Про затвердження Змін до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судову експертизу», підпункту 65 пункту 4, пункту 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, з метою удосконалення порядку проведення перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року № 3505/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2011 року за № 1431/20169 (далі - Зміни), що додаються.
2. Установити, що перевірки діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ, розпочаті до дня набрання чинності цим наказом, здійснюються в порядку, який діяв на момент початку перевірки.
3. Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки (Олійник О.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім Змін, затверджених цим наказом, в частині проведення перевірок відповідності робочого місця, які набирають чинності 01 квітня 2020 року.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань виконавчої служби Гайченка А.
ЗМІНИ
до Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах
1. У розділі I:
1) у пункті 1 слова «, що регулюють питання судово-експертної діяльності» замінити словами «з питань судово-експертної діяльності та методик проведення судових експертиз»;
2) у пункті 4 слова «експертно-кваліфікаційні комісії» замінити словами «Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України».
2. Пункт 9 розділу III доповнити новими абзацами такого змісту:
«До початку здійснення судово-експертної діяльності з відповідної експертної спеціальності особа, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, повинна мати акт відповідності робочого місця.
Акт відповідності робочого місця складається міжрегіональним територіальним органом Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональний територіальний орган) за результатами перевірки, яка здійснюється з дотриманням положень, передбачених розділом IV цієї Інструкції. Термін дії акта відповідності робочого місця 6 місяців з дня його складання.»;
3. Розділ IV викласти у такій редакції:
«IV. Контроль за дотриманням судовими експертами нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності
1. Контроль за організацією діяльності судових експертів здійснюється шляхом перевірки дотримання ними вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методик проведення судових експертиз (далі - перевірка).
2. Перевірка здійснюється Міністерством юстиції України та його міжрегіональними територіальними органами із залученням судових експертів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - НДУСЕ).
3. Міжрегіональні територіальні органи здійснюють такі види перевірок:
планова перевірка діяльності судового експерта;
позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта;
перевірка відповідності робочого місця.
Міністерство юстиції України здійснює перевірку діяльності судового експерта за обґрунтованими зверненнями юридичних і фізичних осіб, в яких викладено обставини, що свідчать про конкретні порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз. Така перевірка здійснюється відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.
Планова перевірка діяльності судового експерта проводиться не частіше одного разу на три роки. Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта та перевірка відповідності робочого місця проводяться за потреби.
4. Планова і позапланова контрольна перевірки діяльності судового експерта та перевірка відповідності робочого місця проводяться за місцезнаходженням судового експерта.
5. Планова перевірка діяльності судового експерта проводиться на підставі графіка проведення планових перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ (далі - Графік перевірок), за формою, наведеною у додатку 6 до цієї Інструкції.
Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта проводиться з метою визначення стану реалізації судовим експертом рекомендацій щодо усунення недоліків, виявлених під час проведення планової перевірки.
Перевірка відповідності робочого місця проводиться на підставі заяви особи, що має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності. Строк розгляду заяви становить 14 календарних днів. За результатами розгляду заяви особу, яка її подала, повідомляють про дату та час проведення перевірки відповідності робочого місця.
Строк проведення перевірок становить не більше 30 календарних днів.
6. Графік перевірок для кожного міжрегіонального територіального органу затверджується щороку керівником структурного підрозділу Міністерства юстиції України, на який покладено функції організаційно-управлінського та науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності, за поданням міжрегіонального територіального органу.
Пропозиції до Графіка перевірок на наступний рік подаються до Міністерства юстиції України не пізніше 15 грудня поточного року у двох примірниках.
Графік перевірок оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України не пізніше ніж 01 лютого року, в якому проводитимуться перевірки.
Перший примірник Графіка перевірок надсилається до відповідного міжрегіонального територіального органу, другий - залишається у Міністерстві юстиції України. Копію Графіка перевірок Міністерство юстиції України надсилає до НДУСЕ відповідно до зон регіонального обслуговування науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України (далі - Зони регіонального обслуговування) згідно з додатком 7 до цієї Інструкції.
7. Предметом планової перевірки діяльності судового експерта є встановлення:
1) наявності матеріально-технічної бази (приміщення, робочого місця судового експерта, сейфів, інструментального оснащення, спеціального обладнання згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, методичної літератури (довідники, посібники, типові нормативи тощо));
2) відповідності терміну дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта терміну здійснення судово-експертної діяльності;
4) наявності других примірників висновків судових експертиз та експертних досліджень у наглядових провадженнях і відповідності їх реєстрації у Журналі;
5) відповідності видів експертиз, проведених судовими експертами, експертним спеціальностям, зазначеним у свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта;
6) відповідності висновків вимогам нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та методикам проведення судових експертиз шляхом проведення їх аналізу.
Для проведення аналізу висновків під час перевірки у судового експерта, діяльність якого перевіряється, відбираються копії других примірників висновків у кількості трьох висновків за кожною експертною спеціальністю, які надсилаються до НДУСЕ відповідно до Зон регіонального обслуговування.
Підготовка висновків для проведення аналізу та оформлення його результатів здійснюється відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.
8. Якщо експертом укладено договір про співпрацю з державною спеціалізованою установою, аналізу підлягають висновки, виконані ним поза межами державної спеціалізованої установи.
Договір про співпрацю експерта з державною спеціалізованою установою обов’язково надається особам, які здійснюють перевірку, про що зазначається в акті.
9. Позапланова контрольна перевірка діяльності судового експерта проводиться в межах питань, щодо яких було надано рекомендації про усунення недоліків, виявлених під час планової перевірки.
10. Предметом перевірки відповідності робочого місця є встановлення наявності матеріально-технічної бази (приміщення, робочого місця судового експерта, сейфів, інструментального оснащення, спеціального обладнання згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, методичної літератури (довідники, посібники, типові нормативи тощо)).
11. Для проведення перевірки утворюється комісія, склад якої затверджує орган, що проводитиме перевірку. Для перевірки відповідності робочого місця до складу комісії включається судовий експерт НДУСЕ з тієї експертної спеціальності, яку має намір отримати особа, що подала заяву.
12. Судовий експерт попереджається про перевірку за 10 календарних днів до початку її проведення.
Повідомлення про проведення перевірки складається за зразком згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
Повідомлення про проведення перевірки надсилається судовому експерту рекомендованим поштовим відправленням за місцем його роботи. Повідомлення про проведення перевірки також направляється судовому експерту на електронну пошту, зазначену в державному Реєстрі атестованих судових експертів (за її наявності).
Обчислюючи строки для повідомлення судового експерта про проведення перевірки, слід враховувати нормативні строки на пересилання письмової кореспонденції, установлені законодавством.
У разі надходження повідомлення про проведення перевірки на адресу юридичної особи, у складі якої працює судовий експерт, її керівник зобов’язаний невідкладно довести до відома судового експерта дату проведення перевірки.
13. Під час перевірки комісія має право:
заходити до приміщення, де розміщене робоче місце судового експерта;
відбирати копії других примірників висновків експерта для проведення їх аналізу;
отримувати від судового експерта пояснення щодо його діяльності.
здійснювати перевірку повно, об’єктивно та неупереджено;
не розголошувати відомості, що стали їй відомі під час проведення перевірки;
приймати від судового експерта заяви, зауваження, пояснення щодо перебігу перевірки;
надати судовому експерту акт за результатами перевірки.
15. Судовий експерт має право:
вимагати пред’явлення членами комісії службового посвідчення;
бути присутнім під час здійснення перевірки;
вимагати від членів комісії нерозголошення відомостей, що стали їм відомі під час проведення перевірки;
звертатися до комісії із обґрунтованою заявою щодо проведення аналізу висновків в іншій НДУСЕ;
одержувати примірник акта за результатами перевірки;
підписувати акт із зауваженнями або відмовитися від його підписання;
надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта та доданих до нього документів.
16. Судовий експерт зобов’язаний:
допускати комісію до свого робочого місця;
надавати копії других примірників висновків для проведення їх аналізу, а також інші матеріали та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;
виконувати вимоги щодо усунення виявлених недоліків.
17. В акті, який складається за результатами перевірки, наводяться такі дані:
дата початку та закінчення перевірки;
прізвище, власне ім’я судового експерта (особи, що має намір отримати кваліфікацію судового експерта), якого перевіряли, адреса його робочого місця;
підстава здійснення перевірки;
прізвища, власні імена та посади осіб, які проводили перевірку;
період, за який проводилася перевірка (у разі проведення планової перевірки діяльності судового експерта);
інформація про направлення судовому експерту повідомлення про проведення перевірки;
стислий зміст результатів аналізу висновків (у разі проведення планової перевірки діяльності судового експерта);
пояснення судового експерта (за наявності).
До акта додаються довідки за результатами аналізу висновків.
Акт підписують особи, які брали участь у перевірці.
Судовий експерт або особа, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, ознайомлюється з актом під підпис.
18. Акт оформлюється не пізніше ніж протягом 30 календарних днів з дати закінчення перевірки.
У разі проведення планової або позапланової контрольної перевірки діяльності судового експерта акт складається у трьох примірниках. Перший примірник акта залишається у судового експерта, другий - у міжрегіональному територіальному органі, третій - протягом 10 календарних днів з дати підписання надсилається до Міністерства юстиції України.
У разі проведення перевірки відповідності робочого місця акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у особи, яка має намір отримати кваліфікацію судового експерта з відповідної експертної спеціальності, другий - у міжрегіональному територіальному органі.
19. За наявності об’єктивних підстав, які унеможливлюють проведення перевірки, що підтверджується відповідним документом, строки перевірки переносяться.
Документ, що підтверджує обставини, які унеможливлюють проведення перевірки, судовий експерт надає органу, що проводитиме перевірку.
Перенесення строків перевірки здійснюється на підставі наказу, що видає орган, що проводитиме перевірку.
20. У разі ухилення судового експерта від проведення перевірки або перешкоджання її проведенню про це складається акт.
Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у міжрегіональному територіальному органі, другий - надсилається судовому експерту рекомендованим поштовим відправленням та на електронну пошту (за наявності).
Ухилення судового експерта від проведення перевірки та перешкоджання її проведенню є підставами для порушення питання про притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності.
21. Якщо за результатами перевірки у діяльності судового експерта виявлено недоліки, що можуть бути усунуті, Міністерство юстиції України надсилає судовому експерту лист із вимогою та строком їх усунення. Копія цього листа надсилається до міжрегіонального територіального органу з метою організації та проведення (за потреби) позапланової контрольної перевірки.
22. Якщо за результатами перевірки у діяльності судового експерта виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності та/або методик проведення судових експертиз, Міністерство юстиції України виносить результати перевірки на розгляд Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України відповідно до Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2015 року № 301/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04 березня 2015 року за № 249/26694.».
4. Додатки 1, 6, 7 викласти у новій редакції, що додаються.
5. Доповнити Інструкцію новим додатком 8, що додається.
Додаток 1 |
ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК
необхідного інструментального оснащення та спеціального обладнання
Вид експертизи та експертної спеціальності | Найменування оснащення та обладнання |
Інженерно-транспортна | Засіб для фіксації зображень; |
10.1 - дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод | |
10.2 - дослідження технічного стану транспортних засобів | Засіб для фіксації зображень; |
10.3 - дослідження деталей транспортних засобів | Засіб для фіксації зображень; |
10.4 - транспортно-трасологічні дослідження | Засіб для фіксації зображень; |
Безпеки життєдіяльності | Засіб для фіксації зображень; |
10.5 - дослідження причин та наслідків порушення вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці | |
Будівельно-технічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.6 - дослідження об’єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів | |
Земельно-технічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.7 - розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками | |
Пожежно-технічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.8 - дослідження обставин виникнення і поширення пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки | |
Комп’ютерно-технічна | робоча станція експерта; |
10.9 - дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів | |
Оціночно-будівельна | Засіб для фіксації зображень; |
10.10 - визначення оціночної вартості будівельних об’єктів та споруд | |
Залізнично-транспортна | Засіб для фіксації зображення; |
10.11 - дослідження обставин та механізму залізнично-транспортної пригоди | |
10.12 - дослідження технічного стану рухомого складу залізничного транспорту | Засіб для фіксації зображення; |
10.13.1 - дослідження інженерного обладнання верхньої будови колії | Засіб для фіксації зображення; |
10.13.2 - дослідження інженерного обладнання нижньої будови колії | |
Оціночно-земельна | Засіб для фіксації зображень; |
10.14 - оцінка земельних ділянок | |
Гірничотехнічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.15 - дослідження причин та наслідків надзвичайних подій у гірничій промисловості та в підземних умовах | |
Дорожньо-технічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.16 - дорожньо-технічні дослідження | |
Телекомунікаційна | робоча станція експерта; |
10.17 - дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів | |
Електротехнічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.18 - дослідження технічної експлуатації електроустаткування | |
Інженерно-екологічна | Засіб для фіксації зображень; |
10.19 - дослідження обставин та організаційно-технічних причин і наслідків впливу техногенних джерел на об’єкти довкілля | |
Електротранспортна експертиза | Засіб для фіксації зображень; |
10.21 - дослідження міського електричного транспорту | |
Експертиза технічного стану ліфтів | Взірцевий переносний (еталонний) засіб обліку електроенергії типу МТ3000-120А/0,02 або ZERA; |
10.22 - дослідження технічного стану ліфтів та умов їх безпечної експлуатації | |
Товарознавча | Засіб для фіксації зображень; |
12.1 - визначення вартості машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання | |
Транспортно-товарознавча | Засіб для фіксації зображень; |
12.2 - визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу | |
12.3 - оцінка судноплавних засобів | |
12.4 - оцінка літальних апаратів | |
Експертиза військового майна | Засіб для фіксації зображень; |
12.5 - оцінка майна і техніки військового призначення та озброєння | |
Експертиза у сфері інтелектуальної власності | Засіб для фіксації зображень; |
Літературних і художніх творів: | |
Фонограм, відеограм, програм (передач) організацій мовлення: | |
Винаходів і корисних моделей: | |
Промислових зразків: |
|
Сортів рослин: |
|
Комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок (знаків для товарів і послуг), географічних зазначень: |
|
Комерційної таємниці (ноу-хау) і раціоналізаторських пропозицій: |
|
Економічна у сфері інтелектуальної власності: |
|
Психологічна | 1. Програмно-апаратний комплекс (процесор 1 ГГц, оперативна пам’ять 512 МБ, жорсткий диск 2 ГБц; |
14.1 - психологічні дослідження | |
Мистецтвознавча | Засіб для фіксації зображень; |
15.1 - мистецтвознавчі дослідження | |
Гемологічна експертиза | Лампа гемологічна; |
17.1.1 - дослідження дорогоцінного каміння | |
Ветеринарна | Вимоги до приміщення для патологоанатомічного розтину: |
18.1 - ветеринарні дослідження | |
Додаток 6 |
ГРАФІК
проведення планових перевірок діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих експертних установ
№ з/п | Прізвище та власне ім’я судового експерта | Номер свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта та строк його дії | Експертна спеціальність | Адреса робочого місця судового експерта та номер робочого телефону | Строк проведення перевірки | Особа(и), що здійснює(ють) перевірку |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Додаток 7 |
ЗОНИ
регіонального обслуговування науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України
1. Дніпропетровський науково-дослідний інститут судових експертиз - Дніпропетровська, Запорізька області.
2. Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз - Донецька, Луганська області.
3. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз - м. Київ, Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області.
4. Кримський науково-дослідний інститут судових експертиз - Автономна Республіка Крим.
5. Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз - Волинська, Закарпатська, Львівська, Рівненська області.
6. Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз - Миколаївська, Одеська, Херсонська області.
7. Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз - Полтавська, Сумська, Харківська області, м. Севастополь.
8. Науково-дослідний центр судової експертизи з питань інтелектуальної власності - зона обслуговування поширюється на всі регіони.
Додаток 8 |
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення перевірки