open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
Чинна

ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

27.04.2012  № 9

Про заходи щодо профілактики холери в Україні

На сьогодні в світі склалася несприятлива епідемічна ситуація з холери, що може негативно вплинути на санітарно-епідемічне благополуччя населення країни.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно в світі реєструється 3 - 5 мільйонів випадків холери, з яких 100 - 120 тисяч закінчуються смертельно для потерпілих. За останні п'ять років вогнища цієї небезпечної інфекції реєструвалися у країнах Африки (Замбії, Сомалі, Мозамбіку, Камеруні, Зімбабве), південно-східної Азії (В'єтнамі, Індії, Пакистані, Лаосі), країнах Карибського басейну (Гаїті, Домініканська Республіка, Венесуела).

Під час останнього спалаху холери у Донецькій області влітку 2011 року захворіло 57 осіб (33 хворих і 24 віброносія). Причиною спалаху було завезення токсигенних холерних вібріонів з ендемічних регіонів світу.

Проведені протиепідемічні заходи щодо локалізації цього вогнища холери дозволили запобігти її поширенню та смертельним випадкам серед людей.

З метою недопущення завезення, виникнення і розповсюдження на території України холери, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, керуючись статтями 29, 30, 32, 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", статтею 28 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та Правилами санітарної охорони території України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2011 року № 893, ПОСТАНОВЛЯЮ:

1. Рекомендувати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування:

1.1. Розглянути на засіданнях надзвичайних протиепідемічних комісій питання готовності причетних до проблеми органів та служб регіону щодо проведення комплексу заходів, спрямованих на недопущення завезення і розповсюдження холери.

1.2. Доопрацювати комплексні плани санітарної охорони територій з урахуванням ризиків завезення та поширення холери.

1.3. Забезпечити в межах повноважень дотримання суб'єктами господарської діяльності вимог санітарного законодавства під час виробництва, зберігання та реалізації продовольчих товарів, забезпечення населення питною водою та надання інших послуг в умовах нестабільної епідемічної ситуації щодо гострих кишкових інфекційних хвороб та ризиків завезення холери на територію країни.

1.4. Привести в належний санітарно-технічний стан лікувально-профілактичні заклади, призначені для госпіталізації хворих з підозрою на холеру.

1.5. Забезпечити в повному обсязі реалізацію заходів, передбачених регіональними програмами розвитку водопровідно-каналізаційного господарства та благоустрою населених пунктів.

1.6. Надавати підтримку органам управління охорони здоров'я та органам Держсанепідслужби України в організації активної роз'яснювальної роботи серед населення з питань профілактики холери та інших гострих кишкових інфекційних хвороб, у т.ч. під час виїзду в країни з нестабільною епідемічною ситуацією щодо інфекційних хвороб.

2. Керівникам органів управління охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій рекомендувати:

2.1. Вжити заходів щодо забезпечення готовності лікувально-профілактичних закладів до прийому хворих з підозрою на холеру, їх лабораторного обстеження, наявності засобів діагностики та лікування.

2.2. Створити необхідні умови для дотримання санітарно-протиепідемічного режиму в інфекційних стаціонарах та відділеннях, передбачених для госпіталізації хворих з підозрою на холеру.

2.3. Забезпечити негайне інформування органів Держсанепідслужби України у разі виявлення хворих з ознаками гострих кишкових інфекційних хвороб, які прибули з неблагополучних на холеру регіонів світу.

2.4. Вжити заходів щодо оснащення сучасним лабораторним обладнанням лабораторій лікувально-профілактичних закладів з метою забезпечення етіологічної розшифровки збудників гострих кишкових інфекційних хвороб.

3. Керівникам органів управління охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій спільно з головними державними санітарними лікарями відповідних адміністративних територій організувати проведення спеціальної підготовки з холери медичного персоналу лікувально-профілактичних закладів, лабораторій, станцій швидкої (невідкладної) медичної допомоги.

4. Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті, об'єктів з особливим режимом роботи:

4.1. Довести цю постанову до відома місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для керівництва в роботі та забезпечення виконання в межах повноважень.

4.3. Забезпечити проведення епідеміологічного нагляду за холерою на всіх етапах виявлення хворих, починаючи від пунктів пропуску через державний кордон.

4.4. Актуалізувати плани роботи, забезпечити готовність до організації та проведення санітарно-протиепідемічних заходів у разі виявлення хворих з підозрою на холеру.

4.5. Організувати проведення спеціальної підготовки з холери співробітників епідеміологічного профілю та лабораторій, зокрема щодо індикації холери з біологічного матеріалу та об'єктів середовища життєдіяльності людини.

4.6. Забезпечити готовність лабораторної бази до проведення робіт з індикації збудника холери, проаналізувавши наявність діагностичних препаратів та дотримання в лабораторіях вимог біологічної безпеки під час роботи із збудниками I - II груп патогенності.

4.7. Провести корегування місць відбору проб води та гідробіонтів для мікробіологічного дослідження на наявність холерних вібріонів, звернувши особливу увагу на характер використання водного об'єкта, кількість та місця скиду стічних вод у нього.

4.8. Організувати роботу з екіпажами суден, літаків та інших транспортних засобів, що здійснюють рейси в неблагополучні на холеру країни, щодо дій у випадках виявлення хворих з кишково-шлунковими розладами, заходів особистої гігієни та проведенню первинних протиепідемічних заходів.

4.9. Звернути увагу на проведення туристичними компаніями роботи щодо обов'язкового інформування громадян, які планують виїжджати в епідемічно неблагополучні країни, про можливі ризики зараження інфекційними хворобами, в т.ч. холерою.

4.10. Винести на розгляд місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування питання благоустрою оздоровчих об'єктів, пляжів та рекреаційних зон.

4.11. Ініціювати розгляд на засіданнях надзвичайних протиепідемічних комісій питань благоустрою населених пунктів, комунальних та транспортних об'єктів, місць масового перебування населення з прийняттям відповідних рішень.

4.12. В пунктах пропуску через державний кордон продовжити нагляд за особами, які прибувають з неблагополучних по холері регіонів.

4.13. У разі виявлення хворих з підозрою на холеру негайно організовувати комплекс санітарно-протиепідемічних заходів та інформувати Держсанепідслужбу України.

4.14. Активізувати роз'яснювальну роботу серед населення щодо профілактики холери та інших гострих кишкових інфекційних хвороб з урахуванням періоду масових відпусток.

4.15. Про виконання постанови інформувати ДЗ "Центральна санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України" до 15 травня 2012 року і надалі до 1 червня щорічно.

5. Головному лікарю ДЗ "Центральна санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України" до 10 червня щорічно подавати до Державної санітарно-епідеміологічної служби України матеріали про виконання цієї постанови.

6. Керівнику референс-лабораторії МОЗ України з діагностики та ідентифікації холерних і інших патогенних вібріонів (ДЗ "Українська протичумна станція" МОЗ України):

6.1. Забезпечити надання методичної та практичної допомоги органам Держсанепідслужби України щодо проведення епідеміологічного нагляду за холерою.

6.2. Забезпечити готовність закладу до проведення повномасштабних лабораторних досліджень на холеру, в т.ч. з розшифровкою геному збудника.

6.3. Взяти на особистий контроль питання підготовки фахівців лікувально-профілактичних закладів та органів Держсанепідслужби України щодо діагностики холери.

6.4. Протягом 2012 року організувати проведення зовнішнього контролю якості роботи лабораторій з індикації збудника холери.

6.5. Забезпечити моніторинг за ситуацією з холерою в світі, складання каталогу та направлення в Держсанепідслужбу України інформаційних і актуалізованих міжнародних документів з порушеного питання в міру появи їх публікацій.

6.6. З урахуванням особливостей збудника холери та міжнародних рекомендацій у термін до 1 червня поточного року підготувати та направити в Держсанепідслужбу України пропозиції щодо корегування планів санітарної охорони адміністративних територій країни.

7. Відділу організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Держсанепідслужби України довести цю постанову до відома головного державного санітарного лікаря Автономної Республіки Крим, головних державних санітарних лікарів областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті об'єктів з особливим режимом роботи для забезпечення виконання в частині, що стосується.

8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України, першого заступника головного державного санітарного лікаря України Кравчука О.П.


А.М. Пономаренко

{Текст взято з сайту Держсанепідслужби України http://www.dsesu.gov.ua}

 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: