open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 260/1271/23
Моніторити
Постанова /31.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.12.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.12.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.11.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Рішення /26.09.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.03.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 260/1271/23
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /31.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /11.01.2024/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.12.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /19.12.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.11.2023/ Восьмий апеляційний адміністративний суд Рішення /26.09.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.04.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд Ухвала суду /20.03.2023/ Закарпатський окружний адміністративний суд Закарпатський окружний адміністративний суд

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2023 року м. Ужгород№ 260/1271/23 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судових засідань Гавій Л.В.

за участі представників

позивача: Басараб В.В.

відповідача: Сусол В.В.

третьої особи 1: Сусол В.В.

третьої особи 2: Ільчук І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України до Управління міського господарства Мукачівської міської ради, треті особи - Мукачівська міська рада, Обслуговуючий кооператив "НОВОБУДХАУЗ", про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 вересня 2023 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 09 жовтня 2023 року.

Керівник Мукачівської окружної прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України (далі позивач) до Управління міського господарства Мукачівської міської ради (далі відповідач, Управління міського господарства Мукачівської міської ради), треті особи - Мукачівська міська рада (далі третя особа 1, Мукачівська міська рада), Обслуговуючий кооператив "НОВОБУДХАУЗ" (далі третя особа 2, ОК "НОВОБУДХАУЗ"), яким просить визнати протиправними та скасувати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2173-8100-3342-7951), видані ОК "НОВОБУДХАУЗ" з "Реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, 34А", які затверджені наказом начальника відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради № 47 від 05.10.2022 року.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що як встановлено прокуратурою, надані відділом архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради містобудівні умови та обмеження від 05.10.2022 року (Реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) з "Реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, 34А" на земельній ділянці з кадастровим номером: 2110400000:01:001:1594, площею: 0.0237 га, цільове призначення: 03.07 "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", суперечать вимогам Генерального плану міста Мукачева, затвердженого рішенням 12-тої сесії Мукачівської міської ради 22 скликання від 22.10.1997 року, Плану зонування території міста Мукачева, затвердженого рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання №154 від 31.03.2016 року, Законам України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про основи містобудування" та ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", оскільки, такі виготовлені всупереч Зонінгу міста Мукачева, без розробленого та затвердженого у встановленому порядку детального плану території, а тому підлягають скасуванню.

Ухвалою судді від 20.03.2023 відкрито провадження у даній адміністративній справі та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

18.04.2023 року до суду надійшов відзив Управління міського господарства Мукачівської міської ради, згідно якого не погоджується з вимогами позовної заяви, зазначає про їх необгрунтованість та вказує, що оскаржені містобудівні умови видані па об`єкт: "Реконструкція житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, 34А". Таким чином, у даному випадку, не йде мова за житлові райони, мікрорайони квартали нової забудови, території комплексної реконструкції кварталів та мікрорайонів застарілого житлового фонду, території виробничої, рекреаційної забудови.

Житловий будинок, що планується до реконструкції, та розміщений на земельній ділянці за адресою: м. Мукачево, вул. Миру, 34А з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594, знаходиться у планувально-просторовій організації забудови, що вже історично склалася, оточена з трьох сторін об`єктами житлової та громадської забудови та з четвертої сторони - магістральною вулицею.

Крім того, звертає увагу, що План зонування території міста Мукачева, затверджений рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання № 154 від 31.03.2016 року, тоді як постанова Кабінету Міністрів України № 926 "Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації" прийнята 01.09.2021 року.

18.04.2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від ОК "НОВОБУДХАУЗ". Зі змісту останнього, докази, які позивач додав до адміністративного позову, є недопустимими, так як такі зібрані з порушенням вимог чинного законодавства, тому вказані позовні вимоги не визнає повністю і такі не підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.

Насамперед, відзначає, що перед затвердженням відповідачем, містобудівна документація пройшла позитивне експертне дослідження.

Як замовником, ОК "НОВОБУДХАУЗ" надано спеціальне погодження згідно плану зонування м. Мукачево для зони Ж-1.

На разі, прокурор в основу адміністративного позову вніс дані, які містилися у передпроектних намірах забудовника та внесення позивачем цих даних (недостовірних за своєю сутністю) до адміністративного позову призвело до неправильного тлумачення реально затвердженої відповідачем містобудівної документації, а відтак і для вжиття прокурором заходів реагування в інтересах держави у вигляді пред`явлення до суду адміністративного позову про визнання протиправним та скасування індивідуального акту.

Ухвалою суду від 20.04.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні прокурор заявлені позовні вимоги підтримав повністю, представники відповідача та третьої особи, проти задоволення позову заперечили.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши всі докази, які мають юридичне значення для вирішення справи і розгляду спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, Мукачівською окружною прокуратурою за результатами опрацювання матеріалів кримінального провадження №12023071040000091, відомості про яке 18.01.2023 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.366 КК України та рішень відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради встановлено наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру у зв`язку з допущеними порушеннями вимог законодавства у сфері містобудування при виданні містобудівної документації.

Так, в ході вивчення інформації, яка міститься в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва по кадастровому номеру земельної ділянки 2110400000:01:001:1594 встановлено, що на підставі заяви на отримання містобудівних умов та обмежень за № АМ01:2157-6505-8807-5869 від 05.10.2022 року, поданої ОК «НОВОБУДХАУЗ», відділом архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва (Реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) з «Реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, 34А» на земельній ділянці з кадастровим номером: 2110400000:01:001:1594, площею: 0.0237 га, цільове призначення: 03.07 «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», які були затверджені наказом відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради № 47 від 05.10.2022 року.

Натомість прокуратурою з`ясовано, що наміри забудовника не відповідають містобудівній документації на місцевому рівні, а видані вищевказані містобудівні умови протирічать містобудівному законодавству, будівельним нормам стандартам і правилам, внаслідок чого скеровано даний позов до суду.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд констатує наступне.

Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками/ проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів І правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2020 року №1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно- будівельного контролю та нагляду.

Цією ж постановою затверджено Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України (далі - ДІАМ) поряд з іншим передбачено, що основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів І правил територіальними органами ДІАМ, уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно- будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.

Згідно з п.4 вказаного Положення ДІАМ скасовує чи зупиняє дію прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті ДІАМ; складає акти перевірок, протоколи про вчинення правопорушень, розглядає справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та справи про адміністративні правопорушення із прийняттям відповідних рішень, накладає штрафи відповідно до закону; розглядає в порядку нагляду рішення про скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об`єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів.

Таким чином, починаючи з 23.12.2020 року органом, уповноваженим проводити перевірку законності виданих Ужгородською міською радою містобудівних умов і обмежень, а також приймати рішення про їх скасування у разі виявлення підстав, є Державна інспекція архітектури та містобудування України.

З огляду на невідповідність спірних Містобудівних умов та обмежень містобудівній документації на місцевому рівні та містобудівному законодавству, Мукачівською окружною прокуратурою листом від 09.01.2023 року перед Державною інспекцією архітектури та містобудування України, як спеціально уповноваженим органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, ініційовано питання про вжиття позапланових заходів державного архітектурно-будівельного нагляду та звернення до суду із позовом про скасування містобудівних умов та обмежень від 05.10.2022 року.

У відповідь на лист від 09.01.2023 року Державною інспекцією архітектури та містобудування України 17.01.2023 року повідомлено окружну прокуратуру про відсутність правових підстав для здійснення заходів державного нагляду (контролю) з огляду припинення відповідних заходів в умовах воєнного стану.

Кабінетом Міністрів України 23.12.2020 року прийнято постанову №1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду», яка дозволяє Державній інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) розпочати виконувати свої функції та повноваження.

Отже, Державна інспекція архітектури та містобудування України є органом, до компетенції якого належить функція, спрямована на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 53 КАС України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Європейський Суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі «Ф.В. проти Франції» (F.W. v. France) від 31.03.2005).

Суд звертав також увагу на категорії справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Зокрема, у справі «Менчинська проти Російської Федерації» (рішення від 15.01.2009) ЄСПЛ висловив таку думку (у неофіційному перекладі): «Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити Інтереси держави".

Водночас, ЄСПЛ уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у цивільному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо Суд вирішує наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін.

Відтак, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (п.4 ч.2 ст.129 Конституції України).

Спеціальним законом, яким визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року.

Відповідно до ч.3 ст.23 вказаного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення Інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття «інтерес держави».

Наведене утворює собою передбачений вимогами Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» винятковий випадок, за якого порушення відповідачами інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, усвідомленою пасивною поведінкою уповноваженого суб`єкта владних повноважень та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Державної інспекції архітектури та містобудування України.

За таких обставин позов заявляється Мукачівською окружною прокуратурою. Дотримуючись вимог ст.23 Закону України «Про прокуратуру» позивача попередньо повідомлено про звернення з даним позовом до суду.

Верховним Судом зроблено численні правові висновки щодо загальних підстав для представництва інтересів держави в судах органами прокуратури. Забезпечення єдності судової практики покладено насамперед на Велику Палату Верховного Суду. У визначених законом випадках з метою забезпечення однакового застосування судами норм права Велика Палата Верховного Суду здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку, аналізує судову статистику та вивчає судову практику, здійснює узагальнення судової практики (п.п.1, 3 ч.2 ст.45 Закону України «Про судоустрій і статус суддів). Суди першої та апеляційної інстанцій зобов`язані враховувати висновки Верховного Суду щодо застосування норм матеріального права в подібних правовідносинах.

У справі № 903/129/18 (постанова від 15.10.2019 року) Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що сам факт не звернення до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що уповноважений орган неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Подібні висновки також наведені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-щ від 15.01.2020 року у справі № 698/119/18, від 26.02.2020 року у справі № 522/3777/17, від 18.03.2020 року у справі № 553/2759/18, від 09.04.2020 року у справі № 822/589/17, від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18 тощо.

Також, у п.5.6 постанови Верховного Суду від 16.04.2019 року у справі № 910/3486/18 вказано, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і у разі, якщо захист цих Інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зазначено, що звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 року №3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття «інтереси держави» висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п.3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої Інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (п.4 мотивувальної частини).

Зазначене, а також бездіяльність органу до компетенції якого віднесено здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду з питань виявлення та скасування незаконно виданих містобудівних умов та обмежень або представництва в суді інтересів держави з цих питань, відповідно до ст.131-1 Конституції України та ст.23 Закону України «Про прокуратуру», покладають на органи прокуратури обов`язок представництва інтересів держави в суді.

Так, відповідно до частин першої та четвертої статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Згідно із частиною п`ятою статті 26 цього ж Закону проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у наступному порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених ст. 31 Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Частиною першою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження - документ, в якому зазначено комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування та будівництва, що стосуються поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будівель та споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно із частиною четвертою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Частиною восьмою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Статтею 17 Закону України «Про основи містобудування» установлено, що містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій.

Містобудівна документація є основою для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання розселення; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об`єктів містобудування та упорядкування територій; підготовки обґрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо вилучення (викупу), передачі (надання) земельних ділянок у власність чи користування громадян та юридичних осіб.

Статтею 18 цього ж Закону передбачено, що реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об`єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрою територій.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

На виконання вимог чинного законодавства рішенням Мукачівської міської ради від 22.10.1997 року затверджено Генеральний план міста Мукачева.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов`язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Так, рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання № 154 від 31.03.2016 року затверджено Плану зонування території міста Мукачево.

З наведеного слідує, що Генеральний план м. Мукачева та План зонування території міста Мукачево, є містобудівною документацією населеного пункту, створеною в інтересах територіальної громади та із врахуванням державних інтересів, покликаною забезпечити раціональне використання території населеного пункту, охорону територій об`єктів історико-культурної спадщини, реалізацію містобудівної політики держави. Вказаною містобудівною документацією визначаються зони функціонального призначення території населеного пункту, планувальні рішення та охоронні зони, для кожної з яких визначаються конкретні умови і обмеження її забудови. Недотримання, цих умов та обмежень тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Водночас, оскаржені Містобудівні умови та обмеження від 05.10.2022 року, суперечать Генеральному плану міста Мукачева та Плану зонування території міста Мукачево, а також, містобудівному законодавству та будівельним нормам стандартам і правилам, що полягає в наступному.

Як вже зазначено судом, в якості вихідних даних для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_1 » використані містобудівні умови та обмеження від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951), які в свою чергу були отримані замовником ОК «НОВОБУДХАУЗ» на підставі його заяви за № АМ01:2157-6505-8807-5869 від 05.10.2022 року, до якої останнім було долучено обов`язковий перелік документів, визначений ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Даними містобудівними умовами та обмеженнями передбачені наступні параметри будівництва: гранична висота будівлі - 15,4 метрів, враховуючи що висота будівлі - відстань (різниця висотних відміток) від поверхні землі до найвіддаленішого по вертикалі елементу будівлі. Висота будівлі до карнизу техніко-економічними показниками визначена на рівні 10,10 метрів; Максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки - 100 % (реконструкція забудови, що історично склалась).

Також зазначено, що земельна ділянка з кадастровим номером №2110400000:01:001:1594, з цільовим призначенням: 03.07 «для будівництва і обслуговування будівель торгівлі», площею 0,0237 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно з матеріалами Плану зонування території міста Мукачева, розташована в зоні садибної забудови Ж-1. Крім цього зазначено, що цільове та функціональне призначення земельної ділянки відповідають вимогам використання території, встановленим містобудівною документацією на місцевому рівні.

Запроектована земельна ділянка розташована в зоні регулювання забудови суворого режиму.

Відповідно до передпроектних намірів замовника будівництва, зокрема містобудівного розрахунку з ескізом намірів забудови та техніко-економічними показниками, які стали основою для видання містобудівних умов та обмеженнями від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951), на земельній ділянці з кадастровим номером: 2110400000:01:001:1594 замовником будівництва запроектовано 4-поверхову торгово-офісну будівлю з квартирами на верхніх поверхах,: «вид будівництва - реконструкція», «код об`єкта - 1230.9».

Зазначений код об`єкта відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000. затвердженого наказом Держстандарту України від 17.08.2000 року № 507 передбачає «Будівлі торговельні інші».

Натомість, у відповідності до Плану зонування території міста Мукачева, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594 згідно Схеми зонування території м. Мукачева, що є невід`ємною частиною Зонінгу міста Мукачева, по функціональному типу відноситься до підзони садибної житлової забудови (Ж- 1).

Так, відповідно до частини 2 «Житлові зони» статті 12 «Перелік переважних, супутніх та допустимих видів використання» глави 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу II «Картографічні матеріали. План зонування території міста. Планувальні обмеження, які діють на території міста» Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева в підзоні Ж-1, Ж-2. (Зона садибної житлової забудови) переважними видами використання визначено: одноквартирні індивідуальні житлові будинки (з присадибними ділянками) блоковані житлові будинки поверховістю від 1-го поверху до 4-х поверхів з виходом з кожної квартири на земельну ділянку; дитячі дошкільні заклади , в томі числі зблоковані з загальноосвітніми школами).

При цьому, супутніми видами використання вказаної зони визначено: окремо розташовані та вбудовано-прибудовані індивідуальні гаражі на 1-2 автомобілі; окремо розташовані або вбудовано-прибудовані господарські будівлі; оранжереї та теплиці; надвірні туалети - при відсутності централізованої каналізації; споруди комунальної та інженерної інфраструктури, необхідної для обслуговування даної зони.

На присадибних ділянках дозволяється вирощування квітів, фруктів, овочів, розведення птиці, індивідуальна трудова діяльність.

При цьому, допустимими видами використання вказаної підзони визначено (потребують спеціального погодження): окремі вбудовані чи прибудовані об`єкти повсякденного обслуговування: магазин» перукарні, аптеки, об`єкти побутового обслуговування; окремо розташовані адміністративні будівлі місцевого значення та повсякденного обслуговування: відділення зв`язку, міліції, Ощадбанку, адміністрації, комунальні служби; культові споруди; місця масового відпочинку; кафе; технічні будівлі і споруди для обслуговування даної зони або міста в цілому; тимчасові павільйони та кіоски для різноманітних видів роздрібної торгівлі та обслуговування; АЗС (відповідно до містобудівної документації); артезіанські свердловини; ветеринарні прийомні пункти та аптеки.

Об`єкти допустимих видів забудови не повинні потребувати встановлення санітарно-захисних зон та не створювати негативного впливу на оточуюче середовище.

Отже, будівництво запроектованої 4-поверхової торгово-офісної будівлі з квартирами на верхніх поверхах в м.Мукачеві по вул. Миру, 34 А, здійснюється в підзоні Ж-1 згідно «Схеми зонування території» «Плану зонування території міста Мукачева (ЗОНІНГ)", тобто за рахунок території (Зона садибної житлової забудови), на якій, в переважних та допустимих видах використання згідно Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева, не можливо розміщення торгово-офісних будівель.

Відповідно до п. п. 6.4, 6.5 ДБН Б. 1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» перелік переважних видів використання встановлюється відповідно до функціонального призначення зони, визначеного в основному кресленні генерального плану населеного пункту. До переважних видів використання територіальної зони можуть встановлюватися супутні. За відсутності на земельній ділянці переважного виду використання супутній вид не допускається.

Крім того відповідно до п.6.7. ДБН Б.1.1-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території» садибна забудова Ж-1 (зона садибної забудови) призначається для розташування одноквартирних житлових будинків до 4 поверхів (включно з мансардним поверхом) із земельними ділянками або зблокованих житлових будинків на сусідніх земельних ділянках.

В свою чергу, будівництво торгово-офісних будівель дозволяється Зонінгом міста Мукачева в підзоні Ж-1 серед допустимих видів забудови.

Натомість відповідно до пункту 3) та к) статті 5 «План зонування території міста (зонінг). Переважні, супутні та допустимі види забудови земельних ділянок в межах зон» глави 2 «Режим забудови та використання території міста» розділу І «Регулювання забудови та землекористування на основі плану зонування» Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева до допустимих видів забудови земельних ділянок у межах окремих зон відносяться види забудови та використання нерухомості, для яких необхідне отримання спеціальних погоджень або спеціальних дозволів (спеціальних погоджень), в т. ч., і шляхом обговорень із залученням громадськості. Власники нерухомості, які володіють нею, мають право вибирати вид (або види) використання нерухомості, які є переважними до відповідних територіальних зон, і також змінювати один вид переважного використання на інший вид переважного використання відповідно до процедур передбачених зонінгом.

Відповідно до пункту в) статті 4 «Загальні вимоги до забудови та благоустрою території міста» глави 2 «Режим забудови та використання території міста» розділу І «Регулювання забудови та землекористування на основі плану зонування» Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева виключно на основі детального плану здійснюються розташування та будівництво окремих об`єктів містобудування, для яких у відповідності до зонінгу необхідно отримати спеціальне погодження, або нових об`єктів інженерного забезпечення кварталу, групи кварталів, мікрорайону, житлового району.

Як вже зазначалось вище, у відповідності до Зонінгу міста Мукачева допустимі види використання підзони Ж-1 потребують спеиіального погодження. а отже можна зробити висновок, що замовник будівництва запроектував 4-поверхову торгово-офісну будівлю з квартирами на верхніх поверхах в м.Мукачеві по вул. Миру, 34, А - вступереч Зонінгу міста Мукачева, без розробленого та затвердженого у встановленому порядку детального плану території.

Окрім того, у державних будівельних нормах щодо містобудування ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», які діють з 01.10.2019 року та є обов`язковими, введений максимально допустимий відсоток забудови земельних ділянок при розміщенні нових житлових будинків. Він залежить від їх поверховості.

Згідно ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» висота визначається без врахування шатрової покрівлі у разі її влаштування.

Згідно пункту 1. розділу «Містобудівні умови та обмеження» МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) Гранично допустима висотність будинків, будівель та споруд у метрах - гранична висота будівлі - 15,4 метрів, враховуючи що висота будівлі - відстань (різниця висотних відміток) від поверхні землі до найвіддаленішого по вертикалі елементу будівлі. Висота будівлі до карнизу техніко-економічними показниками визначена на рівні 10,10 метрів.

Однак Зонінгом міста Мукачево (Схема зонування території), територія земельної ділянки у межах вул. Миру, 34 А потрапляє в межі зони регулювання суворого режиму.

Відповідно до розділу «Зони регулювання забудови статті 12 «Перелік переважних, супутніх та допустимих видів використання» глави 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу II «Картографічні матеріали. План зонування території міста. Планувальні обмеження, які діють на території міста» Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева - зона регулювання забудови суворого режиму встановлена на території, де збереглися цінне планування та забудова, окремі пам`ятки історії та культури, об`єкти пропоновані до внесення в перелік пам`яток, значна історична та рядова забудова та пов`язані з ними об`єкти ландшафту з частково порушеним історичним середовищем.

Відповідно до Режиму використання території зони регулювання забудови статті 12 «Перелік переважних, супутніх та допустимих видів використання» глави 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу П «Картографічні матеріали. План зонування території міста. Планувальні обмеження, які діють на території міста» Пояснювальної записки до Зонінгу міста Мукачева - в зоні регулювання суворого режиму забудови гранична висота нових багатоповерхових будівель і споруд не повинна перевищувати 12 метрів в стінах від рівня денної поверхні і два поверхи з мансардою в районах садибної забудови.

Вказана висотність обумовлена загальним принципом просторової композиції, яка передбачає збереження домінуючої ролі в міському середовищі унікальних архітектурних комплексів та підпорядкування нової забудови цим домінантам.

Таким чином Зонінг міста Мукачева передбачає максимальну висотність забудови земельної ділянки в зоні регулювання суворого режиму забудови 12 метрів в будь-якій територіальній зоні (підзоні). крім району садибної забудови, де дозволеним є будівництво двоповерхової будівлі з мансардою.

Враховуючи викладене, для нового будівництва будівель та споруд на земельній ділянці з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594 по вул. Миру, 34, А в місті Мукачеві місцевою містобудівною документацією, розробленою та затвердженою у відповідності до вимог законодавства, встановлені обмеження щодо висотності - два поверхи з мансардою, так як вона знаходиться в районі садибної забудови.

Однак, ні забудовником, а ні відділом архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради цього не враховано та всупереч містобудівний документації на місцевому рівні видано містобудівні умови та обмеження для проектування 4-поверхової торгово-офісної будівлі з квартирами на верхніх поверхах висотністю 15,4 метрів.

Таким чином, МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) не відповідають чинному Зонінгу міста Мукачева в частині висотності та можливості розміщення даного об`єкту в підзоні Ж-1.

Отже, недотримання зон регулювання забудови та висотності порушує важливу складову режиму використання історичної території міста.

Зокрема, у випадку будівництва споруд понад встановленні містобудівною документацією гранично допустимі обмеження, у тому числі обмеження висотності встановлені Зонігом міста Мукачева, порушуватиметься історичний силует міста і огляд пам`яток архітектури з внутрішньоміських просторів.

Наслідком вказаних порушень є знецінення історико-культурної спадщини міста Мукачева.

Відповідно до пункту 2. розділу «Містобудівні умови та обмеження» МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342- 7951) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки - 100 % (реконструкція забудови, що історично склалась).

Відповідно до таблиці 6.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки при будівництві 4-5 поверхових житлових будинків має складати не більше 45% від загальної площі земельної ділянки, тоді як містобудівними умовами та обмеженнями запроектовано 100%.

Відтак, з урахуванням того, що замовник будівництва планує побудувати торгово-офісні будівлю з житлом, зокрема квартирами на верхніх поверхах, забудова проектованої земельної ділянки у розмірі 100% порушує вимоги таблиці 6.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Крім цього, відповідно до МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) загальна площа земельної ділянки по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594 складає 0,0237 га.

Згідно передпроектних намірів замовника будівництва, зокрема містобудівного розрахунку з ескізом намірів забудови та техніко-економічними показниками, та проектної документації (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245) від 11.01.2023, загальна площа проектованого об`єкту становить 762,59 м2, з яких площа торгово-офісних приміщень становить 361,21 м2, площа квартир - 304,18 м2 (7 - однокімнатних та 1 - двохкімнатна) та площа загального користування складає 97,19 м2.

Крім того, згідно з положеннями п.7, 12 розділу 1 Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, який затверджено наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2020 №507, будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням: житлові будинки, гуртожитки, готелі, ресторани, торговельні будівлі. промислові будівлі, вокзали, будівлі для публічних виступів, для медичних закладів та закладів освіти та ін.

Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (комбіноване житло, готель і контора), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинне бути визначене таким чином: обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання; потім будівля класифікується за методом "згори - донизу". Будівлю спочатку відносять до розділу, що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної площі. Далі їх відносять до підрозділу - житлові будівлі, нежитлові будівлі за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі. Наступним кроком визначається група за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах підрозділу. Нарешті, вибирається належність будівлі до класу за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах групи.

Однак, з аналізу планів 1-4 поверхів з експлікацією приміщень, які додавались замовником до заяви на отримання МУОвід 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ АМ01:2157-6505-8807-5869) та з аналізу проектної документації (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387- 4245) від 11.01.2023, вбачається що замовником при отриманні містобудівних умов та обмежень разом із розробником даних документів ПП «Архбудконсул» до містобудівного розрахунку з ескізом намірів забудови та техніко- економічними показниками внесено завідомо неправдиві відомості щодо реального стану об`єкта будівництва, техно-економічних показників, що свідчить про невідповідність об`єкта вимогам будівельних норм, державних стандартів та правил.

Зокрема встановлено, що площа торгово-офісних приміщень становить не 361.21 м2 а відповідно 296,97 м2. натомість площа квартир становить - 304 м2, що в свою чергу свідчить про те, що проектований 4-поверховий будинок є не торгово-офісною будівлею з квартирами а багатоквартирним житловим будинком з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, оскільки площа квартир переважає над площею торгово-офісних приміщень.

Водночас, будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури слід розміщувати на земельних ділянках - з кодом 02.10 «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово- розважальної та ринкової інфраструктури» Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010. Вищенаведене свідчить про невідповідність намірів забудови існуючому виду використання земельної ділянки та невідповідність цільового призначення проектованої земельної ділянки реальному стану об`єкта, який на ній планується звести, а тому підстав для видачі МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) у відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради не було.

Відтак, на вказаній земельній ділянці заплановано будівництво житлового будинку (переважною складовою якого є квартири), як основного виду будівлі, з додатковими об`єктами торгівлі.

Аналіз вказаних обставин засвідчив, що наміри забудовника земельної ділянки по АДРЕСА_1 полягають не у будівництві будівлі торгівлі, а у будівництві багатоквартирного житлового будинку у якому розташовані 7 однокімнатних та 1 двохкімнатна квартири.

Відповідно до ч. 3 ст.19 Земельного кодексу України земельна ділянка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, який затверджений наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010, земельна ділянка з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594 відноситься до категорії земель громадської забудови, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування (нежитлових будинків). Вид використання земельної ділянки по вул.Миру 34,А в місті Мукачеві передбачає будівництво та обслуговування будівель торгівлі.

Статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності. Зокрема, абзацом 2 ч. 2 ст. 24 цієї статті встановлено імператив на забудову земельної ділянки виключно в межах її цільового призначення, яке встановленого відповідно до законодавства.

У той же час, фактичні наміри забудовника земельної ділянки із зведення житлового будинку (у т.ч. з вбудованими комерційними приміщеннями) суперечать цільовому призначенню земельної ділянки, яке не передбачає можливість її житлової забудови.

Відповідно до п.1 МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) та проектної документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245), вид будівництва зазначено як «реконструкція».

Натомість з`ясовано, що у виданих МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) категорія будівництва помилково визначена як «реконструкія», замість «нове будівництво», з огляду на наступне.

Згідно з п. 3.21 ДБН А 2.2-3-2014, реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкта будівництва, яка передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, унаслідок чого змінюються основні техніко-економічні показники (кількість продукції, потужність тощо), удосконалюється виробництво, підвищується його техніко-економічний рівень та якість продукції, що виготовляється, поліпшуються умови експлуатації та якість послуг.

Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Відповідно до п. 3.11 ДБН А 2.2-3-2014, нове будівництво - це будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об`єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об`єктів незавершеного будівництва.

Разом з цим, вивченням інформації, що міститься у витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 28.07.2022 (індексний номер 306076287) на об`єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою м. Мукачево, вул. Миру, 34, А, (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1201147721104), зокрема житловий будинок, містобудівного розрахунку, що додавався замовником будівництва до заяви про надання містобудівних умов та обмежень а також проектної документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245) встановлено, що загальна площа житлового будинку становила 73,7 кв.м, в той час як загальна площа вказаної будівлі відповідно до проектної документації (після проведення реконструкції) становить 762,59 кв.м, що більше як в 10 разів перевищує попередній розмір площі будівлі, у порівнянні з початком будівельних робіт.

Наведене свідчить про проведення не реконструкції в межах існуючого фундаменту житлового будинку, а нового будівництва по АДРЕСА_1 .

Крім цього в проектній документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245) міститься інформація про архітектурно-будівельні рішення та звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій об`єкта з реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими крвартирами за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно архітектурно-будівельного рішення, об`єкт реконструкції - існуюча одноповерхова будівля, частково демонтується до рівня фундаментів. Крім цього проектом також передбачено влаштування нових фундаментів, стін та перекриттів з надбудовою.

Згідно висновку, що міститься у звіті про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій об`єкта з реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою АДРЕСА_1 , розробленого експертом Височанським С.С. та затвердженого ПП «Архбудконсул» на замовлення ОК «НОВОБУДХАУЗ», внаслідок обстеженням стану конструкцій існуючої будівлі, визначено за неможливе використання конструкцій будинку, в тому числі й існуючий фундамент та фрагменти стін.

У проектній документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245) відсутні будь-які конструкції, в тому числі їх складові частини такі як фундамент та фрагменти стін, що ще раз вказує на те, що категорія будівництва помилково визначена як «реконструкія», замість «нове будівництво».

Зазначене свідчить, що заявлений намір ОК «НОВОБУДХАУЗ» щодо реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими крвартирами за адресою АДРЕСА_1 не відповідає дійсності, адже технічно неможливо реконструювати те, чого не буде існувати Фактично хоча б частині елементів несучих і огороджувальних конструкцій.

Крім цього, при видачі МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) не дотримано вимоги щодо мінімальної розрахункової площі ділянки для окремого будинку, яка визначена у таблиці 6.3 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно п.6.1.26 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» визначено, що мінімальну розрахункову площу ділянки для окремого житлового будинку, включаючи площу під забудовою (без урахування розміщення на ній закладів дошкільної освіти та загальної середньої освіти, підприємств обслуговування населення. гаражів та автостоянок. фізкультурних і спортивних споруд) слід приймати до кількості його мешканців, але не менше ніж у таблиці 6.3.

Згідно Таблиці 6.3 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» питомі розміри ділянки для розміщення окремого житлового будинку становлять 20,2-17.0 м.кв. на особу у разі будівництва 4-5 поверхів.

Згідно п.10.8.1 ДБН Б.2.2-12:2019 зберігання легкових автомобілів та велосипедів слід передбачати відповідно до функціонального зонування територій населених пунктів. У житлових районах, мікрорайонах повинне бути забезпечене постійне зберігання усіх легкових автомобілів мешканців та тимчасове зберігання автомобілів (так звані "гостьові стоянки") відвідувачів з урахуванням прогнозованого рівня автомобілізації на розрахунковий період генерального плану. Місця тимчасового зберігання автомобілів визначаються виходячи з умов забезпечення цими місцями не менше ніж 15 % розрахункового парку автомобілів» які належать жителям даного району, мікрорайону. Нормативні показники кількості машино-місць наведені у таблиці 10.5.

Згідно Таблиці 10.5 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» розрахунок місць для зберігання авто залежать від кількості квартир в будинку та місця розташування будинку.

Земельна ділянка знаходиться в центральній частині м.Мукачева згідно Зонінгу міста Мукачева. Запроектовано 8 квартир, з яких 7 - однокімнатні та 1 двохкімнатна.

Відповідно до примітки 1 Таблиці 10.5 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» кількість машино-місць для двокімнатних і більше квартир визначається з використанням коефіцієнта 1 та для однокімнатних квартир визначається з використанням коефіцієнта 0,5.

З урахуванням зазначеного стандарту, кількість машино-місць для однокімнатних квартир складе 3,5 (7 (кількість квартир в будинку)*0,5 (коефіцієнт)).

Кількість машино-місць для двокімнатних квартир складе 1 (1 (кількість квартир в будинку)* 1 (коефіцієнт)).

Звідси, необхідна кількість машино-місць для тимчасового зберігання автотранспорту мешканців цього будинку складає 0,675 одиниць (4.5 (кількість місць для постійного зберігання автомобілів) *0,15 (коефіцієнт)).

Для маломобільних груп населення від загальної кількості повинно бути зарезервовано 10% - тобто 0,45 місць на парковці для мешканців та 0,0675 на парковку гостям.

Відповідно до п.10.8.6 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» необхідну для влаштування гаражів і відкритих автостоянок площу земельних ділянок слід приймати згідно з вимогами ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів».

Згідно п. 4.6 Розділ 4. Загальні положення. ДБН В.2.3-15:2007 «Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів», враховуючи, що будівництвом багатоквартирного будинку не передбачено будівництва підземного (наземного) паркінгу, мінімальна необхідна площа конкретної ділянки (території) для постійного чи тимчасового зберігання автомобілів на відкритих автостоянках визначається, виходячи з норми 25 м2 на розрахунковий автомобіль.

Звідси, мінімальна необхідна площа ділянки (території) для постійного зберігання автомобілів становить 112,5 кв.м (4,5 (кількість місць для постійного зберігання автомобілів) *25 м2 (мінімальна площа для автомобіля).

Мінімальна необхідна площа ділянки (території) для тимчасового зберігання автомобілів становить 16,875 кв.м (0,675 (кількість місць для тимчасового зберігання автомобілів) *25 м2 (мінімальна площа для автомобіля).

Звідси розмір необхідної території для організації стоянки для постійного та тимчасового зберігання автотранспорту мешканців, в тому числі й для маломобільних груп населення складе: 142,3125 кв.м. В переводі квадратні метри в га = 0,0142 га.

Загалом можна зробити висновок. що для проектованого будинку по АДРЕСА_1 . 34 А на 8 квартир необхідно 5.6925 місць площею приблизною 142,3125 кв.м. парковки для мешканців та гостей.

Окрім того, передпроектними намірами замовника будівництва передбачено будівництво комерційних площ в розмірі 296,97 м2.

В свою чергу, відповідно до п. 10.8.10. ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території», розрахункову кількість машино-місць на автостоянках і в гаражах біля громадських комплексів, закладів, окремих будинків і споруд масового відвідування слід приймати за даними таблиці 10.7.

Зокрема, для торгових центрів, універмагів, універсамів (супермаркетів), магазинів з площею торгових залів 100-500 м2 розрахункова кількість машино- місць на 100 м2 повинна становити не менше 1-2 машино-місць, в даному випадку машино - місць повинно бути виходячи з мінімальних розрахунків - 3.

Однак, вказані вимоги щодо забезпечення кількості машино-місць для власників квартир та відвідувачів, в тому числі й відвідувачів комерційних площ, відповідно до передпроектної пропозиції з «Реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_1 » та проектної документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-13 87-4245) на земельній ділянці з кадастровим номером:2110400000:01:001:1594, площею: 0.0237 га, замовником не виконано, чим недотримано п. 10.8.10 та табл. 10.7 ДБН Б.2.2-12:2019, так як в загальному повинно бути 8,6925 машино - місць, що відповідно до займаної площі повинно становити 217,3125 кв.м., що становить 0,021731 га.

Згідно примітки 2 Таблиці 6.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» вільна від забудови прибудинкова територія має використовуватися для благоустрою і озеленення відповідно до показників таблиці 6.4.

Таблиця 6.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» передбачає, майданчик для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку - 0,7 м2 на одну особу, майданчик для відпочинку дорослого населення - 0,2 м2 на одну особу, майданчик для тимчасової стоянки автомобілів - згідно з розділом 10 цих ДБН. Для тимчасової стоянки велосипедів - 0,1 м2 на 1 особу.

Крім цього майданчики для занять фізкультурою рекомендується розміщувати як окрему озеленену зону, що обслуговує мікрорайон або групу житлових кварталів, які формують цілісний мікрорайон. За наявності озелененої зони з майданчиками для занять фізкультурою їх площу в межах прибудинкових територій слід передбачати за нормою 0,2м2 на одну особу при дотриманні нормативу зелених насаджень обмеженого користування 6 м2 на одну особу. Майданчик для збирання побутових відходів - 0,07 м2 (наземний спосіб) на 1 особу. Майданчик для вигулу домашніх тварин - 0,3 м2 на 1 особу.

Для обрахунку кількості людей, які будуть постійно перебувають в будинку, необхідно застосовувати ДСТУ-Н Б В. 1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва».

Відповідно до п. 5.1 ДСТУ-Н Б В. 1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва» для об`єктів будівництва невиробничого призначення кількість осіб, для яких враховується можлива небезпека, визначається таким чином: у житлових будинках - кількість осіб, які постійно перебувають на об`єкті, визначається за нормою 21 квадратний метр загальної площі на власника (наймача) та кожного члена його сім`ї та додатково 10,5 квадратних метрів на сім`ю.

З урахуванням зазначеного стандарту кількість людей, які постійно перебувають в квартирах складає 14,48 особи (304,18 м2 / 21 м2).

Згідно вимог чинних ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», для розміщення прибудинкової території багатоповерхового житлового будинку, влючаючи територію для стоянок зі щільністю населення 14.48 людини необхідна земельна ділянка площею 0.025192 га. а мінімальна розрахункова площа ділянки для окремого житлового будинку (без розміщення прибудинкової території) становить 20.2 - 17.0 м2 на 1 людину, тобто 0.0246 га.

Таким чином, для розміщення вказаного об`єкта будівництва у забудовника повинна бути земельна ділянка загальною площею не менше 0.049852 га, внаслідок чого у даному випадку допущено порушення вимог ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» при видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на земельній ділянці площею всього 0,0237 га.

Проте у передпроектних намірах, які подавались замовником будівництва для отримання містобудівних умов та обмежень та в МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) в порушення вказаних вимог державних будівельних норм взагалі не запроектовані майданчики для ігор дітей дошкільного й молодшого шкільного віку, для занять фізкультурою та для вигулу домашніх тварин.

Крім цього у містобудівному розрахунку та в п.4 МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) зазначено, що автостоянка згідно містобудівного розрахунку запроектована на землях загального користування, які належать територіальній громаді міста Мукачева.

Таким чином місця для паркування автомобілів розташовані поза межами земельної ділянки, на якій планується збудувати запроектований об`єкт, а розміщені в свою чергу на земельній ділянці територіальної громади міста Мукачева.

Проте, зазначене обґрунтування є неприпустимими, оскільки такі компенсаційні заходи не передбачені державними будівельними нормами, а відтак не можуть бути застосовані у даному випадку.

У зв`язку з тим, що відповідно до п.4 МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) та проектної документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245) будівництво зазначеного об`єкту частково заплановано на земельній ділянці, що належить територіальній громаді міста Мукачева в особі Мукачівської міської ради, чим порушуються інтереси останньої. Мукачівською окружною прокуратурою визначено у справі Мукачівську міську раду третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача.

Пунктом 4 МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173- 8100-3342-7951) визначено, що мінімальні відстані від об`єкта, що проектується до існуючих об`єктів та споруд слід розраховувати відповідно до вимог ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Однак встановлено, що замовником при проектуванні торгово-офісної будівлі з житловими квартирами по АДРЕСА_1 не дотримано вимоги щодо протипожежних вимог та відстаней до меж сусідніх будинків і споруд, червоних ліній, визначених ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Так, у пункті 6.1.20 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» вказано, що відстані між житловими будинками, житловими і громадськими, а також між виробничими будівлями слід приймати на основі розрахунків інсоляції та освітленості, а також у відповідності з нормами протипожежних вимог.

Зокрема, при розміщенні багатоквартирних житлових будинків поверховістю 4 поверхи і вище (до 8 включно) суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстані від фасадів багатоквартирного будинку, що зводиться, до меж земельних ділянок садибних будинків слід приймати не менше 15 метрів, а до стіни найближчого садибного будинку - не менше висоти будинку, що зводиться, для багатоквартирних будинків до 3 поверхів відстань від фасадів до меж земельних ділянок - не менше 10 метрів для забезпечення проїзду пожежних машин.

Крім того, пунктом 6.1.23 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» закріплено, що багатоквартирні житлові будинки слід розміщувати з відступом 6 метрів від червоних лінії магістральних вулиць та 3 метри від житлових вулиць.

Протипожежними вимогами (розділ 15.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій») визначено, що протипожежні відстані між будинками і спорудами приймаються у світлі між зовнішніми стінами або іншими конструкціями. За наявності конструкцій будинків і споруд, виготовлених із горючих матеріалів, що виступають більш як на 1 метр за площину фасаду, слід приймати відстань між цими конструкціями та іншим будинком. Протипожежні відстані між житловими, громадськими, адміністративно-побутовими будинками промислових підприємств, гаражами слід примати за таблицею 15.2, де в залежності від ступеню вогнестійкості будівель розмір таких відстаней вар`юється від 6 метрів до 18 метрів.

Протипожежні відстані між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами на суміжних ділянках приймається згідно з таблицею 6.7 (де в свою чергу в залежності від виду будівель та споруд, розташованих на суміжних ділянках, розмір таких відстаней вар`юється від 5 метрів до 20 метрів), але не менше норм протипожежних вимог, визначених таблицею 15.2 (п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»).

В свою чергу, при різних вимогах (протипожежних, санітарно-гігієнічних тощо) до мінімально допустимих відстаней між будинками і спорудами при проектуванні треба приймати величини найбільших з них (примітка 2 до п. 6.1.22 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»).

Разом з тим, відповідно до п.4 МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) та проектної документації, затвердженої замовником будівництва від 11.01.2023 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ PD01:3225-3330-1387-4245), забудова земельної ділянки з кадастровим номером 2110400000:01:001:1594 по АДРЕСА_1 планується здійснюватися по межі червоної лінії та без будь якого відступу від існуючої будівлі, розташованої на суміжній земельній ділянці, оскільки з однієї сторони об`єкт планується розмістити фактично впритул до існуючих будинків меншої поверховості, а з іншої - відстань від проектованого об`єкта до існуючих житлових будинків становить не більше 5 метрів (наявність саме житлових будинків підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна).

Визначення терміну багатоквартирний будинок надано у п.1 ч.1 ст.1 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до якого під багатоквартирним будинком слід розуміти житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Відтак, так як запроектований об`єкт є житловим багатоквартирним будинком (містить 8 квартир), по межі червоних ліній (без передбаченого відступу) будувати запроектований об`єкт не допускається, оскільки це суперечить п. 6.1.23 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно постанови КАС ВС від 24.01.2019 року у справі М 200/1438/16-а (2а/200/157/16) червоні лінії є складовою даних містобудівної документації на місцевому рівні, а невідповідність вказаним вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - межам червоних ліній, намірів щодо забудови земельної ділянки є підставою для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень у розумінні частини п`ятої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Отже, невідповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме невідповідність межам червоних ліній, є достатньою підставою для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень.

Таким чином, відділом архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради 05.10.2022 затверджено та видано МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342- 7951) для проектування об`єкту будівництва «Реконструкція житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_1 » у яких недотримано норми протипожежних вимог, відстаней до меж сусідній будинків і споруд, червоних ліній, чим порушено вимоги пунктів 6.1.20, 6.1.23 та розділу 15.2 ДБН Б.2.2- 12:2019 «Планування та забудова територій».

Відповідно до п.З МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) максимально допустима щільність населення в межах житлової забудови розраховується відповідно до вимог ДБН Б.2.2- 12:2019 «Планування та забудова територій» та становить 150 осіб/га.

Відповідно до п. 6,1.16 ДБН граничні показники щільності населення мікрорайону слід приймати 150 - 450 осіб/га. Показники щільності населення мікрорайону в крупних та найкрупніших містах допускається підвищувати, але не більше ніж на 20 % за умови: розміщення на території мікрорайону підземних та/або багатоповерхових гаражів з автостоянками та велосипедними стоянками; вбудовано-прибудованих до житлових будинків закладів дошкільної освіти, створенні озеленених відкритих терас у житлових та громадських будинках.

Величина збільшення показника визначається містобудівним розрахунком потребу площі території мікрорайону.

У разі розміщення нових житлових будинків на земельних ділянках в межах існуючих мікрорайонів при проведенні розрахунків граничної щільності населення слід враховувати: населення, що мешкає в існуючих житлових будинках та новобудовах; рівень їх забезпечення об`єктами благоустрою відповідно до таблиці 6.4 цих норм; наявність об`єктів повсякденного обслуговування в межах відповідного мікрорайону; розмір земельних ділянок, визначених під нове будівництво. При цьому слід забезпечувати дотримання містобудівних, санітарних норм та протипожежних вимог.

Проте, виходячи із наданого замовником будівництва містобудівного розрахунку, що надавався останнім до заяви на отримання містобудівних умов та обмежень від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ АМ01:2157-6505- 8807-5869 до відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради, замовником будівництва такий розрахунок не проводився взагалі.

Крім цього, в п.2 «Загальні дані» МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) зазначено, що замовником будівництва з «Реконструкція житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_1 » виступає суб`єкт господарювання, який за організаційно-правовою формою є обслуговуючим кооперативом, а саме «НОВОБУДХАУЗ» (код ЄДРПОУ 44664546).

Згідно з ст. 2 Закону України «Про кооперацію», кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

За змістом приписів ст. 6 Закону України «Про кооперацію» за напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово- будівельними. садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Відповідно до ст.6 вказаного Закону, залежно від завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.

Згідно із вимогами ст. 133, 137 ЖК УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. Однією із умов вступу до житлово- будівельного кооперативу є перебування на квартирному обліку в цьому населеному пункті.

На облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлене законодавством Союзу РСР і Української РСР) і потребують поліпшення житлових умов (ч. 1 ст. 134 ЖК УРСР).

Відповідно до ст. 135 ЖК та абз. 1 п. 8 Примірного статуту до членів житлово-будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у данному населеному пункті і перебувають на обліку бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов або користуються правом позачергового прийому до членів кооперативу, а також громадяни, зазначені в частині першій статті 143, частині другій статті 145 і частині першій статті 146 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 25-1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470 та п. 4 Порядку ведення Сдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2011 р. № 238, громадян вносять в зазначений реєстр після постановки їх на відповідний квартирний облік виконавчим комітетом відповідної місцевої ради, на території якої вони проживають.

А отже, з урахуванням того, що члени кооперативу повинні постійно проживати на території міста Мукачева, вони повинні були перебувати на квартирному обліку саме у виконавчому комітеті Мукачівської міської ради.

Пунктом 3, 7 Примірного статуту передбачено, що при будівництві одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік. До членів ЖБК приймаються особи віком до 30 років.

У відповідності із ч. 6 ст. 137 ЖК УРСР громадяни, яких включено до затвердженого виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів списку осіб, що вступають до організовуваного житлово- будівельного кооперативу, вважаються членами цього кооперативу з дня реєстрації статуту, а громадяни, яких прийнято до діючого житлово будівельного кооперативу, - з дня затвердження виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів рішення загальних зборів членів кооперативу про прийом до кооперативу.

За даними сайту Міністерства юстиції України щодо юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 44664546 отримано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та встановлено, що за кодом ЄДРПОУ 44664546 містяться детальна інформація щодо юридичної особи - обслуговуючого коперативу «НОВОБУДХАУЗ».

Встановлено, що юридичну особу - обслуговуючий кооператив «НОВОБУДХАУЗ» зареєстровано 15.06.2022.

Згідно даного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновниками (членами) обслуговуючого кооперативу «НОВОБУДХАУЗ» (код ЄДРПОУ 44664546) виступили троє осіб: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання АДРЕСА_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Дана інформація підтверджується також протоколом №2 загальних зборів членів ОК «НОВОБУДХАУЗ» від 14.07.2022.

Відповідно до інформації виконавчого комітету Мукачівської міської ради (лист №150/01-32/224/42-23 від 12.01.2023) відомості щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , яка в свою чергу являється головою правління ОК «НОВОБУДХАУЗ» у Єдиному державному реєстрі громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відсутня.

Крім того, ОСОБА_1 не перебуває на обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу у виконавчому комітеті Мукачівської міської ради (лист №150/01-32/224/42-23 від 12.01.2023).

З відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що члени ОК «НОВОБУДХАУЗ» ОСОБА_1 та ОСОБА_3 мають у власності нерухоме майно, що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відносно членів ОК «НОВОБУДХАУЗ».

Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які виступили засновниками ОК «НОВОБУДХАУЗ» як на час створення кооперативу, так і на час передачі у власність кооперативу земельної ділянки з житловим будинком за адресою АДРЕСА_1 , були забезпечені житлом та явно не потребували поліпшення житлових умов.

Згідно із вимогами ст. 137 ЖК УРСР житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях.

Порядок організації та діяльності ЖБК установлюється цим Кодексом, Примірним статутом та іншими актами законодавства.

Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту ЖБК загальними зборами громадян, які вступають до кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку.

Пунктом 1 Примірного статуту передбачено, що житлово-будівельний кооператив організується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством, одно і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

Відповідно до абз. 2 п. 5 Примірного статуту, статут ЖБК, прийнятий відповідно до цього Примірного статуту підлягає реєстрації у виконавчому комітеті Ради народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу.

Крім того, абз. 1 п. 74 Примірного статуту передбачено, що контроль за діяльністю житлово-будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків здійснюють виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів.

Проте, всупереч вищенаведеним правовим нормам виконавчим комітетом Мукачівської міської ради рішення зборів про організацію ОК «НОВОБУДХАУЗ», та список громадян, які вступають до кооперативу не затверджувалися, що підтверджується листом виконавчого комітету Мукачівської міської ради №150/01-32/224/42-23 від 12.01.2023, а також протоколом №2 загальних зборів членів ОК «НОВОБУДХАУЗ» від 14.07.2022.

Крім цього, всупереч вимогам п. З, 7 Примірного статуту засновниками кооперативу виступили лише троє осіб (при мінімальній необхідній кількості - 5), які не перебували на квартирному обліку як особи, які потребують поліпшення житлових умов, та на час заснування кооперативу були особами старше 30 років ( ОСОБА_1 - 1968 року народження; ОСОБА_2 - 1980 року народження, ОСОБА_3 - 1964 року народження).

Пунктом 5 Примірного статуту передбачено, що число громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку або будинках кооперативу, запланованому до будівництва.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за організаційно-правовою формою ОК «НОВОБУДХАУЗ», є обслуговуючим кооперативом, а основним видом його економічної діяльності є організація будівництва будівель (код КВЕД 41.10).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про кооперацію», обслуговуючий кооператив це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Відтак ОК «НОВОБУДХАУЗ», не є житлово-будівельним, а є обслуговуючим кооперативом, оскільки його фактична мета та порядок створення, організація та діяльність не відповідають вимогам до житлово- будівельного кооперативу, а розмір статутного капіталу свідчить про відсутність реальної можливості здійснювати будівництво багатоквартирних будинків у жилому будинку або будинках кооперативу.

Відповідно до п.4 ч.І ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовником будівництва може бути об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель багатоквартирного будинку чи житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснюватиме утримання такого будинку на підставі рішення (договору) співвласників багатоквартирного будинку у разі виконання підготовчих/будівельних робіт щодо багатоквартирного будинку.

З вищенаведеного випливає, що ОК «НОВОБУДХАУЗ» не може виступати замовником будівництва, оскільки не є житлово-будівельним кооперативом.

Таким чином, вищевказані МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: АДРЕСА_1 » порушують основи містобудування, визначені ст.5 Закону України «Про основи містобудування» та ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Отже, наказ відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради №47 від 05.10.2022 про затвердження МУО від 05.10.2022 (реєстраційний номер ЄДЕССБ MU01:2173-8100-3342-7951) є протиправним та підлягає скасуванню в судовому порядку.

Свою позицію з даного питання висловив Верховний Суд у постанові від 04.09.2019 (справа № 826/13852/17), якою скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суд від 25.07.2018. Зокрема колегія суддів зазначила, що суди попередніх інстанцій повинні були з`ясувати відомості щодо території по оспорюваній адресі, передбачені Генеральним планом м.Києва та іншою містобудівною документацією (у разі її наявності), та перевірити чи відповідають їм містобудівні умови та обмеження.

У пункті 76 даної постанови вказано: «Отже, містобудівні умови та обмеження, які не відповідають генеральному плану населеного пункту та іншій містобудівній документації на місцевому рівні не можуть вважатися такими, що враховують громадські та приватні інтереси при плануванні та забудові територій, власників будівель, що оточують місце будівництва, а тому порушують основи містобудування, визначені ст.5 Закону України «Про основи містобудування» та ст.2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Одночасно, слід зазначити, що пунктом 19 ч.1 ст.4 КАСУ України встановлено, що індивідуальний акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акту особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Лише з моменту видачі декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, містобудівні умови та обмеження вичерпують свою дію. Даний висновок узгоджується з правовою позицією у подібних правовідносинах, а саме у постановах Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №804/1510/16, від 02.10.2018 у справі №465/1461/16-а, від 05.06.2019 у справі №815/3172/18, від 23.07.2019 у справі №826/5607/17.

У даному випадку містобудівні умови та обмеження не вичерпали свою дію, оскільки будівництво об`єкта триває, запроектований об`єкт в експлуатацію не вводився.

Виходячи з наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд констатує, що оскаржені містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2173-8100-3342-7951), які затверджені наказом начальника відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради № 47 від 05.10.2022 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ст. 77 КАС України, обов`язок доказування покладається в даному випадку на позивача, як на суб`єкта владних повноважень, що звернувся з позовом до суду. Позивачем доведеного протиправність наказу начальника відділу архітектури та містобудування управління міського господарства Мукачівської міської ради № 47 від 05.10.2022 року (яким затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2173-8100-3342-7951), що встановлено в судовому засіданні та підтверджено належними та допустимими доказами та відповідачем не спростовано, та, за наведених обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Керівника Мукачівської окружної прокуратури (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Літуна Андрія, буд. 15) в інтересах держави в особі Державної інспекції архітектури та містобудування України (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 код 43615901) до Управління міського господарства Мукачівської міської ради (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Духновича Олександра, буд. 2 код 03344510), треті особи - Мукачівська міська рада (Закарпатська область, м. Мукачево, пл. Духновича, буд. 2 код 38625180), Обслуговуючий кооператив "НОВОБУДХАУЗ" (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Водна, буд. 53 код 44664546), про визнання протиправним та скасування індивідуального акту задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва від 05.10.2022 року (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2173-8100-3342-7951), видані ОК "НОВОБУДХАУЗ" з "Реконструкції житлового будинку під торгово-офісну будівлю з житловими квартирами за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Миру, 34А", затверджені наказом начальника відділу архітектури та містобудування Управління міського господарства Мукачівської міської ради № 47 від 05.10.2022 року.

3. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.І. Рейті

Джерело: ЄДРСР 114022619
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку