ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
"15" червня 2023 р.Справа № 916/3666/21
За заявою кредитора: Приватного підприємства „O.L.KAR. ФАРМ-СЕРВІС
до боржника: Комунального підприємства "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області (66000, Одеська обл., Кодимський р-н, м. Кодима, вул. Академіка Амосова, буд. 2, код ЄДРПОУ 33775594)
про визнання банкрутом
Суддя Лепеха Г.А.
Представники:
ОСОБА_1 - Заславський В.М.
ліквідатор - арбітражний керуючий Дарієнко В.Д.
Суть спору: про визнання банкрутом
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.12.2021 відкрито провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Дарієнка В.Д.
Ухвалою попереднього засідання від 17.03.2022 визнано вимоги кредиторів до боржника, а саме ПП „O.L.KAR. ФАРМ-СЕРВІС в сумі 511 991,76, Головне управління ДПС в Одеській області в сумі 12 442, 51 грн.
Постановою Господарського суду Одеської області від 31.03.2022 визнано банкрутом КП "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Дарієнко В.Д.
17.03.2023 до господарського суду надійшла заява ліквідатора (вх. № 3-150/23) про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника Комунального підприємства "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області на засновника, його виконавчий комітет та керівників боржника, а саме на Кодимську міську раду Подільського району Одеської області, Виконавчий комітет Кодимської міської ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та стягнення з них солідарно на користь КП "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області 820 006,98 грн.
Ухвалою господарського суду від 21.03.2023 заяву ліквідатора арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. (вх. № 3-150/23) про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника призначено до розгляду в засіданні суду.
Від Кодимської міської ради Подільського району Одеської області надійшов відзив на заяву про покладання субсидіарної відповідальності, відповідно до якої просить суд відмовити в задоволенні заяви в повному обсязі.
Ліквідатором надано до суду заперечення на відзив Кодимської міської ради Подільського району Одеської області на заяву про покладання субсидіарної відповідальності.
В ході розгляду заяви, доводи, викладені у відзиві, з врахуванням заперечень ліквідатора, були спростовані матеріалами справи та наданими доказами.
Поряд з цим, ліквідатором внесено уточнення до заяви про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника, а саме щодо суми стягнення, яка становить 606 096,27 грн.
Розглянувши заяву ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника, дослідивши наявні докази, судом встановлено.
Так, КП "Кодимська Аптека" як юридична особа зареєстровано 11.10.2005 Кодимською районною радою.
У зв`язку із ліквідацією Кодимського району Одеської області та ліквідацією Кодимської районної ради Одеської області, виходом із складу засновників підприємства та передачею безоплатно майна Кодимській міській раді рішенням №308-VІІІ від 11.02.2021 Кодимська міська рада Подільського району Одеської області, як правонаступник Кодимської районної ради Одеської області, прийняла на себе права засновника (учасника) КП "Кодимська Аптека" та перейменувала КП "Кодимська Аптека" на КП "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області, затвердила статут підприємства в новій редакції.
Директором боржника був ОСОБА_1 (до 10.09.2020).
Відповідно до розпорядження № 1 від 10.09.2020 ОСОБА_2 є тимчасово виконуючий обов`язки директора КП "Кодимська Аптека" з правом розпоряджатися фінансовими коштами, відкривати та закривати рахунки в установах банків, отримувати готівку, підписувати фінансові, бухгалтерські та банківські документи, підписувати довіреності та розпорядження.
Так, в ході ліквідаційної процедури за результатами вжитих ліквідатором заходів, було встановлено, що в період з липня 2018 року по дату відкриття провадження у справі про банкрутство 16.12.2021 підприємство працювало у збиток, без фактичного оновлення основних засобів та інших матеріальних ресурсів для провадження діяльності, з наявністю постійних кредиторських зобов`язань, власниками не прийнято жодних дієвих рішень, направлених на покращення фінансового стану, відновлення платоспроможності, забезпечення фінансової стабільності підприємства, а також в порушення вимог ч. 6 ст. 34 КУзПБ не подано до господарського суду заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, не вжито заходів по погашенню вимог кредиторів шляхом дій по поліпшенню фінансового стану підприємства і виведенню його із стану неплатоспроможності.
На підставі рішення Кодимської міської ради Подільського району Одеської області від 11.02.2021 № 309-VІІІ у комунальну власність Кодимської міської територіальної громади зі спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста Кодимського району по КП "Кодимська Аптека" приймаються три об`єкти нерухомого майна загальною балансовою вартістю 14 256,00 грн. та двадцять три об`єкти окремого рухомого індивідуально визначеного майна (крім транспортних засобів) загальною балансовою вартістю 73 702,41 грн.
Кодимською міською радою факту безоплатної передачі майна від боржника у власність Кодимської міської ради не спростовано та не надано заперечень щодо відсутності відшкодування його вартості боржнику.
Ліквідатором встановлено, що за рішеннями Кодимської міської ради та за згоди ГУ ДПС в Одеській області в усіх приміщеннях роздрібної торгівлі ліками КП "Кодимська Аптека" в період 2006 - 2019 роки встановило підключені до податкових серверів 17 реєстраторів розрахункових операцій, які подавали до податкових органів відповідну звітність про роздрібну реалізацію товару населенню громади.
Однак, за рішенням Кодимської міської ради в.о. директора Ласько Г.С. 30.07.2021 всі вказані реєстратори розрахункових операцій зняла з обліку в ГУ ДПІ в Одеській області, а належними підприємству реєстраторами розрахункових операцій розпорядилась на власний розсуд.
Реєстратори розрахункових операцій арбітражному керуючому Дарієнку В.Д. передані не були, місцезнаходження їх невідоме.
Одночасно з цим, в.о. директора Ласько Г. С. за період з 01.01 2021 по 30.09.2021 запаси продукції та інші оборотні активи підприємства знижено з 264, 20 тис, грн. на 01.01.2021 року до 48,40 тис, грн., при цьому місце знаходження вказаних залишків продукції невідоме, ліквідатору арбітражному керуючому Дарієнку В.Д. вказані залишки на суму 48,40 тис. грн. від в.о. директора Ласько Г. С. не передані.
Ліквідатором з`ясовано, що за період з 2017 року по даний час за боржником рахується дебіторська заборгованість, в тому числі станом на 30.09.2021 року в розмірі 13,80 тис. грн.
Керівництвом боржника дій по погашенню дебіторської заборгованості та направлення коштів на погашення вимог кредиторів не здійснювалось.
Також, ліквідатором зазначено, що при наявності заборгованості боржника перед кредитором, засновником КП "Кодимська Аптека" - Кодимською міською радою Подільського району Одеської області, всупереч вимогам законодавства, замість сприяння КП "Кодимська Аптека" погашення боргу, прийнято рішення про вилучення з господарського відання будівлі, в якій останній проводив фінансово-господарську діяльність і яка являється єдиним матеріальним активом і засобом отримання доходу КП "Кодимська Аптека".
Отже, викладене свідчить, що КП "Кодимська Аптека" і його засновником Кодимською міською радою не вживались жодні заходи, направлені на погашення існуючого перед кредитором боргу, що вказують на намір ліквідації боржника та уникнення сплати існуючої заборгованості.
Відповідно довідки ГУ ДПС в Одеській області, наданої на запит ліквідатора, в.о. директора Ласько Г.С. та засновником боржника з липня по жовтень 2021 року, тобто перед відкриттям провадження у справі про банкрутство, за наявності вже існуючої заборгованості та знаходження у стані неплатоспроможності, було закрито всі свої поточні рахунки в банківських установах, у тому числі ліквідаційний, що має ознаки наміру припинення господарської діяльності та уникнення виконання боргових зобов`язань перед кредитором.
Таким чином, вказані дії керівника і засновника унеможливили будь-яке відновлення платоспроможності КП "Кодимська Аптека", залишивши підприємство без можливості отримувати прибуток як від своєї власної діяльності, так і без можливості отримання можливої фінансової підтримки від засновника для збереження платоспроможності підприємства.
Втім, Кодимською міською радою Подільського району Одеської області запропоновано ліквідатору передати майно в натуральному вигляді, шляхом передачі власного комунального майна для подальшого включення у ліквідаційну масу, однак така процедура не передбачена КУзПБ, а саме не є можливим погашення власником майна вимог кредиторів лише частково, погашення за рахунок власного майна в натуральному вигляді.
Отже, сукупність зазначених обставин, дій та бездіяльності Кодимської міської ради, як власника та засновника боржника та як органу управління майном боржника, щодо безоплатного вилучення майна боржника та безпідставного припинення господарської діяльності боржника, за наявності непогашеної кредиторської заборгованості, підтверджують незаконність вказаних дій Кодимської міської ради, які спричинили неможливість боржника отримувати прибуток та створили підстави для визнання боржника банкрутом, з неможливістю задоволення кредиторських вимог.
Враховуючи вищевикладене, за наданими доказами протягом 2017 - 2021 років посадовими особами КП "Кодимська Аптека" вчинялись дії націлені на збиткову діяльність підприємства, відбулось значне погіршення показників із забезпечення зобов`язання боржника всіма активами, забезпечення зобов`язання боржника його оборотними активами та розміру чистих активів, що свідчить про наявність ознак дій з доведення до банкрутства.
Так, з аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства вбачається, що банкрутство підприємства стало результатом умисних дій та бездіяльності як засновника Кодимської міської ради Подільського району Одеської області, так і колишніх керівників підприємства ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Визначаючи розмір вимог, які можуть бути покладені на відповідачів, суд виходить з даних реєстру вимог кредиторів та враховує майнові активи у ліквідаційній масі.
За звітом ліквідатора майнових активів, що можуть бути включені до ліквідаційної маси не виявлено.
До реєстру кредиторів включено вимоги ПП„O.L.KAR. ФАРМ-СЕРВІС в сумі 511 991,76 грн., 22 700 судового збору, 54 000 грн. авансування винагороди арбітражному керуючому, ГУ ДПС в Одеській області в сумі 12 442, 51 та 4 962 грн. судового збору.
Таким чином, розмір зобов`язань боржника перед кредиторами складає 606 096,27 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 215 Господарського кодексу України передбачено відповідальність за порушення законодавства про банкрутство, у випадках, передбачених законом, суб`єкт підприємництва - боржник, його засновники (учасники), власник майна, а також інші особи несуть юридичну відповідальність за порушення вимог законодавства про банкрутство, зокрема фіктивне банкрутство, приховування банкрутства або умисне доведення до банкрутства. Умисним банкрутством визнається стійка неплатоспроможність суб`єкта підприємництва, викликана цілеспрямованими діями власника майна або посадової особи суб`єкта підприємництва, якщо це завдало істотної матеріальної шкоди інтересам держави, суспільства або інтересам кредиторів, що охороняються законом.
За приписами ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.
У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов`язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов`язаннями.
Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, всебічно з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються, суд дійшов висновку, що ліквідатором банкрута арбітражним керуючим Дарієнко В.Д. доведено, що своїми діями (бездіяльністю) Кодимська міська рада Подільського району Одеської області, її виконавчий комітет, керівники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 спричинено неплатоспроможність боржника, встановлено факт доведення боржника до банкрутства внаслідок таких дій (бездіяльності), тому наявні підстави для покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника на вказаних осіб.
За таких обставин, враховуючи, що ліквідатором обґрунтовано та доведено належними та допустимими доказами наявність обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями на його керівників та засновника, суд вважає подану заяву обґрунтованою та задовольняє заяву ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнко В.Д. про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника та стягує солідарно з них 606 096,27 грн. у зв`язку з доведенням його до банкрутства.
Керуючись ст.ст. 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ліквідатора (вх. № 3-150/23) про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями Кодимської міської ради Подільського району Одеської області, Виконавчого комітету Кодимської міської ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та стягнення з них солідарно на користь КП "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області 606 096,27 грн. задовольнити.
2. Стягнути солідарно з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04527342 площа Перемоги 1-1, м. Кодима; Подільський р-н; Одеська обл. 66000); Виконавчого комітету Кодимської міської ради Подільського району Одеської області (площа Перемоги 1-1, м. Кодима; Подільський р-н; Одеська обл.); ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ) на користь Комунального підприємства "Кодимська Аптека" Кодимської міської ради Одеської області (66000, Одеська обл., Кодимський р-н, м. Кодима, вул. Академіка Амосова, буд. 2, код ЄДРПОУ 33775594) 606 096 (шістсот шість тисяч дев`яносто шість) грн. 27 копійок.
3. Видати накази.
Повний текст ухвали складено та підписано 15.06.2023.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у відповідності до ст.ст. 254, 255 ГПК України .
Суддя Г.А. Лепеха