open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/22261/22

Провадження № 1-кс/761/12323/2022

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання сторони кримінального провадження №72022000320000014 від 26.07.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3ст.212, ч.3 ст.209 КК України, старшого детектива другого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

В провадження судді Шевченківського районного суду міст Києва надійшло клопотання сторони кримінального провадження №72022000320000014 від 26.07.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3ст.212, ч.3 ст.209 КК України, старшого детектива другого відділу детективів Підрозділу детективів із захисту економіки у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( НОМЕР_2 ) за період з 07.12.2017 по 11.10.2022 роках.

Мотивуючи клопотання, детектив вказує, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідуванняу кримінальномупровадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72022000320000014 від 26.07.2022 за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах службовими та легалізації (відмивання)коштів уособливо великихрозмірах особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3ст. 212, ч. 3 ст. 209 ККУкраїни.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ) в порушення вимог Податкового кодексу України упродовж 2019-2021 років набули активи по заниженим цінам у вигляді автомобілів, нежитлових приміщень та обладнання, що перебувало у власності ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), в тому числі й те, що перебувало у заставі/іпотеці АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », не загальну суму 48 606 286,3 грн., при цьому не здійснили дооцінку набутих активів до справедливої вартості, яка фактично складає 708 459 481,5 грн, чим занизили податок на прибуток на суму 127 522 707 грн. та показники зі сплати земельного податку на суму 4937 955,41 грн., що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету грошових коштів на загальну суму 132 460 662 грн.

Крім цього, службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ) упродовж 2018-2019 років шляхом перерахування на користь пов`язаного ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », бенефіціарним власником якого є громадянин російської федерації ОСОБА_4 , грошових коштів на загальну суму 129 221 687 грн. під виглядом поворотної фінансової допомоги вчинили дії, спрямовані на приховування, маскування походження та володіння грошовими коштами, тобто вчинили легалізацію (відмивання) коштів у особливо великих розмірах.

На цей час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому

ст. 91 КПК України, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Згідно відомостей, отриманих з інформаційно-аналітичної системи ІНФОРМАЦІЯ_6 встановлено, що ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ) відкрито банківські рахунки № НОМЕР_6 (980-українськагривня),№ НОМЕР_7 (980-українськагривня),№ НОМЕР_8 (978-євро) в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), які службові особи вказаного підприємства могли використовувати для проведення фінансових операцій з перерахування грошових коштів за придбані товарно-матеріальні цінності, проведення інших пов`язаних із цим фінансових операцій, тобто могли використовувати для вчинення кримінального правопорушення.

Для встановлення та підтвердження/спростування факту перерахування грошових коштів, обсягу таких перерахувань, їх спрямування та призначення платежів, дослідження фінансово-господарських операцій, встановлення кола осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення та проведення судових експертиз, виникла необхідність здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які становлять банківську таємницю, стосовно ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ), а саме копій таких документів:

-роздруківок (виписок) руху коштів за період з 07.12.2017 по 11.10.2022 на рахунках підприємства, із зазначенням призначення, суми платежу, вхідного/вихідного залишку, дати та точного часу перерахунку коштів, їх зняття, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб контрагентів, їх коди ЄДРПОУ;

-роздруківок телекомунікаційних з`єднань між засобами телекомунікації банку та вказаним підприємством із зазначенням номерного ресурсу підприємства (номери телефонів та IP-адреси), фізичних адрес засобів комунікації (МАС-адреси), а також часу і дати проведення з`єднань;

-справ юридичного оформлення по згаданих рахунках, у тому числі, анкет, реєстраційних документів підприємства, наказів про призначення службових осіб, договорів щодо відкриття і обслуговування рахунків та використання системи «Клієнт банк», а також технічної документації щодо проведення працівниками банку інсталяції на комп`ютер підприємства вказаної системи, документів з даними про місце проведення вказаної інсталяції та документів, які підтверджують факт видачі та отримання ключів доступу до системи «Клієнт банк», всіх заяв та доручень від імені службових осіб підприємства, а також карток зі зразками підписів службових осіб і відбитку печатки підприємства, тощо;

-документів на зняття готівкових коштів, у тому числі чеків, документів на переказ грошових коштів, відповідних довіреностей на вчинення таких дій, з вказаних рахунків.

Зазначені інформація та документи містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема щодо наявності/відсутності розрахунків між підприємствами, про осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, зразки підписів службових осіб підприємства, фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а тому вказані документи є доказами в розумінні статей 84, 99 КПК України.

В інший спосіб довести обставини та факти перерахування грошових коштів по рахунках, причетних до цього осіб, окрім як шляхом отримання доступу до відповідної банківської інформації стосовно ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ), неможливо, оскільки саме банківська установа є володільцем такої інформації та документів.

Документи стосовно ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ), що містять банківську таємницю та знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ) необхідно вилучити, оскільки таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, так як у інший спосіб отримати документи та відомості, що становлять банківську таємницю неможливо, так само і встановити фактичне надходження та списання коштів по рахункам вказаної юридичної особи, а також ідентифікувати осіб, відповідальних за відкриття та обслуговування рахунків, проведення фінансових операцій по них.

Окрім того, указані документи мають суттєве значення для досудового розслідування, оскільки вони необхідні для проведення почеркознавчих, судово-економічних та інших експертиз з метою ідентифікації осіб, причетних до цього кримінального правопорушення, встановлення повного кола осіб, причетних до вчинення злочину, та обсягу вини кожної з них, тощо.

Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про електронні комунікації» щодо підвищення ефективності досудового розслідування «за гарячими слідами» та протидії кібератакам» № 2137-IX від 15.03.2022 (опубліковано у газеті «Голос України» 21.03.2022, набрав чинності 22.03.2022) Розділ IX «Перехідніположення» КПКУкраїни доповненопунктом 20-7такого змісту: «Під час дії надзвичайного або воєнного стану на території України тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у пунктах 2, 5, 7, 8 частини першої статті 162 цього Кодексу, здійснюється на підставі постанови прокурора, погодженої з керівником прокуратури».

Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ затверджено Указ Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», згідно якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23серпня2022 року строком на 90 діб, до 21листопада2022 року.

Проте, виникла необхідність в отриманні у банківській установівідомостей, крім передбачених п.п.5, 8 ст.162 КПК України, конфіденційної інформації, в тому числі такої, що містить комерційну таємницю, а також відомостей, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», передбачених п. п. 4, 11 ст. 162 КПК України.

Звертаю увагу суду що розголошення інформації під час відкритого розгляду вказаного клопотання або під час оприлюднення судового рішення в електронній формі може перешкодити належному досудовому розслідуванню, зокрема сприятиме приховуванню, умисному псуванню або знищенню вказаних документів, а тому є необхідність прийняти рішення про захист від розголошення інформації про зміст вказаного клопотання.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що органом досудового розслідування здійснюється досудове розслідування особливо тяжких злочинів, вчинених організованою групою, наслідками яких стало заподіяння збитків Державі в особливо великих розмірах, відповідальність за які передбачена за ч.3 ст.212 та ч.3 ст.209 КК України, вважаю за необхідне провести розгляд клопотання у закритому судовому засіданні без подальшого оприлюднення змісту ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскільки, у разі розгляду указаного клопотання не у закритому судовому засіданні, його результати будуть оприлюднені, відповідно дост. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень». В свою чергу це призведе до розголошення охоронюваної законом таємниці, таємниці досудового розслідування, ознайомлення зі змістом рішення, а разом з ним і відомостями досудового розслідування, сторонніх осіб, в тому числі і фігурантів провадження, що негативно може вплинути на результати слідства.

В судове засідання детектив не з`явилась, надала до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за її відсутності.

Особа, у володінні якої знаходяться документи, в судове засідання не викликалася, згідно з вимогами ч.2 ст.163 КПК України.

Щодо вимоги розглянути клопотання у закритому судовому засіданні то воно не є обґрунтованим, оскільки слідчим не зазначено, які вимоги ст.27 КПК України будуть порушенні.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Обґрунтовуючи внесене клопотання детектив зазначив, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що речі і документи, які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин зазначеного кримінального провадження.

Так, відповідно до вимог ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з п.п.4, 5, 11 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить конфіденційної інформації, в тому числі такої, що містить комерційну таємницю, банківську таємницю, а також відомостей, що становлять професійну таємницю.

Відповідно до ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи доводи клопотання детектива, слідчий суддя приходить до висновку про достатність підстав для надання тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , оскільки є достатні підстави вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а іншими способами їх довести неможливо (а саме встановити фактичне надходження та списання коштів по рахункам вказаної юридичної особи, а також ідентифікувати осіб, відповідальних за відкриття та обслуговування рахунків, проведення фінансових операцій по них).

Окрім цього, вказанні документи необхідні для забезпечення проведення почеркознавчих, судово-економічних експертиз.

Водночас, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання в частині надання тимчасового доступу за період, який зазначений в клопотанні, а саме «з 07.12.2017 по 11.10.2022 роках», оскільки згідно долученого витягу з ЄРДР від 13.10.2022 року, у кримінальному провадженні внесеному 26.07.2022 року за №72022000320000014, досудове розслідування ведеться що вчинення дій службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », протягом 2018-2019 років.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.131, 132, 159-166 КПК України слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання детектива про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні - детективам (старшимдетективам)Бюро економічноїбезпеки України:ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , на тимчасовий доступ до речей і документів (у електронному та паперовому вигляді), які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів (належно завірених відповідно до вимог документообігу, прошитих та пронумерованих), а саме:

-роздруківок (виписок) руху коштів за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 роках на рахунках ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ) № НОМЕР_6 (980-українська гривня), № НОМЕР_7 (980-українська гривня), № НОМЕР_8 (978-євро), із зазначенням призначення, суми платежу, вхідного/вихідного залишку, дати та точного часу перерахунку коштів, їх зняття, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді);

-роздруківок телекомунікаційних з`єднань між засобами телекомунікації банку та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ) із зазначенням номерного ресурсу підприємства (номери телефонів та IP-адреси), фізичних адрес засобів комунікації (МАС-адреси), а також часу і дати проведення з`єднань;

-справ юридичного оформлення по рахункам № НОМЕР_6 (980-українська гривня), № НОМЕР_7 (980-українська гривня), № НОМЕР_8 (978-євро), відкритим ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ),у томучислі,анкет,реєстраційних документів підприємства,наказів пропризначення службовихосіб,договорів щодовідкриття іобслуговування рахунківта використаннясистеми «Клієнт банк»,а такожтехнічної документаціїщодо проведенняпрацівниками банкуінсталяції накомп`ютер підприємствавказаної системи,документів зданими промісце проведеннявказаної інсталяціїта документів,які підтверджуютьфакт видачіта отриманняключів доступудо системи«Клієнт банк»,всіх заявта дорученьвід іменіслужбових осібпідприємства,а такожкарток зізразками підписівслужбових осібі відбиткупечатки підприємства,тощо;

-журналів транзакцій клієнтських з`єднань за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 роках по рахунках № НОМЕР_6 (980-українська гривня), № НОМЕР_7 (980-українська гривня), № НОМЕР_8 (978-євро), відкритих ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 );

-документів на зняття готівкових коштів, у тому числі чеків, документів на переказ грошових коштів, відповідних довіреностей на вчинення таких дій, з рахунків № НОМЕР_6 (980-українська гривня), № НОМЕР_7 (980-українська гривня), № НОМЕР_8 (978-євро) відкритих ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_5 ).

У задоволенні іншої частини клопотання відмовити.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Джерело: ЄДРСР 107187956
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку