open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
Чинна

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ

ПОСТАНОВА

від 17 січня 2013 року № 10

Про скаргу Байдака О.Г., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 24 грудня 2012 року за № 21-30-40528

До Центральної виборчої комісії 24 грудня 2012 року надійшла скарга Байдака Олександра Геннадійовича разом з доданими до неї документами на бездіяльність Сумської міської виборчої комісії Сумської області (далі - Сумська міська виборча комісія), в якій суб’єкт звернення зі скаргою просить Центральну виборчу комісію розглянути на своєму засіданні "питання про реєстрацію наступного за черговістю кандидата у депутати Сумської міської ради VI скликання у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

Свої вимоги Байдак О.Г. обґрунтовує тим, що 1 жовтня 2010 року на засіданні Сумської міської виборчої комісії розглядалося питання реєстрації кандидатів у депутати Сумської міської ради, включених до виборчого списку від Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто". За наслідками розгляду вказаного питання прийнято постанову № 13, якою, зокрема, зареєстровано цей виборчий список, у тому числі і кандидата у депутати Байдака О.Г., включеного до нього під № 25.

Питання про скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидата у депутати Сумської міської ради Байдака О.Г., включеного до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто", з виключенням його з виборчого списку, Сумською міською виборчою комісією не розглядалося та відповідне рішення не приймалося.

Водночас 23 березня 2012 року Сумською міською виборчою комісією прийнято постанову № 126 "Про дострокове припинення повноважень депутата Сумської міської ради VI скликання Зембицького Є.В. та визнання повноважень депутата Сумської міської ради VI скликання Шилова В.В.", пунктом 2 якої визнано обраним депутатом Сумської міської ради Шилова В.В., включеного до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" під № 26.

Судовим рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2012 року в справі № 1805/2а-4634/12, яке набрало законної сили, скасовано пункт 2 вищезазначеної постанови Сумської міської виборчої комісії щодо визнання обраним наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" Шилова В.В. та зобов’язано зазначену комісію розглянути питання щодо реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

До Центральної виборчої комісії 9 січня 2012 року надійшли пояснення голови Сумської міської виборчої комісії, з яких вбачається, що Сумською міською виборчою комісією 1 жовтня 2010 року прийнято постанову № 13 "Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Сумської міської ради", згідно з якою зареєстровано 54 кандидати у депутати Сумської міської ради, включених до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

Разом з тим, 24 жовтня 2010 року до Сумської міської виборчої комісії надійшло звернення Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" про скасування рішення про реєстрацію окремих кандидатів у депутати Сумської міської ради, включених до виборчого списку цієї організації партії, у тому числі Байдака О.Г., включеного до виборчого списку під № 25. Натомість відповідного рішення згідно з вимогами статті 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Закон) виборчою комісією не приймалося, оскільки голова цієї комісії Самсоненко І.І., який особисто приймав звернення місцевої організації партії, після дострокового припинення його повноважень, не передав виборчій комісії отримані ним документи.

Крім того, у поясненнях зазначається, що виборчою комісією виконано постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2012 року в справі № 1805/2а-4634/12. Так, на засіданні комісії 25 грудня 2012 року розглянуто питання про реєстрацію депутатом Сумської міської ради Байдака О.Г. як наступного за черговістю кандидата у депутати цієї ради у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто", проте рішення прийнято не було, оскільки не було підтримано необхідною кількістю голосів членів комісії.

Відповідно до частин першої, третьої статті 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" виборці, виборчі комісії, інші суб’єкти виборчого процесу, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об’єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії, зокрема зі скаргою про порушення законодавства України про вибори.

Заяви та інші звернення, які не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму або подані не під час такого процесу, розглядаються Комісією на загальних підставах, встановлених законом. Скарга, подана до Комісії, розглядається на засіданні Комісії. За підсумком розгляду скарги Комісія приймає рішення (частини третя, четверта статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали, а також пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.

Сумською міською виборчою комісією 1 жовтня 2010 року прийнято постанову № 13, якою, зокрема, зареєстровано кандидатів у депутати Сумської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто", у тому числі Байдака О.Г., включеного до виборчого списку під № 25.

Постановою Сумської міської виборчої комісії від 23 березня 2012 року № 126 "Про дострокове припинення повноважень депутата Сумської міської ради VI скликання Зембицького Є.В. та визнання повноважень депутата Сумської міської ради VI скликання Шилова В.В.", зокрема, визнано обраним депутатом Сумської міської ради Шилова В.В., включеного до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" під № 26.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2012 року в справі № 1805/2а-4634/12 апеляційну скаргу Байдака О.Г. задоволено частково, постанову Зарічного районного суду м. Суми від 4 квітня 2012 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позов Байдака О.Г. задоволено частково; скасовано пункт 2 рішення Сумської міської виборчої комісії від 23 березня 2012 року № 126 щодо визнання обраним наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" Шилова В.В. та зобов’язано Сумську міську виборчу комісію розглянути питання щодо реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

Вказаним судовим рішенням також встановлено, що Сумською міською виборчою комісією 23 березня 2012 року безпідставно прийнято постанову № 126 у частині визнання повноважень депутата Сумської міської ради Шилова В.В., включеного до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" під № 26, оскільки не надано жодних доказів щодо скасування відповідно до вимог пункту 2 частини другої статті 45 Закону рішення про реєстрацію кандидата у депутати Сумської міської ради Байдака О.Г., включеного до виборчого списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" під № 25.

З огляду на викладене Центральна виборча комісія відзначає.

Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів визначаються Законом.

Згідно з частиною третьою статті 19 Закону виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції та законів України.

За змістом частини восьмої статті 90 Закону в разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 9 жовтня 2012 року в справі № 1805/2а-4634/12, яка набрала законної сили, обов’язок розглянути питання щодо реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" покладено на Сумську міську виборчу комісію.

Відповідно до частини п’ятої статті 124 Конституції України та частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З огляду на зазначене у Центральної виборчої комісії відсутні правові підстави для розгляду на своєму засіданні питання щодо реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто", а відтак у задоволенні скарги Байдака О.Г. слід відмовити.

Разом з тим, згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому зазначеним Законом порядку, якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори.

Питання щодо заміщення депутатів місцевої ради врегульовано статтею 81 Закону, відповідно до частини першої якої у разі, коли депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку місцевої організації політичної партії.

Реєстрація особи, обраної депутатом у порядку заміщення, передбаченому частиною першою статті 81 Закону, та видання їй тимчасового посвідчення депутата здійснюються територіальною виборчою комісією з дотриманням порядку, передбаченого статтею 80 Закону (частина друга статті 81 Закону).

Натомість на порушення частини восьмої статті 90 Закону Сумською міською виборчою комісією після скасування її постанови від 23 березня 2012 року № 126 у частині визнання обраним депутатом Сумської міської ради Шилова В.В. рішень щодо визнання обраним та реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати від Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто" не приймалось, що свідчить про несумлінне ставлення цієї комісії до виконання своїх обов’язків і, як наслідок, порушення вимог статті 81 Закону та створення перешкод реалізації встановленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати і бути обраними, зокрема до органів місцевого самоврядування.

Статтею 19 Закону встановлено, що Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів і її повноваження щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються на всю територію України.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону до повноважень Центральної виборчої комісії належить здійснення контролю за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.

З метою реалізації покладених законодавством України на Центральну виборчу комісію повноважень щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів, а також забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України Центральна виборча комісія вважає за необхідне зобов’язати Сумську міську виборчу комісію розглянути питання щодо визнання обраним і реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

Враховуючи викладене, відповідно до статті 38, пункту 20 частини першої статті 92, частини п’ятої статті 124 Конституції України, статті 19, пункту 1 частини першої статті 24, статті 81, частини восьмої статті 90 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 - 14, частинами першою, третьою, четвертою статті 15, частиною першою статті 16, статтею 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Відмовити у задоволенні скарги Байдаку Олександру Геннадійовичу.

2. Зобов’язати Сумську міську виборчу комісію невідкладно розглянути на своєму засіданні питання щодо визнання обраним та реєстрації депутатом Сумської міської ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Сумської міської організації політичної партії "Рідне місто".

3. Копії цієї постанови надіслати Сумській міській виборчій комісії та Байдаку О.Г.

4. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Голова
Центральної виборчої комісіїВ.ШАПОВАЛ

 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: