Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" щодо процедури присудження Премії
Верховна Рада України постановляє:
1. Внести до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 8, ст. 45; 2021 р., № 5, ст. 42) такі зміни:
1) пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Затвердити Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим, опис диплома та опис нагрудного знака лауреата Премії, а також Порядок оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (додатки 1, 2, 3, 4)";
2) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Кабінету Міністрів України щорічно під час розроблення проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік передбачати бюджетні призначення Апарату Верховної Ради України, необхідні для здійснення заходів з виплати Премії та вручення відповідних дипломів і нагрудних знаків, а також Національному фонду досліджень України для проведення конкурсного відбору, зокрема для організації та проведення наукової та науково-технічної експертизи робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим";
3) пункт 5 викласти в такій редакції:
"5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття і застосовується для конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2025 рік і наступні роки.
Визначити, що присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за роки до 2024 року включно здійснюється відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим у редакції, що діяла станом на 1 січня 2024 року";
4) додаток 1 до цієї Постанови викласти в новій редакції, що додається;
5) абзац сьомий опису Диплома лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим, викладеного в додатку 2 до цієї Постанови, виключити;
6) доповнити додатком 4, що додається.
2. Апарату Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цією Постановою, а також забезпечити введення в дію нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цієї Постанови, одночасно з набранням нею чинності.
3. Рекомендувати Службі безпеки України протягом двох місяців з дня прийняття цієї Постанови привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цією Постановою, а також забезпечити введення в дію нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цієї Постанови.
4. Ця Постанова набирає чинності через два місяці з дня її прийняття, крім пунктів 2 і 3, які набирають чинності з дня прийняття цієї Постанови.
ПОЛОЖЕННЯ
про Премію Верховної Ради України молодим ученим
1. Премія Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія) присуджується молодим ученим - громадянам України за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень, зокрема:
відкриті раніше невідомі закономірності, отримані принципово нові наукові результати, розроблені нові наукові теорії та концепції, що одержали практичне підтвердження і визнання в Україні та/або за кордоном, отримані видатні досягнення в галузях точних, природничих, технічних, суспільних чи гуманітарних наук, які вирішують конкретні завдання держави, відповідають інтересам та очікуванням громадян, територіальних громад, українського суспільства, а також сприяють подальшому розвитку науки, суспільному прогресу та утверджують високий авторитет науковців в Україні та світі;
розроблені нові засоби, пристрої, речовини, створені нові штами мікроорганізмів, сорти рослин, породи тварин, здійснені докорінні їх удосконалення або використання за новим призначенням, що підтверджується відповідними патентами, та впровадження яких у практику істотно впливає на вирішення гуманітарних або соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові об’єкти техніки (засоби, пристрої), технологічні процеси, що за більшістю технічних параметрів відповідають світовому рівню або перевищують його (підтверджується патентами про винахід) та впровадження яких у практику істотно впливає на вирішення гуманітарних або соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові ефективні засоби навчання і підготовки спеціалістів, інформаційні технології.
2. Висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії здійснюють наукові установи, заклади вищої освіти, юридичні особи, що мають сформовані відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" наукові підрозділи та вчену (наукову, науково-технічну, технічну) раду (далі - суб’єкти подання), у яких працюють усі або хоча б перший автор із колективу співавторів.
Першим автором із колективу співавторів для цілей цього Положення є молодий учений, творчий внесок у конкурсній науковій роботі якого є найбільшим.
Подання про висування молодого ученого (молодих учених) та його (їхньої) наукової роботи на присудження Премії затверджується рішенням вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради (далі - Вчена рада) суб’єкта подання, що приймається шляхом таємного голосування.
На здобуття Премії висуваються наукові праці, опубліковані у закінченій формі не пізніше ніж у попередньому до подання році, із забезпеченням їх широкого обговорення, гласності та відкритості, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Не включаються до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії і не допускаються до конкурсного відбору наукові праці, опубліковані у виданнях держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, з моменту такого визнання, а також публікації у співавторстві з фізичними особами, які афілійовані з юридичними особами держави-агресора або держави-окупанта і юридичними особами, які знаходяться на тимчасово окупованій території України та після дати початку тимчасової окупації відповідного населеного пункту, де зареєстрована юридична особа, співпрацюють з окупаційною владою, так само з юридичними особами, створеними окупаційною владою на тимчасово окупованих територіях після 19 лютого 2014 року, що підтверджується даними з відкритих джерел.
Проведення конкурсного відбору наукових робіт, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснює Національний фонд досліджень України відповідно до Порядку оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Порядок), а також з урахуванням положень інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність Національного фонду досліджень України.
Проведення конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснює Служба безпеки України відповідно до Інструкції з оформлення і подання до Служби безпеки України документів та матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, а також порядку їх розгляду (далі - Інструкція).
3. Наукова робота може бути підготовлена одним молодим ученим (автором) або колективом молодих учених (співавторів). Колектив молодих учених, що висувається на присудження Премії, не може включати більше чотирьох осіб. Кожний співавтор повинен бути безпосереднім учасником виконання роботи, а також кожному співавтору має належати значний творчий доробок.
Одна й та сама кандидатура молодого вченого не може бути висунена протягом одного календарного року на присудження Премії та іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук або премії Президента України для молодих вчених, або Національної премії України імені Бориса Патона, а також не можуть бути висунені на присудження Премії кілька наукових робіт, до колективу співавторів яких входить один і той самий молодий вчений.
Наукова робота, за яку автор (співавтор) нагороджений премією Президента України для молодих вчених або Національною премією України імені Бориса Патона (Державною премією України в галузі науки і техніки), не може висуватися на присудження Премії. Не може висуватися на присудження Премії також автор (співавтор) наукової роботи, якщо у поточному році (році подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі) його включено до складу іншого колективу співавторів, що висувається на присудження Премії.
Премія присуджується автору (колективу співавторів) один раз.
У разі присудження Премії колективу співавторів її грошова частина ділиться між співавторами порівну.
Молоді вчені, які висуваються на присудження Премії, станом на 1 березня включно року подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі повинні відповідати визначенню терміна "молодий вчений", наведеному в Законі України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
4. Вчена рада суб’єкта подання до 20 лютого включно формує один оригінальний паперовий примірник подання та одну паперову копію примірника подання, завірену належним чином, а також один сканований примірник цієї копії в електронному вигляді для подачі до Національного фонду досліджень України.
Молодий учений (у разі колективного виконання роботи - перший автор з числа її співавторів), чию роботу висунуто на присудження Премії, подає з 15 січня до 1 березня включно документи для участі у конкурсі в електронній формі до Національного фонду досліджень України відповідно до вимог, визначених Порядком.
Один оригінальний паперовий примірник роботи на присудження Премії зберігається у Вченій раді не менше п’яти років.
5. Проведення конкурсного відбору та прийняття будь-яких рішень щодо наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, та стосовно їх авторів - молодих вчених здійснюються у порядку, визначеному Інструкцією, з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю".
Наукові роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю, оформлюються з дотриманням вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та відповідно до Інструкції і до 1 березня включно року проведення конкурсного відбору подаються до Служби безпеки України.
Служба безпеки України із залученням представників Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії наук України та інших профільних структур, з метою розгляду наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, створює конкурсну комісію.
Конкурсна комісія відповідно до Інструкції розглядає наукові роботи, подані на присудження Премії, здійснює їх рейтингування. Автори (співавтори) не більше п’яти наукових робіт, що мають найвищий рейтинг, включаються до списку переможців конкурсного відбору (без зазначення назви робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю).
Конкурсна комісія формує подання про присудження Премії та подає його до Служби безпеки України для затвердження.
Служба безпеки України до 1 вересня включно року проведення конкурсного відбору затверджує таке подання та направляє його разом із супровідним листом до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій (далі - Комітет). У поданні Служби безпеки України зазначаються автори (співавтори) наукових робіт, посада та місце роботи (за можливості), а також інформація про те, що наукова робота містить відомості, що становлять державну таємницю.
Служба безпеки України до 1 вересня включно року проведення конкурсного відбору письмово інформує Національний фонд досліджень України про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
6. Національний фонд досліджень України відповідно до Порядку приймає, розглядає наукові роботи, подані на присудження Премії, здійснює їх експертизу та рейтингування.
Наукова рада Національного фонду досліджень України відповідно до Порядку та з урахуванням інформації Служби безпеки України про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, формує та затверджує список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт.
Національний фонд досліджень України до 15 вересня року проведення конкурсного відбору направляє подання про присудження Премії до Комітету. У поданні Національного фонду досліджень України міститься список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт, а також рейтинговий список наукових робіт учасників конкурсного відбору. У рейтинговому списку зазначаються реєстраційний номер та назва наукової роботи, поданої на конкурсний відбір до Національного фонду досліджень України, її автор (співавтори), науковий ступінь (за наявності), посада та місце роботи (із зазначенням повного найменування і підпорядкованості юридичної особи відповідно до правовстановлюючих документів), повне найменування і підпорядкованість відповідно до правовстановлюючих документів суб’єкта подання, кількість рейтингових балів кожної наукової роботи.
7. Комітет на своєму засіданні розглядає подання Національного фонду досліджень України та Служби безпеки України, приймає рішення щодо їх підтримки і внесення на розгляд Верховної Ради України, з урахуванням редакційних уточнень (за необхідності).
Член Комітету, у якого наявний потенційний конфлікт інтересів відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", утримується від голосування з відповідних питань.
Комітет щороку, до 1 листопада, вносить до Верховної Ради України подання про присудження Премії з проектом відповідної постанови Верховної Ради України.
8. Верховна Рада України щороку приймає постанову про присудження Премії за відповідний рік, що передбачає присудження до 50 включно премій, у тому числі до п’яти включно - за наукові роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Розмір однієї Премії становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених станом на 1 січня року, наступного за роком подання наукових робіт на участь у конкурсному відборі.
9. Голова Верховної Ради України за поданням Комітету та відповідно до прийнятої постанови Верховної Ради України видає розпорядження про виплату Премії за відповідний рік та вручення лауреатам Премії диплома і нагрудного знака встановленого зразка.
10. Особам, яким присуджено Премію, присвоюється звання лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим та в урочистій обстановці вручаються диплом і нагрудний знак встановленого зразка Головою Верховної Ради України або за його дорученням Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, головою Комітету.
11. Оформлення дипломів лауреатів Премії, їх облік та реєстрація, а також облік нагрудних знаків лауреатів Премії здійснює Апарат Верховної Ради України.
12. Виплата лауреатам грошової частини Премії здійснюється за рахунок коштів, передбачених кошторисом Верховної Ради України.
Диплом і нагрудний знак лауреата Премії, який помер, залишаються його близьким родичам (або їм передаються) як пам’ять. Невиплачена грошова частина Премії переходить у спадщину в установленому порядку.
Лауреат має право один раз отримати дублікат диплома, за умови надання ним заяви з обґрунтуванням причини втрати диплома (наприклад, внаслідок стихійного лиха, воєнних дій, крадіжки або з інших причин, які не залежали від нагородженого).
ОПИС
Диплома лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Диплом) складається з обкладинки і вкладного листка.
Обкладинка Диплома має форму прямокутника розміром 305х440 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони.
На лицьовому боці обкладинки вгорі міститься тиснене фарбою золотистого кольору зображення фасаду будинку Верховної Ради України, у центрі - слова "Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим".
Обкладинка виготовляється з твердого картону, зовнішній бік якого обтягнутий шкірімітом синього кольору. Всередині обкладинки у місці її згину закріплюється синьо-жовта муарова стрічка кольорів Державного Прапора України (співвідношення синього кольору до жовтого - 1:1) для вкладного листка.
Вкладний листок виготовляється з високоякісного крейдованого паперу і має форму прямокутника розміром 297х420 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони. Ліва внутрішня частина вкладки представляє собою площину пастельно-жовтого кольору, обрамлену рамкою, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
У нижній площині лівої внутрішньої частини вкладного листка розташовано кольорове фотографічне зображення будинку Верховної Ради України, у верхній - напис фарбою золотистого кольору: "Диплом".
Права внутрішня частина вкладного листка представляє собою площину пастельно-жовтого кольору із світло-блакитним зображенням малого Державного Герба України по всьому її полю і рамки, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
На полі правої внутрішньої частини вкладного листка фарбою золотистого кольору друкується текст: "Лауреату Премії Верховної Ради України молодим ученим", прізвище, ім’я та по батькові лауреата у давальному відмінку та постанова Верховної Ради України, якою присуджено Премію.
Диплом скріплюється підписом Голови Верховної Ради України та гербовою печаткою Верховної Ради України.
ОПИС
нагрудного знака лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Нагрудний знак лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - нагрудний знак) має форму кола діаметром 30 міліметрів з опуклим бортиком уздовж зовнішнього краю і увінчаний спадаючими фалдами стрічки у верхній частині.
У центрі лицьового боку нагрудного знака розміщено силуетне зображення фасаду будинку Верховної Ради України на тлі сонця. Фасад будинку Верховної Ради України композиційно розміщено в центрі кола, утвореного розташованим унизу написом "Україна" і розбіжними від нього догори двома лавровими гілками. Усі зображення рельєфні.
На зворотному боці нагрудного знака розміщено напис рельєфними літерами: "Премія Верховної Ради України молодим ученим". Над написом розташовано зображення малого Державного Герба України.
Нагрудний знак за допомогою прямокутного вушка з’єднується з фігурною колодкою, обтягнутою синьо-жовтою муаровою стрічкою кольорів Державного Прапора України (співвідношення кольорів 1:1).
Нагрудний знак виготовлено з латуні з подальшими позолотою та електрополіруванням.
Знак прикріплюється до одягу шпилькою, закріпленою горизонтально на зворотному боці колодки.
ПОРЯДОК
оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим
1. ПОРЯДОК ВИСУВАННЯ ТА ПОДАННЯ НАУКОВИХ РОБІТ
1.1. Висування наукової роботи на присудження Премії здійснює суб’єкт подання за рішенням Вченої ради відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим (далі - Положення).
Подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі відбувається в період з 1 грудня року, що передує року подання, до 20 лютого включно року подання.
1.2. Наукова робота, що висувається на присудження Премії, протягом шести місяців до її подання до Вченої ради виноситься на попереднє обговорення науковим колективом (структурним підрозділом) суб’єкта подання або фаховими спільнотами для одержання їхньої підтримки. Матеріали попереднього обговорення наукової роботи оформлюються та додаються до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії відповідно до підпункту 2.3.6 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку.
1.3. Включення молодого вченого та його наукової роботи або молодих учених, які підготували наукову роботу у співавторстві, до подання на присудження Премії здійснюється за місцем роботи (основної або за сумісництвом) відповідно до рішення Вченої ради, що приймається шляхом таємного голосування на підставі заяви і поданої наукової роботи.
Вчена рада розглядає наукову роботу та включає до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії лише тих авторів (співавторів), які мають публікації за змістом роботи, що відображено в довідці про творчий внесок (відповідно до підпункту 2.3.7 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку). Молоді вчені, які є членами Вченої ради і висуваються на присудження Премії, не беруть участі в голосуванні.
Якщо молоді вчені з колективу співавторів наукової роботи мають різне місце роботи, висування на присудження Премії здійснюється суб’єктом подання за місцем роботи першого автора. У такому разі співавтори подають до суб’єкта подання за місцем роботи першого автора такі документи:
лист-клопотання про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії;
витяг з протоколу засідання Вченої ради про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії, із зазначенням назви наукової роботи, прізвища, імені та по батькові (за наявності) та результатів таємного голосування (відповідно до підпункту 2.3.5 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
довідка про творчий внесок (відповідно до підпункту 2.3.7 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
відомості про молодого вченого, кандидатуру якого висунуто на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (відповідно до підпункту 2.3.8 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
особовий листок з обліку кадрів (відповідно до підпункту 2.3.9 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
згода на передачу, збирання та обробку персональних даних (відповідно до підпункту 2.3.11 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку).
1.4. Вчена рада суб’єкта подання за місцем роботи першого автора приймає рішення про включення молодих учених до складу колективу співавторів шляхом таємного голосування за кожного молодого вченого окремо, у тому числі за кожну кандидатуру, внесену іншими суб’єктами подання відповідно до пункту 2 цього Порядку.
У разі якщо не всі кандидатури здобули необхідну кількість голосів під час таємного голосування, ті з них, які не набрали потрібної кількості голосів, виключаються із списку, а Вчена рада повторно розглядає скоригований проект подання та приймає рішення про остаточний склад колективу співавторів і відповідну наукову роботу, що висуваються на присудження Премії.
1.5. Вчена рада суб’єкта подання формує один оригінальний паперовий примірник подання та одну паперову копію примірника подання, завірену належним чином, а також один сканований примірник цієї копії для подачі до Національного фонду досліджень України (далі - Фонд, НФДУ) в електронному вигляді.
Автор (перший автор), якого висунуто на присудження Премії, подає наукову роботу та документи для участі у конкурсному відборі, оформлені державною мовою, в електронній формі через офіційний веб-сайт НФДУ (https://grants.nrfu.org.ua) з використанням автоматизованої системи "Конкурс проєктів НФДУ" та з накладенням кваліфікованого електронного підпису у період з 15 січня до 1 березня включно року проведення конкурсного відбору. При поданні наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі обов’язково проставляється відмітка про згоду автора (співавторів) на участь у конкурсному відборі наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим.
Реєстрація заявок на участь у конкурсному відборі здійснюється автоматично в автоматизованій системі "Конкурс проєктів НФДУ".
Один оригінальний паперовий примірник наукової роботи, висунутої на присудження Премії, та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі, зберігається у Вченій раді суб’єкта подання.
Суб’єкт подання із супровідним листом надсилає до Національного фонду досліджень України належним чином завірену копію наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі не пізніше 1 березня включно року проведення конкурсного відбору.
До Фонду подаються виключно наукові роботи, які не містять відомостей, що становлять державну таємницю.
Заміна автором (співавтором) або внесення уточнень до поданих наукових робіт та документів для участі у конкурсному відборі після спливу терміну їх подання не допускається.
1.6. Вчена рада несе відповідальність за повноту та достовірність поданих документів, а також за додержання вимог, встановлених Положенням та цим Порядком.
2. ПОДАННЯ ПРО ВИСУВАННЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ ТА ЇХНІХ НАУКОВИХ РОБІТ НА ПРИСУДЖЕННЯ ПРЕМІЇ
2.1. Подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії складається з двох томів:
документи для участі у конкурсному відборі (том 1);
Документи оформлюються державною мовою відповідно до національного стандарту ДСТУ 4163:2020 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів" та з урахуванням вимог, визначених цим Порядком.
Коротке резюме подається державною та англійською мовами.
Документи тому 1, оформлені іноземною мовою, подаються разом з їх офіційним перекладом на українську мову.
Документи про освіту, присвоєння наукового ступеня, видані закладами освіти або науковими установами іноземних держав, подаються з підтвердженням проходження процедури їх нострифікації.
Наукові публікації, у тому числі їх назви, подаються мовою оригіналу. У разі якщо мовою оригіналу є інша мова, ніж українська або англійська, подається їх офіційний переклад на українську мову.
2.2. Загальні вимоги до оформлення документів та наукової роботи для участі у конкурсному відборі
2.2.1. Документи та наукова робота оформлюються на папері формату А4 шрифтом гарнітури Times New Roman та розміром 14 друкарських пунктів, міжрядковий інтервал - 1, поля: 30 міліметрів - ліве, 10 міліметрів - праве, 20 міліметрів - верхнє та нижнє.
2.2.2. На першій сторінці паперового оригіналу кожного тому зазначається загальна інформація про наукову роботу (додаток 1 до цього Порядку).
2.2.3. Для кожного тому оформлюється опис документів із зазначенням сторінок. Сторінки томів нумеруються арабськими цифрами, додержуючись наскрізної нумерації впродовж усього тому. Для тому 1 - внизу сторінки, для тому 2 колонцифра проставляється вгорі.
2.2.4. Скорочення у науковій роботі допускаються лише при повторенні фраз (словосполучень), наведених вище у тексті в повній формі.
2.3. Вимоги до оформлення документів, що подаються для участі в конкурсному відборі (том 1)
2.3.1. Документи тому 1 подаються у папці із швидкозшивачем (пружинне переплетення не застосовується). До оригіналу паперових документів тому 1 додається конверт з вкладеним до нього флешносієм, на якому записані сканкопії тому 1 і тому 2.
2.3.2. Лист-подання суб’єкта подання на присудження Премії, що подається до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій (далі - Комітет)
У листі-поданні зазначаються прізвище, ім’я, по батькові, посада та місце роботи молодого вченого (молодих учених), науковий ступінь (за наявності), повна назва суб’єкта подання відповідно до правовстановлюючих документів, назва наукової роботи, час її початку та закінчення, короткий зміст та наукова значущість, техніко-економічні показники та їх порівняння з кращими вітчизняними і зарубіжними аналогами, масштаби реалізації, досягнутий економічний ефект та рекомендація суб’єкта подання.
Лист-подання про присудження Премії, що подається до Комітету, оформлюється на офіційному бланку суб’єкта подання, підписується його керівником та скріплюється печаткою.
2.3.3. Висновок про можливість оприлюднення матеріалів наукової роботи
Висновок про можливість оприлюднення матеріалів наукової роботи на інформаційних ресурсах Комітету, Національного фонду досліджень України та у медіа подається за формою відповідно до додатка 2 до цього Порядку і з урахуванням вимог законодавства з питань інтелектуальної власності та затверджується керівником суб’єкта подання.
У короткому резюме (обсягом 1 сторінка) зазначаються назва наукової роботи, галузь науки, якої стосується наукова робота, відповідно до Переліку наукових спеціальностей, прізвище та ініціали автора (співавторів), посада та місце роботи, науковий ступінь (за наявності), коротка характеристика роботи з визначенням її наукової новизни, результатів та значення, кількість та вид публікацій за роботою, як наведено у підпункті 2.4.2 підпункту 2.4 пункту 2 цього Порядку.
Коротке резюме оформлюється українською та англійською мовами на двох окремих сторінках і підписується автором (співавторами).
2.3.5. Витяг з протоколу засідання Вченої ради
У витягу з протоколу (протоколів) засідання Вченої ради щодо висування молодих вчених на присудження Премії зазначаються назва наукової роботи, прізвище та ініціали автора (співавторів) та хід обговорення. У витягу з протоколу засідання Вченої ради обов’язково зазначаються результати таємного голосування щодо висування кожного молодого вченого та назва наукової роботи.
Витяг з протоколу засідання Вченої ради підписується головуючим на засіданні та секретарем Вченої ради і завіряється керівником кадрової служби (вченим секретарем).
2.3.6. Матеріали попереднього обговорення наукової роботи науковим колективом або фаховою спільнотою
Попередній розгляд роботи науковим колективом або фаховою спільнотою є обов’язковим і здійснюється протягом шести місяців до подання роботи на розгляд Вченої ради. Матеріали попереднього обговорення роботи науковим колективом або фаховою спільнотою оформляються у вигляді протоколу (рішення, висновку, рекомендації тощо) на підтримку роботи про висунення і підписуються головуючим на засіданні та секретарем.
2.3.7. Довідка про творчий внесок
У довідці про творчий внесок (обсягом до 2-х сторінок) вказуються посада молодого вченого під час виконання роботи і його конкретний творчий внесок у подану роботу, основні теоретичні та практичні результати, отримані ним під час проведення досліджень, кількість і тип публікацій автора за темою роботи.
Якщо робота колективна, то довідка про творчий внесок оформляється кожним автором роботи окремо.
Якщо робота одноосібна, то довідка про творчий внесок оформляється автором у разі, коли на конкурс подаються публікації, видані ним у співавторстві. Якщо робота виконана одноосібно і всі публікації одноосібні, то довідка про творчий внесок не оформляється.
Довідка про творчий внесок підписується претендентом і завіряється відділом кадрів (вченим секретарем).
2.3.8. Відомості про молодого вченого, кандидатуру якого висунуто на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим
Відомості про претендента на присудження Премії оформляються за формою відповідно до додатка 3 до цього Порядку. Якщо після подання роботи і до вручення нагороди змінились відомості про претендента, то про це суб’єкт подання повинен повідомити Комітет та Національний фонд досліджень України протягом двох тижнів.
2.3.9. Особовий листок з обліку кадрів
Особовий листок з обліку кадрів оформляється кожним з претендентів на присудження Премії, у визначене місце документа вклеюється фотографія претендента. Особовий листок завіряється відділом кадрів за місцем роботи молодого вченого.
2.3.10. Перелік наукових публікацій
Наукові публікації, що включені до переліку наукових публікацій молодого вченого, висунутого на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, за останні п’ять років, оформлюються за формою відповідно до додатка 4 до цього Порядку та викладаються у такому порядку:
монографії (окремо одноосібні та колективні);
підручники/посібники/методики тощо (із зазначенням книжкових видань);
наукові статті (окремо ті, що входять до наукометричних баз Scopus, Web of Science, Google Scholar, у фахових вітчизняних виданнях та інші);
матеріали/тези наукових і науково-практичних конференцій, інші публікації, рівень апробації результатів роботи на наукових форумах (тип форуму, форма участі);
інформація про наявність патентів (окремо зазначаються патенти на винахід і на корисну модель), у тому числі міжнародних (зазначається країна), авторських свідоцтв.
До переліку включаються виключно публікації наукової роботи, висунутої на присудження Премії. Якщо співавторів декілька, публікації наукової роботи, висунутої на присудження Премії, включаються до однієї таблиці із зазначенням активних посилань на відкриті джерела, на яких публікації розміщено.
2.3.11. Згода на передачу, збирання та обробку персональних даних
Згода на передачу, збирання та обробку персональних даних оформлюється кожним молодим ученим за формою відповідно до додатка 5 до цього Порядку та з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Обсяг тому 1 не має перевищувати 100 сторінок друкованого тексту.
2.4. Вимоги до оформлення наукової роботи (том 2)
2.4.1. Матеріали тому 2 (після копіювання оригінального паперового примірника та сканування завіреної належним чином його копії) обов’язково прошиваються та переплітаються твердою палітуркою (пружинне переплетення не застосовується).
2.4.2. Опис циклу наукових праць
Робота подається у вигляді опису циклу наукових праць. Зміст роботи має бути повністю викладеним у циклі наукових праць, що вийшли друком протягом останніх п’яти років, але не пізніше року, що передує року подання на участь у конкурсному відборі, та зазначені в переліку наукових публікацій молодого вченого, висунутого на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, за останні п’ять років, оформленому відповідно до додатка 4 до цього Порядку. В описі циклу наукових праць робота представляється реферативно, з посиланням на всі публікації, у яких викладені основні положення роботи.
Опис циклу наукових праць, обсяг якого не має перевищувати 50 сторінок, містить такі розділи:
наукова новизна та актуальність роботи;
оригінальність, обґрунтованість методології чи методів дослідження, основних ідей, пропозицій;
основні науково-технічні результати (обов’язково у порівнянні з кращими вітчизняними та зарубіжними аналогами);
використані основоположні наукові джерела;
практична значущість, обсяг впровадження роботи, досягнутий ефект;
кількість і вид публікацій, включених до переліку наукових публікацій молодого вченого, висунутого на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, за останні п’ять років, оформленого відповідно до додатка 4 до цього Порядку;
інформація про подання роботи для участі у конкурсному відборі вперше та про відзначення автора (співавторів) іншими нагородами.
2.4.3. У разі якщо наукова робота подається для участі у конкурсному відборі повторно (подавалася раніше на присудження Премії, але не перемогла), в описі циклу наукових праць зазначається, у якому році подавалася робота, а також відображаються зміни, яких зазнала робота відтоді.
2.4.4. Зазначається інформація про те, що автор (співавтор) не отримував премію Президента України для молодих вчених або Національну премію України імені Бориса Патона (Державну премію України в галузі науки і техніки).
У разі якщо автор (співавтор) роботи отримував премію Президента України для молодих вчених або Національну премію України імені Бориса Патона (Державну премію України в галузі науки і техніки), то зазначається рік отримання, автори, назва роботи і вказується, що матеріали роботи на Премію не містять наукові результати, які увійшли до подань на зазначені нагороди.
Опис циклу наукових праць підписує автор (співавтори) наукової роботи, висунутої для участі у конкурсному відборі.
2.4.5. До тому 2 також включаються (за наявності):
анотація монографії, підручника/посібника чи іншого книжкового видання, складена державною мовою, обсягом до 2 сторінок, з описом внеску автора (співавтора), засвідчена підписом автора (співавтора);
авторські свідоцтва, патенти, документи про випробування і впровадження у виробництво, довідки про економічну ефективність від впровадження у виробництво (у разі неможливості надання активного посилання на зазначені документи надаються належним чином завірені копії). Документ, оформлений іноземною мовою, подається разом з офіційним перекладом на українську мову;
довідка про апробацію роботи на наукових форумах за підписом автора (співавтора);
завірений офіційно переклад на українську мову документів, створених іноземною мовою.
Обсяг тому 2 не може перевищувати 250 друкованих сторінок.
3. ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ НАУКОВИХ РОБІТ
3.1. Фонд забезпечує розміщення на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії з посиланням на Постанову Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" не менше ніж за 10 календарних днів до початку прийняття наукових робіт та документів через автоматизовану систему "Конкурс проєктів НФДУ".
Для проведення конкурсного відбору наукова рада секції Фонду протягом 10 робочих днів з дати розміщення на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про проведення конкурсного відбору обирає на своєму засіданні шляхом відкритого голосування комісію конкурсу з числа визнаних вчених у відповідній галузі (за їхньою згодою) у складі не менше семи осіб.
Для обрання особи до складу комісії конкурсу відповідна кандидатура повинна набрати більше половини голосів членів наукової ради секції Фонду.
Членами комісії конкурсу не можуть бути члени органів управління Фонду, а також молоді вчені, які висуваються на присудження Премії.
Комісія конкурсу провадить свою діяльність відповідно до цього Порядку, порядку проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Фонду (з додатками), з урахуванням положення про дотримання принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсних відборів, наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Фонду.
3.2. Дирекція Фонду в рамках забезпечення організаційної підтримки проведення та організації конкурсного відбору протягом 10 робочих днів з дати закінчення строку подання наукових робіт та документів здійснює їх перевірку на відповідність формальним ознакам.
Підставою для відхилення наукової роботи за формальними ознаками є:
порушення вимог Положення та цього Порядку, зокрема в частині вимог до молодих учених, які висуваються на присудження Премії;
порушення вимог щодо кількості співавторів наукової роботи;
невідповідність наукової роботи та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі, вимогам, встановленим цим Порядком;
неподання документів, обов’язковість подання яких визначена цим Порядком;
неподання у поданих молодим ученим документах або подання не в повному обсязі інформації, обов’язковість подання якої визначена цим Порядком;
неналежне оформлення наукової роботи та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі;
відсутність активних посилань на відкриті джерела наукових публікацій.
Про відхилення заявки за формальними ознаками дирекція Фонду повідомляє автора (співавторів) в електронній формі протягом трьох робочих днів після закінчення строку перевірки наукових робіт на відповідність формальним ознакам, передбаченого абзацом першим цього підпункту.
3.3. Комісія конкурсу протягом 10 робочих днів з дати закінчення строку перевірки дирекцією Фонду наукових робіт та документів на відповідність формальним ознакам, передбаченого абзацом першим підпункту 3.2 цього пункту, здійснює їх попередній розгляд щодо відповідності Положенню та цьому Порядку в частині проведення конкурсного відбору та достовірності відомостей, поданих автором (співавторами).
Підставою для зняття заявки з розгляду за результатами попереднього розгляду є:
невідповідність вимогам пункту 1 Положення;
порушення принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсного відбору;
виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих автором (співавторами), або в науковій роботі.
Виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих автором (співавторами), або в науковій роботі є підставою для зняття такої роботи з розгляду протягом усього строку конкурсного відбору.
За результатами попереднього розгляду комісія конкурсу затверджує перелік наукових робіт, що знімаються з розгляду. Дирекція Фонду повідомляє про ухвалення такого рішення відповідним авторам (співавторам) в електронній формі не пізніше трьох робочих днів з дня його ухвалення.
Оплата роботи членів комісії конкурсу та експертів, пов’язаних з організацією та проведенням конкурсного відбору наукових робіт (у тому числі попередній розгляд заявок, відбір експертів, розгляд наукових робіт та формування рейтингового списку), здійснюється на договірних засадах у розмірах, що відповідають нормам оплати праці (зокрема пов’язаної з керуванням експертною групою, консультуванням та аналізом об’єкта експертизи, участю в засіданнях експертних груп) експертів, які залучаються відповідно до законодавства для проведення державної наукової і науково-технічної експертизи за рахунок коштів державного бюджету.
3.4. Формування та затвердження списку можливих експертів здійснюються комісією конкурсу протягом 10 робочих днів з дати завершення попереднього розгляду з урахуванням тематики наукових робіт та відповідно до порядку проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Фонду.
У разі відповідності наукової роботи та документів, поданих автором (співавторами), Положенню та цьому Порядку і зазначення у них достовірних відомостей комісія конкурсу не пізніше ніж протягом семи робочих днів надсилає наукову роботу експертам для проведення наукової і науково-технічної експертизи.
Члени органів управління Фонду, а також автор (співавтори) наукової роботи, поданої для участі в конкурсному відборі, не мають права проводити наукову і науково-технічну експертизу у відповідному конкурсному відборі.
Наукову і науково-технічну експертизу кожної наукової роботи проводять три експерти, які в електронному вигляді надають чисельні оцінки за всіма критеріями оцінювання наукової роботи та з урахуванням вагових коефіцієнтів, зазначених у картці проведення наукової і науково-технічної експертизи (додаток 6 до цього Порядку), а також їх письмове обґрунтування (коментарі).
Одночасно з наданням згоди на проведення наукової і науково-технічної експертизи експерт письмово повідомляє комісії конкурсу про відсутність у нього конфлікту інтересів з автором (співавторами) наукової роботи. У разі наявності конфлікту інтересів експерт повинен заявити самовідвід, після чого він відсторонюється головою Фонду або науковою радою відповідної секції Фонду від участі у проведенні наукової і науково-технічної експертизи або у конкурсному відборі загалом.
Експерт також відсторонюється комісією конкурсу від участі у проведенні наукової і науково-технічної експертизи у разі виявлення незаявленого ним конфлікту інтересів.
У разі виявлення незаявленого експертом конфлікту інтересів після завершення наукової і науково-технічної експертизи його експертний висновок анулюється і не враховується під час формування рейтингового списку.
Проведення наукової і науково-технічної експертизи та конкурсного відбору робіт здійснюється Фондом з дотриманням принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсних відборів, наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Фонду, та порядку проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Фонду.
3.5. Під час проведення наукової і науково-технічної експертизи кожна наукова робота оцінюється за такими аспектами з відповідними ваговими коефіцієнтами:
науковий (науково-технічний) рівень новизни та актуальності роботи;
оригінальність, обґрунтованість методології чи методів дослідження, основних ідей, пропозицій, змісту роботи;
практична цінність і важливість результатів, наукових здобутків;
науковий доробок автора (співавторів) за останні п’ять років.
Кожний з аспектів передбачає декілька критеріїв оцінювання, що мають визначені вагові коефіцієнти.
Оцінювання наукової роботи за кожним критерієм здійснюється експертом за 5-бальною шкалою з обов’язковим письмовим обґрунтуванням. Кількість балів за аспектом вираховується як середнє арифметичне зважене балів за критеріями оцінювання за цим аспектом.
Загальна кількість балів роботи вираховується як середнє арифметичне зважене балів за аспектами, помножене на 20.
Оцінювання наукової роботи за кожним критерієм здійснюється за 5-бальною шкалою з таким значенням балів:
"0" - робота не відповідає критерію або не може бути оцінена через відсутність або неповноту інформації, передбаченої цим критерієм;
"1 - незадовільно" - інформація щодо оцінюваного критерію представлена неадекватно або має критичні недоліки;
"2 - задовільно" - загалом робота відповідає критерію, але при цьому має суттєві недоліки;
"3 - добре" - робота відповідає критерію, але має деякі недоліки;
"4 - дуже добре" - робота дуже добре відповідає критерію, але можливе покращення;
"5 - відмінно" - показник відповідає критерію повною мірою.
3.6. Підсумкова оцінка наукової роботи визначається за таким алгоритмом:
для кожної наукової роботи розраховується показник розбіжності оцінок S1, S2 та S3, виставлених трьома експертами (R):
де S - середнє арифметичне виставлених оцінок, тобто
3.6.1. Якщо показник розбіжності R не перевищує критичне значення 20%, то підсумкова чисельна оцінка наукової роботи визначається як середнє арифметичне оцінок експертів (S).
3.6.2. Якщо показник розбіжності R перевищує критичне значення 20%, то:
кожний з членів панелі (j=1, …, N, де N - число членів панелі) визначає ступінь обґрунтованості кожної з оцінок експертів Si, i=1,…,3 у балах від 0 (погана) до 2 (добра);
підсумкова чисельна оцінка наукової роботи вираховується як зважене середнє оцінок експертів:
3.7. Комісія конкурсу на своєму засіданні здійснює розгляд робіт з урахуванням їх відповідності критеріям, визначеним цим Порядком, результатів наукової і науково-технічної експертизи, за результатами якого формує рейтинговий список із зазначенням їхніх підсумкових оцінок (від найбільшої до найменшої).
Протягом п’яти робочих днів після завершення засідання комісія конкурсу складає протокол, в якому зазначаються результати наукової і науково-технічної експертизи наукових робіт, їхні підсумкові оцінки і пропозиції щодо рейтингового списку.
Пропозиції щодо рейтингового списку наукових робіт передаються науковій раді Фонду на затвердження.
3.8. Служба безпеки України до 1 вересня включно року проведення конкурсного відбору направляє до Фонду інформацію про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, відповідно до пункту 5 Положення.
3.9. Наукова рада Фонду з урахуванням інформації Служби безпеки України про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, формує та затверджує список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт.
Фонд до 15 вересня року проведення конкурсного відбору направляє подання про присудження Премії відповідно до пункту 6 Положення до Комітету.
У поданні Фонду міститься список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт, а також рейтинговий список наукових робіт учасників конкурсного відбору. У рейтинговому списку зазначаються реєстраційний номер та назва наукової роботи, поданої на конкурсний відбір до Фонду, її автор (співавтори), науковий ступінь (за наявності), посада та місце роботи (із зазначенням повного найменування і підпорядкованості юридичної особи відповідно до правовстановлюючих документів), повне найменування і підпорядкованість відповідно до правовстановлюючих документів суб’єкта подання, кількість рейтингових балів кожної наукової роботи.
3.10. Комітет на своєму засіданні розглядає подання Фонду та Служби безпеки України, приймає рішення щодо їх підтримки і внесення на розгляд Верховної Ради України.
Комітет щороку, до 1 листопада, вносить до Верховної Ради України подання про присудження Премії з проектом відповідної постанови Верховної Ради України.
3.11. Верховна Рада України щороку приймає постанову про присудження Премії за відповідний рік.
Голова Верховної Ради України за поданням Комітету та відповідно до прийнятої постанови Верховної Ради України видає розпорядження про виплату Премії за відповідний рік та вручення лауреатам диплома і нагрудного знака встановленого зразка.
Особам, яким присуджено Премію, присвоюється звання лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим та в урочистій обстановці вручаються диплом і нагрудний знак встановленого зразка Головою Верховної Ради України або за його дорученням Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, головою Комітету.
НАУКОВА РОБОТА
на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим
ВИСНОВОК
про можливість оприлюднення матеріалів наукової роботи на інформаційних ресурсах Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Національного фонду досліджень України та у медіа
ВІДОМОСТІ
про молодого вченого, кандидатуру якого висунуто на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим
ПЕРЕЛІК
наукових публікацій молодого вченого (молодих учених), висунутого на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим, за останні п’ять років
ЗГОДА
на передачу, збирання та обробку персональних даних
КАРТКА
проведення наукової і науково-технічної експертизи