ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2024 року м. Черкаси справа № 925/1490/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., за участі представників сторін: позивача - Плосконос Ю.В., відповідача - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади до Кредитної спілки «Гарантія» про розірвання договору та стягнення 35986 грн. 04 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Шполянська міська рада об`єднаної територіальної громади звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Кредитної спілки «Гарантія» (далі-відповідач), в якому просив:
розірвати договір оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року, укладений між Шполянською міською радою Об`єднаної територіальної громади та Кредитною спілкою «Гарантія»;
стягнути, на підставі договору оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року, 29990 грн. 97 коп. боргу, 5995 грн. 07 коп. пені, що разом становить 35986 грн. 04 коп.;
відшкодувати судові витрати.
Позов мотивований тривалим порушенням відповідачем строків та порядку сплати орендної плати за договором оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 01.11.2023 року, 21.11.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 925/1490/23 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 05.12 2023 року; відмовлено у задоволенні заяви Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади (вх. № 19260/23 від 20.11.2023 року) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції через відсутність вільних залів.
Ухвалами суду від 05.12.2023 року, 13.12.2023 року за клопотанням позивача, відкладено розгляд справи по суті на 09.01.2024 року, відмовлено у задоволенні заяви Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади (вх. № 20787/23 від 12.12.2023 року) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції через відсутність вільних залів.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву та заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не подав, ухвали Господарського суду Черкаської області від 01.11.2023 року, 05.12.2023 року адресовані відповідачу у визначеному ч. 5 ст. 176 ГПК України порядку, згідно даних Укрпошти про відстеження поштових відправлень № 0600231303852, №0600237316620 «не вручені відповідачу під час доставки», до суду не повернені.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження відповідача: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 60.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Таким чином, суд продемонстрував достатню старанність, щоб дозволити відповідачу, який повинен був знати про правила, що застосовуються до надіслання судових повідомлень учасникам справи, визначитися з провадженням проти нього та скористатись правами і обов`язками, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України і вважає його повідомленим належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч. 3 статті 202 ГПК України, суд розглядає справу за відсутності учасника справи або його представника, якщо їх було належним чином повідомлено про судове засідання, у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Враховуючи, що явка представників сторін судом обов`язковою не визнавалась, наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 09.01.2024 року представник позивача позов з підстав і у розмірі, викладених у позовній заяві, підтримала і просила суд задовольнити повністю
Згідно із ст.ст. 233 ч. 6, 240 ч. 1 ГПК України, у судовому засіданні 09.01.2024 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.
23.07.2021 року позивач - Шполянська міська рада об`єднаної територіальної громади, як орендодавець, та Кредитна спілка "Гарантія", як орендар, уклали договір оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами аукціону № 199 (далі - Договір, а.с. 8-10), за умовами п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування індивідуально визначене нерухоме майно комунальної власності Шполянської міської ради ОТГ (далі - Майно), площею - 30,40 м2, кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, розміщене за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола Черкаської області, що перебуває у комунальній власності Шполянської міської ради ОТГ.
Сторони погодили усі істотні умови Договору, зокрема, домовилися про наступне:
п. 1.2. - майно передається в оренду з метою розміщення Кредитної спілки «Гарантія»;
п. 3.1. - орендна плата визначена за результатами проведення аукціону (06.07.2021 року №LLE001-UА-20210616-30216) і становить за базовий місяць оренди 2350 грн. без урахування ПДВ;
п. 3.2. - нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством;
п. 3.3. - орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції один раз на рік;
п. 3.4. - у разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/аба останнього місяців оренди) добова орендна плата за ці дні користування визначається згідно розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування;
п. 3.6. - орендна плата перераховується Орендодавцю щомісяця не пізніше 25 числа поточного місяця. Орендна плата розподіляється наступним чином: 50% спрямовується до загального громади та 50% до спеціального фонду установи;
п. 3.7. - орендна плата, перехована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Орендодавцю у визначному п.3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати;
п. 4.7. - орендар зобов`язався щомісячно до кінця місяця надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати за поточний місяць(копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати). На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах та оформляти відповідні акти звіряння;
п. 4.9. - орендар зобов`язався у разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря;
п. 4.12. - орендар зобов`язався у разі зміни рахунку, назви підприємства, телефону, юридичної адреси повідомляти про це Орендодавця у тижневий строк;
п. 9.4. - сторона, для якої створилась неможливість виконання зобов`язань за цим Договором, повинна негайно, однак не пізніше 3 календарних днів з моменту, коли їй стало або повинно було стати відомо про настання або припинення форс-мажорних обставин, у письмовій формі повідомити іншу Сторону про їх настання або припинення. Факти, викладені в повідомленнях, повинні бути підтверджені торговою (торгово-промисловою) палатою або іншими компетентними органами, організаціями, установами;
п. 9.5. - неповідомлення або несвоєчасне повідомлення, позбавляє Сторони права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов`язання;
п. 11.1. - цей Договір набирає чинності з моменту його підписання та укладено строком на 5 (п`ять) років.
п. 11.3. - зміни до умов цього Договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди Сторін. Зміни, які пропонується внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною та з урахуванням норм чинного законодавства.
п. 11.6. - чинність цього Договору припиняється внаслідок: - закінчення строку, на який його було укладено; - загибелі орендованого майна; - достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду; - банкрутства Орендаря; - ліквідації Орендодавця або Орендаря; - відчуження власником орендованого майна.
Договір підписаний представниками обох сторін, скріплений їхніми печатками.
На виконання умов Договору сторонами складено та підписано 23.07.2021 року акт приймання-передачі приміщення (а.с. 11) відповідно до якого позивач, як орендодавець, передав, а відповідач, як орендар, прийняв у строкове платне користування кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, яке перебуває в комунальній власності Шполянської міської ради ОТГ, площею 30,40м2, розміщене за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола Черкаської області .
Із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 345370947 від 05.09.2023 року (а.с. 13) вбачається, що нежитлові приміщення адміністративної будівлі розташованої з адресою: Черкаська обл., Звенигшородсмький район, м. Шпола, вул. Лозуватська, б. 60 перебувають у власності Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади (відомості про речове право №40547632).
За розрахунком позивача, викладеним у позовній заяві, заборгованість відповідача за користування нежитловими приміщеннями - кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, площею 30,40м2, розміщене за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола, Звенигородського району, Черкаської області за період з 01.12.2022 року по 30.09.2023 року становить 29990 грн. 97 коп. (у 2022 році розмір орендної плати з урахуванням річного індексу інфляції - 2585 грн., у 2023 році розмір орендної плати з урахуванням річного індексу інфляції - 3272 грн.61 коп.), вимога про їх стягнення є предметом спору у справі, що розглядається.
19.01.2023 року, 17.02.2023 року, 15.03.2023 року, 19.04.2023 року, 18.05.2023 року, № 15.06.2023 року, 13.07.2023 року, 21.08.2023 року, 12.09.2023 року позивач у зв`язку з несплатою відповідачем орендної плати за Договором звертався до нього з листами: №01-20/117, 01-20/800, №01-20/1024, №01-20/1190, №01-20/1308, №01-20/1488, № 01-18/1661, № 01-18/1862, №01-18/1987 (а.с. 17-21), в яких повідомляв про необхідність сплати орендної плати за відповідний місяць відповідно до виставлених позивачем рахунків та погашення наявної заборгованості з орендної плати з грудня 2022 року.
Також 26.06.2023 року позивач звертався до відповідача з претензією № 01-20/1559 (а.с. 15-16), в якій просив сплатити виниклу заборгованість за Договором станом на червень 2023 року та повідомив про дострокове припинення дії договору та зобов`язання відповідача повернути орендовані приміщення.
Відповідач листи позивача та претензію залишив без відповіді та виконання, причини несплати орендної плати не повідомив.
28.08.2023 року позивачем у складі комісії: начальника юридичного відділу Шполянської міської ради ОТГ Слободяника В.В., інспектора КП «Муніципальна інспекція Кирдана Б.І., начальника відділу містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства Шполянської міської ради ОТГ Меркотана В.В., заступника начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності Шполянської міської ради ОТГ Стеценко Л.П. складено акт візуального обстеження об`єкта нерухомого майна комунальної власності площею 30,40м2 - кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, розміщене за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола, Звенигородського району, Черкаської області , яким встановлено відсутній доступ до вказаних приміщень, вхідні двері зачинені, стороннім доступ до кімнат немає, ключі від вхідних дверей орендованого приміщення знаходяться лише в орендаря (а.с.12 на звороті).
У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення орендної плати та пені нарахованої на підставі ст. 3.7. Договору, а також розірвання Договору.
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року, укладеного сторонами щодо користування нежитловими приміщеннями - кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, площею 30,40м2, розміщені за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола, Звенигородського району, Черкаської області , вимоги позивача витікають із прав і обов`язків сторін за цим договором.
За правовою природою спірні правовідносини сторін віднесені до договірних зобов`язань найму (оренди). Загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір - розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України, про найм (оренду) - параграфом 1 глави 58 ЦК України, а також розділом VІ параграф 5 ГК України.
Згідно з нормами ст. 11 ч. ч. 1, 2 п. 1, ст. 16 ч. 2 п.п. 5, 8 Цивільного кодексу (далі -ЦК) України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст. 20 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, застосування штрафних санкцій, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. 180 Господарського кодексу України, строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України, час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору, є строком дії останнього.
Відповідно до ст. 782 ЦК України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Згідно з ч.1 ч.2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст.ст. 759 ч. 1, 760 ч. 3, 762 ч. 1, 3, 5, 763 ч. 1, ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк; особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом; за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму; договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном; плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором; договір найму укладається на строк, встановлений договором.
У частині першій статті 284 Господарського кодексу України законодавець як істотні умови договору оренди, визначив, зокрема, строк, на який укладається договір оренди; орендну плату з урахуванням її індексації; умови повернення орендованого майна або викупу.
Частиною 3 ст. 285 ГК України встановлено, що орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
З матеріалів справи вбачається, що укладений сторонами 23.07.2021 року договір оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199, який фактично виконувався сторонами, відповідач користувався нежитловими приміщеннями - кімнати 304, 305, що знаходяться на 3-му поверсі, площею 30,40м2, розміщені за адресою: вул. Лозуватська, 60, м. Шпола, Звенигородського району, Черкаської області у період з 01.12.2022 року по 30.09.2023 року разом з тим погоджену п.п. 3.1., 3.3. Договору орендну плату у розмірі 29990 грн. 97 коп. не сплатив, орендоване майно не повернув.
З огляду на викладене спірна заборгованість зі сплати орендної плати на суму 29990 грн. 97 коп. за Договором підтверджена позивачем доказами, які визнаються судом допустимими і достатніми, відповідачем доказів сплати суду не надано, тому вимогу позивача про їх примусове стягнення суд вважає обґрунтованою, доказаною та такою, що підлягає задоволенню.
У зв`язку з простроченням сплати орендних платежів позивачем заявлено до стягнення з відповідача на підставі п. 3.7. Договору - 5995 грн. 07 коп. пені.
Пунктом 3.7. Договору сторони погодили, що орендна плата, перехована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Орендодавцю у визначному п.3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
Нормами ч. 1 ст. 546, ч.ч. 1, 2 ст. 547 ЦК України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
За приписами ст. 551 ч. 2 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно ст. 231 ч. 4 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Статтею 536 ЦК України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
При вирішенні спору в частині стягнення пені суд керується приписами статей 549-552, 610-612, 614 ЦК України, статтями 216-218, 229-232, 234 ГК України, Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", роз`ясненнями, викладеними в постанові Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань» N 14 від 17.12.2013 року, умовами п. 3.7. Договору, їх розрахунок позивачем методологічно і арифметично проведено правильно, тому вимогу позивача і в цій частині суд визнає обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню у заявленому розмірі.
Щодо вимоги позивача про розірвання договору оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року суд зазначає наступне.
Пунктами 11.3., 11.6. Договору сторони погодили, що зміни до умов цього Договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди Сторін. Зміни, які пропонується внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною та з урахуванням норм чинного законодавства. Чинність цього Договору припиняється внаслідок: - закінчення строку, на який його було укладено; - загибелі орендованого майна; - достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду; - банкрутства Орендаря; - ліквідації Орендодавця або Орендаря; - відчуження власником орендованого майна.
Правові наслідки порушення зобов`язань передбачені у ст. 611 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно ч. 1 ст. 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України від 03.10.2019 року №157-IX "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
Враховуючи, що однією з істотних умов договору оренди між сторонами є своєчасна сплата відповідачем орендної плати у строки та розмірах визначених договором тому систематичне порушення орендарем цього обов`язку, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем належними і допустимими доказами, є достатньою підставою для розірвання договору оренди на вимогу позивача. Таким чином вимогу позивача із заявлених підстав суд визнає обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню повністю.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч. ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням викладеного, відповідно до умов Договору обставин справи та вимог законодавства суд вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати - судовий збір в розмірі 5368 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Кредитної спілки «Гарантія», ідентифікаційний код юридичної особи 26157087, місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 60 на користь Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, ідентифікаційний код юридичної особи 04061576 місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 59 - 29990 грн. 97 коп. боргу по орендній платі, 5995 грн. 07 коп. пені, шляхом розподілу:
- 50% до спеціального фонду установи Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади 14 995 грн. 48 коп. боргу по орендній платі, 2997 грн. 53 коп. пені на р/р UA378201720314241004203024576, код доходу 25010300, код отримувача ЄДРПОУ 04061576;
- 50% до загального фонду бюджету Шполянської міської територіальної громади 14 995 грн. 48 коп. боргу по орендній платі, 2997 грн. 53 коп. пені на р/р UA688999980334129850000023659, код доходу 22080402, Отримувач ГУК у Черкаській області, код отримувача ЄДРПОУ 37930566.
Стягнути з Кредитної спілки «Гарантія», ідентифікаційний код юридичної особи 26157087, місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 60 на користь Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, ідентифікаційний код юридичної особи 04061576 місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 59 - 5368 грн. судового збору.
Розірвати договір оренди комунального майна Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади, за результатами проведення аукціону №199 від 23.07.2021 року, укладений між Шполянською міською радою об`єднаної територіальної громади (ідентифікаційний код юридичної особи 04061576 місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 59) та Кредитною спілкою «Гарантія» (ідентифікаційний код юридичної особи 26157087, місцезнаходження: 20603, Черкаська обл., Звенигородський район, м. Шпола, вул. Лозуватська, буд. 60)
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11.01.2024 року.
Суддя В.М. Грачов