open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2023 року справа №200/5175/22

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року (повне судове рішення складено 26 січня 2023 року) у справі № 200/5175/22 (суддя в І інстанції Кравченко Т.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

12 грудня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 09 грудня 2022 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо незарахування під час призначення пенсії ОСОБА_1 28 липня 2022 року (на підставі поданої 20 липня 2022 року заяви № 2267) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), а також під час автоматичного допризначення пенсії (перерахунку пенсії), яке відбулося 21 вересня 2022 року:

1.1 до пільгового стажу ОСОБА_1 :

періоду роботи з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року;

періоду роботи з 15 лютого 2017 року по 21 червня 2018 року;

1.2 до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 :

періоду роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

періоду роботи з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

1.3 в страховий стаж та для розрахунку середньої заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 :

періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року;

періоду роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

2. зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням з дня призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»:

2.1 до пільгового стажу ОСОБА_1 :

періоду роботи з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року;

періоду роботи з 15 лютого 2017 року по 21 червня 2018 року;

2.2 до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 :

періоду роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

періоду роботи з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

2.3 в страховий стаж та для розрахунку середньої заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 :

періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року;

періоду роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 20 липня 2022 року звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

28 липня 2022 року за результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, а також враховуючи Індивідуальні відомості про застраховану особу, пенсійний орган прийняв рішення № 056650007679, яким призначив пенсію з 27 червня 2022 року.

У вересні 2022 року пенсійний орган провів допризначення пенсії з 27 червня 2022 року, зарахувавши до страхового стажу період з 01 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року.

У відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що страховий стаж, обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058 та врахований по 31 жовтня 2019 року, складає 33 роки 06 місяців 21 день, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 14 років 00 місяців 24 дні.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що, за висновком позивача, під час призначення пенсії відповідач не зарахував до пільгового стажу у зв`язку з відсутністю уточнюючих довідок періоди:

з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року;

з 15 лютого 2017 року по 21 червня 2018 року;

до страхового та пільгового стажу у зв`язку з несплатою страхових внесків періоди:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

до страхового стажу та для розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії у зв`язку з несплатою страхових внесків періоди:

з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року;

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Стверджував, що наявність у нього права на зарахування вказаних періодів до пільгового стажу підтверджена записами в трудовій книжці, яка є основним документом про стаж. Трудова книжка оформлена належним чином, записи в ній містять всі необхідні відомості, що визначають право на пільгове пенсійне забезпечення, в тому числі про зайнятість на підземних роботах повний робочий день, а тому додаткового підтвердження не потребують.

Крім того Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж за спірні періоди.

До того ж, у разі виникнення необхідності отримати додаткові документи, пенсійний орган міг самостійно витребувати їх у роботодавця.

Посилання пенсійного органу на те, що певні періоди не можуть бути зараховані до страхового і пільгового стажу через несплату страхових внесків, позивач вважав безпідставним, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник.

Позивач наголошував, що він не може бути позбавлений права на врахування певних періодів до страхового та пільгового стажу, а також для розрахунку середньої заробітної плати через невиконання роботодавцем його обов`язків як страхувальника.

Просив задовольнити позов.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунку 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року періодів роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у не зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунку 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року періодів роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у неврахуванні під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_1 під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунку 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року заробітної плати за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року.

Зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року.

Зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року.

Зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області врахувати під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_1 його заробітну плату за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року.

Зобов`язан ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 27 червня 2022 року із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року;

із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

та з врахуванням під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії заробітної плати за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року.

У іншій частині позову - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги, з посиланням на ст. 46 Конституції України, ст. 1, п. 1 ч. 1 ст. 8, ч. 6 ст. 20, ч. 1 ст. 24, п. 1 ч. 2 ст. 26 Закону № 1058 зазначав, що Законом № 1058 запроваджено поняття «страховий стаж»; саме з наявністю страхового, а не трудового стажу пов`язано набуття особою певних прав, в тому числі права на призначення пенсії.

Розглядаючи заяву про призначення пенсії, пенсійний орган має не лише встановити факт зайнятості особи повний робочий день на певних (визначених нормативно-правовими актами) роботах, а й встановити, що під час зайнятості на зазначених роботах заявник був застрахованою особою, за яку щомісяця сплачувались страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто що особа мала страховий стаж.

Зважаючи на це, до страхового та до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 31 березня 2022 року у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків, а також період з 01 квітня 2022 року по 27 червня 2022 року у зв`язку з відсутністю заробітної плати в системі персоніфікованого обліку. В страховий стаж (заробітну плату) не зараховано періоди роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року та з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року через несплату страхових внесків.

Відповідач зауважив, що у вересні та в грудні 2022 року у зв`язку зі сплатою страхових внесків проведені автоматичні перерахунки призначеної позивачу пенсії, за наслідками яких до страхового стажу з урахуванням заробітної плати зараховані періоди з 01 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року.

У відзиві на апеляційну скаргу представником позивача висловлено згоду з висновками місцевого суду та проханя залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залиити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 18 січня 2002 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

20 липня 2022 року ОСОБА_1 звернуся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

На підставі п. 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності розгляд заяви позивача здійснив структурний підрозділ ГУ ПФУ в Донецькій області.

28 липня 2022 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 056650007679 про призначення пенсії.

Зміст рішення від 28 липня 2022 року № 056650007679 свідчить, що, призначаючи

ОСОБА_1 пенсію, відповідач виходив з такого:

Умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 а) (Робота за Списком № 1)

Дата звернення, вік, ознака роботи: 20 липня 2022 року, 50 років 00 місяців 24 дні, працює

Тривалість стажу:

Страховий стаж (неповний) 33 роки 05 місяців 21 день

Страховий стаж до 01 січня 2004 року 07 років 07 місяців 23 дні

Страховий стаж після 01 січня 2004 року 12 років 09 місяців 28 днів

Додаткові роки за список 1 13 років 00 місяців 00 днів

В тому числі: робота за списком 1 14 років 00 місяців 24 дні

Коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,33417

Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((401/100*12)*1) 0,33417

27 червня 2022 року 30 червня 2022 року

Розмір пенсії за віком (ст. 27) (15177,54*0,33417) 5071,88 грн

Загальний розмір пенсії 5071,88 грн

Місяць підвищення розміру пенсії 01 травня 2022 року

Розмір пенсії з надбавками 5071,88 грн.

Отже, з 27 червня 2022 року ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 в розмірі 5071,88 грн.

Як свідчить розрахунок стажу (від 09 листопада 2022 року № 16464-14699/Ш-02/8-0500/22), під час призначення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до страхового та до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, наступні періоди:

з 01 вересня 1988 року по 23 червня 1990 року навчання у вищих/середніх навчальних закладах 01 рік 09 місяців 23 дні до страхового стажу;

з 13 липня 1990 року по 19 вересня 1991 року 01 рік 02 місяці 07 днів до страхового стажу;

з 08 жовтня 1991 року по 15 жовтня 1991 року 00 років 00 місяців 08 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 16 жовтня 1991 року по 09 грудня 1991 року навчання за фахом 00 років 01 місяць 24 дні до страхового стажу;

з 10 грудня 1991 року по 31 грудня 1991 року 00 років 00 місяців 22 дні до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 січня 1992 року по 24 січня 1992 року 00 років 00 місяців 24 дні до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 25 січня 1992 року по 30 січня 1992 року 00 років 00 місяців 06 днів до страхового стажу;

з 31 січня 1992 року по 30 листопада 1992 року 00 років 10 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 грудня 1992 року по 10 грудня 1992 року 00 років 00 місяців 10 днів до страхового стажу;

з 11 грудня 1992 року по 10 лютого 1993 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 16 лютого 1994 року по 31 грудня 1994 року робота в колгоспі з 1966 року 00 років 10 місяців 08 днів до страхового стажу;

з 01 січня 1995 року по 12 жовтня 1995 року робота в колгоспі з 1966 року 00 років 08 місяців 09 днів до страхового стажу;

з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року 00 років 02 місяці 21 день до страхового стажу;

з 21 червня 2002 року по 30 вересня 2003 року 01 рік 03 місяці 10 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 жовтня 2003 року по 02 жовтня 2003 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року 00 років 02 місяці 29 днів до страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 січня 2004 року по 31 травня 2008 року 04 роки 05 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 червня 2008 року по 01 червня 2008 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 02 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року 00 років 07 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 січня 2009 року по 02 січня 2009 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 03 січня 2009 року по 30 квітня 2009 року 00 років 04 місяці 00 днів до страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 травня 2009 року по 01 травня 2009 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 02 травня 2009 року по 30 червня 2010 року 01 рік 00 місяців 00 днів до страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 липня 2010 року по 01 липня 2010 року 00 років 00 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 02 липня 2010 року по 28 лютого 2011 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 березня 2011 року по 01 березня 2011 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 02 березня 2011 року по 31 січня 2011 року 00 років 11 місяців 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 лютого 2012 року по 01 лютого 2012 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 02 лютого 2012 року по 21 лютого 2014 року 02 роки 01 місяць 00 днів до страхового та до пільгового стажу за Списком № 1;

з 22 лютого 2014 року по 28 лютого 2014 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 07 грудня 2015 року по 14 червня 2016 року 00 років 06 місяців 28 днів до страхового стажу;

з 15 червня 2016 року по 08 грудня 2017 року 01 рік 07 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового стажу;

з 09 липня 2018 року по 31 серпня 2018 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового та до пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 вересня 2018 року по 02 вересня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 03 вересня 2018 року по 30 вересня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 жовтня 2018 року по 02 жовтня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 03 жовтня 2018 року по 31 жовтня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 листопада 2018 року по 02 листопада 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 03 листопада 2018 року по 30 листопада 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 грудня 2018 року по 02 грудня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 03 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового та до пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 січня 2019 року по 01 січня 2019 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 02 січня 2019 року по 28 лютого 2019 року 00 років 02 місяць 00 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 березня 2019 року по 03 березня 2019 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 04 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року 00 років 06 місяців 00 днів до страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1.

За розрахунком пенсійного органу страховий стаж ОСОБА_1 становив:

всього 20 років 05 місяців 21 день

крім того, додаткові роки за список 1 13 років 00 місяців 00 днів

всього для розрахунку 33 роки 05 місяців 21 день.

При цьому відповідач:

1. не зарахував позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

2. не зарахував позивачеві до страхового та до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

3. період роботи з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року зарахований до страхового стажу у складі періоду з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року (00 років 02 місяці 00 днів), тобто фактично не врахований; період роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року зарахований до страхового стажу у складі періодів з 02 травня 2009 року по 30 червня 2010 року (01 рік 00 місяців 00 днів), з 01 липня 2010 року по 01 липня 2010 року (00 років 00 місяців 00 днів), з 02 липня 2010 року по 28 лютого 2011 року (00 років 02 місяці 00 днів), тобто фактично не врахований.

У вересні 2022 року у зв`язку зі сплатою підприємствами-страхувальниками страхових внесків ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення, тобто з 27 червня 2022 року.

Зміст рішення від 21 вересня 2022 року № 056650007679 про перерахунок пенсії свідчить, що під час його проведення пенсійний орган виходив з такого:

Умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 а) (Робота за Списком № 1)

Дата перерахунку, вік, ознака роботи: 21 вересня 2022 року, 50 років 02 місяці 25 днів, працює

Вид перерахунку: МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2 п. 4.3 Порядок № 22-1)

Тривалість стажу:

Страховий стаж (неповний) 33 роки 06 місяців 21 день

Страховий стаж до 01 січня 2004 року 07 років 07 місяців 23 дні

Страховий стаж після 01 січня 2004 року 12 років 10 місяців 28 днів

Додаткові роки за список 1 13 років 00 місяців 00 днів

В тому числі: робота за списком 1 14 років 00 місяців 24 дні

Коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,33500

Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((402/100*12)*1) 0,33500 27 червня 2022 року 30 червня 2022 року

Розмір пенсії за віком (ст. 27) (15142,29*0,33500) 5072,67 грн

Загальний розмір пенсії 5072,67 грн

Місяць підвищення розміру пенсії 01 травня 2022 року

Розмір пенсії з надбавками 5072,67 грн.

Отже, внаслідок перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 27 червня 2022 року склав 5072,67 грн.

Як свідчить розрахунок стажу (від 29 вересня 2022 року № 0500-1502-8/58844), за наслідками перерахунку, проведеного у вересні 2022 року, пенсійний орган обчислив позивачеві страховий та спеціальний (пільговий) стаж, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, з урахуванням таких коригувань:

[…]

з 01 червня 2008 року по 01 червня 2008 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

[…]

з 01 січня 2009 року по 02 січня 2009 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 січня 2009 року по 30 квітня 2009 року 00 років 03 місяці 28 днів до страхового та до пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 травня 2009 року по 01 травня 2009 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 травня 2009 року по 30 червня 2010 року 01 рік 01 місяць 29 днів до страхового та до пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 липня 2010 року по 01 липня 2010 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 липня 2010 року по 28 лютого 2011 року 00 років 07 місяців 27 днів до страхового та пільгового стажу за Списком №1;

з 01 березня 2011 року по 01 березня 2011 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

[…]

з 01 лютого 2012 року по 01 лютого 2012 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 лютого 2012 року по 21 лютого 2014 року 02 роки 00 місяців 20 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 22 лютого 2014 року по 28 лютого 2014 року 00 років 00 місяців 07 днів до страхового стажу;

з 07 грудня 2015 року по 14 червня 2016 року 00 років 06 місяців 08 днів до страхового стажу;

з 15 червня 2016 року по 08 грудня 2017 року 01 рік 05 місяців 24 дні до страхового стажу;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року 00 років 06 місяців 07 днів до страхового стажу;

з 09 липня 2018 року по 31 серпня 2018 року 00 років 01 місяць 23 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 вересня 2018 року по 02 вересня 2018 року 00 років 00 місяців 02 днів до страхового стажу;

з 03 вересня 2018 року по 30 вересня 2018 року 00 років 00 місяців 28 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 жовтня 2018 року по 02 жовтня 2018 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 жовтня 2018 року по 31 жовтня 2018 року 00 років 00 місяців 29 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 листопада 2018 року по 02 листопада 2018 року 00 років 00 місяців 02 днів до страхового стажу;

з 03 листопада 2018 року по 30 листопада 2018 року 00 років 00 місяців 28 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 грудня 2018 року по 02 грудня 2018 року 00 років 00 місяців 02 дні до страхового стажу;

з 03 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року 00 років 00 місяців 29 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 січня 2019 року по 01 січня 2019 року 00 років 00 місяців 01 день до страхового стажу;

з 02 січня 2019 року по 28 лютого 2019 року 00 років 01 місяць 27 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 березня 2019 року по 03 березня 2019 року 00 років 00 місяців 03 дні до страхового стажу;

з 04 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року 00 років 05 місяців 28 днів до страхового та пільгового стажу за Списком № 1;

з 01 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу.

Зарахування решти періодів до страхового та спеціального (пільгового) стажу в порівнянні з розрахунком, проведеним під час призначення пенсії, змін не зазнало.

За розрахунком пенсійного органу, проведеним у вересні 2022 року, страховий стаж ОСОБА_1 склав 21 рік 06 місяців 24 дні, в тому числі робота за Списком № 1 14 років 00 місяців 24 дні.

Для обчислення розміру пенсії позивача ГУ ПФУ в Донецькій області врахувало його заробітну плату за січень-квітень і червень-грудень 2002 року, за 12 місяців 2003 року, за 12 місяців 2004 року, за 12 місяців 2005 року, за 12 місяців 2006 року, за 12 місяців 2007 року, за 12 місяців 2008 року, за 12 місяців 2009 року, за січень-квітень 2010 року, за 12 місяців 2011 року, за 12 місяців 2012 року, за 12 місяців 2013 року, за січень-лютий 2014 року, за грудень 2015 року, за 12 місяців 2016 року, за 12 місяців 2017 року, за січень та липень-грудень 2018 року, за січень-серпень та жовтень 2019 року.

В грудні 2022 року у зв`язку зі сплатою підприємствами-страхувальниками страхових внесків ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення, тобто з 27 червня 2022 року.

Зміст рішення від 17 грудня 2022 року № 056650007679 про перерахунок пенсії свідчить, що під час його проведення пенсійний орган виходив з такого:

Умови призначення: Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1, Закон № 1788, ст. 13 а) (Робота за Списком № 1)

Дата перерахунку, вік, ознака роботи: 16 грудня 2022 року, 50 років 05 місяці 20 днів, працює

Вид перерахунку: МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2 п. 4.3 Порядок № 22-1)

Тривалість стажу:

Страховий стаж (неповний) 33 роки 08 місяців 21 день

Страховий стаж до 01 січня 2004 року 07 років 07 місяців 23 дні

Страховий стаж після 01 січня 2004 року 13 років 00 місяців 28 днів

Додаткові роки за список 1 13 років 00 місяців 00 днів

В тому числі: робота за списком 1 14 років 00 місяців 24 дні

Коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,33667

Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((404/100*12)*1) 0,33667

27 червня 2022 року 30 червня 2022 року

Розмір пенсії за віком (ст. 27) (15107,26*0,33667) 5086,16 грн

Загальний розмір пенсії 5086,16 грн

Місяць підвищення розміру пенсії 01 травня 2022 року

Розмір пенсії з надбавками 5086,16 грн.

Отже, внаслідок перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 27 червня 2022 року склав 5086,16 грн.

Як свідчить розрахунок стажу, за наслідками перерахунку, проведеного в грудні 2022 року, пенсійний орган обчислив страховий та спеціальний (пільговий) стаж, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, з урахуванням таких коригувань:

[…]

з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року 00 років 02 місяці 00 днів до страхового стажу.

Зарахування решти періодів до страхового та спеціального (пільгового) стажу в порівнянні з розрахунком, проведеним у вересні 2022 року, змін не зазнало.

За розрахунком пенсійного органу, проведеним в грудні 2022 року, страховий стаж ОСОБА_1 склав 21 рік 08 місяців 24 дні, в тому числі робота за Списком № 1 14 років 00 місяців 24 дні.

Для обчислення розміру пенсії позивача ГУ ПФУ в Донецькій області врахувало його заробітну плату за січень-квітень і червень-грудень 2002 року, за 12 місяців 2003 року, за 12 місяців 2004 року, за 12 місяців 2005 року, за 12 місяців 2006 року, за 12 місяців 2007 року, за 12 місяців 2008 року, за 12 місяців 2009 року, за січень-квітень 2010 року, за 12 місяців 2011 року, за 12 місяців 2012 року, за 12 місяців 2013 року, за січень-лютий 2014 року, за грудень 2015 року, за 12 місяців 2016 року, за 12 місяців 2017 року, за січень і липень-грудень 2018 року, за січень-серпень і жовтень-грудень 2019 року.

Листами від 29 вересня 2022 року № 0500-1502-8/58844 та від 09 листопада 2022 року № 16464-14699/Ш-02/8-0500/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивачеві та його представнику, що рішенням від 28 липня 2022 року № 056650007679 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з 27 червня 2022 року.

У вересні 2022 року автоматизованим способом проведено допризначення пенсії з 27 червня 2022 року у зв`язку з врахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01 жовтня 2019 року по 31 жовтня 2019 року.

Страховий стаж, обчислений відповідно до ст. 24 Закону № 1058 та врахований по 31 жовтня 2019 року, склав 33 роки 06 місяців 21 день, в тому числі за Списком № 1 14 років 00 місяців 24 дні.

До пільгового стажу не враховані періоди роботи:

прогули з 25 січня 1992 року по 30 січня 1992 року, з 01 грудня 1992 року по 10 грудня 1992 року, з 01 червня 2008 року по 01 червня 2008 року, з 01 травня 2009 року по 01 травня 2009 року, з 01 березня 2011 року по 01 березня 2011 року;

безоплатна відпустка з 01 жовтня 2003 року по 02 жовтня 2003 року, з 01 січня 2009 року по 02 січня 2009 року, з 01 вересня 2018 року по 02 вересня 2018 року, з 01 жовтня 2018 року по 02 жовтня 2018 року, з 01 листопада 2018 року по 02 листопада 2018 року, з 01 грудня 2018 року по 02 грудня 2018 року, з 01 січня 2019 року по 01 січня 2019 року, з 01 березня 2019 року по 03 березня 2019 року;

державний обов`язок з 01 липня 2010 року по 01 липня 2010 року, з 01 лютого 2012 року по 01 лютого 2012 року;

у зв`язку з відсутністю уточнюючих довідок з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року, з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року.

Ці періоди зараховані до страхового стажу на загальних підставах.

Періоди роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року, з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року не враховані до страхового стажу та для розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії у зв`язку з несплатою страхових внесків.

Періоди з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року не зараховані до страхового та до пільгового стажу у зв`язку з несплатою страхових внесків.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до страхового та до спеціального (пільгового) стажу претендує позивач, суди встановили такі обставини.

Період з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року.

Записи в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_3 свідчать про таке:

[…]

Запис 3 26 січня 2002 року на підставі наказу від 26 січня 2002 року № 2-к позивач був прийнятий на роботу до ремонтно-будівельного кооперативу «Донецьк-2» гірничим робочим по ремонту гірничих виробок з повним підземним робочим днем в шахті.

Запис 4 16 квітня 2002 року на підставі наказу від 16 квітня 2002 року № 30-к звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків, починаючи з 2002 року, в тому числі за 6 днів січня, 28 днів лютого, 31 день березня, 16 днів квітня 2002 року.

Період з 21 червня 2002 року по 21 лютого 2014 року.

Записи в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_3 свідчать про таке:

[…]

Запис 5 21 червня 2002 року на підставі наказу від 25 червня 2002 року № 98к позивач був прийнятий на роботу до державного відкритого акціонерного товариства «Шахта 1-3 «Новогродівська» підземним гірничим робочим по ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем в шахті на дільниці «комплекс скипового стволу».

Запис 6 01 вересня 2003 року на підставі наказу від 28 листопада 2003 року № 143к Шахта 1-3 «Новогродівська» реорганізована в структурний підрозділ державного підприємства «Селидіввугілля».

Запис 7 на підставі наказу Міністерства енергетики України від 18 серпня 2004 року № 492 та наказу державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» від 18 грудня 2004 року № 36 створено державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія»; 01 січня 2005 року відокремлений підрозділ «Шахта 1-3 «Новогродівська» реорганізований; у складі державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» утворений відокремлений підрозділ «Шахта 1-3 «Новогродівська».

Запис 8 01 червня 2005 року на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 26 травня 2005 року № 237 державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» реорганізовано; виділений відокремлений підрозділ «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля».

Запис 9 24 листопада 2005 року на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 24 листопада 2005 року № 40 та наказу державного підприємства «Селидіввугілля» від 13 грудня 2005 року № 174 державне підприємство «Селидіввугілля» перепідпорядковано Міністерству вугільної промисловості України.

Запис 10 01 квітня 2011 року на підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 01 квітня 2011 року № 39 та державного підприємства «Селидіввугілля» від 04 травня 2011 року № 116 державне підприємство «Селидіввугілля» перепідпорядковано Міністерству енергетики та вугільної промисловості України.

Запис 11 13 січня 2014 року на підставі наказу від 10 січня 2014 року № 155 позивач переведений гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті на дільницю по ремонту та експлуатації стаціонарного обладнання № 1.

Запис 12 21 лютого 2014 року на підставі наказу від 24 лютого 2014 року № 26к звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю України.

[…]

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22 червня 2022 року № 26/127, яка видана відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» і за період з 21 червня 2002 року по 13 січня 2014 року 11 років 06 місяців 23 дні виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією підземний гірник по ремонту гірничих виробок на дільниці КСС «Вуглевидобуток» ЕМО 1, РЕСО-1, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, п. 2 ст. 114 Закону № 1058, за період з 13 січня 2014 року по 21 лютого 2014 року 00 років 01 місяць 08 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією підземний гірник на дільниці РЕСО-1 з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, п. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Відпустки без збереження заробітної плати 2 дні в жовтні 2003 року, 2 дні в січні 2009 року, державний обов`язок 1 день в липні 2010 року, 1 день в лютому 2012 року; прогули 1 день в березні 2011 року, 1 день в травні 2009 року, 1 день в червні 2008 року.

Довідка видана на підставі особистої архівної картки ф. Т-2, розрахункових відомостей, наказів, контрольних табелів спуску-виїзду в шахту.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків, починаючи з 2002 року, в тому числі за 10 днів червня і липень-грудень 2002 року, за 12 місяців 2003 року, за 12 місяців 2004 року, за 12 місяців 2005 року, за 12 місяців 2006 року, 12 місяців 2007 року, за 12 місяців 2008 року, за 12 місяців 2009 року, за січень-квітень 2010 року, за 12 місяців 2011 року, за 12 місяців 2012 року, за 12 місяців 2013 року, за січень-лютий 2014 року.

За травень-грудень 2010 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин; відомості про сплату страхових внесків за цей період відсутні.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 , починаючи з 2002 року, в тому числі за 06 місяців 10 днів 2002 року, за 06 місяців 10 днів 2003 року, за 12 місяців 2004 року, за 12 місяців 2005 року за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013А1»; за 12 місяців 2006 року, за 12 місяців 2007 року, за 12 місяців 2008 року, за 12 місяців 2009 року, за 12 місяців 2010 року, за 12 місяців 2011 року, за 12 місяців 2012 року, за 12 місяців 2013 року, за січень-лютий 2014 року за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3014А1».

Згідно з Довідником кодів підстав обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;

код підстави «ЗП3014А1» з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Період з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року.

Записи в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_3 свідчать про таке:

[…]

Запис 18 15 грудня 2017 року на підставі наказу від 14 грудня 2017 року № 752к позивач був прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвуглесервіс» гірничим робочим по ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 19 21 червня 2018 року на підставі наказу від 21 червня 2018 року № 756к звільнений за власним бажанням за ст. 38 Кодексу законів про працю України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків за 17 днів грудня 2017 року, за 31 січня 2018 року.

За лютий-травень і 21 день червня 2018 року в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин; відомості про сплату страхових внесків за цей період відсутні.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за 17 днів грудня 2017 року, за січень-травень і 21 день червня 2018 року за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013А1».

Період з 09 липня 2018 року по 27 червня 2022 року (дата призначення пенсії).

Записи в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_3 свідчать про таке:

[…]

Запис 20 09 липня 2018 року на підставі наказу від 09 липня 2018 року № 109к позивач був прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» підземним гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 21 17 жовтня 2018 року на підставі наказу від 16 жовтня 2018 року № 2527 переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 22 29 листопада 2019 року на підставі наказу від 29 листопада 2019 року № 261 державне підприємство «Селидіввугілля» перепідпорядковано Міністерству енергетики та захисту довкілля України.

Запис 23 07 липня 2020 року на підставі наказу від 07 липня 2020 року № 2154 державне підприємство «Селидіввугілля» перепідпорядковано Міністерству енергетики України.

Запис 24 19 листопада 2020 року на підставі наказу від 19 листопада 2020 року № 3577 переведений гірником з ремонту гірничих виробок підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті.

Після 19 листопада 2020 року будь-яких інших записів про роботу ОСОБА_1 , в тому числі про переведення, звільнення тощо, трудова книжка не містить.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 червня 2022 року № 46, виданою відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» і за період з 09 липня 2018 року по 17 жовтня 2018 року 00 років 03 місяці 08 днів виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом за професією гірник з ремонту гірничих виробок підземний дільниці РЕСО-1 з повним робочим днем в шахті, що передбачена Списком № 1, розділ 1, постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, за період з 17 жовтня 2018 року по 19 листопада 2020 року 02 роки 01 місяць 02 дні виконував гірничі роботи по видобутку вугілля підземним способом за професією гірник підземний дільниці РЕСО ГБС з повним робочим днем в шахті, що передбачена Списком № 1, розділ 1, постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 червня 2022 року № 76, ОСОБА_1 працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» з 19 листопада 2020 року по теперішній час (27 червня 2022 рік) 01 рік 07 місяців 09 днів виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за професією гірник з ремонту гірничих виробок підземний дільниці РЕСО ГБС з повним робочим днем в шахті, що передбачена Списком № 1, розділ 1, постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Безоплатні відпустки: 2 дні вересня, 2 дні жовтня, 2 дні листопада, 2 дні грудня 2018 року, 1 день січня, 3 дні березня 2019 року, 1 день лютого 2020 року, 1 день серпня 2021 року.

Довідки видані на підставі особової архівної картки ф. Т-2, розрахункових відомостей, наказів, контрольних табелів спуску-виїзду в шахту.

За підсумками атестації робочих місць підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах за професіями: підземний гірник по ремонту гірничих виробок (накази від 29 грудня 1995 року № 77-ТБ, від 26 травня 2000 року № 781-ОТ, від 28 квітня 2005 року № 2/33-ОТ), гірник підземний, підземний гірник по ремонту гірничих виробок (наказ від 23 квітня 2010 року № 2/44-ОТ), гірник підземний (наказ від 06 березня 2014 року № 2/35-ОП), про що свідчать відповідні накази та виписка з них від 22 червня 2022 року № 22/127, видана відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля».

Історична довідка відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 22 червня 2022 року № 26/127 містить інформацію про реорганізацію (перейменування) підприємства за 1960-2019 роки.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин, позначку про сплату страхових внесків за липень-грудень 2018 року, за січень-серпень 2019 року.

Дані персоніфікованого обліку містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за вересень-грудень 2019 року, за 12 місяців 2020 року, за 12 місяців 2021 року, за січень-березень 2022 року; відомості про сплату страхових внесків за ці періоди відсутні.

За період квітень-червень 2022 року в системі персоніфікованого обліку відсутня інформація про суму заробітку для нарахування пенсії та про сплату страхових внесків.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за 23 дні липня і серпень-грудень 2018 року, за 12 місяців 2019 року, за 12 місяців 2020 року, за 12 місяців 2021 року, за січень-березень 2022 року за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3014А1».

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише відповідачем-1. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволенні позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

За результатами розгляду справи в суді першої інстанції, відмовлено у задоволенні вимог, які стосуються зарахування позивачу до страхового стажу періоду роботи 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року, з 22 червня 2018 року по 30 червня 2018 року, з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року, до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 15 лютого 2017 року по 14 грудня 2017 року.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон № 1058, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 20 липня 2022 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 30 квітня 2022 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

П. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. […]

За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

В п. 4.2 Порядку № 383 зазначено, що постанова набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника (п. 4.2 Порядку № 383).

П. 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал

підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі сервісний центр).

Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

[…].

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків […], або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи: […].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів,

відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

[…].

Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що під час призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з 27 червня 2022 року, а також її подальшого перерахунку ГУ ПФУ в Донецькій області не зарахувало певні періоди роботи заявника до його страхового, спеціального (пільгового) стажу, а також для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, дії ГУ ПФУ в Донецькій області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року.

Судами встановлено, що в період з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року ОСОБА_1 працював гірничим робочим по ремонту гірничих виробок з повним підземним робочим днем в шахті в ремонтно-будівельному кооперативі «Донецьк-2» (записи №№ 3-4 в трудовій книжці).

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Як свідчать розрахунки стажу, ГУ ПФУ в Донецькій області не зарахувало період з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року до спеціального (пільгового) стажу ні під час призначення пенсії, ні під час її перерахунків у вересні та в грудні 2022 року.

Відповідач зазначає, що вказаний період не зарахований до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, у зв`язку з ненаданням уточнюючих довідок.

Судами не приймається цей довод пенсійного органу, оскільки зайнятість ОСОБА_1 впродовж повного робочого дня на підземних роботах в шахті за професією гірничий робочий по ремонту гірничих виробок, яка включена до Списку № 1, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Суд погоджується з аргументами позивача, що він має право на зарахування періоду роботи з 26 січня 2002 року по 16 квітня 2002 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, на підставі записів в трудовій книжці і додаткового підтвердження цього стажу шляхом подання інших документів, зокрема довідок про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як того вимагають п. 20 Порядку № 637 та п. 10 Порядку № 383, не потребує.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві та для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії періоду роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року.

У період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року ОСОБА_1 працював у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» підземним гірничим робочим по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті (записи №№ 5-11 в трудовій книжці).

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за травень-грудень 2010 року; відомості про сплату страхових внесків за цей період в системі персоніфікованого обліку відсутні.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року до страхового стажу та для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідач зазначив, що період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року не зарахований до страхового стажу та для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії з причини несплати страхових внесків.

Місцевий суд правильно відхилив цей аргумент пенсійного органу, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону.

Відповідно до ст. 11 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно зі ст. 20 Закону № 1058 обчислення страхових внесків застрахованих осіб […] здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду […]. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. […] Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. […] Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). […] Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. […].

Системний аналіз вказаних вище норм Закону № 1058 дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в Індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року в справі № 482/434/17, від 31 жовтня 2019 року у справі № 576/748/17, від 01 березня 2021 року у справі № 423/757/17.

Тому, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків не може слугувати підставою для незарахування позивачу до страхового стажу періоду роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, оскільки позивач не повинен нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне) виконання відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» його обов`язків як страхувальника.

Позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти в його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований ст. 40 Закону № 1058.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз. 1 цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до п. п. 7, 8, 9 і 14 ст. 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

[…]

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до пп. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

Отже, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, і така заробітна плата (дохід) підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про заробітну плату ОСОБА_1 за травень 2010 року 2445,07 грн, за червень 2010 року 2947,41 грн, за липень 2010 року 2913,34 грн, за серпень 2010 року 4556,33 грн, за вересень 2010 року 3628,08 грн, за жовтень 2010 року 3142,66 грн, за листопад 2010 року 3614,50 грн, за грудень 2010 року 2866,81 грн.

Водночас, як на час призначення пенсії, так і за наслідками перерахунків, проведених у вересні та в грудні 2022 року, пенсійний орган не врахував заробітну плату позивача за період роботи з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, про що свідчать відповідні розрахунки заробітної плати.

В якості причини неврахування заробітної плати за цей період для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії відповідач вказав на несплату страхових внесків.

Такий довод є безпідставним, оскільки страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті. Проте, застраховані особи без сприяння державних органів позбавлені можливості безпосередньо і оперативно впливати на повноту і своєчасність такої сплати, що, фактично, у випадку несплати (неповної) сплати, означатиме порушення рівності їх прав на призначення (перерахунок) пенсії при інших рівних умовах.

Пенсійний орган не врахував заробітну плату ОСОБА_1 , яку він отримав за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року у зв`язку з несплатою підприємством-страхувальником страхових внесків, що призвело до порушення принципу рівності особи перед законом, а держава в особі її уповноважених органів не вжила дієвих заходів для забезпечення гарантованого позивачу права на одержання в майбутньому пенсії. Однак зазначена обставина не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення.

Отже, прийнятними є аргументами позивача, що він має право на врахування заробітної плати за період роботи з 01 травня 2010 року по 31 травня 2010 року для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 15 лютого 2017 року по 21 червня 2018 року.

У період з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року ОСОБА_1 працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Укрвуглесервіс» гірником робочим по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті (записи №№ 18-19).

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за 17 днів грудня 2017 року, за січень-травень 2018 року і 21 день червня 2018 року за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3013А1».

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 15 лютого 2017 року по 21 червня 2018 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Належні та допустимі докази перебування позивача в трудових відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Укрвуглесервіс» та виконання ним робіт в умовах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, в період з 15 лютого 2017 року по 14 грудня 2017 року суду не надані, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно.

Відповідач зазначив, що період роботи з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року не зарахований ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу у зв`язку з ненаданням уточнюючої довідки.

Суд відхиляє цей довод пенсійного органу, оскільки зайнятість позивача впродовж повного робочого дня на підземних роботах в шахті за професією гірничий робочий по ремонту гірничих виробок, яка включена до Списку № 1, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Правильною є позиція позивача, що він має право на зарахування періоду роботи з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, і додаткового підтвердження цього стажу шляхом подання інших документів, зокрема довідок про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, не потребує.

До того ж поза увагою пенсійного органу залишився той факт, що Індивідуальні відомості про застраховану особу місять інформацію про спеціальний стаж позивача за вказаний період за кодом підстави обліку «ЗП3013А1», що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року до страхового стажу та для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії.

Належні та допустимі докази перебування позивача в трудових відносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Укрвуглесервіс» в період з 22 червня 2018 року по 30 червня 2018 суду не надані, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період з 01 лютого 2018 року по 30 червня 2018 року; відомості про сплату страхових внесків за цей період в системі персоніфікованого обліку відсутні.

За даними системи персоніфікованого обліку заробітна плата ОСОБА_1 для призначення пенсії за 28 днів лютого 2018 року 3723,00 грн, за 31 день березня 2018 року 3723,00 грн, за 30 днів квітня 2018 року 3723,00 грн, за 31 день травня 2018 року 3723,00 грн, за 21 день червня 2018 року 2624,99 грн.

Водночас, як на час призначення пенсії, так і за наслідками перерахунків, проведених у вересні та в грудні 2022 року, заробітна плата позивача за період роботи з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року не врахована під час визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, що підтверджено відповідними розрахунками.

В якості причини неврахування цього періоду для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії відповідач вказав на несплату страхових внесків.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що такий довод пенсійного органу є неприйнятним з тих самих підстав, що наведені вище судом стосовно періоду з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року, і погоджується з аргументами позивача, що він має право на врахування заробітної плати за період роботи з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до страхового та до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року.

Судами встановлено, що в період з 17 жовтня 2018 року по 18 листопада 2020 року ОСОБА_1 працював у відокремленому підрозділі «Шахта 1-3 «Новогродівська» гірником підземним з повним робочим днем в шахті (записи №№ 21-24 в трудовій книжці); з 19 листопада 2020 року і по день звернення за призначенням пенсії на тому ж підприємстві гірником з ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем в шахті (записи № 24).

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року до страхового стажу.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року; однак в системі персоніфікованого обліку відомості про сплату страхових внесків за цей період відсутні.

Як під час призначення пенсії, так і за наслідками перерахунків, проведених у вересні та в грудні 2022 року, період роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року не зарахований позивачеві до страхового стажу.

Відповідач обґрунтовує незарахування періоду роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року до страхового стажу несплатою страхових внесків.

Суд відхиляє цей довод пенсійного органу, оскільки позивач як застрахована особа не повинен нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне) виконання відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» його обов`язків як страхувальника щодо своєчасної і повної сплати страхових внесків (єдиного внеску), а тому погоджується з аргументами позивача про те, що він має право на зарахування періоду роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року до його страхового стажу.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду роботи з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року до страхового стажу.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за період з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року; однак в системі персоніфікованого обліку відомості про сплату страхових внесків за цей період відсутні.

Під час призначення позивачу пенсії, а також за наслідками перерахунку пенсії, проведеного у вересні 2022 року, період роботи з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року не був зарахований до його страхового стажу, про що свідчать розрахунки.

Однак, за результатами перерахунку, проведеного в грудні 2022 року, ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувало позивачеві до страхового стажу період роботи з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року як 00 років 02 місяці 00 днів.

Зважаючи на те, що на час розгляду справи пенсійний орган зарахував позивачеві до страхового стажу період роботи з 01 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року, що підтверджено розрахунком стажу, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно.

Позивач доводить, що має право на зарахування до страхового стажу періоду роботи з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року.

Дані персоніфікованого обліку містять інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин за 12 місяців 2020 року, за 12 місяців 2021 року, за січень-березень 2022 року; відомості про сплату страхових внесків за ці періоди відсутні.

За період квітень-червень 2022 року в системі персоніфікованого обліку відсутня інформація про суму заробітку для нарахування пенсії та про сплату страхових внесків.

Як під час призначення пенсії, так і за наслідками перерахунків, проведених у вересні та в грудні 2022 року, період роботи позивача з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року не зарахований до страхового стажу.

Відповідач зазначає, що період з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року не зарахований до страхового стажу з причини несплати страхових внесків.

Суди відхиляють цей довод пенсійного органу, оскільки позивач як застрахована особам не повинен нести відповідальність та зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне) виконання відокремленим підрозділом «Шахта 1-3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля» його обов`язків як страхувальника щодо своєчасної і повної сплати страхових внесків (єдиного внеску), а також щодо подання відповідної звітності до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а тому погоджується з аргументами позивача, що він має право на зарахування періоду роботи з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року до страхового стажу.

Позивач доводить, що має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року.

Розрахунки стажу свідчать, що як під час призначення пенсії, так і за наслідками перерахунків, проведених у вересні та в грудні 2022 року, періоди роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року не зараховані до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Зайнятість ОСОБА_1 в період з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року впродовж повного робочого дня на підземних роботах в шахті за професіями гірник підземний та гірник з ремонту гірничих виробок підземний, які включені до Списку № 1 та Постанови КМУ № 202, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27 червня 2022 року № 46 і № 76, а за період з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 31 березня 2022 року ще й Індивідуальними відомостями про застраховану особу, які місять інформацію про спеціальний стаж позивача за кодом підстави обліку спеціального стажу «ЗП3014А1», що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, і підлягає зарахуванню до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, на підставі положень ч. 5 ст. 114 Закону № 1058.

За цих обставин місцевий суд правильно вважав обґрунтованими доводи позивача, що він має право на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року.

Підсумовуючи викладене, з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, колегія судів погоджуєтьсяз судом першої інстанції, що з метою повного захисту прав позивача підлягають визнанню протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали у:

-не зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунків 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року періодів роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року;

-не зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунків 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року періодів роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

-неврахуванні для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії під час призначення пенсії 28 липня 2022 року та під час її перерахунків 21 вересня 2022 року і 17 грудня 2019 року заробітної плати ОСОБА_1 за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року.

Висновок суду про протиправність цих дій ґрунтується на тому, що вони не відповідають критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС України, є необґрунтованими та не можуть вважатися такими, що вчинені добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в зарахуванні відповідних періодів до страхового стажу, до спеціального (пільгового) стажу та для розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення належить застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області:

1. зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року;

2. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

3. врахувати під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії ОСОБА_1 заробітну плату за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року;

4. здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 27 червня 2022 року із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи:

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 січня 2020 року по 27 червня 2022 року;

із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи:

з 26 січня 2002 року по 16 лютого 2002 року;

з 15 грудня 2017 року по 21 червня 2018 року;

з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року;

з 01 листопада 2019 року по 27 червня 2022 року;

та з урахування під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії заробітної плати за періоди роботи:

з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року;

з 01 лютого 2018 року по 21 червня 2018 року.

Слід зауважити, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Донецькій області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії, здійснював розрахунок страхового та спеціального (пільгового) стажу, розрахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та прийняв рішення про призначення і перерахунок пенсії.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Донецькій області суд покладає обов`язок зарахувати вказані вище періоди до страхового і спеціального (пільгового) стажу, врахувати під час розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та здійснити перерахунок пенсії.

Зважаючи на те, що документи, які підтверджують наявність правових та фактичних підстав для врахування позивачеві до страхового та спеціального (пільгового) стажу відповідних періодів роботи, а також для врахування заробітної плати за спірні періоди при розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, були надані пенсійному органу разом з заявою про призначення пенсії, місцевий суд дійшов правильного висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з дати її призначення, тобто з 27 червня 2022 року.

Відтак, розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до висновку, що місцевий суд прийняв рішення з дотриманням як матеріального так і процесуального права, а позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року у справі № 200/5175/22 залишити без змін.

Повне судове рішення 23 травня 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. В. Сіваченко

Судді А. А. Блохін

Е. Г. Казначеєв

Джерело: ЄДРСР 111033409
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку