open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 916/3040/22
Моніторити
Постанова /05.12.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /31.10.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /25.09.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /18.09.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /28.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /16.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /07.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Рішення /19.06.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /06.06.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /10.05.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /19.04.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /06.04.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /21.03.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /28.02.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /17.02.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /22.12.2022/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /05.12.2022/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.11.2022/ Господарський суд Одеської області
emblem
Справа № 916/3040/22
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /05.12.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /31.10.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /25.09.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /18.09.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /28.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /16.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /07.08.2023/ Південно-західний апеляційний господарський суд Рішення /19.06.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /06.06.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /10.05.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /19.04.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /06.04.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /21.03.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /28.02.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /17.02.2023/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /22.12.2022/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /05.12.2022/ Господарський суд Одеської області Ухвала суду /15.11.2022/ Господарський суд Одеської області

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" червня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/3040/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.

при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Годлевської Оксани Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до відповідача: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65029, Одеська обл., м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ДНІПРО 76,78" (65069, Одеська обл., м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, буд. 76, кв. 60, код ЄДРПОУ 40445374)

про зобов`язання вчинити певні дії, -

за участю учасників справи:

від позивача: Сільницький І. В., адвокат, діє на підставі ордеру

від відповідача: Малявкін А.Б., діє в порядку самопредставництва

від третьої особи: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: Фізична особа-підприємець Годлевська Оксана Анатоліївна звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", в якому просить суд:

- зобов`язати Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" здійснювати нарахування оплати за спожиту теплову енергію за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 189,6 кв.м.) та за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 112,6 кв.м.) на підставі показників вузлів розподільного обліку №21003814 та №15010632;

- зобов`язати Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" здійснити за період з листопада 2021 року по серпень 2022 року перерахунок вартості спожитої теплової енергії з урахуванням показників вузлів розподільного обліку теплової енергії.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо ненарахування обсягів спожитих послуг на підставі показань вузлів комерційного обліку теплової енергії.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 14.12.2022 о 16:55. Підготовче засідання 14.12.2022 о 16:55 не відбулось у зв`язку з відсутністю електропостачання в приміщенні Господарського суду Одеської області.

15.12.2022 за вх.№28600/22 до суду від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ДНІПРО 76,78" та інших власників житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №78 по вулиці Семена Палія у м. Одесі.

Ухвалою суду від 22.12.2022 підготовче засідання призначено 24.01.2023 о 10:00.

06.01.2023 за вх.№515/23 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, який прийнято судом до розгляду. У поданому відзиві відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне:

- відповідач вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 "Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії"; співвласники багатоквартирного житлового будинку №78 по вулиці Семена Палія у місті Одеса протягом встановленого строку не приймали рішення про модель організації договірних відносин з виконавцем послуги з постачання теплової енергії, станом на 05.11.2021 типові договори з усіма індивідуальними споживачами про надання послуги з постачання теплової енергії до вказаного житлового багатоквартирного будинку вважаються укладеними, а зобов`язання за укладеними відповідачем раніше з ФОП Годлевською О.А. договорами від 01.10.2020 №2806078111 щодо постачання теплової енергії до нежитлового приміщення площею 112,6 кв.м та від 01.09.2021 №1804 щодо постачання теплової енергії до нежитлового приміщення площею 189,6 кв.м відповідно до вимог частин першої та другої ст. 598 ПК України припинені за законом. Таким чином, на думку відповідача посилання позивача на умови договорів №2806078111 та №1804, укладених між КП "ТМО" та споживачем ФОП Годлевською О.А., з часу укладення типового індивідуального договору зі споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії до вищезазначеного багатоквартирного житлового будинку є безпідставними;

- відповідач зазначає, що оснащення окремих приміщень у житловій будівлі за адресою: місто Одеса, вулиця Семена Палія, будинок 78 вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії не потребує ані розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до їх встановлення, ані погодження з оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги (тобто з КП "ТМО"), тому посилання позивача на розроблення проектної документації для оснащення нежитлових приміщень вузлами розподільного обліку теплової енергії є безпідставними;

- відповідач наголошує, що позивач, як власник вищезгаданих нежитлових приміщень площею 112,6 кв.м та 189,6 кв.м, що розташовані у житловому будинку №78 по вулиці Семена Палія у місті Одеса та використовуються для розміщення медичної клініки, не звертався до КП "ТМО" з передбаченою Порядком №270 заявою про прийняття вузлів розподільного обліку на абонентський облік та не надавав відповідних документів, з огляду на що належний огляд вузлів розподільного обліку представником виконавця не проводився та передбачений додатком 2 до порядку №270 акт не складався. Отже, на думку відповідача, оскільки процедура прийняття на абонентський облік вузлів розподільного обліку теплової енергії, встановлених на окремому відгалуженні до належних позивачу вищезазначених нежитлових приміщень площею 112,6 кв.м та 189,6 кв.м, не здійснювалася, то й правових підстав для нарахування оплати за послуги з постачання теплової енергії за показаннями вказаних вузлів обліку наразі немає;

- відповідач зауважує, що надані ФОП Годлевською О.А. до позовної заяви акти від 28.08.2020 та 04.08.2021 приймання в експлуатацію вузлів обліку теплової енергії, встановлених у нежитлових приміщеннях №№111, 112 та №145 відповідної житлової будівлі за адресою: вулиця Семена Палія, будинок 78, передбачені вимогами підпункту 7.2.31 пункту 7.2 частини 7 (використання теплової енергії) Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом від 14.02.2007 №71 Міністерства палива та енергетики України, які встановлюють основні організаційні і технічні вимоги до безпечної, надійної експлуатації засобів вимірювальної техніки. Вказані акти лише встановлюють факт допуску до експлуатації вузлів обліку теплової енергії у споживача і не є підставою для прийняття виконавцем комунальної послуги (який здійснює розподіл обсягів між споживачами) цих вузлів на абонентський облік та не є обов`язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги і розрахунків за неї;

- відповідач звертає увагу, що відповідно до п.24 Правил №830 розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі послуги здійснюється з урахуванням показань вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії, а у разі їх відсутності - пропорційно опалюваній площі (об`єму) приміщення споживача відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 за №315, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2018 за №1502/32954. Таким чином, на думку відповідача, оскільки вузли розподільного обліку, встановлені позивачем у вищезазначених нежитлових приміщеннях житлового будинку №78 по вулиці Семена Палія у місті Одеса, відповідачем на абонентський облік не приймались, то й розподіл обсягу комунальної послуги (з опалення), спожитої у вказаних приміщеннях з часу впровадження Типового договору, здійснюється відповідно до вимог вищевказаної Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг пропорційно опалюваній площі (об`єму) приміщення позивача.

12.01.2023 за вх.№1205/23 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, яка прийнята судом до розгляду та додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи. У поданій відповіді на відзив позивач вказує:

- позивач зазначає, що відповідач визнає свій обов`язок здійснювати нарахування оплати за послуги з теплопостачання на підставі показань приладів обліку, зокрема, такий обов`язок встановлений у тому числі Публічним договором приєднання (типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії), розміщеним на сайті КП "ТМО", чинність якого відповідачем визнається;

- позивач зауважує, що договір між ФОП Годлевською О.А. та Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" №2806078111 було укладено 01.10.2020, а договір №1804 - 01.09.2021; вимоги щодо форми індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, а тому на переконання позивача договори з ФОП Годлевською О.А. укладені з урахуванням вимог законодавства щодо їх форми;

- позивач вказує, що публічний договір приєднання, на який посилається відповідач у своєму відзиві, розміщений на офіційному сайті відповідача, містить аналогічні умови, а саме: п.11 обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 №315 (далі - Методика розподілу); якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку; за рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл обсягу спожитої теплової енергії здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги. Отже, на думку позивача обов`язок відповідача здійснювати нарахування оплати за спожиті послуги з теплопостачання з обов`язковим врахуванням показань вузлів обліку встановлений як договорами, укладеними з ФОП Годлевською О.А., так і публічним договором приєднання, розміщеним на сайті КП "ТМО", чинність якого відповідачем визнається; позивач звертає увагу, що надання відповідачем послуг не припинялося у зв`язку з припиненням, на його думку, чинності договорів на теплопостачання, а оплата за надані послуги від ФОП Годлевської О.А. приймалася без будь-яких заперечень;

- позивач вважає, що посилання відповідача на відсутність необхідності розроблення та погодження проектної документації для оснащення приміщень ФОП Годлеввської О.А. вузлами розподільного обліку теплової енергії не спростовує того факту, що таке розроблення та погодження на вимогу КП "ТМО" відбулося, про це зокрема свідчать підписи посадових осіб відповідача у відповідних документах, що додані позивачем до матеріалів справи (технічні вимоги, акти);

- позивач зазначає, що доводи відповідача про необхідність додаткового прийняття приладів обліку теплової енергії у зв`язку із внесенням змін до законодавства щодо форми та порядку укладення договорів на постачання теплової енергії не мають правого підґрунтя; 16.06.2020 року ФОП Годлевська О.А. звернулась до відповідача із заявою про встановлення у належних їй приміщеннях приладів обліку теплової енергії та взяття ix на облік, до якої надала yci документи, які передбачені вимогами порядку; у відповідь відповідач надав позивачу "Технічні вимоги на дооснащення системи опалення нежитлових приміщень у житловому будинку" (лист КП "ТМО" від 29.07.2020 №15.3-04-326); уci вимоги, зазначені у листі KП "ТМО", ФОП Годлевською О.А. були виконані, після чого відповідачем було проведено огляд; після того як прилади обліку були встановлені та з ФОП Годлевською О.А підписано відповідні договори, оплата послуг з постачання теплової енергії здійснювалась виключно на підставі показань приладів обліку, узгоджених з представником відповідача та приймалась відповідачем без будь-яких зауважень, що свідчить про дотримання позивачем вимог Порядку №270;

- позивач зауважує, що Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 02.11.2021 у справі №756/2361/20-ц звернув увагу на те, що зміна законодавства, що регулює питання порядку встановлення та прийняття на облік вузла розподільчого обліку теплової енергії, не припиняє можливість споживача теплової енергії за наявності встановленого у передбаченому порядку (на момент встановлення) індивідуального приладу обліку тепла оплачувати такі послуги за показниками відповідного лічильника; зміна законодавцем технічних вимог щодо порядку встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії (квартирних лічильників) не є підставою для встановлення споживачем нового обладнання для обліку тепла, за умови, що таким споживачем до прийняття нового Порядку №829 вже встановлено індивідуальний вузол розподільчого обліку теплової енергії; таким чином, на переконання позивача, порядок не передбачає повторне прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку відповідно з новою процедурою, який раніше був прийнятий на абонентський облік до набрання чинності Порядку №829.

У підготовчому засіданні 24.01.2023 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву до 16.02.2023 о 14:00. У підготовчому засіданні 16.02.2023 судом у протокольній у порядку ст. 183 ГПК України відкладено підготовче засідання на 28.02.2023 о 13:50.

28.02.2023 за вх.№6416/23 до суду від позивача надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

У підготовчому засіданні 28.02.2023 судом з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи винесено ухвалу в порядку ст. 50 ГПК України, якою залучено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ДНІПРО 76,78" (65069, Одеська обл., м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, буд. 76, кв. 60, код ЄДРПОУ 40445374) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; зобов`язано сторін завчасно надіслати залученій третій особі процесуальні заяви по суті спору; докази надсилання надати до суду; запропоновано залученій третій особі надати до суду пояснення по суті спору.

У підготовчому засіданні 28.02.2023 судом у протокольній формі відкладено підготовче засідання на 16.03.2023 о 10:20.

16.03.2023 за вх.№8348/23 до суду від відповідача надійшли письмові пояснення, які залучено судом до матеріалів справи.

Підготовче засідання 16.03.2023 о 10:20 не відбулось у зв`язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги. Ухвалою суду від 21.03.2023 підготовче засідання призначено на 03.04.2023 о 17:15.

03.04.2023 за вх.№10797/23 до суду від позивача надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

У підготовчому засіданні 03.04.2023 судом у протокольній формі в порядку ст. 183 ГПК України винесено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 19.04.2023 о 15:15.

19.04.2023 за вх.№12848/23 до суду від відповідача надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 19.04.2023 відкладено підготовче засідання на 10.05.2023 о 15:45.

08.05.2023 за вх№15168/23 до суду від третьої особи надійшла заява, в якій третя особа підтримує позовні вимоги та просить суд розглядати справу без участі свого представника, яка в даній частині судом у протокольній формі задоволена.

У підготовчому засіданні 10.05.2023 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 31.05.2023 о 14:45. У судовому засіданні 31.05.2023 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 202 ГПК України про відкладення судового засідання на 19.06.2023 о 12:45.

У судовому засіданні 19.06.2023 представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судовому засіданні 19.06.2023 представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судове засідання 19.06.2023 третя особа не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлена.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Водночас, Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року №757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Справа №916/3040/22 розглядалась судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України та оголошеного загальнодержавного карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Жодних заяв та/або клопотань, пов`язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв`язку з воєнним станом та оголошеним загальнодержавним карантином, про намір вчинити такі дії до суду від учасників справи не надійшло.

У відповідності до вимог пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

В судовому засіданні 19.06.2023 господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 19.06.2023 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, господарський суд встановив:

01.10.2020 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" (виконавець, відповідач) та Фізичною особою-підприємцем Годлевською Оксаною Анатоліївною (споживач, позивач) укладений договір №2806078111 з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, відповідно до якого виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (зайве закреслити) (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу у строки і на умовах, що визначені договором.

Пунктом 1.1 договору передбачено, що обсяг спожитої споживачем послуги визначається, як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку, визначена та розподілена згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та складається з: обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача; обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будинку; обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньо-будинкових систем опалення та гарячого водопостачання. За наявності у будинку індивідуального теплового пункту, що належить власнику (співвласникам) будинку та якщо виконавця послуги з постачання гарячої води не визначено, до обсягу спожитої послуги входить обсяг теплової енергії, що надійшов до індивідуального теплового пункту, витраченої на приготування гарячої води.

Відповідно до п.3 договору інформація про споживача: адреса - вулиця Семена Палія, будинок №78, нежитлове приміщення - Медична клініка, опалювальна площа - 132,6 кв.м.

Згідно з п.5 договору будинок обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії: заводський номер - №68911549, Multical 402, показання засобу вимірювальної техніки на дату укладання договору - 8881,22 Гдж, місце встановлення - ІТП, дата останньої періодичної повірки - 01.10.2016, міжповірочний інтервал - 4 роки.

За п.6 договору приміщення споживача обладнане вузлом (вузлами) розподільного обліку теплової енергії: вид приладу обліку - Gross WMZ-UA, заводський номер - 15010632, показання засобу вимірювальної техніки на дату укладання договору - 9.916; дата останньої повірки - 3 квартал 2019 року.

Відповідно до п.11 договору визначення якісних та кількісних показників послуги здійснюється за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії.

У відповідності до п.13 договору обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії і будинку за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку. Якщо будинок оснащено двома або більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог ЗУ "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитої послуги у буднику визначається як сума показників таких вузлів обліку.

Згідно з п.19 договору зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії здійснюється щомісяця з 25 числа з 8-00 до 17-00 годин Виконавцем у присутності споживача або його представника, крiм випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.

Пунктом 23 договору перебачено, що зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) розподільного обліку теплової енергії (приладів розподілювачів теплової енергії) щомісяця здійснюється споживачем, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.

Відповідно до п.п. 34, 37, 38 договору споживач вносить плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послуги та обсягу спожитої послуги; плати за абонентське обслуговування. Виконавець формує та не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим, надає рахунок на оплату послуги. Даний рахунок надається не пізніше ніж за 10 днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Згідно з п.55 договору цей договір набирає чинності з 01 вересня 2021 року і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

01.09.2021 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" (виконавець, відповідач) та Фізичною особою-підприємцем Годлевською Оксаною Анатоліївною (споживач, позивач) укладений договір №1804 з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, відповідно до якого виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (зайве закреслити) (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу у строки і на умовах, що визначені договором. Відповідно до вказаного договору:

- інформація про споживача: адреса - вулиця Семена Палія, будинок №78, нежитлове приміщення - Медична клініка, опалювальна площа - 189,6 кв.м (п.3 договору);

- будинок обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії: заводський номер - №68911548, Multical 402, показання засобу вимірювальної техніки на дату укладання договору - 12285,11 Гдж, місце встановлення - ІТП, дата останньої періодичної повірки - 01.07.2017, міжповірочний інтервал - 4 роки (п.5 договору);

- приміщення споживача обладнане вузлом (вузлами) розподільного обліку теплової енергії: вид приладу обліку - Gross WMZ-UA, заводський номер - 21003814, показання засобу вимірювальної техніки на дату укладання договору - 0.0; дата останньої повірки - 11 кв. 2021 (п.6 договору);

- договір набирає чинності з 01 жовтня 2020 року і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний період (п.55 договору);

- інші умови договору співпадають з умовами договору №2806078111 від 01.10.2020.

Згідно з актом приймання в експлуатацію вузла обліку теплової енергії від 28.08.2020, складеним КП "Теплопостачання міста Одеси", відповідач допустив в експлуатацію з 28.08.2020 вузол обліку теплової енергії на об`єкті за адресою: н.п. №111-112 по вул. Семена Палія, 78 в м. Одеса, а саме: теплолічильник Gross WMZ-UA (заводський номер 15010632). У вказаному акті засвідчено, що вузол обліку теплової енергії відповідає технічним умовам №153-04-326 від 29.07.2020 та проекту системи обліку, розробленому ІП Постоловським Ю.Л.

Окрім того, згідно з актом приймання в експлуатацію вузла обліку теплової енергії від 04.08.2021, складеним КП "Теплопостачання міста Одеси", відповідач допустив в експлуатацію з 04.08.2021 вузол обліку теплової енергії на об`єкті: квартирі АДРЕСА_2 , а саме: теплолічильник „WMZ" (заводський номер 21003814). У вказаному акті засвідчено, що вузол обліку теплової енергії відповідає проекту системи обліку, розробленому ІП Постоловським Ю.Л.

В матеріалах справи наявний робочий проект ИСО.2605-20.4 Індивідуальна система опалення з вузлом обліку теплової енергії, об`єкт - квартири №111, АДРЕСА_3 , розроблений ІП Постоловським Ю.Л.

Також в матеріалах справи наявний робочий проект ИСО.0207-21.3 Індивідуальна система опалення з вузлом обліку теплової енергії, об`єкт - квартири АДРЕСА_2 , розроблений ІП Постоловським Ю.Л.

В матеріалах справи наявний акт №746 схоронності пломб споживача - МЦ "Альтмед", квартира АДРЕСА_2 .

В матеріалах справи наявні звіти за спожиту теплову енергію за договором №2806078111 за показниками засобу вимірювання (відображено показники на початок звітного періоду та показники на кінець звітного періоду), а саме: звіт за період з 01.11.2021 по 26.11.2021, звіт за період з 26.11.2021 по 31.12.2021, звіт за період з 31.12.2021 по 26.01.2022, звіт за період з 26.01.2022 по 28.02.2022, звіт за період з 28.02.2022 по 31.03.2022.

В матеріалах справи наявні звіти за спожиту теплову енергію за договором №1804 за показниками засобу вимірювання (відображено показники на початок звітного періоду та показники на кінець звітного періоду), а саме: звіт за період з 01.11.2021 по 26.11.2021, звіт за період з 26.11.2021 по 31.12.2021, звіт за період з 31.12.2021 по 26.01.2022, звіт за період з 26.01.2022 по 28.02.2022, звіт за період з 28.02.2022 по 31.03.2022.

У листі від 15.08.2022 відповідач у відповідь на звернення позивача повідомив:

- 01.05.2021 набрав чинності Закон України від 03.12.2020 №1060 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг"; вказаним законом внесено зміни до статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", якими передбачено запровадження публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг для житлових багатоквартирних будинків; текст такого договору було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 "Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії" та було розміщено на офіційному сайті КП "Теплопостачання міста Одеси" 04.10.2021, таким чином, станом на 05.11.2021 типові договори з індивідуальними споживачами про надання послуги з постачання теплової енергії вважаються укладеними та у зв`язку із вищезазначеними змінами у законодавстві договір від 01.10.2020 №1804 про постачання теплової енергії між КП "Теплопостачання міста Одеси" та споживачем Годлевською О.А. про надання послуги з постачання теплової енергії до приміщені у житловому багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_4 було припинено, а замість нього укладений типовий публічний договір приєднання про надання комунально послуги постачання теплової енергії, передбачений Правилами надання послуг;

- прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії здійснюється відповідно до Порядку №270; вказаним порядком передбачено складання відповідного акту про прийняття вузла комерційного /розподільного обліку/приладу-розподілювача на абонентський облік на підставі заяви власників/споживача до оператора зовнішніх інженерних мереж; оскільки вузли обліку, які встановлені за адресою: м. Одеса, вул. Семена Палія, 78, офіс 145 не приймались на абонентський облік, тому розподіл обсягу послуги, спожитої у вказаних будівлях з часу провадження типового договору здійснюється відповідно до вимог Методики, пропорційно опалювальній площі (об`єму) приміщення споживачів.

В матеріалах справи наявний акт звіряння розрахунків №1804 від 07.09.2022.

Також на підтвердження позовних вимог позивачем надано:

- технічні вимоги на дооснащення системи опалення нежитлових приміщень в житлових приміщень в житловому будинку від 29.07.2020 №15.3-04-326;

- рахунки-фактура та платіжні доручення про сплату постачання теплової енергії;

- Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (в редакції від 08.09.2021 №1022); вказаним договором, зокрема визначено, що обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 №315 (далі - Методика розподілу); якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку. За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл обсягу спожитої теплової енергії здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги; одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал); у разі коли будинок на дату укладення цього договору не обладнаний вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії, до встановлення такого (таких) вузла (вузлів) обліку обсяг споживання послуги у будинку визначається за нормою споживання, встановленою органом місцевого самоврядування, що підлягає щомісячному коригуванню виконавцем за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря; у разі виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку теплової енергії до відновлення його роботи або заміни ведення комерційного обліку спожитої послуги здійснюється розрахунково відповідно до Методики розподілу (п.п. 11-13 Типового договору);

- розрахунок оплати за постачання спожитих послуг з теплової енергії на підставі показників приладів обліку, в якому відображено: опалення за період листопад 2021 - березень 2022 та окремо оплата з листопада 2022 року по березень 2023;

- виписку з протоколу №13 засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних с відключенням споживачів центрального опалення від 14.11.2006; технічні вимоги на виконання самостійної системи опалення від 20.05.2015; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.12.2019.

Відповідачем надано до суду також наступні документи:

- роздруківку з рішення Виконавчого комітету ОМР №395 від 23.12.2021 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування і постачання, послуги з постачання теплової енергії КП "ТМО" з додатком №30 "Тарифи на послугу з постачання теплової енергії КП "ТМО";

- службову записку №13-09-49 від 12.04.2023, в якій вказано, що рахунки на оплату за постачання теплової енергії на ім`я ФОП Годлевська О.А. (нежитлове приміщення медична клініка 112,6 кв.м, нежитлове приміщення медична клініка 189,6 кв.м) надавались до січня 2022 року (включно) згідно з показникам вузлів обліку №15010632 та №21003814;

- перелік здійснених нарахувань з 11.2021 по 03.2023.

Неврахування КП "ТМО" при розрахунку обсягів спожитих послуг показань вузлів комерційного обліку теплової енергії стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003).

В Україні основоположним принципом судочинства згідно Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є принцип верховенства права.

Як вказано у рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004, верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Згідно з п.п. 5,6 ст. 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Реалізовуючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Статтею 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Закон України "Про житлово-комунальні послуги" регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; норми споживання комунальних послуг (далі - норми споживання) - кількісні показники споживання комунальних послуг, які використовуються для розрахунків за спожиті комунальні послуги у випадках, передбачених законодавством; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

За ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом. Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом. Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом. Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу. Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною. У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. У разі укладення публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг виконавці комунальних послуг розміщують вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. У разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про обрання моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) відповідно до частини першої статті 14 цього Закону та повідомлення виконавців комунальних послуг про прийняте рішення за два місяці до запланованої дати укладення договору: такий виконавець зобов`язаний укласти договори про надання комунальних послуг відповідно до вимог цієї статті згідно з обраною співвласниками моделлю організації договірних відносин; раніше укладений із таким виконавцем договір про надання комунальної послуги достроково припиняється з дати набрання чинності новим договором, укладеним із співвласниками, але припинення (втрата чинності) дії раніше укладеного договору не звільняє сторони від виконання зобов`язань за цим договором та від відповідальності за порушення його умов. Якщо за 30 днів до закінчення строку дії договору співвласники багатоквартирного будинку не повідомили виконавця відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) про прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин, визначеної в частині першій статті 14 цього Закону, публічний індивідуальний договір про надання комунальної послуги, укладений з таким виконавцем, вважається продовженим на наступний однорічний строк. Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст. 17 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комерційний облік комунальних послуг з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання здійснюється вузлами обліку відповідних комунальних послуг, що забезпечують загальний облік їх споживання в будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки.

За ст. 6 Закону України "Про теплопостачання" державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах, зокрема, державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; забезпечення комерційного обліку постачання теплової енергії.

Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" абонентський облік вузла обліку (далі - абонентський облік) - процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку; вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів; комерційний облік комунальних послуг (далі - комерційний облік) - визначення за допомогою вузла комерційного обліку або за встановленими правилами у передбачених цим Законом випадках кількісних та якісних показників комунальної послуги, вимірювання яких забезпечується вузлом обліку, на підставі яких проводяться розрахунки за спожиті комунальні послуги;

Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

За ч.7 ст. 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" вузли розподільного обліку теплової енергії у випадках, коли це технічно неможливо, не встановлюються. У такому разі для визначення обсягу теплової енергії, спожитої на потреби опалення, на всіх опалювальних приладах (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) особами, визначеними частинами другою і третьою цієї статті, повинні бути встановлені прилади - розподілювачі теплової енергії, крім випадків, коли це економічно недоцільно. Модель приладу - розподілювача теплової енергії визначається власником (співвласниками) будівлі за погодженням з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги. Усі опалювальні прилади при застосуванні вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів - розподілювачів теплової енергії обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм. Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов`язковим.

У відповідності до ч.4 ст. 6 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов`язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт. Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно з ч.1 ст. 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" у будівлях, зазначених у частинах другій і третій статті 4 цього Закону, обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, приладів - розподілювачів теплової енергії відповідно до частин другої - четвертої цієї статті.

Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2018 №829, визначає процедуру визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку комунальної послуги з постачання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі (далі - вузол розподільного обліку), інформацію, яка має бути зазначена в акті обстеження внутрішньобудинкової системи опалення для визначення можливості встановлення вузлів розподільного обліку, критерії визначення економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії на опалювальних приладах.

Згідно з п.3 Порядку №829 розподільний облік споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж і оснащена вузлами комерційного обліку теплової енергії, забезпечується шляхом встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії на вводі трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення в окреме приміщення будівлі або приладів - розподілювачів теплової енергії на опалювальних приладах.

Правила надання послуги з постачання теплової енергії, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022), регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.

Згідно з п.7 Правил №830 визначення кількості та якості послуги здійснюється відповідно до умов договору: 1) за показаннями вузла комерційного обліку теплової енергії та іншими засобами вимірювальної техніки - для колективного договору, договору з колективним споживачем, договору з власником (користувачем) будівлі, індивідуального договору; 2) з урахуванням показань вузла (вузлів) розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії (у разі їх наявності) або дотриманням нормативної температури повітря у приміщеннях (для приміщень, не оснащених вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії) - для індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.

Пунктом 13 Правил №830 встановлено, що надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах; індивідуальний договір з власником індивідуальних (садибних) житлових будинків вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги (фактичне виконання робіт із відключення будинку); фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

За п.п. 19, 20 Правил №830 комерційний облік послуги здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку, що забезпечує (забезпечують) загальний облік споживання послуги у будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки. Якщо будівлю (будинок) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку послуги відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", то визначення обсягу спожитої послуги та її розподіл здійснюються за сумою показань всіх вузлів комерційного обліку послуги у будівлі (будинку). За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги. До встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії обсяг споживання теплової енергії у будівлі визначається відповідно до Методики розподілу.

Відповідно до п.42 Правил №830 споживач має право, зокрема, своєчасно одержувати послугу належної якості відповідно до законодавства та договору; без додаткової оплати одержувати від виконавця інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, порядок оплати, норми споживання та порядок надання послуги, а також про її споживчі властивості; на перевірку кількості та якості послуги в установленому законодавством порядку; на обрання однієї з моделей організації договірних відносин з виконавцем; на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні послуги; без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені виконавцем нарахування плати за послугу (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі; після закінчення опалювального періоду отримувати в міжопалювальний період перерахунок за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань вузлів обліку теплової енергії; звертатися до суду в разі порушення виконавцем умов договору;

Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12.10.2018 №270, встановлює процедуру прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання.

Відповідно до п.4 розділу І Порядку №270 прийняття на абонентський облік вузлів обліку здійснюється: вузла комерційного обліку - оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги; вузла розподільного обліку - виконавцем відповідної комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами.

Згідно з п.п. 1-2 розділу ІІ Порядку №270 вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі. У разі встановлення вузла комерційного обліку власником (співвласниками) будівлі такий власник (співвласники) будівлі або його (їх) представник подає виконавцю відповідної комунальної послуги письмову заяву про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік у довільній формі, у якій зазначаються: найменування юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка є власником (представником співвласників) будівлі; поштова адреса заявника (власника або представника власника (співвласників) будівлі); спосіб отримання повідомлення та адреса, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним та відповідний засіб зв`язку з ним (адреса електронної пошти тощо); місцезнаходження будівлі, у якій встановлено вузол комерційного обліку; перелік документів, що додаються до заяви: копія документа, що підтверджує право власності на будівлю (крім багатоквартирних будинків); копія проектної документації на встановлення вузла обліку; копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки; копія супровідної документації до засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла обліку; копія акта приймання-передавання робіт із встановлення вузла комерційного обліку. Заяву підписує власник або представник власника (співвласників) будівлі. Представник власника (співвласників) будівлі додає до заяви документ, що підтверджує його повноваження.

За п.п. 5-7 розділу ІІ Порядку №270 огляд і опломбування вузла комерційного обліку проводить представник оператора зовнішніх інженерних мереж у присутності власників (співвласників) будівлі або їхнього представника, а також представника виконавця відповідної комунальної послуги (у разі якщо оператор не є таким виконавцем для споживачів у відповідній будівлі). Під час огляду вузла комерційного обліку перевіряються наявність проектної документації, а також: відповідність даних засобу вимірювальної техніки зазначеним у супровідній документації; копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки (для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються вперше); відповідність параметрів витрати за приладом обліку витраті згідно із тепловим навантаженням; наявність повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки або запису з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів або свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки, що входять до вузла розподільного обліку (для засобів вимірювальної техніки, що були у використанні); строк дії повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла комерційного обліку. Представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Опломбування вузла комерційного обліку (його засобів вимірювальної техніки, запірної арматури) здійснюється пломбами оператора зовнішніх інженерних мереж. Дата опломбування та початкові показання приладів обліку вузла комерційного обліку зазначаються в акті про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік. Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником. Представник виконавця відповідної комунальної послуги, власники (співвласники) будівлі або їх представники мають право додати до акта свої письмові зауваження, про що робиться відмітка в акті. Один примірник акта з додатками до нього (за їх наявності) залишається в оператора зовнішніх інженерних мереж, інші примірники надаються присутнім представникам виконавця відповідної комунальної послуги, власнику (співвласникам) будівлі або його (їх) представнику, а за відсутності представника під час огляду й опломбування вузла комерційного обліку - надсилаються їм засобами поштового зв`язку.

Відповідно до п.1 розділу ІІІ Порядку №270 вузол розподільного обліку / прилад - розподілювач теплової енергії, встановлений у приміщенні будівлі, приймається на абонентський облік виконавцем відповідної комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами протягом 14 календарних днів з дня надходження відповідного звернення від власника (співвласників) будівлі (для приміщення у будівлі, яке не є самостійним об`єктом нерухомого майна) або власника відповідного приміщення (якщо окреме приміщення у будівлі є самостійним об`єктом нерухомого майна).

Згідно з п.5 розділу ІІІ Порядку №270 огляд і опломбування вузла розподільного обліку (приладу - розподілювача теплової енергії) проводяться представником виконавця відповідної комунальної послуги, іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами, у присутності власника (співвласників) окремого приміщення/будівлі (для приміщень, які не є самостійними об`єктами нерухомого майна) або його представника.

За п.6 розділу ІІІ Порядку №270 під час огляду вузла розподільного обліку / приладу - розподілювача теплової енергії перевіряються: відповідність даних елементів вузла обліку (приладу - розподілювача теплової енергії) зазначеним у супровідній документації; копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки (для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються вперше); наявність повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки або запису з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів або свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки, що входять до вузла розподільного обліку (для засобів вимірювальної техніки, що були у використанні); строк дії повірки приладу обліку. Для приладу - розподілювача теплової енергії перевіряється його відповідність моделі приладу - розподілювача теплової енергії, погодженій з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами.

У відповідності до п.7 розділу ІІІ Порядку №270 у разі відсутності порушень вимог частини першої статті 4 Закону представник виконавця відповідної комунальної послуги, визначеної власником (співвласниками) іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами, виконує опломбування вузла розподільного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури), приладу - розподілювача теплової енергії та запірної арматури на опалювальному приладі, на якому прилад-розподілювач встановлено, та складає акт про прийняття вузла розподільного обліку / приладу - розподілювача теплової енергії на абонентський облік відповідно до додатка 2 до цього Порядку. Опломбування вузла розподільного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) / приладу - розподілювача теплової енергії та запірної арматури опалювального приладу, на якому встановлено прилад - розподілювач теплової енергії, здійснюється пломбами виконавця відповідної комунальної послуги, визначеної власником (співвласниками) іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами. Дата опломбування та початкові показання приладів обліку вузла розподільного обліку (приладу - розподілювача теплової енергії) зазначаються в акті про прийняття вузла розподільного обліку / приладу - розподілювача теплової енергії на абонентський облік. Акт про прийняття вузла розподільного обліку / приладу - розподілювача теплової енергії на абонентський облік складається у двох примірниках та підписується представником виконавця відповідної комунальної послуги або визначеної власником (співвласниками) будівлі іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами, та присутнім власником (співвласниками) будівлі, приміщення чи його (їх) представником. Власник (співвласники) будівлі, приміщення або його (їх) представник мають право додати до акта свої письмові зауваження, про що робиться відмітка в акті. У разі оснащення приладами - розподілювачами теплової енергії опалювальних приладів окремого приміщення у будівлі, що є об`єктом нерухомого майна або окремого приміщення, яке не є самостійним об`єктом нерухомого майна, але перебуває у користуванні різних споживачів, складається один акт про прийняття на абонентський облік незалежно від кількості встановлених приладів - розподілювачів теплової енергії. Один примірник акта з додатками до нього (за їх наявності) залишається у виконавця відповідної комунальної послуги або визначеної власником (співвласниками) будівлі іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами, а другий примірник надається присутньому власнику (співвласникам) будівлі, приміщення чи його (їх) представнику, в разі відсутності представника під час огляду й опломбування - надсилається йому засобами поштового зв`язку.

Згідно з п.п. 10-12 розділу ІІІ Порядку №270 з дати складання акта про прийняття вузла розподільного обліку (приладу - розподілювача теплової енергії) на абонентський облік такий вузол (прилад - розподілювач теплової енергії) є прийнятим виконавцем відповідної комунальної послуги (визначеною власником (співвласниками) будівлі іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами) на абонентський облік, а показання його засобів вимірювальної техніки є обов`язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги та розрахунків за неї. У разі зміни виконавця відповідної комунальної послуги (визначеної власником (співвласниками) будівлі іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами) попередній виконавець (визначена власником (співвласниками) будівлі інша особа, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами) передає новому виконавцю (визначеній власником (співвласниками) будівлі іншій особі, яка здійснює розподіл обсягів комунальної послуги між споживачами) акти про прийняття вузлів розподільного обліку (приладів - розподілювачів теплової енергії) на абонентський облік. Не вимагається повторне прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку (приладу - розподілювача теплової енергії), який раніше був прийнятий на абонентський облік, в приміщенні реконструйованої, капітально відремонтованої будівлі, якщо реконструкція, капітальний ремонт будівлі були здійснені без заміни такого вузла обліку (приладу - розподілювача теплової енергії).

Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Підприємець не має права відмовитися від укладення публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг). У разі необґрунтованої відмови підприємця від укладення публічного договору він має відшкодувати збитки, завдані споживачеві такою відмовою. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору. Умови публічного договору, які суперечать частині другій цієї статті та правилам, обов`язковим для сторін при укладенні і виконанні публічного договору, є нікчемними.

Згідно з ч.1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

За вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За вимогами ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Господарський суд приймає до уваги висновки, викладені у постанові КЦС ВС від 22.02.2023 у справі №753/2748/20 (провадження №61-18711св20), відповідно до яких: зміна законодавства, яке регулює питання порядку встановлення та прийняття на облік вузла розподільчого обліку теплової енергії, не припиняє можливість споживача теплової енергії за наявності встановленого у передбаченому порядку (на момент встановлення) індивідуального приладу обліку тепла оплачувати такі послуги за показниками відповідного лічильника. Зміна законодавцем технічних вимог щодо порядку встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії (квартирних лічильників) не є підставою для встановлення споживачем нового обладнання для обліку тепла, за умови, що таким споживачем до прийняття нового Порядку №829 вже встановлено індивідуальний вузол розподільчого обліку теплової енергії. На час виникнення спірних правовідносин щодо встановлення теплолічильника та його облікування Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та Правила №630 визначали право споживача на встановлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік, а також проведення оплати за спожиті послуги згідно з показниками індивідуальних приладів обліку. Отже, показники лічильників, встановлених та прийнятих на облік у встановленому законом порядку до прийняття Порядку №829 та №270, повинні враховуватися виконавцем послуг. Верховний Суд також звертає увагу на те, що Порядок №829 не передбачає необхідність приведення раніше встановленого вузла обліку у відповідність до цього Порядку та не встановлює заборони щодо врахування показників за такими лічильниками, які надаються споживачами. Цей порядок не передбачає повторне прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку відповідно з новою процедурою, який раніше був прийнятий на абонентський облік, до набрання чинності Порядку №829.

Згідно з ч.2 ст. 5 ГПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Господарський суд зауважує, що враховуючи законодавчі зміни та приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору), що підтверджується вчиненням споживачем дій, які свідчать про його бажання укласти договір, в даному випадку, зокрема, сплатою рахунків за надані послуги та отриманням позивачем відповідних послуг, попередні договори, які укладені між сторонами про постачання теплової енергії №2806078111 від 01.10.2020 та №1804 від 01.09.2021 є припиненими. Натомість суд доходить висновку, що між КП „Теплопостачання міста Одеси" як постачальником та ФОП Годлевською О.А. як споживачем діє договір постачання теплової енергії на умовах типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, передбаченого Правилами надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою КМУ від 21.08.2019 №830 (далі - Правила №830) в редакції постанови КМУ від 08.09.2021 №1022.

Господарський суд зауважує, що як укладеними договорами про постачання теплової енергії №2806078111 від 01.10.2020, №1804 від 01.09.2021, так і Типовим індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії передбачено, зокрема, що визначення якісних та кількісних показників послуги здійснюється за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії; обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

Господарський суд зазначає, що відповідно до наявних в матеріалах справи актів приймання в експлуатацію вузлів обліку теплової енергії від 28.08.2020 та від 04.08.2021 представниками відповідача було допущено в експлуатацію на відповідних об`єктах вузли обліку теплової енергії №21003814 та №15010632. Окрім того, матеріали справи містять робочі проекти Індивідуальні системи опалення з вузлами обліку теплової енергії, розроблені ІП Постоловським Ю.Л.

При цьому господарський суд, із посиланням на висновки постанови ВС від 22.02.2023 у справі №753/2748/20 (провадження №61-18711св20), вважає, що зміна законодавцем технічних вимог щодо порядку встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії (квартирних лічильників) не є підставою для встановлення споживачем нового обладнання для обліку тепла, за умови, що таким споживачем до прийняття нового Порядку №829 вже встановлено індивідуальний вузол розподільчого обліку теплової енергії. На час виникнення спірних правовідносин щодо встановлення теплолічильника та його облікування Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та Правила №630 визначали право споживача на встановлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік, а також проведення оплати за спожиті послуги згідно з показниками індивідуальних приладів обліку. Отже, показники лічильників, встановлених та прийнятих на облік у встановленому законом порядку до прийняття Порядку №829 та №270, повинні враховуватися виконавцем послуг.

Господарський суд вказує, що виходячи з листа відповідача від 15.08.2022, в якому відповідач послався на запровадження публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг для житлових багатоквартирних будинків та не прийняття вузлів обліку на абонентський облік, з часу провадження типового договору відповідачем здійснюються нарахування пропорційно опалювальній площі (об`єму) приміщення споживачів.

Натомість, проаналізувавши наявні матеріали справи, законодавство, що регулює спірні правовідносин, господарський суд дійшов висновку, що повторне прийняття на абонентський облік вузлів розподільного обліку відповідно, які раніше були прийняті на абонентський облік, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами, законодавством не передбачено, а тому нарахуванням позивачу вартості послуг без урахування показників вузлів обліку відповідач обмежує право позивача на раціональне споживання теплової енергії та оплату за фактично отримані послуги з постачання теплової енергії, зважаючи на наявність встановлених вузлів розподільчого обліку теплової енергії нарахування оплати за теплову енергію має проводитись з їх врахуванням, а тому дії відповідача в цій частині є протиправними, з огляду на що господарський суд дійшов висновку про доведеність, підставність та необхідність задоволення позовної вимоги позивача про зобов`язання Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" здійснювати нарахування оплати за спожиту теплову енергію за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 189,6 кв.м.) та за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 112,6 кв.м.) на підставі показників вузлів розподільного обліку №21003814 та №15010632.

Щодо другої позовної вимоги про зобов`язання Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" здійснити за період з листопада 2021 року по серпень 2022 року перерахунок вартості спожитої теплової енергії з урахуванням показників вузлів розподільного обліку теплової енергії, господарський суд враховує, що за спірний період розрахунки за постачання теплової енергії мають проводитись на підставі показників вузлів обліку за №21003814 та №15010632, а тому господарський суд, з урахуванням ст. 5 ГПК України, дійшов висновку про задоволення вказаної позовної вимоги шляхом зобов`язання Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" при здійсненні розрахунків за спожиту теплову енергію за період з листопада 2021 року по серпень 2022 року враховувати показники вузлів розподільного обліку теплової енергії.

За таких обставин господарський суд дійшов висновку про задоволення позову Фізичної особи-підприємця Годлевської Оксани Анатоліївни.

Іншого відповідачем не доведено.

Інші наявні в матеріалах справи докази вищевикладених висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч.9 ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Годлевської Оксани Анатоліївни задовольнити.

2.Зобов`язати Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" (65029, Одеська обл., м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) здійснювати нарахування оплати Фізичній особі-підприємцю Годлевській Оксані Анатоліївні ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за спожиту теплову енергію за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 189,6 кв.м.) та за адресою: вул. Семена Палія, буд. 78, м. Одеса (нежитлове приміщення - Медична клініка площею 112,6 кв.м.) на підставі показників вузлів розподільного обліку №21003814 та №15010632.

3.Зобов`язати Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" (65029, Одеська обл., м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) при здійсненні розрахунків за спожиту Фізичною особою-підприємцем Годлевською Оксаною Анатоліївною ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) теплову енергію за період з листопада 2021 року по серпень 2022 року враховувати показники вузлів розподільного обліку теплової енергії.

4.Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65029, Одеська обл., м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) на користь Фізичної особи-підприємця Годлевської Оксани Анатоліївни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 4962 /чотири тисячі дев`ятсот шістдесят дві/ грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-Західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 12 липня 2023 р.

Суддя Ю.С. Бездоля

Джерело: ЄДРСР 112201935
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку