open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО ДЕРЖАВНОГО САНІТАРНОГО ЛІКАРЯ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

22.09.2014  № 13

Про забезпечення санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів щодо профілактики грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій

Захворюваність населення на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (далі - ГРВІ) 2013 - 2014 років в Україні характеризувалась помірною інтенсивністю. З 1 жовтня 2013 року по 18 травня 2014 року з симптомами грипу та ГРВІ за медичною допомогою звернулось близько 6 млн. громадян (показник склав 1294,6 випадків на 100 тис. населення). Мали місце летальні випадки від ускладнень після перенесеного грипу.

Протягом зазначеного періоду було зареєстровано дві епідемічні хвилі з максимальними підйомами на 49 - 50 тижнях 2013 року та 8 - 10 тижнях 2014 року. Найбільша кількість захворювань на грип та ГРВІ була з 8 по 10 тиждень 2014 року. Перевищення тижневих епідемічних порогів захворюваності людей в межах 0,9 - 40,1 % було зареєстровано в Дніпропетровській, Кіровоградській, Миколаївській, Луганській областях. Домінуючим етіологічним фактором у першій хвилі підйому захворюваності були віруси парагрипу та PC-віруси, в другій - віруси грипу A(H 3) сезонний, A(H 1N 1) pdm та B.

З метою попередження епідемічного поширення та локалізації осередків грипу та ГРВІ в сезоні 2013 - 2014 років здійснювався комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів: застосовувалась практика призупинення навчально-виховного процесу в освітніх закладах, скасування масових заходів (культурних і спортивних), інформування населення про заходи особистої та громадської профілактики захворювань на грип та ГРВІ.

Разом з тим був недостатньо використаний основний захід профілактики грипу - вакцинація. За минулий епідсезон середній рівень охоплення щепленнями проти грипу по Україні становив лише 0,5 % від загальної кількості населення. У 19 регіонах, що становить 70,4 %, цей показник знаходився нижче середнього по Україні. Незадовільно проведені організаційні заходи з імунопрофілактики грипу з найнижчими обсягами щеплень в Івано-Франківській, Чернігівській, Львівській, Хмельницькій, Луганській та Київській областях. Значно вищий рівень вакцинації проти грипу був у Дніпропетровській, Кіровоградській та Запорізькій областях. За даними спостережень, в закладах та колективах, де були проведені профілактичні щеплення проти грипу, спалахів не зареєстровано.

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), належний рівень охоплення щепленнями проти грипу - не менше 75 % серед груп медичного та професійного ризику, які в Україні визначені наказом Міністерства охорони здоров'я від 16.09.2011 № 595 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів" (медичні працівники, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, трудові колективи підприємств, установ, організацій, особи з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, особи віком понад 60 років та інші).

Враховуючи захворюваність населення країни під час минулого сезону, прогноз Всесвітньої організації охорони здоров'я (далі - ВООЗ) та проведені дослідження ДУ "Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України", у поточному епідемічному сезоні 2014 - 2015 років на території України прогнозується одночасна циркуляція вірусів грипу A(H 3N 2), подібного до штаму A/Техас/50/2012(H 3N 2); A(H 1N 1), подібного до A/California/7/2009 (H 1N 1) pdm09, а також нового для України вірусу грипу, подібного до штаму B/Massachusetts/2/2012 (лінія Ямагата).

Усі зазначені штами ввійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу для країн північної півкулі на сезон 2014 - 2015 років як такі, що рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин.

З метою ефективної протидії поширенню грипу та ГРВІ серед населення, керуючись ст. 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", та координації діяльності органів виконавчої влади, підприємств, організацій, установ з питань проведення санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів ПОСТАНОВЛЯЮ:

1. Головам обласних державних адміністрацій, голові Київської міської державної адміністрації:

1.1. Розробити та організувати виконання регіональних, місцевих програм з питань захисту населення від захворювань на грип та ГРВІ в епідемічному сезоні 2014 - 2015 років.

1.2. Вирішити питання фінансування, матеріально-технічного забезпечення проведення лікувально-профілактичних і протиепідемічних заходів та робіт, направлених на ліквідацію можливих спалахів цих захворювань та епідемії.

1.3. Здійснювати оперативний аналіз епідемічної ситуації в регіоні, контроль за її станом та проводити своєчасне коригування профілактичних і протиепідемічних заходів під час епідемічного сезону 2014 - 2015 років.

1.4. Взяти під особистий контроль роботу керівників відповідних служб, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності щодо забезпечення в зимовий період 2014 - 2015 років необхідних параметрів мікроклімату приміщень відповідно до санітарних норм для дитячих, навчально-виховних, лікувально-профілактичних установ, житлових приміщень і транспорту.

1.5. Вжити заходів щодо укомплектування дошкільних, навчально-виховних, загальноосвітніх закладів медичними кадрами, забезпечення медичних пунктів необхідними засобами та обладнанням (термометрами, бактерицидними випромінювачами, дезінфекційними та антисептичними засобами, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту).

1.6. Забезпечити охоплення вакцинацією осіб з груп ризику.

1.7. Запроваджувати, у разі ускладнення епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ, проведення протиепідемічних заходів в установах, організаціях і закладах охорони здоров'я незалежно від форм власності, у місцях масового перебування людей (аеропорти, вокзали, автовокзали, морські, річкові порти), навчально-виховних закладах, закладах культури та освіти, на підприємствах тощо.

1.8. Забезпечити належну комунікацію з засобами масової інформації щодо висвітлення питань профілактики сезонного грипу та ГРВІ, друк і розповсюдження серед населення інформаційних матеріалів, пам'яток про епідемічну ситуацію та заходи щодо запобігання захворюванню на грип та ГРВІ.

2. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності:

2.1. Розглянути питання щодо своєчасного проведення профілактичних щеплень та засобів неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ серед працівників, у т. ч. військовослужбовців.

2.2. Організувати роботу в зимовий період 2014 - 2015 років щодо дотримання необхідного температурного режиму та забезпечення працюючих на відкритому повітрі приміщеннями для обігріву і прийому їжі.

2.3. Проводити необхідні протиепідемічні заходи у разі ускладнення епідемічної ситуації.

3. Керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської міської державної адміністрації:

3.1. Забезпечити:

3.1.1. Перевірку готовності закладів охорони здоров'я до чергового сезонного підйому захворюваності населення на грип та ГРВІ, особливу увагу звернути на підготовку госпітальних баз, наявність необхідного запасу противірусних препаратів, дезінфекційних, антисептичних та засобів індивідуального захисту; спеціальної медичної апаратури, тест-систем, реагентів та витратних матеріалів для проведення діагностичних (вірусологічних) досліджень на грип; укомплектування бригад для надання консультативної та медичної допомоги.

3.1.2. Організацію та проведення імунізації медичних працівників та населення проти грипу, дотримання належних умов транспортування, зберігання вакцин проти грипу в закладах охорони здоров'я та аптечній мережі.

3.1.3. Інформування Державної служби України з лікарських засобів про реєстрацію випадків поствакцинальних ускладнень при застосуванні імунобіологічних препаратів проти грипу.

3.1.4 Організацію забору матеріалу від хворих на грип та ГРВІ, в першу чергу в організованих колективах (дитячих дошкільних, навчально-виховних закладах, інтернатах, будинках дитини, будинках для осіб похилого віку), а також від осіб із тяжкою клінічною картиною, з метою ідентифікації збудника захворювання.

3.1.5. Незнижуваний запас лікарських засобів, у тому числі противірусних препаратів, засобів індивідуального захисту в закладах охорони здоров'я та аптечній мережі.

3.2. Провести навчання медичного персоналу, в тому числі лікарів вузьких спеціальностей, з питань профілактики, діагностики і лікування грипу та ГРВІ.

3.3. Спільно з керівниками департаментів освіти і науки обласних, Київської міської державної адміністрації організувати впровадження інформаційно-просвітницьких програм, інтерактивних форм роботи для отримання знань і формування життєвих навичок щодо профілактики грипу та ГРВІ.

3.4. Організувати проведення санітарно-освітньої роботи серед населення щодо заходів індивідуальної і колективної профілактики грипу та ГРВІ, необхідності своєчасного звернення за медичною допомогою у разі появи ознак захворювання.

4. Головним державним санітарним лікарям - начальникам головних управлінь Держсанепідслужби України областей, міста Києва, на водному, залізничному та повітряному транспорті, директорам лабораторних центрів Держсанепідслужби України та керівникам підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, захисту державного кордону, виконання кримінальних покарань, Державного управління справами, Служби безпеки організувати доведення цієї постанови до відома та виконання керівникам всіх відомств, організацій, суб'єктів підприємницької діяльності та забезпечити:

4.1. Навчання фахівців, які проводять дослідження матеріалу від хворих на респіраторні інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів.

4.2. Систематичний моніторинг та розшифровку етіології захворювань на грип та ГРВІ, першочергово в організованих колективах, а також у осіб з тяжким клінічним перебігом хвороби.

4.3. Своєчасне визначення початку епідемічного підйому захворюваності на грип та оперативне інформування місцевих органів влади для прийняття рішення про запровадження протиепідемічних та обмежувальних заходів.

4.4. Надання щотижневої, а у разі ускладнення епідемічної ситуації щоденної інформації про хід виконання цієї постанови відповідно до пункту 5.1 зазначеної постанови до ДЗ "УЦКМЗ МОЗ" на електронну адресу (cses.flu@gmail.com) та на паперових носіях.

5. Головному лікарю ДЗ "Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров'я":

5.1. Розробити схему надання інформації, забезпечити її узагальнення, аналіз та подання до центральних органів виконавчої влади, в т. ч. до Держсанепідслужби України, щопонеділка, у разі ускладнення епідемічної ситуації - щоденно.

5.2. Організувати випуск щотижневого інформаційною бюлетеня "Грип та ГРВІ в Україні" для подальшого розміщення на офіційних сайгах МОЗ та Держсанепідслужби України.

5.3. Продовжити співробітництво з Європейським регіональним бюро ВООЗ щодо моніторингу епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ.

6. Відділу організаційно-методичного та інформаційно-аналітичного забезпечення та європейської інтеграції Держсанепідслужби України продовжити співробітництво з Європейським регіональним бюро ВООЗ, Національною академією медичних наук України, спрямоване на розвиток і зміцнення системи епідеміологічного нагляду за грипом та ГРВІ.

Контроль за виконанням постанови залишаю за собою.

Перший заступник
Головного державного
санітарного лікаря України





О.П. Кравчук

{Текст взято з сайту Держсанепідслужби України http://www.dsesu.gov.ua}

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: