Справа № 459/3108/20
Провадження № 2/459/1140/2021
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
12 листопада 2021 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області Отчак Н.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до директора Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про відшкодування моральної шкоди, завданої протиправною поведінкою, що встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили,-
ВСТАНОВИВ:
06.11.2020 р. позивач звернувся до суду з позовом до директора Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої протиправною поведінкою, що встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Ухвалою суддівід 11.11.2020р.,залишеною беззмін постановоюЛьвівського апеляційногосуду від22.02.2021р.,було відмовленоувідкритті провадження за даним позовом, в тому числі і за вимогою про стягнення моральної шкоди.
11.11.2021 р., на підставі постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 16.09.2021 р., якою скасовано вказані вище судові рішення судів першої та апеляційної інстанції в частині відмови у відкритті провадження щодо вимоги позивача до директора Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 про стягнення моральної шкоди, для продовження розгляду до суду надійшли матеріали даної цивільної справи.
Позовна заява відповідає вимогам, викладеним в ст.ст. 175, 177 ЦПК України, підлягає розглядові в порядку цивільного судочинства та підсудна Червоноградському міському суду Львівської області.
Підстав, встановлених ст.ст. 185, 186 ЦПК України для відмови у відкритті провадження по справі, повернення позову чи залишення позовної заяви без руху немає.
Розгляд даної справи, в силу її малозначності, доцільно проводити за правилами спрощеного позовного провадження, що відповідає приписам ст. 274 ЦПК України.
Окрім цього, покликаючись на скрутне фінансове становище, позивач просить звільнити його від сплати судового збору, пославшись на те, що розмір судового збору перевищує 5% розміру його річного доходу за попередній рік.
Позивачем заявлено одну позовну вимогу майнового характеру.
Згідно п.п.1 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, станом на день пред`явлення позову) за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн. та 10 510,00 грн. відповідно).
Відтак ставка судового збору, що підлягає сплаті за даним позовом, становить - 840,80 грн..
За правилами ч. ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі, а також з цих же підстав у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за клопотанням позивача відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 N 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" відповідно до Закону України "Про судовий збір" та статті 82 ЦПК України, п. 29 Постанови передбачено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Оцінивши обставини й факти, що викладені у позові та додатках до нього, приходжу до висновку про важкий матеріальний стан позивача, відтак клопотання підлягає до задоволення.
Разом з цим, в позовній заяві позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, пославшись на те, що останній має статус юридичної особи.
З огляду на предмет спору, у даній справі є необхідною участь Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, тому на підставі ст. 53 ЦПК України вважаю необхідним залучити його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
У відповідності до ч. 3 ст. 187 ЦПК України, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження
За наведених обставин, клопотання позивача про залучення третьої особи підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 19, 53, 136, 175, 179, 185-187, 190, 212, 274, 278 ЦПК України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та про залученнятретьої особи задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у справі за його позовом до директораЧервоноградського місцевогоцентру знадання безоплатноївторинної правовоїдопомоги ОСОБА_2 , про відшкодування моральної шкоди, завданої протиправною поведінкою, що встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до директора Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої протиправною поведінкою, що встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Львівська обл., м. Червоноград, пр. Шевченка, 21).
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 11:00 год. 20.12.2021 року у залі судових засідань Червоноградського міського суду Львівської області (м.Червоноград, вул. Св. Володимира, 15), з повідомленням сторін.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов п`ятнадцять днів з дня вручення копії цієї ухвали. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачу строк три дні з дня отримання відзиву, протягом якого він має право подати суду відповідь на відзив, передбачену ст. 179 ЦПК України, до якої застосовуються правила, встановлені частинами третьоюп`ятою ст.178 ЦПК України. Одночасно з поданням суду відповіді на відзив позивач зобов`язаний її копію надіслати іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу строк три дні з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого він має право подати суду заперечення, передбачене статтею 180 ЦПК України, до якого застосовуються правила, встановлені частинами третьоюп`ятою ст.178 ЦПК України. Копію заперечення і доданих до нього одночасно з поданням його суду відповідач повинен надіслати іншим учасникам справи.
Визначити третій особі десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснення на позовну заяву, а щодо відзиву протягом десяти днів, з дня його отримання.
Роз`яснити позивачу обов`язок не пізніше двох днів з дня вручення копії цієї ухвали направити залученій третій особі копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку розгляду справи по суті.
Копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів надіслати відповідачу та третій особі.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: http://cgm.lv.court.gov.ua/sud1327/.
Відповідно до ч. 1 ст. 212 ЦПК України роз`яснити учасникам справи, що у суду наявна технічна можливість для проведення судового засідання в режимі відео конференції, тому вони мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя:Н. Я. Отчак