open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 рокуСправа № 160/14078/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1.12.09.2022 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:

1)визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419, яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , пенсії за віком за Списком № 2 згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії № 321 від 12.07.2022;

2)визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зарахуванні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 :

- до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011 на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення, з 01.03.2011 по 03.06.2015 на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1, з 03.08.2016 по 02.06.2020 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

- у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021 на посадах молодшої сестри ванниці приймального відділення (з 20.09.2010 по 28.02.2011), молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 (з 01.03.2011 по 22.01.2012), молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1 (з 23.01.2012 по 30.06.2015), молодшої медичної сестри з супроводженню хворих до кабінетів приймального відділення № 1 (з 01.07.2015 по 02.08.2016), молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення (з 03.08.2016 по 15.10.2021) у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

3)та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

-зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2 ОСОБА_1 періоди роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011 на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення, з 01.03.2011 по 03.06.2015 на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1, з 03.08.2016 по 02.06.2020 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

-зарахувати у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 20.09.2010 по 15.10.2021 у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

-з 12.07.2022 призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , пенсію за віком за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 на підставі заяви про призначення пенсій № 321 від 12.07.2022.

2.Ухвалою суду від 19.09.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачам надано строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів.

3.Ухвала суду від 19.09.2022 та копія позову одержані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 27.09.2022, що вбачається з розписки, яка долучена до матеріалів справи.

4.Ухвала суду від 19.09.2022 та копія позову одержані ГУ ПФУ у Львівській області через електронний кабінет системи «Електронний суд» 20.09.2022 та 12.09.2022 відповідно.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5.12.07.2022 ОСОБА_1 звернулась за призначенням пенсії за віком за Списком № 2.

6.Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 19.07.2022 № 046050013419 відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із недосягненням необхідного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу.

7.Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 позивач вважає протиправним.

8.Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020, для призначення пенсії за віком за Списком № 2 жінкам потрібні наступні умови: вік 50 років, загальний страховий стаж 20 років, пільговий стаж за Списком № 2 10 років.

9.Станом на 03.05.2022 позивачеві виповнився 51 рік.

10.Відповідно до рішення від 19.07.2022 № 046050013419 позивач має страховий стаж 34 роки 05 місяців 27 днів, а згідно довідки № 153 від 30.05.2022 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній підтверджено, що позивач з 20.09.2010 по 15.10.2021 працював повний робочий день у шкідливих умовах за Списком № 2 та має пільговий стаж 11 років 00 місяців 26 днів.

11.Отже, позивач має право на пенсію за віком за Списком № 2 у віці 50 років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

12.У визначений частиною другою статті 263 КАС України процесуальний строк розгляду справи, та строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, відповідачі відзиви на позовну заяву не надали.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13.12.07.2022 через портал електронний послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення пенсії, вид пенсії за віком.

14.До заяви позивачем додано: паспорт; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; трудову книжку НОМЕР_2 ; свідоцтво про шлюб НОМЕР_3 ; диплом про навчання НОМЕР_4 ; свідоцтво про народження дитини НОМЕР_5 ; довідку від 30.05.2022 № 153; наказ від № 181а 04.06.2005; наказ № 204 від 03.06.2020; наказ № 220 від 04.06.2010; наказ № 320 від 13.07.2010; довідку № 152 від 30.05.2022; анкету.

15.Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 та, зокрема, зазначено:

-дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 12.07.2022;

-на пільгових умовах пенсія за віком призначається відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

-вік заявника 50 років 7 місяців 27 днів;

-страховий стаж особи становить 34 роки 05 місяців 27 днів;

-пільговий стаж роботи становить 05 років 00 місяців 24 дні;

-за доданими документами до страхового стажу не зараховано: період догляду за дитиною ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, оскільки у свідоцтві НОМЕР_5 відсутня відмітка про видачу паспорта. Для зарахування необхідно долучити довідку про виховання дитини до трирічного віку чи долучити паспорт дитини;

-до пільгового стажу не зараховано:

1)період з 20.09.2010 по 28.02.2011 на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 153 від 30.05.2022, оскільки в переліку до наказу про результати атестації робочих місць № 220 від 04.06.2010 не зазначена посада молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення;

2)період з 01.03.2011 по 03.06.2015 на посадах молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 153 від 30.05.2022, оскільки наказом про результати атестації робочих місць № 220 від 04.06.2010 проведена атестація посад приймального відділення без зазначення номеру;

3)період з 03.08.2016 по 02.06.2020 на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 1 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 153 від 30.05.2022, оскільки в переліку до наказу про результати атестації робочих місць № 103 від 04.06.2015 проведена атестація посад приймального відділення без зазначення номеру;

-право на пенсійну виплату відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно підтверджених документів з 27.11.2029;

-після повторного звернення за призначенням пенсії з необхідними додатковими документами право на пенсійну виплату буде переглянуто.

16.Суд звертає увагу, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийнято ГУ ПФУ у Львівській області.

обставини щодо незарахованих періодів роботи до пільгового стажу

17.З трудової книжки позивача НОМЕР_2 , зокрема, вбачається:

1)ОКЗ «Протитуберкульозний диспансер № 4» м. Кривого Рогу:

-- запис № 17: 20.09.2010 прийнятий на посаду молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення;

-- запис № 18: 28.02.2011 згідно рішення Дніпропетровської обласної ради № 29-3/VІ від 03.12.2010 перевести до ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2»;

-ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2»:

-- запис № 19: 01.03.2011 прийнятий по переводу на постійну посаду молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2;

-- запис № 20: проведена позачергова атестація робочих місць, згідно якої підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2, наказ від 21.06.2011 № 231;

-- запис № 21: 03.02.2012 ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» перейменовано в КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» Дніпропетровської обласної ради»;

-- запис № 22: 23.01.2012 переведений на постійну посаду молодшою медичною сестрою прибиральницею приймального відділення № 1;

-- запис № 23: 01.07.2015 переведений на посаду молодшої медичної сестри по супроводженню хворих приймального відділення № 1;

-- запис № 24: проведена атестація робочих місць, згідно якої підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2, наказ від 04.06.2015 № 103;

-- запис № 25: згідно рішення Дніпропетровської обласної ради № 342-13/VІІ від 22.06.2018 КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» Дніпропетровської обласної ради» реорганізовано шляхом перетворення в КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради»;

-- проведена атестація робочих місць, згідно якої підтверджено право на пільгову пенсію за Списком № 2, наказ від 03.06.2020 № 204;

-- запис № 26: 15.10.2021 звільнений за угодою сторін пункт 1 статті 36 КЗпП України.

18.До матеріалів справи надана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 30.05.2022 № 153, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала повний робочий день в ОКЗ «Протитуберкульозний диспансер № 4» м. Кривого Рогу, ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2», КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» Дніпропетровської обласної ради», КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради»:

-за період з 20.09.2010 (наказ від 20.09.2010 № 64-к) по 28.02.2011 (наказ від 28.02.2011 № 11-к) працювала на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші медичні сестри, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (00 років 05 місяців 09 днів);

-за період з 01.03.2011 (наказ від 01.03.2011 № 11-к) по 22.01.2012 працювала на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші медичні сестри, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (00 років 10 місяців 22 дні);

-за період з 23.01.2012 (наказ від 23.01.2012 № 7-к) по 30.06.2015 працювала на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші медичні сестри, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (03 роки 05 місяців 08 днів);

-за період з 01.07.2015 (наказ від 01.07.2015 № 91-к) по 02.08.2016 2015 працювала на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші медичні сестри, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (01 рік 01 місяць 02 дні);

-за період з 03.08.2016 по 15.10.2021 працювала на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші спеціалісти з медичною освітою, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (05 років 02 місяці 13 днів);

-додаткові відомості: у відпустці по догляду за дитиною до трьох та шести років, відпустці без збереження заробітної плати, учбовій відпустці не перебувала;

-підстава для видачі: особова картка (форма П-2), особові рахунки, накази, наказ № 320 від 13.07.2010 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення», наказ № 181а від 04.06.2005 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення», наказ № 204 від 03.06.2020 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення».

19.Довідка від 30.05.2022 № 152 містить, зокрема, наступну інформацію:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала повний робочий день в ОКЗ «Протитуберкульозний диспансер № 4» м. Кривого Рогу, ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2», КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» Дніпропетровської обласної ради», КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради»:

1)за період з 20.09.2010 по 28.02.2011 працювала на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення;

2)за період з 01.03.2011 по 22.01.2012 працювала на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2;

3)за період з 23.01.2012 по 30.06.2015 працювала на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1;

4)за період з 01.07.2015 по 15.10.2021 працювала на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення;

-додаткові відомості: у відпустці без збереження заробітної плати, учбовій відпустці, відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного та шестирічного віку не перебувала;

-підстава для видачі: особові картки (форма П-2), особові рахунки, накази;

-робота в інфекційному закладі зараховується до стажу в подвійному розмірі, відповідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

щодо звернень та відповідей на них

20.Представником позивача, адвокатом Кадук Вікторією Вікторівною, у довільній формі подано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяву щодо призначення пенсії за віком за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахування рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, в якій просив:

-зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 періоди роботи: з 20.09.2010 по 28.02.2011 на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення, з 01.03.2011 по 03.06.2015 на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та на посаді молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1, з 03.08.2016 по 02.06.2020 на посаді молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

-зарахувати у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи ОСОБА_1 з 20.09.2010 по 15.10.2021 на посадах молодшої сестри ванниці приймального відділення (з 20.09.2010 по 28.02.2011), молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 (з 01.03.2011 по 22.01.2012), молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1 (з 23.01.2012 по 30.06.2015), молодшої медичної сестри з супроводженню хворих до кабінетів приймального відділення № 1 (з 01.07.2015 по 02.08.2016), молодшої медичної сестри (санітарки) приймального відділення (з 03.08.2016 по 15.10.2021) у КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради;

-з 12.07.2022 призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком за Списком № 2 відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020.

21.ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення, зареєстроване 20.07.2022 за № 18075/П-0400-22, з питання пенсійного забезпечення надано лист-відповідь від 09.08.2022 № 23869-18075/П-01/8-0400/22, у якій відповідач зазначив таке:

-12.07.2022 ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України № 1058). 19.07.2022 заявниці було відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу;

-згідно з наданими документами страховий стаж заявниці для визначення права на призначення пенсії становить 37 років 05 місяців 27 днів, у тому числі стаж за Списком № 2 05 років 00 місяців 24 дні;

-відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. До страхового стажу для обчислення пенсії у подвійному розмірі зараховується стаж тільки до 01.01.2004 (з 01.01.2004 враховується лише для визначення права). Право на пільгове обчислення стажу мають працівники перелічених вище закладів (відділень) незалежно від найменування посад;

-періоди роботи ОСОБА_1 в ОКЗ «Протитуберкульозний диспансер № 4» м. Кривого Рогу, ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2», КЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» Дніпропетровської обласної ради», КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» з 20.09.2010 по 15.10.2021 зараховано до страхового стажу відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у подвійному розмірі для визначення права.

22.Розглянувши звернення позивача, яке надійшло на вебпортал Пенсійного фонду України (ВЕБ-04001-Ф-С-22-059288 від 12.07.2022) з питання пенсійного забезпечення надано лист-відповідь «Про розгляд звернення» від 11.08.2022 № 24235-17353/П-01/8-0400/22, в якому відповідач, зокрема, повідомив:

-12.07.2022 Ви надали заяву та документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058);

-рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 щодо відповідності Конституції України (неконституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII;

-при цьому, порядок призначення пенсій за віком на пільгових умовах визначається положеннями статті 114 Закону № 1058;

-за наданими документами загальний страховий Ваш стаж складає 34 роки 05 місяців 27 днів, стаж роботи за Списком № 2 05 років 24 дні;

-до заяви про призначення пенсії Вами була надана довідка від 30.05.2022 № 153, уточнююча пільговий характер роботи за Списком № 2 за період роботи 20.09.2010 по 15.10.2021, яка видана КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер»;

-за наданою довідкою до Вашого пільгового стажу не зараховано період роботи: на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення з 20.09.2010 по 28.02.2011; на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1 з 01.03.2011 по 03.06.2015; на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих приймального відділення № 1 з 03.08.2016 по 02.06.2020, оскільки в переліку до наказу про результати атестації робочих місць від 04.06.2015 № 103 проведена атестація посад приймального відділення без зазначення номеру;

-статтею 60 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі;

-робота у протитуберкульозному диспансері до 01.01.2004 зараховується як до пільгового, так і до страхового стажу у подвійному розмірі, а період роботи в такому закладі після 01.04.2004 у подвійному розмірі обчислюється тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах;

-тому, період роботи зараховано Вам з 01.01.2004 до страхового стажу в одинарному обчисленні;

-оскільки на момент звернення за пенсією Ви не досягли віку, необхідного для призначення пенсії за Списком № 2, та у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, відділом призначення пенсії ГУ ПФУ у Львівській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419, про що Вас повідомлено листом від 21.07.2022 № 400-010209-8/74611.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

23.Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

24.Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

25.Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

26.Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

27.Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

28.Відповідно частини другої статті 21 Закону № 1058-ІV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

29.Пунктом 2 частини третьої статті 21 Закону № 1058-ІV встановлено, що персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.

30.Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції до 11.10.2017:

-пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

-до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

-особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення»; у цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

31.Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, в редакції з 11.10.2017:

-пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;

-до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

32.Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

-працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

-до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року;

-працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи;

-зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

33.Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

34.Згідно із пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

1)працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

35.Рішенням Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

36.Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

37.Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

1)«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам…».

38.Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення від 23.01.2020 № 1-р/2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788-XII до внесення змін Законом № 213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.

39.Відповідно до статті 60 Закону № 1788-ХІІ:

-у редакції Закону України від 10.07.2003 № 1110-IV: робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у психіатричних закладах охорони здоров`я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі;

-у редакції Закону України від 14.11.2017 № 2205-VIII: робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

40.За приписами статті 44 Закону № 1058-ІV:

1)частина перша:

-- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

-- звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

-- порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;

-частина третя:

-- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

41.Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

42.Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2021 № 33-1, далі - Порядок № 22-1).

43.Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

44.Згідно із пунктом 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.

45.Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

46.Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

47.Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:

-рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;

-рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

48.Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

49.Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

50.За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

щодо підтвердження періодів роботи

51.Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

52.Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (у реакції, яка діяла на момент спірних правовідносин, далі Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

53.За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

54.Згідно із пунктом 2 Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

55.Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

56.У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

щодо догляду за дитиною

57.Відповідно до пункту «ж» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.

58.Відповідно до пункту 11 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі Порядок № 637) час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі:

1)свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть);

2)документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

59.Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії

60.У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419 зазначено, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» оскільки:

1)не досягнуто пенсійного віку;

2)не зараховано до страхового стажу період догляду за дитиною ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку;

3)відсутній необхідний пільговий стаж.

(щодо пенсійного віку необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2)

61.Позивач вважає, що за наявності необхідного стажу роботи та досягненням 50 років він має право на пенсію на пільгових умовах.

62.Натомість відповідач керується Законом № 1058-ІV (в редакції Закону № 2148-VIII), за яким пенсійний вік становить 55 років.

63.Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що при призначенні жінкам пенсії відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII)) необхідними умовами були:

1)досягнення 50 років;

2)стаж роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України).

64.Законом № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015, необхідними умовами при призначенні пенсії за пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII визначено:

1)досягнення 55 років;

2)стаж роботи не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці (за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України).

65.Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), текст Закону № 1058-IV доповнений, зокрема, статтею 114, згідно із пунктом 2 частини другої якої на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

- працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші.

66.Вказана норма набула чинності з 01.10.2017.

67.Таким чином, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком № 2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме:

1)пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 та

2)пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 року.

68.За конституційним поданням народних депутатів України Закон № 213-VIII перевірявся на відповідність Конституції України.

69.Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

70.Отже, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ, з урахуванням Рішення № 1-р/2020, встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 для жінок після досягнення 50 років.

71.Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.

72.Норми зазначених законів регулюють одне і те ж коло відносин, однак, явно суперечать один одному.

73.При цьому, таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14.102010 у справі «Щокін проти України»).

74.Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

75.З урахуванням викладеного, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

76.На час звернення ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії їй виповнилося повних 50 роки, отже позивач досягла необхідного віку, який надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

(щодо періоду догляду за дитиною)

77.У рішенні про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419 зазначено, що до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, оскільки у свідоцтві НОМЕР_5 відсутня відмітка про видачу паспорта

78.Суд звертає увагу, що оскаржуване у цій справі рішення про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419 не містить посилань на норму законодавства, яка б встановлювала необхідність відмітки про отримання паспорту у свідоцтві про народження.

79.Приписами пункту 11 Порядку № 637 встановлено, що до страхового стажу зараховується час догляду за малолітніми дітьми до досягнення ними трирічного віку:

1)непрацюючої матері;

2)на підставі свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть) та документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.

80.При цьому, вимоги про обов`язкову наявність у свідоцтві про народження дитини відмітки про одержання паспорта чинним законодавством не передбачені.

81.Оскільки позивач у позовних вимогах не просить визнати протиправною бездіяльність щодо незарахування періоду догляду за дитиною ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення нею трирічного віку, суд у цій частині не виходить за межі позовних вимог та зазначає лише про право позивача на зарахування такого стажу до страхового, однак обрахунок стажу відноситься до компетенції Пенсійного фонду.

(щодо визначення права позивача на зарахування до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи)

82.ГУ ПФУ у Львівській області, розглянувши заяву позивача від 12.07.2022 та додані до неї документи, не зарахувало до пільгового стажу періоди:

1)з 20.09.2010 по 28.02.2011 на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення;

2)з 01.03.2011 по 03.06.2015 на посадах молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 2 та молодшої медичної сестри прибиральниці приймального відділення № 1;

3)з 03.08.2016 по 02.06.2020 на посаді молодшої медичної сестри з супроводу хворих до кабінетів приймального відділення № 1.

(1.1) період роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011

83.Не зарахувавши період роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011 орган Пенсійного фонду зазначив, що в переліку до наказу про результати атестації робочих місць № 220 від 04.06.2010 не зазначена посада молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення.

84.З розрахунку стажу, здійсненого органом Пенсійного фонду під час розгляду заяви від 12.07.2022 про призначення пенсії, вбачається, що період з 20.09.2010 по 28.02.2011 зараховано з позначкою «Особливості трудової діяльності» - працівник охорони здоров`я (інші посади).

85.Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 у період з 20.09.2010 по 28.02.2011 працювала на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення в ОКЗ «Протитуберкульозний диспансер № 4» м. Кривого Рогу.

86.Суд звертає увагу, що наказом від 04.06.2010 № 220 «Про результати атестації робочих місць для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації в залежності від умов праці» затверджено, зокрема, Перелік професій та посад зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільговий умовах за Списком № 2 в ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2».

87.Позивач почала працювати в ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» з 01.03.2011.

88.Таким чином, з метою підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці у період з 20.09.2010 по 28.02.2011, ГУ ПФУ у Львівській області застосувало наказ ОКЗ «Криворізький протитуберкульозний диспансер № 2» у якому позивач у зазначений період не працював, у зв`язку із чим здійснено невірний обрахунок пільгового стажу.

89.Щодо періоду роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011 у пільговому обрахунку відповідно до Списку № 2, суд зазначає наступне.

90.Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено, зокрема, Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Список № 2 містить: розділ XXIV «Охорона здоров`я та соціальна допомога», позиція 24а: працівники, які безпосередньо обслуговують хворих:

-у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах;

-молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;

-молодші спеціалісти з медичною освітою.

91.Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 23.02.2000 № 33 «Про примірні штатні нормативи закладів охорони здоров`я» (далі Наказ № 33, який був чинний у спірний період роботи позивача), зокрема, затверджено примірні штатні нормативи закладів охорони здоров`я протитуберкульозних диспансерів, відділень і кабінетів.

92.Відповідно до додатку 18 до Наказу № 33 «Примірні штатні нормативи медичного, фармацевтичного, педагогічного персоналу і працівників кухонь протитуберкульозних диспансерів, відділень і кабінетів»:

-«А» Штатні нормативи медичного, фармацевтичного, педагогічного персоналу і працівників кухонь міських (у містах з населенням понад 25 тис. чоловік), республіканських (Автономної Республіки Крим), обласних диспансерів, розділ ІІІ «Молодший медичний та інший персонал»:

-пункт 20: посади молодших медичних сестер лікарських кабінетів установлюються з розрахунку 1 посада на 5 посад лікарів амбулаторного прийому.

-пункт 21: посади молодшого медичного персоналу (сестер-господинь, палатних молодших медичних сестер, молодших медичних сестер-прибиральниць, молодших медичних сестер операційних, перев`язувальних, ізолятора, гіпсувального та стоматологічного кабінетів, прозекторської, приймального покою, молодших медичних сестер-буфетниць, молодших медичних сестер-ванниць, молодших медичних сестер для супроводження хворих до діагностичних кабінетів і одержання медикаментів з аптеки) у стаціонарі диспансеру встановлюються за штатними нормативами туберкульозних лікарень.

93.У Національних класифікаторах України ДК 003:2005 «Класифікатор професій», ДК 003:2010 «Класифікатор професій» передбачені професійні назви робіт «молодша медична сестра (санітарка, санітарка - прибиральниця, санітарка - буфетниця та ін.)» та «молодша медична сестра з догляду за хворими» з кодом 5132.

94.Відповідно до «Основних положень» зазначених Класифікаторів окремі професійні назви робіт у КП записано з використанням дужок. У дужках, відповідно до прийнятої структури КП, може визначатися, зокрема:

-споріднена (однотипна) професійна назва роботи, яка може застосовуватися окремо в межах даної класифікаційної групи.

95.Отже, можна дійти висновку, що посада молодшої медичної сестри ванниці, яка передбачена Наказом № 33, є спорідненою посаді молодша медична сестра.

96.Для підтвердження пільгового стажу, позивачем до заяви про призначення пенсії від 12.07.2022 надана довідка від 30.05.2022 № 153 відповідно до якої позивач за період з 20.09.2010 (наказ від 20.09.2010 № 64-к) по 28.02.2011 (наказ від 28.02.2011 № 11-к) працював на посаді молодшої медичної сестри ванниці приймального відділення, що передбачено Списком № 2 розділом ХХІV пункт 24а молодші медичні сестри, підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (00 років 05 місяців 09 днів).

97.Суд зазначає, що довідка від 30.05.2022 № 153 містить всю інформацію, яка повинна міститися у довідці відповідно до пункту 20 Порядку № 637.

98.Крім того, період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.

99.При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.

100.Доказів того, що довідка від 30.05.2022 № 153 оскаржувалась у судовому порядку та визнавались недійсною, матеріали справи не містять.

101.Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні періоди роботи до пільгового стажу.

102.З урахуванням вище викладеного, ГУ ПФУ у Львівській області противно не зараховано періоди роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011 до пільгового стажу за Списком № 2.

(1.2) періоди роботи з 01.03.2011 по 03.06.2015

103.Період з 01.03.2011 по 03.06.2015 не зарахований до пільгового стажу позивача за Списком № 2, оскільки наказом про результати атестації робочих місць № 220 від 04.06.2010 проведена атестація посад приймального відділення без зазначення номеру.

104.Суд зазначає, що проведення атестації посад приймального відділення без зазначення номеру (наказ від 04.06.2010 № 220) не може бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку пільгового стажу при призначенні пенсії.

105.Крім того, у період з 01.03.2011 по 03.06.2015 позивач виконував роботи за професією (посадою), яка віднесена до Списку № 2.

(1.3) період роботи з 03.08.2016 по 02.06.2020

106.ГУ ПФУ у Львівській області, розглянувши заяву позивача від 12.07.2022 та додані до неї документи, не зарахувало до пільгового стажу за Списком № 2 період з 03.08.2016 по 02.06.2020, оскільки в переліку до наказу про результати атестації робочих місць № 103 від 04.06.2010 проведена атестація посад приймального відділення без зазначення номеру.

107.Суд звертає увагу, що наказом від 04.06.2015 № 103 затверджено «Перелік робочих місць виробництв, робіт, професій та посад, працівника яким підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку 1 та № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2004 № 1644 Розділ ХІХ за Списком № 2», в якому, зокрема, зазначено:

-№ п/п 59;

-найменування структурного підрозділу: приймальне відділення № 1;

-номер розділу, підрозділу, код та найменування професії по Списку № 2: розділ XXIV, п/р 24а, код КП-5132 молодша медична сестра;

-найменування професії, встановлене відповідно до ДКХПП: молодша медична сестра;

-найменування професії та код за штатним розписом: молодша медична сестра по супроводженню хворих.

108.Таким чином, незарахування періоду роботи з 03.08.2016 по 02.06.2020 до пільгового стажу за Списком № 2 з підстави проведення атестації посад приймального відділення без зазначення номеру (наказ від 04.06.2015 № 103) є безпідставною та необґрунтованою.

109.З урахуванням вище викладеного, суд зазначає, що незарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011, з 01.03.2011 по 03.06.2015, з 03.08.2016 по 02.06.2020 ГУ ПФУ у Львівській області порушено права та інтереси позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

110.При цьому, суд наголошує на тому, що зараховані до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи позивача з 04.06.2015 по 30.06.2015, з 01.07.2015 по 02.08.2016, з 03.06.2020 по 15.10.2021, які визначені у розрахунку, здійсненого під час розгляду заяви від 12.07.2022, не можуть ставитись під сумнів, оскільки зазначені періоди вже були досліджений під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії і повинні враховуватись для обрахунку пенсії.

111.Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити.

112.Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

113.Незарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу є бездіяльністю Пенсійного фонду, яка може бути оскаржена до суду, у зв`язку із чим суд, відмовляючи у задоволенні позову в частині оскарження протиправної відмови, виходить за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача відповідно до частини другої статті 9 КАС, та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011, з 01.03.2011 по 03.06.2015, з 03.08.2016 по 02.06.2020.

114.Оскільки, ГУ ПФУ у Львівській області передчасно здійснено висновок про відсутність необхідного віку у позивача, не зараховано періоди роботи до пільгового стажу за Списком № 2 та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, суд визнає протиправним та скасовує рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 19.07.2022 № 046050013419.

щодо зарахування періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021 у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

115.Стаття 60 Закону № 1788-XII встановлює пільги по обчисленню стажу (зарахування стажу роботи у подвійному розмірі) в деяких медичних закладах, а саме:

-лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я;

-у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД;

-в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я;

-у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я;

-у психіатричних закладах охорони здоров`я / закладах з надання психіатричної допомоги.

116.За приписами статті 1 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» від 05.07.2001 № 2586-III (далі Закон № 2586-III):

-протитуберкульозні заклади - лікувально-профілактичні заклади охорони здоров`я (протитуберкульозні диспансери, лікарні, санаторно-курортні, інші заклади) чи їх структурні підрозділи, в яких надається медична допомога хворим на туберкульоз. Перелік протитуберкульозних закладів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я;

-туберкульоз - соціально небезпечна інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу.

117.Відповідно до частини першої статті 10 Закон № 2586-III медична допомога хворим на туберкульоз надається амбулаторно або в умовах стаціонару протитуберкульозного закладу відповідно до галузевих стандартів надання медичної допомоги та стандарту інфекційного контролю за захворюванням на туберкульоз.

118.Наказом Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження переліків закладів охорони здоров`я, лікарських посад, посад фармацевтів, посад фахівців з фармацевтичною освітою (асистентів фармацевтів), посад професіоналів у галузі охорони здоров`я, посад фахівців у галузі охорони здоров`я та посад професіоналів з вищою немедичною освітою у закладах охорони здоров`я» від 28.10.2002 № 385, зокрема, затверджено Перелік закладів охорони здоров`я.

119.Перелік закладів охорони здоров`я містить, зокрема, Протитуберкульозний диспансер.

120.Наказом Міністерства охорони здоров`я від 16.07.2009 № 514 затверджено «Перелік туберкульозних закладів», в якому міститься: розділ 1. Лікувально-профілактичні заклади, пункт 1.1 Лікарняні: протитуберкульозний диспансер.

121.Отже, протитуберкульозний диспансер належить до закладу охорони здоров`я, в якому надається медична допомога хворим на туберкульоз, що є інфекційною хворобою, а тому робота у такому медичному закладі має бути зарахована до стажу роботи у подвійному розмірі.

122.Крім того, у довідці від 30.05.2022 № 152 зазначено, що у період з 20.09.2010 по 15.10.2021 робота в інфекційному закладі зараховується до стажу в подвійному розмірі, відповідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

123.Суд звертає увагу, що відповідно до розрахунку стажу, здійсненого під час розгляду заяви від 12.07.2022 про призначення пенсії, період з 20.09.2010 по 15.10.2021 зараховано з позначкою «Мед. заклад із ст. 60», кратність 1.

124.При цьому, рішення ГУ ПФУ у Львівській області про відмову у призначенні пенсії від 19.07.2022 № 046050013419 не містить доводів щодо неврахування періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021 у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону № 1788-ХІІ.

125.З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні позову в частині оскарження протиправної відмови щодо незарахування у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону № 1788-ХІІ періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021, виходить за межі позовних вимог, та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо незарахування ОСОБА_1 у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021.

щодо зобов`язання вчинити певні дії

126.Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

127.На захист порушеного права позивача, суд зобов`язує ГУ ПФУ у Львівській області:

-зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 періоди роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011, з 01.03.2011 по 03.06.2015, з 03.08.2016 по 02.06.2020;

-зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021.

128.З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права та зобов`язує ГУ ПФУ у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2022 про призначення пенсії із урахуванням досягнення заявником віку, що дає право на призначення пенсії, та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

129.При цьому, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов`язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та зазначеним діям передує належний розгляд заяви про призначення пенсії.

130.Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов`язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку № 22-1, у редакції на час подання заяви про призначення пенсії, визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

131.У зв`язку із чинністю вказаної норми Порядку № 22-1 ГУ ПФУ у Львівській області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.

132.Таким чином, суд зобов`язує ГУ ПФУ у Львівській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.

133.Крім того, відповідно пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

134.Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, у тому числі із виходом за межі позову, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

135.При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 21.04.2021 у зразковій справі № 360/3611/20 з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: оскарження дій територіального органу ПФУ щодо вирішення питання про призначення пенсії на пільгових умовах, для працівників, зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка: звернулась до ПФУ за призначенням пенсії після 23.01.2020 з підстав, визначених статтею 13 Закону № 1788-ХІІ; на момент звернення досягла: чоловіки - 55 років, жінки - 50 років; набула стаж роботи, визначений статтею 13 Закону № 1788-ХІІ; б) відповідачем є орган ПФУ, уповноважений на вирішення питання про призначення пенсії.

136.При цьому, обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд не задовольнив позовну вимогу про зобов`язання призначити пенсію, як вирішено у справі № 360/3611/20, оскільки у цій справі спірним було також питання щодо зарахування періодів роботи до пільгового стажу.

137.Судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області приймались рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 12.07.2022 про призначення пенсії.

138.З урахуванням вище викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог викладених до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оскільки зазначеним управлінням не вчинялось будь-яких дій та не приймалось будь-яких рішень пов`язаних з розглядом заяви позивача від 12.07.2022, а отже права позивача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не порушені.

139.Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

140.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код 13814885; вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

141.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо:

-незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011, з 01.03.2011 по 03.06.2015, з 03.08.2016 по 02.06.2020;

-незарахування ОСОБА_1 у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону «Про пенсійне забезпечення» періоду роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021.

142.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.07.2022 № 046050013419 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

143.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області:

-зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 періоди роботи з 20.09.2010 по 28.02.2011, з 01.03.2011 по 03.06.2015, з 03.08.2016 по 02.06.2020;

-зарахувати ОСОБА_1 у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 20.09.2010 по 15.10.2021;

-повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2022 про призначення пенсії із урахуванням досягнення заявником віку, що дає право на призначення пенсії, та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

144.У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

145.Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.

146.Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба

Джерело: ЄДРСР 106853559
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку