У Х В А Л А
Справа № 560/1890/23
16 жовтня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Державної установи "Дніпровська виправна колонія (№89)" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
в провадженні Сьомого апеляційного адміністративного суду знаходиться вищезазначена адміністративна справа.
Так, апеляційна скарга відповідача-Південно-Східного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції мотивована тим, що останній не є належним відповідачем у даній справі, оскільки повноваження щодо виплати працівникам ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" покладено саме на роботодавця, тобто на саму установу.
В той же час матеріали справи містять відомості про те, що наказом Міністерства юстиції України від 13.05.2022 №1951/5 з 14.05.2022 оголошено простій в установах виконання покарань, в тому числі у ДУ "Весельківський виправний центр (№8)".
При цьому, згідно копії наказу Міністерства юстиції України від 22.06.2022 №1347/7, повноваження розпорядника бюджетних коштів ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" в частині проведення розрахунково-касових операцій з оплати праці, покладено на ДУ "Дніпровська виправна колонія (№89)", однак лише на червень 2022 року.
Вищенаведене свідчить про те, що з 14.05.2022 ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" не виконує покладені на нього функціональні обов`язки, цілі та задачі, оскільки розміщена на тимчасово неконтрольованій території.
В обгрунтування своїх доводів, відповідач 1 також вказує і на те, що з липня 2022 року ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" не виходило на зв`язок та будь-яких відомостей щодо своїх працівників не надавало.
З метою з`ясування обставин у справі, колегією суддів ухвалою від 13.09.2023 зобов`язано Південно-Східне Міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, надати суду наступну інформацію: чи була Державна установа "Весельківський виправний центр (№8)", яка розміщувалася на тимчасово неконтрольованій території переміщена в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі; чи здійснювалися з липня 2022 року видатки на забезпечення виплати заробітної плати працівникам Державної установи "Весельківський виправний центр (№8)" та на який суб`єкт владних повноважень покладено чи мало бути покладено повноваження розпорядника бюджетних коштів ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" в частині проведення розрахунково-касових операцій з оплати праці, з липня 2022 року; чи подавалися ОСОБА_1 безпосередньо до Південно-Східного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, ДУ "Дніпровська виправна колонія (№89)" відомості про те, що останній рахується як працівник ДУ "Дніпровська виправна колонія (№89)", яка знаходиться в простої, однак з липня 2022 не отримує заробітньої плати, якщо так, то які заходи спрямовані на з`ясування тієї обставини, чому належні працівнику кошти не виплачуються, та їх виплату.
На виконання ухвали, Управління направило до суду лист від 25.09.2023 в якому зазначено, що останньому не відомо чи приймалося рішення про будь-яке переміщення ДУ "Весельківський виправний центр (№8)". При цьому, вказано, що проведення розрахунково-платіжних операцій, в тому числі із оплати праці працівникам ДУ "Весельківський виправний центр (№8)", з липня 2022 року повинно було здійснюватись ДУ "Веселівський виправний центр (№8)" (відповідно до підпункту 23, 24 пункту 9 Положення про державну установу «Веселівський виправний центр (№ 8)», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.10.2021 № 3501/5. Зазначено, що керівництво ДУ "Веселівський виправний центр (№8)", починаючи з липня 2022 року перестало виходити на зв`язок із Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та на листування через офіційну електронну пошту не відповідало. Через вищеописані підстави Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було позбавлене можливості отримати будь-яку інформацію необхідну для визначення потреби в фінансуванні на оплату праці державної установи "Веселівський виправний центр (№ 8)" (відповідно до підпункту 20 пункту 5 Положення про державну установу "Веселівський виправний центр (№ 8)", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.10.2021 № 3501/5). Через це фінансування державної установи "Веселівський виправний центр (№8)" з липня 2022 року Міністерством юстиції України надалі не здійснювалося. У випадку, якщо б таке фінансування відбувалося, то виплата заробітної плати та грошового забезпечення все рівно не була можлива без керівника державної установи "Веселівський виправний центр (№8)" або іншої особи, яка зазначена в картці і зразками підписів, без надання переліченими вище особами платіжних відомостей, платіжних доручень та реєстрів юридичних та фінансових зобов`язань.
З вищезазначеної відповіді вбачається, що відповідач 1 не володіє інформацією щодо ДУ "Весельківський виправний центр (№8)", а також останньому не відомо, ким має здійснюватися виплата заробітної плати за період простою працівникам цієї установи за обставин що склалися у даному випадку.
В той же час, згідно ст.113 КЗпП України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Та обставина, що ДУ "Веселівський виправний центр (№ 8)" не виходить на зв`язок з відповідачем 1, не може бути підставою для позбавлення працівників останньої, права на оплату часу простою.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент з питань виконання кримінальних покарань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №1418/5 від 11.04.2022 (далі Положення), Департамент з питань виконання кримінальних покарань (далі Департамент) реалізує повноваження Мін`юсту в сфері виконання кримінальних покарань, а також здійснює керівництво оперативно-службовою діяльністю зокрема підпорядкованих йому міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів. При цьому пунктом 7 Положення визначено, що Департаменту безпосередньо підпорядковуються, зокрема установи виконання покарань.
Згідно з підпунктами 2 і 4 пункту 3 Положення, одними з основних завдань Департаменту є, зокрема, спрямування та координація діяльності органів і установ, організація господарської діяльності, планово-фінансової роботи підпорядкованих установ, підприємств установ виконання покарань. Відповідно до покладених завдань Департамент організовує господарську діяльність, планово-фінансову роботу підпорядкованих установ виконання покарань, слідчих ізоляторів та складає консолідовану звітність, аналізує та узагальнює потребу підпорядкованих установ виконання покарань, слідчих ізоляторів у фінансових ресурсах і подає її в установленому порядку до Мін`юсту, здійснює в межах повноважень контроль за діяльністю органів і установ.
За змістом пункту 2.1 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1407 від 24.12.2012, розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів включаються до мережі головних розпорядників або розпорядників нижчого рівня, якщо вони отримують бюджетні асигнування безпосередньо від них.
Тобто, державна установа "Весельківський виправний центр (№8)" як розпорядник бюджетних коштів має бути включена до мережі головного розпорядника - Мін`юсту.
З урахуванням того, що державна установа "Весельківський виправний центр (№8)" розташована на території Веселівської селищної територіальної громади, яка віднесена до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (із змінами), фінансування видатків на оплату праці персоналу зазначеної вище установи здійснюється за пропозиціями Департаменту, в безпосередньому підпорядкуванні якого перебуває дана державна установа.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 4 вказаної статті закріплений обов`язок суду щодо вжиття визначених законом заходів, необхідних для з`ясування всіх обставин у справі.
Вказане також узгоджується зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
З урахуванням викладеного, зважаючи на необхідність забезпечення додержання вимог ч.2 ст. 2 КАС України щодо всебічного та об`єктивного розгляду адміністративної справи, колегія суддів дійшла висновку про необхідність зобов`язання Департаменту з питань виконання кримінальних покарань надати суду інформацію про те, чи включена ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" як розпорядник бюджетних коштів до мережі головного розпорядника та на кого з липня 2022 року покладено обов`язок фінансування видатків на оплату праці персоналу зазначеної вище установи за пропозиціями Департаменту, зважаючи на те, що ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" не може здійснювати оплату працівникам на період простою в зв`язку з перебуванням Веселівської селищної територіальної громади, на якій розташована дана установа, в тимчасовій окупації.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, колегія суддів вважає, що з метою недопущення пропуску строків розгляду апеляційної скарги, встановленого ст.309 КАС України, необхідно зупинити провадження у даній справі до надходження із Департаменту з питань виконання кримінальних покарань зазначених вище доказів.
Керуючись ст.ст. 80, 205, 243, 308, 309, 325, 328, 329, 370 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань надати суду протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали, інформацію про те, чи включена ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" як розпорядник бюджетних коштів до мережі головного розпорядника та на кого з липня 2022 року покладено обов`язок фінансування видатків на оплату праці персоналу зазначеної вище установи за пропозиціями Департаменту, зважаючи на те, що ДУ "Весельківський виправний центр (№8)" не може здійснювати оплату працівникам на період простою в зв`язку з перебуванням Веселівської селищної територіальної громади, на якій розташована дана установа, в тимчасовій окупації.
Зупинити провадження у справі до надання Департаментом з питань виконання кримінальних покарань вищезазначених доказів.
Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає .
Головуючий Граб Л.С. Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.