ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
__________________________________________________________________
Постанова
Іменем України
10 серпня 2023 року
м. Харків
Справа № 641/8379/21
Провадження № 22-ц/818/1214/23
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого: Пилипчук Н.П. ,
суддів: Маміної О.В., Тичкової О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання : Носової К.В.,
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Акціонерне товариство «Харківобленерго»,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства «Харківобленерго» про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії, стягнення суми, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 лютого 2023 року, ухвалене суддею Чайка І.В., -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного Товариства «Харківобленерго» про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії, стягнення суми.
В обгрунтування позову зазначає, що 29 березня 2021 року вона отримала від АТ «Харківобленерго» технічні умови на приєднання від 25 березня 2021 року за №44-Люботин-місто-ТУ/376 та підписаний з боку АТ «Харківобленерго» проект договору №547/1/376 про стандартне приєднання житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до електричних мереж АТ «Харківобленерго». В липні 2021 року вона отримала лист від АТ Харківобленерго за №11-44/7076 від 14 червня 2021 в якому було зазначено, що підписані нею два примірника договору про приєднання надійшли на адресу АТ «Харківобленерго» із порушенням строків укладання договору, та за цієї підстави, посилаючись на вимоги пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, товариство вважає договір не укладеним (таким, що не відбувся). Вказує, що в дійсності обидва примірника договору були підписані сторонами та повернуті ОСОБА_1 до АТ «Харківобленерго» у встановлений Кодексом 20-денний строк з дня його отримання. 07 червня 2021 року нею було сплачено рахунок АТ «Харківобленерго» від 25 березня 2021 року за №111_547_СП на суму 64 281,60грн., тобто в повному обсязі було сплачено вартість приєднання. Тому в даному випадку відсутні підстави для визнання договору про приєднання неукладеним, а технічні умови такими, що не набрали чинності. Відповідно до пунктів 4.5.1 та 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу технічні умови на приєднання та розрахунок вартості плати за приєднання до електричних мереж є невід`ємними додатками до договору про приєднання. Технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання. Замовник у строк не більше 20 календарних днів з дати отримання від ОСР проекту договору про приєднання та технічних умов на приєднання підписує договір про приєднання та технічні умови та повертає їх ОСР для реєстрації. Тому позивачка наполягає, що наведений строк порушено не було. 19 липня 2021 року вона отримала другого листа від АТ «Харківобленерго» №11-44/8538 від 14 липня 2021 року де помилково стверджується, ніби то вона повернула підписаний договір лише 07.06.2021 року та вважає, що вказана обставина не відповідає дійсності і що товариство свідомо позбавляє її права на стандартне приєднання до розподільчих мереж АТ «Харківобленерго».
З урахування викладеного просить суд:
визнати незаконним ухилення відповідача від виконання договору №547/1/376 про стандартне приєднання житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до електричних мереж АТ «Харківобленерго»,
зобов`язати АТ «Харківобленерго» в межах договору №547/1/376 виконати стандартне приєднання належного їй житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до електричної мережі АТ «Харківобленерго»,
стягнути з АТ «Харківобленерго» суму за невиконання умов договору №547/1/376 про стандартне приєднання в розмірі 188 345,08грн. в тому числі: відшкодування коштів, сплачених нею як плату за приєднання, за невиконання умов договору 12856,32грн., пеня за прострочення виконання стандартного приєднання 175 488,76грн.
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14 лютого 2023 року позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , просить суд рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначає, що копію акту від 07 червня 2021 року про пропущення нею строку для підписання та повернення примірника договору, на який посилається відповідач, вона не отримувала, а тому він є неналежним доказом.
У відзиві на апеляційну скаргу представник АТ «Харківобленерго» - Кобилінська О.К., просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін, посилаючись на те, що позивачем протягом встановленого строку, а саме до 19 квітня 2021 року, підписаний проект договору про стандартне приєднання повернутий АТ «Харківобленерго» не був, а отже договір про стандартне приєднання між сторонами не був укладений.
Сам позивач умисно замовчує про те, що 07 червня 2021 року проект вказаного договору було повернуто після спливу двадцятиденного строку, із запізненням у 49 днів без зазначення дати його підписання.
Що стосується наданого АТ «Харківобленерго» акту від 07 червня 2021 року про отримання вхідної кореспонденції від позивача, то його складання передбачено Інструкцією з діловодства та архівного зберігання документів, затвердженої Наказом АТ «Харківобленерго» від 27 червня 2018 року №700.
Звертає увагу на те, що жодного доказу щодо своєчасного направлення АТ «Харківобленерго» підписаного примірника договору позивачем не надано.
Відповідно до ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскільки протягом встановленого строку, а саме до 19 квітня 2021 року проект договору про стандартне приєднання позивачем (Замовником) підписаний і повернутий АТ «Харківобленерго» не був, зобов`язання у сторін за цим договором не виникли, а отже і відповідальність за його невиконання настати не може.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що 12 березня 2021 року на адресу АТ «Харківобленерго» надійшла заява ОСОБА_1 (вх. Пр/729) щодо збільшення потужності житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до 31 кВт., при існуючій дозволеній потужності 1,3 кВт (а.с.29).
Вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини операторів систем розподілу (далі - ОСР), оператора системи передачі (далі - ОСП), користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуг з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок визначаються Кодексом систем розподілу (надалі Кодекс).
Відповідно до п.4.1.2 Кодексу (тут і надалі в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі - договір про стандартне приєднання). Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ»/з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником, що укладається за типовою формою, наведеною вдодатку 2до цього Кодексу (далі - договір про нестандартне приєднання).
Згідно 4.1.19 Кодексу при визначенні приєднання (стандартне/нестандартне) та/або ступеня потужності стандартного приєднання у випадку збільшення потужності існуючого споживача за величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника, включаючи дозволену потужність з урахуванням потужності субспоживачів.
Відповідно до п. 4.2.1 Кодексу ОСР надає послугу зі стандартного приєднання відповідно до умов договору про стандартне приєднання.
Положенням п.4.2.2 Кодексу передбачено, що послуга зі стандартного приєднання передбачає виконання комплексу робіт, а саме:
розроблення технічних умов, включаючи вимоги щодо влаштування вузла комерційного обліку;
підготовку технічного завдання на проєктування;
розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проєктної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника);
здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики;
перевірка та погодження ОСР проєктної документації замовника на відповідність вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об`єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження електричних мереж замовника із електричними мережами ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище;
виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт.
Послуга зі стандартного приєднання не включає послугу з влаштування комерційного обліку електричної енергії.
Процедура надання послуги стандартного приєднання передбачає:
надання замовником ОСР заяви про приєднання та необхідних документів, визначених у пункті 4.4.2 глави 4.4 цього розділу;
визначення типу приєднання залежно від відстані та величини потужності. Відстань визначається по прямій лінії від точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання. За величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника разом з існуючою дозволеною потужністю. У разі недосягнення згоди щодо визначення типу приєднання сторони, у тому числі разом з представниками центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, мають на місцевості спільно провести необхідні вимірювання, на підставі яких остаточно визначається тип приєднання;
підготовку і видачу замовнику проєкту договору про стандартне приєднання, підписаного ОСР, та технічних умов, що є невід`ємним додатком до такого договору,
підписання замовником договору про приєднання;
реєстрацію ОСР підписаного двома сторонами договору про приєднання;
оплату замовником вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання;
підготовку ОСР проєкту зовнішнього електрозабезпечення;
подання замовником розробленої ним проєктної документації на погодження ОСР щодо її відповідності вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об`єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження технічних параметрів електричних мереж замовника із технічними параметрами електричних мереж ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище;
виконання ОСР будівельних робіт в електричних мережах від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника;
подання ОСР робочої напруги в точку приєднання електроустановок замовника (на контактні з`єднання електричних мереж (межа балансової належності));
підписання акта надання послуги з приєднання сторонами договору;
улаштування вузла (вузлів) вимірювання, що виконує ОСР або незалежний постачальник послуги комерційного обліку за вибором замовника, що надається на договірних засадах відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку (п.4.2.3 Кодексу).
Згідно вимог п.4.2.4 Кодексу строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника другого ступеня потужності цей строк становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.
У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із замовником) повідомляє замовника про збільшення строку проєктування не більше ніж на 10 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки та зазначенням найменування організацій, до яких звернувся ОСР щодо питання вирішення землевідведення з наданням копій офіційного листування). У разі неможливості здійснення ОСР у зазначені строки заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики (із причин, не залежних від ОСР) пеня за порушення строків виконання зобов`язання за договором про приєднання на строк здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики не сплачується, а плата за приєднання не підлягає зменшенню.
ОСР зобов`язаний, а замовник має право здійснювати всі можливі заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питання щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики, у тому числі направлення відповідних листів до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів, ініціювання проведення узгоджувальних нарад та робочих зустрічей в органах місцевого самоврядування за участю замовника (уповноваженого представника замовника) тощо з метою максимального прискорення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики.
Після завершення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об`єктів електроенергетики продовжується перебіг строку надання послуги з приєднання, встановленого умовами договору про приєднання, про що ОСР інформує замовника.
Відповідно до вимог п.4.2.5 Кодексу у випадку отримання послуги з приєднання до електричних мереж з порушенням вимог, встановлених пунктом 4.2.4 цієї глави (у разі перевищення строку надання послуги з приєднання), замовник має право звернутися до ОСР із заявою про відшкодування коштів та сплати пені за порушення строків надання послуги з приєднання за типовою формою, наведеною вдодатку 4до цього Кодексу (далі - заява про відшкодування).
У разі отримання від замовника заяви про відшкодування ОСР зобов`язаний протягом 15 робочих днів надати замовнику відповідну компенсацію або обґрунтовану відмову (з наданням підтверджуючих документів).
У випадку недосягнення згоди між сторонами договору про приєднання шляхом переговорів щодо компенсації та пені замовник має право звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Пунктом 4.4.1 Кодексу передбачено, що замовник звертається до ОСР щодо наміру приєднатися до системи розподілу із заявою за типовою формою, наведеною в додатку 4 до цього Кодексу. ОСР оприлюднює на власному вебсайті порядок подання заяви на приєднання.
Технічні умови на приєднання та розрахунок вартості плати за приєднання до електричних мереж (додаток 7) є невід`ємними додатками до договору про приєднання (п.4.5.1 Кодексу).
При цьому, положення п.4.5.5 Кодексу передбачено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією).
Замовник у строк не більше 20 календарних днів з дати отримання від ОСР проєкту договору про приєднання та технічних умов на приєднання підписує договір про приєднання та технічні умови та повертає їх ОСР для реєстрації.
Якщо замовник не отримав проєкт договору про приєднання та технічні умови протягом 30 календарних днів з дати направлення ОСР повідомлення про їх готовність (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією) або не надав ОСР протягом 20 календарних днів з дати отримання підписані з його сторони примірники договору про приєднання та технічних умов, договір про приєднання вважається неукладеним (таким, що не відбувся), технічні умови такими, що не набрали чинності.
Матеріали справи свідчать, що на підставі заяви ОСОБА_1 АТ «Харківобленерго» були розроблені технічні умови стандартного приєднання від 25 березня 2021 року №44-Люботин-місто-ТУ/376 та підготовлений проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж, які позивач отримала по два екземпляри 29 березня 2021 року, про що свідчить її підпис із зазначенням цієї дати на Повідомленні про необхідність підписання Замовником документів щодо приєднання протягом 20 календарних днів (а.с.36).
Із змісту зазначеного повідомлення вбачається, що замовник додатково попереджається про необхідність повернення одного підписаного зі свого боку примірника Договору, наслідки його неповернення та необхідність сплати вартості приєднання протягом 5 робочих днів від дати укладання Договору.
Таким чином, останнім днем надання відповідачу підписаного позивачем примірника договору та технічних умов є 19 квітня 2021 року.
Разом з тим, 07 червня 2021 року працівниками АТ «Харківобленерго» було складено акт про те, що 07 червня 2021 року в скринці для вхідної кореспонденції АТ «Харківобленерго», яка знаходиться за адресою: вул. Плеханівська, буд.149, м. Харків та перевіряється двічі на день працівниками УІПРС, були залишені: два підписання замовником ОСОБА_1 екземпляри договорів про приєднання №547/1/376, підписаний замовником ОСОБА_1 екземпляр технічних умов від 25 березня 2021 року №44-Люботин-місто-ТУ/376 (дата їх підписання Замовником не вказана) (а.с.37).
Унаслідок несвоєчасного підписання та повернення Договору Відповідачем було направлено Позивачу листа від 14 червня 2021 року №11-44/7076 із зазначенням порушення Замовником строків підписання та повернення Договору та його наслідків Договір є неукладеним, а технічні умови є такими, що не набрали чинності. Також було зазначено про неможливість прийняття здійсненої Позивачем оплати з проханням надати банківські реквізити для повернення коштів, а також повідомлено про необхідність укладання нового договору згідно з Кодексом систем розподілу для приєднання його житлового будинку (а.с.38).
Таким чином, протягом встановленого строку, а саме до 19 квітня 2021 року проект Договору про стандартне приєднання Замовником підписаний і повернутий Товариству не був. Два примірники Договору та один примірник технічних умов був повернутий Замовником лише 07 червня 2021, про що свідчить складений працівниками Відповідача акт від 07 червня 2021 року, який і складався внаслідок пропущеного Замовником строку для підписання та повернення примірника Договору.
Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування зазначених обставин (надання доказів направлення зазначених документів відповідачу) позивачем не надано та матеріали справи не містять.
Більш того, як свідчать матеріали справи та не заперечується самою позивачкою, останньою 07 червня 2021 року було здійснено оплату вартості стандартного приєднання в розмірі 64281,60грн. (а.с.12), що відповідає даті повернення нею примірника договору та технічних умов відповідачу.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно ч.1 ст. 626 та ч.1 ст. 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст. 638 ЦК України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису (ч.1 ст.641 ЦК України).
Згідно ч.1 ст.642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Положенням ст.1 ст.643 ЦК України передбачено, що якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.
Статтею 645 ЦК України передбачено, що якщо відповідь про прийняття пропозиції укласти договір одержано із запізненням, особа, яка зробила пропозицію, звільняється від відповідних зобов`язань.
Враховуючи вищенаведене, а також керуючись положенням п.4.5.5 Кодексу, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що договір про стандартне приєднання до електричних мереж є неукладеним (таким, що не відбувся), а технічні умови від 25 березня 2021 року, що є його додатком до цього Договору, такими, що не набрали чинності.
Оскільки зобов`язання за Договором у сторін не виникли, тому позовні вимоги щодо ухилення відповідача від його виконання та стягнення 20% вартості Договору та пені за прострочення виконання цього Договору задоволенню також не підлягають.
Сума сплачена позивачем на рахунок відповідача в розмірі 64281,60грн. за стандартне приєднання житлового будинку до електричних мереж не є предметом спору.
Оскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду, яке ухвалене з дотриманням вимог закону.
Згідно положень ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.374 ч.1п.1, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Комінтернівськогорайонного судум.Харкова від14лютого 2023року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку тільки в випадках передбачених статтею 389 Цивільного процесуального кодексу України безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 11 серпня 2023 року.
Головуючий Н.П. Пилипчук
Судді О.В. Маміна
О.Ю. Тичкова