Про затвердження Порядку відкриття і закриття рахунків виборчих фондів
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку
№ 127 від 31.08.2020}
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", Виборчого кодексу України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок відкриття і закриття рахунків виборчих фондів (додається).
2. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Олексій Шабан) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Сергія Холода.
4. Постанова набирає чинності 05 вересня 2020 року.
ПОРЯДОК
відкриття і закриття рахунків виборчих фондів
{У тексті Порядку слова ", старости села, селища" виключено згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
1. Цей Порядок розроблений відповідно до Виборчого кодексу України, Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", іншого законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
2. Порядок регулює відкриття і закриття банками, їхніми відокремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) накопичувальних, поточних рахунків виборчих фондів відповідних кандидатів, політичних партій, місцевих організацій політичних партій під час підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів.
3. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
1) клієнт - кандидат на пост Президента України, зареєстрований Центральною виборчою комісією (далі - кандидат на пост Президента України); політична партія, кандидати в народні депутати України, від якої включені до загальнодержавного, регіонального виборчих списків та зареєстровані Центральною виборчою комісією (далі - партія); кандидат у народні депутати України, включений політичною партією до загальнодержавного, регіонального виборчого списку та зареєстрований Центральною виборчою комісією (далі - кандидат у народні депутати); місцева організація політичної партії, кандидати в депутати, включені нею до відповідних виборчих списків та зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією (далі - організація партії); кандидат у депутати, у тому числі включений до виборчого списку організації партії (далі - кандидат у депутати), кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстрований територіальною виборчою комісією;
{Підпункт 1 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
2) накопичувальний рахунок виборчого фонду - поточний рахунок, який відкривається банком клієнту - кандидату на пост Президента України/партії/організації партії на договірній основі, на який надходять кошти для фінансування виборчої кампанії клієнта;
3) перелік - перелік розпорядників рахунків виборчих фондів клієнтів (далі - розпорядник), які відповідно до Виборчого кодексу України мають виключне право розпоряджатися відповідними рахунками виборчого фонду клієнта і підписувати розрахункові документи;
4) поточний рахунок виборчого фонду - рахунок, який відкривається банком клієнту на договірній основі для здійснення операцій, визначених Виборчим кодексом України;
5) представник клієнта - уповноважена особа клієнта, яка на законних підставах має право відкривати рахунки виборчого фонду від імені клієнта.
Інші терміни, що вживаються в цьому Порядку, застосовуються в значеннях, визначених законодавством України.
4. Рахунки виборчих фондів клієнтів відкриваються в банках у національній валюті.
Витрачання коштів із поточних рахунків виборчих фондів здійснюється відповідно до вимог Виборчого кодексу України виключно в безготівковій формі.
5. Банк не має права відмовити клієнту у відкритті рахунку виборчого фонду, вчинення відповідних операцій за яким передбачено законом, установчими документами банку та наданою йому ліцензією, крім випадків, коли банк не має можливості прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом чи банківськими правилами.
6. Умови відкриття рахунку виборчого фонду та особливості його функціонування визначаються в договорі банківського рахунку, що укладається між банком і його клієнтом, і не повинні суперечити вимогам цього Порядку.
Договір банківського рахунку укладається між банком та клієнтом з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Договір банківського рахунку, який укладається банком із клієнтом - кандидатом на пост Президента України, кандидатом у народні депутати, кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, може бути підписаний цифровим власноручним підписом кандидата (представника кандидата).
Текст заяви про відкриття рахунку може бути зазначений у договорі банківського рахунку в довільній формі, але зі збереженням реквізитів, передбачених у відповідних додатках до цього Порядку.
7. Клієнт подає/надсилає до банку під час відкриття рахунку виборчого фонду перелік. Перелік складається клієнтом у довільній формі або у формі, визначеній банком, та має містити такі обов'язкові реквізити: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) розпорядника рахунку виборчого фонду та його підпис. Перелік засвідчується підписом відповідного кандидата/керівника партії/організації партії. Підпис розпорядника рахунку виборчого фонду клієнта не зазначається в переліку, якщо розпорядження рахунком здійснюватиметься лише за допомогою систем дистанційного обслуговування.
Форма переліку, порядок подання/надсилання клієнтами переліку, внесення змін до переліку встановлюються банком самостійно у внутрішніх документах.
8. Вимоги щодо створення, зберігання електронних документів та використання цифрового власноручного підпису відповідними кандидатами (їхніми представниками), електронних підписів під час відкриття банками рахунків виборчих фондів клієнтів у випадках, передбачених цим Порядком, регулюються Законами України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та нормативно-правовими актами Національного банку з питань застосування цифрового власноручного підпису, електронного підпису в банківській системі України.
9. Банк формує справу з юридичного оформлення рахунку з документів, що подаються клієнтом під час відкриття рахунку виборчого фонду, а також інформації, отриманої з офіційних та/або надійних джерел під час виконання вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та нормативно-правового акта Національного банку з питань фінансового моніторингу (далі - законодавство з питань фінансового моніторингу), та документів, що підтверджують повноваження представника (розпорядника) клієнта на розпорядження рахунком виборчого фонду клієнта. Порядок зберігання документів у справі з юридичного оформлення рахунку банк установлює самостійно згідно з його внутрішніми документами.
Справа з юридичного оформлення рахунку клієнта банку після його закриття має зберігатися банком протягом строку, установленого законодавством з питань фінансового моніторингу.
10. Банк не пізніше наступного робочого дня після дня відкриття рахунку виборчого фонду клієнта повідомляє в установленому законодавством України порядку:
1) Центральну виборчу комісію та Національне агентство з питань запобігання корупції про відкриття рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України, партії та його реквізити;
2) регіональне або територіальне представництво Центральної виборчої комісії та Національне агентство з питань запобігання корупції про відкриття поточного рахунку власного виборчого фонду кандидата в народні депутати і його реквізити;
3) відповідну територіальну виборчу комісію про відкриття рахунку виборчого фонду організації партії, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та його реквізити.
{Підпункт 3 пункту 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
11. Банк відкриває рахунок виборчого фонду клієнту лише після здійснення його ідентифікації та верифікації банком.
Ідентифікація та верифікація клієнта (його представника, розпорядника) здійснюється банком відповідно до вимог законодавства з питань фінансового моніторингу.
Представник клієнта - кандидата на пост Президента України, кандидата в народні депутати, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови під час відкриття рахунку виборчого фонду відповідного кандидата має пред'явити документи, які дають змогу банку здійснити його ідентифікацію та верифікацію.
Банк зобов'язаний з метою здійснення ідентифікації та верифікації партії/організації партії під час відкриття рахунків виборчого фонду отримувати відомості, що містяться про неї в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр), у вигляді безоплатного доступу через портал електронних сервісів, у яких зазначені дані про взяття на облік у контролюючих органах як платника податків. Банк зберігає отримані з Єдиного державного реєстру відомості про партію/організацію партії в порядку, визначеному внутрішніми документами банку.
II. Відкриття і закриття рахунків виборчого фонду кандидата на пост Президента України
12. Кандидат на пост Президента України зобов'язаний відкрити рахунки свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день із дня його реєстрації Центральною виборчою комісією.
Кандидат на пост Президента України відкриває один накопичувальний рахунок виборчого фонду в банку України у місті Києві і не більше одного поточного рахунку в банку в межах територіального виборчого округу. Один поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України може обслуговувати декілька територіальних виборчих округів.
13. Банк відкриває накопичувальний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України на підставі таких документів:
1) паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу кандидата і відповідно до законодавства України може бути використаним на території України для укладення правочинів (далі - паспорт або інший документ, що посвідчує особу);
2) Документа, виданого контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи-кандидата в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
3) заяви про відкриття рахунку (додаток 1);
4) копії рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидата на пост Президента України, засвідченої Центральною виборчою комісією.
Між банком і кандидатом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
Банк видає кандидату (представнику кандидата) довідку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України в довільній формі, яка має містити такі основні реквізити: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) кандидата, якому відкрито накопичувальний рахунок; номер накопичувального рахунку; найменування банку, в якому відкрито накопичувальний рахунок.
14. Банк відкриває поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України на підставі таких документів:
1) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу кандидата;
2) документа, виданого контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи-кандидата в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
3) заяви про відкриття рахунку (додаток 1);
4) довідки банку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України.
Між банком і кандидатом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
15. Банк закриває рахунки виборчого фонду кандидата на пост Президента України на п'ятнадцятий день після дня офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів, а для кандидатів на пост Президента України, не включених до виборчого бюлетеня для повторного голосування, - з дня опублікування рішення про призначення повторного голосування.
III. Відкриття і закриття рахунків виборчого фонду партії
16. Партія зобов'язана відкрити рахунки свого виборчого фонду не пізніш як на десятий день із дня реєстрації Центральною виборчою комісією кандидатів у народні депутати, включених до виборчих списків партії.
Партія відкриває один накопичувальний рахунок виборчого фонду в банку України в місті Києві і не більше одного поточного рахунку в банку в межах виборчого регіону. Один поточний рахунок виборчого фонду партії може обслуговувати декілька виборчих регіонів.
17. Банк відкриває накопичувальний рахунок виборчого фонду партії в такому порядку. Представник партії має:
1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу, документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи - представника партії в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та документ, що підтверджує його повноваження;
2) заповнити заяву про відкриття рахунку (додаток 2);
3) подати копію рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у народні депутати, уключених до загальнодержавного виборчого списку партії, засвідчену Центральною виборчою комісією.
Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
Банк видає представнику партії довідку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду партії в довільній формі, яка має містити такі основні реквізити: повне найменування партії, якій відкрито накопичувальний рахунок; номер накопичувального рахунку; найменування банку, в якому відкрито накопичувальний рахунок.
18. Банк відкриває поточний рахунок виборчого фонду партії в такому порядку. Представник партії має:
1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу, документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи - представника партії в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та документ, що підтверджує його повноваження;
2) заповнити заяву про відкриття рахунку (додаток 2);
3) подати довідку банку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду партії.
Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
19. Банк закриває рахунки виборчого фонду партії на п'ятнадцятий день після дня оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України.
IV. Відкриття і закриття поточного рахунку власного виборчого фонду кандидата в народні депутати
20. Кандидат у народні депутати відкриває поточний рахунок власного виборчого фонду в банку в межах відповідного виборчого регіону залежно від включення його до регіонального виборчого списку партії.
21. Банк відкриває поточний рахунок власного виборчого фонду кандидата в народні депутати на підставі таких документів:
1) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу кандидата;
2) документа, виданого контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи-кандидата в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
3) заяви про відкриття рахунку (додаток 1);
4) копії рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидата, включеного до виборчого списку партії, засвідченої Центральною виборчою комісією.
Між банком і кандидатом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
22. Банк закриває поточний рахунок власного виборчого фонду кандидата в народні депутати на п'ятнадцятий день після дня оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України.
V. Відкриття і закриття рахунків виборчого фонду організації партії
23. Організація партії відкриває в банку за власним вибором один накопичувальний рахунок виборчого фонду та не більше одного поточного рахунку для одного територіального виборчого округу в межах єдиного багатомандатного виборчого округу.
{Абзац перший пункту 23 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
Один поточний рахунок виборчого фонду організації партії може обслуговувати декілька територіальних виборчих округів.
{Абзац другий пункту 23 розділу V із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
24. Банк відкриває накопичувальний рахунок виборчого фонду організаці партії в такому порядку. Представник організації партії має:
1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу, документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи - представника організації партії в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та документ, що підтверджує його повноваження;
2) заповнити заяву про відкриття рахунку (додаток 2);
3) подати копію рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати, уключених до єдиного виборчого списку організації партії, засвідчену територіальною виборчою комісією.
Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
Банк видає представнику організації партії довідку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду організації партії в довільній формі, яка має містити такі основні реквізити: повне найменування організації партії, якій відкрито накопичувальний рахунок; номер накопичувального рахунку; найменування банку, в якому відкрито накопичувальний рахунок.
25. Банк відкриває поточний рахунок виборчого фонду організації партії в такому порядку. Представник організації партії має:
1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу, документ, виданий відповідним контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи - представника організації партії в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та документ, що підтверджує його повноваження;
2) заповнити заяву про відкриття рахунку (додаток 2);
3) подати довідку банку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду організації партії.
Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
26. Банк закриває рахунки виборчого фонду організації партії на шістнадцятий день після дня офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів.
VI. Відкриття і закриття поточного рахунку виборчого фонду кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови
27. Кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови відкривають поточний рахунок виборчого фонду в банку за власним вибором у межах відповідного виборчого округу або на території відповідного села, селища чи району.
28. Банк відкриває поточний рахунок виборчого фонду кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на підставі таких документів:
1) паспорта або іншого документа, що посвідчує особу кандидата;
2) документа, виданого контролюючим органом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи-кандидата в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
3) заяви про відкриття рахунку (додаток 1);
4) копії рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію відповідного кандидата або про реєстрацію кандидатів у депутати, засвідченої територіальною виборчою комісією.
{Підпункт 4 пункту 28 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
Між банком і кандидатом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
29. Банк закриває поточний рахунок виборчого фонду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на шістнадцятий день після дня офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів.
ЗАЯВА
про відкриття рахунку
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 127 від 31.08.2020}
ЗАЯВА
про відкриття рахунку