ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
іменем України
25 вересня 2024 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 750/6296/24
Головуючий у першій інстанції Маринченко О. А.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/1296/24
Чернігівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючої судді Шарапової О.Л.,
суддів Євстафіїва О.К., Шитченко Н.В.
з участю секретаря: Шапко В.М.
Сторони:
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області,
відповідач: ОСОБА_1 .
Особа, яка подала апеляційну скаргу: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Оскаржується рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 10 липня 2024 року,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2024 року ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить стягнути переплату пенсії в сумі 55 453 грн. 88 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебував на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримував пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 675740 відповідачу була встановлена третя група інвалідності по загальному захворюванню до 19 березня 2021 року.
ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням короно вірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020, розділ XV «Прикінцеві положення» ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 14-6 такого змісту: «У разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю».
На підставі наведеного виплата пенсії відповідачу була продовжена на період дії карантину без результатів повторного огляду медико-соціальної експертизи на період до 01 травня 2023 року.
Зазначає, що відповідно до пункту 3 частини другої статті 16 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа зобов`язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Вказана правова норма відображена і у Пам`ятці пенсіонеру, яка видається пенсіонеру під підпис та є Додатком 6 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1. Згідно з пунктом 2 Пам`ятки пенсіонери протягом 10 днів зобов`язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати з наданням документів, що підтверджують, зокрема, набуття/зміну/припинення особливого статусу.
Відповідач не дотримався встановлених приписів та не повідомив ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області про не встановлення інвалідності, а 11 квітня 2023 року подав заяву про припинення виплати пенсії у зв`язку з відмовою від проходження повторного огляду медико-соціальної експертизи.
Враховуючи те, що виплату пенсії відповідачу припинено з 01 травня 2023 року по його особовому рахунку виникла переплата пенсії за період з 01 квітня 2021 року до 30 квітня 2023 року, яка склала 57 320,00 грн.
Для повернення надміру виплачених сум пенсії позивачем направлено лист до АТ «Ощадбанк» про повернення коштів з рахунку відповідача, банком було повернуто на рахунок позивача грошові кошти в сумі доступного залишку на рахунку - 1866 грн. 12 коп.
Вважає, що кошти, в сумі 55 453 грн. 88 коп. виплачені відповідачу безпідставно. Добровільно відповідач не повертає переплату пенсії.
Рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова від 10 липня 2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що рішення суду є незаконним.
Особа, яка подала апеляційну скаргу наголошує, що пенсія по інвалідності, відповідно до ч. 1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Особа, яка подала апеляційну скаргу вважає, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги, що відповідно до електронної пенсійної справи виплата пенсії відповідачу продовжувалася в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню корона вірусної хвороби, передбачених карантином з 01.04.2021 без визнання відповідача особою з інвалідністю.
Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що переплата пенсії виникла в результаті порушення відповідачем обов`язку повідомлення про обставини, які викликають зміну розміру пенсії та неповідомлення про припинення інвалідності, що має місце факт недобросовісного набувача.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримував пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 22-31).
Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 675740, 19 березня 2020 року ОСОБА_2 було встановлено третю групу інвалідності по загальному захворюванню до 01 квітня 2021 року (дата чергового переогляду 19 березня 2021 року) (а.с. 21 зворот).
На виконання пункту 14-6 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії відповідачу була продовжена на період дії карантину без результатів повторного огляду медико-соціальною експертною комісією до 01 травня 2023 року.
30 грудня 2022 року позивач надіслав відповідачу листа № 2500-0304-8/50567, в якому запропонував у разі відмови від проходження повторного огляду медико-соціальної експертної комісії з власних причин або невизнання його особою з інвалідністю з`явитися до Чернігівського відділу обслуговування громадян № 2 для написання заяви про припинення виплати пенсії (а.с. 32).
11 квітня 2023 року відповідач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою, в якій просив зупинити виплату пенсії по інвалідності у зв`язку із не проходженням повторного огляду (а.с. 31 зворот).
Виплату пенсії відповідачу припинено з 01 травня 2023 року.
Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку за період з 01 березня 2021 року до 30 червня 2023 року, розмір переплати пенсії відповідачу становить 57 320,00 грн. (а.с. 36-37).
Позивач зазначає, що АТ «Ощадбанк» з рахунку відповідача було повернуто на рахунок позивача грошові кошти в сумі 1 866 грн. 12 коп., у зв`язку з чим розмір переплаченої відповідачу пенсії становить 55 453 грн. 88 коп.
16 червня 2023 року ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області надіслало ОСОБА_2 лист, в якому запропоновано добровільно внести переплату пенсії в сумі 55 453 грн. 88 коп. на рахунок позивача (а.с. 8 зворот), однак кошти відповідачем не повернуті.
Відносини, що виникають у процесі призначення, перерахунку і виплати пенсій, регулюються ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якими визначений порядок та підстави повернення суми пенсій, виплачених пенсіонеру.
Згідно зі ст. 1 Закону ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону (ч. 1 ст. 30 Закону).
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством (ч. 1 ст. 31 Закону).
За змістом ст. 34 Закону пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Статтею 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.
Згідно з частиною 1 статті 102 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 103 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління ПФУ від 21 березня 2003 року (у редакції постанови правління ПФУ від 25 листопада 2014 року).
Згідно з п. 3 цього Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку відповідно до ст. 50 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення про стягнення приймає територіальний орган ПФУ, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії
У пункті 4 Порядку міститься роз`яснення, що у разі припинення виплати пенсії відповідно до ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу ПФУ, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, розділ XV «Прикінцеві положення» від 30 березня 2020 року № 540, ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено п. 14-6, яким передбачено, що у випадку пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим КМУ, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»(із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин. Строк карантину неодноразово продовжувався. Карантин в Україні було безперервно встановлено з 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року.
За приписами ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем не надано доказів того, що переплата пенсії ОСОБА_2 виникла внаслідок зловживань з його боку та, що відповідач допустив недобросовісну поведінку чи надав недостовірні дані.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, який узгоджується з матеріалами справи та приписами законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що пере виплата пенсії виникла саме внаслідок зловживання з боку відповідача по справі.
Керуючись ст. 367, 374, 375, 381-384, 389, 390 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення.
Рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 10 липня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України.
Головуюча: Судді: