогу.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він з 01.01.2015 року обіймає посаду електрослюсаря (слюсаря) чергового та з ремонту устаткування в Філії «ІГЗК». Між AT «ОГХК», від імені якого як відокремлений підрозділ і роботодавець виступала Філія «ІГЗК», та трудовим колективом філії, інтереси якої представляла первинна організація Профспілки трудящихся металургійної та гірничодобувної промисловості України «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат», було укладено Колективний договір філії на 2021-2023 роки. Договором врегульовано взаємні зобов`язання сторін щодо виробничих, трудових, соціально-економічних відносин між Роботодавцем і працівниками Філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат», які мають відповідати нормам Галузевої угоди ГМК України.
29 березня 2022 року відбулось позачергове засідання правління AT «ОГХК», на якому було прийнято рішення про зупинення з 29.03.2022 року дії положень колективних договорів, що укладені на Філії «ІГЗК» AT «ОГХК» та Філії «ВГМК» AT «ОГХК» в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат на період воєнного стану. У виконання вимог рішення Правління АТ «ОГХК» на філії «ІГЗК» було видано наказ від 29.03.2022 року №199-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК», яким було призупинено нарахування та виплату з 29 березня 2022 року соціальні гарантії та заохочувальні виплати, а саме: відрахування у розмірі 0,35 відсотка річного фонду оплати праці філій на культурно-масову, фізкультурну та лікувально-оздоровчу роботу; заохочень працівників філії «ІГЗК» AT «ОГХК» в ушанування ювілею; заохочень працівників філії «ІГЗК» AT «ОГХК» в ушанування свят; матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам, яким надається щорічна відпустка; нецільової допомоги працівнику, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; нецільової матеріальної підтримки; допомоги при звільненні; придбання санаторно-курортних путівок.
Крім того, Філією «ІГЗК» було видано наказ від 21.04.2022 року №239-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК», яким призупинено нарахування та виплату з 21 квітня 2022 року надбавки та доплати: за високі досягнення та інтенсивність в праці; інтенсивність праці.
У зв`язку з прийняттям зазначених вище рішень, позивачу не було нараховано та виплачено в 2022-2023 роках матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду з нагоди професійного свята Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості (16 липня) та заохочення в ушанування ювілею.
ОСОБА_1 вважає вказані рішення протиправними та такими, що прийняті з порушенням норм законодавства та положень Колективного договору філії на 2021-2023 роки. Зазначив, що власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами. У виняткових випадках Роботодавець зобов`язується запроваджувати зміну чинних умов оплати праці працівників філії у бік погіршення лише за погодженням із первинною організацією профспілки та попередженням працівників філії не пізніше ніж за два місяці до їх запровадження. Всупереч цьому, ні працівників філії, ні профспілку про прийняті рішення, що є предметом спору, не повідомляли, зміни щодо заохочувальних виплат, встановлення доплат і надбавок працівникам філії, а також їх розмірів було проведено без погодження із первинною організацією профспілки.
Ухвалою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 08.11.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
06.12.2023 від акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення відповідач мотивує тим, що Законом України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі по тексту - Закон № 2136) визначено особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Законом № 2136 визначено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 43, 44 Конституції України. Також унормовано, що на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.
Крім того, пунктом 2 Розділу «Прикінцеві положення» КЗпП України регламентовано, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Отже, положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж КЗпП України, мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану.
На переконання відповідача, оскаржувані позивачем рішення про зупинення дії положень колективного договору, в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат, а також обмеження соціальних гарантій на період воєнного стану узгоджується з вищезазначеними положеннями Закону №2136.
Згідно з ч.5ст.279 ЦПК Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, відсутності клопотань сторін про призначення розгляду справи в судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
У зв`язку із здійсненням судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що між акціонерним товариством «Об`єднана гірничо-хімічна компанія», від імені якого як відокремлений підрозділ і Роботодавець виступала Філія «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» та трудовим колективом філії, інтереси якої представляла первинна організація Профспілки трудящихся металургійної та гірничодобувної промисловості України «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» (надалі ПО ПМГУ) було укладено Колективний договір філії на 2021-2023 роки (надалі - Договір), який було схвалено на конференції трудового колективу Філії «ІГЗК» AT «ОГХК» 26 серпня 2021 року.
Предметом Договору є взаємні зобов`язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин між Роботодавцем і працівниками Філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» Акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія», які мають відповідати нормам Галузевої угоди ГМК України.
Відповідно до п.п. 1.4.1 Договору його положення поширюються на всіх працівників філії, прийнятих на умовах найму, незалежно від членства у профспілковій організації.
Згідно з п. 1.6 Договору Сторони зобов`язуються дотримуватися норм, умов, гарантій, а також соціальних стандартів і соціальних нормативів, передбачених чинним законодавством України та Галузевою угодою ГМК України.
Сторони визнають повноваження одна одної і зобов`язуються дотримуватися принципів соціального діалогу, взаємної поваги та довіри, рівноправності, паритетності, конструктивності та аргументованості під час проведення колективних переговорів, у тому числі із внесення змін до Договору та при вирішенні усіх питань соціально-економічних і трудових відносин (п. 1.7 Договору).
Відповідно до п. 3.3 Договору Роботодавець зобов`язується здійснювати оплату праці працівників філії згідно з «Положенням про оплату праці працівників філії» (далі - Положення про оплату праці) (Додаток № 2 до цього Договору), в який включено перелік додатків до даного Положення.
Згідно з п. 3.24 Договору Роботодавець зобов`язується виплачувати матеріальну допомогу в межах планового фонду оплати праці працівникам при наданні їм щорічної відпустки на оздоровлення в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня поточного року, згідно з «Положенням про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам Філії, яким надається щорічна відпустка.» (Додаток №12 до Положення про оплату праці).
Згідно Додатку №14 до Положення про оплату праці філії «ІГЗК» AT «ОГХК» на 2021-2023 рр. (Положення про заохочення працівників філії в ушанування свята Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості) нарахування та виплата винагороди працівникам філії з нагоди професійного свята Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості, провадиться в межах планового фонду оплати праці за І півріччя в червні місяці поточного року. Винагорода одному працівнику встановлюється в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня поточного року. Право на нарахування та виплату винагороди мають працівники, які перебувають в штаті філії та ПО ПМГУ на дату підписання наказу «Про нарахування та виплату винагороди працівникам філії до Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості» відповідно: штатні (за основним місцем роботи); ПО ПМГУ (вибрані та наймані).
Відповідно до Додатку №15 до Положення про оплату праці філії «ІГЗК» АТ«ОГХК» на 2021-2023 рр. (Положення про заохочення працівників філії в ушанування ювілею) працівники, що пропрацюють на філії та зарекомендували себе з позитивної сторони, при досягненні віку 50, 60 років заохочуються у розмірі: стаж до 3 років - 0,25 місячної тарифної ставки або посадового окладу; стаж роботи від 3 до 6 років - 0,5 місячної тарифної ставки або посадового окладу; стаж роботи від 6 до 10 років - 0,75 місячної тарифної ставки або посадового окладу; стаж роботи більше 10 років - 1,00 місячної тарифної ставки або посадового окладу.
29 березня 2022 року відбулось позачергове засідання правління Акціонерного товариства «ОБ`ЄДНАНА ГІРНИЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ». На вказаному засіданні було розглянуто питання порядку денного засідання правління №1 щодо зупинення дії окремих положень колективних договорів на період воєнного стану та було прийнято рішення з першого питання порядку денного засідання правління про зупинення з 29.03.2022 року дії положень колективних договорів, що укладені на Філії «ІГЗК» AT «ОГХК» та Філії «ВГМК» AT «ОГХК» в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат на період воєнного стану, а саме зупинення нарахування та виплати:
відрахувань у розмірі 0,35 відсотка річного фонду оплати праці філій на культурно-масову, фізкультурну та лікувально-оздоровчу роботу;
заохочень працівників філії та профкому в ушанування ювілею;
заохочень працівників філії в ушанування свят;
допомоги на оздоровлення;
допомоги на поховання;
матеріальної допомоги сім`ям з дітьми;
нецільової допомоги працівнику, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
нецільової матеріальної підтримки;
допомоги при звільненні;
преміювання працівників профкому;
фінансування культурно-масових заходів;
придбання санаторно-курортних путівок.
На виконання вимог рішення Правління АТ «ОГХК» на філії «ІГЗК» було видано наказ від 29.03.2022 року №199-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК», яким призупинено нарахування та виплату з 29 березня 2022 року нижчеперелічені соціальні гарантії та заохочувальні виплати:
відрахування у розмірі 0,35 відсотка річного фонду оплати праці філій на культурно-масову, фізкультурну та лікувально-оздоровчу роботу;
заохочень працівників філії «ІГЗК» AT «ОГХК» в ушанування ювілею;
заохочень працівників філії «ІГЗК» AT «ОГХК» в ушанування свят;
матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам, яким надається щорічна відпустка;
нецільової допомоги працівнику, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
нецільової матеріальної підтримки;
допомоги при звільненні;
придбання санаторно-курортних путівок.
Крім того, у виконання рішення, прийнятого на позачерговому засіданні правління AT «ОГХК» від 20.04.2022 року №26, Філією «ІГЗК» AT «ОГХК» було видано наказ від 21.04.2022 року №239-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК» яким було призупинено нарахування та виплату з 21 квітня 2022 року нижчеперелічені надбавки та доплати:
за високі досягнення та інтенсивність в праці, «Положення про встановлення надбавок до посадових окладів за високі досягнення та інтенсивність в праці керівникам, спеціалістам та службовцям Філії ПАТ «ОГХК», затвердженого рішенням Правління ПАТ «ОГХК», протокол №14 від 11.07.2018;
інтенсивність праці, Додаток №19 до Положення про оплату праці Колективного договору філії на 2021-2023 роки «Положення про встановлення доплат та тарифних ставок за інтенсивність праці робітникам філії «ІГЗК» AT «ОГХК».
Призупинення нарахування та виплат певних соціальних гарантій та виплат на період воєнного стану було виконано Філією «ІГЗК», що підтверджується випискою з протоколу позачергового засідання Правління AT «ОГХК» №18 від 29.03.2022, копіями наказів Філії «ІГЗК» від 29.03.2022 №199-кд та від 21.04.2022 №239 кд, а також листом Філії «ІГЗК» від 03.07.2023 року №324/740 щодо надання інформації на адвокатський запит (а.сп. 16-22).
Згідно з письмовою відповіддю голови ПО ПМГУ Примасюк Р.В., що надана на запит ОСОБА_1 , саме у зв`язку з прийняттям зазначених вище рішень працівникам Філії «ІГЗК» не було нараховано та виплачено в 2022-2023 роках матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду з нагоди професійного свята Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості (16 липня), заохочення в ушанування ювілею, допомогу при звільненні на пенсію та нецільову матеріальну підтримку (лист а.сп. 23-24).
Згідно зі ст.ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 43 Конституції Українипередбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Статтею 2 Закон України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, зокрема: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні; галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів. Законодавство про оплату праці ґрунтується наКонституції Україниі складається зКодексу законів про працю України(даліКЗпП), цьогоЗакону,Закону України "Про колективні договори і угоди",Закону України "Про підприємства в Україні"та інших актів законодавства України (ст. 5, 7 Закону).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про оплату праці» держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Поряд з цим, договірне регулювання оплати праці працівників підприємств здійснюється на основі системи угод, що укладаються на національному (генеральна угода), галузевому (галузева (міжгалузева) угода), територіальному (територіальна угода) та локальному (колективний договір) рівнях відповідно до законів (ст. 14 Закону).
Статтею 13 КЗпПвизначено, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов`язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, щодо встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати і інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.) Колективним договором встановлюються додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами, гарантії.
Згідност. 18 КЗпПположення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства, установи, організації, фізичної особи, яка використовує найману працю, незалежно від того, чи є вони членами професійної спілки, і є обов`язковими як для власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує найману працю, так і для працівників.
Відповідно до ч. 2ст. 97 КЗпПформи і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Основоположні права громадян, пов`язані з реалізацією права на працю, передбаченістаттями 43-46 Конституції України.
У той же час, відповідно достатті 64 Конституції Україниконституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб визначені положеннямиЗакону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до пункту п`ятого частини першоїстатті 6 цього ЗаконувУказі Президента України «Про введення воєнного стану в України»зазначається вичерпний перелік конституційних прав та свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв`язку із введенням воєнного стану, зазначений строк дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на території України запроваджено правовий режим воєнного стану з 24 лютого 2022 року, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Цим Указомустановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями30-34,38,39,41-44,53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
15 березня 2022 року Верховною Радою України прийнятоЗакон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (Закон № 2136), який набув чинності 24 березня 2022 року і визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб`єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які пра-цюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно доЗакону України «Про правовий режим воєнного стану».
Частиною 2 статті 1 Закону № 2136 передбачено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей43, 44 Конституції України. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Пунктом другимрозділу «Прикінцеві положення» Закону № 2136регламентовано, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, установлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
З наведеного слідує, щоЗакон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»є спеціальним законом на період дії воєнного стану щодо застосування окремих положень трудового законодавства.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.
Як зазначено вище, ОСОБА_1 звернувся до суду, у зв`язку з прийняттям рішення AT «ОГХК» №18 від 29.03.2022 року про зупинення з 29.03.2022 року дії положень колективного договору, що укладений на Філії «ІГЗК» в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат на період воєнного стану та наказу від 29.03.2022 року №199-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» АТ «ОГХК», виданий Філією «ІГЗК», рішення AT «ОГХК» від 20.04.2022 року №26 та наказу Філії «ІГЗК» від 21.04.2022 року №239-кд «Про призупинення виплат по Філії «ІГЗК» AT «ОГХК», внаслідок чого позивачу не було нараховано та виплачено в 2022-2023 роках матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду з нагоди професійного свята Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості (16 липня) та заохочення в ушанування ювілею.
Разом з тим, із досліджених судом вказаних рішень та наказів слідує, що дія положень колективного договору, що укладений на Філії «ІГЗК» в частині соціальних гарантій та заохочувальних виплат, призупинено саме на період воєнного стану в Україні. У відповідних наказах зазначено, що поновлення виплат буде здійснено після припинення чи скасування воєнного стану або отримання відповідного розпорядчого документу правління товариства.
Відтак, їх призупинення відповідає положеннямст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Вказаний Закон № 2136 є чинним, не скасований, не визнаний неконституційним, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин, як спеціальний закон.
Враховуючи вищевикладене та зважаюче на передбачене цим законом право роботодавця за власною ініціативою зупиняти дію окремих положень колективного договору на період воєнного стану, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що відповідачі незаконно та протиправно в односторонньому порядку, без попереднього погодження з первинною організацією профспілки, прийнято рішення щодо призупинення нарахування та виплат певних соціальних гарантій працівникам філії.
З огляду на зазначене вище, відсутні підстави для визнання дій відповідачів протиправними, скасування наказів щодо призупинення виплат працівникам Філії «ІГЗК», а також стягнення з Філії «ІГЗК» на користь ОСОБА_1 матеріальної допомоги, допомоги в ушанування свята Дня працівників металургійної та гірничо-добувної промисловості в сумі 10 330,00 гривень.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Інші доводи позивача, зазначені у позовній заяві, не спростовують вищевикладені висновки суду, а тому суд оцінює їх критично.
Крім того, суд враховує, що згідно зі статтями12,13ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно достатті 81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановленихстаттею 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зістаттями 76-79ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
За змістом частини 1статті 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом, у позовній заяві зазначив, що він з 01.01.2015 року обіймає посаду електрослюсаря (слюсаря) чергового та з ремонту устаткування в Філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія».
Разом з цим, суду не надано доказів на підтвердження вказаної обставини, зокрема копії трудової книжки, наказу про призначення на відповідну посаду. Також в матеріалах справи відсутні докази перебування ОСОБА_1 у відпустці, тоді як матеріальна допомога на оздоровлення нараховується працівникам, яким надається щорічна відпустка.
Письмові відповіді Філії «ІГЗК» від 03.07.2023 та від 06.07.2023, що надані на запит адвоката Ващук Ю.С., яка діяла в інтересах Первинної організації Профспілки трудящихся металургійної та гірничодобувної промисловості України «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат», а також лист ПО ПМГУ на запит ОСОБА_1 не містять відповідної інформації.
Клопотань про витребування певних доказів, у зв`язку з неможливістю самостійно надати їх суду, позивачем не заявлено, як і не подано клопотань про розгляд справи з викликом учасників.
Відтак, у суду відсутні докази, які б, зокрема, підтвердили факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з відповідачем, період такого перебування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 141ЦПК України судові витрати покладаються на позивача, у зв`язку з відмовою у позові.
Керуючись ст.2, 7, 10-13, 76-83, 133, 141, 263-268,354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія», філії «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія» про визнання протиправними та скасування наказів, стягнення грошових коштів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: акціонерне товариство «Об`єднана гірничо-хімічна компанія», код ЄДРПОУ: 36716128; адреса місцезнаходження: вул.Сурікова, 3, м.Київ.
Відповідач: філія «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» акціонерного товариства «Об`єднана гірничо-хімічна компанія»; код ЄДРПОУ: 39391950; адреса місцезнаходження: смт.Іршанськ вул.Шевченка 1, Коростенського району, Житомирської області.
Суддя А.М.Збаражський