Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2023 року Справа№200/2574/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
07 червня 2023 року з використанням підсистеми «Електронний суд» адвокат Горянін А.О., представник позивача Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, у якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2/32-00-04-02-01-23343582 від 05.01.2022.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 10 грудня 2021 року відповідачем за результатами камеральної перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань з акцизного податку з реалізації електричної енергії, визначених в декларації за травень 2021 року, складено акт від 10.12.2021 №853/32-00-04-02-01-23343582. За висновками акту позивач порушив пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України через несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з акцизного податку з реалізації електричної енергії згідно з податковою декларацією акцизного податку за травень 2021 року №9162627385 від 17.06.2021 у сумі 4430074,00 грн. 05 січня 2022 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №2/32-00-04-02-01-23343582, яким позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 25% у сумі 1107518,50 грн. Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку. Рішенням Державної податкової служби України від 01.05.2023 №10563/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги спірне податкове повідомлення-рішення відповідача було залишено без змін. Позивач вважає спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки висновки акту перевірки є помилковими. У строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, позивач вчинив дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету, а саме подав заяву про перерахування надміру сплачених коштів з інших платежів, які знаходилися на єдиному казначейському рахунку, на відповідний бюджетний рахунок. Позивач вважає, що відповідач не встановив обставин, які свідчать про вчинення позивачем податкового правопорушення.
Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків подало відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнало, просило відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. Східним міжрегіональним управлінням по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку в ПАТ «Донбасенерго». В ході перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з акцизного податку з реалізації електричної енергії згідно з податковою декларацією акцизного податку за травень 2021 року № 9162627385 від 17.06.2021. Позивачем 17.06.2021 подано декларацію з акцизного податку за травень 2021 року (№9162627385), згідно з якої податкове зобов`язання акцизного податку з реалізації електричної енергії за травень 2021 року складає 4430091,00 грн. Граничний строк сплати 30.06.21. Станом на 30.06.21 по особовому рахунку позивача по акцизному податку з реалізації електричної енергії обліковувалася переплата складала 17,00 грн. З урахуванням наявної переплати, недоплата з акцизного податку з реалізації електричної енергії по декларації з акцизного податку за склала 4430074,00 грн. Позивачем подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені від 25.06.2021 реєстраційний №9170098912 на суму 4430091,00 грн. При граничному терміні сплати по Декларації з акцизного податку за травень 2021 року 30.06.2021, фактична сплата акцизного податку з реалізації електричної енергії здійснена шляхом перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням №76792291 від 05.07.2021 на суму 4430091 грн., тобто із затримкою на 5 календарних днів. Враховуючи те, що позивач використовував касовий метод обліку ПДВ, і мав надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок з операції реалізації у сумі 662194,8 тис. грн., останній мав можливість дотриматися вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України при сплаті податкового зобов`язання акцизного податку з реалізації електричної енергії за травень 2021 року в сумі 4430091,00 грн. Оскільки за даними інтегрованих карток позивача станом на 25.06.21 був відсутній податковий борг по акцизному податку з реалізації електричної енергії, тому контролюючий орган не мав можливості спрямувати кошти позивача (переплата по податку на прибуток) на погашення грошового зобов`язання акцизного податку з реалізації електричної енергії.
12 червня 2023 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10 серпня 2023 року відмолено в задоволенні заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши докази, письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» є платником податків та з 01 січня 2021 року перебуває на податковому обліку за основним місцем обліку у Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
17 червня 2021 року ПАТ «Донбасенерго» засобами електронних комунікацій подано до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків звітну декларацію акцизного податку за період травень 2021 року №9162627385, якою задекларовано до сплати податкове зобов`язання з операцій з реалізації електричної енергії в сумі 4430091,00 грн., граничний строк сплати - 30.06.2021.
25 червня 2021 року ПАТ «Донбасенерго» засобами електронного зв`язку подало до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені (реєстраційний №9170098912), в якій просило за рахунок надміру сплачених коштів з податку на прибуток підприємств, які знаходилися на єдиному казначейському рахунку, перерахувати суму 4430091,00 грн. на відповідний бюджетний рахунок для погашення грошового зобов`язання з акцизного податку з реалізованої електричної енергії.
10 грудня 2021 року службовими особами Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка позивача з питання своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань з акцизного податку з реалізації електричної енергії, визначених в декларації за травень 2021 року, за результатами якої складений акт від 10.12.2021 №853/32-00-04-02-01-23343582 «Про результати камеральної перевірки ПАТ «Донбасенерго» (код за ЄДРПОУ 23343582) з питання своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань з акцизного податку з реалізації електричної енергії, визначених згідно декларації за травень 2021 року» (далі - Акт).
За висновками Акту перевіркою встановлено порушення ПАТ «Донбасенерго» пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, відповідно до якого встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов`язання з акцизного податку з реалізації електричної енергії за травень 2021 року у сумі 4430074 грн., із затримкою на 5 календарних днів, тобто із затримкою до 30 календарних днів. 17 червня 2021 року ПАТ «Донбасенерго» засобами телекомунікаційного зв`язку подана декларація акцизного податку за травень 2021 року (№9162627385), згідно з якою податкове зобов`язання акцизного податку з реалізації електричної енергії за травень 2021 року складає 4430091,13 грн. Граничний строк сплати - 30.06.21. Станом на 30.06.21 по особовому рахунку підприємства по акцизному податку з реалізації електричної енергії (код бюджетної класифікації 30 14021300) переплата складала 17 грн. З урахуванням переплати, наявної по ІКП, недоплата по акцизному податку з реалізації електричної енергії по декларації акцизного податку за травень 2021 року склала 4430074,00 грн. При граничному терміні сплати по Декларації акцизного податку за травень 2021 року 30.06.2021, фактична сплата акцизного податку з реалізації електричної енергії здійснена шляхом перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням №76792291 від 05.07.2021 на суму 4430091 грн. (в погашення боргу в сумі 4430074,00 грн.), тобто із затримкою на 5 календарних днів.
22 грудня 2021 року ПАТ «Донбасенерго» направило контролюючому органу заперечення №01-1.1/01929 до Акту.
30 грудня 2021 року Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків надало листом №6633/6/32-00-04-02-01-09 «Про надання відповіді щодо результатів розгляду заперечень» повідомило позивача про правомірність висновків перевірки.
05 січня 2022 року Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі акту від 10.12.2021 №853/32-00-04-02-01-23343582 прийняло податкове повідомлення-рішення №2/32-00-04-02-01-23343582, яким ПАТ «Донбасенерго» зобов`язано відповідно до пункту 124.2 статті 124 Податкового кодексу України сплатити штраф у розмірі 25% у сумі 1107518,50 грн. за платежем «Акцизний податок з реалізації електричної енергії (3014021300)».
24 січня 2022 року позивач подав до Державної податкової служби України скаргу на спірне податкове повідомлення-рішення.
01 травня 2023 року Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги №10563/6/99-00-06-03-01-06, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 05.01.2022 №2/32-00-04-02-01-23343582, а скарга ПАТ «Донбасенерго» залишена без задоволення.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України встановлено, що платник податків має право, зокрема, на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі (у тому числі з використанням електронних грошей), крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Для цілей цього Кодексу обов`язок платника податку щодо сплати податків та зборів на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу, вважається виконаним з моменту, коли ініціювання переказу є завершеним для такого платника податків згідно із Законом України «Про платіжні послуги» (пункти 35.1 та 35.2 статті 35 ПК України).
Згідно зі статтею 35-1 ПК України єдиний рахунок - це рахунок, відкритий у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов`язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених цим Кодексом, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Єдиний рахунок не може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов`язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 87.1 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань визначені статтею 43 ПК України.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення […] протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затверджений наказом Міністерства фінансів України 11 лютого 2019 року №60, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за №370/33341 (далі - Порядок).
За приписами розділу ІІІ Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку […], поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються, зокрема, на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету.
Якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
Після внесення до Журналу відмітки підрозділу територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з погашення боргу, проставляє у Журналі відмітку про наявність або відсутність податкового боргу та правомірність або неправомірність за таких умов повернення коштів.
Сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками територіальних органів ДПС у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви ДПС в автоматичному режимі надсилає до Казначейства для виконання.
Згідно зі статтею 45 Бюджетного кодексу України (далі - БК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.
Перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до державного бюджету через єдиний рахунок, здійснюється Казначейством України за висновком податкових органів, поданим на дату формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка згідно з Податковим кодексом України.
Аналіз вищенаведених положень податкового та бюджетного законодавства, дозволяє суду дійти висновку, що сплата грошових зобов`язань з відповідного податку може бути здійснена на підставі заяви платника за рахунок надміру сплачених сум з іншого податку, зарахованих на єдиний казначейський рахунок, з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 ПК України, навіть до виникнення податкового боргу з такого податку.
Отже, твердження відповідача про те, що відсутність у позивача станом на 25 червня 2021 року податкового боргу з акцизного податку з реалізації електричної енергії унеможливила спрямування переплати з податку на прибуток на погашення грошового зобов`язання з акцизного податку, є безпідставними.
Підставою для застосування штрафу відповідач зазначив пункт 124.2 статті 124 ПК України: у разі якщо платник податків умисно не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання […] протягом строків, визначених цим Кодексом.
Згідно з абзацом другим пункту 109.1 статті 109 ПК України діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання у визначений ПК України строк для такого платника настають негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Згідно зі статтею 9 БК України доходи бюджету класифікуються за такими розділами: 1) податкові надходження; 2) неподаткові надходження; 3) доходи від операцій з капіталом; 4) трансферти. Податковими надходженнями визнаються встановлені законами України про оподаткування загальнодержавні податки і збори та місцеві податки і збори.
Статтею 29 БК України визначено, що до доходів Державного бюджету України включаються доходи бюджету, за винятком тих, що згідно із статтями 64, 64-1, 66, 69-1 та 71 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами. До доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) належать, зокрема, 90 відсотків податку на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств державної власності, що зараховується до загального фонду державного бюджету в повному обсязі, та податку, визначеного пунктом 18 частини першої статті 64, пунктом 1 частини першої статті 64-1 та пунктом 1-2 частини першої статті 66 цього Кодексу) та акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (крім акцизного податку, визначеного пунктом 1 частини третьої цієї статті та пунктом 6 частини першої статті 66 цього Кодексу).
Згідно зі статтею 10 Закону України від 15 грудня 2020 року №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у загальному фонді Державного бюджету України на 2021 рік до доходів належать надходження, визначені частиною другою статті 29 Бюджетного кодексу України (крім надходжень, визначених статтею 11 цього Закону), з урахуванням особливостей, визначених пунктами 17, 17-1, 17-2 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, а також податок на дохід, отриманий від азартних ігор з використанням гральних автоматів, як складова частина податку на прибуток підприємств, із застосуванням положень, визначених пунктом 2 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України; надходження від реалізації автомобілів, наземних, водних та повітряних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування, що перебувають на балансі органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету; надходження від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, отримані в рамках програми допомоги з підтримки комплексного реформування державного управління, а також у рамках програм допомоги і грантів для боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
При виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України (частина 1 статті 43 БК України).
Згідно з частинами 4 та 5 статті 45 БК України податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
За наслідками судового розгляду встановлено, що 25 червня 2021 року ПАТ «Донбасенерго» подало заяву про перерахування між видами доходів коштів, надміру зарахованих до державного бюджету через єдиний казначейський рахунок.
Отже, платник податків у строк, встановлений ПК України, вчинив дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету за рахунок коштів, які вже були зараховані на єдиний казначейський рахунок, а тому відсутні достатні правові підстави для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений вказаною нормою ПК України строк, і для застосування на підставі пункту 124.2 статті 124 ПК України штрафних (фінансових) санкцій.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частини 2 статті 77 КАС України).
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За приписами статті 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги, пред`явлені до відповідача слід задовольнити.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з платіжною інструкцією кредитового переказу коштів №71495 від 05.06.2023 позивач сплатив судовий збір в сумі 16612,78 гривень.
За приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивач подав адміністративний позов майнового характеру в електронній формі, а тому мав сплатити 13290,22 гривень {( 1107518,50 х 1,5%)*0,8}.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути 13290,22 гривень.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (юридична адреса: 84306, Донецька область, м. Краматорськ, вулиця Тихого Олекси, б. 6, код ЄДРПОУ 23343582, ел. пошта: offsce@de.com.ua) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (юридична адреса: 49600, м. Дніпро, просп. Олександра Поля, буд. 57, код ЄДРПОУ 43968079, ел. пошта: officevp.dn.official@tax.gov.ua) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2/32-00-04-02-01-23343582 форми «Ш» на суму 1107518 (один мільйон сто сім тисяч п`ятсот вісімнадцять) гривень 50 копійок, прийняте 05 січня 2022 року Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 13290 (тринадцять тисяч двісті дев`яносто) гривень 22 копійки.
Повний текст рішення складено 11 серпня 2023 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко