ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2023 року Справа № 915/6/23
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ-150, 03150 (код ЄДРПОУ 40075815)
електронна пошта: uz@uz.gov.ua
в особі регіональної філії "Одеська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012
офіційна електронна адреса: http://odz.gov.ua
адреса електронної пошти: postbox@odz.gov.ua
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон", Каботажний спуск, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54002 (код ЄДРПОУ 1421113)
адреса електронної пошти: maill@nibulon.com.ua
про стягнення коштів в сумі 65 244, 72 грн.
без повідомлення (виклику) учасників
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Миколаївської області звернулось Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» 65 244, 72 грн. - збору за зберігання вантажу.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 2 481 грн. стягнути з відповідача.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 09.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 16.01.2023 залишено без задоволення заяву відповідача ТОВ сільськогосподарське підприємство «Нібулон» (вх. № 385/23 від 12.01.2023) із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023 у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
2.1. Правова позиція позивача.
Підставою позову позивачем зазначено, що відповідачем ТОВ СП "Нібулон" 26.06.2020 направлено АТ «Українська залізниця» заяву про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 14291113/2020-001 від 24.03.2020.
В цей же день 26.06.2020 позивач АТ «Українська залізниця» направив відповідачу повідомлення № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020, яким засвідчив прийняття від відповідача заяви та повідомив про присвоєння відповідачу кодів відправника/одержувача 8496 та платника 8211375 з відкриттям особового рахунку НОМЕР_1 , який використовується для ідентифікації договірних відносин між перевізником та замовником як номер договору, а дата повідомлення 26.06.2020 є датою укладення договору.
Крім того, 21.05.2018 між сторонами було укладено договір № 7990 про подачу та забирання вагонів.
Позивач зазначає, що протягом 13 - 15 липня 2022 року по станції Пальміра Одеської залізниці відповідач проводив навантаження 50 залізничних вагонів у складі одного маршрутного поїзда, які були замовлені на умовах аукціону ID:RCE001-UA-20220622-36031, № лоту: UZ220624/ЗРВ/М, даний лот розміщено за посиланням: http://prpozzoro.sale/auction/RCE001-UA-20220622-36031.
Вищевказані вагони в подальшому слідували маршрутним поїздом № 071547 станція відправлення Пальміра станція призначення Чорноморськ-Порт по перевізних документах (накладних) № 40447096, № 40447070, № 40447054, № 40447062.
Позивач зазначає, що відповідачем на відповідні партії вагонів перевізного документу (накладної) на перевезення позивачу (перевізнику) не було надано, відповідно відбулась затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження і відповідно за затримку вагонів на коліях станції Пальміра (коліях загального користування), на відповідача було нараховано збір на зберігання вантажу, що засвідчено актами загальної форми ГУ-23 від 13.07.2022, 14.07.2022, 15.07.2022, які підписано представником відповідача без зауважень.
Позивач зазначає, що затримка вагонів на станційних коліях станції Пальміра відбулась саме з вини відповідача, який не надав з першою партією вагонів основний для перевезення документ (накладну), а продовжував надалі формувати маршрут на коліях загального користування, а тому простій вагонів відбувся в очікуванні оформлення документів перевезення відправником.
Відповідачем здійснено оплату за накопичення вагонів на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070061 від 15.07.2022 (дана накопичувальна картка не оскаржується).
Водночас, збір за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на суму 65 244, 72 грн. з ПДВ не сплачено, у зв`язку з внесенням до накопичувальної картки заперечень (відповідач не згоден з даним нарахуванням, оскільки накопичення сплачено по накопичувальній картці № 15070061).
У зв`язку з підписанням відповідачем накопичувальної картки форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 із запереченнями та відмовою в оплаті, працівниками залізниці складено акт загальної форми ГУ-23 від 15.07.2022 № 13.
Позивач зазначає, що послуги з накопичення вагонів та послуги зі зберігання вантажів не є тотожними, тому позивач правомірно нарахував відповідачу збір за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на суму 65 244, 72 грн. з ПДВ.
Неналежне виконання відповідачем своїх обов`язків і стало підставою для звернення позивача до суду.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 259, 525, 614, 629, 908 ЦК України, ст. 193, 307 ГК України, ст. 12 Закону України "Про транспорт", Збірником тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги, затверджений наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 № 317, Правилами розрахунків за перевезення вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, Правилами зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, Правилами складня актів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334, Статутом залізниць України та умовами договору.
2.2. Правова позиція (заперечення) відповідача, викладені у відзиві на позов.
У відзиві на позовну заяву (вх. № 972/23 від 26.01.2023) відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування заперечень відповідачем зазначено наступне:
- правовідносини, що склались між сторонами мають особливі спеціальні умови та є «маршрутним перевезенням» в рамках якого здійснювалось накопичення вагонів з вантажем до 50 вагонів;
- метою укладання між сторонами договору № 7990 від 21.05.2018 було саме накопичення вагонів з вантажем для формування маршрутного поїзда в 50 вагонів. Накопичення вагонів проводилось за договором із залізницею за попередньо погодженим планом, який мав ознаку "марштрутний", за що відповідачем було сплачено відповідні платежі;
- хибним є твердження позивача відносно кожної партії в 12 вагонів. Навіть якщо відповідач оформить накладну на будь-яку з цих партій вагонів, дані вагони не будуть прийняті до перевезення до моменту формування повного складу марштрутного поїзда в кількості 50 вагонів;
- за загальним правилом кожний вагон оформлюється накладною, за спеціальними умовами - у разі відправлення маршрутом - накладна та відомість вагонів, що перевозяться маршрутом. Відповідачем повністю дотримано умови договору та нормативних актів щодо оформлення маршрутного потягу однією накладною з відомістю вагонів, що перевозяться маршрутом. Накопичення вагонів з вантажем (маршрут) в даному випадку відбувається в рамках договірних відносин (є предметом послуги, за яку сплачується тариф), отже не може кваліфікуватись як "матеріальна відповідальність" та не має такого елементу як "вина" відправника;
- накопичення вагонів з вантажем (маршрутний поїзд) є предметом "окремої послуги", обов`язковою умовою якої є формування поїзду установленої довжини (50 вагонів). Сама по собі процедура "накопичення вагонів" передбачає затримку окремих вагонів (порожніх/з вантажем) на певний час обумовлений обома сторонами з метою формування маршрутного поїзда (50 вагонів), на що залізниця надала свою згоду шляхом укладання з відповідачем договору;
- маршрут був сформований відповідно розділу 17 пункту 2 Правил перевезення вантажів та накопичений на станції відповідно додатку 1-4 Договору про надання послуг з погодженим замовленням про окремі послуги, а саме організація накопичення вагонів з вантажем на станції накопичення. Додаток 1-4, який регулює дану послугу, встановлює розмір оплати в п. 9, який повністю кореспондується обсягу послуги. Інших платежів послуга "накопичення вагонів" не передбачає. "Накопичення" по своїй суті передбачає перебування вагонів порожніх / з вантажем на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, що в свою чергу є невід`ємним складовим елементом накопичення маршруту "Послуги з накопичення вагонів". Отже, спеціальні правовідносини "Послуги накопичення вагонів маршрутного потягу" передбачають сплату платежів виключно "за затримку власних вагонів перевізника", до складу якої входить "затримка вантажу з вини замовника", що підтверджується судовою практикою.
- позивачем не оформлювалась "затримка вагонів Перевізника" та відповідні акти не складались;
- позивач намагається застосувати п. 9 Правил зберігання вантажу через п. 14 Договору про подачу та забирання вагонів, однак цей договір не відноситься до часу накопичення, оскільки регулює взаємовідносини сторін під час навантаження на коліях ТОВ СП "Нібулон";
- "очікування накопичення маршруту до 50 вагонів" та "очікування оформлення перевезення" - це різні не тотожні речі. Вагони з маршрутного поїзду не будуть відправлені поки не буде сформований повний обсяг маршрутного поїзду, навіть якщо буде оформлено не одним перевізним документом, а декількома.
- відповідачем повністю дотримано умови договору про подачу та забирання вагонів від 22.05.2018 № 799 та нормативних актів щодо оформлення маршрутного потягу однією накладною з відомістю вагонів, що перевозяться маршрутом. Накопичення вагонів з вантажем (маршрут) в спірному випадку відбувається в рамках договірних відносин (є предметом послуги за яку сплачується тариф) та не може кваліфікуватись як «матеріальна відповідальність» та немає такого елементу як «вина» відправника.
04.05.2023 на адресу Господарського суду Миколаївської області засобами електронного зв`язку від відповідача надійшло клопотання про врахування судової практики (вх. № 5636/23 від 04.05.2023) в якому відповідач просить суд врахувати висновок викладений у постанові Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.04.2023 у справі № 916/1627/22.
04.08.2023 на адресу Господарського суду Миколаївської області засобами електронного зв`язку від відповідача надійшло клопотання про поновлення строку на подання доказів та долучення до матеріалів справи висновку експерта № 02/06-23 від 17.07.2023 (вх. № 10308/23 від 04.08.2023).
Керуючись ст. 119 ГПК України, судом поновлено строк на подання доказів та долучено докази до матеріалів справи.
2.3. Правова позиція позивача, викладена у відповіді на відзив.
У відповіді на відзив (вх. № 892/23 від 25.01.2023) позивач також зазначив наступне.
- відповідачем станом на дату складання пам`яток про забирання вагонів форми ГУ-45 на відповідну партію вагонів, перевізного документу (накладної) на перевезення позивачу не було надано, відповідно відбулась затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження і відповідно за затримку вагонів на коліях станції Пальміра (коліях загального користування) на відповідача було нараховано збір за зберігання вантажу, що засвідчено відповідними актами загальної форми ГУ-23, які підписано відповідачем без зауважень;
- маршругний поїзд може бути оформлений одним або декiлькома перевiзними документами;
- при перевезенні вантажу маршрутними відправками та відсутності можливості формувати маршрут на під`їзній колії, що належить відповідачу, навантажені вагони затримуються на коліях станції, а факт затримки оформлюється актами загальної форми. Отже, затримка вагонів на станційних коліях станції Пальміра відбулась саме з вини відповідача;
- послуга з накопичення вагонів та збір за зберігання вантажу - це окремі види платежів, за які відповідач має спалити залізниці. Ні в договорі, ні в додатку до договору, ні в жодному нормативно-правовому акті не зазначено, що відповідач звільняється від сплати збору за зберігання вантажу у разі користування послугою накопичення вагонів на станційних коліях залізниці;
- безпідставними є посилання відповідача на наказ Мінтрансу № 113 від 25.02.1999 "Про затвердження правил користування вагонами і контейнерами", оскільки в спірному випадку складено акти загальної форми ГУ-23, які підписано сторонами, й мова йде про сплату збору за зберігання вантажу згідно Правил № 644, а не за час користування вагонами і контейнерами;
- договором № 7990 регулюються правовідносини як на під`їзній колії, так і на станційній колії, оскільки здійснюється подавання та забирання вагонів як на коліях відповідача, так і на коліях позивача. Пунктом 14 договору не передбачено, що відповідач сплачує залізниці за інші збори лише у разі перебування вагонів на під`їзній колії відповідача;
- по аналогічному спору є судова практика (постанова Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.01.2023 у справі № 916/1529/22).
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
3.1. Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом.
26.06.2020 відповідачем ТОВ СП "Нібулон" в порядку, встановленому ст. 634 ЦК України, направлено АТ "Українська залізниця" заяву про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 14291113/2020-001 від 24.03.2020.
Заява підписана шляхом накладення електронного цифрового підпису 26.06.2020.
26.06.2020 позивачем АТ "Українська залізниця" направлено відповідачу інформаційне повідомлення про укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020, яким позивач засвідчив прийняття від ТОВ СП "Нібулон" пропозиції (акцепт) укладення договору та повідомив про присвоєння замовнику кодів відправника/одержувача 8496, платника 8211375 з відкриттям особового рахунку з ідентичним номером.
Повідомлено, що код платника використовується для ідентифікації договірних відносин як номер договору.
Відповідно до п. 1.1 договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 (в редакції, що оприлюднено 28.06.2022, та яка вводиться в дію 01.07.2022, крім змін, які було оприлюднено 15.06.2022, що вводяться в дію 16.07.2022) (далі - Договір) предметом Договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах Перевізника, вагонах залізниць інших держав та / або вагонах Замовника, пов`язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги.
У розумінні Договору користування вагоном не є орендою майна, а плата за користування власним вагоном Перевізника не є орендною платою.
Відповідно до п. 1.2 договору при виконанні Договору Сторони використовують такі скорочені найменування нормативно-правових актів:
- Статут залізниць України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 (далі - Статут залізниць України);
- Правила перевезення вантажів, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082 (далі - Правила перевезення вантажів);
- Правила планування перевезень вантажів (статті 17 - 21 Статуту), затверджені наказом Міністерства транспорту України від 09.12.2002 № 873 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2002 за № 1030/7318 (далі - Правила планування перевезень вантажів);
- Правила користування вагонами і контейнерами, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 за № 165/3458 (далі - Правила користування вагонами).
- Збірник Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги та Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 № 317 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356 (далі - Збірник тарифів, Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів, відповідно);
- Угода про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі - СМГС);
- Конвенція про міжнародні залізничні перевезення (далі - КОТІФ).
Відповідно до п. 1.4 договору надання послуг за договором може підтверджуватись одним з таких документів: накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, іншими документами.
Відповідно до п. 1.5 договору договір є публічним договором, за яким Перевізник бере на себе обов`язок здійснювати надання послуг, пов`язаних з організацією та здійсненням перевезення вантажів залізничним транспортом загального користування кожному, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх замовників, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Пропозиції та зміни до Договору приймаються і враховуються відповідно до п. 9.3. та 9.4. Договору та законодавства.
Відповідно до п. 1.6 договору договір, з урахуванням змін до нього, оприлюднюється Перевізником як публічна пропозиція для укладення на веб-сайті http://uz-cargo.com/, з накладенням кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП).
Відповідно до п. 1.7 договору договір укладається шляхом надання Перевізником пропозиції укласти Договір (оферти) і прийняття в цілому пропозиції (акцепту) другою стороною. Приймаючи пропозицію укласти Договір друга сторона засвідчує, що ознайомилась та згодна з усіма умовами Договору.
Відповідно до п. 1.10 договору договір є укладеним з дня надання Замовнику Перевізником Інформаційного повідомлення про укладення Договору, але не раніше дня введення його в дію відповідно до п. 12.1. Договору.
Відповідно до п. 9.4 договору зміни (доповнення) до Договору Перевізник здійснює шляхом викладення в новій редакції Договору в цілому або окремих його частин та їх оприлюднення на веб-сайті http://uz-cargo.com/, з накладенням КЕП.
Зміни до Договору, в тому числі ставки плати, коефіцієнти та інші умови платежів, вступають в дію через 30 календарних днів від дня їх оприлюднення або пізніше, якщо це вказано в повідомленні про оприлюднення. Зміни до Договору, які зменшують розмір провізних платежів, ставок, коефіцієнтів та інших розрахункових величин, також можуть вступати в дію раніше ніж 30 календарних днів від дня їх оприлюднення.
Зміни до Договору поширюються на всіх осіб, що приєдналися до Договору. В окремих випадках, за заявою Замовника допускається вступ в дію змін до Договору раніше, ніж визначено вище.
Якщо Замовник не згоден з внесеними Перевізником змінами, він має право ініціювати внесення змін до Договору в порядку передбаченому п. 9.3. Договору або з власної ініціативи припинити дію Договору у відносинах з ним.
Замовлення та / або отримання послуг та / або їх оплата за Договором засвідчує повну згоду Замовника з Договором та змінами до нього.
Відповідно до п. 12.1 договору договір діє з дня укладення, але не раніше дати введення в дію, що визначається Перевізником в повідомленні про оприлюднення Договору здійсненого на веб-сайті http://uz-cargo.com/ та діє до його припинення. Дата введення в дію не може бути раніше 30 днів з дня оприлюднення Договору. На звернення Замовника умови Договору застосовуються до відносин з Замовником, які виникли між Сторонами до його укладення та введення в дію.
Відповідно до п. 1.3 договору наведені нижче визначення вживаються в договорі в такому значенні:
власний вагон Перевізника - вантажний вагон, яким Перевізник володіє на праві власності або іншій правовій підставі;
вагон Замовника - вантажний вагон, крім власного вагона Перевізника і вагона залізниці іншої держави, яким Замовник володіє на праві власності або іншій правовій підставі, або власний вагон іншого оператора (крім Перевізника), наданий Замовнику для організації перевезень;
ЕПД - електронний перевізний документ;
маршрутний поїзд - вантажний поїзд, одночасно пред`явлений до перевезення Замовником, який відповідає установленій Перевізником масі та / або довжині та прямує без переробки на одну станцію призначення / вихідну станцію. Маршрутний поїзд може бути оформлений одним або декількома перевізними документами;
перевезення - послуга, в процесі надання якої Перевізник зобов`язується доставити довірений Замовником вантаж до п. призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а Замовник зобов`язується оплатити послуги у передбаченому Договором порядку. Перевезення оформлюється накладною відповідно до Договору, Статуту залізниць України, Збірника Тарифів та Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів, Правил перевезення вантажів, СМГС, КОТІФ відповідно;
первинні документи - документи, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення, зокрема: перевізні документи, зведена відомість, накопичувальна картка, відомість плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу, інші;
послуги, пов`язані з організацією та здійсненням перевезення вантажів - послуги, що надаються Перевізником Замовнику згідно з Договором (додатків до нього), у т.ч. на підставі окремої заявки Замовника;
розрахункові документи - документи, що відображають розрахунки між Сторонами та формуються на підставі первинних документів.
Відповідно до п. 1.4 договору надання послуг за Договором може підтверджуватись одним з таких документів: накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання / забирання вагонів та маневрову роботу, іншими документами.
Відповідно до п. 2.1 договору замовник зобов`язаний, зокрема:
п. 2.1.4 сплачувати послуги Перевізника та інші платежі, належні Перевізнику за Договором з сум внесеної передоплати за кодом платника;
Самостійно визначати розмір попередньої оплати та періодичність її внесення на підставі діючих тарифів та умов Договору, при цьому зобов`язаний враховувати обсяг запланованих перевезень, вагонообіг, строк перебування вагону за межами України та інших послуг Перевізника;
п. 2.1.5. відшкодовувати Перевізнику витрати, пов`язані із затримками вагонів, контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від Перевізника, які виникли на станціях залізниць України, зокрема з наступних причин: неправильне оформлення відправниками перевізних документів; недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил чи невірне їх оформлення; перевірка вантажів (маси вантажу) митними та іншими державними органами контролю; недотримання технічних умов розміщення та кріплення вантажів; недостатність грошових коштів та закриття коду платника; інші причини. Оплата вказаних послуг здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати за кодом платника.
п. 2.1.7 у строки, встановлені розд. 4 Договору, підписувати акти звіряння розрахунків, зведені відомості.
Підписувати не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг накопичувальні картки зборів за роботи (послуги) та штрафів, пов`язаних з перевезенням вантажів (вантажобагажу) форми ФДУ-92, відомості плати за користування вагонами форми ГУ46, відомості плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, відомості плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу форми ГУ-46а. А у випадку оформлення вказаних вище документів в паперовій формі на вимогу Замовника - підписувати та надавати Перевізнику не пізніше двох робочих днів від дня надання такої його вимоги.
Відповідно до п. 2.3 договору перевізник зобов`язаний, зокрема:
п. 2.3.2 приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) Замовника або у власних вагонах (контейнерах) Перевізника, надавати власні вагони (контейнери) Перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками Замовника згідно інформації розміщеної у Системі планування перевезень, надавати додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до Договору та Збірнику тарифів.
п. 2.3.5. складати документи, передбачені п. 1.3., 1.4. та розд. 4 Договору, щодо нарахування сум платежів.
Відповідно до п. 3.1 договору розмір провізних платежів за перевезення вантажу у вагонах Замовника та вагонах залізниць інших держав, додаткових зборів, пов`язаних з перевезенням, розраховується за ставками і тарифами, які визначаються у відповідності до умов Збірника Тарифів.
Відповідно до п. 3.4 договору замовник зобов`язаний сплачувати у визначеному Договором розмірі плату за користування власними вагонами Перевізника: під час виконання вантажних операцій на місцях загального користування; переданих Замовнику на місцях незагального користування; затриманих на станціях в очікуванні подавання під вантажні або інші операції, з причин, які залежать від Замовника; затриманих під час перевезення з інших причин, що не залежать від Перевізника (далі - плата за користування власними вагонами Перевізника).
Відповідно до п. 4.2 договору оплата послуг відповідно до Договору здійснюється у національній валюті України на умовах попередньої оплати шляхом перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Перевізника, вказаний в розд. 14 Договору. Датою надходження платежів вважається дата зарахування коштів обслуговуючим банком на поточний рахунок Перевізника зі спеціальним режимом використання.
Одержані на поточний рахунок з спеціальним режимом використання кошти Перевізник зараховує на особовий рахунок Замовника, а також веде облік надходження коштів і використання їх Замовником для оплати перевезень та інших послуг за умовами цього Договору.
Відповідно до п. 5.1 договору у випадку відсутності або недостатності на особовому рахунку Замовника коштів, у розмірі необхідному для оплати провізних та інших платежів, додаткових послуг, Перевізник має право припинити надання послуг за Договором, у т.ч., приймання, видачу вантажів та надання додаткових послуг згідно ст. 62 Статуту залізниць України з одночасним віднесенням відповідальності на Замовника за затримку вагонів і контейнерів та зберігання вантажу. При наявності заборгованості Перевізник має право, відповідно до ст. 51, 62 Статуту залізниць України затримати видачу вантажу, що надійшов, і реалізувати його для покриття заборгованості.
Відповідно до п. 7.3 договору строк позовної давності за вимогами перевізника до замовників, що випливають з правовідносин сторін за договором, становить один рік.
Відповідно до п. 10.3 договору документи направлені Перевізником Замовнику для підписання і не підписанні останнім (у т.ч. з внесеними зауваженнями але не підписаними) вважаються беззаперечно прийнятими та погодженими Замовником у строк встановлений нормативно-правовими актами або Договором, а якщо інше не встановлено, то після спливу 15 календарних днів з дня їх направлення окрім випадків надання до них заперечень Замовником в такий строк. Такі строки починають свій перебіг з дня направлення Перевізником документів Замовнику, у т.ч. автоматизованими системами Перевізника і із застосуванням спеціалізованого інтерфейсу користувача. Цей пункт не стосується порядку укладення та внесення змін до Договору, визначених в розд. 9 Договору.
Відповідно до п. 14 договору невід`ємною частиною договору є додатки, зокрема:
- додаток 1-1 «Ставки плати за додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, що надаються за вільними тарифами»;
- додаток 1-4 «Умови накопичення вагонів».
Додаток № 1-4 до договору "Умови накопичення вагонів" (далі додаток).
Відповідно до п. 1 додатку на окреме замовлення Перевізник надає послуги Замовнику з накопичення порожніх та / або з вантажем власних вагонів Перевізника та / або вагонів Замовника на коліях загального користування станцій накопичення для відправлення їх групами, маршрутними поїздами або контейнерними поїздами на станції призначення (далі - накопичення вагонів).
Відповідно до п. 2 додатку станціями накопичення можуть бути станції відправлення та /або станції на шляху прямування вагонів до станції призначення.
Відповідно до п. 3 додатку для організації накопичення вагонів Замовник направляє для погодження Перевізником звернення із зазначенням бажаних станцій накопичення та максимальної кількості вагонів, що може бути накопичено на кожній з них. Строк розгляду Перевізником такого звернення становить не більше ніж 15 робочих днів. За результатом розгляду звернення Замовника, Перевізник інформує про можливість накопичення вагонів із зазначенням станцій накопичення та кількості вагонів, що може бути накопичено на них, або надає обґрунтовану відмову.
Відповідно до п. 4 додатку в межах узгоджених станцій накопичення та кількості вагонів, що може бути накопичено, Замовник щомісячно надає Перевізнику на такі станції накопичення заявки на накопичення вагонів із зазначенням: станції накопичення; граничної кількості вагонів для накопичення; розподілу для накопичення вагонів за їх видами, різновидом вантажу, станції призначення; періоду дії такої заявки.
Відповідно до п. 5 додатку на станціях накопичення на шляху прямування Перевізник контролює накопичення вагонів відповідно до заявки Замовника для подальшого формування поїзду та відправлення на станцію призначення.
Відповідно до п. 6 додатку початком накопичення вагонів є: на шляху прямування порожніх та / або з вантажем - прибуття вагонів на станцію накопичення; на станції відправлення - момент фактичної передачі Замовником вагонів Перевізнику.
Відповідно до п. 7 додатку часом закінчення накопичення вагонів є: на шляху прямування порожніх та / або з вантажем - формування поїзду з таких вагонів; на станції відправлення - приймання останнього вагону Перевізником.
Відповідно до п. 8 додатку час перебування вагонів на коліях загального користування станції накопичення відображається в акті загальної форми ГУ-23.
Відповідно до п. 9 додатку за послугу з накопичення вагонів Замовник сплачує:
9.1. плату за вільним тарифом "Організація перевезень і накопичення власного рухомого складу" відповідно до Додатку 1-1 до Договору. При нарахуванні такої плати 1 вагоно-доба розраховується з округленням неповної доби (24 години від початку накопичення) до повної (24 години до закінчення накопичення);
9.2. за затримку вагонів Замовника: платежі пов`язані з затримкою вантажу на шляху прямування з вини Замовника згідно з Збірником тарифів та Правилами перевезення вантажів;
9.3. за затримку власних вагонів Перевізника: платежі пов`язані з затримкою вантажу на шляху прямування з вини Замовника згідно з Збірником тарифів та Правилами перевезення вантажів та п. 3.4. Договору.
Плата за маневрову роботу під час надання послуг з накопичення Замовнику не нараховується.
Відповідно до п. 10 додатку нарахування платежів відбувається на станції накопичення за накопичувальною карткою ФДУ-92, відомістю плати за користування вагонами ГУ-46 з коду платника Замовника, яким замовлено надання такої послуги.
3.2. Договір про подачу та забирання вагонів.
21.05.2018 між ПАТ "Українська залізниця" та ТОВ СП "Нібулон" було укладено договір про подачу та забирання вагонів при станції Пальміра, місто ст. Пальміра Черкаська область від 21.05.2018 зі строком дії до 20.05.2023.
Відповідно до умов п. 1 договору згідно зі Статутом залізниць України, Правилами перевезення вантажів і на умовах цього договору здійснюється подача, розставлення на місця навантаження, вивантаження і забирання вагонів з під`їзної колії, яка належить власнику, примикає стрілочним переводом № 107 до колії № 10 станції Пальміра Філії і обслуговується локомотивом залізниці.
Межею під`їзної колії є знак "Межа під`їзної колії", який встановлено біля заднього стику хрестовини стрілочного переводу № 107.
Відповідно до умов п. 6 договору вагони на під`їзну колію подаються локомотивом залізниці із розставленням вагонів на місцях завантаження, вивантаження.
Здача вагонів проводиться: на під`їзній колії - фронт навантаження.
Загальна кількість вагонів, які передаються на під`їзну колію однією групою, не більше 12 одиниць (48 осей) 1140 тон.
З під`їзної колії вагони повертаються всією партією, одночасно поданою, або в кількості не менше переданої групи вагонів з однорідним вантажем.
Відповідно до п. 7 договору про готовність вагонів до забирання користувач під`їзної колії передає залізниці повідомлення за формою встановленою Правилами користування вагонами і контейнерами, затвердженими Міністерством транспорту України від 25.02.1999 № 113, зареєстрованими Міністерством юстиції України 15.03.1999 № 165/3458 по телефону № 1-21 з подальшим письмовим підтвердженням.
Відповідно до п. 8 договору приймання вагонів при забиранні їх залізницею здійснюється на під`їзній колії - фронт навантаження.
Відповідно до 9 договору максимальна переборна спроможність вантажних пунктів: зернові вантажі - фронт подачі 12 вагонів, фронт навантаження: для однорідного вантажу - 1 вагон за 20 хв., для різних культур - 2 вагони за 20 хв. Максимальна переборна спроможність вантажного фронту - 60 вагонів на добу.
Відповідно до п. 10 договору час перебування вагонів на під`їзній колії обчислюється з моменту подачі вагонів на під`їзну колію до моменту отримання залізницею повідомлення власника про готовність вагонів до забирання.
Відповідно до п. 11 договору термін виконання технологічних операцій з вагонами: навантаження зерна - 2 вагони за 20 хв., підкочування вагонів маневровою лебідкою - 5 хв. на один вагон.
Відповідно до п. 14 договору власник сплачує залізниці плату:
за подачу, забирання вагонів по таблицям № 1 та № 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ним послуги, Тарифного керівництва № 1 (далі - Тарифне керівництво № 1);
за користування вагонами (контейнерами) - згідно з Правилами користування вагонами і контейнерами:
за складування вантажів або примикання під`їзних колій у смузі відведення немає;
за маневрову роботу згідно Тарифного керівництва № 1;
інші збори і плати згідно Тарифного керівництва № 1.
Збори і плати вносяться: на рахунок залізниці (особовий рахунок № 8211375).
3.3. Навантаження вагонів в період з 13.07.2022 по 15.07.2022.
Судом встановлено, що відповідач ТОВ СП "Нібулон" в період з 13 липня 2022 року по 15 липня 2022 року по станції Пальміра Одеської залізниці проводив навантаження 50 залізничних вагонів у складі одного маршрутного поїзда № 071 547, які надалі слідували по маршрутній відправці № 40447062 Пальміра - Чорноморськ-Порт.
Так, судом встановлено, що на станцію Пальміра залізницею було подано відповідачу ТОВ СП "Нібулон" пусті вагони під навантаження, що підтверджується пам`ятками про подавання, а саме:
- пам`ятка № 69 про подавання 12 вагонів (час передачі вагонів при подаванні 13.07.2022 об 11:30);
- пам`ятка № 70 про подавання 12 вагонів (час передачі вагонів при подаванні 13.07.2022 о 23:55);
- пам`ятка № 71 про подавання 12 вагонів (час передачі вагонів при подаванні 14.07.2022 о 13:30);
- пам`ятка № 72 про подавання 02 вагонів (час передачі вагонів при подаванні 15.07.2022 о 01:40).
Після закінчення відповідачем ТОВ СП "Нібулон" вантажних операцій з вагонами останнім були направлені відповідні повідомлення залізниці та проведено забирання вагонів, що підтверджується повідомленнями про закінчення вантажних операцій з вагонами та пам`ятками про забирання вагонів, а саме:
- повідомлення від 13.07.2022 та пам`ятка № 75 про забирання 12 вагонів (час фактичного забирання вагонів 13.07.2022 о 18:20);
- повідомлення від 14.07.2022 та пам`ятка № 76 про забирання 12 вагонів (час фактичного забирання вагонів 14.07.2022 о 12:00);
- повідомлення від 14.07.2022 та пам`ятка № 77 про забирання 12 вагонів (час фактичного забирання вагонів 15.07.2022 о 00:35);
- повідомлення від 15.07.2022 та пам`ятка № 78 про забирання 02 вагонів (час фактичного забирання вагонів 15.07.2022 о 02:10).
У зв`язку з затримкою вагонів, пов`язаною з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження / вивантаження, на коліях станції Пальміра (ненадання відповідачем позивачу станом на 18:20 13.07.2022 на першу партію вагонів перевізного документу (накладної) на перевезення) позивачем нараховано збір за зберігання вантажу, що засвідчено актами загальної форми ГУ-23, а саме:
- Акт загальної форми № 355 від 13.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95633537, 95753117, 95753336, 95757472, 95807528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення перевізного документа та накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 13.07.2022 18:20);
- Акт загальної форми № 356 від 13.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678319, 95633637, 95753117, 95753936, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення перевізного документа та накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 13.07.2022 18:20 (акт № 355 від 13.07.2022); час закінчення затримки вагонів 13.07.2022 20:02);
- Акт загальної форми № 359 від 14.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95633537, 95753117, 95753935, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення перевізного документа та накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 13.07.2022 23:55);
- Акт загальної форми № 360 від 14.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95633537, 95753117, 95753936, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення перевізного документа та накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 13.07.2022 23:55 (акт № 359 від 14.07.2022); час закінчення затримки вагонів 14.07.2022 04:50);
- Акт загальної форми № 364 від 14.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95683637, 95753117, 95753935, 95757472, 95801529 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 14.07.2022 11:30);
- Акт загальної форми № 367 від 14.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95633537, 95753117, 95753936, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні накопичення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 14.07.2022 11:30 (акт № 364 від 14.07.2022); час закінчення затримки вагонів 14.07.2022 17:50;
- Акт загальної форми № 372 від 15.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678319, 95683637, 95753117, 95753936, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 00:20);
- Акт загальної форми № 375 від 15.07.2022 на вагони № 95364402, 95387403, 95615472, 95619060, 95645172, 95668554, 95678819, 95633637, 95753117, 95753935, 95757472, 95801528 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзд, час початку затримки вагонів 15.07.2022 00:20 (акт № 372 від 15.07.2022); час закінчення затримки вагонів 15.07.2022 08:40).
Опис обставин, що викликали складання актів: затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження. Дані вагони простоюють на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда.
Акти підписано представником відповідача без зауважень.
15.07.2022 о 08:10 ТОВ СП "Нібулон" надано перевізний документ (накладну) № 40447096 на вищевказані 12 вагонів, про що свідчить електронний підпис у графі № 55 фахівця по відвантаженню Кулика О. О., а також відомість вагонів від 15.07.2022.
У зв`язку з затримкою вагонів, пов`язаною з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження / вивантаження, на коліях станції Пальміра (ненадання відповідачем позивачу станом на 12:00 14.07.2022 на другу партію вагонів перевізного документу (накладної) на перевезення) позивачем нараховано збір за зберігання вантажу, що засвідчено актами загальної форми ГУ-23, а саме:
- Акт загальної форми № 362 від 14.07.2022 на вагони № 95333142, 95334314, 95354767, 95358577, 95369575, 95454948, 95614426, 95666947, 95678546, 95753240, 95756096, 95791844 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 14.07.2022 12:00);
- Акт загальної форми № 365 від 14.07.2022 на вагони № 95333142, 95334314, 95354767, 95358677, 95369575, 95454948, 95614426, 95666947, 95678546, 95753240, 95756086, 95791844 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 14.07.2022 12:00 (Акт № 362 від 14.07.2022), час закінчення затримки вагонів 14.07.2022 17:50);
- Акт загальної форми № 370 від 15.07.2022 на вагони № 95333142, 95334314, 95354767, 95358677, 95358677, 95369575, 95454948, 95614426, 95656947, 95678646, 95753240, 95756095, 95791844 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 00:20);
- Акт загальної форми № 376 від 15.07.2022 на вагони № 95333142, 95334314, 95354767, 95358577, 95369575, 95454948, 95614426, 95656947, 95678546, 95753240, 95756095, 95791844 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформленння маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 00:20 (акт № 370 від 15.07.2022); час закінчення затримки вагонів 15.07.2022 08:40).
Опис обставин, що викликали складання актів: затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження. Дані вагони простоюють на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда.
Акти підписано представником відповідача без зауважень.
15.07.2022 о 08:08 ТОВ СП "Нібулон" надано перевізний документ (накладну) № 40447070 на вищевказані 12 вагонів, про що свідчить електронний підпис у графі № 55 фахівця по відвантаженню Кулика О. О. , а також відомість вагонів від 15.07.2022.
У зв`язку з затримкою вагонів, пов`язаною з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження / вивантаження, на коліях станції Пальміра (ненадання відповідачем позивачу станом на 00:35 15.07.2022 на третю партію вагонів перевізного документу (накладної) на перевезення) позивачем нараховано збір за зберігання вантажу, що засвідчено актами загальної форми ГУ-23, а саме:
- Акт загальної форми № 373 від 15.07.2022 на вагони № 58563479, 59597872, 59598904, 95325080, 95335600, 95346988, 95353579, 95355987, 95392916, 95663307, 95713277, 95758561 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів15.07.2022 00:35);
- Акт загальної форми № 377 від 15.07.2022 на вагони № 58563479, 59597872, 59598904, 95325080, 95335600, 95346888, 95353579, 95355987, 95392916, 95668307, 95713277, 95758661 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 00:35 (акт № 373 від 15.07.2022); час закінчення затримки вагонів 15.07.2022 08:40).
Опис обставин, що викликали складання актів: затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження. Дані вагони простоюють на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда.
Акти підписано представником відповідача без зауважень.
15.07.2022 о 08:14 ТОВ СП "Нібулон" надано перевізний документ (накладну) № 40447054 на вищевказані 12 вагонів, про що свідчить електронний підпис у графі № 55 фахівця по відвантаженню Кулика О. О. , а також відомість вагонів від 15.07.2022.
У зв`язку з затримкою вагонів, пов`язаною з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження / вивантаження, на коліях станції Пальміра (ненадання відповідачем позивачу станом на 02:10 15.07.2022 на останню партію вагонів перевізного документу (накладної) на перевезення) позивачем нараховано збір за зберігання вантажу, що засвідчено актами загальної форми ГУ-23, а саме:
- Акт загальної форми № 374 від 15.07.2022 на вагони № 95543708, 95642245 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 02:10;
- Акт загальної форми № 378 від 15.07.2022 на вагони № 95543708, 95642245 (дані вагони простоювали на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда, час початку затримки вагонів 15.07.2022 02:10 (Акт від 374 від 15.07.2022), час закінчення затримки вагонів 15.07.2022 08:40).
Опис обставин, що викликали складання актів: затримка вагонів, пов`язана з оформленням вантажу після забирання їх з місць навантаження/вивантаження. Дані вагони простоюють на 1 ст. колії в очікуванні оформлення маршрутного поїзда.
Акти підписано представником відповідача без зауважень.
15.07.2022 о 08:19 ТОВ СП "Нібулон" надано перевізний документ (накладну) № 40447088 на вищевказані 2 вагони, про що свідчить електронний підпис у графі № 55 фахівця по відвантаженню Кулика О. О. , а також відомість вагонів від 15.07.2022.
Нарахування на відповідача збору за зберігання вантажу було припинено о 08:40 15.07.2022, в зв`язку з наданням перевізного документу № 40447062 на останню групу з 50 вагонів, яка була відповідачу позивачу о 08:41 15.05.2022, у зв`язку з чим позивач прийняв вагони до перевезення маршрутним поїздом № 071547 (перевізний документ (накладна) прийнята позивачем 15.07.2022 о 09:23, що підтверджується підписом касира товарного в графі № 38).
Позивачем в позовній заяві зазначено, що відповідачем було сплачено збір за накопичення вищевказаних вагонів на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070061 від 15.07.2022 (дана накопичувальна картка не оскаржується).
Згідно актів загальної форми № 378, 377, 365, 376, 356, 360, 367, 375, що були складені на затримку завантажених вагонів після забирання з під`їзної колії, позивачем нараховано відповідачу плату за зберігання вантажів, що підтверджується накопичувальною карткою форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. без ПДВ.
Накопичувальну картку № 15070062 від 15.07.2022 підписано вантажовласником ТОВ СП "Нібулон" із зауваженнями наступного змісту: "З даними нарахуваннями незгоден, так як накопичення сплачено по накопичувальній картці № 15070061 від 15.07.2022".
Згідно накопичувальної картки форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 позивачем нараховано відповідачу ТОВ СП "Нібулон" збір за зберігання вантажів при перевезеннях в загальній сумі 54 370, 60 грн. без ПДВ.
15.07.2022 працівниками залізниці складено акт загальної форми ГУ-23, обставиною, що викликала складання акта зазначено: "Вантажовласник ТОВ СП "Нібулон" відмовився від підпису накопичувальної картки № 15072262".
Нараховану плату за зберігання вантажів по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. без ПДВ відповідачем не сплачено, що і стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом в цій частині.
Детальний розрахунок заборгованості по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. (65 244, 72 грн. з ПДВ), виконаний позивачем на підставі п. 4 п. 4 розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги Тарифне керівництво № 1, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 № 317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356, виходячи зі ставки плати в розмірі 4 грн. за одну тонну вантажу за кожну добу із застосуванням коефіцієнту 5, 139 грн. згідно з наказом Міністерства інфраструктури України від 22.06.2022 № 441.
Відповідачем подано суду Висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 02/07-23 від 17.07.2023, складеним на замовлення відповідача судовим експертом Машиніченко О. А., яким за результатами дослідження сформовано наступні висновки:
1) дослідженням наданих експерту документів встановлено, що Додатком № 1-4 до договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020, який укладено між ТОВ СП "НІБУЛОН" та АТ "Українська залізниця", визначена та тарифікована спеціальна послуга з накопичення вагонів з вантажем на коліях загального користування станцій накопичення для відправлення їх маршрутними поїздами на станції призначення;
2) відповідно до Додатку № 1-4 до договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020, який укладено між ТОВ СП "НІБУЛОН" та АТ "Українська залізниця", надання спеціальної послуги з накопичення вагонів маршрутного потягу (предмет Додатку № 1-4) оформлюється Актом загальної форми ГУ-23;
3) відповідно до Правил зберігання вантажу (ст. 12, 46 Статуту), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855, Акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності (п. 3 Правил). Таким чином, складання Акту форми ГУ-23 також передбачено і в інших випадках, зокрема, у випадку протиправної поведінки;
4) складання акту форми ГУ-23 в рамках тарифікованої спеціальної послуги за договором не є обов`язковим підтвердженням обставин протиправної поведінки, внаслідок чого може бути виставлена плата за протиправну поведінку, зокрема за п. 8, 9 Правил зберігання вантажу (ст. 12, 46 Статуту), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.200- № 644;
5) наданими на дослідження документами на прикладі формування маршрутного поїзду № 103047 встановлено документально та нормативно необгрунтований розрахунок часу "умовної" затримки вагонів, в актах ГУ-23 зазначений фактичний час накопичення вагонів, який у відповідності до Додатку № 1-4 тарифікується перевізником та сплачується ТОВ СП "НІБУЛОН" в рамках зазначеної спеціальної послуги - накопичення вагонів маршрутного поїзду (порожніх та/або з вантажем);
В умовах договору, що регулює спеціальну послугу та відповідно наведеним вимогам Правил користування вагонами та контейнерами, актом форми ГУ-23 лише фіксується час перебування вагонів на коліях загального користування, що, в свою чергу, є предметом спеціальної послуги "накопичення вагонів з вантажем у кількості 50 вагонів - маршрутний поїзд", оскільки вказаний акт відображає час, за який сплачується договірний тариф - "Організація перевезень і накопичення власного рухомого складу" (п. 9.1 Додаток № 1-4).
Отже надані акти загальної форми ГУ-23 не є належним підтвердженням нарахування відповідачу зобов`язань Збору за зберігання вантажу внаслідок протиправної поведінки за п. 8, 9 Правил зберігання вантажу (ст. 12, 46 Статуту), затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.200- № 644.
ІV. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ВИСНОВКИ СУДУ.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.
Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання.
Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення.
Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 307 ГК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Вантажовідправник і перевізник у разі необхідності здійснення систематичних впродовж певного строку перевезень вантажів можуть укласти довгостроковий договір, за яким перевізник зобов`язується у встановлені строки приймати, а вантажовідправник - подавати до перевезення вантажі у погодженому сторонами обсязі.
Залежно від виду транспорту, яким передбачається систематичне перевезення вантажів, укладаються такі довгострокові договори: довгостроковий - на залізничному і морському транспорті, навігаційний - на річковому транспорті (внутрішньому флоті), спеціальний - на повітряному транспорті, річний - на автомобільному транспорті. Порядок укладення довгострокових договорів встановлюється відповідними транспортними кодексами, транспортними статутами або правилами перевезень.
Умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Статут залізниць України, затверджений постановою КМУ від 6 квітня 1998 р. № 457, (далі - Статут) визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, основні положення експлуатації залізничних під`їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту (п. 2 Статуту).
Відповідно до п. 6 Статуту у цьому Статуті наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення;
перевізні документи - накладна та інші залізничні документи на вантаж;
Правила перевезення вантажів (Правила) - нормативний акт, що конкретизує передбачені цим Статутом положення, які регламентують участь та обов`язки сторін у процесі перевезення вантажів.
Відповідно до п. 2 Правил перевезення вантажів маршрутами відправника, затверджених наказом Міністерства транспорту України 28.05.2002 N 334 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 липня 2002 р. за № 565/6853, маршрутом відправника (далі - маршрут) уважається поїзд установленої маси або довжини, сформований відправником відповідно до Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Мінтрансу України від 20.12.96 № 411 та зареєстрованих у Мін`юсті України 25.02.97 за № 50/1854, та плану формування поїздів на залізничній під`їзній колії підприємства або за договором із залізницею - на коліях залізничної станції призначенням на одну станцію або з розпиленням на кількох станціях з обов`язковим зменшенням кількості його переробок на попутних технічних станціях.
Відповідно до п. 46 Статуту одержувач зобов`язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами.
Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача.
За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.
Відповідно до п. 5 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, якщо одержувач не вивіз вантаж з місця загального користування у терміни, встановлені статтею 46 Статуту, з нього стягується плата за зберігання вантажу, встановлена тарифом, незалежно від того, чиїми засобами здійснюється охорона вантажу.
Відповідно до п. 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Термін безоплатного зберігання обчислюється:
якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження;
при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу;
при затримці - з моменту затримки.
Відповідно до п. 9 Правил зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.
Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.
Якщо вантаж для відправлення завозиться на місця загального користування частинами і в день завезення першої частини не був зданий повністю, то збір за зберігання нараховується за кожну ввезену частину вантажу. Збір у таких випадках визначається як сума зборів за ввезені частини вантажу. Час зберігання кожної частини завезеного вантажу визначається від моменту ввезення цієї частини до моменту оформлення перевізних документів. У такому самому порядку визначається збір за зберігання вантажу на складі станції відправлення, поверненого на вимогу відправника.
Відповідно до ст. 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин:
а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах;
б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу;
в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу;
г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.
Залізниця зобов`язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу.
В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.
Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.
Відповідно до п. 1 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334, при перевезеннях у залежності від обставин, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, відправника, одержувача, пасажира, складаються комерційні акти (додаток 1) та акти загальної форми (додаток 6 до Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Мінтрансу від 25.02.99 № 113 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.03.99 за № 165/3458).
Відповідно до п. 3 Правил складання актів акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під`їзної колії, порту, підприємства.
Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше як двома особами.
Один примірник акта загальної форми, складеного під час перевезення, додається до перевізних документів, другий залишається на станції, яка його склала.
Відповідно до п. 8 Правил користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 113 від 25.02.1999 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 березня 1999 р. за N 165/3458 у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.
Відповідно до п. 1.1 Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, платежі за перевезення вантажів і надання додаткових послуг можуть уноситися готівкою, чеками, безготівково, якщо інше не передбачено законодавством, на станціях або передоплатою через розрахункові підрозділи залізниць.
Розрахунки векселями можуть здійснюватися тільки через управління залізниць згідно з діючим законодавством.
Відповідно до п. 1.2 Правил розрахунків за перевезення вантажів плата за перевезення вантажу вноситься відправником під час оформлення перевезення. Плата може вноситися іншим платником, з яким залізницею укладено договір.
До внесення цієї плати відправлення вантажу може бути затримано, за час затримки залізниця стягує з відправника плату за користування вагонами (контейнерами), передбачену ст.119 Статуту, а також пеню у розмірі, встановленому законодавством.
Відповідно до п. 1.3 Правил розрахунків за перевезення вантажів остаточні розрахунки між залізницями і одержувачами за перевезення вантажів і надання додаткових послуг здійснюються на станціях призначення. При цьому до оформлення видачі вантажу одержувачу станція повинна перевірити правильність сплаченої провізної плати, отримати недобори і всі платежі, які виникли на станції відправлення або при перевезенні і на станції призначення.
Відповідно до абз. 3, 5 п. 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.
У випадках, визначених чинним законодавством, на суми платежів і зборів, що підлягають сплаті, залізниця нараховує податок на додану вартість, сума якого відображається в особовому рахунку платника.
V. ВИСНОВКИ СУДУ.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.
Відповідач ТОВ СП "Нібулон" в період з 13 липня 2022 року по 15 липня 2022 року по станції Пальміра проводив навантаження 50 вагонів, які надалі слідували по маршрутній відправці № 40447062 Пальміра - Чорноморськ-Порт.
Накопичення вагонів проводилось на коліях станції, тобто коліях загального користування.
Додатком 1-4 до договору, укладеного між сторонами, врегульовано порядок, строки, оплату послуги з накопичення вагонів.
Отже, перевізник надав замовнику згідно договору послугу з накопичення вагонів, без надання якої і виконання якої замовник не спроможний сформувати маршрутний поїзд. В свою чергу, замовник отримав вказану послугу з накопичення вагонів, оскільки в період з 13.07.2022 по 15.07.2022 фактично сформовано маршрутний поїзд, проведено навантаження вагонів та оформлено перевізний документ (накладну).
Проте, відповідачем не сплачено нараховану суму збору за зберігання вантажу по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 150700062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. грн. без ПДВ (65 244, 72 грн. з ПДВ).
Щодо нарахування збору за зберігання вантажу, то суд зазначає наступне.
Послуга зберігання вантажів регламентується Правилами зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644.
Позивач зазначає, що першу партію вагонів на відправку відповідачем подано на станційні колії Пальміра 13.07.2022 об 11:30, друга партія вагонів подана 13.07.2022 о 23:55, наступна партія - 14.07.2022 о 13:30 й остання партія вагонів подана 15.07.2022 о 01:40, а перевізний документ накладну № 40447062 надано перевізнику 15.07.2022 о 08:41, що підтверджується електронним підписом ЕЦП Кулика О. О. в графі № 55 накладної.
Неспроможність швидкого формування маршрутної відправки відповідачем стало причиною перебування вантажу на станційних коліях (простій вагонів відбувся в очікуванні оформлення документів), і, як наслідок, проведених нарахувань за надані послуги.
Матеріалами даної господарської справи підтверджується, що на затримку завантажених чотирьох партій вагонів були складені акти загальної форми, а згідно накопичувальної картки форми ФДУ-92 позивачем нараховано відповідачу ТОВ СП "Нібулон" збір за зберігання вантажів при перевезеннях в загальній сумі 65 244, 72 грн. з ПДВ.
Суд дійшов висновку про помилковість об`єднання відповідачем двох різних послуг в одну послугу: накопичення вагонів (формування маршрутного поїзду на станційних коліях, тобто коліях загального користування, на підставі укладеного із залізницею договору) та зберігання вантажу (матеріальна відповідальність за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення відповідно до Правил № 644).
Вказана позиція викладена в постановах ПЗАГС від 18.01.2023 у справі № 916/1529/22; від 12.06.2023 у справі № 915/317/22; від 03.08.2023 у справі № 915/322/22.
Надання послуг з накопичення вагонів і виконання вимог договору неможливе без виконання Правил перевезення вантажів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, і які об`єднують в собі всі Правила по наданню послуг з організації перевезення вантажів, в тому числі Правила зберігання вантажів.
У договорі сторони узгодили надання перевізником послуги замовнику з накопичення вагонів, однак відповідач формував маршрут не на під`їзній колії, де збір за зберігання вантажу не нараховується, а формував маршрут на залізничній колії загального користування (на коліях станції), де такий збір нараховується.
Вищевикладене свідчить, що при перевезенні вантажу маршрутними відправками та відсутності можливості формувати маршрут на під`їзній колії, що належить відповідачу, навантажені вагони затримуються на коліях станції.
Як вже зазначалось, відповідно до пункту 1.3. договору маршрутний поїзд може бути оформлений одним або декількома перевізними документами.
З матеріалів справи вбачається, що перевізний документ (накладну) накладну № 40447062 надано перевізнику 15.07.2022 о 08:41, що дало змогу позивачу відправити вагони згідно маршрутної відправки.
Водночас, до 15.07.2022 о 08:41 відповідач не надав перевізний документ накладну, а продовжував формувати маршрут на колії загального користування, тобто подавав на станційну колію станції Пальміра групи вагонів без перевізного документу, а тому простій вагонів відбувся в очікуванні оформлення документів перевезення відправником (відповідачем).
Факт затримки вантажу оформлюється актами загальної форми у відповідності до пункту 3 Правил складання актів та пункту 8 Правил користування вагонами і контейнерами.
З огляду на те, що вагони з вантажем знаходились на колії загального користування (колії станції) в очікуванні оформлення відповідачем перевезення, то затримка вагонів на станційній колії відбулась саме з вини відправника (відповідача), який надав станції відправлення перевізний документ (накладну) вже після формування маршруту.
Щодо посилань відповідача на відсутність вини, то суд зазначає наступне.
Між сторонами у справі укладено договір про подачу та забирання вагонів від 22.05.2018, відповідно до умов якого розмір одночасної подачі/забирання залізницею вагонів при навантаженні становить 12 вагонів за раз, максимальна переробна спроможність вантажного фронту 60 вагонів на добу (п. 6, 8, 9).
Відповідно до ст. 42, 44, 55 ГК України відповідач є суб`єктом господарювання, який здійснює на власний ризик господарську діяльність на основі, зокрема, але не виключно, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, самостійно несе відповідальність за своїми зобов`язаннями.
Враховуючи, що подача/забирання вагонів здійснювалась на підставі укладеного між сторонами договору від 22.05.2018, умови якого сторони визначили на власний розсуд, враховуючи відсутність доказів, які б спростовували наявність вини відповідача у затримці (простої) завантажених вагонів після закінчення терміну безоплатного зберігання, суд дійшов висновку про обґрунтованість нарахування залізницею збору за зберігання вантажів у вагонах.
На підставі актів загальної форми № 378, 377, 365, 376, 356, 360, 367, 375, що були складені на засвідчення затримки завантажених вагонів після забирання з під`їзної колії, позивачем нараховано відповідачу плату за зберігання вантажів, що підтверджується накопичувальною карткою форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. без ПДВ.
Детальний розрахунок заборгованості по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. без ПДВ (65 244, 72 грн. з ПДВ), виконаний позивачем на підставі п. 4 п. 4 розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги Тарифне керівництво № 1, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 № 317, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356, виходячи зі ставки плати в розмірі 4 грн. за одну тонну вантажу за кожну добу із застосуванням коефіцієнту 5, 139 грн. згідно з наказом Міністерства інфраструктури України від 22.06.2022 № 441.
Відповідач жодним чином не заперечував проти суми самого розрахунку, наведеного позивачем.
Судом перевірено розрахунок збору за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми та встановлено, що даний розрахунок є арифметично правильним та обґрунтованим.
Щодо посилань відповідача на Висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 02/07-23 від 17.07.2023, складеним на замовлення відповідача судовим експертом Машиніченко О. А., то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 98 ГПК України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ст. 104 ГПК України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.
Керуючись ст. 98, 104 ГПК України, судом відхилено поданий відповідачем висновок експерта, оскільки за змістом поданого суду висновку за результатами проведення економічної експертизи, фактично вбачається надання судовим експертом правової оцінки нормативно-правовим актам та умовам договору, а саме: судовим експертом надано правову оцінку: 1) умовам договору (в т.ч. чи тарифікована послуга з накопичення вагонів); 2) яким первинним документом повинна оформлюватись послуга з накопичення вагонів; 3) щодо правомірності / протиправності поведінки відповідача ТОВ "СП "Нібулон"; 4) чи є акт підтвердженням матеріальної відповідальності відповідача чи документом, що підтверджує факт накопичення вантажу. Тобто, відповіді на вищевказані питання, які фактично ідентичні з правовою позицією відповідача, викладеної у відзиві на позовну заяву, виходять за межі спеціальних знань та компетенції експерта за спеціальністю економіст. Висновок не містить досліджень з економічних питань, в т. ч. обгрунтованості / необгрунтованості розрахунків збору за зберігання вантажу, тобто обставин, які входять у предмет доказування у даній справі (у висновку експерта міститься в якості прикладу посилання на акти щодо формування маршрутного поїзду № 103047 в жовтні 2022).
Щодо посилань відповідача на постанови Північного апеляційного господарського суду у справах № 910/1552/21, № 910/1551/21, № 910/18899/20, № 910/908/21, № 910/904/21, № 910/20851/20, № 910/19623/20, № 910/20799/20, № 18746/20, № 910/20843/20, то суд зазначає наступне.
У вищевказаних справах позовні вимоги Товариства до АТ "Укрзалізниця" про стягнення заборгованості обґрунтовані тим, що відповідачем у порушення умов договору про перевезення вантажів на умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів при розрахунку плати за надання послуги з перевезення вантажу на особливих умовах договору про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху (далі - договір РРМП), безпідставно нараховано по накопичувальній картці збір за зберігання вантажу під час накопичення маршрутного поїзда та в односторонньому порядку списано з особового рахунку позивача грошові кошти.
Вказуючи на неправомірність нарахування збору за зберігання вантажу, суди зазначили, що між сторонами у справі шляхом приєднання (акцепту) укладено Договір про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів (Договір РРМП). Враховуючи характер укладеного між сторонами договору про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху маршрутних поїздів, сторонами погоджено специфічні умови перевезення вантажів, які є визначальними щодо порядку надання відповідних послуг та особливостей їх оплати. Так, пунктом 4.2 Договору про РРМП в редакції №2 сторонами в двохсторонньому порядку погоджено, що у випадку накопичення маршрутного поїзду замовником до моменту оформлення перевізного документу (документів) на весь маршрутний поїзд сплачується:
- плата за вільним тарифом "Організація перевезень і накопичення власного рухомого складу згідно з укладеними договорами", відповідно до додатку №1 до Основного договору;
- плата за користування вагоном, що перебуває у безпосередньому розпорядженні вантажовласника.
Інших додаткових платежів та/або зборів, в т.ч. і збору за зберігання вантажу, саме під час накопичення маршрутного поїзду до моменту оформлення перевізного документу (документів) на весь маршрутний поїзд - не передбачено ні пунктом 4.2, ні жодним іншим пунктом розділу 4 "Плата за надання послуг" договору про РРМП в редакції №2.
Враховуючи вищевикладене, суд під час розгляду даної справи дійшов висновку, що предмет та підстави позову у даній справі та у вищевказаних справах є відмінними. В спірному випадку договору про перевезення вантажів на особливих умовах - за розкладом руху (далі - договір РРМП) між сторонами не було укладено.
З огляду на викладене вище, враховуючи факт того, що затримка вагонів у спірному випадку на станційній колії відбулась саме з вини відповідача, суд дійшов висновку, що позивач правомірно нарахував відповідачу збір за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 54 370, 60 грн. без ПДВ (65 244, 72 грн. з ПДВ).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та підставність позовної вимоги про стягнення заборгованості (збору за зберігання вантажу) по накопичувальній картці форми ФДУ-92 № 15070062 від 15.07.2022 на загальну суму 65 244, 72 грн. з ПДВ. Позов підлягає задоволенню.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Судовий збір в розмірі 2 481, 00 грн. згідно ст. 129 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254-259 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон", Каботажний спуск, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54002 (код ЄДРПОУ 14291113) на користь позивача Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ-150, 03150 (код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Одеська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012:
- 65 244, 72 грн. (шістдесят п`ять тисяч двісті сорок чотири грн. 72 коп.) - збору за зберігання вантажу;
- 2 481, 00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн. 00 коп.) - витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Повний текст рішення складено 08.11.2023
Суддя Е.М. Олейняш