ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
22.10.2021 Справа № 914/1872/21
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., за участі секретаря судового засідання Прокопів І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Приватного підприємства «АТП Поділля-Тур+», м.Хмельницький
до відповідача Служби автомобільних доріг у Львівській області, м.Львів
про стягнення 203 031,00 грн матеріальної шкоди.
За участі представників:
від позивача Савченко О.В. - адвокат присутня в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» (https:vkz.court.gov.ua) (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ХМ №000021 від 11.11.2015; ордер на надання правничої (правової) допомоги серія ВО №1016900 від 07.04.2021);
від відповідача Некрилов Г.Г. представник (наказ №17 від 20.02.2020).
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Приватного підприємства «АТП Поділля-Тур +» до Служби автомобільних доріг у Львівській області про стягнення 203 031,00 грн матеріальної шкоди.
Хід розгляду справи викладено у наявних в матеріалах ухвалах суду та відображено протоколах судових засідань.
В судовому засіданні 13.10.2021 судом оголошено перерву до 22.10.2021 до 11:15 год.
Ухвалою від 13.10.2021 суд постановив провести підготовче судове засідання, призначене на 22.10.2021 р. об 11:15 год. в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» (https:vkz.court.gov.ua).
18.10.2021 на електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання (вх.№24029/21) про залучення до участі у справі №914/1872/21 в якості співвідповідача Приватного підприємства «Рома» (80316, Львівська область, місто Рава-Руська, вул.Воїнів УПА, будинок 42а; код ЄДРПОУ 22357406); стягнення солідарно із Служби автомобільних доріг у Львівській області та Приватного підприємства «Рома» на користь приватного підприємства «АТП Поділля-Тур+» 203 031,00 грн матеріальної шкоди; розгляд справи розпочати спочатку.
20.10.2021 на електронну адресу суду від представника відповідача надійшло заперечення на клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача (вх.№24455/21).
Представник позивача в підготовче судове засідання 22.10.2021 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» з`явилася. В судовому засіданні підтримала клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача, з підстав зазначених у клопотанні (вх.№24029/21 від 18.10.2021). Повідомила, що за 10 хвилин до судового засідання 22.10.2021 на електронну адресу суду подано клопотання про приєднання письмового доказу - копії договору підряду №44-03/20 про закупівлю послуг від 30.03.2020.
Водночас станом на час розгляду справи, вказаний доказ не був зареєстрований канцелярією суду з огляду на його відсутніть.
Представник відповідача в підготовче судове засідання 22.10.2021 з`явився. В судовому засіданні заперечив проти поданого представником позивача клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача, з підстав зазначених у запереченні (вх.№24455/21 від 20.10.2021).
Згідно пункту 10 частини 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України, у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Розглянувши подане представником позивача клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача, заслухавши думку учасників справи (представник позивача підтримала клопотання, представник відповідача - заперечив проти клопотання), суд дійшов висновку відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.
За змістом статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право, зокрема, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до статті 47 Господарського процесуального кодексу України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; права або обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; предметом спору є однорідні права і обов`язки.
Відповідно до частини 1 статті 48 Господарського процесуального кодексу України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з пункту 1 частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження є, зокрема остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
У підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про залучення у справу співвідповідача (пункт 4 частини 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України).
У клопотанні позивач зазначає, що його на думку належним відповідачем у даній справі є Служба автомобільних доріг у Львівській області, оскільки дерево, падіння якого спричинило завдання шкоди майну позивача, розташовувалося в межах смуги відведення на відрізку 37 км + 210 м, обов`язок за утримання якого покладено на Службу автомобільних доріг у Львівській області, як на балансоутримувача відповідної автомобільної дороги.
Клопотання позивача мотивоване тим, що відповідно до відповіді Служби автомобільних доріг у Львівській області №03-4810/08-04 від 01.10.2020, ділянку автодороги, на якій виникла дорожньо-транспортна пригода, обслуговує приватне підприємство «Рома». З огляду на вказане позивач посилаючись на пункти 1.1., 2.1., 3.2.1 Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області, статті 47, 48 Господарського кодексу України, просить залучити до участі у справі в якості співвідповідача Приватне підприємство «Рома».
Відповідач заперечив проти поданого представником позивача клопотання, зокрема зазначив, що клопотання позивача не містить підстави залучення до участі у справі ПП «Рома», а навпаки позивач зазначив, що Служба автомобільних доріг у Львівській області є належним відповідачем у даній справі. Крім того, як стверджує відповідач, з поданого позивачем клопотання не вбачається підстав, передбачених частиною 2 статті 47 Господарського процесуального кодексу щодо участі у справі кількох позивачів.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі співвідповідача ПП «Рома».
Згідно статті 13 Закону України «Про автомобільні дороги» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 17.10.2019 №200-IX) орган управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом; відповідність нормативно-правовим актам розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв; цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування; санітарний та екологічний стан автомобільних доріг загального користування та їх смуг відведення; забезпечення проведення аудиту або перевірки безпеки автомобільних доріг згідно з вимогами цього Закону, інших актів законодавства України, національних стандартів України, а також вжиття необхідних заходів за результатами проведення аудиту або перевірки безпеки автомобільних доріг.
Приписами пунктів 2, 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 встановлено, що ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями. Власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані, зокрема, своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух.
Частиною 2 статті 24 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що при виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.
Згідно Переліку державних підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Державної служби автомобільних доріг, затвердженого Розпорядженням Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року № 1221-р. до сфери управління Державної служби автомобільних доріг у межах Львівській області віднесено - Службу автомобільних доріг у Львівській області.
Згідно із пунктом 1.1. Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29 липня 2019 року № 249 (надалі за текстом «Положення») служба автомобільних доріг у Львівській області заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року № 456/2011 «Про положення про Державне агентство автомобільних доріг України» є правонаступником Державної служби автомобільних країн України.
Відповідно до пункту 2.1. Положення метою діяльності служби автомобільних доріг у Львівській області є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Львівській області шляхом їх будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання в інтересах держави та користувачів автомобільних доріг загального користування державного значення у Львівській області.
За приписами пункту 6.2.1. Положення служба автомобільних доріг у Львівській області зобов`язана організовувати будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Львівській області відповідно до державних будівельних норм і стандартів.
Таким чином, враховуючи наведене, оскільки Служба автомобільних доріг у Львівській області на момент скоєння дорожньо-транспортної пригоди (30.09.2020) на автомобільній дорозі державного значення Н-17 Львів - Радехів Луцьк (протяжністю 130,5 км) поблизу с.Бабичі на відрізку 37 км + 210 м є юридичною особою, на яку державою покладено обов`язок по утриманню у належному стані та ремонту автомобільних доріг у Львівській області, в тому числі і автодороги на якій трапилась така дорожньо-транспортна пригода, суд дійшов висновку про відсутність підстав, передбачених частиною 2 статті 47 Господарського процесуального кодексу України, для задоволення клопотання позивача про залучення у справі в якості співвідповідача Приватного підприємства «Рома».
Крім того, слід зазначити, що лист на який покликається представник позивача у клопотанні, як на підставу для залучення співвідповідача, датований 01.10.2020, тобто про його наявність позивач знав станом на дату подання вказаного позову, однак не подавав позов до двох відповідачів. Клопотання про залучення співвідповідача подав вкінці строку підготовчого провадження, не обгрунтувавши поважність причин зазначеного.
Отже, в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі співвідповідача слід відмовити.
Враховуючи закінчення встановлених статтею 177 Господарського процесуального кодексу України строків проведення підготовчого провадження, з врахуваннім їх продовження, керуючись статтею 185 Господарського процесуального кодексу України суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи те, що позивач у клопотанні вх.№19083/21 від 17.08.2021 просив про його участь в усіх судових засіданнях в режимі відеоконфоренції за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon», перевіривши можливість проведення відеоконференції, суд дійшов висновку призначити наступне судове засідання у вказаному режимі.
Керуючись статтями 47, 48, 181-183, пунктом 3 частини 2 статті 185, статтями 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
1.Відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідача.
2.Закрити підготовче провадження у справі.
3. Призначити справу до судового розгляду по суті на 15.11.2021 р. о 15:30 год.
4.Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань № 3, другий поверх.
5.Провести судове засідання, призначене на 15.11.2021 р. о 15:30 год. в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» (https:vkz.court.gov.ua).
6.Явка представників сторін в судове засідання для розгляду справи по суті не визнається судом обов`язковою.
7.Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції за межами приміщення суду представнику позивача Савченко О.В. необхідно використовувати комп`ютерну техніку або смартфони з доступом в мережу Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
8.Забезпечити участь представника позивача Савченко О.В. в судовому засіданні у справі №914/1872/21, призначеному на 15.11.2021 р. о 15:30 год. в режимі відеоконференції відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 № 196.
9.Роз`яснити представнику позивача Савченко О.В., що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції уповноважений представник зобов`язаний зайти та авторизуватися в системі відеоконференцзв`язку за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи відеоконференцзв`язку; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
10.Попередити учасників справи, що відповідно до частини четвертої статті 197 ГПК України, пункту 5 розділу І Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи.
11.Інструкція участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EаsyCon» знаходиться за вебпосиланням: https://easycon.com.ua/vkz_help_uk-ua.pdf .
12.Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на сторінці Господарського суду Львівської області http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87774865/ на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет.
13.Запропонувати сторонам
- враховуючи критичну ситуацію, що склалась у зв`язку з відсутністю достатнього фінансування на відправку поштової кореспонденції, з метою своєчасного повідомлення учасників справи про день та час судового засідання, а також для отримання процесуальних документів, сторони можуть зареєструватись в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду) розміщеній на офіційному веб порталі Судової влади України за адресою: mail.gov.ua. Для цього потрібно подати заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі Судової влади України. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua.
- у разі звернення до суду з клопотаннями, заявами, слід вказувати номер телефону, а також адресу електронної пошти.
- з урахуванням епідеміологічної ситуації в України, учасники мають право подати до суду клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності по наявних у справі матеріалах.
14.Ухвала набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України (з моменту її оголошення) та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
Повний текст ухвали
складено 28.10.2021
Суддя Сухович Ю.О.