open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2023 року Справа№200/3446/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія АСКО-Донбас Північний» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю,

встановив:

12 липня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі позивач, Відділення Фонду) до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія АСКО-Донбас Північний» (далі відповідач, ПрАТ «СК АСКО ДП»), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 12 липня 2023 року, в якому позивач просив:

стягнути з ПрАТ «СК АСКО ДП» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, у розмірі 81552,30 грн та пеню у розмірі 4305,84 грн на розрахунковий рахунок UA098999980313121230000005630, Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000, ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785, МФО 899998, код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 13 липня 2023 року позовна заява залишена без руху.

Позивач усунув недоліки позовної заяви.

19 липня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

02 серпня 2023 року суд постановив ухвалу про витребування у позивача додаткових доказів.

З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами прощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Обґрунтовуючи свої вимоги, Відділення Фонду зазначило, що згідно з інформацією Пенсійного фонду України середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ПрАТ «СК «АСКО ДП» становить 57 осіб.

Таким чином, відповідно до ст. 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон № 875) впродовж 2022 року ПрАТ «СК АСКО ДП» мало забезпечити працевлаштування 2 осіб з інвалідністю, фактично ж в трудових відносинах з відповідачем перебувала 1 особа з інвалідністю.

Позивач доводив, що, оскільки відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місяця, призначеного для працевлаштування осіб, яким встановлено інвалідність, чинним законодавством на нього покладений обов`язок сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 81552,30 грн.

Позивач стверджував, що в автоматизованому режимі надіслав ПрАТ «СК АСКО ДП» розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, обчислений відповідно до ст. 20 Закону № 875.

Розрахунок надісланий у формі електронного документа через електронний кабінет ПрАТ «СК «АСКО ДП на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

ПрАТ «СК АСКО ДП» не сплатило адміністративно-господарські санкції в добровільному порядку.

У зв`язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Відділення Фонду здійснило нарахування пені у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, яка станом на 22 червня 2023 року становила 4305,84 грн.

З огляду на викладене та на підставі ст. ст. 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, ч. 3 ст. 18, ч. ч. 1-2, 5 ст. 19, ст. 20 Закону № 875, постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Відділення Фонду просило стягнути з ПрАТ «СК АСКО ДП» користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2022 році, в сумі 81552,30 грн та пеню в сумі 4305,84 грн.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Відповідач вказував на безпідставність позовних вимог Відділення Фонду та доводив, що на 2022 рік виконав зобов`язання по створенню робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідач зазначив, що ПрАТ «СК АСКО ДП» є юридичною особою, яка в своєму підпорядкуванні має філії без статусу юридичної особи, і несе зобов`язання по створенню робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідач зауважив, що в порушення вимог ст. 20 Закону № 875 та Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 березня 2023 року № 14-1, (далі Порядок № 14-1), розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, надійшов до електронного кабінету ПрАТ «СК АСКО ДП» 17 квітня 2023 року, тобто після закінчення строку, встановленого для їх сплати (15 квітня 2023 року).

Відповідач вказав на те, що Відділення Фонду неправильно визначило середньооблікову чисельність штатних працівників особового складу ПрАТ «СК АСКО ДП».

Звернув увагу на те, що ПрАТ «СК АСКО ДП» має 38 філій, а тому середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу в цілому по підприємству (з урахуванням філій) становить 165 осіб.

Відповідач зауважив, що Відділення Фонду було обізнано про це, оскільки до 2023 року відповідно до вимог ст. 19 Закону № 875 ПрАТ «СК АСКО ДП» щорічно подавало йому Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма звітності № 10-ПОІ (річна)), в якому наводило інформацію по підприємству в цілому, а не окремо по філіям.

У зв`язку з тим, що в листопаді 2022 року набрали чинності зміни до Закону № 875, внесені Законом України від 18 жовтня 2022 року № 2682-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» (далі Закон № 2682), відповідач був звільнений від обов`язку подання Звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма звітності № 10-ПОІ) за 2022 рік, а тому такий звіт не подавав. Інформацію щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю та виконання ПрАТ «СК АСКО ДП» нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю Відділення Фонду отримувало від Пенсійного фонду України.

Як наслідок, Відділення Фонду неправильно обчислило нормативну кількість осіб з інвалідністю, працевлаштування яких мав забезпечити відповідач в 2022 році, залишивши поза увагою той факт, що ПрАТ «СК АСКО ДП» через філії здійснює свою діяльність по всій території України, а не лише в м. Дружківка.

Відповідач доводив, що вжив всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Зокрема, 15 листопада 2021 року ПрАТ «СК АСКО ДП» видало наказ № 50-р «Про створення робочих місць для осіб з інвалідністю на 2022 рік».

На виконання цього наказу ПрАТ «СК АСКО ДП» подало до Лисичанського міського центру зайнятості, Запорізького міського центру зайнятості, Сєверодонецького міського центру зайнятості, Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою № 3-ПН.

Відповідач покликався ч. 1 ст. 18, ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875 і зазначив, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення особи з інвалідністю до підприємства або звернення особи з інвалідністю до державної служби зайнятості (з подальшим її направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).

Відповідач зауважив, що ст. 18 Закону № 875 не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов`язане самостійно здійснювати пошук осіб з інвалідністю для їх працевлаштування.

Водночас, ч. 3 ст. 18 Закону № 875 чітко визначає обов`язки підприємства, що використовує найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, та інформування державної служби зайнятості про наявність вакансій для осіб з інвалідністю, є звітність за формою № 3-ПН.

З огляду на викладене відповідач стверджував, що наприкінці 2021 року для працевлаштування осіб з інвалідністю ПрАТ «СК АСКО ДП» створило 4 робочих місця. Посадові особи державної служби зайнятості уточнювали актуальність цих вакансій в січні і лютому 2022 року під час особистої зустрічі з представниками роботодавця та в телефонному режими.

Отже, інформація про вакансії, наведена у звітності за формою № 3-ПН, поданій наприкінці 2021 року, була актуальною і в 2022 році.

Відповідач вказував на те, що державна служба зайнятості разом з ПрАТ «СК АСКО ДП» проводили роботу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, що підтверджено листами центрів зайнятості.

Жодних доказів які б свідчили про те, що ПрАТ «СК АСКО ДП» не виділило та не створило робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, Відділення Фонду не надало; наявність фактів протиправної відмови відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не довело.

Також відповідач зауважив, що після початку повномасштабного вторгнення російської федерації Сєвєродонецька, Лисичанська та Рубіжанська філії ПрАТ «СК АКСО ДП», які інформували центри зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю, залишилися на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією; Слов`янська та Лиманська філії ПрАТ «СК АСКО ДП» не працюють; на території Донецької та Запорізької областей, де переважно проводило свою господарську діяльність ПрАТ «СК АСКО ДП», ведуться бойові дії.

З 24 лютого 2022 року Дружківська міська територіальна громада Краматорського району Донецької області належить до території, на яких ведуться (велися) бойові дії.

З метою збереження життя і здоров`я людей на території Донецької області, в тому числі в м. Дружківка, проводилась евакуація населення.

На тлі збройної агресії російської федерації більшість мешканців м. Дружківка, в тому числі працівники ПрАТ «СК АСКО ДП», виїхали з міста в перші дні повномасштабного вторгнення, а підприємство фактично залишилось без працівників. Філії ПрАТ «СК АСКО ДП», які зазнали військової агресії російської федерації, втратили можливість працювати (зруйноване майно, відсутність працівників та інше).

Для забезпечення життя і здоров`я працівників компанії, а також через неможливість ведення господарської діяльності у зв`язку із проведенням активних бойових дій, 28 лютого 2022 року генеральний директор ПрАТ «СК АСКО ДП» видав наказ № 11-р про надання всім працівникам відпустки з 01 березня 2022 року.

19 квітня 2022 року Наглядова рада ПрАТ «СК АСКО ДП» призупинила діяльність філій, які розташовані на тимчасово окупованих територіях, та на територіях, де ведуться активні бойові дії.

Починаючи з березня 2022 року ПрАТ «СК АСКО ДП» здійснювало заходи, спрямовані на збереження свого майна, без якого неможливо здійснювати господарську діяльність.

Отже, внаслідок широкомасштабної військової агресії російської федерації проти України та ведення бойових дій ПрАТ «СК АСКО ДП» втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність належним чином; а центри зайнятості повною мірою виконувати покладені на них обов`язки щодо сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

Відповідач покликався на норми ст. ст. 526, 610, 617, 625 Цивільного кодексу України, ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» і зазначав, що листом від 28 лютого 2022 року № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України є обставиною непереборної сили.

Просив відмовити в позові.

Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код 13492430) зареєстроване як юридична особа 18 липня 1991 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.

Відповідач приватне акціонерне товариство «Страхова компанія АСКО-Донбас Північний» (ідентифікаційний код 13494943) зареєстроване як юридична особа 14 жовтня 2002 року, про що 29 жовтня 2004 року до ЄДР внесений відповідний запис.

Місцезнаходження ПрАТ «СК АСКО ДП» зареєстровано за адресою: Донецька обл., м. Дружківка, вул. Соборна, буд. 37.

Основним видом економічної діяльності відповідача є код КВЕД 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя (основний).

Як свідчить витяг з ЄДР № 29765352, сформований 26 жовтня 2022 року, ПрАТ «СК АСКО ДП» має відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи, а саме:

1. Краматорську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311294, місцезнаходження: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Академічна, буд. 33;

2. Бахмутську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311325, місцезнаходження: Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, буд. 5;

3. Олександрівську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311331, місцезнаходження: Донецька обл., Олександрівський р-н, смт Олександрівка, вул. Самарська, буд. 9б;

4. Алчевську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21791520, місцезнаходження: Луганська обл., м. Алчевськ, вул. Металургів, буд. 8, кв. 184;

5. Краснодонську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21796246, місцезнаходження: Луганська обл., м. Сорокине, вул. Петра Котова, буд. 2а;

6. Покровську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311288, місцезнаходження: Донецька обл., м. Покровськ, вул. Залізнична, буд. 179;

7. Слов`янську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311259, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Василівська, буд. 37;

8. Торецьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311319, місцезнаходження: Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 26а;

9. Добропільську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311302, місцезнаходження: Донецька обл., м. Добропілля, вул. Банкова, буд. 12;

10. Свердловську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21829300, місцезнаходження: Луганська обл., м. Довжанськ, вул. Пирогова, буд. 9;

11. Рубіжанську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21796440, місцезнаходження: Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Пушкіна, буд. 13;

12. Антрацитівську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21795216, місцезнаходження: Луганська обл., м. Антрацит, вул. Петровського, буд. 86;

13. Луганську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21824544, місцезнаходження: Луганська обл., м. Луганськ, вул. Совєтська, буд. 20б;

14. Ровеньковську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24201909, місцезнаходження: Луганська обл., м. Ровеньки, вул. Карла Маркса, буд. 127;

15. Стахановську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24201565, місцезнаходження: Луганська обл., м. Кадіївка, вул. Леніна, буд. 2, офіс 1;

16. Сєвєродонецьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 21796606, місцезнаходження: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 55;

17. Лисичанську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21793306, місцезнаходження: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Володимира Сосюри, буд. 291, кв. 75;

18. Костянтинівську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311265, місцезнаходження: Донецька обл., м. Костянтинівка, пр. Ломоносова, буд. 132б;

19. Краснолуцьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 21783791, місцезнаходження: Луганська обл., м. Хрустальний, вул. Лілії Литвяк, буд. 5,7;

20. Кіровську філію, код ЄДРПОУ ВП: 21795239, місцезнаходження: Луганська обл., м. Голубівка, вул. Борисова, буд. 5, кв. 4;

21. Харцизьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 36951627, місцезнаходження: Донецька обл., м. Харцизьк, вул. Краснознаменна, буд. 168, офіс 17;

22. Єнакієвську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36951632, місцезнаходження: Донецька обл., м. Єнакієве, пр. Металургів, буд. 26, офіс 52;

23. Дніпровську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36994393, місцезнаходження: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 31д;

24. Горлівську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36994409, місцезнаходження: Донецька обл., м. Горлівка, вул. Комсомольська, буд. 16, корп. 10;

25. Сніжнянську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36994414, місцезнаходження: Донецька обл., м. Сніжне, вул. Руднева, буд. 1;

26. Торезьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 36994427, місцезнаходження: Донецька обл., м. Чистякове, вул. 50 років СРСР, буд. 4;

27. Кам`янську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36995837, місцезнаходження: Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, вул. Соборна, буд. 14;

28. Харківську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36995842, місцезнаходження: Харківська обл., м. Харків, пр. Московський, буд. 199б, офіс 726а;

29. Донецьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 36995858, місцезнаходження: Донецька обл., м. Донецьк, пр. Київський, буд. 20а, офіс 3;

30. Шахтарську філію, код ЄДРПОУ ВП: 36995863, місцезнаходження: Донецька обл., м. Шахтарськ, вул. Берегового, буд. 12, офіс 3;

31. Лиманську філію, код ЄДРПОУ ВП: 24311271, місцезнаходження: Донецька обл., м. Лиман, вул. Свободи, буд. 23;

32. Запорізьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 37050669, місцезнаходження: Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 49;

33. Волноваську філію, код ЄДРПОУ ВП: 37107553, місцезнаходження: Донецька обл., Волноваський р-н, м. Волноваха, вул. Кості Бабіна, буд. 6, кімн. 11;

34. Київську філію, код ЄДРПОУ ВП: 38550256, місцезнаходження: м. Київ, вул. Хорива, буд. 25/12, 300-302;

35. Нововолинську філію, код ЄДРПОУ ВП: 38789677, місцезнаходження: Волинська обл., м. Нововолинськ, вул. Святого Володимира, буд. 5;

36. Луцьку філію, код ЄДРПОУ ВП: 38801890, місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 11а;

37. Червоноградську філію, код ЄДРПОУ ВП: 38801906, місцезнаходження: Львівська обл., м. Червоноград, пр. Шевченка, буд. 18, офіс 33;

38. Тернопільську філію, код ЄДРПОУ ВП: 41983859, місцезнаходження: Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Соломії Крушельницької, буд. 1а.

Спірні правовідносини стосуються виконання відповідачем як роботодавцем його зобов`язань щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю в 2022 році.

Варто зауважити, що 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі Закон № 389) Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення в Україні воєнного стану» (далі Указ № 64/2022).

Згідно з п. 1 Указу № 64/2022 з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб.

24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», яким затвердила Указ № 64/2022.

У зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.

Широкомасштабна збройна агресія російської федерації проти України триває.

Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України мала негативний вплив як на можливість суб`єктів господарювання повноцінно здійснювати свою діяльність, так і на спроможність органів державної влади, інших державних органів повною мірою виконувати покладені на них завдання та функції.

Дружківська міська територіальна громада Краматорського району Донецької області, на території якої зареєстровано місцезнаходження ПрАТ «СК АСКО ДП», а також територіальні громади Донецької, Луганської, Запорізької і Харківської областей, на території яких розташовані більшість філій ПрАТ «СК АСКО ДП», були включені до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789.

Як свідчить Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, філії ПрАТ «СК АСКО ДП», місцезнаходження яких зареєстровано на території Донецької, Луганської, Запорізької та Харківської областей, знаходяться на територіях можливих бойових дій, на територіях активних бойових дій або на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією, а Дружківська міська територіальна громада Краматорського району Донецької області з 24 лютого 2022 року є територією можливих бойових дій.

28 лютого 2022 року у зв`язку з введенням воєнного стану на всій території України генеральний директор ПрАТ «СК АСКО ДП» видав наказ № 11-р, який передбачав узгодження та оформлення з усіма співробітниками філій та центрального офісу компанії відпусток без збереження заробітної плати з 01 березня 2022 року до розпорядження генерального директора компанії.

19 квітня 2022 року Наглядова рада ПрАТ «СК АСКО ДП» прийняла рішення про призупинення діяльності Сєвєродонецької, Лисичанської, Рубіжанської, Лиманської та Слов`янської філій з 01 травня 2022 року до моменту прийняття Наглядовою радою товариства рішення про відновлення їх діяльності.

Це рішення є наслідком того, що у зв`язку з тривалою широкомасштабною агресією російської федерації проти України, продовженням воєнного стану та веденням активних бойових дій на території Донецької та Луганської областей декілька філій товариства не мають можливості виконувати свої функції, працівники цих підрозділів фактично не працюють, а провести закриття відокремлених підрозділів в порядку, передбаченому законодавством, неможливо, про що свідчить протокол засідання Наглядової ради ПрАТ «СК АСКО ДП» від 19 квітня 2022 року № 3.

02 серпня 2022 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження № 679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області».

Незважаючи на вказані вище обставини, відповідач доводить, що в 2022 році виконав покладені на нього обов`язки щодо створення робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Суд встановив, що 15 листопада 2021 року генеральний директор ПрАТ «СК АСКО ДП» на підставі Закону № 875 та з метою виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році видав наказ № 50-р «Про створення робочих місць для осіб з інвалідністю на 2022 рік».

П. 1 цього наказу передбачав створення в Сєвєродонецькій, Запорізькій, Червоноградській та Лисичанській філіях ПрАТ «СК АСКО ДП» робочих місць за посадою «страховий агент» для осіб з інвалідністю.

П. 2 наказу на директорів філій ПрАТ «СК АСКО ДП» покладений обов`язок провести роботу з центрами зайнятості та подати звітність про попит на робочу силу за формою 3-ПН.

19 листопада 2021 року Сєвєродонецька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» подала до Сєвєродонецького міського центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

В розділі І «Основні дані про вакансії» звітності за формою № 3-ПН Сєвєродонецька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» повідомила про наявність 1 вакансії за професією (посадою) «страховий агент», місце проведення робіт: м. Сєвєродонецьк, яка підлягала укомплектуванню за сприяння Державної служби зайнятості.

В розділі ІІ «Коментарі до даних про вакансії» звітності за формою № 3-ПН ПрАТ «СК АСКО ДП» вказало на наявність 1 вакансії, на яку можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, а саме особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку.

Сєвєродонецький міський центр зайнятості отримав звітність за формою № 3-ПН 19 листопада 2021 року, про що свідчить підпис відповідальної особи центру зайнятості, яка приймає звітність.

Крім того, 19 листопада 2021 року Сєвєродонецька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» звернулася до Сєвєродонецького міського центру зайнятості з листом, в якому просило повідомити про можливість і умови співпраці по працевлаштуванню осіб з інвалідністю на вакансію «страхового агента».

Цей лист отриманий Сєвєродонецьким міським центром зайнятості 19 листопада 2021 року, що підтверджено підписом посадової особи центру зайнятості, проставлений на примірнику листа, який залишився у відповідача.

До того ж, як свідчить лист Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 31 липня 2023 року № 13/01-260, 19 листопада 2021 року він отримав від ПрАТ «СК АСКО ДП» заявку на працевлаштування осіб з інвалідністю та звітність за формою 3-ПН у кількості посад 1 (агент страховий).

19 листопада 2021 року Запорізька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» подала до Запорізького міського центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

В розділі І «Основні дані про вакансії» звітності за формою № 3-ПН Запорізька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» повідомила про наявність 1 вакансії за професією (посадою) «страховий агент», місце проведення робіт: м. Запоріжжя, яка підлягала укомплектуванню за сприяння Державної служби зайнятості.

В розділі ІІ «Коментарі до даних про вакансії» звітності за формою № 3-ПН ПрАТ «СК АСКО ДП» вказало на наявність 1 вакансії, на яку можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, а саме особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку.

Запорізький міський центр зайнятості отримав звітність за формою № 3-ПН 19 листопада 2021 року, про що свідчить підпис відповідальної особи центру зайнятості, яка приймає звітність.

19 листопада 2021 року Запорізька філія ПрАТ «СК АСКО ДП» звернулася до Запорізького міського центру зайнятості з листом, в якому просило повідомити про можливість і умови співпраці по працевлаштуванню осіб з інвалідністю на вакансію «страхового агента».

Цей лист отриманий Запорізьким міським центром зайнятості 19 листопада 2021 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції, проставлений на примірнику листа, який залишився у відповідача.

Як свідчить лист Запорізького міського центру зайнятості від 31 липня 2023 року № 2349/03/04-14, 19 листопада 2021 року ПрАТ «СК АСКО ДП» надало до Запорізького міського центру зайнятості лист від 19 листопада 2021 року № 22/21 про співпрацю з працевлаштування осіб з інвалідністю та звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» з метою укомплектування посади «агент страховий» з числа безробітних осіб з інвалідністю.

Впродовж грудня 2021 року лютого 2022 року Запорізький міський центр зайнятості направив 5 осіб з інвалідністю; необґрунтованих відмов у працевлаштуванні осіб з інвалідністю з боку ПрАТ «СК АСКО ДП» до центру зайнятості не надходило.

22 листопада 2021 року Лисичанська філія ПрАТ «СК АСКО ДП» звернулася до Лисичанського міського центру зайнятості з листом, в якому просила повідомити про можливість і умови співпраці по працевлаштуванню осіб з інвалідністю на вакансію «страхового агента».

Цей лист отриманий Лисичанським міським центром зайнятості 22 листопада 2021 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції, проставлений на примірнику листа, який залишився у відповідача.

Звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», яку Лисичанська філія ПрАТ «СК АСКО ДП» подала до Лисичанського міського центру зайнятості після створення наказом від 15 листопада 2021 року № 50-р робочого місця за посадою «страховий агент» для осіб з інвалідністю, суду не надана.

25 листопада 2021 року Червоноградська філія ПрАТ «СК АСКО ДП» подала до Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

В розділі І «Основні дані про вакансії» звітності за формою № 3-ПН Червоноградська філія ПрАТ «СК АСКО ДП» повідомила про наявність 1 вакансії за професією (посадою) «страховий агент», місце проведення робіт: м. Червоноград, яка підлягала укомплектуванню за сприяння Державної служби зайнятості.

В розділі ІІ «Коментарі до даних про вакансії» звітності за формою № 3-ПН ПрАТ «СК АСКО ДП» вказало на наявність 1 вакансії, на яку можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, а саме особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку.

Червоноградська міська філія Львівського обласного центру зайнятості отримала звітність за формою № 3-ПН 25 листопада 2021 року, що засвідчено підписом відповідальної особи центру зайнятості, яка приймає звітність.

25 листопада 2021 року Червоноградська філія ПрАТ «СК АСКО ДП» звернулася до Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості з листом, в якому просила повідомити про можливість і умови співпраці по працевлаштуванню осіб з інвалідністю на вакансію «страхового агента».

Цей лист отриманий Червоноградською міською філією Львівського обласного центру зайнятості 25 листопада 2021 року, про що свідчить запис про отримання документа на примірнику листа, що залишився у відповідача.

Належні та допустимі докази, які б свідчили, що впродовж 2022 року ПрАТ «СК АСКО ДП» допускало необґрунтовану відмову у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які самостійно або за направленням Державної служби зайнятості зверталися до відповідача за працевлаштуванням, суду не надані.

Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік за формою № 10-ПОІ з інформацією про середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу та кількість осіб з інвалідністю штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону № 875, ПрАТ «СК АСКО ДП» не подавало.

07 червня 2023 року Відділення Фонду звернулося до Донецького обласного центру зайнятості із запитом (вих. № 03-13/543), в якому просило надати інформацію за звітний 2022 рік про подання роботодавцем ПрАТ «СК АСКО ДП» звітів за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (стосовно осіб з інвалідністю); інформацію щодо направлення на підприємство осіб з інвалідністю; інформацію про відмову в працевлаштуванні з боку підприємства; інформацію про запропонованих роботодавцем в односторонньому порядку умов неповного робочого дня або неповного робочого тижня для осіб з інвалідністю; інформацію щодо наявності заявок на перекваліфікацію осіб з інвалідністю.

У відповідь на цей запит листом без вихідних дати і номера Донецький обласний центр зайнятості повідомив, що за даними Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості роботодавець ПрАТ «СК АСКО ДП» звіти за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для осіб з інвалідністю у 2022 році не подавало; замовлення на перекваліфікацію осіб з інвалідністю від нього не надходили.

Дійшовши висновку про те, що в 2022 році ПрАТ «СК АСКО ДП» не виконало норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, Відділення Фонду здійснило розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені відповідачем робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю.

Розрахунок здійснений наступним чином:

1. Вихідні дані для розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій за даними Звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік:

середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу 57 осіб;

середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, 1 особа;

фонд оплати праці штатних працівників 4648,480 тис. грн;

перераховано коштів адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю 0,00 грн;

2. Розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій:

кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, 2 особи;

кількість нестворених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, 1 особа;

4648,480 х 1000 : 57 = 81552,30

сума адміністративно-господарських санкцій 81552,30 грн;

81552,30 х 1 = 81552,30

залишкова сума заборгованості адміністративно-господарських санкцій 81552,30 грн;

81552,30 0 = 81552,00

В позовній заяві Відділення Фонду вказало, що вихідні дані для розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій засновані на інформації Пенсійного фонду України про створення ПрАТ «СК АСКО ДП».

Між тим, будь-які докази на підтвердження цих даних позивач суду не надав.

З огляду на заперечення, які ПрАТ «СК АСКО ДП» навело у відзиві на позовну заяву, а також взявши до уваги подані ним докази, керуючись принципом офіційного з`ясування обставин у справі, ухвалою від 02 серпня 2023 року суд витребував у Відділення Фонду докази на підтвердження вихідних даних для розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, які підлягали сплаті ПрАТ «СК АСКО ДП» за 2022 рік, а саме щодо: середньооблікової кількості штатних працівників особового складу 57 осіб; середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 1 особа; фонду оплати праці штатних працівників 4648,480 тис. грн.; перерахованих коштів адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю 0,00 грн.

Витребувані докази позивач суду не надав, про причини, що унеможливили їх подання суд не повідомив.

Відділення Фонду не надало суду докази на підтвердження дати направлення розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, на адресу ПрАТ «СК АСКО ДП».

Разом з тим, скріншот з електронного кабінету ПрАТ «СК АСКО ДП» як користувача електронних послуг на вебпорталі Пенсійного фонду України свідчить, що оповіщення про необхідність сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік в сумі 81552,30 грн відповідач отримав засобами електронного зв`язку 17 квітня 2023 року.

Виходячи з того, що ПрАТ «СК АСКО ДП» порушило строки сплати адміністративно-господарських санкцій, Відділення Фонду здійснило нарахування останньому пені.

Розрахунок проведений наступним чином.

1. Вихідні дані для розрахунку суми пені:

сума заборгованості адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю у 2022 році 81552,30 грн;

ставка Національного банку України з 18 квітня 2023 року по 22 червня 2023 року 25,00%;

кількість днів у поточному періоді 365;

відсотки від ставки Національного банку України, законодавчо встановлені для розрахунку пені, 120%;

період, за який нарахована пеня, з 18 квітня 2023 року по 22 червня 2023 року;

кількість діб, за які нарахована пеня, 66;

2. Розрахунок суми пені:

розрахунок розміру ставки для визначення пені (25,00 х 120) : 100 = 30%;

розрахунок однодобового розміру пені 30 : 365 = 0,08;

розрахунок суми пені за один день прострочення (81552,30 х 0,08) : 100 = 65,24;

сума пені, яку необхідно сплатити, 65,24 х 66 = 4305,84 грн.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Відповідно до п. п. 1, 3 Положення про Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 27 березня 2017 року № 477), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2011 року за № 528/19266, (далі Положення № 129) Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі Фонд) є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України; Фонд є юридичною особою публічного права.

Одним з основних завдань Фонду є забезпечення в межах своїх повноважень реалізації заходів щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема, сприяння створенню робочих місць (пп. 2 п. 5 Положення № 129).

Згідно з п. 6 Положення № 129 Фонд відповідно до покладених на нього завдань:

1) спрямовує, координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду з питань діяльності, визначеної в положеннях про відділення, у тому числі щодо:

збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, […], нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;

[…]

обліку заборгованості зі сплати сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, […];

ведення претензійно-позовної роботи в судах різних інстанцій;

[…]

13) забезпечує функціонування та ведення Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних Фонду щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

[…]

29) виявляє в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та банку даних підприємства, […], які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік;

[…].

Згідно з п. 12 Положення № 129 Фонд утворює, ліквідовує та реорганізовує територіальні відділення Фонду […].

Відповідно до ч. ч. 9-10 ст. 20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон № 875) спори, що виникають із правовідносин за ст. ст. 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю або в судовому порядку. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Позивач є територіальним органом Фонду, отже у спірних правовідносинах Відділення Фонду виступає в якості суб`єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі Закон № 5067) встановлені гарантії у сфері зайнятості населення.

Зокрема, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону № 5067 держава гарантує у сфері зайнятості додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.

Категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, визначені ст. 14 Закону № 5067.

Так, згідно з п. 6. ч. 1 ст. 14 Закону № 5067 до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ч. 2 ст. 14 Закону № 5076, в редакції, чинній до 29 жовтня 2022 року, передбачала, що для працевлаштування зазначених у ч. 1 цієї статті громадян (крім осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», норматив працевлаштування на роботу яких встановлюється згідно із Законом № 875) підприємствам, […] з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота у розмірі 5 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.

Ч. 3 ст. 14 Закону № 5076 в редакції, чинній до 29 жовтня 2022 року, передбачала, що роботодавці самостійно розраховують квоту, зазначену в ч. 2 цієї статті, з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах, […] і належать до таких, що неконкурентоспроможні на ринку праці (крім осіб з інвалідністю), та забезпечують їх працевлаштування самостійно. Роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

В подальшому на підставі Закону України від 21 вересня 2022 року № 2622-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових програм на ринку праці» (далі Закон № 2622), який набрав чинності 29 жовтня 2022 року, ч. ч. 2, 3 ст. 14 Закону № 5076 були виключені.

Аналіз наведених вище положень Закону № 5076 зумовлює такі висновки: особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, належать до категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; таке сприяння полягає у встановленні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю; цей норматив визначається згідно з Законом № 875.

Ч. 1 ст. 18 Закону № 875 визначено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, […] чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, підприємства, […], зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі пп. 1 п. 1 розділу І Закону України від 18 жовтня 2022 року № 2682-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю», (далі Закон № 2682), який набрав чинності 06 листопада 2022 року, ч. 3 ст. 18 Закону № 875 викладена в такій редакції:

«Підприємства, […], зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Отже, з 06 листопада 2022 року внаслідок змін, внесених до ч. 3 ст. 18 Закону № 875, підприємства звільнені від обов`язку звітувати до Фонду про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Ч. 1 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, було визначено, що для підприємств, […], установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, підприємства, […], самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, підприємства, […], самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

За приписами ч. 5 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з ч. 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, […], осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч. 7 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, порядок реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Ч. 9 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року, передбачала, що підприємства, […], в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом, що передбачено ч. 11 ст. 19 Закону № 875 в редакції, чинній до 06 листопада 2022 року.

На підставі пп. 2 п. 1 розділу І Закону № 2682, який набрав чинності 06 листопада 2022 року, ст. 19 Закону № 875 викладена в такій редакції:

«Стаття 19. Для підприємств, […], установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.

Підприємства, […], самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 цієї статті та з урахуванням вимог ст. 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

[…]

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з ч. 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, […], осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

[…]

Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

про створення підприємствами, […], робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, […], відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, […].

Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, […], щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, […], щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники підприємств, […], у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, […], які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з ч. 1 цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до ст. 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, […], на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України».

Отже, з 06 листопада 2022 року внаслідок викладення в новій редакції ст. 19 Закону № 875 підприємства звільнені від обов`язку звітувати до Фонду про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю. Натомість на Фонд покладений обов`язок визначати підприємства, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, використовуючи для цього дані Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Центрального банку даних проблем інвалідності, та надіслати таким підприємствам розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.

Аналіз наведених вище положень Закону № 875 зумовлює висновок, що ПрАТ «СК АСКО ДП» як роботодавець зобов`язане виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю; створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.

Щодо виконання ПрАТ «СК АСКО ДП» обов`язку виділити та створити робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та надати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону № 5076 роботодавці зобов`язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); […].

За визначенням, наведеним в п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076, вакансія вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 «Про затвердження форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання» (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05 грудня 2016 року № 1476) (далі Наказ № 316), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, затверджені форма звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (далі Порядок подання форми звітності № 3-ПН).

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН у цьому Порядку термін «роботодавець» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про організації роботодавців, їх об`єднання, права і гарантії їх держави».

При цьому, за визначенням, наведеним в ст. 1 Закону України від 22 червня 2012 року № 5026-VІ «Про організації роботодавців, їх об`єднання, права і гарантії їх діяльності» (далі Закон № 5026), роботодавець юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб.

Згідно з п. 3 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця.

Відповідно до п. 4 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв`язку.

П. 5 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН установлено, що форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку подання форми звітності № 3-ПН за наявності у роботодавців коментарів до вакансій заповнюється розділ ІІ, у якому відображається порядковий номер відповідного запису в розділі І, а також характеристики вакансії (умови праці, розмір заробітної плати, вимоги до претендента).

Зокрема, у пункті 2 наводиться загальна кількість осіб із числа громадян, що мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштуванню (відповідно до ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення»), яких роботодавець може працевлаштувати. За бажанням роботодавця може проводитись деталізація категорій претендентів на вакансію з урахуванням категорій громадян, перелік яких наведений у ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення», а також внутрішньо переміщеної особи.

12 квітня 2022 року Міністерство економіки України видало наказ № 827-22 «Про затвердження форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 травня 2022 року за № 565/37901, (далі Наказ № 827-22).

На підставі п. 2 Наказу № 827-22 Наказ № 316 визнаний таким, що втратив чинність.

Згідно з п. 1.2 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженого Наказом № 827-22, у цьому Порядку термін «роботодавець» вживається у значенні, наведеному в Законі № 5026.

Відповідно до п. 1.4 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, форма № 3-ПН подається юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, які в межах трудових відносин використовують працю фізичних осіб (далі - роботодавець), за наявності попиту на робочу силу (вакансії).

Згідно з п. 1.5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, форма № 3-ПН заповнюється та подається роботодавцем до філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (або до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості до дати припинення їхньої діяльності) (далі - центр зайнятості) незалежно від місцезнаходження роботодавця з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників та/або з дати відкриття вакансії, але не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення нового робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Форма № 3-ПН може подаватися роботодавцем в електронній формі (з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника / фізичної особи - підприємця або уповноваженої ним (нею) особи).

Відповідно до п. 1.7 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, актуальність зазначеної(их) у поданій формі № 3-ПН вакансії(й) уточнюється фахівцем центру зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, шляхом електронної комунікації, зокрема мобільним чи фіксованим зв`язком, надсилання/отримання повідомлення електронною поштою. Також таке уточнення здійснюється перед направленням зареєстрованого безробітного або особи, яка шукає роботу, до роботодавця.

Згідно з до п. 5.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, відомості про вакансію(ї) згідно з додатком до Інформації про попит на робочу силу (вакансії) (далі - відомості про вакансію(ї)) заповнюються фахівцем центру зайнятості під час проведення консультацій з роботодавцем під час особистої зустрічі фахівця з роботодавцем, шляхом електронної комунікації, зокрема мобільним чи фіксованим зв`язком, надсилання/отримання повідомлень електронною поштою. Також відомості про вакансію(ї) можуть заповнюватися роботодавцем самостійно.

Відповідно до п. 5.2 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, у відомостях про вакансію(ї) відображається детальна інформація про вакансію(ї), зазначається професійна назва робіт (професія/посада), порядковий номер відповідного запису з графи А таблиці «Основні дані про вакансію(ї)» та загальна кількість вакансій, що відповідають визначеним даним.

Пункт 1 містить інформацію щодо основних характеристик вакансії(й) та вимог до кандидата(ів).

[…]

У підпункті 1.14 вказується загальна кількість вакансій для можливого працевлаштування осіб, які мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштуванню, що визначені п. п. 1-9 ч. 1 ст. 14 Закону № 5067, та за категоріями таких осіб. Із запропонованого переліку вибирається(ються) позиція(ї), що стосується(ються) відкритих вакансій, на які можуть бути працевлаштовані зазначені категорії осіб, ставиться відповідна позначка та вказується кількість таких вакансій. За потреби можуть надаватися коментарі. Якщо такі вакансії відсутні, ставиться відповідна позначка.

Суд встановив, що з метою виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 15 листопада 2021 року генеральний директор ПрАТ «СК АСКО ДП» видав наказ № 50-р «Про створення робочих місць для осіб з інвалідністю на 2022 рік», який передбачав створення в Сєвєродонецькій, Запорізькій, Червоноградській та Лисичанській філіях ПрАТ «СК АСКО ДП» робочих місць за посадою «страховий агент» для осіб з інвалідністю, тобто 4 робочих місць.

Цим наказом на директорів філій ПрАТ «СК АСКО ДП» покладений обов`язок провести роботу з центрами зайнятості та подати звітність про попит на робочу силу за формою № 3-ПН.

В листопаді 2021 року на виконання наказу ПрАТ «СК АСКО ДП» від 15 листопада 2021 року № 50-р Сєвєродонецька, Запорізька, Червоноградська та Лисичанська філіяї ПрАТ «СК АСКО ДП» подали до Сєвєродонецького міського центру зайнятості, Запорізького міського центру зайнятості, Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості та до Лисичанського міського центру зайнятості відповідно звітність за формою № 3-ПН.

В кожному з цих звітів йшлося про наявність по 1 вакансії страхового агента, яка підлягала укомплектуванню за сприяння державної служби зайнятості і призначена для осіб з інвалідністю.

Звітність за формою № 3-ПН подана з дотриманням Порядку подання форми звітності № 3-ПН в редакції, чинній на час її подання.

Одночасно з поданням звітності за формою № 3-ПН Сєвєродонецька, Запорізька, Червоноградська та Лисичанська філії ПрАТ «СК АСКО ДП» звернулися до відповідних центрів зайнятості з листами про можливість і умови співпраці в питаннях працевлаштування осіб з інвалідністю.

Верховний Суд в постанові від 22 серпня 2023 року у справі № 120/2403/20-а зазначив, що доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, є наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця та звітність за формою № 3-ПН, що подана в порядку, визначеному Міністерством соціальної політики України.

В постанові від 03 серпня 2023 року у справі № 120/4975/22 Верховний Суд навів висновок про те, що звітність за формою № 3-ПН роботодавці подають до центрів зайнятості за наявності попиту на робочу силу (вакансії), тобто, лише у разі наявності на підприємстві чи в організації вільних робочих місць. Разом з тим, періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН законодавством не встановлено, а передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію.

Отже, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він виконав обов`язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Це означає, що в такому випадку учасник господарських відносин вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

З огляду на викладене суд погоджується з доводами відповідача про те, що звітність за формою № 3-ПН, подана в листопаді 2021 року, була актуальною і в 2022 році.

Таким чином, ПрАТ «СК АСКО ДП» довело належними доказами факт виконання свого обов`язку по створенню робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та інформування центру зайнятості про попит на робочу силу за формою № 3-ПН.

З наведених вище міркувань суд не приймає в якості доказу невиконання відповідачем нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю посилання позивача на лист Донецького обласного центру зайнятості з інформацією про те, що за даними Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості ПрАТ «СК АСКО ДП» звіти за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для осіб з інвалідністю у 2022 році не подавало.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 875 підприємства, […], де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, […], за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою. […].

За правилами ч. 2 ст. 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, […], зазначеними в ч. 1 цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 Господарського кодексу України.

Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 (далі Порядок сплати суми АГС та пені № 70).

Відповідно до п. 1 Порядку сплати АГС та пені № 70 цей Порядок визначає процедуру сплати підприємствами, […], в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі роботодавці), суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі сума адміністративно-господарських санкцій).

Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку сплати АГС та пені № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб […] на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженим Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом, що було передбачено абз. 2 п. 2 Порядку сплати АГС та пені № 70.

(На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02 червня 2023 року № 553 «Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю» абз. 2 п. 2 Порядку сплати АГС та пені № 70 був виключений).

Відповідно до п. 4 Порядку сплати АГС та пені № 70 порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджуються Мінсоцполітики.

Такий порядок затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за № 552/13819, (далі Порядок № 223).

Порядок № 223 встановлює механізм нарахування пені підприємствами, […], за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом № 875.

Згідно з п. 2.1 Порядку № 223 орган контролю територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі Фонд).

Відповідно до п. 2.2 Порядку № 223 пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом № 875 за кожний календарний день прострочення виконання зобов`язання.

За визначенням, наведеним в п. 2.3 Порядку № 223, адміністративно-господарська санкція це грошове зобов`язання, альтернативне зобов`язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону № 875, сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом № 875 та постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до п. 2.4 Порядку № 223 роботодавці підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю.

Згідно з п. 3.1 Порядку № 223 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення.

Відповідно до п. 3.2 Порядку № 223 пеня на пеню не нараховується.

Згідно з п. 3.3 Порядку № 223 документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року № 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Відповідно до п. 3.4 Порядку № 223 нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно з п. 3.6 Порядку № 223 нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

П. 3.7 Порядку № 223 визначено, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Відповідно до п. 3.11 Порядку № 223 Фонд та роботодавці мають право захищати свої інтереси, які виникають із правовідносин за ст. ст. 19, 20 Закону № 875, в судовому порядку.

Аналіз положень Закону № 875 зумовлює висновок, що адміністративно-господарські санкції за незайняті особами з інвалідністю робочі місця не є податком, збором (обов`язковим платежем), обов`язкова сплата яких передбачена Конституції України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.

Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Ч. 2 цієї статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Системне тлумачення положень Закону № 875 зумовлює висновок, що обов`язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком займатися пошуком таких осіб для працевлаштування.

Крім того, аналізуючи норми Конституції та діючого законодавства України, суд відзначає, що основним органом працевлаштування громадян є центри зайнятості; людина самостійно обирає собі працю і не може бути примушена виконувати її; особи з інвалідністю, реалізуючи своє право на працевлаштування, самостійно звертаються на підприємства або у центр зайнятості, вони є вільними у виборі професії та місця роботи.

Верховний Суд в постанові від 13 березня 2023 року у справі № 460/5056/21 навів такі висновки:

«[…]

23. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані:

виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

надавати державній службі зайнятості необхідну для організації працевлаштування інвалідів інформацію у порядку, передбаченому Законом України «Про зайнятість населення» та Наказом № 316;

[…]

у разі невиконання такого нормативу щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.

24. Нормами чинного законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, не встановлювало обов`язку підприємств подавати форму 3-ПН щомісячно чи з будь-якою іншою періодичністю. Натомість, визначено обов`язок підприємств одноразово подавати форму 3-ПН, а саме не пізніше 3-х робочих днів з дати відкриття вакансії.

25. Обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця.

26. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

[…]

28. Отже, з 01 січня 2013 року періодичність подання звітів 3-ПН не була регламентована законом.

[…]

30. На час спірних правовідносин (у 2020 році) законодавство не встановлювало обов`язку підприємств подавати форму 3-ПН щомісячно чи з будь-якою іншою періодичністю. Натомість, існував обов`язок підприємств одноразово подавати форму 3-ПН, а саме не пізніше 3-х робочих днів з дати відкриття вакансії.

31. Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно вжило необхідних заходів по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з причин незалежних від нього: відсутність осіб з інвалідністю, їх відмова від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

32. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 02 травня 2018 року у справі № 804/8007/16, від 26 червня 2018 року у справі № 806/1368/17 та від 13 травня 2021 року у справі № 260/554/19.

[…]».

Повертаючись до обставин цієї справи, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відділення Фонду, стверджуючи, що ПрАТ «СК АСКО ДП» не виконало норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, жодних доказів на підтвердження цієї тези не надало.

Також позивач не надав докази, які б свідчили, що ПрАТ «СК АСКО ДП» допускало факти безпідставної відмови в працевлаштуванні осіб з інвалідністю; що центр зайнятості, органи виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації осіб з інвалідністю направляли до ПрАТ «СК АСКО ДП» осіб з інвалідністю, а останнє відмовляло у працевлаштуванні таких осіб.

Відділення Фонду наділено достатнім обсягом повноважень для перевірки виконання роботодавцем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, однак докази реалізації таких повноважень по відношенню до ПрАТ «СК АСКО ДП» позивач суду не надав.

В позовній заяві Відділення Фонду вказує на те, що провів розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій на підставі інформації Пенсійного фонду України.

Разом з цим, докази, які б містили відомості, на яких ґрунтується розрахунок, позивачем не надані.

Ухвалою від 02 серпня 2023 року суд витребував у Відділення Фонду докази на підтвердження вихідних даних для розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій за 2022 рік, однак витребувані докази позивач суду не надав.

До того ж Відділення Фонду виходить з того, що середньооблікова чисельність штатних працівників ПрАТ «СК АСКО ДП» становить 57 осіб.

Відповідач вказує на помилковість такого твердження, оскільки середньооблікова чисельність працівників ПрАТ «СК АСКО ДП» має визначатись в цілому по підприємству, тобто з урахуванням чисельності працівників його філій.

Суд погоджується з відповідачем в цьому питанні з огляду те, що обов`язок по створенню робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю покладається на роботодавця.

В п. 2 розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН, в п. п. 1.2, 1.4 Порядку подання форми звітності № 3-ПН, затвердженої Наказом № 827-22, термін «роботодавець» вживається в значенні, наведеному в ст. 1 Закону № 5026.

В свою чергу, визначення «роботодавця», наведене у ст. 1 Закону № 5026, не включає відокремлені підрозділи (філії) юридичної особи.

Крім того, в період чинності Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, роботодавець, який мав відокремлені підрозділи, подавав звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю з урахуванням даних цих підрозділів, тобто середньооблікова чисельність штатних працівників для такого підприємства визначалася з урахуванням працівників його відокремлених підрозділів (абз. 1 п. 3).

Отже, слушними є зауваження відповідача про безпідставність позовних вимог не лише через відсутність в його діях складу правопорушення, за яке Закон № 875 передбачає застосування адміністративно-господарських санкцій, а й через необґрунтованість наданого позивачем розрахунку суми таких санкцій.

Крім того, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій був доставлений до його електронного кабінету на веб-порталі електронних послуги Пенсійного фонду України вже після закінчення строку, встановленого законодавством для їх сплати.

Підсумовуючи викладене вище, суд зазначає, що відповідач довів належними доказами факт виконання вимог Закону № 875 щодо вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, а позивач не надав докази того, що відповідач не створив робочі місця для осіб з інвалідністю, безпідставно відмовляв їм у прийнятті на роботу, несвоєчасно надавав державній службі зайнятості інформацію щодо наявності вакансій, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.

За цих обставин суд дійшов висновку, що в діях ПрАТ «СК АСКО ДП» відсутній склад правопорушення, за вчинення якого Законом № 875 передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ідентифікаційний код: 13492430, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Серова, буд. 1, фактичне місцезнаходження: 49001, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пл. Троїцька, буд. 5) до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія АСКО-Донбас Північний» (ідентифікаційний код: 13494943, місцезнаходження: 84205, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Соборна, буд. 37) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативну робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 08 листопада 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко

Джерело: ЄДРСР 114798560
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку