open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2023 року Справа№200/1627/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

17 квітня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 17 квітня 2023 року, в якому позивач просив:

-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо неврахування стажу роботи з шкідливими умовами праці з повним робочим днем під землею за Списком № 1 та розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з порушенням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

-зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 03 лютого 2023 року відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80% його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею за Списком № 1 період роботи з 01 липня 2017 року по 03 лютого 2023 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

18 квітня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 1 докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

03 травня 2023 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Закарпатській області); встановив відповідачу 2 строк для подання відзиву на позовну заяву.

Після залучення другого відповідача розгляд справи розпочато спочатку.

09 червня 2023 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні клопотання відповідача 2 про залучення до участі у справі як другого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 07 травня 2023 року № 3057-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 03 лютого 2023 року у зв`язку з набуттям 15 років спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 з повним робочим днем під землею звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345) та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

Позивач стверджував, що пенсій орган провів перерахунок пенсії за його заявою від 03 лютого 2023 року, однак норми ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 при обчисленні її розміру не застосував.

Позивач вказував на те, що листом від 17 квітня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що після підтвердження достовірності видачі довідки від 27 січня 2023 року № 09-23/131 розмір пенсії буде переглянуто незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог діючого законодавства.

Вважаючи протиправною бездіяльність пенсійного органу, яка полягала у незарахуванні до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоду роботи з 01 липня 2017 року по 03 лютого 2023 року, а також в непроведенні перерахунку пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач вказував на те, що за розрахунком пенсійного органу спеціальний (пільговий) стаж роботи з повним робочим днем під землею за Списком № 1 становить 10 років 09 місяців 27 днів. Водночас довідкою від 27 січня 2023 року № 09-23/131 підтверджено, що в період з 01 липня 2017 року по 31 липня 2022 року (05 років 00 місяців 30 днів) він виконував роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією електрослюсаря підземного, що передбачена Списком № 1.

З огляду на це позивач стверджував, що на день звернення з заявою про перерахунок пенсії його спеціальний (пільговий) стаж на підземних роботах становив 15 років 10 місяців 26 днів (10 років 09 місяців 27 днів + 05 років 00 місяців 30 днів), чого достатньо для розрахунку розміру пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345.

Доводи пенсійного органу щодо перевірки достовірності відомостей, вказаних у довідці від 27 січня 2023 року № 09/23-131, позивач вважав безпідставними, оскільки його право на отримання пенсії в належному розмірі не може ставитись в залежність від проведення перевірки правомірності (обґрунтованості) видачі підприємством довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Відповідач 1 зауважив, що підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом слугували рішення (дії, бездіяльність) пенсійного органу під час розгляду заяви від 03 лютого 2023 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Відповідач 1 доводив, що для розгляду цієї заяви за принципом екстериторіальності був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Закарпатській області. Саме цей пенсійний орган і здійснював розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії.

Відповідач 1 наголошував, що не розглядав заяву позивача про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року, не здійснював розрахунок його страхового та спеціального (пільгового) стажу, не обчислював розмір його пенсії, не приймав рішення про перерахунок пенсії за цією заявою, а тому є неналежним відповідачем.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 ГУ ПФУ в Закарпатській області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що 03 лютого 2023 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 42 Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 опрацьована спеціалістом ГУ ПФУ в Закарпатській області та перевірена спеціалістом ГУ ПФУ в Чернівецькій області.

Відповідач 2 покликався на матеріали електронної пенсійної справи ОСОБА_1 і зазначав, що відділ обслуговування громадян № 15 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Донецькій області звернувся до управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Донецькій області з приводу перевірки пільгової довідки від 27 січня 2023 року № 09-23/131 за період роботи в позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2022 року.

На цій підставі відповідач 2 стверджував, що здійснив розгляд заяви від 03 лютого 2023 року про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону № 1058, а після підтвердження достовірності видачі довідки від 27 січня 2023 року № 09-23/131 розмір пенсії ОСОБА_1 буде переглянуто незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог діючого законодавства.

При цьому відповідач 2 наголосив, що оскільки ОСОБА_1 не має 15 років стажу на підземних роботах за Списком № 1, відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням положень ст. 8 Закону № 345.

Відповідач 2 вказував на те, що ключовим правовим питанням, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії. Відповідно, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії є похідним та повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Крім того, відповідач 2 зауважив, що ще не ухвалював рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії, а тому відсутні підстави вважати, що під час проведення такого перерахунку права позивач будуть порушені.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 27 жовтня 2020 року постійне місце позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.

З 08 серпня 2017 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

На підставі рішення № 057250000055 суд встановив, що пенсія ОСОБА_1 призначена, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії: 103 пенсія за віком;

умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13, а) (робота за списком № 1);

середньомісячний заробіток: 6373,47 грн;

дата звернення, вік, ознака роботи: 08 серпня 2017 року, 50 років 11 місяців 21 день, працює;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 42 роки 05 місяців 16 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 20 років 01 місяць 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 12 років 03 місяці 28 днів;

додаткові роки за список № 1: 10 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: робота за списком № 1: 10 років 09 місяців 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,42417;

коефіцієнт стажу з урахування кратності ((509/100*12)*1,35): 0,57263;

08 серпня 2017 року 30 вересня 2017 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (6373,47*0,57263): 3649,64 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років): 91,84 грн;

загальний розмір пенсії: 3741,48 грн;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 липня 2017 року;

розмір пенсії з надбавками: 3741,48 грн.

Після призначення пенсії ОСОБА_2 продовжив працювати.

З 01 квітня 2022 року на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 ГУ ПФУ в Донецькій області в автоматичному режимі провело перерахунок призначеної позивачу пенсії.

Рішення № 057250000055 (дата-час розрахунку: 25 травня 2022 року 21:29) свідчить, що перерахунок пенсії проведений, виходячи з таких показників:

шифр та вид пенсії: 103 пенсія за віком;

умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13, а) (робота за списком № 1);

середньомісячний заробіток: 10474,0000 грн;

дата перерахунку, вік, ознака роботи: 22 травня 2022 року, 55 років 09 місяців 05 днів, працює;

вид перерахунку: МП по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 44 роки 04 місяці 16 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 20 років 01 місяць 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 14 років 02 місяці 28 днів;

додаткові роки за список 1: 10 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: робота за списком № 1: 10 років 09 місяців 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,44333;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((532/100*12)*1): 0,44333;

01 квітня 2022 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (10474,00*0,44333): 4643,44 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років): 118,08 грн;

загальний розмір пенсії: 4761,52 грн;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 квітня 2022 року;

розмір пенсії з надбавками: 4761,52 грн.

На підставі розрахунку стажу (форма РС-право) суд встановив, що під час перерахунку пенсії з 01 квітня 2022 року пенсійний орган зарахував позивачеві періоди:

з 01 вересня 1981 року по 15 лютого 1984 року навчання у вищих/середніх навчальних закладах 02 роки 05 місяців 15 днів до страхового стажу;

з 16 лютого 1984 року по 19 липня 1984 року 00 років 05 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 20 липня 1984 року по 21 лютого 1985 року навчання у вищих/середніх навчальних закладах 00 років 07 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 квітня 1985 року по 14 травня 1985 року 00 років 01 місяць 12 днів до страхового стажу;

з 05 червня 1985 року по 27 липня 1987 року військова служба строкова 02 роки 01 місяць 20 днів до страхового стажу;

з 04 вересня 1987 року по 13 квітня 1988 року 00 років 07 місяців 10 днів до страхового стажу;

з 14 квітня 1988 року по 03 вересня 1990 року 02 роки 04 місяці 20 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 04 вересня 1990 року по 20 серпня 1992 року 01 рік 11 місяців 17 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 21 серпня 1992 року по 30 вересня 1996 року 04 роки 01 місяць 10 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 03 жовтня 1996 року по 31 липня 1997 року 00 років 09 місяців 29 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 21 вересня 1998 року по 19 березня 1999 року безробіття 00 років 05 місяців 29 днів до страхового стажу;

з 01 січня 2000 року по 31 грудня 2003 року 04 роки 00 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 01 квітня 2004 року по 05 квітня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 травня 2004 року по 05 травня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 червня 2004 року по 05 червня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 липня 2004 року по 05 липня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 серпня 2004 року по 05 серпня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 вересня 2004 року по 04 вересня 2004 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 01 жовтня 2004 року по 05 жовтня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 листопада 2004 року по 04 листопада 2004 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 01 грудня 2004 року по 05 грудня 2004 року 00 років 00 місяців 05 днів до страхового стажу;

з 01 січня 2005 року по 04 квітня 2005 року 00 років 03 місяці 04 дні до страхового стажу;

з 01 травня 2005 року по 04 травня 2005 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 01 червня 2005 року по 04 червня 2005 року 00 років 00 місяців 04 дні до страхового стажу;

з 01 липня 2005 року по 03 липня 2005 року 00 років 00 місяців 03 дні до страхового стажу;

з 01 серпня 2005 року по 20 грудня 2015 року 10 років 04 місяці 20 днів до страхового стажу;

з 21 грудня 2015 року по 29 грудня 2015 року 00 років 00 місяців 09 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 30 грудня 2015 року по 30 грудня 2015 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 31 грудня 2015 року по 30 червня 2017 року 01 рік 06 місяців 00 днів до страхового та до спеціального (пільгового) стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 01 липня 2017 року по 31 липня 2017 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 серпня 2017 року по 31 жовтня 2017 року 00 років 03 місяці 00 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований;

з 01 грудня 2017 року по 31 травня 2019 року 01 рік 06 місяців 00 днів до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Всього, за розрахунком пенсійного органу, страховий стаж позивача становить 34 роки 04 місяці 16 днів, додаткові роки за список № 1 10 років 00 місяців 00 днів, пільговий стаж за списком № 1 (роботи підземні, професії за постановою № 202) 10 років 09 місяців 27 днів.

При цьому, внаслідок перерахунку пенсії з 01 квітня 2022 року, проведеного в автоматичному режимі, період роботи позивача з 01 липня 2017 року по 31 травня 2019 року не був зарахований до спеціального (пільгового) стажу, а період роботи з 01 червня 2019 року по 28 лютого 2022 року не був зарахованій ні до страхового, ні до спеціального (пільгового) стажу через відсутність в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про сплату страхових внесків.

25 липня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело позивачу перерахунок пенсії у зв`язку з встановленням (зміною) групи інвалідності, (рішення від 25 липня 2022 року (дата-час розрахунку: 25 липня 2022 року 15:58)).

03 лютого 2023 року через вебпортал електронних послу Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Разом з цією заявою позивач надав заяву довільної форми, датовану 03 лютого 2023 року, в якій просив здійснити перерахунок розміру його пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 у зв`язку з набуттям ним стажу роботи 15 років в підземних умовах на посадах, передбачених Списком № 1; а також довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану відокремленим підрозділом «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» 27 січня 2023 року за № 09-23/131.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код 20453063) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

На підставі п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), за принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 лютого 2023 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Закарпатській області.

Матеріали пенсійної справи не містять рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 03 лютого 2023 року або про відмову у проведенні такого перерахунку.

Водночас в матеріалах пенсійної справи наявна службова записка відділу обслуговування громадян № 15 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Донецькій області, адресована управлінню контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Донецькій області, від 07 лютого 2023 року № 27910 про перевірку пільгової довідки ОСОБА_1 від 27 січня 2023 року № 09-23/131 за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2022 року та направлення результатів такої перевірки до відділу обслуговування громадян № 7 (сервісний центр).

Надані суду матеріали пенсійної справи позивача результатів перевірки не містять.

Також суд встановив, що 08 лютого 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 057250000055 (дата-час розрахунку: 08 лютого 2023 року 10:50) про перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії позивача проведений, виходячи з таких показників:

шифр та вид пенсії: 103 пенсія за віком;

умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 13 а) (робота за списком № 1);

середньомісячний заробіток: 10474,00000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи: 03 лютого 2023 року; 56 років 05 місяців 16 днів; працює;

вид перерахунку: у зв`язку з уточненням даних в ЕПС, 01 лютого 2023 року;

особливості: кандидат ІМП з 01 березня 2023 року по довічно;

інвалідність:

група інвалідності, причина: третя група, загальне захворювання;

серія та номер МСЕК: 12 ААВ № 547367;

дата встановлення інвалідності: 30 червня 2022 року;

період встановлення інвалідності: з 30 червня 2022 року по 30 червня 2024 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 44 роки 10 місяців 16 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 20 років 01 місяць 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 14 років 08 місяців 28 днів;

додаткові роки за Списком 1: 10 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: робота за Списком № 1: 10 років 09 місяців 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,44833;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((538/100*12)*1): 0,44833;

01 лютого 2023 року 30 червня 2024 року:

розмір пенсії за віком (ст. 27) (10474,00*0,544833): 4695,81;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років): 118,08;

загальний розмір пенсії: 4813,89;

місяць підвищення розміру пенсії: 01 лютого 2023 року;

розмір пенсії з надбавками: 4813,89 грн.

Розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про перерахунок пенсії від 08 лютого 2023 року свідчить, що пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року 00 років 06 місяців 00 днів до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований.

Всього, за розрахунком пенсійного органу, страховий стаж позивача склав 34 роки 10 місяців 16 днів; додаткові роки за Список № 1 10 років 00 місяців 00 днів; робота за Списком № 1 (роботи підземні, професії за постановою № 202 (25)) 10 років 09 місяців 27 днів.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача (вх. № 5481/8 від 11 квітня 2023 року) листом від 17 квітня 2023 року № 0500-0202-8/30815 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що з 08 серпня 2017 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

З 01 квітня 2022 року ОСОБА_1 автоматизованим способом проведений перерахунок пенсії відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 із зарахуванням страхового стажу, отриманого після попереднього перерахунку за даними персоніфікованого обліку.

Страховий стаж, врахований по 30 листопада 2019 року (по дату сплати страхових внесків) та обчислений відповідно до ст. 24 Закону №1058, склав 44 роки 10 місяців 16 днів, в тому числі за Списком № 1 10 років 09 місяців 27 днів.

Згідно і даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 враховані такі періоди роботи: з 14 квітня 1988 року по 30 вересня 1996 року; з 03 жовтня 1996 року по 31 липня 1997 року; з 21 грудня 2015 року по 29 грудня 2015 року; з 31 грудня 2015 року по 30 червня 2017 року.

03 лютого 2023 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач надав заяву № 358 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, до якої долучив довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 січня 2023 року № 09-23/131, за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2022 року.

ГУ ПФУ в Донецькій області вказало на те, що після попереднього перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 не минуло двох років, а тому право на наступний перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, отриманого після 30 листопада 2019 року, ОСОБА_1 набуде в травні 2024 року.

Також пенсійний орган покликався на норми ч. 3 ст. 44 та ст. 64 Закону № 1058 і зазначив, що після підтвердження достовірності видачі довідки від 27 січня 2023 року № 09-23/131 розмір пенсії ОСОБА_1 буде переглянуто незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог діючого законодавства.

Згідно з рішенням від 10 квітня 2023 року № 057250000055 (дата-час розрахунку 07 квітня 2023 року 11:24) про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з такого:

умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13а), (робота за Списком № 1);

дата перерахунку, вік, ознака роботи: 07 квітня 2023 року, 56 років 07 місяців 20 днів, працює;

вид перерахунку: у зв`язку з уточненням даних в ЕПС, 01 квітня 2023 року;

інвалідність:

група інвалідності, причина: третя група, загальне захворювання;

серія та номер МСЕК: 12 ААВ № 547367;

період встановлення інвалідності: з 30 червня 2022 року по 30 червня 2024 року;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний): 44 роки 10 місяців 16 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року: 20 років 01 місяць 18 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року: 14 років 08 місяців 28 днів;

додаткові роки за список № 1: 10 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: робота за списком № 1: 10 років 09 місяців 27 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності: 0,44833;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((538/100*12)*1): 0,44833;

01 квітня 2023 року 30 червня 2024 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (12537,38*0,44833): 5620,88 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років): 118,08 грн;

загальний розмір пенсії: 5738,96 грн;

місяць підвищення пенсії: 01 березня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками: 5738,96 грн.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), під час перерахунку пенсії з 01 квітня 2023 року пенсійний орган виходив з наявності у ОСОБА_1 страхового стажу 34 роки 10 місяців 16 днів, додаткових років за Список № 1 10 років 00 місяців 00 днів, пільгового стажу за Списком № 1 (роботи підземні, професії за постановою № 202) 10 років 09 місяців 27 днів.

З приводу періоду роботи з 01 липня 2017 року по 03 лютого 2023 року, на зарахування якого до спеціального (пільгового) стажу, претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи:

[…]

запис 21 21 грудня 2015 року на підставі наказу від 18 грудня 2015 року № 1975к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» державного підприємства «Селидіввугілля» електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті;

запис 22 з 18 липня 2017 року на підставі наказу державного підприємства «Селидіввугілля» від 23 травня 2017 року № 105 відокремлений підрозділ «Шахта «Росія» перейменований на відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля»;

запис 23 21 січня 2019 року на підставі наказу від 25 січня 2019 року № 103к позивач переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті;

[…]

запис 26 01 грудня 2022 року на підставі наказу від 30 листопада 2022 року № 1375к позивач переведений електрослюсарем (слюсарем черговим та з ремонту устаткування) 3 розряду.

Після 01 грудня 2022 року будь-яких інших записів про роботу позивача (переведення на іншу посаду, звільнення тощо) трудова книжка серії НОМЕР_3 не містить.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка видана відокремленим підрозділом «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» 27 січня 2023 року за № 09/23/13, ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» і за період з 01 жовтня 2016 року по 31 жовтня 2016 року 31 липня 2022 року виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією електрослюсар підземний дільниці КТ-1, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, від 24 червня 2016 року № 461.

Атестація робочих місць за умовами праці затверджена наказами від 03 квітня 2015 року № 80оп, від 03 квітня 2020 року № 46оп.

В довідці від 27 січня 2023 року № 09/23-131 наведені такі додаткові відомості про роботу ОСОБА_1 :

автобус 03 січня 2017 року, скасування автобусних маршрутів, заробітна плата виплачувалась в розмірі 2/3 ставки (окладу);

безкоштовні відпустки 2018 рік 3 дні (20, 21, 22 червня), 2019 рік 1 день (28 жовтня), 2020 рік 1 день (30 вересня), 11 днів (08 жовтня 18 жовтня), 2021 року 17 днів (08 серпня 25 серпня), 01 день (22 листопада), 2022 року 23 дні (01 серпня 31 серпня), 22 дні (01 вересня 30 вересня), 28 днів (01 жовтня 31 жовтня), 30 днів 01 листопада 30 листопада);

страйки 2018 рік 08 днів (04, 07, 08, 11, 12, 18, 19, 24 жовтня);

простій 2020 рік 01 день (30 березня), 10 днів (03 квітня 15 квітня), 02 дні (20, 21 червня) зупинення роботи підприємства через пандемію коронавірусної хвороби COVID-19, оплата 2/3 тарифної ставки;

простій 2022 рік 04 дні (24, 25, 27, 28 лютого), 07 днів (03, 04, 19, 20, 22, 23, 24 березня) у зв`язку з введенням воєнного стану, не вважається прогулом, оплата праці не проводилась.

Довідка видана на підставі табелю № 1625.

Позивачем надана історична довідка про реорганізацію (перейменування) відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» за період з 1961 року по 2020 рік, а також наказ відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» державного підприємства «Селидіввугілля» від 03 квітня 2015 року № 80от «Про затвердження переліку професій і посад, які дають право на пільгову пенсію за Списком № 1» та наказ відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 03 квітня 2020 року № 46оп «Про затвердження переліку професій і посад, які дають право на пільгову пенсію за Списком № 1».

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, сформовані станом на 07 лютого 2023 року, серед іншого, містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків за період роботи позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» (ідентифікаційний код 33621594).

За період роботи, на зарахування якого до спеціального (пільгового) стажу претендує позивач, а саме з 01 липня 2017 року по 03 лютого 2023 року, в системі персоніфікованого обліку наявна інформація:

про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків за період з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2019 року;

про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період з 01 грудня 2019 року по 31 липня 2022 року; відомості про сплату страхових внесків (єдиного внеску) за цей період відсутні;

за серпень 2022 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин 31; сума заробітку для нарахування пенсії 0,00 грн, страхові внески (єдиний внесок) не сплачені;

за вересень 2022 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин 30; сума заробітку для нарахування пенсії 1,66 грн, страхові внески (єдиний внесок) не сплачені;

за жовтень 2022 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин 31, сума заробітку для нарахування пенсії 0,00 грн, страхові внески (єдиний внесок) не сплачені;

за листопад 2022 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин 30, сума заробітку для нарахування пенсії 0,00 грн, страхові внески (єдиний внесок) не сплачені;

за грудень 2022 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин 31, сума заробітку для нарахування пенсії 6591,77 грн, страхові внески (єдиний внесок) не сплачені;

за період з 01 січня 2023 року по 03 лютого 2023 року (день звернення з заявою про перерахунок пенсії) будь-які відомості в системі персоніфікованого обліку станом на 07 лютого 2023 року були відсутні.

Індивідуальні відомості про застраховану особу також містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» з 01 липня 2017 року по 31 липня 2022 року, в тому числі у 2017 році 31 день липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день; у 2018 році 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 27 днів червня, 31 день липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня; у 2019 році 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня, 31 день серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня; у 2020 році 31 день січня, 29 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня, 31 день серпня, 29 днів вересня, 20 днів жовтня, 30 днів листопада, 31 день грудня; у 2021 році 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня, 13 днів серпня, 30 днів вересня, 31 день жовтня, 29 днів листопада, 31 день грудня; у 2022 році 31 день січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 30 днів квітня, 31 день травня, 30 днів червня, 31 день липня, за кодом підстави обліку ЗП3014А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, код підстави «ЗП3014А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, тобто станом на 03 лютого 2023 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2023 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

[…].

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […].

При цьому за правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за перерахунком пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Згідно з абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про […], перерахунок, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

Відповідно до абз. 7 п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами […].

Згідно з абз. 1 п. 2.7 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, […], надаються документи, передбачені пп. пп. 2-4 п. 2.1, п. 2.6 цього розділу.

В свою чергу, п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

[…]

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі Положення), а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

[…].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

[…].

Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про перерахунок пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про перерахунок пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли щодо бездіяльності, яку на думку позивача, допустив пенсійний орган під час розгляду заяви від 03 лютого 2023 року про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, і яка полягала у незарахуванні до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах за Списком № 1 періоду роботи з 01 липня 2017 року по 03 лютого 2023 року, а також в обчисленні розміру пенсії без застосування норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.

Суд встановив, що відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 для розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, яка подана 03 лютого 2023 року, за принципом екстериторіальності був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Закарпатській області.

Отже, для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, саме рішення (дії, бездіяльність) ГУ ПФУ в Закарпатській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Суд зауважує, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, в силу приписів ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 ГУ ПФУ в Закарпатській області зобов`язано було не пізніше 10 днів з дня надходження заяви ОСОБА_1 від 03 лютого 2023 року, всебічно, повно і об`єктивно розглянувши всі подані ним документи, а також матеріли пенсійної справи, прийняти одне з двох можливих рішень: 1) про перерахунок пенсії або 2) про відмову в перерахунку пенсії.

Однак жодного рішення, передбаченого абз. 1 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 лютого 2023 року ГУ ПФУ в Закарпатській області не прийняло.

Доводи ГУ ПФУ в Закарпатській області про те, що пенсійний орган вважав за необхідне перевірити достовірність відомостей, наведених в довідці від 27 січня 2023 року № 09-23/131, а тому не прийняв рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 лютого 2023 року, суд відхиляє, виходячи з таких міркувань.

Дійсно, ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 передбачає право пенсійного органу перевіряти обґрунтованість видачі роботодавцями документів та достовірність поданих ними відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Однак в такому випадку в силу положень абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 керівник ГУ ПФУ в Закарпатській області мав прийняти рішення про продовження строку розгляду документів позивача на строк проведення додаткової перевірки, але не більше ніж на 15 днів.

Проте докази прийняття ГУ ПФУ в Закарпатській області рішення про продовження строку розгляду поданих позивачем документів суду не надані.

В будь-якому випадку, з огляду на положення ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, навіть за умови проводження строку розгляду документів, на час звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом ГУ ПФУ в Закарпатській області зобов`язано було прийняти одне з рішень, передбачених абз. 1 ч. 5 ст. 45 Закону № 1058, за наслідками розгляду заяви від 03 лютого 2023 року, проте цього не зробило.

Отже, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС протиправною належить визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області, яка полягає у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року.

Щодо наявності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 з врахуванням страхового стажу, набутого з 01 березня 2022 року, суд зазначає таке.

Згідно з абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058).

За правилами абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абз. абз. 1-3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, що передбачено абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Згідно з абз. 6 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Суд встановив, що з 08 серпня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 і позивач продовжує працювати.

Належні та допустимі докази, які б свідчили, що продовж 2022 року ОСОБА_1 звертався до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, суду не надані.

Натомість суд встановив, що 25 травня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 057250000055 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2022 року на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (масовий перерахунок по стажу).

Внаслідок цього перерахунку пенсійний органа зарахував ОСОБА_1 до страхового стажу 34 роки 04 місяці 16 днів; додаткові роки за Список 1 10 років 00 місяців 00 днів; до пільгового стажу за Списком № 1 (роботи підземні, професії за постановою № 202) 10 років 09 місяців 27 днів.

Як наслідок, з 01 квітня 2022 року розмір пенсії позивача, обчислений без застосування ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склав 4761,52 грн; місяць підвищення розміру пенсії 01 квітня 2022 року.

При цьому, як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), страховий стаж ОСОБА_1 був врахований по 31 травня 2019 року включно.

Відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 20 червня 2018 року за № 714/32166, затверджений Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Порядок № 10-1).

Цей Порядок визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058, щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.

П. 3 Порядку № 10-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до п. 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене п. 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Суд зауважує, що автоматичний перерахунок пенсії без додаткового звернення особи здійснюється лише один раз на рік з 01 квітня. В інших випадках необхідною умовою для здійснення перерахунку пенсії по стажу є звернення особи.

Саме такий висновок наведений Верховним Судом в постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, та від 31 жовтня 2019 року у справі № 266/1994/17.

Як ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, так і п. 4 Порядку № 10-1 передбачають, що перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку.

Отже, страховий стаж повинен враховуватись станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, тобто, без березня цього року.

Додатковим підтвердженням обґрунтованості такого висновку є положення п. 6 Порядку № 10-1, яким також прямо передбачено, що при перерахунку пенсії пільговий стаж обчислюється по лютий місяць включно.

Таким чином, під час автоматичного перерахунку пенсії ОСОБА_1 без його додаткового звернення з 01 квітня 2022 року пенсійний орган мав врахувати страховий стаж по лютий місяць включно. Фактично ж пенсійний орган врахував страховий стаж по 31 травня 2019 року (дата, по яку були дані про сплату страхових внесків), та провів перерахунок із заробітної плати, з якої призначена пенсія.

При цьому суд зауважує, що правомірність рішень (дій, бездіяльності) пенсійного органу, прийнятих (вчинених/допущеної) під час автоматичного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2022 року позивачем не оскаржується та не є предметом спору у справі, що розглядається.

В подальшому з урахуванням даних про сплату страхових внесків, наявних в системі персоніфікованого обліку станом на 07 лютого 2023 року, ГУ ПФУ в Донецькій області, провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2023 року, зарахувавши до його страхового стажу період роботи з 01 червня 2019 року по 30 листопада 2019 року, про що свідчить рішення від 10 квітня 2023 року № 057250000055.

Як вже було вказано судом, при автоматичному перерахунку пенсії на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 страховий стаж має бути врахований станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок.

Незважаючи на це, період роботи позивача з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року до страхового стажу не зарахований внаслідок відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків.

03 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, вважаючи, що набув 15 років спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах за Списком № 1, а тому у нього виникло право на обчислення розміру пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345.

Однак, станом на 03 лютого 2023 року не пройшло двох років після попереднього перерахунку пенсії ОСОБА_1 по стажу, проведеного згідно з абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Оскільки з попереднього перерахунку пенсії по стажу минуло менше двох років, станом на 03 лютого 2023 року підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 із зарахуванням до його страхового стажу періоду з 01 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року не виникло.

Право на перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 виникне у ОСОБА_1 через два роки після попереднього перерахунку, який проведений з 01 квітня 2022 року, тобто в квітні 2024 року.

Суд встановив, що в період з 01 березня 2022 року по 30 листопада 2022 року ОСОБА_2 працював у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті, а з 01 грудня 2022 року на тому ж підприємстві електрослюсарем (слюсарем черговим та з ремонту устаткування).

Спеціальний (пільговий) стаж є складовою страхового стажу.

Отже, у зв`язку з відсутністю станом на 03 лютого 2023 року підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до його страхового стажу періоду з 01 березня 2022 року по 30 листопада 2022 року, також не було підстав для зарахування цього періоду до спеціального (пільгового) стажу.

Варто відзначити, що трудова книжка не містить записів про те, що в період з 01 грудня 2022 року по 03 лютого 2023 року ОСОБА_1 працював повний робочий день або не менше 80% робочого часу на підземних роботах.

За цих обставин пільговий характер роботи позивач в період з 01 грудня 2022 року по 03 лютого 2023 року потребує додаткового підтвердження шляхом надання довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як того вимагають норми п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637. Однак така довідка ні пенсійному органу, ні суду не була надана. До того ж в системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про спеціальний стаж позивача за цей період.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу, яка полягала у незарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах за Списком № 1 періоду з 01 березня 2022 року по 03 лютого 2023 року не підлягають задоволенню.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року, суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період з 21 грудня 2015 року ОСОБА_1 працював у відокремленому підрозділі «Шахта «Росія» державного підприємства «Селидіввугілля», який в подальшому перейменований у відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля», електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті; з 21 січня 2019 року по 30 листопада 2022 року на тому ж підприємстві електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті (записи №№ 21-26 в трудовій книжці).

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 період роботи з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2019 року до страхового стажу до спеціального (пільгового) стажу цей період не зарахований; період роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

Суд зауважує, що виконання позивачем робіт з повним робочим днем в шахті за професією «електрослюсар підземний», що передбачена як Списком № 1, так і постановою КМУ № 202, в період з 21 грудня 2015 року по 30 листопада 2022 року підтверджено належним чином оформленими записами в трудовій книжці, яка відповідно до ст. 48 КЗпП України, ст. 62 Закону № 1788 є основним документом про стаж.

Як наслідок, позивач не потребує підтвердження пільгового характеру роботи в цей період додатковими доказами, в тому числі довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

Крім того, індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж позивача за період роботи з липня 2017 року по липень 2022 року за кодом підстави «ЗП3014А1».

Разом з цим довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана відокремленим підрозділом «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» 27 січня 2023 року № 09-23/131, містить додаткові відомості про роботу позивача в період з 01 жовтня 2016 року по 31 липня 2022 року, в тому числі про дні простою та дні відпусток без збереження заробітної плати.

Так, в період з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року ОСОБА_1 перебував у відпустках без збереження заробітної плати (3 дні у червні 2018 року, 1 день в жовтні 2019 року, 1 день у вересні, 11 днів у жовтні 2020 року, 17 днів в серпні, 01 день в листопаді 2021 року).

В цей же період (з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року) мав місце простій 01 день у березні, 10 днів у квітні, 2 дні у червні 2020 рік зупинення роботи підприємства через пандемію коронавірусної хвороби COVID-19, оплата 2/3 тарифної ставки; 4 дні у лютому 2022 року у зв`язку з введенням воєнного стану, не вважається прогулом, оплата праці не проводилась.

Щодо наявності підставі для зарахування позивачу до спеціального пільгового (стажу), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, днів простою та відпустки без збереження заробітної суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 34 КЗпП України простій це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Згідно зі ст. 26 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР) за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Як свідчить роз`яснення Міністерства соціальної політики України, наведене у листі від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Це відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а.

Отже, позивач має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, днів відпустки без збереження заробітної плати та днів простою, за умови що 1) вони пов`язані з виробничою необхідністю та 2) не більше 1 місяця в календарному році.

Належні та допустимі докази, які б підтверджували пов`язаність днів відпусток без збереження заробітної плати та днів простою з виробничою необхідністю, суду не надані.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування до його спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1 п. а-в) періоду роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2019 року за виключенням днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Доводи ГУ ПФУ в Закарпатській області про те, що воно не приймало рішення про зарахування чи відмову у зарахуванні того чи іншого періоду роботи позивача до його спеціального (пільгового) стажу, оскільки вважало за необхідне перевірити достовірність відомостей, вказаних в довідці від 27 січня 2023 року № 09-23/131, суд відхиляє, виходячи з мотивів, наведених вище.

Суд погоджується з аргументом позивача про те, що його право на належне пенсійне забезпечення не може залежати від того, чи зміг пенсійний орган у встановлені законодавством строки провести перевірку відомостей, наведених в пільговій довідці, чи ні.

Крім того, в розпорядженні пенсійного органу були інші документи, які підтверджували пільговий характер роботи ОСОБА_1 , в тому числі трудова книжка та Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5).

З приводу наявності підстав для зарахування позивачеві до страхового та спеціального (пільгового) стажу періоду роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року суд зазначає таке.

Розглядаючи спеціальний (пільговий) стаж як складову страхового стажу, суд, передусім, має вирішити питання щодо наявності підстав для зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року до його страхового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону.

Відповідно до ст. 11 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно зі ст. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб […] здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду […]. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. […] Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. […] Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). […] Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. […].

Системний аналіз вказаних вище норм Закону № 1058 дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за н а я в н о с т і відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17.

Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про кількість днів трудових відносин, суму заробітку (доходу) для нарахування пенсії за період роботи позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року, а тому відсутність даних про сплату страхових внесків (єдиного) внеску за цей період не може бути підставою для позбавлення позивача права на зарахування цього періоду до страхового стажу.

Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року.

В період з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року ОСОБА_1 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті, що підтверджено записами в трудовій книжці, індивідуальними відомостями про застраховану особу, а також довідкою від 27 січня 2023 року № 09-23/131, а тому він має право на зарахування цього періоду до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) за виключенням днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Щодо наявності підстав для обчислення розміру пенсії позивача із застосуванням норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Закон № 345 спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях.

Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де:

ТП тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

В мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

При цьому, згідно з абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом, а відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а навів такі висновки:

«[…]

24. Аналізуючи згадані вище положення законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

[…]».

Суд встановив, що під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган не застосовував норми абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 1058, виходячи з того, що його спеціальний (пільговий) стаж на підземних роботах за Списком № 1 становить 10 років 09 місяців 27 днів.

При цьому, пенсійний орган протиправно не зарахував ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу періоди роботи з видобутку вугілля на підземних роботах повний робочий день за професією, що передбачена Списком № 1, з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року (за виключенням днів відпусток без збереження заробітної плати та простою).

Отже, у разі, якщо тривалість спеціального (пільгового) стажу позивача з урахуванням протиправно не зарахованого періоду роботи з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року (за виключенням днів відпусток без збереження заробітної плати і простою) становитиме 15 років і більше, ОСОБА_1 матиме право на обчислення розміру його пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345 та абз. 1 ч. 3 ст. 28 Закону № 1058.

У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Закарпатській області зазначає, що не зарахувало позивачу до спеціального (пільгового) стажу періоди його роботи через відсутність результатів перевірки достовірності довідки від 27 січня 2023 року № 09-23/131.

При цьому, ГУ ПФУ в Закарпатській області не здійснювало перерахунок пенсії ОСОБА_1 за його заявою від 03 лютого 2023 року та не проводило розрахунок її розміру.

Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Закарпатській області, яка полягала у проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1 з порушенням вимог ст. 8 Закону № 345, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, та відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС, бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області, яка полягала у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року, підлягає визнанню протиправною.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Закарпатській області:

1. зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року;

2. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), період роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року за виключенням днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;

3. провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком за його заявою від 03 лютого 2023 року із зарахуванням:

до страхового стажу періоду роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року;

до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), періоду роботи з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року за виключенням днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Закарпатській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року та мав прийняти рішення за наслідками її розгляду.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Закарпатській області суд покладає обов`язок зарахувати відповідні періоди роботи до страхового та спеціального (пільгового) стажу та провести перерахунок пенсії.

В даному випадку для встановлення належного відповідача визначальним є те, структурний підрозділ якого пенсійного органу розглядав заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року, а не те, в якому пенсійному органі перебуває електронна пенсійна справа заявника, чи де проживає заявник.

ГУ ПФУ в Донецькій області не було визначено для розгляду заяви позивача від 03 лютого 2023 року, а тому відсутні правові та фактичні обставини для визнання протиправними його дій (рішень) чи бездіяльності та для покладання на нього обов`язку зарахувати певні періоди роботи до страхового та спеціального (пільгового) стажу заявника і провести перерахунок пенсії.

Суд зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення пенсії.

Норми п. 4.10 Порядку № 22-1 передбачають передачу електронної пенсійної справи від «органу, що призначає пенсію», який розглядав заяву про призначення пенсії, до «органу, що призначає пенсію», за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про перерахунок пенсії.

Як наслідок, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області слід відмовити.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати до його спеціального (пільгового) стажу інших періодів роботи задоволенню не підлягають з підстав, які зазначені судом вище.

Суд звертає увагу позивача на те, що суд розглядає адміністративні справи в м е ж а х позовних вимог; кожна особа, яка звернулась за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. ч. 2, 3 ст. 9 КАС).

Виходячи з цього, суд перевірив правомірність дій (бездіяльності) пенсійного органу щодо зарахування до спеціального (пільгового) стажу ОСОБА_1 тільки тих періодів, які позивач зазначив в позовній заяві, та вийшов за межі позовних вимог лише в тій частині, яка необхідна для повного та ефективного захисту порушеного права позивача.

Водночас перевірка правильності обчислення страхового та спеціального (пільгового) стажу позивача за в е с ь період його трудової діяльності перебуває поза межами предмета спору у цій справі.

Щодо посилання відповідача 2 на те, що заява ОСОБА_1 була опрацьована спеціалістом ГУ ПФУ в Закарпатській області та перевірена спеціалістом ГУ ПФУ в Чернівецькій області суд зазначає таке.

П. 4.2 Порядку № 22-1 передбачає визначення за принципом екстериторіальності органу, що призначає пенсію, для розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії. У спірних правовідносинах таким органом є ГУ ПФУ в Закарпатській області, який і несе відповідальність за розгляд заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року.

Аналіз положень Закону № 1058 та Порядку № 22-1 зумовлює висновок, що дії посадових осіб інших органів, що призначають пенсію, в тому числі ГУ ПФУ в Чернівецькій області, ніж орган, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, не створюють для ОСОБА_1 правових наслідків та не потребують оцінки суду.

Запроваджені Пенсійним фондом України внутрішні процедури перевірки заяв про призначення (перерахунок) пенсії або рішень (дій) одного органу, що призначає пенсію, іншим пенсійним органом, не створюють для заявників правових наслідків та не впливають на оцінку судом спірних правовідносин.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду про часткове задоволення позову не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн (квитанція від 17 квітня 2023 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код: 20453063, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яка полягає у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), період роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року за виключенням днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком за його заявою від 03 лютого 2023 року

із зарахуванням:

до страхового стажу періоду роботи з 01 грудня 2019 року по 28 лютого 2022 року;

до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), періоду роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті з 01 липня 2017 року по 28 лютого 2022 року за виключенням днів, днів простою та відпусток без збереження заробітної плати, зазначених в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 27 січня 2023 року № 09-23/131 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній,

та з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 09 червня 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко

Джерело: ЄДРСР 111496093
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку