open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний департамент грошово-кредитної політики

ЛИСТ

26.02.2013  № 29-209/2357-2452


Територіальним управлінням
Національного банку України,
банкам України, Асоціації
українських банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз",
Незалежній асоціації банків України

Роз'яснення щодо практичного застосування вимог нормативно-правових актів Національного банку України

У зв'язку із запитами банків щодо порядку сплати клієнтами банків комісійної винагороди в гривнях за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів та порядку відображення таких операцій в бухгалтерському обліку Національний банк України надає наступні роз'яснення.

Загальні вимоги Національного банку України до емісії спеціальних платіжних засобів та порядок здійснення операцій з їх використанням визначені в Положенні про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням1 (далі - Положення).

__________
1 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 30.04.2010 № 223 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 06.07.2010 за № 474/17769.

Відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов'язань.

Використання іноземної валюти на території України як засобу платежу потребує одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України (пункт 4 статті 5 Декрету).

На виконання цих вимог пунктом 3.11 глави 3 Положення встановлено, що комісійна винагорода за операціями з використанням спеціальних платіжних засобів сплачується користувачами виключно в гривнях незалежно від того, у якій валюті відкритий рахунок користувача.

Враховуючи зазначене, комісійна винагорода за операціями, що здійснюються з використанням спеціальних платіжних засобів, має сплачуватися клієнтами банку виключно в гривнях.

Щодо договірного списання банками коштів з рахунків своїх клієнтів.

Згідно зі статтею 1071 Цивільного кодексу України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.

Пунктом 26.1 статті 26 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що платник при укладенні договорів із банком має право передбачити договірне списання грошей із своїх рахунків на користь банку платника та/або третіх осіб.

Крім того, Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою2 передбачено, що уповноважений банк має право без отримання від клієнта заяви про продаж іноземної валюти або банківських металів здійснювати операції з продажу/обміну (конвертації) іноземної валюти в разі укладення між уповноваженим банком та клієнтом відповідного договору, у якому зазначається порядок проведення цих операцій та перелік реквізитів, необхідних для їх здійснення (пункт 13 глави 2 розділу IV).

__________
2 Затверджене постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 № 281, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.08.2005 за № 950/11230.

Таким чином, банк на підставі договору з клієнтом, який передбачає можливість договірного списання, стягує комісійну винагороду за операціями, що здійснюються з використанням спеціальних платіжних засобів, в гривнях, незалежно від того, в якій валюті відкрито рахунок.

При цьому банк має використовувати схему розрахунків, яка передбачатиме можливість списання з поточного рахунку клієнта іноземної валюти, її подальший продаж на міжбанківському валютному ринку України від імені клієнта та зарахування гривневого еквівалента проданої іноземної валюти на рахунки з обліку доходів банку без попереднього зарахування на поточний рахунок клієнта в гривнях.

Зарахування гривневого еквіваленту проданої іноземної валюти здійснюється виключно на підставі відповідного договору та не потребує додаткового подання клієнтом заяви про продаж іноземної валюти.

Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту визначений пунктом 5.3 глави 5 Інструкції з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України3.

__________
3 Затверджена постановою Правління Національного банку України від 17.11.2004 № 555, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.11.2004 за № 1511/10110.

Національний банк України звертає увагу керівників банків на неухильне дотримання вимог цього листа.

Перший заступник
Голови Національного
банку України





Б.В. Приходько

WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: