Виноградівський районний суд Закарпатської області
______________________________________________________________
Справа № 299/2066/23
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.05.2023 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі :
головуючого ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокура ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження (Єдиний реєстр досудових розслідувань № 12021071080000129 від 30 березня 2021 року) відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Подвірне, Новоселицького району, Чернівецької області та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, одруженого, має на утриманні одну неповнолітню дитину, не працюючого, з середньою освітою, раніше не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240-1 КК України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, діючи умисно, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, незаконно придбав каміння, яке відповідно до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994, та висновку судової гемологічної експертизи» № 15423/21 -34/5967+6015/22-34 від 28.03.2022 року відноситься до дорогоцінного каміння органогенного утворення, а саме - бурштин в сировині загальною масою 2,498 кг, ринковою вартістю 92 813,38 грн., та бурштин в декоративних елементах загальною масою 9,726 кг, ринковою вартістю 260 444,30 грн., що є значними розмірами, та не маючи при цьому відповідних документів, які б підтверджували законність походження даного бурштину, у невстановленому досудовим розслідуванні місці незаконно зберігав.
В подальшому, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, завантажив у транспортний засіб марки «Mercedes-Benz» з державним реєстраційним знаком « НОМЕР_1 », а саме у конструктивні особливості, зокрема в передній частині повітрозбірника та в днищі біля сидіння водія та пасажира вищевказаного автомобіля бурштин в сировині загальною масою 2,498 кг., ринковою вартістю 92 813,38 грн., та бурштин в декоративних елементах загальною масою 9,726 кг., ринковою вартістю 260 444,30 грн. та незаконно перевіз до митного посту «Дяково- Автомобільний» за адресою с. Неветлефолу, вул. Фогодо, 106, де 29.03.2021 року о 21 годині 45 хвилин в ході проведення митного огляду транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» з державним реєстраційним знаком « НОМЕР_1 », VIN-код № НОМЕР_2 , власником якого згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 є ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_5 , . на митному посту «Дяково-Автомобільний» Закарпатської митниці Держмитслужби за адресою с. Неветленфолу, вул. Фогодо, 106, Берегівського району прикордонним нарядом «ОТЗ» спільно з співробітниками ДМСУ в конструктивних особливостях, а саме в передній частині повітрозбірника та в днищі біля сидіння водія та пасажира вищевказаного автомобіля було виявлено бурштин в сировині загальною масою 2,498 кг, ринковою вартістю 92 813,38 грн., та бурштин в декоративних елементах загальною масою 9,726 кг, ринковою вартістю 260 444,30 грн., що підтверджується висновком судової гемологічної експертизи № 15423/21 -34/5967-6015/22-34 від 28.03.2022 року не маючи при цьому відповідних документів, які б підтверджували законність походження даного бурштину, чим самим ОСОБА_5 , незаконно перевозив бурштин.
Таким чином, ОСОБА_5 вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 240-1 КК України, а саме незаконне перевезення бурштину законність походження якого не підтверджується відповідними документами, вчинене у значних розмірах.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою вину у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240-1 КК України, визнав повністю, пояснив, що він дійсно вчинив зазначені дії, фактичні обставини справи не оспорює та підтверджує. За вчинені ним дії йому дуже соромно. У скоєному щиро кається, просив суворо його не карати.
Оскільки учасники судового провадження вважали недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорювалися, і судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, немає сумнівів у добровільності їх позиції, а наслідки позбавлення права оскаржувати ці обставини в апеляційному порядку їм зрозумілі, судовий розгляд кримінального провадження проведено у відповідності до ч. 3 ст. 349 КПК України.
При викладених обставинах, судом встановлено, що мало місце діяння у вчиненні якого ОСОБА_5 обвинувачується, це діяння містить склад злочину, передбачений ч. 2 ст. 240-1 КК України, як незаконне перевезення бурштину законність походження якого не підтверджується відповідними документами, вчинене у значних розмірах. Обвинувачений винен у вчиненні цього злочину та підлягає покаранню за його вчинення, оскільки такий ним вчинено у стані осудності.
Обставиною, яка пом`якшує покарання обвинуваченого суд визнає щире каяття.
Обставини, які обтяжують покарання обвинуваченого відсутні.
Призначаючи покарання обвинуваченому суд враховує, що вчинений злочин, відповідно до ст. 12 КК України, класифікується як тяжкий. Обвинувачений характеризується позитивно, раніше до кримінальної відповідальності не притягався, а тому для досягнення мети покарання, передбаченої ст. 50 КК України, з урахуванням позиції прокурора про можливість звільнення такої особи від призначеного покарання з іспитовим строком, наявність на утриманні особи неповнолітньої дитини, важке онкологічне захворювання дружини, позитивну посткримінальну поведінку, суд призначає обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі із застосуванням положень ст. 75 КК України та покладенням на нього обов`язків, передбачених п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України без застосуванням конфіскації майна належного обвинуваченому.
Так, згідно ст. 77 КК України у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням можуть бути призначені додаткові покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу.
Отже, перелік додаткових покарань, які можуть бути призначені у разі звільнення від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України, є вичерпним, а тому конфіскація майна належного обвинуваченого судом не застосовується.
Однак, суд застосовує спеціальну конфіскацію в частині предметів кримінального правопорушення.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 96-1 КК України, спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного злочину або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 1, 3 ч. 1 ст. 96-2 КК України, спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші цінності та інше майно: одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна; були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави.
Враховуючи, що санкція інкримінованого обвинуваченому кримінального правопорушення передбачає покарання у виді позбавленням волі, суд відповідно до ст.ст. 96-1, 96-2 КК України застосовує захід кримінально-правового характеру у вигляді спеціальної конфіскації, яка полягає у конфіскації у власність держави каміння бурштину.
Щодо транспортного засобу, який належить третій особі, то такий не підлягає спеціальній конфіскації з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 96-2 КК України, гроші, цінності, в тому числі кошти, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, інше майно, зазначені в цій статті, підлягають спеціальній конфіскації у третьої особи, якщо вона набула таке майно від підозрюваного, обвинуваченого, особи, яка переслідується за вчинення суспільно небезпечного діяння у віці, з якого не настає кримінальна відповідальність, або в стані неосудності, чи іншої особи безоплатно, за ринкову ціну або за ціну вищу чи нижчу ринкової вартості, і знала або повинна була і могла знати, що таке майно відповідає будь-якій із ознак, зазначених у пунктах 1-4 частини першої цієї статті.
Вищезазначені відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.
Таким чином, з огляду на вказані законодавчі норми спеціальна конфіскація може бути застосована до майна засудженого чи у передбачених КК України у випадках - до майна іншої особи, лише у випадках, якщо власник знав про їх незаконне використання.
У судовому засіданні не встановлено відомостей щодо третьої особи - ОСОБА_6 , яка є власником транспортного засобу, про те, що вона знала або повинна була і могла знати, що таке майно (транспортний засіб) відповідає будь-якій із ознак, зазначених у пунктах 1-4 частини першої статті 96-2 КК України.
Відповідна позиція суду узгоджується з правовою позицією викладеній у постанові Верховного Суду від 9 квітня 2020 року, справа N 676/2199/19.
Витрати на залучення експерта за проведення гомологічної експертизи становлять 31 335 гривень 82 копійки, згідно вимог ч. 2 ст. 124 КПК України, підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави (а.п.126-127 т.1).
Правові підстави, передбачені ч. 1 ст. 119 КПК України, для звільнення обвинуваченого від сплати процесуальних витрат, - відсутні.
Захід забезпечення кримінального провадження у виді арешту майна, застосований ухвалою слідчого судді від 31.03.2021 року, на підставі ч. 4 ст. 174 КПК України,- скасувати (а.п. 28-29, 54-58 т.1).
Речові докази на підставі ст. 100 КПК України:
Речові докази:
- буси жовто-оранжевого кольору зовні схожих на бурштин вагою 11 кілограм, каміння жовто-оранжевого кольору зовні схожі на бурштин вагою 2,90 кілограм, які зберігаються у кімнаті речових доказів відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області, - конфіскувати в дохід держави (а.п. 23-24, 145 т.1);
- автомобіль марки «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_1 , білого кольору та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_3 від 25.02.2021 року, які знаходяться на відповідальному зберіганні ОСОБА_6 , - залишити їй як власниці (а.п. 23-24, 63 т.1).
На підставі наведеного, керуючись статтями 374-376 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 240-1 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на 4 (чотири) роки.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку у 1 (один) рік не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього обов`язки, передбачені пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України, а саме: - періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; - повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи.
На підставі ст.ст. 96-1, 96-2 КК України застосувати спеціальну конфіскацію та передати у власність держави - буси жовто-оранжевого кольору зовні схожих на бурштин вагою 11 кілограм, каміння жовто-оранжевого кольору зовні схожі на бурштин вагою 2,90 кілограм, які зберігаються у кімнаті речових доказів відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області (а.п. 23-24, 145 т.1).
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , процесуальні витрати на залучення експерта під час досудового розслідування в сумі 31 335 гривень 82 копійки на користь держави (а.п. 127 т.1).
Арешт майна, застосований ухвалою слідчого судді 31.03.2021 року, на підставі ч. 4 ст. 174 КПК України, - скасувати (а.п. 28-32, 54-58 т.1).
Речові докази:
- буси жовто-оранжевого кольору зовні схожих на бурштин вагою 11 кілограм, каміння жовто-оранжевого кольору зовні схожі на бурштин вагою 2,90 кілограм, які зберігаються у кімнаті речових доказів відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області, - конфіскувати в дохід держави (а.п. 23-24, 145 т.1);
- автомобіль марки «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_1 , білого кольору та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_3 від 25.02.2021 року, які знаходяться на відповідальному зберіганні ОСОБА_6 , - залишити їй як власниці (а.п. 23-24, 63 т.1).
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, через районний суд з підстав, передбачених ст. 394 КПК України.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
ГоловуючийОСОБА_1