Справа № 369/7343/23
Провадження № 2/369/4359/23
РІШЕННЯ
Іменем України
29.12.2023 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області
в складі: судді Дубас Т.В.,
секретаря Бугайової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Київ за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів,
встановив:
Позивач звернувсяв судз позовомдо ОСОБА_2 прозменшення розміруаліментів.Вобгрунтування позовнихвимог зазначив,щопочинаючи з 21.04.2007 він перебував у зареєстрованому шлюбі з відповідачкою ОСОБА_2 , від якого мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 02.07. 2012 року шлюб з відповідачем розірвано (справа № 2/1027/1364/2012). У подальшому на підставі рішення Фастівського міськрайонного суду від 12.02. 2013 (справа № 381/395/13-ц) з нього стягуються аліменти на користь ОСОБА_2 в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 01.02.2013 і до повноліття дитини.
З моменту винесення судом 12.03.2013 рішення про стягнення аліментів його сімейний стан суттєво змінився. Зокрема 21.03.2013 він одружився з ОСОБА_4 від шлюбу з якою у нього народилися двоє дітей, а саме ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв`язку з тим, що молодший син потребує домашнього догляду його дружина у відповідності до вимог ч. 6 ст. 179 Кодексу законів про працю України перебуває у відпустці по догляду за дитиною без збереження заробітної плати.
Вказане підтверджується довідкою від 02.11.2022 № 27 про потребу дитини у домашньому догляді.
Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною дружина заробітну плату отримує, а після досягнення молодшим сином трирічного віку не отримує соціальну допомогу на утримання дитини.
Таким чином, на даний час на його утриманні, окрім сина від першого шлюбу ОСОБА_3 , також перебуває ще двоє малолітніх дітей та дружина.
Вказані обставини стали причиною його звернення до суду з даним позовом, у якому він просить зменшити розмір стягуваних з нього аліментів з 1/4 частини всіх видів йогозаробітку (доходу) на кожну дитину на 1/5 частину всіх видів його заробітку(доходу) щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.
В судове засідання позивач не з`явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Від нього до суду надійшла заява, в якій він просить розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася належно. Від неї до суду надійшла письмова заява, в якій вона позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить розглядати справу без її участі.
У відповідності зі ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглянув справу у відсутність сторін на підставі наявних матеріалів без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У відповідності до ч. 5ст. 268 ЦПК Українидатою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до постанови КЦС ВС від 30 вересня 2022 року за № 761/38266/14 якщо проголошення судового рішення не відбувається, то датою його ухвалення є дата складення повного судового рішення, навіть у випадку, якщо фактичне прийняття такого рішення відбулось у судовому засіданні, яким завершено розгляд справи і в яке не з`явились всі учасники такої справи. При цьому, дата, яка зазначена як дата ухвалення судового рішення, може бути відмінною від дати судового засідання, яким завершився розгляд справи і у яке не з`явились всі учасники такої справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З копії свідоцтва про шлюб судом встановлено, що між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_7 , 23.03.2013 укладено шлюб, який зареєстровано Відділом реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві, про що зроблено актовий запис №258. Після реєстрації шлюбу « ОСОБА_8 » змінила прізвище на « ОСОБА_9 ».
З копії свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Красноградського районного управління юстиції у Харківській області від 24.04. 2014 року, встановлено, що батьком дитини записаний ОСОБА_1 , матір`ю ОСОБА_4 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виданого 07.06.2017 Красноградським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, батьком дитини записаний ОСОБА_1 , матір`ю ОСОБА_4 .
Також судом встановлено, що сторони є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З матеріалів цивільної справи №381/395/13-ц судом встановлено, що рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12 березня 2013 року, стягнуто зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , працюючого прокурором відділу участі прокурорів у цивільному судочинстві управління представництва інтересів громадян і держави у Верховному Суді України та Вищих спеціалізованих судах Головного управління представництва в суді, захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень Генеральної прокуратури України (м. Київ, вул. Різницька, 13/15), ідентифікаційний номер 3087619677 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженки та мешканки сел. Володарка Володарського району Київської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку, але не менше, ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 01.02.2013 р. і до повноліття дитини. Стягнуто зі ОСОБА_1 на користь держави 229 грн. 40 коп. судового збору.
За змістом ст. 51 Конституції України, ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення повноліття.
Згідно ч. 2, 3 ст. 181 СК України за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
За змістом ч. 1ст. 192 СК Українирозмір аліментів визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
У п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 «Про практику застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»розяснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
У розумінні вказаних вище законодавчих норм саме ініціатор позову має доводити обставини змін в його особистому житті, зокрема у матеріальному становищі, сімейного стану, здоров`я або ж вказати на інші випадки, що виникли після винесення судового рішення або досягнення домовленості між батьками про способи виконання своїх обов`язків щодо дітей, що можуть бути підставою для зменшення розміру аліментів.
Крім того, аналіз зазначених правових норм дає можливість зробити висновок, що при вирішенні питання щодо зменшення розміру аліментів слід з`ясовувати, чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі. Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів.
Оскільки позивач є платником аліментів, то його звернення в суд з даним позовом не суперечать чинному законодавству. Крім того, ним належними доведено той факт, що на сьогодні в нього змінився сімейний стан: він вдруге одружився, усиновив двоє дітей своєї теперішньої дружини, які на даний час є малолітніми та у позивача, як батька, виник обовязок щодо їх утримання. Крім того, дружина позивача знаходиться на його утриманні, так як їх молодша дитина не досягла трирічного віку.
Вказані обставини, на переконання суду, є достатніми підставами для зміни розміру аліментів, які стягуються з позивача на утримання дітей від попереднього шлюбу.
При цьому суд виходить також із положень ст. 182 СК України, згідно якої при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина та інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 183СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Отже, чинне сімейне законодавство та усталена судова практика визначають єдину частку від заробітку (доходу) на двох і більше дітей та визначають, що 1/3 частка доходів, зазвичай, є достатнім розміром аліментів на утримання двох неповнолітніх дітей.
Разом з тим, частиною 2ст. 182 СК України визначено, щорозмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину визначається Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Відповідно до п. 17постанови Пленуму ВСУ № 15.05.2006 № 3«Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2ст. 182 СК.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України №789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та вважає можливим змінити розмір аліментів, які стягуються з позивача з 1/4 частини всіх його доходів на кожну дитину на 1/5 частку його заробітку (доходу) на дітей щомісячно до досягнення ними повноліття, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму длядітей відповідного віку.
На переконання суду, саме такий розмір аліментів буде забезпечувати справедливий баланс щодо захисту прав неповнолітніх дітей позивача від першого шлюбу та прав малолітніх дітей на забезпечення від другого шлюбу.
Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.1, 6ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановленихЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Виходячи з викладеного, суд доходить висновку про обгрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Згідно п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», у випадку зміни розміру аліментів, аліменти у новому розмірі стягуються від дня набрання чинності рішенням суду.
З огляду на це, аліменти у новому розмірі слід стягувати з дня набрання чинності даним рішенням суду.
Оскільки у новому розмірі аліменти мають сплачуватись з часу набрання рішенням законної сили та враховуючи наявність на виконанні виконавчого листа, виданого на підставі рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області по справі №381/395/13-ц про стягнення аліментів в розмірі, встановленому до ухвалення цього рішення, керуючись ст. 267 ЦПК України, суд вважає необхідним визначити, що стягнення за вищевказаним виконавчим листом належить припинити станом на день набрання законної сили цим судовим рішенням
На підставі викладеного, керуючисьст. 51 Конституції України, ст.ст. 180- 183, 184, 191,192 СК України, ст.ст.4,13,19,76-81,141, ст.263-265, п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів - задовольнити.
Зменшити розмір аліментів, визначений рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12.03.2013 у цивільній справі №381/395/13-ц за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дитини.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, зареєстрованого: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/5 частини з усіх видів його заробітку, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили до досягнення ним повноліття.
Стягнення за виконавчим листом, виданим на підставі рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області по справі №381/395/13-ц, припинити з дня набрання законної сили даним рішенням та повернути виконавчий лист до суду після завершення виконання.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, зареєстрованого: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Суддя Тетяна ДУБАС