open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2022 року справа №380/2124/22

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді О.Желік розглянувши у в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області, ТзОВ "ДВ Вейст-Груп", ФОП ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області, ТзОВ "ДВ Вейст-Груп", ФОП ОСОБА_2 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо не реалізації повноважень в сфері охорони земель передбачених п. а пунктом б ст. 143 та частин 1 і 2 статті 144 Земельного Кодексу України (повноваження дублюються в п. 33 частини 4 / абзацу 11 частини 6 Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру), та невжиття своєчасних заходів в сфері охорони земель щодо нецільового використання ТзОВ ДВ Вейст-Груп частини земельної ділянки 4623610100:02:001:2848 за адресою АДРЕСА_1 що призвело до забруднення землі та завдання шкоди державі;

- зобов`язати відповідача вчинити достатні заходи в сфері охорони земель необхідні для припинення порушень вимог Земельного законодавства ТзОВ ДВ Вейст-Груп щодо нецільового використання частини земельної ділянки 4623610100:02:001:2848.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Держгеокадастру у Львівській області не реалізувало повноважень в сфері охорони земель передбачених п. а пунктом б ст. 143 та частин 1 і 2 статті 144 Земельного Кодексу України та не вжило своєчасних заходів в сфері охорони земель щодо нецільового використання ТзОВ ДВ Вейст-Груп частини земельної ділянки 4623610100:02:001:2848 за адресою АДРЕСА_1 . Зазначив, що цільове призначення цієї земельної ділянки (11.03) - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств для обслуговування виробничих приміщень), а частина цієї території (близько 0,060 га) використовується ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». Стверджує, що зазначену територію ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» протиправно використовує для складання та зберігання, перезавантаження побутових та можливо інших відходів, що спричиняє засмічення як території ТзОВ так і прилеглої, під час огляду території біля підприємства було виявлено що відходи які лежать просто під відкритим небом під сонцем - нагріваються, в процесі псування/гниття побутових відходів рідина з цього сміттєзвалища витікала за межі території ТзОВ, відходи виділяли дуже неприємний сморід.

Повідомив, що на звернення позивача відповідачем встановлено, що вказана позивачем територія дійсно використовується ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» не за цільовим призначенням, а для перевантаження сміття, винну особу за наслідками перевірки факту вчинення правопорушення притягнуто адміністративної відповідальності. Однак вказані порушення продовжуються. Вказав, що спеціалістами служби Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Львівській області разом із представником Пустомитівської міської ради 12.04.2021 року та 07.07.2021 року було оглянуто територію яку використовує ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» за адресою АДРЕСА_1 і виявлено факти розміщення побутових відходів. Стверджує, що відповідачем ще 25.05.2018 складено акт № 353-ДК/0105Гр/05/01/10 та видано припис, яким встановлено факт нецільового використання земельної ділянки ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». Станом на момент подання позову, розміщення відходів і їх перевантаження за адресою АДРЕСА_1 - продовжується, відповідно земельна ділянка і надалі використовується не за цільовим призначенням. В той же час, на думку позивача, відповідач, знаючи про правопорушення ще з середини 2018 року (тобто 3 з половиною роки), не вживає ефективних заходів з метою припинення вчинення протиправних дій ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». У зв`язку з зазначеним, ОСОБА_1 звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 31.01.2022 відкрито загальне позовне провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 28.03.2022 залучено до участі в справі на стороні відповідача - Пустомитівську міську раду Львівського району Львівської області; залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державну екологічну інспекцію у Львівській області.

Ухвалою суду від 16.05.2022, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ДВ Груп» і фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 .

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 15556 від 18.02.2022) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначив, що Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.05.2018 року № 373-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_2 . В результаті перевірки встановлено що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю №0511516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 . У договорі оренди земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 з ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» відсутній об`єкт оренди (кадастровий номер і місце розташування) та не визначено цільове використання земельної ділянки, наданої у користування ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». Вказав, що згідно із ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Однак, як стверджує відповідач, у договорі оренди земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 з ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» відсутній об`єкт оренди (кадастровий номер і місце розташування) та не визначено цільове використання земельної ділянки, наданої у користування ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». Отже, орендована земельна ділянка не закріплена на місцевості, відсутні межі земельної ділянки.

Зазначив, що в межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,01 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,01 га використовується не за цільовим призначенням. Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК/321/АП/09/01/-18, акт обстеження земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК-/109/АО/10/01/-18, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 25.03.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 25.05.2018 року №373-ДК/0106П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 29.03.2018 року № 373-ДК/0102ПО/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 193,35 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 11.07.2018 року № 565-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 25.05.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18 ФОП ОСОБА_3 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області. В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 в межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,01 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,01 га використовується не за цільовим призначенням, про що був складений припис 25.05.2018 року № 353- ДК/0105Пр/03/01/-18, припис не виконано.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 18.07.2018 року № 565-ДК/492/АП/09/01/-18, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 18.07.2018 року № 565-ДК/0183Пр/03/01/-18, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.07.2018 року № 565-ДК/0190П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 18.07.2018 року № 565- ДК/0171По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 05.11.2018 року № 526-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю № 051516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст- Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 . Договір оренди від 30.03.2018 року продовжений на 3 роки відповідно до додаткової угоди до договору оренди на термін до 2023 року та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права з індексним номером 228737405).

В межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,060 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, чим порушено ст. 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 17.11.2020 року № 526ЩК/403/АП/09/01/-20, акт обстеження земельної ділянки від 27.11.2020 року № 526-ДК-/134/АО/10/01/-20, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 27.11.2020 року № 526-ДК/0166Пр/03/01/-20, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.11.2020 року № 526-ДК/0165П/07/01/-20, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 27.11.2020 року № 526-ДК/0172ПО/08/01/-20 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 3710,30 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 22.04.2021 року № 183-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 27.11.2020 року № 526-ДК/016бПр/03/01/-20 ФОП ОСОБА_2 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області.

В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 в межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,06 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,06 га використовується не за цільовим призначенням, про що був складений припис 27.11.2020 року № 526- ДК/0166Пр/03/01/-20, станом на 22.04.2021 року припис не виконано. Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 27.04.2021 року № 183-ДК/155/АП/09/01/-21, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 28.04.2021 року № 183-ДК/0066Пр/03/01/-21, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.04.2021 року № 183- ДК/0063П/07/01/-21, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 28.04.2021 року № 183-ДК/0063ПО/08/01/-21 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

Земельна ділянка з кадастровим номером 4623610100:02:001:2848 площею 1,4896 га (державний акт на право власності на землю № 051516, зареєстрований 09.04.2002 року) на якій здійснювалися заходи державного контролю за дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель перебуває у приватній власності ОСОБА_2 . Враховуючи вищенаведене Головне управління Держгеокадастру у Львівській вважає, що вжило вичерпних заходів для припинення та усунення адміністративного правопорушення на вищезгаданій земельній ділянці.

Від Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області надійшли пояснення третьої особи по справі (вх. № 31255 від 02.05.2022) у яких позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити. У наданих поясненнях Пустомитівська міська рада навела пояснення аналогічні тим, які викладені в позовній заяві. Зазначила, що міська рада занепокоєна діяльністю ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» у сфері поводження з твердими побутовими відходами, оскільки вказаним підприємством систематично здійснюються порушення законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами. Стверджує, що окрім притягнення до адміністративної відповідальності, третя особа не має інших повноважень для припинення незаконного використання земельної ділянки.

Від Державної екологічної інспекції у Львівській області на адресу суду надійшло пояснення (вх. № 35817 від 24.05.2022). В обґрунтування зазначено, що є небезпека для довкілля в частині зміни хімічного та фізичного стану ґрунту, а саме згідно Протоколу № (461-462)/21 вимірювань показників складу та властивостей грантів від 11.11.2021 вміст таких речовин як цинк, кадмій, залізо, марганець, мідь перевищували нормативний вміст у понад 2 рази, а вміст свинцю більш яку 4 рази (відносно нормативного).

Враховуючи вищенаведене, відсутність коштів у Інспекції для подання позовів до суду щодо зупинення діяльності суб`єкта господарювання (ТзОВ «ДВ Вейст-Груп») та відшкодування ним несплачених коштів у сумі 64748, 95 грн. та 211138,12 грн (заподіяні внаслідок забруднення та засмічення земель), наявність ознак злочину в діях ТзОВ «ДВ ВЕЙСТ-ГРУП», систематичного порушення вимог екологічної безпеки, небезпеки для довкілля, інформуємо органи прокуратури про вищенаведені факти для врахування в роботі та вжиття відповідних заходів реагування в межах наданих повноважень в тому числі щодо можливості подання позовів до суду щодо зупинення діяльності, припинення прав користування ділянкою ТзОВ «ДВ ВЕЙСТ-ГРУП» та примусового відшкодування збитків завданих довкіллю внаслідок забруднення земель на загальну суму 64748, 95 грн та внаслідок засмічення земель на загальну суму 211138,12 грн.

Від позивача на адресу суду надійшло клопотання (вх. № 62507 від 30.09.2022) у якому навів додаткові обґрунтування позовних вимог, які по своїй суті є аналогічними поясненням, які надала Держекоінспекція. Зазначив, що вважає позовні вимоги цілком обґрунтованими.

Протокольною ухвалою від 20.06.2022, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, суд перейшов до розгляду справи по суті.

У судовому засіданні, яке відбулось 03.10.2022, позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представниця відповідача Телічак Ю. В. проти позовних вимог заперечила з підстав, викладених у відзиві. Просила відмовити у задоволенні позову.

Треті особи у судове засідання, яке відбулось 03.10.2022 не з`явилися, про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.

З огляду на зазначені обставини, та керуючись ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у судовому засіданні вирішено перейти до розгляду справи у порядку письмового провадження. Сторони проти переходу до розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечили.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 251623800 від 07.04.2021 слідує, що земельна ділянка з кадастровим номером: 4623610100:02:001:2848, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 1,4896 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств належить на праві приватної власності ОСОБА_2 .

Право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку також підтверджується державним актом на право власності на землю № 051516.

Між ОСОБА_2 (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «ДВ-Вейст-Груп» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 30.03.2018. Відповідно до п. 1.1 цього Договору, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування частину вищевказаної земельної ділянки, орендованою площею 600 кв. м.

Орендодавець надає орендарю об`єкт оренди на термін з 30.03.2018 до 01.04.2020 (п. 7.1. Договору).

Згідно з додатковою угодою до Договору оренди земельної ділянки від 30.03.2018, укладеною 30.03.2020, продовжено строк оренди до 01.04.2023.

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.05.2018 року № 373-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_2 . В результаті перевірки встановлено що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю №0511516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 .

У договорі оренди земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 з ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» відсутній об`єкт оренди (кадастровий номер і місце розташування) та не визначено цільове використання земельної ділянки, наданої у користування ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». У межах земельної ділянки площею 0,01 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,01 га використовується не за цільовим призначенням.

Відповідно до виявлених порушень відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК/321/АП/09/01/-18, акт обстеження земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК-/109/АО/10/01/-18, та вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 25.03.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18, а також складено протокол про адміністративне правопорушення від 25.05.2018 року №373-ДК/0106П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 29.03.2018 року № 373-ДК/0102ПО/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення.

Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 193,35 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 11.07.2018 року № 565-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 25.05.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18 ФОП ОСОБА_3 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 18.07.2018 року № 565-ДК/492/АП/09/01/-18, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 18.07.2018 року № 565-ДК/0183Пр/03/01/-18, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.07.2018 року № 565-ДК/0190П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 18.07.2018 року № 565- ДК/0171По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 05.11.2018 року № 526-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю № 051516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст- Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 . Договір оренди від 30.03.2018 року продовжений на 3 роки відповідно до додаткової угоди до договору оренди на термін до 2023 року та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права з індексним номером 228737405).

В межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,060 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, чим порушено ст. 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 17.11.2020 року № 526ЩК/403/АП/09/01/-20, акт обстеження земельної ділянки від 27.11.2020 року № 526-ДК-/134/АО/10/01/-20, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 27.11.2020 року № 526-ДК/0166Пр/03/01/-20, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.11.2020 року № 526-ДК/0165П/07/01/-20, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 27.11.2020 року № 526-ДК/0172ПО/08/01/-20 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 3710,30 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 22.04.2021 року № 183-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 27.11.2020 року № 526-ДК/016бПр/03/01/-20 ФОП ОСОБА_2 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області.

В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 в межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,06 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,06 га використовується не за цільовим призначенням, про що був складений припис 27.11.2020 року № 526- ДК/0166Пр/03/01/-20, станом на 22.04.2021 року припис не виконано. Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 27.04.2021 року № 183-ДК/155/АП/09/01/-21, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 28.04.2021 року № 183-ДК/0066Пр/03/01/-21, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.04.2021 року № 183- ДК/0063П/07/01/-21, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 28.04.2021 року № 183-ДК/0063ПО/08/01/-21 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

25.11.2021 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області (далі - Інспекція) проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» (ідентифікаційний код 41790622) на спірній земельній ділянці.

Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює свою діяльність з наступними порушеннями:

- не здійснюється контроль за станом навколишнього природного середовища в місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами відсутній щит з інформацією про об`єкт;

- не здійснюється радіометричний контроль побутових відходів;

- відсутня технологічна система на об`єкт перевантаження відходів;

- частково відсутня суцільна огорожа по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- допускається розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях;

- не забезпечується захист земель від забруднення , засмічення при здійсненні діяльності АДРЕСА_1 ;

- не вживаються заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки ( АДРЕСА_1 ) ліквідації наслідків такого впливу.

В ході проведення перевірки спеціалістами відділу інструментально- лабораторного контролю на території підприємства були відібрані проби ґрунту для визначення вмісту забруднюючих речовин та складено акт відбору від 23.11.2020 № 93. За результатами проведення лабораторних досліджень відповідно до протоколу № (305-307)720 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 02.12.2020 виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (заліза, свинцю) відносно контрольного вмісту речовини. Після отримання нормативно-грошової оцінки земельної ділянки проведено розрахунок розмірів шкоди внаслідок забруднення земель, що становить 13359,28 грн. Інспекцією виставлено підприємству претензію про добровільну сплату заподіяних збитків. Збитки були відшкодовані відповідачем в повному обсязі.

25.11.2020 Інспекцією видано Припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, а саме:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у АДРЕСА_1 ;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами встановити щит з інформацією про об`єкт;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях.

Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01.2021 (Акт №68/02/68) здійснено позапланову перевірку природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» на підставі перевірки припису № 396-02 від 25.11.2020 року. Даною перевіркою встановлено, що ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» не виконало пунктів 1,2,3,4,5,6,7,8 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 396 від 25.11.2020.

29.01.2021 року Інспекцією видано новий припис № 86-02, в якому ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» зобов`язано:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у с.Наварія, вул. Львівська, 154;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами встановити щит з інформацією про об`єкт;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях.

13.05.2021 року Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» (акт перевірки № 349/02/456). Перевіркою встановлено, що підприємство здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства не виконано пунктів 1,2,3,5,6,7,8 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 36-02 від 29.01.2021.

13 травня 2021 року Інспекцією видано припис № 208-03 яким зобов`язано ТзОВ ДВ «Вейст - Груп»:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у с.Наварія, вул. Львівська, 154;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціоновах місцях.

У період 23.10.21-25.10.21 Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства (перевірку приписів). Перевіркою встановлено, що не здійснюється контроль за станом навколишнього природного середовища в місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі, на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами відсутній щит з інформацією про об`єкт, не здійснюється радіометричний контроль побутових відходів, відсутня технологічна система на об`єкт перевантаження відходів, частково відсутня суцільна огорожа по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами, допускається розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях, не забезпечується захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності к селі Наварія, вул.Львівська,154.

На ділянці прилеглій до об`єкту перевантаження відходів розміщено відходи площею 110 м. кв., висотою 0,2 м, чим здійснено засмічення земель.

Інспекцією складено припис № 482-02 від 28.10.2021 року з метою виконання порушником вимог природоохоронного законодавства.

Посадову особу ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» притягнуто до відповідальності відповідно до ст. 52 КУпАП (Постанова про накладання адміністративного стягнення № 1791-02 від 03.12.2021), штраф сплачено.

Інспекцією відповідно до "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 27 жовтня 1997 року № 171 (у редакції наказу Мінприроди України від 04 квітня 2007 року № 149), із змінами затвердженими Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04 листопада 2020 року № 9241,зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2020 р. за № 1293/35576 проведено розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок забруднення та засмічення земель, а саме внаслідок забруднення земель на загальну суму 64748,95 грн та внаслідок засмічення земель на загальну суму 211138,12 грн. Станом на сьогодні збитки на суму 64748,95 грн та на суму 211138,12 грн не сплачені. Відсутність коштів у Інспекції для подання позовів до суду щодо відшкодування ним несплачених коштів у сумі 64748,95 грн та 211138,12 грн (заподіяні внаслідок забруднення та засмічення земель) зумовило Інспекцію звернутися до Львівської обласної прокуратури для подачі позову в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області.

Копії наявних матеріалів скеровано у Пустомитівську окружну прокуратуру листами від 05.05.2022 № 02-1450 та від 06.04.2022 № 02-1198, та у СВ відділу поліції № 1 ЛРУ № 2 ГУНП у Львівській області листами від 17.01.2022 № 02-227 та від 22.11.2021 № 02-6510.

Оригінали матеріалів попередніх перевірок щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» у Інспекції вилучено відповідно до ухвали слідчого судді Залізничного районного суду м. Львова (справа № 462/6018/21, провадження 1-кс/462/1404/21).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо не реалізації повноважень в сфері охорони земель передбачених п. а пунктом б ст. 143 та частин 1 і 2 статті 144 Земельного Кодексу України (повноваження дублюються в п. 33 частини 4 / абзацу 11 частини 6 Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру), та невжиття своєчасних заходів в сфері охорони земель щодо нецільового використання ТзОВ ДВ Вейст-Груп частини земельної ділянки 4623610100:02:001:2848 за адресою вул. Львівська 154 село Наварія Львівської області що призвело до забруднення землі та завдання шкоди державі, завернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

З положень ст. 2 Земельного кодексу України (далі ЗК України) слідує, що земельні відносини - це відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим (ч. 3 ст. 19 ЗК України).

Згідно з абз. 4 ч. 2 ст. 20 ЗК України, зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об`єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 66 ЗК України до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під`їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд. Землі промисловості можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

З огляду на цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером: 4623610100:02:001:2848 за адресою вул. Львівська 154 село Наварія Львівської області, суд дійшов висновку про те, що вказана земельна ділянка за своїм цільовим призначенням належить до земель промисловості.

Відповідно до ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (ч. 1 ст. 791 ЗК України).

Суб`єктами права власності на землю є зокрема громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності.

Згідно з п. а ч. 1 ст. 90 ЗК України, власники земельних ділянок мають право продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 91 ЗК України, власники земельних ділянок зобов`язані: а) забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; е) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем; ж) за свій рахунок привести земельну ділянку у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком здійснення такої зміни не власником земельної ділянки, коли приведення у попередній стан здійснюється за рахунок особи, яка незаконно змінила рельєф.

Порядок припинення права на землю регулюється главою 22 ЗК України, яка визначає вичерпний перелік підстав як для припинення права власності на земельну ділянку, так і для припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно зі статтею 140 ЗК України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника; г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) конфіскація за рішенням суду; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

При цьому статтею 141 ЗК України, яка визначає підстави припинення права користування земельною ділянкою, у пункті «ґ» передбачено використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об`єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров`ю населення) в строки, встановлені приписами органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель; в) конфіскації земельної ділянки; г) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов`язаннях власника цієї земельної ділянки; ґ-1) примусового звернення стягнень на право емфітевзису, суперфіцію за зобов`язаннями особи, яка використовує земельну ділянку на такому праві.

Тобто використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та неусунення допущених порушень може бути підставою лише для примусового припинення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 187 ЗК України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

За змістом статті 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 року за № 1302 (далі Положення № 1302) встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Одним з основних завдань Держгеокадастру є організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності виконанням вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням (абз. 3 п.п. 33 п. 3 Положення № 1302).

Таким чином, до повноважень Держгеокадастру входить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використання та охороною земель» від 19 червня 2003 року № 963-IV (далі - Закон), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 4 Закону, об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно зі статтею 5 Закону, державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням (стаття 6 Закону).

Згідно з статтею 10 Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, тому числі:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Судом встановлено, що на реалізацію Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.05.2018 року № 373-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», останнім розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_2 . В результаті перевірки встановлено що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю №0511516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 .

У договорі оренди земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 з ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» відсутній об`єкт оренди (кадастровий номер і місце розташування) та не визначено цільове використання земельної ділянки, наданої у користування ТзОВ «ДВ Вейст-Груп». У межах земельної ділянки площею 0,01 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,01 га використовується не за цільовим призначенням.

Відповідно до виявлених порушень відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК/321/АП/09/01/-18, акт обстеження земельної ділянки від 25.05.2018 року № 373- ДК-/109/АО/10/01/-18, та вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 25.03.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18, а також складено протокол про адміністративне правопорушення від 25.05.2018 року №373-ДК/0106П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 29.03.2018 року № 373-ДК/0102ПО/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення.

Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 193,35 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 11.07.2018 року № 565-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 25.05.2018 року № 353-ДК/0105Пр/03/01/-18 ФОП ОСОБА_3 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 18.07.2018 року № 565-ДК/492/АП/09/01/-18, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 18.07.2018 року № 565-ДК/0183Пр/03/01/-18, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.07.2018 року № 565-ДК/0190П/07/01/-18, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 18.07.2018 року № 565- ДК/0171По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 05.11.2018 року № 526-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо законності використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 користується земельною ділянкою (кадастровий номер 4623610100:02:001:2848) площею 1,4896 га, яка передана їй у власність (державний акт на право власності на землю № 051516, зареєстрований 09.04.2002 року). Частина земельної ділянки площею 0,060 га передана в оренду ТзОВ «ДВ Вейст- Груп» (договір оренди від 30.03.2018 року), де орендодавцем виступає ФОП ОСОБА_2 . Договір оренди від 30.03.2018 року продовжений на 3 роки відповідно до додаткової угоди до договору оренди на термін до 2023 року та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права з індексним номером 228737405).

В межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,060 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, чим порушено ст. 20 Земельного кодексу України.

Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 17.11.2020 року № 526ЩК/403/АП/09/01/-20, акт обстеження земельної ділянки від 27.11.2020 року № 526-ДК-/134/АО/10/01/-20, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 27.11.2020 року № 526-ДК/0166Пр/03/01/-20, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.11.2020 року № 526-ДК/0165П/07/01/-20, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 27.11.2020 року № 526-ДК/0172ПО/08/01/-20 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та нараховано шкоду у розмірі 3710,30 грн. заподіяну внаслідок нецільового використання земельної ділянки. Управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 22.04.2021 року № 183-ДК «Про здійснення державного контролю за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» розпочато перевірку щодо виконання припису Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 27.11.2020 року № 526-ДК/016бПр/03/01/-20 ФОП ОСОБА_2 в с. Наварія Пустомитівського району Львівської області.

В результаті перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2 в межах вищезгаданої земельної ділянки площею 0,06 га здійснюється складання побутового сміття, таким чином земельна ділянка площею 0,06 га використовується не за цільовим призначенням, про що був складений припис 27.11.2020 року № 526- ДК/0166Пр/03/01/-20, станом на 22.04.2021 року припис не виконано. Відповідно до виявлених порушень було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 27.04.2021 року № 183-ДК/155/АП/09/01/-21, вручено припис щодо усунення порушень земельного законодавства від 28.04.2021 року № 183-ДК/0066Пр/03/01/-21, відповідно складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.04.2021 року № 183- ДК/0063П/07/01/-21, за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення винесено постанову від 28.04.2021 року № 183-ДК/0063ПО/08/01/-21 про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення Головним управління Держгеокадастру у Львівській області притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку про те, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 4623610100:02:001:2848 за адресою АДРЕСА_1 площею 0,06 га використовується не за призначенням.

При цьому, відповідно до ст.141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини; ж) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії.

Згідно з ст. 143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об`єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров`ю населення) в строки, встановлені приписами органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель; в) конфіскації земельної ділянки; г) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов`язаннях власника цієї земельної ділянки; ґ-1) примусового звернення стягнень на право емфітевзису, суперфіцію за зобов`язаннями особи, яка використовує земельну ділянку на такому праві.

Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням тягне можливість припинення права оренди (ст.ст. 24, 32 ЗУ "Про оренду землі", ст. 96 ЗК України) або постійного користування (ст.ст. 96, 143, 144 ЗК України) у судовому порядку.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 144 ЗК України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель чи державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища складає протокол про адміністративне правопорушення, накладає на особу, яка допустила правопорушення, адміністративне стягнення та видає цій особі припис про його усунення у 30-денний строк.

У разі якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку припис державного інспектора щодо припинення правопорушення, державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель чи державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища накладає на таку особу адміністративне стягнення відповідно до закону та повторно видає припис про припинення правопорушення та усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі неусунення наслідків порушення земельного законодавства у 30-денний строк орган державного контролю за використанням та охороною земель або орган державного контролю за охороною навколишнього природного середовища звертається до суду з позовом про: розірвання договору оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки або договору про встановлення земельного сервітуту; припинення права постійного користування земельною ділянкою.

Поряд з цим, судом встановлено, що 25.11.2021 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області (далі - Інспекція) проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» (ідентифікаційний код 41790622) на спірній земельній ділянці.

Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює свою діяльність з наступними порушеннями:

- не здійснюється контроль за станом навколишнього природного середовища в місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами відсутній щит з інформацією про об`єкт;

- не здійснюється радіометричний контроль побутових відходів;

- відсутня технологічна система на об`єкт перевантаження відходів;

- частково відсутня суцільна огорожа по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- допускається розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях;

- не забезпечується захист земель від забруднення , засмічення при здійсненні діяльності селі Наварія, вул. Львівська, 154;

- не вживаються заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу.

В ході проведення перевірки спеціалістами відділу інструментально- лабораторного контролю на території підприємства були відібрані проби ґрунту для визначення вмісту забруднюючих речовин та складено акт відбору від 23.11.2020 № 93. За результатами проведення лабораторних досліджень відповідно до протоколу № (305-307)720 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 02.12.2020 виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (заліза, свинцю) відносно контрольного вмісту речовини. Після отримання нормативно-грошової оцінки земельної ділянки проведено розрахунок розмірів шкоди внаслідок забруднення земель, що становить 13359,28 грн. Інспекцією виставлено підприємству претензію про добровільну сплату заподіяних збитків. Збитки були відшкодовані відповідачем в повному обсязі.

25.11.2020 Інспекцією видано Припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, а саме:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у АДРЕСА_1 ;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами встановити щит з інформацією про об`єкт;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях.

Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01.2021 (Акт №68/02/68) здійснено позапланову перевірку природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» на підставі перевірки припису № 396-02 від 25.11.2020 року. Даною перевіркою встановлено, що ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» не виконало пунктів 1,2,3,4,5,6,7,8 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 396 від 25.11.2020.

29.01.2021 року Інспекцією видано новий припис № 86-02, в якому ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» зобов`язано:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у с.Наварія, вул. Львівська, 154;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами встановити щит з інформацією про об`єкт;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях.

13.05.2021 року Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ ДВ «Вейст - Груп» (акт перевірки № 349/02/456). Перевіркою встановлено, що підприємство здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства не виконано пунктів 1,2,3,5,6,7,8 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 36-02 від 29.01.2021.

13 травня 2021 року Інспекцією видано припис № 208-03 яким зобов`язано ТзОВ ДВ «Вейст - Груп»:

- забезпечити захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності у с.Наварія, вул. Львівська, 154;

- вжити заходи щодо запобігання негативному і екологічно небезпечному впливу на прилеглу територію до земельної ділянки (село Наварія, вул. Львівська, 154) ліквідації наслідків такого впливу;

- здійснювати контроль за станом навколишнього природного середовища місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі;

- здійснювати радіо метричний контроль побутових відходів;

- розробити технологічну схему на об`єкті перевантаження відходів;

- спорудити суцільну огорожу по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами;

- не допускати розміщення та зберігання відходів у несанкціоновах місцях.

У період 23.10.21-25.10.21 Інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства (перевірку приписів). Перевіркою встановлено, що не здійснюється контроль за станом навколишнього природного середовища в місцях розміщення об`єкта поводження з побутовими відходами з використанням методики визначення шкідливих речовин у повітрі, на в`їзді до об`єкта поводження з побутовими відходами відсутній щит з інформацією про об`єкт, не здійснюється радіометричний контроль побутових відходів, відсутня технологічна система на об`єкт перевантаження відходів, частково відсутня суцільна огорожа по периметру об`єкта поводження з побутовими відходами, допускається розміщення та зберігання відходів у несанкціонованих місцях, не забезпечується захист земель від забруднення, засмічення при здійсненні діяльності к селі Наварія, вул.Львівська,154.

На ділянці прилеглій до об`єкту перевантаження відходів розміщено відходи площею 110 м. кв., висотою 0,2 м, чим здійснено засмічення земель.

Інспекцією складено припис № 482-02 від 28.10.2021 року з метою виконання порушником вимог природоохоронного законодавства.

Посадову особу ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» притягнуто до відповідальності відповідно до ст. 52 КУпАП (Постанова про накладання адміністративного стягнення № 1791-02 від 03.12.2021), штраф сплачено.

Інспекцією відповідно до "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 27 жовтня 1997 року № 171 (у редакції наказу Мінприроди України від 04 квітня 2007 року № 149), із змінами затвердженими Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04 листопада 2020 року № 9241,зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2020 р. за № 1293/35576 проведено розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок забруднення та засмічення земель, а саме внаслідок забруднення земель на загальну суму 64748,95 грн та внаслідок засмічення земель на загальну суму 211138,12 грн. Станом на сьогодні збитки на суму 64748,95 грн та на суму 211138,12 грн не сплачені. Відсутність коштів у Інспекції для подання позовів до суду щодо відшкодування ним несплачених коштів у сумі 64748,95 грн та 211138,12 грн (заподіяні внаслідок забруднення та засмічення земель) зумовило Інспекцію звернутися до Львівської обласної прокуратури для подачі позову в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області.

При цьому, на підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, про те, що складання ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» твердих побутових відходів на орендованій земельній ділянці з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств» було предметом перевірок відповідних контролюючих органів. Так, засмічення території перевірялося Інспекцією Державної екологічної служби України у Львівській області та за наслідками такої перевірки вжито санкційні заходи.

Разом з тим, відповідні заходи щодо третьої особи ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» вживались і відповідачем у справі.

Так, суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені в постанові від 19.04.2018 у справі № П/9901/137/18 (№ 800/426/17), в якій ВПВС звернула увагу, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов`язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів особи.

На думку суду, бездіяльність відповідача щодо не реалізації повноважень в сфері охорони земель передбачених п. а пунктом б ст. 143 та частин 1 і 2 статті 144 Земельного Кодексу України відсутня, оскільки, відповідачем регулярно вчиняються дії щодо перевірки дотримання третьою особою ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» земельного законодавства.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

З матеріалів справи встановлено, що штрафи, які виносяться контролюючими органами стосовно ТзОВ «ДВ Вейст-Груп» останнім сплачуються.

При цьому суд поділяє прагнення позивача та заінтересованих осіб до проживання в екологічно чистому регіоні. Разом з тим, саме по собі прагнення припинити правопорушення з боку землекористувача не є співставним із заходами, що вчиняються уповноваженими на те органами, а також повноваженнями таких органів.

Так, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 922/989/18 (провадження № 12-205гс19, пункт 101), від 05 листопада 2019 року у справі № 906/392/18 (провадження № 12-57гс19, пункт 7.28); у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 6/88-Б-05 зазначено, що, вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди ураховують, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 ЗК України.

Тобто у вказаних судових рішеннях Верховного Суду не розмежовано підстави й умови для примусового припинення права власності й права користування землею, пославшись, при різних підставах, на однакові норми земельного законодавства - статті 140-149 ЗК України. При цьому саме розмежування підстав та умов для примусового припинення права власності й права користування землею було причиною передачі справи на розгляд об`єднаної палати й запиту висновків Науково-консультативної ради при Верховному Суді.

Також суд враховує думку Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладену в ухвалі від 14.02.2022 у справі № 477/2330/18, у якій Верховний Суд вказав таке.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Право власності є найбільш фундаментальним речовим правом, яке створює основну юридичну передумову для нормального функціонування цивільного обороту. Тому закон спеціально регулює не тільки підстави набуття права власності, а й підстави його припинення, які визначено у статті 346 ЦК України.

Наведений у частині першій статті 346 ЦК України перелік підстав припинення права власності не є вичерпним, оскільки в частині другій цієї статті зазначено, що право власності може бути припинене також в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до статті 378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.

Згідно зі статтею 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Порядок припинення права на землю регулюється главою 22 ЗК України, яка визначає вичерпний перелік підстав як для припинення права власності на земельну ділянку, так і для припинення права користування земельною ділянкою.

Так, не кожна підстава, яка передбачена статтею 143 ЗК України, може бути застосована для припинення одночасно обох видів прав (припинення права власності та припинення права користування).

На переконання об`єднаної палати, тлумачення наведених норм права дає підстави дійти висновку, що стаття 143 ЗК України є загальною нормою, а стаття 140 ЗК України є спеціальною нормою.

При цьому право власності на земельну ділянку не може бути припинене на підставі пунктів «а» і «б» статті 143 ЗК України, оскільки закон не містить чіткої вказівки, що із цих підстав може бути припинено саме право власності, адже цій підставі присвячено статтю 140 ЗК України. По-друге, закон (стаття 143 ЗК України) не встановлює процедуру припинення права власності. А тому, оскільки згідно зі статтею 14 Конституції України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону і відповідно до статті 153 ЗК України, яка передбачає гарантії права власності на земельну ділянку, згідно з якою власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України, то підстав для задоволення позову прокурора немає.

Таким чином, суд не знайшов достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють. В контексті зазначеного, суд звертає увагу на таке.

Так, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (від 9 грудня 1994 року № 18390/91), вказав, що статтю 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція) не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов`язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

В рішенні "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року) Суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, та з урахуванням того, що позивача звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, то в силу приписів ст. 139 КАС України судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 72-77, 132, 134, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Пустомитівської міської ради Львівського району Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області, ТзОВ "ДВ Вейст-Груп", ФОП ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Желік О.М

Джерело: ЄДРСР 107187832
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку