open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № «Ребеченко проти Росії»
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Європейського суду з прав людини

згідно з Рішенням

від 16 квітня 2019 року

у справі «Ребеченко проти Росії»

за заявою № 10257/17

Щодо свавільного покарання за вираження власних поглядів на політичну ситуацію в країні

Фабула справи: заявник скаржився на порушення його права на свободу вираження поглядів.

Так, 2014 року пані, яка займала посаду голови району та неурядової організації «Захисник прав людини», публічно виступила на одній з телевізійних програм з приводу ситуації на сході України та відносин між Україною та Росією.

Заявник на своєму каналі на YouTube опублікував відео під назвою «Колгоспне телебачення про українську кризу», в якому розкритикував виступ пані. Вважаючи такі дії заявника образою та посяганням на ділову репутацію, вона подала до суду позов про дифамацію. Суд першої інстанції задовольнив позов та визнав дії заявника образою та наклепом, зобов’язавши відшкодувати моральну шкоду. Заявник намагався оскаржити рішення суду до вищестоящих судів, однак касаційний суд залишив його в силі, а касаційну скаргу заявника відхилив.

Правове обґрунтування: провадження, що призводить до присудження сплати моральної шкоди наклеп, являє собою втручання в права заявника відповідно до ст.10 Конвенції. Крім того, не заперечується, що таке втручання здійснювалося згідно із законом і переслідувало законну мету захисту репутації або прав інших осіб.

У цій справі заявник був блогером, який завантажив відео на канал YouTube з кількістю дописувачів більш ніж 2000. Відео переглянули понад 80000 відвідувачів. У цих умовах, втручання повинно бути розглянуто на основі одних і тих же принципів, що застосовуються при оцінці ролі вільної преси в забезпеченні належного функціонування демократичного суспільства.

Суд зазначає, що в даному випадку питання, підняті в відео, безсумнівно, були частиною політичної дискусії з питання загального і громадського інтересу: відносини між Росією і Україною, позиції Росії на міжнародній арені, і вплив її зовнішньої політики по відношенню до інших країн.

Крім того, Суд зазначає, що твердження заявника були оціночними судженнями, істинність яких не піддається доведенню. Суд зазначає, що суди не аналізувати зміст відео; вони навіть не використовували ніяких виписок з відео в підтримку своєї позиції у справі. Там немає ніяких доказів того, що національні суди провели балансування між необхідністю захисту репутації пані і правом заявника на поширення інформації з питань, що становлять спільний інтерес.

Що стосується санкцій, накладених на заявника, Суд зазначає, що йому було наказано видалити відео, опублікувати спростування і заплатити близько 714 євро (EUR) в якості компенсації моральної шкоди. Суд зазначає, що ці санкції можуть перешкоджати участі преси в дебатах з питань, що становлять законний суспільний інтерес.

Висновки: твердження заявника були явно зроблені в політичному контексті. Що стосується висловлювань, які були “записані”, це не стосувалося пані і були використані в якості вигуків, щоб висловити емоції. Заявник висловив зауваження, які описали його особистісне сприйняття кризи в Україні та залучення Росії в цій ситуації.

Національні суди не встановили справедливий баланс між відповідними інтересами заявника і «соціальною необхідністю» в обговоренні політичних питань та діловою репутацією пані. Суд встановив, що національні суди переступили вузькі межі розсуду, надані їм в питаннях дискусії громадських інтересів і що втручання не було «необхідним у демократичному суспільстві».

Констатовані порушення: свобода вираження поглядів (ст.10 Конвенції).

Ключові слова: свобода журналістів, свобода слова, обговорення воєнного конфлікту Росії та України, обвинувачення в наклепі, перевага суспільного інтересу, завдання шкоди діловій репутації

Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: