Про затвердження Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування
Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21, 28-30 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", з метою встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільної важливості, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядку їх застосування Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1 Затвердити Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування, що додається.
2. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ПОЛОЖЕННЯ
про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон про фінансові послуги).
2. Це Положення визначає критерії, за якими Національним банком України (далі - Національний банк) оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг (далі -оцінювання ступеня ризику), їх суспільну важливість (далі - оцінювання суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг), на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг, регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк, та порядок їх застосування.
Дія цього Положення не поширюється на учасників ринків небанківських послуг, які мають виключно ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та/або на здійснення валютних операцій.
3. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг використовує ризик-орієнтований підхід та враховує принцип пропорційності щодо визначення інтенсивності наглядових дій (періодичності інспекційних перевірок), що передбачає фокусування нагляду на тих учасниках ринку небанківських фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) (далі -учасники ринку небанківських фінансових послуг), які мають вищий ступінь суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг та ризику від здійснення їх діяльності.
4. Терміни, які використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі України "Про Національний банк України", Законі про фінансові послуги і нормативно-правових актах з питань регулювання ринків небанківських фінансових послуг, національних та міжнародних стандартах.
5. Національний банк оцінює ступінь ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг один раз на рік, не пізніше 15 грудня року, у якому проводиться оцінювання. Періодом оцінювання є період з 01 жовтня року, що передує року проведення Національним банком оцінювання, до 30 вересня поточного року, у якому проводиться таке оцінювання. Датою оцінювання є остання дата періоду оцінювання.
Національний банк, якщо немає повної (за весь період, що підлягає оцінюванню) інформації, потрібної для проведення оцінювання учасника ринку небанківських фінансових послуг за критеріями, визначеними цим Положенням, оцінює його на підставі інформації за період, у якому вона є, але в межах із 01 жовтня року, що передує року оцінювання Національним банком, до 30 вересня поточного року.
6. План проведення Національним банком інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг на наступний рік складається на підставі результатів оцінювання ступеня ризику та оцінювання суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг з урахуванням наявних наглядових ресурсів та пріоритетів.
7. Національний банк на підставі ризик-орієнтованого підходу та враховуючи принцип пропорційності, має право визначити учасників ринку небанківських фінансових послуг, яким не присвоюється група суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг. Такі учасники не включаються до плану проведення Національним банком інспекційних перевірок. Національний банк здійснює безвиїзний нагляд та/або проводить позапланові інспекційні перевірки цих учасників у випадках, установлених законодавством України та нормативно-правовими актами Національного банку.
II. Критерії та порядок проведення оцінювання ступеня ризику. Суспільна важливість учасника ринку небанківських фінансових послуг
8. Критеріями оцінювання ступеня ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг є:
1) стан корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю;
3) дотримання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів і ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами.
9. Кожен з критеріїв, зазначених у пункті 8 розділу II цього Положення, оцінюється з використанням якісних та кількісних показників. Показники та їх вага в оцінюванні кожного з критеріїв наведені в додатках 1-3 до цього Положення залежно від виду учасника ринку небанківських фінансових послуг та особливостей такого ринку.
10. Національний банк за результатами оцінювання ступеня ризику за кожним з критеріїв присвоює бал від "1" до "4".
11. Учаснику ринку небанківських фінансових послуг, який не подав до Національного банку звітність, аудиторський звіт щодо проведення обов'язкового аудиту фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності та/або звіт про надання впевненості щодо річних звітних даних, у повному обсязі за будь-який звітний період, що входить до періоду оцінювання (з 01 жовтня до 30 вересня), присвоюється ступінь ризику "4".
Показнику присвоюється оціночний бал "4", якщо подана учасником звітність та/або інші документи, передбачені до періодичного подання, не дають можливості Національному банку оцінити ступінь ризику за відповідним критерієм.
Оцінювання ступеня ризику проводиться учасникам ринку небанківських фінансових послуг, які станом на дату проведення такого оцінювання, мають чинну ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг відповідного виду [крім ліцензії, дія якої зупинена, та/або відкликана (анульована)].
12. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 1 пункту 8 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один з таких балів, якщо:
1) "1" - корпоративне управління, управління ризиками та внутрішній контроль створюють низький ступінь ризику;
2) "2" - недоліки корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю створюють середній ступінь ризику;
3) "3" - недоліки корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю створюють високий ступінь ризику;
4) "4" - недоліки корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю створюють критичний ступінь ризику.
13. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 2 пункту 8 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один з таких балів, якщо:
1) "1" - показники діяльності створюють низький ступінь ризику;
2) "2" - показники діяльності створюють середній ступінь ризику;
3) "3" - показники діяльності створюють високий ступінь ризику;
4) "4" - показники діяльності створюють критичний ступінь ризику.
14. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 3 пункту 8 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один із таких балів, якщо:
1) "1" - стан дотримання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює низький ступінь ризику;
2) "2" - рівень недотримання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює середній ступінь ризику;
3) "3" - рівень недотримання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює високий ступінь ризику;
4) "4" - рівень недотримання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює критичний ступінь ризику.
15. Національний банк у разі визначення загального бала за кожним із критеріїв відповідно до додатків 1-3 до цього Положення має право застосувати коригуючий бал (але не більше одного), який збільшує або зменшує загальний бал за критерієм.
16. Національний банк у разі застосування або незастосування коригуючого бала керується висновками щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтуються на знаннях і досвіді Національного банку у сфері регулювання та нагляду за діяльністю з надання фінансових послуг, практичному застосуванні законодавства про регулювання діяльності з надання фінансових послуг, а також на комплексному та всебічному аналізі:
1) інформації та документів, поданих до Національного банку в межах передбаченої законодавством України процедури взаємодії та обміну інформацією, а також отриманих від державних органів та з інших джерел, які використовуються Національним банком під час виконання наглядових функцій;
2) інформації та документів, наявних у Національного банку, отриманих з джерел, які використовуються Національним банком під час виконання наглядових функцій, уключаючи отримані в результаті здійснення ним нагляду на ринках небанківських фінансових послуг.
17. За результатами оцінювання кожного з визначених критеріїв у пункті 8 розділу II цього Положення визначається ступінь ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг, разом з цим кожен з показників критеріїв залежно від виду учасника ринку небанківських фінансових послуг також має свою вагу в ступені ризику, наведену в додатках 1-3 до цього Положення.
18. Ступінь ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг означає:
1) "1" - низький ступінь ризику;
2) "2" - середній ступінь ризику;
3) "3" - високий ступінь ризику;
4) "4" - критичний ступінь ризику.
19. Національний банк згідно з критеріями, визначеними в додатках 4-6 до цього Положення, відносить учасника ринку небанківських фінансових послуг до однієї з таких груп суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг, ураховуючи його види діяльності, розмір, обсяги (частку) на ринку фінансових послуг, структуру, а також інші показники:
III. Визначення періодичності проведення планових інспекційних перевірок
20. Періодичність проведення планових інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг визначається Національним банком на підставі матриці, наведеної в додатку 7 до цього Положення.
21. Національний банк складає план проведення інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг з урахуванням періодичності, наведеної відповідно до пункту 20 розділу III цього Положення, наявних наглядових ресурсів та пріоритетів, а також з урахуванням такого:
1) планова інспекційна перевірка учасника ринку небанківських фінансових послуг проводитися не частіше одного разу на рік;
2) планова інспекційна перевірка учасників ринку небанківських фінансових послуг, які є учасниками фінансової групи, нагляд на консолідованій основі за якою здійснює Національний банк, планується одночасно з плановою інспекційною перевіркою відповідальної особи такої фінансової групи.
Додаток 1 |
КРИТЕРІЇ
оцінювання ступеня ризику страховика
№ з/п | Номер критеріїв/ показників | Назви критеріїв та їх показників | "1" | "2" | "3" | "4" | Вага критерію в ступені ризику/ вага показника в критерії, % |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | 1 | Стан корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю | 15 | ||||
2 | 1.1 | Виконання заходів впливу, строк виконання яких настав до дати оцінювання | Протягом періоду оцінювання до страховика не застосовувалися заходи впливу | Протягом періоду оцінювання до страховика застосовано один захід впливу, який станом на дату оцінювання виконаний | Протягом періоду оцінювання до страховика застосовано два і більше заходів впливу, які станом на дату оцінювання виконані | Протягом періоду оцінювання до страховика застосовано один (або більше) захід впливу, який станом на дату оцінювання не був виконаний у встановлений строк | 35 |
3 | 1.2 | Результати зовнішнього аудиту | Немодифікована думка | Модифікована думка (із застереженням), але аудитором не зазначено щодо наявності сумнівів стосовно достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або сумнівів щодо безперервності діяльності страховика в майбутньому | Модифікована думка (із застереженням). За результатами проведеного аудиту є сумніви щодо достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або в аудитора є сумніви щодо безперервності діяльності страховика в майбутньому | Модифікована думка (негативна або відмова від висловлення думки) | 25 |
4 | 1.3 | Подання звітності та інших обов'язкових документів | Протягом періоду оцінювання звітність та/або інші документи, передбачені до періодичного подання, подавалися Національному банку вчасно | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один факт несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, передбачених до періодичного подання | Протягом періоду оцінювання зафіксовано два або більше фактів несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, передбачених для періодичного подання | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один або більше фактів неповного подання/неподання Національному банку інших документів, передбачених для періодичного подання, крім звітності та аудиторського звіту щодо проведення обов'язкового аудиту фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності та/або звіту про надання впевненості щодо річних звітних даних | 5 |
5 | 1.4 | Наявність в актуарному звіті за попередній рік інформації про адекватність формування страхових резервів (для страховиків, що мають подавати актуарний звіт) | Актуарієм підтверджено в повній мірі достатність та адекватність сформованих страхових резервів, немає рекомендації щодо методики формування окремих видів резервів | Актуарієм підтверджено в повній мірі достатність та адекватність сформованих страхових резервів, але актуарієм надано рекомендації щодо зміни методики формування окремих видів резервів | Актуарієм виявлено недостатність формування резервів за окремим видом страхування, але актуарієм підтверджено в повній мірі достатність та адекватність сформованих страхових резервів (сукупних), актуарієм надано рекомендації щодо зміни методики формування окремих видів резервів у зв'язку з неможливістю її використання | Актуарієм виявлено недостатність формування резервів за окремими видами страхування та встановлено факт недоформування страхових резервів (сукупних) або має місце факт неподання страховиком актуарного звіту за попередній рік | 15 |
6 | 1.5 | Виконання вимог законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання не було виявлено порушень страховиком законодавства [уключаючи нормативно-правові акти Національного банку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг)], за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень страховиком законодавства (уключаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг менша за середню кількість таких виявлених порушень на одного страховика, розраховану як співвідношення загальної кількості таких порушень усіма страховиками за звітний період і загальної кількості страховиків (далі - середня кількість порушень) | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень страховиком законодавства (уключаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг становить або перевищує середню кількість порушень, але не перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень страховиком законодавства (уключаючи нормативно-правові акти Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | 20 |
7 | 2 | Показники діяльності | 35 | ||||
8 | 2.1 | Наявність ліцензії на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування | Не застосовується | Наявність ліцензій на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж зазначені в цьому показнику за критеріями оцінювання "3" та "4" | Наявність ліцензії на надання послуг зі страхування життя | Наявність ліцензій на послуги у сфері страхування в частині проведення окремих видів страхування, визначених абзацом шостим пункту 7 розділу I Положення про обов'язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 07 червня 2018 року № 850, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 липня 2018 року за № 782/32234 (зі змінами) (далі - Положення № 850) | 20 |
9 | 2.2 | Рівень вхідного перестрахування | Співвідношення нарахованих страхових платежів від перестрахувальників за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих страхових платежів за аналогічний період (рівень вхідного перестрахування) становить до 20% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів від перестрахувальників за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період (рівень вхідного перестрахування) становить від 21% до 40% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів від перестрахувальників за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період (рівень вхідного перестрахування) становить від 41% до 60% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів від перестрахувальників за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період (рівень вхідного перестрахування) становить понад 60% | 15 |
10 | 2.3 | Рівень вихідного перестрахування | Співвідношення нарахованих страхових платежів, належних перестраховикам, за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період становить до 20% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів, належних перестраховикам, за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період становить від 21% до 40% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів, належних перестраховикам, за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період становить від 21% до 40% включно | Співвідношення нарахованих страхових платежів, належних перестраховикам, за період оцінювання відповідно до звітних даних страховика і загальних нарахованих сум страхових платежів за аналогічний період становить понад 60% | 15 |
11 | 2.4 | Частка окремих видів страхування згідно з пунктом 7 розділу I Положення № 850 у структурі страхового портфеля (для страховика, який отримав ліцензію на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж страхування життя) або частка страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя у сформованих резервах зі страхування життя станом на дату оцінювання (для страховика, який отримав ліцензію на надання послуг зі страхування життя) | Частка окремих видів страхування в структурі страхового портфеля (чисті премії) за період оцінювання становить менше 10% (для страховика, який отримав ліцензію на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж страхування життя) або частка страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя у сформованих резервах зі страхування життя станом на дату оцінювання становить менше 25% (для страховика, який отримав ліцензію на надання послуг зі страхування життя) | Частка окремих видів страхування в структурі страхового портфеля (чисті премії) за період оцінювання становить 10% і більше, але менше 25% (для страховика, який отримав ліцензію на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж страхування життя) або частка страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя у сформованих резервах зі страхування життя станом на дату оцінювання становить 25% і більше, але менше 50% (для страховика, який отримав ліцензію на надання послуг зі страхування життя) | Частка окремих видів страхування в структурі страхового портфеля (чисті премії) за період оцінювання становить 25% і більше, але менше 50% (для страховика, який отримав ліцензію на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж страхування життя) або частка страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя у сформованих резервах зі страхування життя станом на дату оцінювання становить 50% і більше, але менше 75% (для страховика, який отримав ліцензію на надання послуг зі страхування життя) | Частка окремих видів страхування в структурі страхового портфеля (чисті премії) за період оцінювання становить 50% і більше (для страховика, який отримав ліцензію на послуги у сфері страхування в частині проведення конкретних видів страхування інших, ніж страхування життя) або частка страхових резервів за договорами довгострокового страхування життя у сформованих резервах зі страхування життя станом на дату оцінювання становить 75% і більше (для страховика, який отримав ліцензію на надання послуг зі страхування життя) | 50 |
12 | 3 | Виконання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог | 50 | ||||
13 | 3.1 | Дотримання нормативу платоспроможності та достатності капіталу (для страховика - власника істотної участі в іншому страховику - дотримання нормативу платоспроможності та достатності капіталу власника істотної участі) | Виконання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, установленого відповідно до розділу III Положення № 850, у разі наявності обсягу прийнятних активів, що перевищує нормативний обсяг, збільшений на більше ніж на 20% включно величини "К" або "НЗП" (якщо "НЗП" більше величини "К"), визначених відповідно до вимог пункту 1 розділу III Положення № 850 | Виконання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, установленого відповідно до розділу III Положення № 850, за наявності обсягу прийнятних активів, що перевищує нормативний обсяг, збільшений до 20% величини "К" або "НЗП" (якщо "НЗП" більше величини "К"), визначених відповідно до вимог пункту 1 розділу III Положення № 850 | Виконання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, установленого відповідно до розділу III Положення № 850, за наявності обсягу прийнятних активів, що перевищує нормативний обсяг, збільшений до 10% включно від величини "К" або "НЗП" (якщо "НЗП" більше величини "К"), визначених відповідно до вимог пункту 1 розділу III Положення № 850 | Невиконання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, установленого відповідно до розділу III Положення № 850 | 35 |
14 | 3.2 | Дотримання нормативу ризиковості операцій | Виконання нормативу ризиковості операцій, установленого відповідно до розділу V Положення № 850, у разі наявності профіциту обсягу прийнятних активів порівняно з нормативним обсягом 10% і більше від нормативного обсягу, або нормативний обсяг дорівнює 0 (у страховика немає сформованих страхових резервів) | Виконання нормативу ризиковості операцій, установленого відповідно до розділу V Положення № 850, у разі наявності профіциту обсягу прийнятних активів порівняно з нормативним обсягом більше 5% до 10% від нормативного обсягу | Виконання нормативу ризиковості операцій, установленого відповідно до розділу V Положення № 850, у разі наявності профіциту обсягу прийнятних активів порівняно з нормативним обсягом більше 0% до 5% включно від нормативного обсягу | Невиконання нормативу ризиковості операцій, установленого відповідно до розділу V Положення № 850 | 30 |
15 | 3.3 | Частка визначених категорій активів з високою ліквідністю, а саме: грошові кошти на поточних та депозитних рахунках, кошти в банківських металах, державні цінні папери в структурі балансу страховика | Сукупна частка обсягів активів з високою ліквідністю становить більше ніж 50% від загального обсягу активів страховика | Сукупна частка обсягів активів з високою ліквідністю становить більше 30% до 50% включно від загального обсягу активів страховика | Сукупна частка обсягів активів з високою ліквідністю становить більше 20% до 30% включно від загального обсягу активів страховика | Сукупна частка обсягів активів з високою ліквідністю становить до 20% включно від загального обсягу активів страховика | 20 |
16 | 3.4 | Частка прийнятних активів у структурі балансу страховика | Співвідношення обсягу прийнятних активів, що відповідають вимогам, установленим у розділі II Положення № 850, і загального обсягу активів страховика становить більше ніж 75% | Співвідношення обсягу прийнятних активів, що відповідають вимогам, установленим у розділі II Положення № 850, і загального обсягу активів страховика становить більше 50% до 75% включно | Співвідношення обсягу прийнятних активів, що відповідають вимогам, установленим у розділі II Положення № 850, і загального обсягу активів страховика становить більше 25% до 50% включно | Співвідношення обсягу прийнятних активів, що відповідають вимогам, установленим у розділі II Положення № 850, і загального обсягу активів страховика становить до 25% включно | 15 |
Пояснення до критеріїв оцінювання ступеня ризику страховика
1. Чисті страхові премії розраховані як валові страхові премії за мінусом частки страхових премій належних перестраховикам-резидентам.
Додаток 2 |
КРИТЕРІЇ
оцінювання ступеня ризику кредитної спілки
№ з/п | № критеріїв/показників | Назви критеріїв та їх показників | "1" | "2" | "3" | "4" | Вага критерію в ступені ризику/вага показника в критерії, % |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | 1 | Стан корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю | 10 | ||||
2 | 1.1 | Виконання заходів впливу, строк виконання яких настав до дати оцінювання | Протягом періоду оцінювання до кредитної спілки не застосовувалися заходи впливу | Протягом періоду оцінювання до кредитної спілки було застосовано один захід впливу, який станом на дату оцінювання виконано | Протягом періоду оцінювання до кредитної спілки було застосовано два і більше заходів впливу, які станом на дату оцінювання виконані | Протягом періоду оцінювання до кредитної спілки було застосовано один (або більше) захід впливу, який станом на дату оцінювання не виконано у встановлений строк | 35 |
3 | 1.2 | Результати зовнішнього аудиту | Немодифікована думка | Модифікована думка (із застереженням), але аудитором не зазначено наявність сумнівів щодо достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або сумнівів щодо безперервності діяльності кредитної спілки у майбутньому | Модифікована думка (із застереженням). За результатами проведеного аудиту є сумніви щодо достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або в аудитора є сумніви щодо безперервності діяльності кредитної спілки в майбутньому | Модифікована думка (негативна або відмова від висловлення думки) | 25 |
4 | 1.3 | Подання звітності та інших обов'язкових документів | Протягом періоду оцінювання звітність та/або інші документи, передбачені до подання на періодичній основі, подавалися Національному банку вчасно | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один факт несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, що передбачені до подання на періодичній основі | Протягом періоду оцінювання зафіксовано два або більше фактів несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, передбачених до подання на періодичній основі | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один або більше фактів неповного подання/неподання Національному банку інших документів, що передбачені до подання на періодичній основі, крім звітності та аудиторського звіту щодо проведення обов'язкового аудиту фінансової звітності і консолідованої фінансової звітності та/або звіту про надання впевненості щодо річних звітних даних | 10 |
5 | 1.4 | Виконання вимог законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання не виявлено порушень кредитною спілкою вимог законодавства [включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг)] за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень кредитною спілкою законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг менша за середню кількість виявлених порушень на одну кредитну спілку, розраховану як співвідношення загальної кількості таких порушень усіма кредитними спілками за звітний період і загальної кількості кредитних спілок (далі - середня кількість порушень) | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень кредитною спілкою законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг становить або перевищує середню кількість порушень, але не перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень кредитною спілкою законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | 30 |
6 | 2 | Показники діяльності | 30 | ||||
7 | 2.1 | Здатність генерувати дохід | Протягом періоду оцінювання співвідношення операційних витрат і загальної суми доходів, зменшених на процентні витрати, становить до 80% | Протягом періоду оцінювання прийнятне співвідношення операційних витрат і загальної суми доходів, зменшених на процентні витрати, становить більше 80% включно, але менше 95% | Протягом періоду оцінювання прийнятне співвідношення операційних витрат і загальної суми доходів, зменшених на процентні витрати, становить більше 95% включно, але менше 100% | Протягом періоду оцінювання співвідношення операційних витрат і загальної суми доходів, зменшених на процентні витрати, становить більше 100% включно | 30 |
8 | 2.2 | Зростання активів | Темп зростання розміру активів за період оцінювання становить від 100% включно, але менше 110% | Темп зростання розміру активів за період оцінювання становить більше 110% включно, але менше 115% | Темп зростання розміру активів за період оцінювання становить більше 115% включно, але менше 120% | Темп зростання розміру активів за період оцінювання становить більше 120% включно або менше 100% | 10 |
9 | 2.3 | Якість активів (кредитного портфеля) | Прострочені кредити на звітну дату періоду оцінювання становили менше 5% включно від загального обсягу кредитного портфеля | Прострочені кредити на звітну дату періоду оцінювання становили більше 5%, але не більше 10% включно від загального обсягу кредитного портфеля | Прострочені кредити на звітну дату періоду оцінювання становили більше 10%, але не більше 20% включно від загального обсягу кредитного портфеля | Прострочені кредити на звітну дату періоду оцінювання становили більше 20% від загального обсягу кредитного портфеля | 60 |
10 | 3 | Виконання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог | 60 | ||||
11 | 3.1 | Дотримання нормативу достатності капіталу | На дату оцінювання значення нормативу достатності капіталу становить більше 12% за умови, що резерв забезпечення покриття втрат від неповернених позичок (далі - РЗПВ) формується відповідно до Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 19 вересня 2019 року № 1840, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2019 року за № 1186/34157 (далі - Положення № 1840) | На дату оцінювання значення нормативу достатності капіталу становить більше 8% включно, але не більше 12% включно за умови, що РЗПВ формується відповідно до Положення № 1840 | На дату оцінювання значення нормативу достатності капіталу становить більше 7% включно, але не більше 8% за умови, що РЗПВ формується відповідно до Положення № 1840 | На дату оцінювання значення нормативу достатності капіталу становить менше 7% | 40 |
12 | 3.2 | Дотримання вимог запасу ліквідності | На дату оцінювання співвідношення прийнятних активів і розрахункового запасу ліквідності становить більше 120% за умови, що співвідношення непродуктивних активів і основного капіталу становить менше 100% | На дату оцінювання співвідношення прийнятних активів і розрахункового запасу ліквідності становить більше 100%, але не більше 120% включно за умови, що співвідношення непродуктивних активів і основного капіталу становить менше 100% | На дату оцінювання співвідношення прийнятних активів і розрахункового запасу ліквідності становить більше 95% включно, але не більше 100% включно за умови, що співвідношення непродуктивних активів і основного капіталу становить більше 100% включно, але не більше 120% включно | На дату оцінювання співвідношення прийнятних активів і розрахункового запасу ліквідності становить менше 95% або більше 100% за умови, що співвідношення непродуктивних активів і основного капіталу становить більше 120% | 60 |
Додаток 3 |
КРИТЕРІЇ
оцінювання ступеня ризику фінансової компанії, юридичної особи, яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавця), ломбарду
№ з/п | № критеріїв / показників | Назви критеріїв та їх показників | "1" | "2" | "3" | "4" | Вага критерію в ступені ризику/вага показника в критерії, % |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1 | 1 | Стан корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю | 75 | ||||
2 | 1.1 | Виконання заходів впливу, строк виконання яких настав до дати оцінювання | Протягом періоду оцінювання до учасника не застосовувалися заходи впливу | Протягом періоду оцінювання до учасника було застосовано один захід впливу, який станом на дату оцінювання виконано | Протягом періоду оцінювання до учасника було застосовано два і більше заходів впливу, які станом на дату оцінювання виконані | Протягом періоду оцінювання до учасника було застосовано один (або більше) захід впливу, який станом на дату оцінювання не виконано у встановлений строк | 25 |
3 | 1.2 | Подання звітності та інших обов'язкових документів | Протягом періоду оцінювання звітність та/або інші документи, передбачені до подання на періодичній основі, подавалися Національному банку вчасно | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один факт несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, що передбачені до подання на періодичній основі | Протягом періоду оцінювання зафіксовано два або більше фактів несвоєчасного подання Національному банку звітності та/або інших документів, що передбачені до подання на періодичній основі | Протягом періоду оцінювання зафіксовано один або більше фактів неповного подання/неподання Національному банку інших документів, що передбачені до подання на періодичній основі, крім звітності та аудиторського звіту щодо проведення обов'язкового аудиту фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності та/або звіту про надання впевненості щодо річних звітних даних | 5 |
4 | 1.3 | Результати зовнішнього аудиту | Немає вимоги щодо проведення зовнішнього аудиту/немодифікована думка | Модифікована думка (із застереженням), але аудитором не зазначено наявність сумнівів щодо достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або сумнівів щодо безперервності діяльності учасника в майбутньому | Модифікована думка (із застереженням). За результатами проведеного аудиту є сумніви щодо достовірності окремих показників звітності, оцінювання вартості активів та зобов'язань або в аудитора є сумніви щодо безперервності діяльності учасника в майбутньому | Модифікована думка (негативна або відмова від висловлення думки) | 5 |
5 | 1.4 | Виконання вимог законодавства щодо захисту прав споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання не було виявлено порушень учасником законодавства [включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг)] за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень учасником законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг менша за середню кількість таких виявлених порушень на одного учасника, розраховану як співвідношення загальної кількості таких порушень усіма учасниками за звітний період і загальної кількості учасників (далі - середня кількість порушень) | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень учасником законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг становить або перевищує середню кількість порушень, але не перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | Протягом періоду оцінювання кількість виявлених порушень учасником законодавства (включаючи нормативно-правові акти Національного банку, Нацкомфінпослуг) за результатами розгляду звернень споживачів фінансових послуг перевищує подвійну середню кількість таких виявлених порушень | 65 |
6 | 2 | Показники діяльності | 5 | ||||
7 | 2.1 | Видані гарантії (за строком) за період оцінювання | Установа не видавала протягом періоду оцінювання гарантій | Установа протягом періоду оцінювання видавала гарантії на термін до 2 років | Установа протягом періоду оцінювання видавала гарантії на термін від 2 до 5 років | Установа протягом періоду оцінювання видавала гарантії на термін більше 5 років | 100 |
8 | 3 | Виконання обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог | 20 | ||||
9 | 3.1 | Дотримання нормативу розміру власного капіталу та/або інших нормативів | Не встановлено норматив розміру власного капіталу/на дату оцінювання розмір власного капіталу в 3 рази і більше перевищує норматив | На дату оцінювання розмір власного капіталу в 2 рази і більше перевищує норматив | На дату оцінювання нормативний розмір власного капіталу виконується, але не перевищує в 2 рази норматив | На дату оцінювання норматив розміру власного капіталу не дотримується та/або не виконуються інші нормативи, встановлені Положенням про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами фінансових установ, що отримали ліцензію на здійснення господарської діяльності з надання гарантій та поручительств, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 30 травня 2019 року № 980, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 жовтня 2019 року за № 1113/34084 | 100 |
Пояснення до критеріїв оцінювання ступеня ризику фінансової компанії, юридичної особи,
яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавця), ломбарду
1. Для цілей цього додатка термін "учасник" означає фінансова компанія, юридична особа, яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавець), ломбард.
Додаток 4 |
КРИТЕРІЇ
для визначення суспільної важливості страховика
№ з/п | Показники розподілу | Вага показника, % | Суспільна важливість (групи) | |
1 | 2 | 3 | 4 | |
1 | Частка чистих страхових премій у загальному обсязі чистих страхових премій або частка довгострокових резервів у страхових резервах зі страхування життя | 30 | 3% (включно) і більше | 1 |
від 2% (включно) до 3% | 2 | |||
від 0.5% (включно) до 2% | 3 | |||
менше 0.5% | 4 | |||
2 | Частка страхових премій (валових) страховика, нарахованих за договорами страхування, укладеними зі страхувальниками фізичними особами, у валових страхових преміях, отриманих протягом періоду оцінювання | 25 | 60% (включно) і більше | 1 |
від 25% (включно) до 60% | 2 | |||
від 5% (включно) до 25% | 3 | |||
менше 5% | 4 | |||
3 | Балансова вартість активів страховика на останню звітну дату періоду оцінювання (млн грн) | 10 | 300 (включно) і більше | 1 |
від 100 (включно) до 300 | 2 | |||
від 50 (включно) до 100 | 3 | |||
менше 50 | 4 | |||
4 | Середній обсяг сформованих страхових резервів за період оцінювання на кожну звітну дату (млн грн) | 30 | Більше 200 | 1 |
від 40 до 200 (включно) | 2 | |||
від 20 до 40 (включно) | 3 | |||
менше 20 (включно) | 4 | |||
5 | Розгалуженість мережі страховика (кількість відокремлених підрозділів) (одиниць) | 5 | Більше 5 | 1 |
від 3 до 5 (включно) | 2 | |||
від 1 до 3 (включно) | 3 | |||
немає відокремлених підрозділів | 4 |
Пояснення до критеріїв для визначення суспільної важливості страховика
1. Чисті страхові премії розраховані як валові страхові премії за мінусом частки страхових премій, належних перестраховикам-резидентам.
Додаток 5 |
КРИТЕРІЇ
для визначення суспільної важливості кредитної спілки
№ з/п | Показники розподілу | Вага показника, % | Суспільна важливість (групи) | |
1 | 2 | 3 | 4 | |
1 | Балансова вартість активів кредитної спілки на останню звітну дату періоду оцінювання (млн грн) | 50 | від 50 (включно) і більше | 1 |
від 30 (включно) до 50 | 2 | |||
від 10 (включно) до 30 | 3 | |||
менше 10 | 4 | |||
2 | Залишок зобов'язань за внесками (вкладами) на депозитні рахунки (млн грн) | 35 | 40 (включно) і більше | 1 |
від 10 (включно) до 40 | 2 | |||
менше 10 | 3 | |||
немає залишків за депозитами | 4 | |||
3 | Кількість членів кредитної спілки (осіб) | 10 | від 5000 (включно) і більше | 1 |
від 1000 (включно) до 5000 | 2 | |||
від 500 (включно) до 1000 | 3 | |||
до 500 | 4 | |||
4 | Розгалуженість мережі кредитної спілки (кількість відокремлених підрозділів) (одиниць) | 5 | від 10 (включно) і більше | 1 |
від 5 (включно) до 10 | 2 | |||
від 1 до 5 | 3 | |||
немає відокремлених підрозділів | 4 |
Пояснення до критеріїв для визначення суспільної важливості кредитної спілки
1. Кредитній спілці не присвоюється рівень суспільної важливості, якщо балансова вартість активів кредитної спілки не перевищує 2 млн грн та в такої кредитної спілки немає ліцензії на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо їх повернення.
Додаток 6 |
КРИТЕРІЇ
для визначення суспільної важливості фінансової компанії, юридичної особи, яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавця), ломбарду
№ з/п | Показники розподілу | Вага показника, % | Суспільна важливість (групи) |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Учаснику присвоюється третя група суспільної важливості, якщо вона відповідає одному та/або кільком показникам: | 100 | 3 |
2 | Учаснику присвоюється четверта група суспільної важливості, якщо вона відповідає одному та/або кільком показникам: | 100 | 4 |
Пояснення до критеріїв для визначення суспільної важливості фінансової компанії, юридичної особи,
яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавця), ломбарду
1. Для цілей цього додатка термін "учасник" означає фінансова компанія, юридична особа, яка не є фінансовою установою, але має право надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавець), ломбард.
2. Іншим учасникам група суспільної важливості не присвоюється.
Додаток 7 |
МАТРИЦЯ
визначення періодичності проведення планових інспекційних перевірок
№ з/п | Група суспільної важливості | Ступінь ризику | Періодичність проведення планових інспекційних перевірок |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 1 | 1, 2 | 1 раз на 3 роки |
2 | 1 | 3 | 1 раз на 2 роки |
3 | 1 | 4 | 1 раз на 1 рік |
4 | 2 | 1 | 1 раз на 4 роки |
5 | 2 | 2, 3 | 1 раз на 3 роки |
6 | 2 | 4 | 1 раз на 2 роки |
7 | 3 | 1 | 1 раз на 5 років |
8 | 3 | 2 | 1 раз на 4 роки |
9 | 3 | 3, 4 | 1 раз на 3 роки |
10 | 4 | 1, 2 | 1 раз на 5 років |
11 | 4 | 3, 4 | 1 раз на 4 роки |