open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 925/53/23
Моніторити
Судовий наказ /01.09.2023/ Господарський суд Черкаської області Судовий наказ /01.09.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /24.07.2023/ Північний апеляційний господарський суд Ухвала суду /29.06.2023/ Північний апеляційний господарський суд Ухвала суду /20.06.2023/ Північний апеляційний господарський суд Рішення /23.05.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /27.04.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /19.04.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /01.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.02.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /31.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /03.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /03.01.2023/ Господарський суд Черкаської області
emblem
Справа № 925/53/23
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Судовий наказ /01.09.2023/ Господарський суд Черкаської області Судовий наказ /01.09.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /24.07.2023/ Північний апеляційний господарський суд Ухвала суду /29.06.2023/ Північний апеляційний господарський суд Ухвала суду /20.06.2023/ Північний апеляційний господарський суд Рішення /23.05.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /27.04.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /19.04.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /01.03.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.02.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /31.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /16.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /03.01.2023/ Господарський суд Черкаської області Ухвала суду /03.01.2023/ Господарський суд Черкаської області

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/53/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, із секретарем судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом заступника керівника Черкаської обласної прокуратури в інтересах держави у особі позивачів:

1) Державної екологічної інспекції Центрального округу, м.Полтава, вул.Коцюбинського,6;

2) Єрківської селищної ради, Черкаська область, Звенигородський район, смт.Єрки, вул.Чорновола,2

до Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м.Черкаси, бульв.Шевченка,389

про стягнення 12373779,60 грн збитків,

за участю повноважних представників сторін:

від прокуратури: Чустрак Д.В. прокурор відділу - за посадою;

від позивача-1: Александрова С.В. самопредставництво в режимі ВКЗ;

від позивача-2 та відповідача участі не брали.

Заступник керівника Черкаської обласної прокуратури звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі позивачів: Державної екологічної інспекції Центрального округу та Єрківської селищної ради до Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" з вимогами про стягнення 12373779,60 грн збитків навколишньому природному середовищу, заподіяних протиправним видобутком надр, а також відшкодування судових витрат.

Короткий опис руху справи:

Ухвалами суду: від 03.01.2023 відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 31.01.2023; від 31.01.2023 у зв`язку з відключенням електроенергії в м.Черкаси проведення підготовчого засідання відкладено на 16.02.2023. 16.02.2023 за вх.№2600/23 до суду надійшло клопотання відповідача від 15.02.2023 №61/11 про зупинення розгляду справи (провадження у справі) до закінчення розгляду Катеринопільським районним судом кримінальної справи №698/696/22 за обвинуваченням директора Єрківського кар`єру Вайвали В.С. у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України, мотивоване тим, що при розгляді кримінальної справи будуть встановлені фактичні обставини, які матимуть значення при вирішенні даного господарського спору.

Ухвалою суду від 16.02.2023 у задоволенні клопотання відповідача від 15.02.2023 №61/11 (вх.суду №2600/23 від 16.02.2023) про зупинення провадження у справі (розгляду справи) відмовлено; підготовче засідання відкладено на 01.03.2023.

01.03.2023 за вх.№34740/23 від відповідача надійшло клопотання від 28.02.2023 №78/11 про передачу даної справи до Господарського суду міста Києва для її розгляду в межах справи №925/1630/20 про банкрутство Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".

Ухвалами суду: від 01.03.2023 клопотання відповідача про передачу справи 925/53/23 до Господарського суду міста Києва для її розгляду в межах справи №925/1630/20 про банкрутство Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" прийнято до провадження; проведення підготовчого засідання відкладено на 16.03.2023; від 16.03.2023 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 29.03.2023; від 29.03.2023 проведення підготовчого засідання відкладено на 19.04.2023; від 19.04.2023 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача від 18.04.2023 №140/11 (вх.суду №6499/23 від 18.04.2023) про витребування оригіналів документів, приєднаних заступником керівника Черкаської обласної прокуратури до позовної заяви; відмовлено у задоволенні клопотання відповідача від 28.02.2023 №78/11 (вх.суду №34740/23 від 01.03.2023) про передачу справи до провадження в межах справи №925/1630/20 про банкрутство ДП "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"; продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів; відкладено проведення підготовчого засідання на 27.04.2023.

18.04.2023 за вх.№6499/23 до суду надійшло клопотання відповідача від 18.04.2023 №140/11 про витребування оригіналів документів, долучених заступником керівника Черкаської обласної прокуратури до позовної заяви, що розглядається судом, та відкладення у зв`язку з цим підготовчого засідання на іншу дату. Клопотання мотивоване тим, що позовні вимоги прокурора ґрунтуються виключно на доказах і матеріалах, які є предметом дослідження кримінального провадження №12021250360000562, відкритого 26.05.2021 за обвинуваченням директора Філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" Вайвали В.С. у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України, стороною якого ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" не є, а отже і не має можливості ознайомитись з ними; що до у додатках до позовної заяви, направленої прокурором на адресу відповідача, відсутній висновок експерта від 10.06.20522 №825/22-23, на який прокурор посилається при визначенні розміру позовних вимог; що вказане унеможливлює надання належної оцінки визначеному прокурором розміру заподіяної шкоди.

Ухвалою суду від 27.04.2023 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача від 18.04.2023 №140/11 (вх.№6499/23 від 18.04.2023); закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання 23.05.2023.

Сторони (позивач-2 та відповідач) були належним чином повідомлені про дату, час та місце цього засідання.

Так, ухвала суду від 27.04.2023 була направлена за адресою місцезнаходження позивача-2 (Єрківської селищної ради), зареєстрованою у встановленому законом порядку (вказана адреса міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), оскільки цією особою іншої адреси суду не повідомлено. Згідно з даними сайту ПАТ "Укрпошта" http://services.ukrposhta.ua/ bardcodesingle/ та списком згрупованих поштових відправлень суду від 01.05.2023 поштове відправлення за штриховим кодовим ідентифікатором №1801605529107 (ухвала суду від 27.04.2023) вручена позивачу-2 06.05.2023.

Також, у справі наявна розписка відповідача від 23.05.2023 (т.2 а.с.47) про інформованість про дату, час та місце цього засідання.

Однак позивач-2 та відповідач участі представників у судове засідання не забезпечили, про причини їх неявки до суду не повідомили; на виконання ухвал суду позивач-2 пояснень по суті спору не направив.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з`явились.

У ході дослідження матеріалів справи судом здійснено огляд наданих позивачем на вимогу суду оригіналів документів, які після цього йому повернені. Установлено, що наявні у справі копії цих документів відповідають оригіналам.

Прокурор у позовній заяві (т.1 а.с.1-137), відповіді на відзив від 15.03.2023 №12-380вих-23 (вх.суду №4408/23 від 16.03.2023, т.1 а.с.204-219) та у судових засіданнях вимоги підтримав і пояснив, що:

позовні вимоги обґрунтовані порушенням економічних інтересів держави шляхом завдання збитків державі внаслідок незаконного видобування відповідачем протягом 2019 року (в період зупинення дії Спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля /екологічної експертизи/, актуального відкоригованого та затвердженого в установленому порядку проекту на розробку і рекультивацію родовища) із залученням на підставі договору підряду на проведення вибухових робіт від 03.01.2017 №39 ПрАТ "Украгровибухпром", 4200 метрів кубічних корисних копалин (гнейсу), які відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення;

відповідно до висновку інженерно-екологічної експертизи від 10.06.2022 №825/22-23 розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами (гнейсом) Філією "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за вказаний період становить 12373779,60 грн, та відноситься до тяжких наслідків;

відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю;

в діях відповідача наявні усі підстави для покладення на нього відповідальності за заподіяну шкоду: протиправна поведінка, яка полягає у здійсненні видобування корисних копалин працівниками підприємства за допомогою устаткування, яке належить підприємству, за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (самовільне користування надрами); завдана шкода, яка обрахована відповідно до Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.08.2011 №303, та підтверджена висновком судової інженерно-екологічної експертизи від 10.06.2022 №825/22-23; причинно-наслідковий зв`язок, що виражений у заподіянні вказаної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача; вина відповідача, що доводиться наданими суду доказами, зокрема, графічними матеріалами;

органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах є Державна екологічна інспекція Центрального округу, разом з тим, володіючи відповідними повноваженнями та достовірно знаючи про факти порушення з боку Філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", Екологічна інспекція самостійно наміру вжити заходів, спрямованих на захист порушених інтересів держави, не виявила. Таким чином, підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка Державної екологічної інспекції Центрального округу та її бездіяльність;

про заподіяну шкоду державі внаслідок незаконного видобування надр прокурору стало відомо за результатами проведеної 10.06.2022 судової інженерно-екологічної експертизи та збору інших матеріалів у ході досудового розслідування кримінального провадження №12021250360000562. Оскільки позивачі (Державна екологічна інспекція Центрального округу та Єрківська селищна рада) процесуального статусу у вище вказаному кримінальному провадженні не мали і з результатами проведеної 10.06.2022 судової інженерно-екологічної експертизи ознайомлені не були, то про даний факт їм стало відомо лише з листів прокурора від 06.10.2022 та 06.12.2022. За вказаних обставин доводи відповідача щодо пропуску прокурором строку звернення до суду за захистом порушеного права є безпідставними та необґрунтованими;

оскільки незаконне видобування корисних копалин відбулось на земельній ділянці державної форми власності, яка розташована на території Єрківської селищної ради Черкаської області, то відповідно до ст.69-1 Бюджетного кодексу України матеріальна шкода, заподіяна самовільним видобуванням корисних копалин, підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі на рахунок спеціального фонду бюджету Єрківської селищної ради Черкаської області;

оскільки предметом даного позову є стягнення збитків, завданих кримінальним правопорушенням передбаченим ч.4 ст.240 КК України у кримінальному провадженні від 26.05.2021 №12021250360000562, то прокурор, як позивач у справі про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, звільнений від сплати судового збору відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Відповідач у відзиві на позов від 28.02.2023 №76/11 (вх.суду №3469/23 від 01.03.2023, т.1 а.с.182-186) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив, і пояснив, що:

вина відповідача у заподіянні шкоди позивачем не доведена. Оскільки рішення за результатами розгляду кримінальної справи №12021250360000562 від 26.05.2021, відкритої за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України, не прийнято, - звернення прокурора із позовом про стягнення шкоди, заподіяної вказаним кримінальним правопорушенням, - є передчасним, надуманим і безпідставним;

у заступника керівника Черкаської обласної прокуратури відсутні будь-які правові підстави для звернення до суду із даним позовом, оскільки уповноваженим державою органом - Державною екологічною інспекцією Центрального округу- наміру самостійно вжити заходів на захист порушених інтересів держави виявлено не було. Крім того, прокурором до позовної заяви не подано доказів звернення з відповідними запитами до Державної екологічної інспекції Центрального округу та Єрківської селищної ради, до компетенції якої також віднесено виконання зазначеної функції, та отримання останніми відповідних запитів;

прокурор вказує, що незаконне видобування корисних копалин відповідачем відбувалось протягом 2019 року (зокрема шляхом вибуху - 23.04.2019) на території Єрківської селищної громади, а отже останній достеменно було відомо про проведення зазначених робіт і саме із зазначеної дати (23.04.2019) слід вираховувати початок строку, коли позивачеві стало відомо про порушення прав та охоронюваних законом інтересів, спричинених видобуванням корисних копалин. З огляду на викладене, а також враховуючи, що позивач звернувся до суду із позовом лише у січні 2023 року (тобто із порушенням встановленого законом строку позовної давності), заяви про поновлення строку звернення за захистом порушеного права до суду не подав, - у задоволенні позову слід відмовити з підстав порушення встановленого законом строку позовної давності.

Позивач-1 у клопотанні від 31.01.2023 (вх.суду №1641/23 від 31.01.2023, т.1 а.с.161) та його представник у судових засіданнях позовні вимоги прокурора підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Позивач-2 відповіді на відзив до суду не подав.

Відповідно до ст.233, 240 ГПК України у судовому засіданні 14.02.2023 проголошено та приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

19.09.2008 Державною службою геології та надр України на підставі наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.05.2017 №197 та протоколу Комісії з питань погодження надання надр у користування Мінприроди від 17.05.2017 №21 (підпункт 8 пункту 3) Дочірньому підприємству "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" видано спеціальний дозвіл на користування надрами №4702 (т.1 а.с.85), зокрема, видобування гнейсів, придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового, піску та відсіву від дроблення гнейсів, що придатні для рекультивації, благоустрою та планування в Єрківському родовищі площею 28,9 га, розташованому на південно-східній околиці смт.Єрки Катеринопільського району Черкаської області.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 19.08.2022 №307876586 та №307876537 (т.1 а.с.74-77) земельні ділянки кадастровий номер 7122255400:03:002:0002 площею 25,6257 га та кадастровий номер 7122255400:04:002:0231 площею 1,4305 га (власник: Єрківська селищна рада; форма власності: комунальна) надано у постійне користування під існуючим комплексом будівель і споруд для розробки Єрківського родовища гнейсів, правокористувач: ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

03.01.2017 між Філією "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" в особі начальника філії Вайвали В.С. (замовник) та Приватним акціонерним товариством "Украгровибухпром" (підрядник) укладено договір підряду №39 на проведення вибухових робіт в Єрківському спецкар`єрі Катеринопільського району Черкаської області (т.2 а.с.13-20).

Згідно з листом Державної служби геології та надр України від 26.05.2022 (т.1 а.с.133-134):

17.10.2017 у зв`язку із непроведенням повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин наказом Державної служби геології та надр України №449 було зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702, наданого ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

22.12.2018 наказом Державної служби геології та надр України №507 дату зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 відтерміновано до 15.01.2019.

У подальшому, до наказу Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 №449 наказами від 23.04.2019 №125 та від 10.06.2021 №436 вносились зміни в частині доповнення підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 у зв`язку із виявленням додаткових порушень та надавались терміни для усунення порушень.

Суд враховує, що дія спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 для відповідача зупинена з 15.01.2019.

Станом на 20.05.2022 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" не надано матеріалів на підтвердження факту усунення наступних порушень: відсутній акт про передачу розвіданого Єрківського родовище гнейсів та піску для подальшого промислового освоєння (протокол ДКЗ України від 23.05.2019 №4790); не виконується пункт 32 Програми робіт з видобування гнейсів і пісків Єрківського родовища в частині коригування та затвердження проекту на розробку і рекультивацію родовища в порядку встановленому законодавством; не отримано висновок з оцінки впливу довкілля (проведення державної екологічної експертизи) під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища; не забезпечене раціональне, комплексне використання та охорону надр Єрківського родовища гнейсів та пісків від затоплення та обводнення, а саме кар`єрне поле родовища затоплено водою.

16.10.2020 між Державною службою геології та надр України (Держгеонадра) та Дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України" (надрокористувач) укладено угоду №4702 (в новій редакції) (т.1 а.с.111) про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин за умовами якої Держнадрами надано надрокористувачу право тимчасового користування ділянкою надр (місцезнаходження Черкаська область, Катеринопільський район, південно-східна околиця смт.Єрки) з метою видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) протягом строку дії дозволу, визначеного в Програмі робіт з видобування корисних копалин (додаток 2 та невід`ємна частина цієї угоди).

29.03.2021 за результатами проведеного Центральним міжрегіональним відділом департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання Дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр складено акт №06-02/27/2021-12/п(35) (т.1 а.с.87), в якому зафіксовано наявність порушень вимог законодавства, зокрема:

"п.2 вимоги законодавства, які було порушено: п.1 ч.1 ст.24, ч.1,2 ст.51 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615, абз.4 ч.1 ст.24 ЗУ №1127 не виконується пункт 2 Програми робіт з видобування гнейсів і пісків Єрківського родовища в частині коригування та затвердження проекту на розробку та рекультивацію родовища в порядку встановленому законодавством (термін виконання 4 кв. 2020), чим не виконано припис органів державного нагляду (контролю) від 05.10.2018 №1011-14/06 щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування в установлені строки ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.3 вимоги законодавства, які було порушено: ст.15-1, ч.1,2 ст.24 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615 не отримано висновок оцінки впливу на довкілля (державну екологічну експертизу) під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища, чим не виконано пункти 1 та 6 особливих умов спеціального дозволу користування надрами №4702 від 19.09.2008 в частині дотримання вимог Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.6 вимоги законодавства, які було порушено: абз.3 ст.56 Кодексу України про надра, абз.8 п.2 Постанови Кабінету міністрів України №615 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 не зупинив проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбаченої спеціальним дозволом на користування надрами. ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у період з 15.01.2019 до 18.03.2021 відповідно до маркшейдерської, технічної, обліково-контрольної документації, а саме: "Книги обліку руху гірничої маси", звітного балансу запасів корисних копалин за 2019 рік та довідки від 26.03.2021 №168/11 проводив видобування корисних копалин (гнейсів) Єрківського родовища в об`ємі 4,2 тис.куб.м ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами",

та внесено припис від 29.03.2021 №381-14/06 (т.1 а.с.102-104), яким зобов`язано ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у строк до 29.04.2021 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

09.07.2021 за вих.№375/04 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на адресу Державної служби геології та надр України та Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України направлено повідомлення про вжиті заходи щодо усунення порушень, виявлених комісією Центрального міжрегіонального відділу департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України, зокрема:

"п.2. Розпочато роботи по коригуванню Технічного проекту "Розробка Єрківського родовища гнейсів і пісків в Звенигородському (бувшому Катеринопільському) районі Черкаської області" згідно з договором від 05.04.2021 №71 між ДП "Черкаський облавтодор" та Черкаським ВКП ДП "Укрдіпродор";

п.3. Розпочато роботи по отриманню висновку з оцінки впливу на довкілля під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища згідно договору від 06.04.2021 №0604 між ДП "Черкаський облавтодор" та ТОВ "Аквалофт", в якому вказаний термін виконання 4 місяці, достроково отримати дозвіл не є можливим, оскільки тільки опублікування в засобах масової інформації та громадські слухання проводяться 30 днів;

п.6. Видано наказ про категоричну заборону видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) на Єрківському родовищі до поновлення дії спеціального дозволу №4702 від 19.08.2008",

а також заявлено клопотання про відтермінування виконання припису до 31.12.2021 з огляду на строки процедури отримання висновку з оцінки впливу на довкілля під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин.

Згідно з довідками Державного підприємства "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 26.03.2021 №168/11 та від 26.11.2021 №117 (т.1 а.с.109-110) про видобуток корисних копалин по Єрківському родовищу гнейсів та пісків у 2019 році підприємством видобуто 4,2 тис.куб.м гнейсів та реалізовано 17,4 тис.куб.м; у 2020 та 2021 роках видобуток не проводився.

26.05.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне провадження №12021250360000562 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України, щодо директора філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" Вайвали В.С.

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 30.12.2022 (т.1 а.с.24-25): " ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" упродовж 2019 року, достовірно знаючи про відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля (державної екологічної експертизи), актуального відкоригованого та затвердженого в установленому законодавством порядку проекту на розробку і рекультивацію родовища, організував виробничо-господарську діяльність Філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" щодо видобування корисних копалин із залученням ПрАТ "Украгровибухпром", що призвело до незаконного видобування, в тому числі шляхом вибуху, проведеного 23.04.2019, протягом 2019 року 4200 кубічних метрів корисних копалин (гнейс), які відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827, відносяться до копалин загальнодержавного значення".

На виконання постанови старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області капітана поліції Сергєєвої О.Є. від 06.05.2022 експертом Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Н.Голубєвою за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи у кримінальному провадженні №12021250360000562 складено висновок від 10.06.2022 №825/22-23 (т.2 а.с.27-29) про те, що розмір збитків, заподіяних державі внаслідок підтвердження факту порушення ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" вимог природоохоронного законодавства (самовільного користування надрами /гнейси/) у період з 01.01.2019 до 01.01.2020, становить 12373779,60 грн.

За наслідками розслідування 28.09.2022 кримінальне провадження №12021250360000562 направлено до суду з обвинувальним актом.

06.10.2022 Черкаською обласною прокуратурою за результатами дослідження у кримінальному провадженні №12021250360000562 обставин порушення встановлених правил охорони надр службовими особами виробничого підрозділу "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", а також висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 10.06.2022 №825/22-23 про розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами за період 2019 року (12373779,60 грн) на адресу Державної екологічної інспекції Центрального округу направлено запит №12-545вих-22 (т.1 а.с.142) щодо намірів вжиття Інспекцією заходів по стягненню вищезазначених збитків.

Разом з тим Державна екологічна інспекція Центрального округу не виявила наміру вжити самостійних заходів на захист порушення інтересів держави.

06.12.2022 запит аналогічного змісту (№12-668вих-22, т.1 а.с.144-145) направлено Черкаською обласною прокуратурою і на адресу Єрківської селищної ради та отримано від останньої відповідь від 21.12.2022 №173 (т.1 а.с.146), що Єрківська селищна рада до суду із позовом про стягнення шкоди, завданої внаслідок самовільного користування надрами Філією "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у розмірі 12373779,60 грн не зверталась; що у зв`язку із відсутністю спеціаліста з даного питання для самопредставництва селищна рада просить прокурора представляти її інтереси в суді.

28.12.2022 Черкаська обласна прокуратура листом №12-753вих-22 (т.1 а.с.147) повідомила Державну екологічну інспекцію Центрального округу та Єрківську селищну раду про направлення до Господарського суду Черкаської області позовної заяви в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу та Єрківської селищної ради про стягнення з ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" шкоди, заподіяної внаслідок самовільного користування надрами (гнейси) у розмірі 12373779,60 грн, для розгляду судом.

Позивач-1 вимоги підтримав.

Позивач-2 позиції щодо позову не висловив. Разом з тим, у справі міститься лист Єрківської селищної ради від 21.12.2022 №173, адресований Прокуратурі Черкаської області, в якій селищна рада вказала, що не зверталась із позовом про стягнення шкоди, завданої внаслідок самовільного користування надрами Філією "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у розмірі 12373779,60 грн з огляду на відсутність спеціаліста з даного питання для самопредставництва. Крім того, лист містить клопотання селищної ради про представництво прокурором її інтересів в суді.

Відповідач у відзиві на позов та його представник у судових засіданнях проти задоволення вимог заперечив з підстав їх необґрунтованості, надуманості та недоведеності, доказів відшкодування державі шкоди (збитків), завданої самовільним користуванням надрами (гейсами) не надав.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Щодо статусу прокурора в господарському процесі.

Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов`язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Позов пред`явлено прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу та Єрківської селищної ради.

Щодо статусу юридичної особи та органу влади у позивачів:

А) Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (п.1); основними завданнями Держекоінспекції є: /.../ здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: /.../ охорони земель, надр (п.п.2 п.2); Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо /.../ використання та охорони надр (абз.2 п.п."б" п.4).

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2021 №250, Державна екологічна інспекція Центрального округу (далі Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Полтавської та Черкаської областей (п.1 розд.1); основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Полтавської та Черкаської областей (п.3 розд.1); здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо використання та охорони надр (п.п.2 п.2 розд.2); проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробовування) (п.3 розд.2); вживає відповідно до закону заходів щодо припинення самовільного користування надрами /.../ (п.11 розд.2). Держекоінспекція є самостійною юридичною особою з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесенням даних в ЄДРПОУ.

На запит прокуратури від 06.10.2022 №12-545вих-22 щодо намірів Державної екологічної інспекції Центрального округу стягнення з ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" шкоди, заподіяної внаслідок самовільного користування надрами (гнейси), Інспекцією наміру вжити самостійних заходів на захист порушення інтересів держави не виявлено.

З огляду на викладене, суд вважає Державну екологічну інспекцію Центрального округу належним позивачем у даній справі.

Б) Єрківська селищна рада є органом місцевого самоврядування, діяльність якого регламентована приписами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Та самостійною юридичною особою за Законом, з присвоєнням ідентифікаційного коду та з внесенням даних в ЄДРПОУ.

Шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, відповідно до ст.47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, підлягає стягненню та зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища відповідних сільських рад, на території яких вчинено порушення, для подальшого перерозподілу у автоматичному режимі між бюджетами відповідних рівнів. Отже, завдані природним ресурсам збитки відшкодовуються шляхом перерахування коштів на єдиний розподільчий казначейський рахунок виконавчого органу відповідної місцевої ради, на адміністративній території якої скоєно правопорушення (у даному випадку, Єрківської селищної ради Черкаської області) на користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби України в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у співвідношенні, визначеному ч.1 ст.29, п.1 ч.2 ст.67-1 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України.

Таким чином, матеріальна шкода, заподіяна самовільним видобуванням ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" корисних копалин, підлягає стягненню з останнього на рахунок спеціального фонду Єрківської селищної ради Черкаської області.

На запит прокуратури від 06.10.2022 №12-668вих-22 щодо намірів вжити заходів стягнення з ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" шкоди, заподіяної внаслідок самовільного користування надрами (гнейси), Єрківська селищна рада Черкаської області вказала на відсутність спеціаліста з даного питання для самопредставництва та просила прокурора представляти її інтереси в суді.

З огляду на викладене, суд вважає Єрківську селищну раду Черкаської області належним позивачем у даній справі.

Пасивна позиція зазначених вище уповноважених органів не відповідає вимогам законодавства, положенням ЦК України про самозахист права та свідчать про невиконання ними своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний винятковий випадок, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженими органами функцій із їх захисту, та є підставою для застосування та здійснення представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Державної екологічної інспекції Центрального округу, Єрківської селищної ради Черкаської області.

З огляду на викладене, прокурор належно та підставно звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу з метою відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування надр за відсутності передбаченої законом дозвільної документації.

Така позиція підтверджена Верховним Судом. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Щодо статусу відповідача в процесі.

Відповідач є самостійною юридичною особою, суб`єктом господарювання на ринку будівельних матеріалів та дорожнього будівництва України, з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Прокурор звернувся до суду із позовом, в якому просить суд стягнути з Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користь державного бюджету через Єрківську селищну раду Черкаської області шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок незаконного видобування корисних копалин у розмірі 12373779,60 грн.

Дію спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702, виданого Державною службою геології та надр України Дочірньому підприємству "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (зокрема на видобування гнейсів, придатних для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового, пісків та відсівів від дроблення гнейсів придатних для рекультивації, благоустрою та планування в Єрківському родовищі площею 28,9 га, розташованому на південно-східній околиці смт.Єрки Катеринопільського району Черкаської області) у зв`язку із непроведенням повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин наказом Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 №449 - зупинено.

22.12.2018 наказом Державної служби геології та надр України №507 дату зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 відтерміновано до 15.01.2019, а у подальшому до наказу Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 №449 наказами від 23.04.2019 №125 та від 10.06.2021 №436 вносились зміни в частині доповнення підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 у зв`язку із виявленням додаткових порушень та надавались терміни для усунення цих порушень, які згідно з інформацією Державної служби геології та надр України від 26.05.2022 (т.1 а.с.133-134) станом на 26.05.2022 усунуто не було.

Тож відповідач, не маючи спеціального дозволу на користування надрами, протягом 2019 року здійснив незаконне видобування 4200 метрів кубічних корисних копалин (гнейсів), в тому числі шляхом вибуху, проведеного 23.04.2019 із залученням ПрАТ "Украгровибухпром" (на підставі договору підряду від 03.01.2017 №39 на проведення вибухових робіт).

Порушення відповідачем вимог законодавства у сфері надрокористування у період 2019 року підтверджується також:

довідками ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 26.03.2021 №168/11 та від 26.11.2021 №117 про те, що видобуток корисних копалин по Єрківському родовищу гнейсів та пісків за 2019 рік становив 4,2 тис.куб.м гнейсів (щільний стан);

актом від 29.03.2021 №06-02/27/2021-12/п(35), складеним Центральним міжрегіональним відділом департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України за результатами проведеного планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання, Дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, зокрема:

"п.2 вимоги законодавства, які було порушено: п.1 ч.1 ст.24, ч.1,2 ст.51 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615, абз.4 ч.1 ст.24 ЗУ №1127 не виконується пункт 2 Програми робіт з видобування гнейсів і пісків Єрківського родовища в частині коригування та затвердження проекту на розробку та рекультивацію родовища в порядку встановленому законодавством (термін виконання 4 кв. 2020), чим не виконано припис органів державного нагляду (контролю) від 05.10.2018 №1011-14/06 щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування в установлені строки ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.3 вимоги законодавства, які було порушено: ст.15-1, ч.1,2 ст.24 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615 не отримано висновок оцінки впливу на довкілля (державну екологічну експертизу) під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища, чим не виконано пункти 1 та 6 особливих умов спеціального дозволу користування надрами №4702 від 19.09.2008 в частині дотримання вимог Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.6 вимоги законодавства, які було порушено: абз.3 ст.56 Кодексу України про надра, абз.8 п.2 Постанови Кабінету міністрів України №615 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 не зупинив проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбаченої спеціальним дозволом на користування надрами. ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у період з 15.01.2019 до 18.03.2021 відповідно до маркшейдерської, технічної, обліково-контрольної документації, а саме: "Книги обліку руху гірничої маси", звітного балансу запасів корисних копалин за 2019 рік та довідки від 26.03.2021 №168/11 проводив видобування корисних копалин (гнейсів) Єрківського родовища в об`ємі 4,2 тис.куб.м ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами";

приписом Центрального міжрегіонального відділу департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 29.03.2021 №381-14/06 внесеним ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", яким зобов`язано останнє у строк до 29.04.2021 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Крім того, за вказаними обставинами директору філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" Вайвалі В.С. оголошено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.240 КК України та у подальшому 28.09.2022 кримінальне провадження №12021250360000562 скеровано до суду з обвинувальним актом.

Згідно з висновком експерта Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Голубєвої Н. від 10.06.2022 №825/22-23, складеного за результатами проведеної на підставі постанови старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області капітана поліції Сергєєвої О.С. від 06.05.2022 судової інженерно-екологічної експертизи у кримінальному провадженні №12021250360000562, встановлено, що:

"Відповідно до маркшейдерської документації (книга обліку руху гірничої маси, звітний баланс запасів корисних копалин за 2019 рік) та довідки ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 26.03.2021 №168/11 видобуток корисних копалин Єрківського родовища за 2019 рік склав 4200 куб.м гнейсів, у 2020 році не проводився.

Відповідно до листа Державної служби геології та надр України від 02.06.2022 №805/03-4/2-22, корисні копалини Єрківського родовища гнейси відповідають пункту "Камінь будівельний (у куб.м)" пункту 7 "Сировина будівельна" додатку 1 до Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.08.2011 №303.

/.../ Розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, розрахований відповідно до "Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 29.08.2011 №303.

/.../ Відповідно до п.3.2 Методики, розмір збитків (З/), встановлених за фактом самовільного користування надрами, визначається шляхом встановлення обсягу самовільно видобутих надр (Dі), помноженого на базову ставку (додаток 1) відшкодування збитків (Р), за формулою:

k

З = У(Рі х N х Di),

і=1

де: У знак суми; Рі базова ставка збитків у частках мінімальної заробітної плати; N величина мінімальної заробітної плати (грн); Di обсяг самовільно видобутих надр (куб.м). Величина мінімальної заробітної плати (N) на момент виявлення порушення визначена відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" і становить 4173 гривні.

Відповідно до зазначеної формули розмірів відшкодування збитків, встановлених за фактом самовільного користування надрами склав:

З = 0,706 х 4173 х 4200 = 12373779,60 грн.

Отже, в разі підтвердження факту порушення вимог природоохоронного законодавства, розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами (гнейси) ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за період з 01.01.2019 до 01.01.2020, становить 12373779,60 грн. /.../".

Відповідно до п.15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 №17 "Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля", розглядаючи у кримінальних справах цивільні позови про відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю, суди повинні керуватися нормами природоохоронного законодавства, а у випадках, коли це питання не врегульоване зазначеним законодавством - відповідними положеннями ЦК України, зокрема главами 19 та 82.

Застосування судом норм права до спірних відносин:

Сторони перебувають у абсолютних правовідносинах за Законом. Письмові договори між позивачами та відповідачем про порядок користування надрами - відсутні.

Відповідно до норм Кодексу України Про надра:

п.4 ст.10. До відання сільських, селищних, міських та районних рад і рад об`єднаних територіальних громад на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить здійснення контролю за використанням та охороною надр;

ч.1 ст.13. Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи;

ч.3 ст.14. Надра надаються у користування для видобування корисних копалин;

ч.1-3 ст.15. Надра надаються у строкове платне користування. Спеціальний дозвіл на користування надрами надається на строк, визначений заявником, та становить: від 3 до 20 років - на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ), на видобування корисних копалин, на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод, отримання геотермальної енергії (теплової енергії надр), експлуатацію підземних споруд, пов`язану із запобіганням підтопленню навколишнього природного середовища внаслідок закриття шахт;

ст.16. /.../ Надання спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку його дії, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами та до угоди про умови користування надрами здійснюються відповідним дозвільним органом: центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, а щодо ділянок надр, що містять корисні копалини місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим. /.../ Спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин у встановленому законодавством порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин Державною комісією України по запасах корисних копалин, за умови подальшого затвердження нею таких запасів, на підставі спеціального дозволу на користування надрами. /.../. Внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, продовження строку його дії, зупинення, анулювання та поновлення його дії здійснюються відповідним дозвільним органом у порядку, встановленому цим Кодексом;

ч.1 ст.19. Право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами;

ст.24. Права та обов`язки користувача надр виникають з дня, наступного за днем внесення інформації про спеціальний дозвіл на користування надрами до Державного реєстру спеціальних дозволів на користування надрами, якщо в такому спеціальному дозволі на користування надрами не передбачено більш пізній строк, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено самою угодою, та діють до завершення строку дії спеціального дозволу на користування надрами або до набрання законної сили рішенням суду про дострокове припинення прав на користування надрами (анулювання спеціального дозволу на користування надрами) з підстав, встановлених цим Кодексом;

ст.31. Плата за користування надрами зараховується до державного і місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України;

ст.56. Основними вимогами в галузі охорони надр є: /.../ додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами;

ст.61. /.../ Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснює в межах своєї компетенції розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, відповідно до методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;

ст.64. /.../ Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, - мають право звернутися до особи (юридичної особи), що завдала збитків державі внаслідок порушення законодавства про надра, з претензією про необхідність відшкодування збитків. Якщо така особа (юридична особа) відмовляється відшкодовувати завдані збитки добровільно, відповідний центральний орган виконавчої влади має право звернутися до суду з позовом про стягнення коштів та відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про надра;

ст.65. Порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у: самовільному користуванні надрами /.../;

ст.67. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно з Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865:

п.6. Державній експертизі та оцінці підлягають запаси корисних копалин усіх розвіданих родовищ, у тому числі техногенних, а також запаси корисних копалин, що додатково розвідані в процесі розроблення родовищ, та запаси, що залишаються в надрах у разі ліквідації гірничодобувного підприємства;

п.15. Запаси корисних копалин підлягають підрахунку та обліку відповідно до Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр;

п.16. Матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин подаються до ДКЗ користувачами надр або уповноваженими ними особами;

п.17. Після одержання матеріалів геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин ДКЗ укладає договори з користувачами надр або з уповноваженими ними особами на проведення робіт з експертизи та оцінки запасів корисних копалин і виконує їх в обумовлений у договорі термін. Порядок визначення вартості робіт з проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин встановлюється ДКЗ за погодженням з Мінекономіки;

п.25. Повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться у разі перегляду вимог стандартів щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки, що призводять до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими Державною комісією по запасах корисних копалин або якщо списані та передбачені для списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством.

Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища":

п."е" ст.41. Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають: відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

ст.69. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.

Законодавець у ЦК України не наводить визначення шкоди, але визначає способи відшкодування шкоди: або в натурі, або шляхом компенсації збитків з посиланням на приписи ст. 22 ЦК України.

Відповідно до ч.1, 2 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Наведена стаття унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов`язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення. При цьому для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; вини.

За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільна відповідальність не настає. Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні статті 1193 Цивільного кодексу України.

Дослідивши усі обставини справи та надавши оцінку зібраним у справі доказам, господарський суд доходить висновку, що наявність усіх складових цивільного правопорушення у діях відповідача є доведеною з огляду на таке.

Як на підставу відшкодування майнової шкоди прокурор посилається на те, що відповідач у період протягом 2019 року (зокрема, шляхом вибуху, проведеного 23.04.2019) здійснив видобування корисних копалин (гнейсів) у кількості 4200 куб.м за відсутності спеціального дозволу.

Так, ст.ст.16, 19 Кодексу України про надра унормовано, що право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами. Спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин у встановленому законодавством порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин Державною комісією України по запасах корисних копалин, за умови подальшого затвердження нею таких запасів. При цьому Кодекс України про надра не містить виключень стосовно можливості надрокористування без спеціального дозволу (за принципом мовчазної згоди).

Згідно з листом Державної служби геології та надр України від 26.05.2022 (т.1 а.с.133-134):

17.10.2017 у зв`язку із непроведенням повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин наказом Державної служби геології та надр України №449 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702, наданого ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України";

22.12.2018 наказом Державної служби геології та надр України №507 дату зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 відтерміновано до 15.01.2019;

у подальшому, до наказу Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 №449 наказами від 23.04.2019 №125 та від 10.06.2021 №436 вносились зміни в частині доповнення підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 у зв`язку із виявленням додаткових порушень та надавались терміни для усунення порушень.

Тож, з огляду на викладене, дія спеціального дозволу, наданого ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" на користування надрами від 19.09.2008 №4702, зупинена з 15.01.2019.

29.03.2021 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України за результатами проведеного планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання, Дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр встановлено, зокрема:

"п.2 вимоги законодавства, які було порушено: п.1 ч.1 ст.24, ч.1,2 ст.51 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615, абз.4 ч.1 ст.24 ЗУ №1127 не виконується пункт 2 Програми робіт з видобування гнейсів і пісків Єрківського родовища в частині коригування та затвердження проекту на розробку та рекультивацію родовища в порядку встановленому законодавством (термін виконання 4 кв. 2020 р.), чим не виконано припис органів державного нагляду (контролю) від 05.10.2018 №1011-14/06 щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування в установлені строки ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.3 вимоги законодавства, які було порушено: ст.15-1, ч.1,2 ст.24 Кодексу України про надра, п.10 Постанови Кабінету міністрів України №615 не отримано висновок оцінки впливу на довкілля (державну екологічну експертизу) під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища, чим не виконано пункти 1 та 6 особливих умов спеціального дозволу користування надрами №4702 від 19.09.2008 в частині дотримання вимог Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: екологічна шкода, втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами;

п.6 вимоги законодавства, які було порушено: абз.3 ст.56 Кодексу України про надра, абз.8 п.2 Постанови Кабінету міністрів України №615 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 19.09.2008 №4702 не зупинив проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбаченої спеціальним дозволом на користування надрами. ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" у період з 15.01.2019 до 18.03.2021 відповідно до маркшейдерської, технічної, обліково-контрольної документації, а саме: "Книги обліку руху гірничої маси", звітного балансу запасів корисних копалин за 2019 рік та довідки від 26.03.2021 №168/11 проводив видобування корисних копалин (гнейсів) Єрківського родовища в об`ємі 4,2 тис.куб.м ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності: втрати державного бюджету від зменшення надходження рентної плати за користування надрами",

про що складено акт від 29.03.2021 №06-02/27/2021-12/п(35) та внесено ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" припис від 29.03.2021 №381-14/06, яким зобов`язано останнє у строк до 29.04.2021 усунути вищезазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Разом з тим, згідно з:

листом від 09.07.2021 №375/04 (т.1 а.с.106), направленим на адресу Державної служби геології та надр України ДП "Черкаський облавтодор", ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" просило відтермінувати виконання припису до 31.12.2021 з огляду на незавершення процедури отримання висновку впливу на довкілля під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин;

довідками ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 26.03.2021 №168/11 та від 26.11.2021 №117 видобуток корисних копалин по Єрківському родовищу гнейсів та пісків за 2019 рік становив 4,2 тис.куб.м гнейсів (щільний стан);

інформацією Державної служби геології та надр України (т.1 а.с.133-134) станом на 26.05.2022 ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" матеріалів, які підтверджують факт усунення встановлених порушень, - надано не було.

За наведеного суд доходить висновку про наявність в діях відповідача триваючого правопорушення, що полягає у не отриманні висновку оцінки впливу на довкілля під час проведення планової діяльності з видобування корисних копалин (гнейсів, пісків) Єрківського родовища (невиконання пунктів 1 та 6 особливих умов спеціального дозволу користування надрами №4702 від 19.09.2008), а відтак про неправомірність поведінки останнього, що полягає у видобуванні корисних копалин за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, яке відбулось і існувало протягом 2019 року, що відповідачем не заперечується (підтверджується довідками ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" про видобуток корисних копалин від 26.03.2021 №168/11 та від 26.11.2021 №117), а вимогами чинного законодавства передбачено правову конструкцію застосування відповідальності саме за наявності такої обставини.

Окрім ініційованого прокурором позову, за цим фактом здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021250360000562 від 26.05.2021, в межах якого директору філії "Єрківський спецкар`єр" ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" Вайвалі В.С. повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. передбаченого ч.2 ст.240 КК України та на теперішній час кримінальне провадження із обвинувальним актом скеровано до суду.

Фактичні обставини, які кваліфіковано органом досудового розслідування як підстава для кримінальної відповідальності, повністю співпадають із обставинами, якими обґрунтований позов прокурора про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним видобуванням надр.

При цьому, суд звертає увагу на те, що директор підприємства, як посадова особа, несе кримінальну відповідальність, проте саме підприємство, як юридична особа, що незаконно видобувала надра та отримувала незаконну вигоду від цієї діяльності, має понести також матеріальну відповідальність, що є підставою для заявлення прокурором даного позову.

Так, відповідно до ч.2 ст.24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані, забезпечувати раціональне, комплексне використання та охорону надр. Тому, при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства, у випадках встановлення порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема, факту незаконного видобутку надр, слід виходити з того, що обов`язки із забезпечення раціонального використання надр покладено саме на надрокористувачів. Таким чином, цивільно-правову відповідальність за самовільний видобуток надр повинні нести надрокористувачі, вина яких полягає у допущенні їх працівниками такого видобутку внаслідок невиконання чи неналежного виконання своїх службових чи інших функціональних обов`язків.

Згідно з висновком експерта Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Голубєвої Н. від 10.06.2022 №825/22-23, складеного за результатами проведеної на підставі постанови старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області капітана поліції Сергєєвої О.С. від 06.05.2022 судової інженерно-екологічної експертизи у кримінальному провадженні №12021250360000562, встановлено, що

відповідно до маркшейдерської документації (книга обліку руху гірничої маси, звітний баланс запасів корисних копалин за 2019 рік) та довідки ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 26.03.2021 №168/11 видобуток корисних копалин Єрківського родовища за 2019 рік склав 4200 куб.м гнейсів, у 2020 році не проводився.

розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами (гнейси) ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за період з 01.01.2019 до 01.01.2020, становить 12373779,60 грн.

Розрахунок завданих збитків був зроблений відповідно до Методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.08.2011 №303.

Перевіривши розрахунок, суд приходить до висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає задоволенню у заявленому прокурором розмірі.

Отже, факт самовільного використання відповідачем надр без отримання спеціального дозволу, завдання збитків державі в сумі 12373779,60 грн, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди, причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою, наявність вини відповідача - суд визнає доведеним.

Суд відхиляє доводи відповідача про пропуск прокурором строку звернення до суду за захистом порушеного права, мотивовані обізнаністю Єрківської селищної ради про проведення відповідачем незаконного видобування корисних копалин, що відбувалось протягом 2019 року, та визначенням 23.04.2019 (день видобування корисних копалин шляхом вибуху) датою початку перебігу строку позовної давності, та погоджується з доводами прокурора, про те, що

про заподіяну шкоду державі внаслідок незаконного видобування надр прокурору стало відомо за результатами проведеної 10.06.2022 судової інженерно-екологічної експертизи та збору інших матеріалів у ході досудового розслідування кримінального провадження №12021250360000562. Оскільки позивачі (Державна екологічна інспекція Центрального округу та Єрківська селищна рада) процесуального статусу у вище вказаному кримінальному провадженні не мали і з результатами проведеної 10.06.2022 судової інженерно-екологічної експертизи ознайомлені не були, то про даний факт їм стало відомо лише з листів прокурора від 06.10.2022 та 06.12.2022. За вказаних обставин доводи відповідача щодо пропуску прокурором строку звернення до суду за захистом порушеного права є безпідставними та необґрунтованими. Строк на звернення прокурора до суду з даним позовом не є пропущеним, а порушене право на безпечне довкілля підлягає захисту.

Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права.

Суд зазначає, що відшкодування шкоди відповідачем під час розгляду справи та неподання ним доказів у справу про оплату має враховуватись виконавчою службою при виконанні рішення суду в ході виконавчого провадження. Суд вважає, що відповідач мав достатньо часу для надання суду та позивачеві доказів про проведення розрахунку з бюджетом та позивачами.

За вказаних обставин суд вважає, що прокурором використано належний спосіб захисту свого порушеного права, передбачений приписами ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України, тому позов підлягає до повного задоволення. Належить стягнути з відповідача 12373779,60 грн збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами (гнейси) Єрківського родовища у період з 01.01.2019 до 01.01.2020.

Суд при прийнятті рішення враховує правові позиції та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов`язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

З огляду на повне задоволення позову, а також враховуючи, що відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" прокурор звільнений від сплати судового збору, як позивач у справі про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, з відповідача згідно з ч.2 ст.129 Господарського процесуального кодексу України в дохід державного бюджету слід стягнути 185606,69 грн судового збору.

Керуючись ст.ст.129, 130, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Стягнути з Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (18006, м.Черкаси, бул.Шевченка,389, код ЄДРПОУ 31141625; номер рахунку в банку невідомий)

на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул.Коцюбинського,6, м.Полтава, 36039; код ЄДРПОУ 42149108; розрахунковий рахунок UA558999980333149331000023609, отримувач: ГУК у Черкаській області/тг смт.Єрки/24032100, код класифікації доходів бюджета: 24062100)

12373779,60 грн збитків, завданих державі самовільним використанням надр без отримання спеціального дозволу.

1.2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (18006, м.Черкаси, бул.Шевченка,389, код ЄДРПОУ 31141625; номер рахунку в банку невідомий) в дохід Державного бюджету України 185606,69 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 29.05.2023.

Суддя Г.М.Скиба

Джерело: ЄДРСР 111185042
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку