Справа № 148/2172/20
Провадження №2-о/148/2/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
08 жовтня 2021 року м. Тульчин
Тульчинський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого суддіСаламахи О.В.,
присяжних Філатова О.С., Заяця В.М.,
за участю секретаря Немирівської Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою Ладижинського дитячого будинку-інтернату, заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації Вінницької області, опікунська рада Заозерненської сільської ради, Управління праці та соціального захисту населення Ладижинської міської ради, опікунська рада Ладижинської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, -
В С Т А Н О В И В :
До Тульчинського районного суду Вінницької області звернувся Ладижинський дитячий будинок-інтернат з заявою про фізичної особи ОСОБА_1 недієздатним. Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на повному державному утриманні у Ладижинському дитячому будинку-інтернаті з 17.10.2016. Згідно акту огляду МСЕК від 27.10.2020 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю першої «Б» групи з дитинства безтерміново. Функції його опікуна виконує адміністрація Ладижинського дитячого будинку-інтернату, за станом здоров`я самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки він не спроможний.
Вказані обставини змусили заявника звернутися до суду з заявою, у якій просить взнати ОСОБА_1 недієздатним.
Представник Ладижинського дитячого будинку-інтернату в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд заяви про визнання ОСОБА_1 недієздатним без його участі, заявлені вимоги підтримує.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явились, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, заяву про визнання ОСОБА_1 недієздатним підтримують.
Відповідно до ст. 223, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників справи, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, так як це не суперечить вимогам закону, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Згідно копії паспорту, виданого 21.03.2018 органом 0525 (а.с. 3), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України.
Згідно довідки Ладижинського дитячого будинку-інтернату № 453 від 21.12.2020 (а.с. 6) та наказу № 15 від 17.10.2016 (а.с. 8) ОСОБА_1 зарахований до даного закладу з 17.10.2016, перебуває у ньому по даний час на повному державному утриманні, має діагноз: помірна розумова відсталість, наслідки важкої закритої черепно-мозкової травми, спатична тетрпплегія, органічні ураження ЦНС, судомний синдром, розбіжна косоокість.
Відповідно до копії довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 830825 від 27.10.2020 (а.с. 7) ОСОБА_1 є особою з інвалідністю першої "Б" групи з дитинства безтерміново, потребує постійного стороннього догляду та допомоги.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 105 від 15.04.2021 (а.с. 32-34), ОСОБА_1 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості помірного ступеня без відхилень в поведінці, внаслідок свого захворювання не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а також потребує встановлення опіки та призначення опікуна.
Згідно ч. 1, 2ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Частиною 6ст. 300 ЦПК України, визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
На підставі викладеного, враховуючи, що у судовому засіданні доведено, що ОСОБА_1 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання його недієздатним.
Відповідно до ч. 1ст.41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно дост. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з моменту забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідност. 60 ЦК України, у разі визнання фізичної особи недієздатною, над нею встановлюється опіка судом.
Згідност. 66 ЦК України, якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
Відповідно до ч. 2ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.39,40,41,55,60,63 ЦК України, ст.4, 13, 19, 76-81, 141, 263-265, 299, 300 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться у Ладижинському дитячомубудинку-інтернаті,місцезнаходження якогоза адресою:вул.Степова,1А,с.Заозерне,Гайсинський район,Вінницька область,23664, недієздатним.
Визначити строк діїрішення про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним - два роки з дня набрання даним рішенням суду законної сили.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд Вінницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О.В. Саламаха
Присяжні: О.С. Філатов
В.М. Заяць